Gemengde berichten. Handelsbericbten. Herstemming tusschen de heeren Ilenneqnin en Glinderman. (Slot volgt.) Een der groote bezwaren, tegen verkoop op gebalte aangevoerd, is het monster-nemen. De bieten kunnen door bet weer in den dag zeer veel aan suiker verliezen. De fabrikanten willen nu het monster nemen aan de fabriek, de landbouwers direct na aflevering van het veld, dat doorgaans op vrij aanzienlijken afstand van de fabriek ligt de bieten kunnen dus onder het vervoer aan- merkelijk lijden en de landbouwers meenen dezen risico voor de fabrikanten te moeten laten. En hoe zal men het monster nemen In Belgie geschiedt het in sommige streken als volgt Op het bietenland wordt beurtelings door den agent der fabriek en den verbouwer naar ver- schillende zijden een stok geworpen. De beetwortel, die het dichtst bij de punt van den stok groeit wordt uitgetrokkendit wordt gedaan tot men 15 A 20 bieten heeft en deze vormen het monster. Een ander bezwaar zijn de kosten van het onderzoek op gehalte; aan de rijksproefstations wordt het te duur. TER NErZEN, 12 Jimi 1891. Bij Kon. besluit van 23 Mei jl. is de heer L. Schalk erkend en toegelaten als vice-consul van Duitschland te Ter Neuzen. Bij ministerieele resolutie is met ingang van 1 3uli a. s. benoemd tot deurwaarder der directe belast. enz. te Wormerveer de heer L. P. van Tetterode, thans te Ter Neuzen. De heer J. Delzenne te Middelburg is aan- gesteld tot buiteDgewoon opzichter aan de thans onderhanden of eerlang uit te voeren werken aan het kanaal van Ter Neuzen. Boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 15 der onderwijswet, is aan de gemeenten Stoppeldijk 720 en Westdorpe f 1000 subsidie verleend ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs. De harmonie St. Cecilia van Temsche, be- staande uit 51 werkende leden-; de zangmaatschappij de Nachtegaal van Gent, 38 zangers en La Societd Royale Guioz, fanfares van Chatelineau-Chatelet, prov. Henegouwen, 60 werkende leden, hebben het voornemen aanstaauden Zondag 11 dezer een bezoek te brengen aan Middelburg. Overslag. Voor de vacante betrekkiug van onderwijzeres. salaris f 150, heeft zich geene enkele sollicitante aangemeld. De Raad heeft thans besloten het salaris met 25 gulden te verhoogen en alzoo te brengen op f 175. Koewacht. Door den gemeenteraad is met algemeene stemmen tot onderwijzer benoemd de heer G. Pieters, thans onderwijzer te Maren (N.-B.) en geboren te Graauw, om voorloopig geplaatst te wordeu aan de opeubare school te St. Andries. Met hem op de voordracht stonden de heeren J. Smidt te Weert, D. Klay te Zwaag en C. van de Baan te Drachten. Koewacht. Dinsdag namiddag hoorden de bewoners van het dorp eensklaps het geroep van brand en het luiden der klok. Aanstonds spoedde de brandweer zich naar de plaats des onheils en had het genoegen den brand in zijne geboorte te smoren. Slechts eenig beddegoed en wat meubels werden een prooi der vlammen. Eene jonge vrouw uit de buurt was zoodanig geschrikt door dit ongeval, dat zij in eene naburige woning gebracht moest worden en geueeskundige hulp nood- zakelijk was. Men schrijft ons uit Sas van Gent Indien ik ooit leelijk bij den neus genomen ben dan is het thans, en nog wel door mijn vriend, den redacteur van ons „alom" gelezen, nooit volprezen orgaan ude Scheldebode." zomer op het slot te Blumenau had gelogeerd. Ook Albertine was daarbij tegenwoordig. Perdinand mengde zich nu in het gesprek en deelde mede, dat de predikantsdochter te Blumenau door het bezit van een handschoen in het onderzoek was betrokken geworden, en daardoor bloot stond aan gevaar van Houd op, viel Albertine ontsteld in, houd op, om Godswil, zij is onschuldg, en zij viel in on- inacht. Oogenblikkelijk kwam men haar te hulp en trachtte haar weer tot bewustzijn te brengen. Dit gelukte en haar eerste woorden waren Ik moet er heen, ik moet de onschuldige redden Reeds