t Gemengde berichten. Jt h RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. toegesproken, waarna alles werd medegenomen, wat maar eenigszins van de gading kon zijn, alseen nieuwe klok, bierpomp, kleederen, sigaren, karaffen enz. Ter plaatse waar zulks behoort te geschieden is aangifte van den diefstal gedaan. Ka r i I TER XEUZEN, 16 Juni 1891. Bij de heden gehouden verkiezing van 7 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, was de uitslag als volgt Getal kiezers 176. Uitgebracht werden 111 stemmen. Van onwaarde 0. Volstrekte meerder- heid 56. Gekozen de heerenH. C. E. van IJsselsteijn met 93 en J. A. van Rompu met 73 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heerenP. A. van de Velde die 44, J. C. Ilarte die 41, J. A. de Jonge die 41, F. S. P. Wijnman die 39, C. van der Hooft die 37, A. Tholens die 34, P. van Wijck die 32, A. Hamelink die 29, L. Schalk die 29, M. van den Hoek die 27 en Arie H. Donze die 27 stemmen bekwam. Yerder verkregen de heeren G. Wieland 26, R. Walraven 24, J. Tollenaar 22, J. van de Ree 19, Adr. H. Donze 12, C. van Haelst 10, E. J. L. Nolson 8, J. A. Tazelaar 6 en A. B. de Meijer 5 stemmen. De overige stemmen waren op verscheidene personen verdeeld. In de op Yrijdag 19 Juni a. s. alhier te houden vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling: adres bewoners Kerkhof- laan aau Gedeputeerde Staten betrekkelijk uitweg reclames hoofdelijken oraslag; id. hondenbelasting; af- en overschrijvingen in begrooting 1890 aan- wijzen stembureau verkiezing leden gemeenteraad; ingekomen stukken enz. Bij resolutie van den Minister van Financien zijn met ingang van 1 Juli a. s. verplaatstde heer J. W. Verhoeven, verilicateur, van Ter Neuzen naar Rotterdamde beer H. L. Wijchgel van Schildwolde, adspirant-verificateur, van Nijmegen naar Ter Neuzende heer P. Oomen, kommies- verificateur, van Hulst naar Culenborg. De heer P. L. Los alhier, benoemd tot onderwijzer aan de tweede Christelijke school te Ylissingen, heeft voor die benoeming bedankt. Naar men meldt, zijn de aandeelhouders in de spoorweg-maatschappij Gent-Ter Neuzen tot eene buitengewone vergadering op 6 Juli a. s. bijeen geroepen, om te beslissen over de deel- neming aan het oprichten eener nieuwe stoomvaart- maatschappij voor een geregelden dienst tusschen Londen en Ter Nenzen. Door het postkantoor alhier is in de tweede helft der maand Mei de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van Mevr. Nier- meyer, Den Haag. 7/aamslng. D". Kouwenhoven, predikant bij de Christ. Ger. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Middelharnis bedankt. Philippine. Tegenwoordig wemelt de Wester- Schelde van ribbenkwallen, waardoor het werk van de garnalenvisschers niet alleen bemoeilijkt, maar ook zeer benadeeld wordt. Dit slijmachtig zeedier wordt met de garnalen tegelijk opgevischt en doet de laatste boven water gekomen oogenblikkelijk stikken. Dat daardoor de vangst niet aan de verwachting beantwoordt is licht te denken. Koewacht. De kippendieven, die gevreesde nachtelijke bezoekers van boerenbofsteden, hebben verleden week onze gemeente weder eens bezocht. Hoorde men in den afgeloopen winter telkens van diefstallen van hoenders en konijuen nu had men er in lang niet van vernomen. Yrijdag morgen echter bemerkte P. B., die zijne hoenders 's mor- gens wilde aflaten, dat er slechts een kwam opdagen, ofschoon er 's avonds te voren 7 het rik opgegaan waren. Zijn buurman bracht het er nog slechter af; want deze zag zijn kippental met twaalf ver- minderd. De politie, hiermede in kennis gesteld, doet een streng onderzoek. Hontenisse. De Zeer Eerwaarde heer Schoen, pastoor te Groenendijk, mocht dezer dagen de zeldzame gebeurtenis herdenken, dat hij 50 jaren geleden, in die parochie zijne intrede deed, ver- vullende alstoen reeds 10 jaren de priesterlijke Hij zette het mes tegen zijn ontbloote borst, stiet toe, stortte bloedend neer en blies weldra den laatsten adem uit. Albertine was naast hem neergezonken. Haar hand