AANBESTEDING. Handelsberichten. Advertentien. aanbesteden: Openbare Verpachting. VERPACHTEN de Schelpdieren-Visscherij in de Grevelingen, in 90 Perceelen. VERSLAG Bij hunne marschen gingen de roovers met de uiterste voorzichtigheid te werk. Zooveel moge- lijk werden de wegen vermeden, maar indien dit onvermijdelijk was, moesten de reizigers van den eenen graskant naar de overzijde springen, teneinde geen sporen op den weg achter te laten. Dorpen en zelfs alleen staande huizen werden vermeden en de eenige levende wezens, die zij ontmoetten, waren een paar herders met hun kudden. Natuurlijk werd alleen 's nachts gemarcheerd, maar dan maakte de duisternis, die, daar het vaak regende, dikwijls zeer groot was, het loopen zeer inoeilijk. De dagen bracht men door in een afge- legen hoekje in een bosch. De reizigers mochten niet hardop spreken en zelfs geen vuur aanleggen, om de aandacht niet te trekken. Slechts zeer zelden werd vuur aangelegd om kleeren en schoenen te drogen. Een der roovers wilde toen den heer Kotsch zijn schoenen uittrekken, maar gelukkig voor hem wist de reiziger dit te verhinderen, want anders zouden de roovers gezien hebben, dat hij nog een paar goudstukken in zijn laars had gebor- gen. Toen de roovers den trein lieten ontsporen, had hij nog juist tijd gehad een paar goudstukken in zijn laars te stoppen, hetgeen de roovers zeker niet zeer vriendelijk zouden hebben opgenomen. Het losgeld werd gebracht in vier zakken, die samen 80 kilogram wogen en door vier mannen werden gedragen. Onder de roovers heerschte de strengste tucht. Elk bevel van den hoofdman die overal ondanks duisternis den weg wist, werd onmiddellijk opgevolgd. Zij leefden in volkomen vrede met elkaar en maakten, vooral door hun militaire tucht, den indruk dat zij in het leger gediend hadden. Zij droegen bijzondere zorg voor hun wapenen, die zij zooveel mogelijk droog hielden maar na elk regenbuitje met de meeste zorg ret nigden. Geweren, sabels en pistoleu glommen dan ook alle als spiegels. Voor ons zegt een der reizigers, die geen enkei wapen hadden, was deze uiterste zorg voor hun wapenen natuurlijk zeer pijnlijk. De reizigers zijn er ten slotte alien goed afge- komen, maar dit pleizierreisje van Berlijn naar Konstantinopel zal den Berlijnschen heeren zeker lang blijven heugen. Ieder jaar in Maart en April worden in Trier groote wijnveilingen gehouden, waarbij veel kooplustigen uit Midden-Europa tegenwoordig zijn. De omzet op deze verkooping bedraagt honderd- duizenden guldens en het gaat er allerplechtigst. toe. In de zaal, waar de verkooping wordt gehouden, zijn lange tafels aangericht, waarop in volgorde soepterrines, glazen en bordjes met witte brood staan. Aan deze tafel nemen de koop- en drink- lustigen plaats, want ieder, ook wie niet biedt, heeft toegang. Boven aan de tafel zitten de ,/versteiglasser", de notaris en de afslager wanneer een vat wijn ten verkoop wordt aangeboden, wordt door de bedienden een proef van den wijn in het glas van elk der aanwezigen geschonken. Het proefje wordt zorgvuldig opgeslorpt, en ieder zet een hoogst ernstig gezicht, vooral die van „proeven'( de hoofdbezigheid maken en dan ook zulke ,/fijne" tongen hebben, dat hun Diets bevalt en zij bijgevolg tot hun innig leedwezen geen wijn kuunen koopen. De oude, ervaren wijnhandelaars blijven bij dit proeven doodstil. Geen trek op hun gelaat verraadt wat zij in den wijn proeven. Slechts de afslager roept,/Het vat. is ingezet voor 500 mark; wie 10 mark meer biedt, heft zijn hand op; wie 100 mark meer biedt, beschrijft met zijn arm een kring in de lucht." Wanneer de koop is