Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2723. Woensdag 17 Juni 1891. 31 e Jaargang* BEKENDMAK1NG. H. C. E. van IJsselsteijn Bid MSIB8M®!®* Binnenland. De Burgemeester tier gemeente Tor Xeuzen Verkiezing van leden van de Kamer van koophandel fabrieken. en I. A. van Rompu, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer pel jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad versehljnt Dlnadat- en Vrijdastavond bij den nitgever P. J. VAN BE 8 A N B E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadermg van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 19 Juni 1891, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 15 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat bij de verkiezing op beden van zeven leden voor de Kamer van Koophandel en fabrieken als zoodanig zijn verkozen de heeren en en dat de herstemining voor de vijf alsnog te benoemen leden is bepaald tegen Dinsdag, 23 dezer, tusschen des voormiddags 10 en des namiddags 1 ure zullende daarvoor stembiljetten, ter invul- ling, worden bezorgd aan de huizen der kiesge- rechtigden vdor den dag der v erkiezing Ter Neuzen, 16 Juni 1891. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Zooals wij weten heeft de Duitsche Rijkskanse- lier niet toegegeven aan het verlangen om de graanrechten te verlagen nu de prijzen der granen, met name die der rogge, in Duitschland tot een ongekende hoogte zijn gestegen. Overal worden protest-meetings georganiseerd, zelfs gemeenteraden en Kamers van Koophandel en Nijverheid doen limine stem hooren. Zelfs Von Bismarck is niet tQyreden. In zijne organen bestrijdt hij het han- delstractaat met Oostenrijk en beweert, dat daardoor de belangen van Duitschland op smadelijke' wijze aan die van Oostenrijk-Hongarije worden onder- geschikt gemaakt. Dit thema wordt op de vinnigste wijze door de dienstbare geesten van den ouden staatsman uitgewerkt, en telkens wordt Oaprivi FEUILLETQN. 2) Steeds dichter werd het net om haar getrokken, geen opening scheen meer tot ontsnappen over te blijven. Alles was tegen haar, niets was in haar voordeel, dan de adel van haar houding, doch die kon voorgewend zijn. Ook kon men ondanks alle nasporingen geen enkele beweegredeu vinden, waarom zij den moord zou gepleegd hebben. En toch Onverwacht deed de rechter huiszoeking in de kamers, welke Albertine ten huize van haar ouders in gebrnik had en het resultaat was allerdroevigst. Men vond er een pakje en daarin het gouden horloge met ketting en den trouwring, welke voorwerpen herkend werden als die, welke Herman Piener altijd gedragen had. Ook vond men reke- ningen van handschoenen, door Wilhelm Tieffe gele- verd. De inlichtingen omtrent Albertine's karakter en vroeger leven luidden wel gunstig, maar waren toch niet voldoende om het geloof aan haar schuld te doen wankelen. Men roemde haar edele trotschheid, haar vriendelijke weldadigheid, haar beschaving en groote gaven des geestes, maar men maakte haar een verwijt van haar zucht naar uiterlijken glans, die haar soms wel in geldverlegenheid had gebracht. verweten, dat hij, brekende met het stelsel van zijn grooten voorganger, noodeloos de domineerende positie, de hegemonie van Duitschland heeft opge- offerd. Op aanvraag van den officier van justitie te Hannover heeft aldaar bij een aantal personen, behoorende tot de Welfische partij, eene huiszoeking plaats gehad, tot opsporing van stukken, die ten bewijze kunnen dienen, dat hunne vereenigingen als politieke bondgenootschappen in betrekking staan met verboden vereenigingen van politieke strekking. De bekende Belgische leider Woeste heeft zich thans zonder voorbehoud voor de grondwetsker- ziening verklaard. In eene rede zeide hij, dat de grondwetsherziening op eene ongelukkige wijze in de wereld is gebrachtmen