Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2724. Zaterdag 20 Juni 1891. 31e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. TElt NEUZEN, 19 Juni 1891. Bij de verpachting van de vergunning tot het weghalen van broed- of mosselzaad van den vooroever van het waterschap Oud en Jong Breskens, werd ingeschreven door de heeren N. Ritmmeloo- Buijck, voor 150,75 en J. D. Dhooge, voor 70,85, beiden te Philippine wonende. Het Duitsche stoomscbip Cordelia en het Eng. stoomschip Albany zijn op de Schelde bij Lillo, met elkauder in aauvaring geweest, waardoor beide belangrijk beschadigd zijn. De Cordelia is bij Austruweel vol water op den oever gesleept. De Albany keerde lek naar Antwerpen terug. Zaamslag, 18 Jnni. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is gisteren beroepen Ds. Lagerweij, predikant te Scherpenisse, die tevens een beroep ontvangen heeft naar Wissekerke A oord- Beveland). Axel, 18 Juni. In de hedeu alhier gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de heeren S. van "Hoeve, J. Wolfert, P. Dregmans, It. van de Bee, P. Koster, L. Lamaitre, P. Dieleman, L. van Dixhoorn en D. J. Oggel, leden, en de Secretaris. Afwezig de heeren C. N. Jansen van Bosendaal en L. de Peijter. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige zitting worden ge lezen en goedgekeuid. Vervolgeus werd behaudeld 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring van de gewijzigde gemeente begrooting voor 1891. b. Van het proces—verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger waaruit blijkt dat in kas is 2628,236. Beiden worden voor kennisgeving aangenomen. c. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende mededeeling I. dat de wijze van samenstelling der kunstbe' dekking van den Oostelijken buitenweg door hen wordt goedgekeurd, en II. daar het gewoon onderhoud van den weg volgens den ligger thans ten laste is van de aan- palende landgebruikers, nog aau hunne goedkeuring zal behooren te worden onderworpen een besluit van den gemeenteraad, waarbij het onderhoud ten laste der gemeente wordt genomen. Besloten het onderhoud van bedoelden weg ten laste der gemeente te nemen, welk besluit ter goed keuring aan Ged. Staten dezer provincie zal worden ingezonden. 2. Wordt ter goedkeuring aangeboden de rekemng van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1890. De Voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan in commissie de heeren P. Koster, L. Lamaitre en P. Dieleman. 3. Wordt aangeboden de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1892. Tot onderzoek daarvan worden benoemd de heeren J. Wolfert, B. van de Bee en S. van Hoeve. 4. Wordt besloten aan A. J. Cornelisse 210 centiaren grond van de gemeente in koop af te staan voor den prijs van f 1 per centiare. 5. Tot leden van het algemeen burgerlijk arm bestuur worden herbenoemd de heeren A. van der Hooft, L. Jansen van Bosendaal CNz. en P. van Hoeve. 6. Tot leden voor het stembureau voor de verkieziug van raadsleden worden gekozen de heeren C. N. Jansen van Bozendaal en L. Lamaitre en de overige leden tot hunne plaatsvervangers aan gewezen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat nog zijn ingekomen 2 bezwaarschrifteu tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van 1891 n.l. van Maria Ph. Boeune en G. Claessens. Besloten deze te behandelen in eene volgende zitting. Westdorpe. Benoemd tot onderwijzer (met hoofdacte) aan de o. 1. school alhier op eenejaar- wedde van 700, de heer J. P. Peuleman, thans onderwijzer te Boschkapelle. Koewaclit. Verleden Dinsdag vergaderden de ingelanden van den polder Nieuw Kernemelk ten huize van den herbergier E. de Vleeschouwer alhier. Nadat de rekening van het afgeloopen dienstjaar was goedgekeurd, kwam het verzoek van het bestuur dezer gemeente ter tafel, waarin het eene bijdrage gedurende 20 jaren verzocht van 75 gulden ter bestrijding van de kosten en eene jaarlijksche toelage van 6 gulden tot onderhoud van den aan te leggen steenweg tusschen Koewacht en St. Jansteen. Met bijna algemeene stemmen werd dit verzoek toegestaan. Nog een drietal polders hebben reeds eene jaarlijksche bijdrage toegezegd, terwijl aan andere belanghebbende polderbesturen zulks zal worden aangevraagd, zoodat wij mogen hopen, dat die steenweg spoedig tot stand