gesloten, giet men den wijn, die in de glazen is overgebleven, in de terrine en eet een stuk wittebrood om de tong voor de volgende proef zuiver te maken. Ervaren wijnhandelaars nemen telkens maar den slokje wijn van elke proefvoor hen is de terrine werkelijk noodig. Daarentegen zijn er ook lieden, die hun glas geregeld leegdrinken. Zij zouden het zonde vinden, ook maar een dropje in de terrine te storten. Wanneer 60 vaten ten verkoop worden aangeboden, drinken zij 60 glazen leeg. Overigens koopen zij niets op de veiling dan een flinken roes. I G F/0\ 1) F S T C R Iv E N. Mijnheer de Redacteur Eenigen tijd geleden werd van wege den meenteraad in uw blad gepubliceerd de uitslag van een onderzoek der levensmiddelen. Ook ik was hierin betrokken, want van twee monsters thee, elk van een half ons, die bij mij gehaald waren, luide het,Twijfelachtig zuiver" en bij een nadere omschrijving werd vermeld, dat de thee vreemde blaadjes bevatte. In elk geval alzoo eene vervalsching. U kunt begrijpen dat dit voor mij een zeer onpleizierige zaak was, want niet weinigen hebben met een zeker genoegen dien uitslag gelezen. Opnieuw bleek het mij hoevelen er zijn (zelfs onder lien die oogenschijnlijk mij vriendschap betoonen), die maar moeilijk kunnen verdragen, dat ik met hard werken mijn brood verdien en die niets liever zouden zien, dan dat deze en dergelijke dingen mij deden ten onder gaan. Nu, dezulken wil ik nog wel deze vreugde verschaffen, door hen mede te deelen dat dit zaakje mij schande en schade genoeg heeft veroorzaakt. Of is het geen schande door velen als een bedrieger te worden aangezien en schade voorzeker. Menschen die altijd gewoon waren thee bij mij te koopen, haalden sinds geen lood meer ja het ging zoo ver, dat den eersten Zaterdag een meisje als naar gewoonte eenige winkelwaren bij mij haalde, waaronder ook als naar gewoonte half ons thee, doch weinige minuten daarna komt het meisje terug met de thee, zeggende „wij moeten geen thee hebben." Natuurlijk had ik, in het voile bewustzijn mijner onschuld, dadelijk het voornemen de heeren Snoep C0., die mij die thee (4 kisten) geleverd hadden, daarover te spreken. Een dier heeren kwam juist de volgende week bij mij, dien ik dan ook spoedig de zaak mededeelde, waarna hij zich dadelijk bereid verklaarde die zaak nader te onder- zoeken. Eerst heeft hij een onderhoud gehad met Dr. Couvde te Middelburg, welke de thee voor het gemeentebestuur had onderzocht. Hij verklaarde den heer Snoep, de thee zuiver van smaak te zijn, maar dat er enkele blaadjes in voorkwamen, die van den vorm afweken. De heer Snoep wees hem op het dwaze van die gevolgtrekking en verzocht hem zijne verklaring in te trekken, wat vooruoemde heer echter niet doen wilde, maar was eerlijk genoeg den heer Snoep te verwijzen naar het bureau voor Chemisch en Microscopisch onderzoek, directeuren Dr. P. I. Hamel Roos en A. Harmens Wz., te Amsterdam. Dit heeft de heer Snoep gedaan, hij heeft van dezelfde thee die bij mij gehaald en waarvan nog een gedeelte op het gemeente-raadhuis aanwezig was, mij door den burgemeester door tusschenkomst van den heer C. Klaassen met het zegel der gemeente voorzien, welwillend afgestaan, naar dat bureau opgezouden, en met welk gevolg? dat van dat onderzoek door genoemde heeren, rapport is ont- vangen van 4 Juni en schriftelijke machtiging van 8 Juni 1.1. tot het publiceeren van achter- staande advertentie. Welke stukken bij mij voor- handen zijn, en door ieder wie er belang in stelt kunnen worden ingezien. Ik wil voorts het zwijgen hiertoe doen en laat het oordeel aan den lezer over. Met de opname dezer regelen, waarde Redacteur, zult u zeer veel dienst bewijzen aan UEd. dw. dr. J. P. VAN HERP. Ter Neuzen, 12 Juni 1891. Mijnheer de Redacteur I Daar het bericht, voorkomende in n°. 