heeft haar geeischt onder de bescherming der roode vlag en onder de tonen der Marseillaise. Toch is, volgens hem, de grondwetsherziening onvermijdelijk, en is het de plicht der katholiekeD, zich met onverminderde energie voor te bereiden voor de groote politieke hervorming, welke het land niet zonder inspanning zal volbrengeu. De Eransche bladen zijn niet bijzonder ingenomen met de scheidsrechterlijke beslissing van den Czaar in de Lawa-kwestie. Nu die beslissing in het voordeel van Nederland is uitgevalleu, meenen vele Eranschen daarin eene gehuichelde vriendschap van Rusland tegenover Erankrijk te zien. Alsof recht geen recht isDeze beslissing kan intusschen een heilzamen invloed uitoefenen op de Russophilen in Frankrijk, die branden van Pruisenhaat en in Rusland den bondgenoot zien. Mag men een paar Duitsche bladen gelooven, dan zou Frankrijk aan het kabiuet te St. Petersburg formeele voorstellen hebben gedaan, betreffende het sluiten van een alliantie-traktaat, maar dat de Czaar die voorstellen zou hebben afgeslagen, omdat hij den vrede wilde bewaren. Rusland moest zijne militaire toerustingen, zijne versterkingen en zijne strategische spoorwegen voltooien en hiervoor zijn nog jaren noodig. Nog wordt gezegd, dat toen in de parlementaire kringen der hoofdstad de vraag werd besproken, of het niet beter zou zijn, den tegenwoordigen gezant te St. Petersburg weder door een generaal te vervangen en de Czaar hiervan iets vernam, deze dadelijk op beslisten toon moet hebben te kennen gegeven, dat zulk een verandering hem verre van aangenaam zou zijn, omdat de benoeming van een militair tot gezant bij het Russische hof zekere partij in Erankrijk tot geheel verkeerde gevolgtrekkingen en ongegronde verwachtingen zou kunnen brengen. Volgens een tijding uit Riga van 8 Juni j.l., heeft de vervolging der Joden in de laatste dagen daar zulk een omvang verkregen, dat de verkoopers geheel het hoofd verliezen en de zaken stil staan. Menschen, die daar gedurende 10 h 15 jaren eer- lijk zaken gedreven hebben, worden met hun gezin plotseling het land uitgezet. Anne Joden 1 Uit De vroegere dienstmeid verhaalde, dat Herman Piener en Albertine in den beginne gelukkig leefden. Later ontdekte mevrouw, dat haar echt- genoot ontrouw was. Dit verbitterde haar nog te meer, omdat het voorwerp van zijn min een van haar dienstbare geesten was. Er volgde nu eene scheidingwel hield Albertine in stilte nog van haar man, maar haar papa verzette zich tegen een verzoening. Albertine was van een heftig karakter; eenmaal had zij bij een twist zelfs haar man met den dood bedreigd. Ik heb zelf wel slagen van mevrouw gekregen, als ze een booze bui had, maar dikwijls kwam ze dan later met tranen in de oogen vergiffenis vragen, verklaarde de meid. Met inspanning van alle krachten werd het onderzoek verder geleid. Het gelukte zelfs het meisje te vinden, dat den 24 Augustus den brief bracht, waarin Albertine tot een samenkomst werd uitgenoodigd. Het meisje herkende de beschuldigde dadelijk als de bewuste dame. Slechts de oude man, van wien de dokter en zijn vrouw gesproken hadden, was en bleef verborgen. Eindelijk na twee jaren kwam het tot een terechtzitting van de gezworenen. Het proces had een buitengewone belangstelling gewekt. Albertine verscheen begeleid door haar verdediger, een doodelijke bleekheid bedekte haar edel gevormd gelaat. Zij volgde de voorlezing der aanklacht met opmerkzaamheid en veel daarin viel haar schijn- baar vreemd en verschrikkelijk op de ziel. Bij de Petersburg wordt geseind, dat de nieuwe gouver- neur van Moskou, grootvorst Sergius, aan den Czaar, zijn broeder, verslag heeft gegeven van de gewelddadige verdrijving der Joden en van de tnishandelingen, waaraan zij te Moskou hebben blootgestaan. De Czaar was woedend