zal komen. Ilonteiiisse, 16 Juni. Heden herdacht de Zeer Eerw. heer J. E. Smulders den dag, waarop hij voor 50 jaren als Pastoor der parochie van de H. Martinus alhier werd geiustalleerd. Des voormiddags 9 ure droeg ZEw., geadsisteerd door de Eerw. heeren J. Buijsrogge, kapelaan te Clinge (Z.), P. Buijsrogge en J. Staal, beiden priesters van het Seminarie, alien alhier geboren en door ZEw. gedoopt, in de eenvoudig maar net versierde kerk de H. Mis op. De ZEw. heer Hessels, deken te Hulst, trad daarna als spreker op, schetste wat de jubilaris gedurende al dien tijd voor de parochie was geweest, en wees daarbij vooral op den bouw der nieuwe kerk en pastorie in 1870—1875 en de stichting eener bijzondere school voor meisjes in 1889. Na de mis werden de armen door ZEw. bedacht. Op verzoek van den jubilaris hadden geene feestelijkheden plaats. Van alle huizen wapperde de nationale vlag, en des namiddags 6 ure bracht de harmonie St. Cecilia ZEw. eene serenade. Biervliet. Mej. C. G. J. le Nobel, te Middel- burg, is als n°. 1 op de voordracht geplaatst ter benoeming eener onderwijzeres aan de school te Driewegen. Blijkens Woensdag bij de Baad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen koninklijk besluit heeft H. M. gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Zeelaud, dd. 7 Jan. 1891, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Hoofdplaat van 24 Dec. 1890, tot voldoening uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1890 van boeten waartoe de wethouders der gemeente waren veroordeeld. Sedert de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de burgerlijke peusioenen is aan een aan- tal weduwen en weezeu van ambtenaren, die vroeger niet tot het bekomen van pensioen in aanmerking kwameu, een jaarlijksch pensioen toegekend tot een gezamenlijk bedrag van f 400,000 en dagelijks melden zich nog belanghebbenden aan om ook van de gunstige bepalingen der nieuwe pensioenwet te profiteeren. De ambtenaren van het pensioenfonds te's Hage, hebben een drukken tijd achter den rug, daar alle aanvragen om jaarlijkschen onderstand natuur- lijk zoo spoedig mogelijk en met gepaste nauw- gezetheid in overweging moesten worden genomen. De raming voor deze pensioenen was ruim 6 ton. Sedert den namiddag van Maandag 8 Juni jl. te half vier uren, wordt te Oegstgeest vermist een bijna 5jarig knaapje, genaamd Antonie Cornelis van den Berg, voor zijn leeftijd zwaar gebouwd, groot van hoofd met dubbele kruin en lichtblond haarhet heeft boven het polsgewricht der linker- hand een litteeken of naad van een wond kleeding hemdje, bruin tricot borstrokje, onderbroekje, geruit fantasie-bovenbroekje, kieltje met roode stipjes, witte kousjes en rijglaarsjes. Wegens verraoeden, dat het kind is weggevoerd, wordt opsporing verzocht en draadbericht aan den Officier van Justitie te 'sGravenhage en aan den Burgemeester van Oegstgeest. Te Winterswijk is op rechterlijk bevel opge- graven het lijk van een 9jarig meisje, voor eeuige dagen gestorven. Wat dit onderzoek heeft opge- leverd, is niet bekend, maar omtrent de aanleiding verhaalt men het volgende. De vader van het meisje was hertrouwd, maar de kleine ondervond van de stiefmoeder eene allesbehalve liefderijke behandeling. Op zekeren dag in de afgeloopen week zou, dus zegt men, de ontaarde vrouw aan het kind, dat haar bij den arbeid op het land behulpzaam was, eene vooraf gereed gemaakte boterham hebben gegeven, en zou na het gebruik daarvan braking en weldra de dood zijn gevolgd. De stiefmoeder wordt verdacht van kindermoord door vergiftiging. Uit het diaconiehuis te Schiedam was een 13ja- rige jongen weggeloopen. De Schiedammer courant deelt mede, dat alleen de zucht om naar zee te gaan den knaap tot dien stap had gedreven. Snikkende vroeg hij bij zijn terugkomst den binnenregenten om vergiffenis, onder betuigiug dat hij niets dan liefde en hartelijkheid van zijn pleegouders had ondervonden. De volgende brief werd bij hem gevonden, welke hij van plan was bij zijn vertrek naar zee aan zijn moeder op te zenden Lieve Moeder. Hoe gaat het met U en de familie Ik ben er toe overgegaan om weg te loopen. Nu ben ik op het schip en vertrek dadelijk. Ik had zooveel zin in zee. Ik zal U zoo dikwijls als ik kan schrijven. Mijn bril is weer kapot, toen ik nog thuis was. Hoe