Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. 1 De vergadering besloot verder in deze zaak diligent te blijven en te trachten een ontwerp-wet op te stellen en aan de Regeering in te zenden, met verzoek om dit bij de volksvertegenwoordiging aanhaugig te maken. "Voor het sluiten van de bijeenkomst werd nog door den geneeskundige, den heer Grootveld, ge- wezen op het opmerkelijk feit, dat in den laatsten tijd vele belangrijke ongevallen waren voorgekomen op Zondag, waarin hij een vingerwijzing van God zag tegen het schenden van den dag des Heeren. Twijfel was gerezen of eene gemeente, die een buiten gebruik gesteld schoollokaal aan een particulier verhuurt, de huurpenningen in mindering moet brengen van de kosten, waarvoor aan haar een rijksbedrage, krachtens art. 45 der wet verleend wordt. De Minister van Binnenlandsche Zaken, te dien aanzien geraadpleegd, gaf te kennen, dat het in de rede ligt, dat wanneer een deel der kosten van het lager onderwijs gedekt wordt door goederen tot dit onderwijs in betrekking gestaan hebbende, aan het rijk niet de verplichting kan worden opge- legd vergoeding te geven voor die kosten, welke van de gemeente geene uitgaven vorderen. Artt. 43, 44 en 45 der wet, in verband met elkaar beschouwd, laten omtrent de juistheid dezer opvatting geen twijfel over. Het kan hierbij niet ter zake afdoen, dat de bouw van het oude school- nuis door de gemeente alleen werd bekostigd. Integendeel mag het een rechtmatige eisch genoemd worden, dat het rijk deele in de opbrengst van oude gebouwen, als het bijgedragen heeft in de kosten van oprichting van in de plaats tredende nieuwe. Paramaribo wordt dd. 2 Juni gemeld, dat de buitengewone maatregelen, door den procu- reur—generaal genomen in A belang van de hand- having der orde, en bij proclamatie van 14 Mei 11. bekend gemaakt, den 1 Juni weder zijn iuge- trokken. J 5 In de eerste dagen, nadat de proclamatie was uitgevaardigd, hielden de gewapende stoomsloepen ter reede toezicht op alle binnenkomende vaartuigen en namen alle wapenen, die deze meebrachten, in beslag. Des avonds werd aan de hoofdwacht door de schutterij eene wacht betrokken, bestaande uit 2 offieieren en 50 minderen. Een 200tal vrij- willigers uit den gegoeden burgerstand legden den eed at als buiteugewoon politiebeambte in handen van den procureur-generaal, en dedeu ge- durende ettelijke naehten ronden door de stad, tot beveiliging van personen en goederen. Den 29 Mei werd deze buitengewone politiemacht weder afgedankt. Het Duitsehe stoomschip Cordelia, bij Austruweel op het strand zittende, is voorloopig dicht gemaakt en met sleepbooten afgebracht, doch men was genoodzaakt, wegens te grooten diepgang om te Antwerpen in het dok te komen, het schip weder aan den grond te zetten. Drie ligters met drooge lading zijn gelost. Ongeveer 500 ton der lading is beschadigd, hebbende geheel onder De ontrouwe vrouw en moeder stapt snel in den gereed staanden trein, doch manlief wordt door de ijzersterke vuist van zijne wederhelft bij de borst gepakt en vastgehouden en moet zijne dulcinea alleen naar het betere land zien vertrekken, terwijl hij gedwongen werd met vrouwlief huiswaarts te keeren. TER SEUZE\j 23 Juni 1891. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor 5 leden van de Kamer van Koop'nandel waren uitgebracht 78 stemmen, waarvan een van onwaarde. Gekozen werden de heeren C. vau der Hooft met 47, J. A. de Jonge met 43, P. A. van de Velde, I. S. P. Wijuman en A. Hamelink ieder met 40 stemmen. Verder verkregen de heeren A. Tholens 39 L Schalk 31, J. C. Harte 28, Arie H. Donze 19, 1van M ijck 17 en M. van den Hoek 16 stemmen. D'j Koninkl. besluit is benoemd tot Griffier bij het Kantongerecht te Schoonhoven, Jhr. Mr. J. B. Coenen van 's Gravesloot, thans Griffier bij het Kantongerecht alhier, (reeds Zaterdag aan de abonnes binnen de stad per bulletin medegedeeld). Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a., de heer J. E Staal, en tot dijk- graaf van het waterschap de Paulinapolder, de heer Mr. F. J. Brevet. Een arbeider met meerderen op een akker even buiten Ter Neuzen werkzaam, werd Zaterda°- morgen gearresteerd, ter oorzake dat hij, in drift" een jongen, die hem tergde, met een voorwerp een slag tegen het lichaam had toegebracht, en wel, zoo men verhaalde, van zeer ernstigen aard. Toen' echter nader bleek, volgens geneeskundig onder- z°ek, dat de toegebrachte kwetsuren niet veel te beduiden hadden, is de dader dadelijk op' vrije voeten gesteld. van stevig linnen en sterke touwen met "ume dwarshouten onder elkaar, een voor mijn beenen en een voor mijn handen. Ik woog raijzelven nauwkeurig en vulde daarna een zak met zand op hetzelfde gewicht. Dezen zak rnaakte ik aan de dwarshouten vast, bracht hem des naclits met ontzaglijk veel moeite op het spannen koord en liet hem vallen. De maan sche^n helder, zoodat ik alles goed kon zien. Eerst schoot hij door de lucht met een sissend, gierend geluid, dat mij op de gedachte bracht een hoorn in het veiligsheidsgat aan te brengen, die door den krach- tJgeri luchtstroom een eentonig schel geluid als muzikale begeleiding van mijn tocht zou maken. De eerste houderdvijftig voet werden met vreeselijke sneLieid afgelegd, de zak zand zwaaide als een slinger en de parachute lag er boven op. Ik keek in groote spanning toe wanneer die zak den bodem der vallei zonderongelukken bereikte,kon ikdatook. (Slot volgt.) water gezeten. Axel, 20 Juni. Heden had alhier ten overstaan van den notaris P. Dregmans en ton verzoeke van den Hoogwelgeb. heer Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Utlord, in het logement van mej. de wed. Roll! de herveiling plaats van het woonbuis, koets- huis en erf, staaude en gelegen in de Lange Noordstraat alhier. Kooper hiervan werd de heer C. P. Gast voor de som van f 2870. Axel, 22 Juni. Zondagvoormiddag had alhier de bevestiging plaats van den WelEerw. heer Ds. J. B. 1. Hugenholtz van Zuid-Beijerland, door den consulent, den WelEerw. heer Ds. C. P. Buijze, predikant te Hulst. s Namiddags hield de nieuw bevestigde leeraar zijne intreerede naar aanleiding van 2 Timotheus 2 vers 9 laatste gedeelte. Eene talrijke schare, 200wel uit deze als omliggende gemeenten, woonde de godsdienstoefening bij. II'list. 15 Juli a. s. zal het vijfendertig jaar geleden wezen dat de heer Callenfels zich als ge- neesheer in deze gemeente vestigde. Wenschelljk is het, dat die dag voor de ingezetenen van Hulst niet onopgemerkt moge voorbij gaan, maar dat men blijken geve, hoezeer men al de goede en edele daden van den heer Callenfels op prijs weet te stellen. Onnoodig is het, er op te wijzen hoe hij zoowel voor rijk als arm, elk oogenbiik van den dag gereed stoud, hoe hij al zijn krachten gewijd heeft aan zijii ambt en zulks nog doet met de meeste opoltering, hoe hij leed en verdriet leuigde bij den een, hulp en bijstand verschafte bij den ander. Moge de heer Callenfels nog menig jaar in ons midden blijven Bosclikapelle. De iugelanden van den Willem III polder besloten in de laatst gehouden vergadering tot het bekeien over 250 meter leugte van de Kapittelstraat in dien polder. Schoondijke. De heer J. Boss, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Protestantsche gemeente (Staats- kerk) te Maria Horebeke, in Belgie. De Rechtbank heeft in hare zitting van 23 Juni de volgende vonnissen uitgesproken 1°. P. v. d. D., oud 26 j, klein landbouwer, 2°. P. C. v. D., oud 22 j., landbouwerszoon en 3°. J. B., oud 29 j., landbouwersknecht, alien te Hontenisse, zijn wegens mishandeling de eerste veroordeeld tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis, de tweede en derde vrijgesproken. 