bloedde. Op het oogenblik, dat hij toe zou stooten, had zij naar het mes gegrepen en zich zoodoende verwond. De gedachte, dat haar man zonder den zegen der kerk in ongewijde aarde zou moeten rusten, was voor Albertine verschrikkelijk en zou haar den dood hebben gedaan, naar zij verzekerde. De oude gids kwam toen op den inval om het te doen voorkomen of de ongelukkige vermoord was, en daarom werden de kostbaarheden aan het lijk ont- nomen met uitzondering van den ring, dien men zonder snijden niet los kon krijgen. De boven- kleeren werden in een kuil achter den bouwval begraven, het lijk echter naar de kapel gebracht, waar het spoediger gevonden zou worden. De oude bracht Albertine naar een dokter. Op weg door de eenzame wildernis drukte zij er op, dat haar vader nooit mocht vernemen, dat zij tegen zijn wil nog met Herman gesproken hadzij zelve zou zwijgen tot in het graf. Hij, getuiga, en de waardigheid. Daar op verzoek van den jubilaris geen feestvertoon plaats had, droeg men buitenaf ook minder kennis van dit feest. Iiruispolder. Heden morgen 12 Juni hadden wij het genoegen het prachtig gebouwde stalen rijnschip Margarieta Maria, schipper P. de Rooij, in onze haven te zien binnenkomen met een lading kolen dit is wel het grootste schip dat ooit deze haven heeft bezocht. Eere dus aan den flinken schipper maar ook eere aan de ingelanden van den Kruis- polder. Oostlmrg". De heer J. Kop, deurwaarder bij de directe belastingen alhier, is met ingang van 1 Juli a. s., overgeplaatst naar Leek, proviucie Groningen. Middclburjr, 16 Juni. In eene gisterenavond alhier gehouden vergadering der liberale kiesver- eeniging is Mr. E. Fokker, Griffier der Staten van Zeeland met 103 van de 146 aanwezige kiezers als voorloopig candidaat voor lid van de Tweede Kamer waarvan de nieuwe vrije verkiezing op 25 dezer plaats heeft, gekozen. Yrijdagavond a. s. zal van wege genoemde vereeniging, na overleg met de overige in Walcheren bestaande liberale kiesvereeuigingen, een definitieve candidaat worden geproclameerd. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Juni de volgende vonnissen uitgesproken J. D., oud 59 j., landbouwer te Hontenisse, is wegens het dooden van een dier veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. E., oud 60 j., zonder beroep te Hontenisse, is wegens bedelarij veroord. tot 12 dagen hecht. In den nacht van jl. Yrijdag op Zaterdag heeft het nog gevroren, en werden op de Friesche kusten en wadden nog vriesganzen waargenomeu. Een inwoner van Ridderkerk schonk, uit erkentelijkheid voor den voor de liberalen zoo gunstigen uitslag der verkiezing aldaar f 100 aan de Hervormde armen te Rijsoord en f 50 aan die te Ridderkerk. Het volgende is te Koekanje gebeurd, dat het verhaal van Ouden Barend uit de Camera in herinnering brengtEen landbouwer kreeg zijn knecht ziek hij legde hem op een wagen en bracht hem daarmede naar Ruinerwold, om hem aan het armenhuis af te geven. De vader van die instelling, daartoe geen orders hebbende, weigerde den man op te nemen, waarop de boer den patient bij het huis in het gras legde en zich verwijderde. De menschlievendheid eischte nu, dat men zich het lot van den zieke moest aautrekken. Andermaal op een wagen geladen, vervoerde men den onge lukkige naar den burgmeester van Ruinerwold en daarna naar De Wijck, de gemeente waartoe Koe- kauje behoort. Die behandeling heeft evenwel de arme stakker niet kunnen verdragen, want onder- weg is hij bezweken. In de grensgemeente Heugen (nabij Kerkrade in Limburg) is weer eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Terwijl de mijnwerker Frings van de mijn huiswaarts keerde, schijnt hij overvallen te zijn. Met gapende wonden aan hoofd en hals werd zijn lijk gevonden, houdende een bebloed mes in de hand. Men vermoedt, dat hem dit in zijn hand gestoken is door den moordenaar. Of die gruwelijke daad enkel uit geldzucht ge pleegd is, en of bet op Frings of op een ander mijnwerker gemunt was, is tot nog toe onzeke^ Bij de