Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. 2724. Zaterdag 20 Juni 1891. 31e Jaargang. Binnenland. TR0UWE LIEFDE. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^ Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. AD YEETENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. blad vemhljnt Dlnsdajt> en Vrijdasfavoud blj den nttgever P. J. VAN l> E 8 i N D E te Ter Neuzen. Uij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Jfolitiel* Overzicht. Het bezoek van den groothertog van Luxemburg bij Koning Leopold is op Maandag aanstaande 's middags bepaald. De Luxemburgsche vorst zal vergezeld zijn van den erfprins Willem Alexander en een gevolg van vier personen. De hooge bezoekers zullen Dinsdag uamiddag weer vertrekken. De Amerikaausche kolonel W. Williams heeft in een open brief aan den president der Vereeuigde Stateu en aau den Koning der Belgen zijn weder- varen verhaald op een reis in den Congostaat. Als alles waar is, wat deze Amerikaan vertelt, zouden de Belgische admiuistrateurs zicb in den Congostaat als nakomelingen der Spaansche inquisi- teurs gedragen. Aan die ambtenaren worden schandelijke euveldaden ten laste gelegd. Niet alleen, dat de regeering zelf handel drijtt, maar de heer Williams beweert ook, dat de beambten slavenhandel drijven en 36 gulden betalen voor elken neger, dien zij voor het legerkunnengebruiken. Verder heet het in brieven, dat de soldaten, welke de Congo—regeering in dienst heeft, roovers en plunderaars zijn, dat de rechters partijdig zijn, dat de Congo—akte op allerlei wijze overtreden wordt, dat omtrent den Congo-spoorweg fabeltjes worden verteld, daar de bouw niet 25,000,000 francs zal kosten, zooals de Belgische regeering beweert, maar ten minste 40,000,000 francs, en dat de liju niet binnen drie jaar, maar eerst over acht jaar gereed zal kunnen zijn. De tegenspoedeu van de Fransche Panama-kanaal- maatschappij scbijneu voor De Lesseps persoonlijk onaangeuame gevolgen te zullen hebben. De hoog- bejaarde ingenieur toch is met zijn zoou Charles, tengevolge der tegen ben gerichte aanklacht wegens overtreding der wet op de naamlooze vennootschap- pen, voor den rechter gedaagd, en Victor, eeu tweede zoon, insgelijks. Daar De Lesseps het grootkruis bezit van het Legioen van Ler, moet zijne zaak voor het hot van cassatie worden behau- deld. Groote sensatie heeft te Parijs het bericht geraaakt, dat De Lesseps en zijne zonen, in hunne hoedanigheid van leden van den raad van adminis- tratie, voor den rechter van instructie worden ge daagd. Gelukkig, dat de oude heer zelf gerust is over den afloop van bet onderzoek. Zijne vrouw moet gezegd hebben, dat de Panama-ouderneunug, wel verre van voor hen eenig voordeel af te werpen, hun iutegendeel een belangrijk deel van liun ver- mogeu heeft gekost. Sommigeu zeggen, dat de instructie slechts is geopend om eene verlenging te verkrijgen van den bijna afgeloopen verjarings- FEUILLETON i) Op een schoonen zomermorgen van het jaar 18.. trok eeu garderegiment met voile inuziek voorop door de nog ledige en stille straten van Petersburg. Uit de benedenverdiepingen der huizen kwamen verscheiden volwassenen en kinderen op straat, deels om naar de mooie inuziek te luisteren, deels om naar de mooi uitgedoste soldaten te kijken. Ook menig aardig meisje vertooude haar gelaat aan de vensters der grootere gebouwen en blikte met belangstelling naar de slanke gestalten der officieren, die met vaste hand hun rossen in toom hielden. In tegenstelling met de vroolijke stemming, die bij de lieden werd opgewekt door dit militaire schouwspel, snelde een jonge dame in een der voornaamste huizen van het venster weg, zoodra zij een vluchtigen blik op den troep had geworpen en bedekte kermend haar gelaat met beide liauden. Zeker gevoelde zij een grievend leed, want heete tranen rolden langs haar wangen en zacht kermde zij O God, geef me kracht om dezen vreeselijken slag te dragen, terwijl zij op de knieen zonk. Het hartgrondig gebed, dat ze ten Hemel opzond, scheen haar smart te verzachten. Langzamerhand kreeg haar gelaat een kalmer uitdrukking en alsof zij een ingeving uit hooger sfeer kreeg, kwam er plotseling een straal van hoop op haar edel gevormd gelaat. In een kostbaar gemeubeleerd vertrek zat een termijnanderen beweren, dat zij den weg moet banen voor de benoeming van eene nieuwe adminis trate. 