dat zijn bevelen, dat de Joden allengs en na afwikkeling van hun zaken de stad zoudeu verlaten, niet waren opgevolgd. Men verwacht eene nieuwe ukase, waarin de autoriteiten zullen worden aangemaand zich te houden aan de letter van de wet. Toch nogArme Joden. Uit Weenen meldt men, dat de Czaar aan Natalia bericht heeft in hare houding tijdens en na de uitleiding geen genoegen te nemen en zij mitsdien niet op zijne hulp heeft te rekenen, waarop de ex-vorstin het besluit heeft genomen zich te Parijs te gaan vestigen. Daar zou zij den ex-gemaal weer kunnen vinden, die zich veel te Parijs bevindt en er dapper op los speelt. Onlangs heeft hij binnen acht en veertig uur in Baccara 130,000 francs gewonnen. Daaraan heeft evenwel Natalia geen behoefte, zij is rijk genoeg, misschien heeft de schoone meer behoefte aan aanbidders. Welnu daar is in Frankrijk wel gelegenheid voor, anders begeve zij zich naar Jersey, daar houdt zich dik wijls zoo'n sujet van het aanbidders-allooi op. En als Milan zoo gelukkig speelt, dan zal hij de civiele lijst ten koste van de Servische schatkist ook wel kunnen missen. De Oostenrijksche Staats- courant bevat eene bekendmaking, waarin tot zekere hoogte worden ingetrokken de uitzonderingswetten, nitgevaardigd in 1887 in de districten Weenen, Kronenburg en Wiener-Neustadt. De regeering heeft bij den Rijksraad het ontwerp eener socialisten- wet ingediend, welke een blijvend karakter zou moeten hebben. H. M. de Koningin had gisteren en eergisteren in lichten graad de koorts. H. M. is heden beter, doch moet nog de kamer houden. Men verzekert, dat het Ministerie alle over- wegingen omtrent zijn al af niet aan het bewind blijven in verband met den uitslag der jongste verkiezingen, zal laten rusten tot na het bezoek van den Keizer van Duitschland hier te lande. De heer Arie Smit heeft het mandaat voor Ridderkerk aangenomen dus zal er in Middelburg een nieuwe vrije verkiezing plaats hebben. Gisteren vergaderde de lib. Middelburgsche kiesvereeniging om een candidaat te stellen. Van 12 Juni wordt uit Lith gemeld De verpachtingen van uiterwaardsche hooilanden, welke gisteren en heden hier zouden plaats hebben, zijn uitgesteld moeten worden, omdat, door den behandeling der zaak kwam er nog een verzwarende omstandigheid aan den dag. De meid vertelde, dat haar meesteres gedurende haar verblijf in Blumenau zeer dikwijls en gaarne een bont zijden kleed droeg, dat zij het Schotsche noemde. Voor het vertrek uit Blumenau had zij aan dit kleed vlekken bemerkt als van bloed en dit aan haar meesteres gezegd. Deze schrikte, werd verlegen en antwoordde kort afJe bent niet wijs Daarop had de meid haar het kleed laten zien. Mevrouw wilde er volstrekt niet naar kijken en riep Breng het weg en snijd het uit elkaar, ik schenk het u Later maakte zij er daarom een japonnetje van, maar mevrouw mocht dat kleedingstuk nooit gaarne zien. Een breitasch van dezelfde stof was nog in wezen, zij had die meegebracht. De meeste ge- tuigen verklaarden, dat de dame op den bewusten Augustusdag zulk een Schotsch kleed had gedragen. De verdediger deed wat hij kon, maar de wolken pakten zich al dreigender samen boven het hoofd der aangeklaagde. Eindelijk trokken de gezworenen zich terug om te beraadslagen. Nog vdor de wijzer was rond- gegaan, zou het vonnis geveld worden tot verzoening van de zwaarste misdaad, die de wet kenteen vonnis, dat als een bliksemstraal op de met schuld beladene zou neerkomen. Juist waren de gezworenen uit de rechtzaal vertrok- ken, toen er onder de nieuwsgierige menigte rumoer ontstond. Een welgekleed man drong naar voren en hoogen waterstaat der Maas, de waarden over- stroomd zijn. De rivier teekent hier, aan's Rijks peilschaal, 6,17 en blijft nog wassen. Kostelijk hooigras ging verloren en niet te berekenen