1°. C. v. IJ., oud 32 j. en 2°. L. S., oud 31 j., werklieden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. A. d. B., oud 13 jzonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. D. v. G., oud 46 j., landbouwer en herbergier te Graauw, is wegens mishandeling van een beambte veroord. tot 45 dagen gevangenisstraf. II. H., oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. le Broek—Sittard had voor den vierden keer Yrijdag stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad. Driemaal hadden de gekozenen bedankt. Vrijdag nu werden in het geheel inge- leverd vijf stembiljetten, drie van de leden van t stembureau, nog een van een ander gemeente- raadslid en eindelijk een van den gemeeute-secretaris. Bij de opening op Zaterdag bleek, dat alle vijf biljetten bianco waren. Zaterdagnamiddag werd op het perron van het station te Breda het volgende romantisch tafe- reeltje afgespeeld. Zekere Jan de L., gehuwd en vader van 14 kinderen, vroeger aldaar woonachtig, had te Tilburg, zijne tegenwoordige woonplaats, liefdesbetrekkingen aangeknoopt met een andere, evenzeer gehuwde vrouw, tevens moeder van eenige kinderen. Na eenig overleg kwamen de gcliefden overeen om vrouw en man, plus het talrijke kroost, te verlaten en zich te Antwerpen te vestigen. Tot dat doel stonden zij Zaterdag te Breda gereed, om na eene korte poos daarheen te vertrekken, toen zij plotseling overvallen werden door de vrouw vau L., die, te elfder ure door een toeval van het voorgenomen plan ingelicht, hem met den eerst- volgenden trein uit Tilburg naar Breda was nagereisd en nu haar gebroken hart in alles behalve malsche termen tegen de echtbrekers lucht gaf, de japon van haar mededingster verscheurde en haar een gouden horloge ontnam, dat zij pas van haren nieuwen minnaar had gekregen. Daar wordt geroepen ,/Roosendaal-Esschen- Antwer pen", de laatste waarschuwing van den portier. Volgens de weekoverzichten der markten van de meekrap in de vorige week, was die te Amsterdam zeer vast, met geregelden omzet, doch met op nieuw verhoogde vraagprijzenen te Rot terdam werd ze iets hooger gehouden, met wat meerdere vraag. De afdeeling Groningen heeft het volgend voorstel ingedieud bij den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, dat op de algemeene vergade ring, 27 Aug. a. s. te Zwolle te houden, in behandeling komt. De algemeene vergadering spreke de wenschelijk- heid uit, dat het hoofdbestuur pogingen aanweude en zijn invloed gebruike om afschaffing te verkrijgen van den bieraccijDs. M anneer de prijs van het bier goedkooper wordt, zoodat de werkman voor weimg geld een goed glas bier kan bekomeu, zullen zij zoo meent de afdeeling Groningen die tot dusver de jenever en den brandewijn als volksdrank beschouw- den en gebruikten, er eerder toe overgaan voor het geld, dat vroeger voor borrels werd uitgegeven, een glas voedzaam, gezond bier te koopen. Dat deze veranderitig goede vruchten zal afwerpen, betwijfelt de afdeeling Groningen niet. Daaroin meent zij met ernst en klem bij het hoofdbestuur te moeten aandringen om ter plaatse waar zulks behoort de noodige middelen in het werk te stellen, om de belasting van 3 per hectoliter bier van uit het buitenland hier ingevoerd, en van 3^ cent per kilogram moutmeel waarvan hier te lande bier wordt gebrouwen, finaal af te schatfeu. Het volgende geval uit bet dierenleven is te Oisterwijk gebeurd Wanneer een kat jongen werpt, dan worden gewoonlijk al hare telgen zoo gauw mogelijk van kant gemaakt en wel om de eenvoudige reden, dat er dieren van dit geslacht in overvloed zijn. Van dezen stelregel gingen ook de gebroeders S. uit, doch na deze daad werd de kinderlooze moeder zeer onrustig, zocht en snuffelde in alle hoeken en liet met tusschenpoozen een treung gemiauw hooren. Doch ziet wat gebeurt er Na verloop van eenige dagen kwam poes met een jong katje in den bek door het openstaande raam gesprongen. Zij had het in de bunrt van eene andere kat weggehaald en past het nu met die nauwgezette zorg op, welke der katten in het bijzonder eigen is. Te Utica, in den staat New-York, is zekere