't Zal wel moeielijk gaan om een nieuw kapitaal te vinden voor de voltooiing van het kanaal. Men heeft het oog op een groep bankiers, die eenige honderden millioeneu beschikbaar zullen stelleu om de onderneining te doen slagen. Het valt evenwel te betwijfelen of de regeering der Fransche republiek de onderneming wel zal willen steunen. De Pruisische Landdag heeft met 223 tegen 20 stemmen verworpen het voorstel van Rickert, om de regeering te verzoeken de stukken over te leggen, inzake de graanrechten. Niettegenstaande de oppositie van den voorsteller en Eugen Rich ter heeft de regeering eene volkomen overwiuniug behaald. De rijkskanselier Von Caprivi bleef weigeren, de stukken en bescheideu mede te deelen hij wilde van Nothstand niets weten en verzekerde dat alleen uit Rusland graan in meer dan voldoende hoeveelheid kon worden ingevoerd. Met eene zekere heftigheid kwam hij op tegen het verwijt, dat het welzij n der arbeiders hem niet nagenoeg aan het hart zou liggen dit welzijn was volgens hem onafscheidelijk verbonden met stabiliteit op com- mercieel gebied, en do onvoorzichtige pogingen der agitatoren konden aan deze laatste slechts afbreuk doen. Mag men de Oostenrijksche bladen gelooven, dan is het de malcontente man uit Friedrichsruhe, die de tegenstanders van het Duitsch-Oostenrijksch handelstraktaat en de voor- standers der graanrechten van argumenten voorziet. Te Bremen hebben sedert eenigen tijd de kolen- dragers en vuurstokers van de stoomschepen der Nordd. Lloyd het werk gestaakt. Van Stettin en uit andere havens, en zelfs uit Keuleu, kwamen plaatsvervangers. De politie zorgde, dat hun geen last kon worden aangedaan. Een werkstaker hield op straat voor het bureau der Lloyds eene oproerige rede en werd daarop door de politie in hechtenis genomen. Zijne makkers wisten hem echter te bevrijden, waarua de politie versterkt kwam aau- zetten en den vnjgemaakten kameraad opuieuw inrekeude. Er werd van de blanke wapenen gebruik gemaakt, zoodat er gewonden kwamen. Daarna rukte de braudweer aan, die koud water in de opgewonden menigte spoot, die daarop vlucbtte. Uit Amerika nog altijd berichten over rebellie. Balmaceda heeft ter kennis van de Congres-partij gebracht, dat hij nieuwe voorstellen tot wapenstil- stand door tusschenkornst vau den gezant der Vereenigde Staten vau Noord-Amerika gedaan, in overweging zou nernen. De coDgrespartij heeft in antwoord hierop besloten, elk van Balmaceda uit- bejaarde dame op een lagen divan. Een kleed van zwarte zijde omhulde haar gestalte. Met roodgeweende oogen staarde zij op een blad papier, dat ze met haar blanke aristocratische handen zenuwachtig heen en weer bewoog. Mevrouw, berichtte eene dienstbode, mejuffrouw Emma verzoekt een kort onderhoud met u te inogen hebben, Zoo vroeg reeds vroeg de dame verwonderd. Enfin, laat haar binneukomen Emma, de jonge dame, die wij straks in innig gebed verlaten hebben, opende zacht de deur en trad met bescheiden doch waardige houding binnen. Ze was eenvoudig gekleed, maar de rangschikking van baar toilet getuigde van smaak, en al haar bewegingen verrieden bevalligheid en zekerheid van optreden. Emma trad naar het voeteneinde van den divan, en de dame wendde bet hoofd een weing naar de zijde, waar zij stond zonder echter haar gemakkelijke houding te laten varen. Hierin lag niets buitengewoons, want de dame was de trotsohe gebiedster des buizes en het jonge meisje was haar juffrouw van gezelschap. Toch kwam er een bios op Emma's wangen ze scheen zich gekrenkt te