stemopneming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Zierikzee deed zich het geval voor dat een der ingekomen stembussen niet beantwoordde aan het voorgeschreven model. Het was de bus der gemeente Serooskerke. Aldaar was onlangs de stembus verloren gegaan en men had verzuimd zich tijdig van een nieuwe te voorzien. Nu was een blikken trommel gebruikt, die ook behoorlijk gesloten en verzegeld aan het hoofdbureau te Zierikzee was ingeleverd. De stemopneming is intusschen toch doorgegaan, naar men verneemt op telegraphisch ingewonnen advies van den Minister. De bus bevatte 20 briefjes, die dus in geen geval gids, Florian K. uit het dorp Z. moesten haar beloven te zwijgen, zoolang haar vader leefde. Door den president ondervraagd, bevestigde Albertine het geheele verhaal van haar redder ook de oude gids leefde nog en bevestigde het ook. Zelfs de bovenkleeren van den doode werden nog in den kuil gevonden. Het late verschijnen van den bergraad werd gerechtvaardigd door zijn eigen lotgevallen. Hij nam in den herfst van het jaar zijn ontslag als officier en keerde tot het bergvak terug, onder- scheidde zich weldra en werd ger oepen een geologische onderzoekingsreis in Brazilie mee te maken, waarvan hij juist teruggekeerd was, toen de couranten mede- deelden, dat mevrouw Albertine Piener, wier vader juist was overleden, voor een rechtbank van ge- zworenen terecht stond wegens moord, gepleegd op haar echtgenoot. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat het proces nu eindigde met vrijspraak. E I M D E. van invloed konden zijn op den uitslag, daar de heer Yan Kerkwijk met eene meerderheid van 862 stemmen boven den tegencandidaat is gekozen. De warmte, waarmede te Amsterdam in de verkiezingen gewerkt is, schijnt aanleiding te zullen geven tot een merkwaardig proces. Is het waar, wat verteld wordt, dan zou nl. een dezer dagen overleden particulier daar ter stede, zijn vrij belangrijk vermogen hebben vermaakt voor zevenachtste gedeelte aan het dagblad De Amsterdammer en voor het overige achtste aan het Handelsblad. De hartstochtelijke belangstelling, waarmede de oude rentenier in de laatste dagen zijner ziekte al wat in zake de verkiezingen door Amsterdammer en Handelsblad werd geschreven volgde, schijnt aanleiding to hebben gegeven tot deze vreemdsoor- tige beschikking, waarvan de beide bladen profiteeren. Een verre nicht en neef moeten verzet hebben aangeteekend tegen de uitvoering dezer wilsbeschik- king, op grond dat de oude man in zijn laatste levensdagen leed aan hersenverweeking. Tusschen Knollendam en Spijkerboor (N.-H.) staat het water zoo hoog, dat de Starnmeerdijk in den nacht van Woensdag op Donderdag voor den drang van het water zou zijn bezweken, indien niet een ploeg polderjongens, die daar bezig zijn aan eene sluis, bijtijds het zwakke gedeelte van den dijk hadden versterkt. Als het water blijft wassen, zal het moeite kosten de Starnmeer voor overstrooming te behoeden. Donderdag werd te IJmuiden door een Engelsch visscherman ter markt aangevoerd een kolossale haai, metende 14 Ned. voeten en wegende ongeveer 260 Ned, ponden. In het gewone vischnet gevangen, kan men nagaan met welke moeite 't monster aan 't dek werd gebracht. Met handspaken, bijlen, enz. bewusteloos geslagen, woelde het dier zich in het net bijna dood, hoewel bij aankomst te IJmuiden bleek, dat er nog leven in was. Zeker door den grooten aanloop van nieuwsgierigen was de En- gelschman er nogal gek mede; hij vroeg f 60, het aanbod was f 5, door een die er mede ter kermis wil reizen. Als voedsel voor den mensch heeft de haai geen waarde. Tot de 80 Russische Joden, die dezer dagen weer van Amsterdam de reis naar de Vereenigde Staten aanvaard hebben, behoorde ook een deco- ratieschilder uit Reval, een knap werkman, die 40 jaren te Reval had gewoond en daar ruimschoots zijn brood verdiende. z/Op een goeden dag zoo vertelde hij ontving de gouverneur van Esthland bevel van de regeering, Reval, een stad met 120,000 inwoners, waar ongeveer 600 Joodsche