gaat het met de broers en met Net. Als ik terugkom, zal U me dan weer goed ontvangen Nu moe, ik zal mijn brief eindigen. Ik heb geen tijd meer. Hartelijk omhelsd door Uw liefhebbenden zoon E..., Men schrijft uit's Hertogenbosch (Dinsdag) Hedenavond waren eenige jongens op den Uilen- burg aan het spelen. Uit dit spel ontstond onder hen twist. Zooals dit gewoonlijk onder jongens gaat geraakten zij handgemeen en kreeg een hunner met den klomp van een ander een slag, die hem op de plaats dood deed blijven. De ongelukkige is de zoon van zekeren B., metselaar, alhier, en pas 14 jaar oud. In het huis van bewaring te's Hertogenbosch is binnengebracht P. W. Nan B., oud 35 jaar, geboren en opgevoed aldaar, doch laatstelijk zwer- vende. Aanvankelijk tot onderwijzer gevormd, werd Van B. later kantoorbediende en was mede eenigen tijd aan een te Leiden verschijnend blad als journalist werkzaam. Vele malen reeds werd hij veroordeeld, o. a. ook tot opzending naar 's Bijks werkinrichting te Veenhuizen, thans wordt hij he- schuldigd van diefstal, ten nadeele van M. B., met wien hij een tijdlang hetzelfde dak deelde. De marechaussde te Helmond nam hem naar aan leiding van een signalement en bevel tot aanhouding voorkomende in het Politieblad, in arrest. Het achtjarig dochtertje van een postbeambte te Manheim, dat dezer dagen haar vader een ontbijt bracht nam ongemerkt een ter zijde liggeud pakje weg. Met vriendinnetjes van gelijken leeftijd opende het kind het pakje, waarin zich mooie bonte glin- sterende steentjes bevonden waarvan de kleinen natuurlijk de waarde niet wisten te beoordeelen. De kinderen speelden er mede en gaven ze aan elkander over en weder ten geschenke. Aan het postkantoor was men wanhopig, want het pakje, aan een juwelier geadresseerd, was voor een vrij hoog bedrag aangegeven, terwijl de eigen- lijke waarde nog veel hooger was. Met heel veel moeite kreeg men de steentjes, die reeds in de tweede, derde en vierde hand waren overgegaan, op twee stuks na weder terug. De nasporingen naar de beide verloren schapen worden nog voort- gezet. De inwoners van Chalons zijn Maandag ge- tuige geweest van een eigenaardig schouwspel. Een geheele bruiloftsstoet bewoog zich op rijwielen naar het stadhuis. Vdoraan reden bruid en brui- degom op een tandem daarna kwamen de bruids- meisjes op tricycles; vervolgens de bruidsjonkers, op kranige wijze op bicycles gezeten, en eindelijk de ouders, de familie enz. op veiligheids-tweewielers. Onnoodig te zeggen, dat geheel Chalons uitliep om den origineelen optocht te zien. Omtrent een allertreurigst ongeluk, dat voor het grootste gehouden wordt, hetwelk ooit in Zwitserland heeft plaats gehad, zijn thans bijzon- derheden bekend, welke de eerste berichten niet alleen nader bevestigen, maar zelfs de ramp als nog uitgebreider voorstellen dan men eerst wel dacht. Om 2 uur 26 minuten had Zondag trein n°. 171 der Jura-Simplon-baan, die 's middags 2 uur 15 minuten uit Bazel in de richting Delsberg was vertrokken, Monchenstein moeten bereiken. Kort voor deze plaats daalt de spoorbaan in het dal van de Birs af, over welken stroom een 25 M. lange brug, zonder pijlers in het midden, is gebouwd. De laatste trein, die er zonder eenig oponthoud overheen was gereden, was de sneltrein, die om 1 u. 10 te Bazel aankomt. De trein, waarmede het ongeluk plaats had, was overvol met zangers en Zondagsreizigers, te zamen wel een duizendtal, waarom dan ook twee locomotieven voor den trein waren gezet. Beeds had de eene locomotief den anderen oever bereikt, toen de brug met een donderend geraas instortte. De beide locomotieven, twee goederen- wagens en twee personenwagens kwamen in het water terecht, terwijl een derde personenwagen tusschen hemel en aarde bleef hangen. Op het bericht van deze ramp snelden onmiddellijk dok- toren, militairen, de brandweer en ziekenver- pleegsters van Bazel, Monchenstein en Lieshal naar de plaats van het onheil, waar onverwijld met het reddingswerk werd aangevangen. Met de meest verschillende voertuigen werden de gewonden naar Bazel vervoerd, terwijl de dooden voorloopig in de nabijheid van de spoorbrug werden nedergelegd. De verwondingen zijn voor het meerendeel zeer ernstig. Veel last ondervindt men bij het verwijderen van de lijken uit de in het water liggende wagens