2722 uwer Courant, betreffende de benoeming van den heer J. Delzenne tot buitengewoon opzichter bij het kanaal van Ter Neuzen tot minder juiste ge volgtrekking of onderstellingen zou kunnen aanlei- ding geven, neem ik de vrijheid te doen opmerken, dat bedoelde persoon geen dienst zal doen als opzichter „bij de thans onderhanden of eerlang uittevoeren werken." Met de opneming van het bovenstaande zal U mij verplichten. Uw Dienaar, J. NELEMANS. Ingenieur van den Waterstaat. Ter Neuzen, 13 Juni 1891. van de vergadering van de Maatschappij tot be- vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, afdeeling Hulst, gehouden in de Wapens van Zeeland te Hulst, op li. Maandag 15 Juni. De voorzitter, de heer Julius Vogelvanger, opent de vergadering op zijn verzoek leest de secretaris de notulen voor van de vorige vergadering dezelve worden zonder aanmerkingen goedgekeurd. Treden tot het lidmaatschap dezer afdeeling toe Cyrille Vaal te St. Jansteen, Willem de Ridder en Joseph van Waesberghe te Hulst. De secretaris doet rekening over het afgeloopen dienstjaar 1890, de daarbij behoorende bescheiden worden door het lid J. A. Pateer nagezien, de reke ning sluitende met een batig saldo van f 1583,49^ wordt alzoo onveranderd goedgekeurd en den secre> taris dank gezegd voor zijn gehouden beheer. Geschiedt voorlezing van 1°. eene missive van het lioofdbestuur dd. 4 Mei 1891, betrekkelijk het door de afdeelingsbesturen jaarlijksch uit te brengen verslag over den toestand van den landbouwde vergadering besluit adhmsie te betuigen aan het voorstel van het hoofdbestuur om het jaarlijksch beredeneerd verslag even als het driejarig verslag te doen vervallen en om in de plaats daarvoor jaarlijksch door den algemeenen secretaris in den Almanak een beknopt verslag te doen plaatsen omtreut den toestand der Maatschappij in het afge loopen jaardit verslag zal worden samengesteld uit de beantwoording van een negental vragen jaarlijks in September door het hoofdbestuur aan de afdeelingsbesturen ter beantwoording in te zenden. 2°. van een dito missive van gelijke dato als vorige omtrent eenige wijzigingen van het regelement der keuringscommissie ter bevordering der Paarden- fokkerij. De voorzitter deelt mede, dat dit onderwerp in de laatste vergadering van het afdeelingsbestuur in overweging is genomen en adviseert namens voornoemd bestuur bedoelde wijzigingen goed te keuren, de vergadering doet van hare instemming met dit voorstel blijken. Thans komt ter bespreking het voorstel van het Afdeelingsbestuur om even als voor 1891 geschied is, ook wederom f 500 voor dit keurings- district ter beschikking te stellen van de keurings commissie voor de Paardenfokkerij ter verdubbeling der volgens het regelement van keuring uitgeloofde premien. Nadat hieromtrent door vele leden het woord is gevoerd, als door de heeren Moes, Pateer, Wese- mael, Baron Collot d'Escury, Vaal en nog meer anderen wordt eindelijk door de leden d'Escury en ateer het voorstel gedaan en door het Bestuur overgenomen om in beginsel te besluiten dat er thans voor 1892 f 250 aau premien bij de ?aardenkeuring zullen worden uitgeloofd en welk voorstel eenparig wordt goedgekeurd. Daarna komt aan de orde de vraag of deze f 250 alleen aan hengsten of ook aan merrien zullen worden toegekend. De heer d'Escury doet het voorstel deze toelagen alleen aan de hengsten toetekennen. De heer Van Waesberghe-Janssens daarentegen wil ook de