gezinnen woonden, van Joden te zuiveren. Onmiddellijk ging de politie aan den arbeid en werden aan tal van gezinnen andere woonplaatsen aangewezen. Mij werd gelast te verhuizen naar een stadje met 2000 inwoners, maar natuurlijk kon ik daar als deco- ratieschilder geen brood vinden en derhalve had ik geen andere keus dan het land te verlaten of, gelijk reeds vele Joden hebben gedaan, tot de Grieksche kerk overgaan. De Joden, die Christeneu willeu worden, zijn onmiddellijk van alle vervolging ontslagen en worden in het bezit gesteld van alle rechten, welke de Grieksche Russon bezitten." Willen de Joden echter niet van geloof ver- aoderen, dan moeten zij heengaan, maar dit wordt niet een ieder gegund, want om het land te kunnen verlaten, moeten de Joden een reispas bezitten, waarvoor zij 35 roebels moeten betalen. Wie dit geld niet heeft, moet dus kiezen om of Christen te worden, of zich te begeven naar de nieuwe woonplaats, welke hem is aangewezen en waar hem een leven van ontbering en ellende te wachten staat. Ook klaagde de man zeer over den korten ver- huistijd, die wordt toegestaan. Nadat hun is aangezegd, dat zij hun woonplaats moeten verlaten, moeten zij reeds weinige dagen later vertrekken. Dat zij al hun schulden betalen, daarvoor wordt wel gezorgd, maar hun wordt geen tijd gegund de kleinere en grootere sommen, welke zij in en buiten hun woonplaats hebben uitstaan, in te vorderen. Yandaar dat deze gedwongen verhuizing voor de meesten met financieelen ondergang gelijk staat. Een ander staaltje van willekeur. De Joodsche gemeente te Reval was twee jaren achtereen van een voorganger verstoken geweest. Er bestond dus geen gelegenheid de kinderen in de registers te doen inschrijven. Na twee jaren gaf de re geering eindelijk weer vergunning om een rabbijn te benoemen, maar deze mocht de kinderen, die gedurende die twee jaren geboren waren, met in schrijven. De Israelietische kinderen, die in dien tijd het levenslicht aanschouwden, moesten dus als onwettige en buiten huwelijk geboren kinderen beschouwd worden. De decoratieschilder, een knap man, die geen ondersteuning noodig had, maar nog zooveel geld had gered, dat hij zelf voor zijn geziu de reis kon betalen, is nu ook op reis naar de Vereenigde Staten, waar hij een nieuw bestaan hoopt te vinden. In Engeland zijn 300 gezinnen teruggekoinen uit de Argentijnsche republiek, dewijl ze het daar niet langer konden uithouden. Wie er vooral slecht aan toe zijn door het ongunstig weer, zegt de Gazette van Gent, zijn de duiveumelkers. Yan geheel dit jaar, de 31 Mei daargelaten, hebben zij nog geen goed weer gehad voor hunne prijskampen. Duizende duiven zijn verloren. Verleden Zondag moesten overal groote prijskampen plaats hebben, en gansche wagons duiven waren ver in Frankrijk gezonden. Het weer scheen goed, doch bij de terugreis hebben de vliegende reizigers een afgrijselijk weer gehad, dat nog voorl- duurt, en 'tis niet overdreven het verlies op 70 pet. te rekenen. Een handelaar te Antwerpen zag zich vereerd met een bezoek van een fijn gekleed heer zich noemende Vicomte de Labonniere (fijne naara). Deze vicomte verklaarde den koopman, dat, hij er over dacht, zich een rijwiel aan te schaffen, doch dat het leeren rijden hem te moeilijk scheen. O, neen, zeide de handelaar, het is hoegenaamd niet lastig, ik ben overtuigd, het u in een uur te kunnen leeren. De vicomte liet zich eerst niet overtuigen doch werd ten slotte overgehaald, een uurtje les te nemen bij een der bedienden vau het huis. Deze nam hem mede naar een stille plaats, en daar werden, gedurende een half uurtje, allerlei bokke- sprongen gemaakt. Eindelijk opperde de instructeur het denkbeeld, dat zijn leerling het nu eens alleen moest beproeven. Hij stapte op, slingerde een weinig, en reed toen met een flinken gang weg, zijn onderwijzer achter- latende, om het gebeurde over te brengen. Een ontzettend spoorwegongeluk heeft Zondag bij Bazel plaats gehad. Een trein met een duizendtal Zondagsreizigers, die zich naar het