van den sterken stroom, zoodat dan ook de daarmede belasten versterkt werden met een dertigtal leerlingen uit de Sani- tatsschule van Bazel. Eergisteren waren reeds 43 gewonde personen in het hospitaal te Bazel gebracht, terwijl nog vele andere in hun eigen woningen verpleegd worden. Het aantal dooden bedraagt ongeveer 50. Om trent het aantal lijken dat zich nog in het water bevindt, kan weinig met zekerheid gezegd worden. Eenigen schatten het op 30, anderen zelfs op 70. De genietroepen zullen een noodbrug bouwen, opdat het verkeer weder geopend kan worden, terwijl sappeurs en pioniers bezig zijn de versper- ringen in de rivier weg te ruimen. Het zal echter nog wel een paar dagen aanloopen, v66r de laatste lijken te voorschijn zijn gebracht. Het ijzerwerk van de ingestorte brug werd in 1870 door Eiffel geleverd, en in 1881 werd zij door Holzmann en C0., te Erankfort pneumatisch van nieuwe fondamenten voorzien. De dwarsleg- gers werden het vorige jaar versterkt en toen toereikend bevonden voor lasten als die, welke de brug Zondag te dragen had. Als teeken van rouw over het ongeluk werd eer gisteren de zitting van den Stendenraad opgeheven. De schade, die de Jura-Simplon-spoorwegmaat- schappij bij de ramp lijdt, is zeer aanzienlijk, en zal zeker eenige honderdduizenden bedragen. Vol gens de wet van 1875 worden namelijk de spoor- wegmaatschappijen aansprakelijk gesteld voor alle ongelukken, den reizigers overkomen, tenzij wettig bewezen kan worden, dat force majeur, de reizigers zelf of personen, niet in dienst der maatschappij, het ongeluk veroorzaakten, wat hier geen van drieen het geval is. INGEZONDEN STUKKEN. Heer Opsteller 1 De commissie der fanfaren—maatschappij Vooruitte Selzaete, heeft in hare vergadering van gisteren besloten, een bezoek te brengen aan de stad Ter Neuzen en er in den Theetuin, aan de statie, op 28 Juni een luisterrijk concert te geven. Muzikanten en eereleden zullen kort na den middag met eene stoomboot en de barge ten uwent aanlanden. Wij, Selzaetenaren, wij rekenen, evenals vroeger, op een gulhartig onthaal van wege de Ter Neuzensche bevolkingvan een goede ontvangst zijn wij alien maar te wel overtuigd, want de belangeu der beide gemeenten zijn dezelfde, en van weerskanten bestaan de nauwste vriendschapsbetrekkingen. Wij, van onzen kant, beloven aan de liefhebbers der schoone muziek, eene flinke uitvoering der stukken, zooals//Robert le Diable", wles Diamants de la Couronne", enz. Moge dit vernieuwde bezoek aan een en ander bewijzen, dat DR is de vurige wensch van al de leden onzer Maatschappij. De Gemeente-onderwijzer, J. VABENDONCK. Selzaete, 17 Juni 1891. Van 1 tot en met 15 Juni. van de Tor Ueusensche Courant. «Oude veeten, zijn vergeten En gedempt de tijd van twist. Zij van tijden, zooveel lijden, Zelfs d'herinnering uitgewiseht. Ter Yeti/.en. Huwelijks-aangiften. 2 Juni. Jan da Zeeuw, oud 20 j., jm. en Maria van Liere, oud 18 j., jd. 4 Juni. Jan Daniel Siemens, oud 31 j., jm. Maria Cecilia Windeij, oud 26 j., jd. 15 Juni. Jan de Raad, oud 22 j., jm. en Johanna Pietemella Wieland, oud 21 j., jd. Sjoerd Schaaff, oud 30 j., jm. en Kaatje Pieternella van Damme, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juni. Michiel Hamelink, oud 21 j., jm. on Neeltje Elisabeth Slagboom, oud 20 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Jan, z. van Jacobus Allaart en van Neeltje Wiemes. 2 Juni. Geertruida, d. van Marinus de Feijter en van Elisabeth Wilhelm. Cornelia, d. van Jan Riemens en van Adriana Kurvink. Jacobus, z. van Jacobus Dey en van Laurina van Aalst. 4 Juni. Pieternella Catha- rina, d. van Krijn Hamelink en vau Cornelia Sara Harte. 7 Juni. Levina Francina, d. van Pieter Kielman en van Ebrina de Jonge. Cornelia Elisabeth, d. van Cornelia Hamelink en van Elisabeth Molhoek. 9 Juni. Daniel, z. van Machiel de Doelder en van Francina Harms. 10 Juni. Adriana Pieternella, d. van Hendrik Johannes Aarnoudse en van Maria Hancveer. 12 Juni. Maria Sophia, d. van Augustinus Bernardus de Meijer en van Maria Louisa van de Velde. 13 Jnni. Job Cornelis, z. van Cornelis Vermeulen en van Janneke Cornelia Blok. Oveilijden. 5 Juni. Jacobus Deij, oud 3 d., z. van Jacobus en van Laurina van Aalst. Will em de Feijter, oud 69 j.,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5