merrien van deze extra-premien doen genietenna eenige discussie hieromtrent wordt ten slotte met den stem meerderheid uitgemaakt, dat de merrien evenals de hengsten aan deze premien zullen kunnen deelachtig worden, de premien volgens het reglement van de keuringscommissie uitgeloofd worden alsnu voor 1892 voor dit keuringsdistrict met 50 verhoogd, te vinden uit de afdeelings- kas en zullen alzoo gezamenlijk bedragen f 750. Het lid Pateer stelt voor f 250 vanwege deze afdeeling beschikbaar te stellen ter uitreiking als premien voor springstieren nadat door de heeren Moes, Ysebaert en den voorzitter er gewezen is op de moeilijkheid van uitvoering van dergelijke keuringen uithoofde van de groote afstanden, de moeielijke verplaatsing van stieren enz. wordt het voorstel Pateer in beginsel aangenomen en eene commissie benoemd van 7 leden ter ontwerping van een plan van keuring voor stieren deze commis sie zal bestaan uit de leden K. baron Collot d'Escury te Boschkapelle, J. A. Pateer te Hontenisse, C. van Waes te Westdorpe, J. Vaal te St. Jansteen, Jan Scheele te Ter Neuzen, Edmond Buijsse te Westdorpe en Piet van Hoeve te Axel. Op voorstel van den heer K. baron Collot d'Escury besloot de vergadering voor 1892 het aandeel ad f 100 aan te nemen van het door het Rijk door tusschenkomst van het hoofdbestuur uit te reiken subsidie aan deze afdeeling voor het aan leggen van een proefveld, terwijl later de vergadering zal beslissen hoe hiermede zal worden gehandeld. Het lid Pateer stelt voor het kasgeld eenigszius rentegevend te beleggen en wenscht daaromtrent het advies van den secretaris te vernemen, waarop deze antwoordt dat het zijns inziens het wenschelijkst is en het minst omslachtig deze gelden te depo- neeren ter Rijks-postspaarbank, teneinde daarbij op of af te laten schrijven, zooals het bestuur zal goed achten en wordt alzoo besloten. De heer J. Vaal doet zijn beklag dat er met de uitbetaling der premien door de keuringscom missie voor de Paardenfokkerij toegewezen premien zoolang wordt gedraald; de voorzitter zegt, dat dit een zaak is buiten deze afdeeling en bij de keurings commissie thuis hoort die op de tijdstippen in het keuringsreglement bepaald, bedoelde premien heeft uit te keeren. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de voor zitter deze vergadering. ZEETUDINGEN. Van 12 tot en met 15 Juni. Rotterdam, 15 Juni. Gent. 12 Juni. 5 Juni. Londen, 15 Juni. KOERS VAN IIET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,60 tl f 47,65 Engelsch per 12,05 v n 12,06£ C O It R E S I* O N D E N TI E. Aante O. Ofschoon uwe goede bedoeling op prijs stellende, kunnen we uw schrijven niet plaatsen, daar het eene aanbeveling van den leverancier is. Red. Ondertrouwd P. M. DIKKENBERG, arts, en M. J. VAN PIENBROEK. Wemeldinge^ n JunJ lg91> Middelburg De ondergeteekende betuigt zijn liartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, verleden Zondag 14 dezer ontvangen. E. VAN DER BENT. Ter Neuzen, 16 Juni 1891. Voor de vele en zeer gewaardeerde JS^BSr blijken van belangstelling bij zijne ver- kiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten— Generaal ontvangen, betuigt de ondergeteekende zijnen liartelijken dank. Aardenburg, Juni 1891. P. C. J. HENNEQUIN. Het Bestuur van den CAPELLEPOLDER, zal op Zaterdag den 27 Juni 1891, des voormiddags ten 11£ ure, in het logement van Ch. L. van Rompu, te Axel, Het bouwen van een steenen duiker in den Zaamslagschen dijk. De besteding geschiedt volgens 434 der A. V. bij enkele ioschrijvingbiljetten in te leveren bij den dijkgraaf A. P. de Mul, op den dag der besteding voor 9 uur 's morgens. Aanwijs daags te voren van 9 tot 10 uur voor middags, waartoe te vergaderen nabij de Ronde Putten te Axel. Bestek is tegen betaling van 0,50 verkrijg- baar bij den Ontvanger-Griffier, bij wien ook de teekening ter inzage ligt. Ter Neuzen, 16 Juni 1891. Het Bestuur voornoemd, A. P. DE MUL, Dijkgraaf. C. J. A. EERCKEN, Ontv.