gevoelen door de handelwijze der dame. Mevronw, ik korn met een verzoek, begon ze eindelijk aarzelend. Spreek, mejuffrouw. Ik verzoek ontslag uit mijne betrekking in dit huis, mevrouw. En waarom dat, mejuffrouw Ik ontving treurige berichten van huis, mevrouw Men heeft mij daar noodig. Zelfzucht is een gebrek, dat algemeen voorkomt gaaud voorstel te verwerpen, omdat zij hem als een overweldiger beschouwt. In Chili dus nog geen licht aan den horizon en in de overige ellendige republieken is het eveneens donkere nacht. In de grootste Zuid-Amerikaansche repu bliek, die pas haren vorst heeft weggejaagd, is de gelukszon ook nog niet aan de kirnmen. Te Belem, de hoofdstad der provincie Para, is een oproer ontstaan, dat door de autoriteiten is onder- drukt. Zoo gaat het daar bij den dag in Brazilie als in de naburige staten. Elk wil er baas zijn en zoekt zijn aanhang om er zijn slag mee te slaan. Gedurende bet aanstaande bezoek van den Keizer en de Keizerin van Duitscbland aan Amster dam zullen Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regeutes bewonen de appartementen van wijlen Zijn Majesteit den Koning aan den rechter- vleugel van het Paleis op den Dam. De Keizer bewoont den linkervleugel op den Dam. De Keizerin verkrijgt de appartementen van Hare Majesteit aan de achterzijde van het Paleis. Dat de ontvangst van den Keizer van Duitsch- land door H. M. de Koningin-Regentes op vor- stelijke wijze zal plaats hebben, kan men onder meer opmaken, dat Dinsdag van het Paleis het Loo verscheidene wagens meubelen werden gezondeu naar Amsterdam, welke verzeudiDgen eveneens van Soestdijk, 'sGravenhage en Oranje-Nassau zullen plaats hebben. Eene commissie heeft, naar men verneemt, het stoomschip Prins van Oranje, van de stoom- vaartmaatschappij Nederland, afgehuurd om daar- mede den Keizer van Duitschland tot aan de Noordkust van ons land tegemoet te stoomen en hem zoodoende ter zee een feestelijke opwachting te maken. Een 150tal heeren en dames zullen zich daartoe aan boord van dien bodem bevinden en reeds daags voor de komst des Keizers IJmuiden uitstoomen. Het sehroefstoomschip l8te kl. Johan Willem Friso, liggeude te Nieuwediep, is door middel van gekleurde lantaarns geillumineerd en nu en dan door bengaalsch en ander vuur verlicht. Een en ander gold eene proefneming met het oog op het aanstaand bezoek van deD Keizer. De toebereidselen voor eene schitterende ont vangst van den Keizer en de Keizerin van Duitsch land zijn te Amsterdam in vollen gang. De wanstaltige Nederlandsche rnaagd op den Dam wordt, evenals bij het eerste bezoek van bij hen, die door het geluk verwend zijn, en deze dame was niet vrij van dit gebrek. Zij achtte het althans niet noodig onderzoek te doen naar den kommer van het meisje, dat sedert twee jaren haar huisgenoote was en steeds haar best had gedaan om de verveling of de booze luimen van haar meesteres te verdrijven. Eerder dacht zij aan eigen leed en vraagde daarom merkbaar geraakt En dat juist nu, mejuffrouw? Wilt ge mij verlaten, nu ik u in mijn smart meer zal missen dan anders? Een droevig noodlot dwingt mij er toe, mevrouw antwoordde Emma zacht. Weet ge, wat deze brief meldt vroeg de dame, op het papier doelende, dat zij nog in de hand hield. Ik vermoed het, mevrouw. Mijnheer Ahnen- koff vertelde mij gisteren, dat het oordeel over de Decembristen geveld is. Welnu, alle pogingen van onze vrienden zijn vruchteloos geweest. Generaal L. schrijft mij, dat de Czaar het vonnis van de rechtbauk genadig heeft verzacht, maar deze verzachting beteekenl verlies van rang en adeldoin, levenslange verbanning naar Siberie en dwangarbeid. Door haar gevoel overmeesterd zweeg de dame eenige oogenblikken. Toen vroeg ze met klageude stemBegrijpt ge de smart eener moeder, die haar geliefden zoon op zulk een wijze in den bloei zijns levens moet verliezen Vol deelneming wilde Emma haar hand vatten om die aan de lippen te drukken, maar de oude dame had