Carolina Sorgenfrei in hechtenis genomen, die be- schuldigd wordt van achtereenvolgens drie van haar vier mannen te hebben vermoord. Den eersten, James Staley, duwde zij in 1862, na een huwelijk van twee jaar, in een vaart, zoodat hij verdronk de tweede, Henry Way, ontvluchtte haar kwaadaar- digheid door dieust te nemen en sneuvelde in 1876 den derden, Ernst Schroeder, huwde zij in 1876 en vergiftigde hem kort daarop met rattenkruit, de vierde, Sorgenfrei, onderging hetzelfde lot in het laatst van Mei jl. Ditmaal slaagde zij er niet in, gelijk het haar met Schroeder gelukt was, aan een zelfmoord te doen gelooven. Op het leven van alle vier had de beminnelijke vrouw verzeke- ringen gesloten en daardoor juist zijn de moorden uitgekomen. Valsche koffie. De Revue intern, des fal sifications, onder hoofdredactie van Dr. van Harael Roos, meldt in haar laatste nummer, dat in Rijssel twee winkeliers zijn gevangen genomen, die valsche koffie verkochten. Zij hadden die ten verkoop in het klein ontvangen van een fabriek, die door een Belg in October 1890 was opgericht om koffie te vervaardigen uit meel en chicorei, met zwavelijzer als kleurstof. Deze fabriek, waar 6 werklieden en 10 jongeliedeu werk vonden, werd gedreven met werktuigen die een waarde van 50,000 francs hebben. Men vervaardigde 400 kilo's ongeveer daags, die voor 2 francs per kilo werden verkocht. Dit product werd verder over een groot deel van Frankrijk verspreid, tot Lyon toe. Het bedrog kwam uit, toen een der afnemers betaling weigerde van een geleverden voorraad Deze afnemer, werd daarop gevat, met een ander, bij wien 430 kilo werden gevondenmaar de fabrikant zelf is gevlucht, na alle bezwarende schrifturen en boeken vernietigd te hebben. Men heeft echter nog beslag kunnen leggen op een circulaire over verkoop dezer kunstkoifie en op een brief uit Konstantinopel, waarin gezegd werd dat het product daar best zou te plaatsen zijn. Een hevige brand brak Zaterdagmiddag half een uit, in het Wassenbeeldenmuseum van jjouis Tussaud, in de Regentstreet, te Londen. Het vuur verspreidde zich in ongelooflijk korten tijd, omdat het door den zeer brandbaren inhoud van het Museum gevoed werd. Gelukkig slaagde de brandweer er in, de menschen die op de boven- verdiepingen woonden, met behulp van brandladders te redden. Te vergeefs werden de vlammen bestreden en had men de handen vol om de belendende perceelen te redden. Met macht van materieel negen stoomspuiten en twee gewone spuiten waren aan 't werk geweest was men den brand eindelijk te 2 ureu meester. De galerij van Louis Tussaud, die de achter- kleinzoon is van de origineele madame Tussaud werd met Kerstmis 1890 in Regentstreet geopend. Onder de voornaamste groepen in was, die de groote attractie waren van iederen rechtgeaarden Londenaar, wanneer hij op een der Holydays met vrouw en kinderen naar buiten ging, bekleedden een eerste plaats de leden van de Koninklijke familie, een Ministerraad, gepresideerd door Lord Salisbury, een meeting in Hydepark onder den Reformer's boom, met John Burns, die van een wagen de menigte toespreekt, een tooneel van de wedrennen met wijlen den beroemden pikeur Fred. Archer op den voorgrond, voorts bekende acteurs, als Henrr Irving en miss Ellen Terry in populaire rollen en met te vergeten de gruwelkamer met de beruchtste misdadigers. an al deze cunositeiten is zoo goed als niets meer over. De mooie kleederen en de schitterende juweelen zijn verbrand en vernield en al de was is gesmolten. Alleen Sarah Bernhardt en de Koningin staan nog overeind, maar de laatste zonder hoofd. Louis Tussaud heeft besloten onmiddellijk aau't werk te gaan. Hij maakt zich sterk zijn museum binnen zes maanden te kunnen heropenen. Men vermoedt nog altijd, dat de Turksche spoorweg-ambteuaren de hand hebben gehad in den aanslag door den Griekschen rooverhoufdman Athanas op den trein bij Adrianopel. Deze moet toch aan den