-Griffier. Van 12 tot en met 15 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 36 binnenvaartuigen op- en 32 afgeschutdoor de Westsl. 3 opgeschut. Het DAGELIJKSCH BESTUUR der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zal op Maandag 13 Juli 1891 en volgenden dag, telkens des voormiddags ten 10 uur, in de//Concertzaal" te Zierikzee, ten overstaan van den aldaar residee- renden notaris Mr. J. Moolenburgh, in het openbaar De voorwaarden met kaart zullen van af den 15 Juni a. s. verkrijgbaar zijn ten kantore van den Secretaris-Penningmeester te Tholen, tegen betaling van f 0,25 per stuk of van f 0,30 per stuk, franco per post. Tholen, den 8 Juni 1891. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN, Voorzitter, J. A. EOKKER, Secretaris, Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen 12 Eng. s.s. Auricula 3917 Bilbao minerie 14 idem River Lagan 2272 Londen stukg. 15 idem Ptarmigan 3492 Liverpool idem Zweed. s.a. Columba 1737 Hemosand hout Van Ter Nieuzen 12 Eng. s.s. Woodstock 1677 Leith ledig idem King Ermyn 3140 Shields idem Duits. s.s. Bernhard 1845 Grangemouth idem 13 Noor. brik Vif 438 Blyth ballast Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. 15 Spaans. s.s. Calon 4251 Bilbao ledig Voor Gent i 12 Eng. s.s. Richard Moxon 1145 Goole stukg. idem Polo 1373 Hull idem idem Ravenshoe 1141 Goole idem Duits. s.s. Holland 948 Sunderland kolen Eng. s.s. Lilian 1577 Grangemouth idem Noor. s.s. Progress 2484 Kotka hout 13 Eng. s.s. Abergrange 1721 New-Castle kolen Deens. s.s. Opal 3181 Libau vl. en gr. Eng. s.s. F. T. Barry 2453 Bumeiland kolen 14 Duits. s.s. August 1517 Sundsval hout Eng. s.s. Bordeaux 1584 Londen stukg. Belg. s.s. Schaldis 861 New-Castle kolen 15 Eng. s.s. Ouse 1929 Goole stukg. Van Gent 12 Eng. s.s. Nevade 3637 Aloa ledig 13 Oost.r. bark Sofia B. 1724 Miramichi ballast Eng.sch. Amy 539 Darogheda phosph. Eng. s.s. Richard Moxon 1145 Goole stukg. idem Lilia 1577 Granton ledig idem Polo 1373 Hull stukg. idem Ravenshoe 1141 Goole idem 14 idem Seabelle 2152 Londen idem Duits. s.s. Alexander II 2061 Memel ijzergr. idem Holland 948 Hamburg stukg. Eng. s.s. Abergrange 1721 Middlesbro ledig idem Anglia 2469 Leith stukg. 15 Eng. bark Thomas S.Stowe 1940 Cardiff ballast Duits. s.s. Capella 3298 Sunderland ledig Voor Selzaete t 12 Eng. sch. Fanny Scott 1 695 1 Lissabon crmsoot Van Selzaete t 12 Eng. sch. Alice Scot j 748 Lissabon ballast Bij goeden aanvoer van Tarwe vond deze prijshoudend plaatsing. Puike Zeeuwsche enVlaamscheTarwe /9,75a 10,25,mindere 7,25 a 9,50. Rogge 7,90 a 8,20, mindere 7,25 a 7,75 Gerst 4,25 a 5.25. Haver 3,25 a 4,90 Paardeboonen 7,00 a 7,40. Dniveboonen a Bruineboonen 11,00 a 14,75. Witteboonen Walchersche f 8,50 a 11,00. Erwten f 11,00 a 12,00, mindere 8,00 a 9,00. Kanariezaad beste f 7,75 a 8,00, mindere /7,00 a 7,50. Ajuin a per 50 kilo. Koolzaad 11,00 a 11.20. Eieren 3,10 a 3,30 per 100 atuka Aardappelen Zeeuwache 4,00 a 4,25. Tarwe, witte 100 k Id. roode fr. 24.50 a 24.50 Gerst Haver Boter per kilo Eieren per 26 atuka 21 00 22.00 17.50 2.15 1.70 fr. 24.00 a 24.50 24.00 24.50 21,00 21.00 17.50 2 25 1.60 21.50 21.50 18.00 2.35 1.70 18.00 1.80 Granen. Tarwe, Gerst en Meel stil. Haver gedrukt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3