thans met beide handen het papier gevat en drukte het krampachtig samen. H. M. Koningin Emma aan de hoofdstad, aan het gezicht onttrokken. Ten einde dit zoogenaamde monument ter herinnering aan 1830 in eene passende en monumentale decoratie te herscheppen, bezocht de stads-architect niet alleen Parijs, maar ook Berlijn en Londen. Naar men verneemt, wordt voor deze versiering alleen eene som van f 20,000 vereischt. Ook de voorgevel van het onooglijke versleten commandantshuis op den Vijgendam zal door kunst- werk onzichtbaar gemaakt worden. Van de Vecht waterleiding zal voldoende partij getrokken worden, om rondom de decoratie water in het luchtruim te doen ontspringen. Voor de ontvangst van H. H. Keizerlijke M. M. is, naar men wil, door Ged. Staten van Noord-Holland aan het stedelijk bestuur van Amsterdam een bianco crediet verleend. Door Ged. Staten van Zeelaud is tot de burgemeesters en wetbouders in ons gewest de volgende circulaire gericht: Naar aanleiding van een tot ons gericht verzoek, is door ons overwogen of het raadzaam is thans tot eene algemeene herziening der jaarwedden vau burgemeesters en secretarissen in Zeeland over te gaan. Ofscboon wij het oogenblik voor zulk eene algemeene herziening nog niet gekomen achten, willen wij toch gaarne medewerken om, waar ver- betering van jaarwedden binnen de gestelde grenzen gewenseht wordt of door toeneming der bevolking eene hoogere klasse toegepast behoort te worden, aan bestaande wanverhoudingen een einde te maken. Wij hebben alzoo de eer u te verzoeken, den gemeenteraad te hooren en ons vdor 15Julimede te deelen of wijziging van de jaarwedden door den raad gewenseht geacht wordt. Woensaag had het jaarfeest plaats van de Wees-Inrichtiug te Neerbosch. Een groot aantal ingezetenen van Nijuiegen en vreemdelingen vertrok derwaarts, grootendeels per stoomtram. De 28e jaarvergadering van de vereeniging »Toe- vluchtsoord voor Weezen" werd ook te Neerbosch gehoudeu. In 28 jaren is aan giften en legateu ingekomen voor een bedrag van f 1,995,750,16^, terwijl de zuivere wiusten der bloeiende drukkerij bedroegen f 177,585,092260 weezen zijnindat tijdvak te Neerbosch verpleegd en opgevoed, 1270 weezen hebben de inrichtiug verlaten. Het aantal jaren, dat ze daar hebben vertoefd, bedraagt ge- middeld voor elk ruim 6, en de jaarlijksche kosten der opvoeding voor elk ongeveer f 118. Met het graven der fundamenten van de nieuwe drukkerij is dezer dagen een aanvang gemaakt. Niet waar, ge geeft uw plan om mij te ver laten op, mejuffrouw vroeg ze na eenige oogen blikken gezwegen te hebben. Helaas dat mag ik niet, ik heb een heiligen plicht te vervullen. En wanneer wilt ge gaan? Liefst over veertien dagen, ik heb nog veel voor de reis in orde te maken. Ik dwing niemand, die niet bij mij wil blijven op dank en erkentelijkheid moet men niet rekenen. Een donkere bios kleurde Emma's wangen; bijna had ze een bitter antwoord gegeven, maar ze bedwong zich en verliet het vertrek na een een voudig dank u, mevrouw. Acht dagen later reed de oude de dame uitom haar zoon, den vroegeren ritmeester Iwascheff van het garderegiment het laatst vaarwel voor zijn verbanning toe te roepen. Emma had verzocht haar te mogen begeleiden, waarschijnlijk omdat zij de beklagenswaardige moeder in deze pijnlijke oogenblikken wenschte ter zijde te staan. De jonge werkelijk schoone officier scheen verwonderd de juffrouw van gezelschap bij zijn mama te zien en een oogenblik rustte zijn vragende blik op Emma's gelaat. Deze sloeg de oogen echter niet opzij bleef op den achtergrond van het vertrek en was schijnbaar geheel met haar eigen gedachten bezig. Iwascheff, die eeu rustige edele houding bewaarde troostte zijn mama, zooveel hij kon. Hij bezwoer haar niet al te bedroefa te zijn en voor hem te blijven leveneen wederzien behoorde toch niet tot de onmogelijkheden. Onder een slroom van TER MMSCHE COIIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1