machinist, die gelijk men weet tot t°lk diende en het geld haalde, hebben verteld, dat hij per telegram van het aantal reizigers was' onderricht. De spoorwegdirectie ontkent natuurlijk de mogelijkheid van de medewerking harer beambten. Intusschen is gebleken, dat de bewaking van den spoorweg, zoowel als die van het materieel, zeer veel te wenschen overlaten; dat de baanwachters op veel te groote afstanden van elkander zijn ge- posteerd en de benoodigdheden missen om seinen te geven of zich op andere wijze met elkander in betrekking te stellendat de overwegeu onbewaakt zijn en er nooit ergens een hek gesloten wordt; dat sedert het midden van 1889 uiet minder dan 71 aanvallen van gewapende dieven op eigendommen van de spoorweg-maatschappij hebben plaats gehad, enz. De Turksche Regeering heeft, teneinde den schrik er in te krijgen, bepaald, dat met alle treinen tusschen Konstantinopel en Bellova een militair eskorte mede reist. Een allerhevigste cycloon heeft den 10den dezer groote verwoestingen aangericht te Brodv (Galicie) en omstreken. O. a. zijn het prachtige kasteel van gravin Olga Dunin-Borkowski en het dorp Ponikwa nagenoeg geheel vernield. Er moeten meer dan 30 menschen zijn omgekomen en zeer velen werden gekwetst. Uit een hut, waarvan het dak door den wind was weggerukt, werd een wie<r met een slapend kind opgenomeri en weggeslingerd op een kilometer afstaud vond men de wiec tern0* op een boom, en honderd passen verder he°t lijkje van het kind. Ook de omstreken van Tarnopol werden door den orkaan geteisterd zes kinderen en vijf volwas- senen werden gedood door voorwerpen, die door de lucht werden gesliugerd. De schade wordt op meer dan een millioen florijnen geschat. Onder de personen, die hunne opwachting willen maken bij de voormailige Keizerin Eugenie, die zich nu, onder den naam van gravin de Pierre- fonds, te Parijs bevindt, is ook eene dame van zeven-en-dertig jaar, mevrouw Chaussenot, die be- weert dat zij niet de dochter is vau de eenvoudige menschen, welke voor hare ouders doorgingen, maar van Keizerin Eugenie zelve. Als bewijs hiervan zouden strekken eenige teekenen, die op haar lichaam waren aangebrachteen keizerskroon onder haar kin, een T (de familenaam der Keizerin is Teba) op den duiin van haar linkerhand, een lelie op haar linkerborst, een adelaar op haar linkerbeen, ringen met naamletters op den rug enz. Een zekere heer Caire, die steeds de Keizerin op hare reizen vergezelde, bemoeide zich later met hare opvoeding. De voormalige Keizerin weigert haar te ontvangen. Zonder ons partij te stellen voor of tegen mad. Albertine Chaussenot, merken we toch op, dat wanneer eene Keizerin in het geheim bevalt en men het kind verborgen wil houden, men het niet tatoueert met allerlei figuren, die met de doorluch- tige afkomst in verband staan. in het zij Met betrekking tot het spoorwegongeluk bij Monchenstein zijn thans, volgens den Bazelschen correspondent der Frankf. Zeit., geruchten ii omloop, die, zoo zij waarheid bevatten, der spoorweg directie een zware verantwoordelijkheid vau gebeurde opleggen. Men zegt namelijk dat door verschillende treinbeambten dikwijls gewaar- schuwd werd, dat de brug kraakte en in slechten staat verkeerde. Zelfs zou een stoker, die weigerde den trein over de brug te voeren, ontslagen zijn. Natuurlijk mag men aan deze geruchten geen gewicht hechten, voor in deze zaak volledig licht is ontstoken. Het blijkt nu, aat de cijfers van de verongelukten aanvankelijk overdreven zijn. De laatste officieele lijst vermeldde 70 dooden, terwijl nog 48 personen vermist worden. Men is er thaus in geslaagd den goederen wagen uit de rivier te lichten, waardoor men de twee personenwagens, die daaronder lagen, kan bereiken. Zoowel in Duitschland als in Oostenrijk houdt men zich naar aanleiding van het onheil thans ernstig met de vraag bezig, op welke wijze de I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3