zangersfeest te Bazel wilden begeven, is verongelukt. De door twee locomotieven getrokken trein bevond zich op de viaduct van Mouchenstein, die tusschen twee bergen over de Yierse geslagen is, toen de viaduct eensklaps ineenstortte. Met donderend geraas stortten de beide locomotieven in de rivier, het voorgedeelte van den trein met zich sleepende. De reizigers, die in den eersten waggon hadden plaats genomen, zijn verdronken, zoo zij al niet reeds door de wagens, die boven op de eerste vielen, waren verbrijzeld. In het geheel stortten drie wagens op den bodem der rivier, twee bleven aan de verbindingsstangen hangen, rustende op de overblijfselen der eerste coupd's. De andere wagens bleven nog in de rails, doch ook daarin werden vele passagiers gekwetst met arm— en beenbreuken. Van de machinisten en stokers bracht geen enkele er het leven af, de treinchef werd verbrijzeld gevonden, terwijl nu reeds vijfendertig gedoode passagiers ter herkenning bij de plaats des onheils zijn nedergelegd. Het reddingswerk wordt steeds voortgezetmen vreest dat het aantal dooden over de honderd zal bedragen. Deskuudigen verklaren, dat bet een geluk is, dat de machinisten blijkbaar niet hard over de viaduct gereden hebben met meer vaart zouden de achterste wagens over de overblijfselen der eerste heen zijn gestort en zou de romp nog meer reizigers hebben getroffen. Het aantal licht en zwaar gekwetsten wordt als 150 opgegeven, doch is niet met zekerheid bekend. De dienst van Frankrijk naar Bazel is door dit ongeval gestremd de directeuren der Jura-Simplon vergaderden gisteren reeds om te bespreken, welken weg de directe wagens van Parijs, Calais en Miihl- hausen moeten nemen. De directio legde een voorloopig rapport over van den ingenieur van den weg, waarin verklaard wordt, dat het ongeval onbegrijpelijk is, daar deze viaduct eerst onlangs geconstrueerd en afgeleverd werd, nadat zij grondig was beproefd, terwijl in den laatsten tijd geen aardschokken gevoeld zijn, die vrees konden doen ontstaan, dat het werk minder hecht was geworden. De reizigers van den beroofden Oostertrein die te Belgrado zijn aangekomen, deelen nog vele merkwaardige bijzonderheden betreflende hun verblijf bij de roovers mede. Het afscheid, dat de roovers van de reizigers namen, was bijzonder hartelijk. Ze omarmden ons en kusten ons op beide wangen zegt een der reizigers alsof we elkaars beste vrienden waren, en toch hebben we het zeer slecht gehad. In acht dagen zijn we niet uit de kleeren geweest, en daarbij moesten we zware marschen langs onbegane wegen maken. Er werd natuurlijk alleen 'a nachts ge- marcheerd, maar dan ging het ook rechts en links over bergen en rivieren, door bosschen en moerassen, door het gelieele gebied tusschen Adrianopel en de Zwarte Zee. Overigens waren de roovers niet onbeleefd. Ze droegen de reizigers over de rivieren droogden hun schoenen, als deze bij het doorwaden der moerassen nat waren geworden en verstelden hun kleeren, die natuurlijk bij het wringen door de struiken veel te lijden hadden. De roovers waren alien gekleed als hun hoofdman Athanasius ze hadden sandalen aan de voeten en mantels, die er uitzagen als oude Turksche soldatenmantels voorts droegen zij in olie gedrenkte buizen en hun hoofddeksel bestond uit de zwarte Grieksche pal- charenmuts. Ze waren gewapend met Martinigeweren en hadden pistolen en sabels in den gordel. Als kinderen speelden de roovers met de hor- loges welke zij den reizigers hadden afgenomen en waarvan ieder er twee of drie had. Ze wisten niet hoe het uurwerk moest opgewonden worden, maakten de binnendeksels open en vermaakten zich door met stroohalmen in het werk te peuteren. In een half uur tijds waren alle Berlijnsche horloges, waaronder zeer fraaie kunstwerken, geheel bedorven. Een der Berlijnsche heeren, de heer Kotsch, verzocht zijn horloge terug, omdat dit een herinnering was, waarop hij hoogen prijs stelde en dit verzoek werd terstond ingewilligd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2