is de schade, door dit onheil aangericht. Binnenvelds hooiland wordt nu tot buitengewoon hoogen prijs verpacht. Ook met het weiland is het droevig gesteld. Het vee lijdt gebrek en is hier en daar op stal gebracht moeten worden. Men schrijft uit Zevenaar 12 Juni: Gedurende de laatste dagen is de Rijn buitenge woon gewassen, zoodat te Lobith een groot deel der uiterwaarden zijn overstroomd. Vooral aan den Bylandt staan vele hektaren hooiland onder, zoodat door de pachters groote schade wordt geleden. De steenfabrieken aan het Spijk kunnen mede tengevolge van het hooge water niet werken. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 21 Juli a. s. weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwer- sluis zullen worden geplaatst. Yan de alsdan openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder niet-militairen worden ook begrepen gepasporteerde militairen en gepas- porteerde schepelingen) tegen betaling eener jaar- lijksche bijdrage van f 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens voor 1 gedeelte te voldoende overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West—Indie, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepe- ling, gepensioneerd, gegageerd of overleden zijn, en van hen, die als gepensioneerd of gegageerd militair of schepeling overleden zijn. De vereischten tot toelating worden vermeld in de St. Crt. Gisterenmiddag werd op het gedempte Molen- water te Middelburg, met gebruikelijke plechtig- heid, de eerste steen gelegd voor het hoogreservoir- gebouw voor de drinkwaterleiding. Ter hoogte van 18,65 meter komt het reservoir, dat, bij een diameter van 8 meter, een hoogte van 6 meter heeft en 300 kub. meter water kan bevatten. Het gebouw meet tot aan de bovenkan- teellijst 25,25 meter, terwijl de standpijp, die ingeval van brand diensten bewijzen moet, zich tot 35 meter verheft. Uit Amsterdam wordt gemeld In een houten gebouwtje aan het Westerhoofd alhier, algemeen bekend onder den naam Cafe Kleine Czaar Peter is Zaterdagnacht ingebroken. Het geheele gebouwtje dat 's nachts onbewoond is, werd leeg geplunderd. De deur aan de achterzijde schijnt met een looper geopend te zijn. Bij het licht van een vetkaars werd allereerst het buffet onderzocht en de daarin aanwezige spiritualia duchtig riep met donderende stemHoud op, deze dame is on- schuldig, ik zal verklaringen doen om het te bewijzen. Hierdoor ontstond een groote ontsteltenis en het vonnis werd verdasgd om dezen getuige te hooren. Deze nieuwe getuige was de bergraad Max Rein- wald, vroeger officier, en als zoodanig herkend door verscheidene achtbare burgers van het stadje, waar de terechtzitting plaats had. Na verklaard te hebben dat hij steeds bevriend was geweest met Herman Piener en zijn vrouw, toen deze nog samen leefden, getuigde hij de ware toedracht der zaak als volgt De samenkomst der echtgenooten bij den Roofsteen had ten doel tot eene verzoening te komen. Behalve genoemde echtgenooten was ook hij tegenwoordig, benevens een oud man, die Herman tot gids had gediend. Het gesprek, dat verscheidene uren duurde, draaide altijd weer om hetzelfde puntHerman wenschte zich weer met Albertine te vereenigen en deze beriep zich op den wil van haar papa, die er tegen was. Het werd middag en Herman liet ververschingen uitpakken. Hij dronk steeds meer van den vurigen wijn, en werd steeds heftiger, bij het brutale af. Albertine wierp hem een afkeurenden blik toe en zei eindelijkMijnheer Piener, ik ga heen Hevig opgewonden sehreeuwde Herman toen Zoo Ga je heen Welnu, ga heen, verstoot mij, stoot mij terug in dit leven, dat mij een hel is Leven Neen 1 in den dood jaagt ge mij Ga heen, maar zie mij eerst sterven TER MEllZERISCIE COHRAIT (S L O T.) m—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1