den volgenden dag reisde Albertine met haar mama af en verzocht den rechter van instructie in een klein briefje om een onderhoud. De rechter bemerkte dadelijk, dat haar schrift precies hetzelfde was als van het briefje uit Bl. Hij nam haar dus in verhoor, doch daarbij antwoordde zij gedurig angstiger en verwarder. De dokter en de half waanzinnige boerenknaap herkenden haar dadelijk en Albertine werd gevangen genomen. Een der deskundige dokters meende het spoor van een goed genezen wond aan den binnenkant der rechterhand meer te voelen dan te zien, de tweede en derde verklaarden, dat ze niets voelden en niets zagen. De huisdokter van den slotheer te Blumenau verklaarde, dat Albertine na het voorval op den Roofsteen zeer terneergeslagen en afgemat was geweest en Blumenau zeer spoedig had ver- laten, ofschoon ze eerst plan had tot October te blijven. Verbeeld u, ik hoopte inderdaad eene herstemming tusschen de heeren Hennequin en Glinderman, omdatja omdat er bij zoo'n verkiezing nog al eens iets tusschen kaai en schip valt voor mijn vriend, die 't best gebruiken kan. Zoo waar, daar kwam om 1 uur een bulletin van het groote bureau aan de overzij van het kanaal. Omdat ik geergerd ben, wil ik het geheel overschrijven. Luister, en dan zult ge mijn ergernis billijken. Dit gewichtig, alom verspreid bulletin luidt Bijvoegsel van uDe Scheldebode." Verkiezing leden Tweede Kamer der Staten-Generaal, plaats gehad Dinsdag 9 Juni 1891. Hoofdkiesdistrict Oostburg. Aantal kiezers 3209. Uitgebracht 2773 stemmen. Geldig 0000 Van onwaarde 00 Volstrekte meerderheid 0000 Hiervan bekwamen Mr. HENNEQUIN903 st. GLINDERMAN700 Mr. L. STEVENS162 F. P. OUDENS33 'k Dacht nog even na hoeveel eigenlijk 0000 en 00 wel wasmaar 'k begreep die zullen wel in 't brein van mijn vriend zitten en oogenblikkelijk liet ik, na zoo'n gelukkig bericht een flesch aanrukken, schonk de glazen vol en was gereed een warme speech te houden op de vlugheid van ons „stedelijk orgaan", toen een bulletin van de Ter Neuzensche Couranf in mijn huis geworpen werd luidende gekozen Ilenuequin. Zie 'k was nijdig Dat was van mijn vriend niet fair, 'k Dacht zou dit bij mij alleen zijn, maar zoo waar 'k ben nog verontwaardigd als ik er aan denk mijn beste Scheldebode die nog nooit op onwaarheden en hatelijkheden is getrap- peerd had geheel Sas zoo groot het is bij den neus gehad. 't Mooiste is, dat men mij nog uitlacht met die herkieziug maar nu is 't uitals hij nog eens probeert naar mijn neus te pakken, haal ik T bulletin van de Ter Neuzensche Courant voor den dag dan loopt hij bepaald zoo wit als een doek huiswaarts. Op het programma voor de muziek in 't Haagsche bosch van gisteravond stond een toe- passelijk nommer een Journalistenwals (van Strauss), vermoedelijk, zegt de Haags. Ct., door Van der Linden tegen den 10den ingestudeerd om uit te drukken, hoe de journalisten dansen van plezier dat de verkiezings-campagne achter den rug is. Zoo de journalisten zich verheugen, zegt de Arnh. Crt., wij gelooven, dat nog veel grooter het aantal hunner lezers is, die verlangden naar eene andere lectuur dan verkiezingsberichten. Twee Duitschers, net gekleed en van fat- soenlijk uiterlijk, wenschten zich dezer dagen te Breda bij het O.-I. leger te engageeren en den heer W. ontmoetende, vroegeu zij dezen, welken weg zij hiertoe moesten inslaan. De heer W. bracht hen op het plaatselijk bureau, waar zij vernamen, dat eerst Maandag de engagementsakte kon worden opgeraaakt. Daar stonden nu de Duitschers echter met geen halven pfenning in hun zak, niet wetende, hoe onder dak te komen. Zij legden hunne armoede voor den heer W. De rechter deed haar bij ieder verhoor verschil- lende vragen om haar tot bekentenis te brengen doch op vele vragen wilde zij niet antwoorden en ten slotte wilde zij niet antwoorden en een slotte verklaarde zij De misdaad, waarvan ik verdacht word, is beneden mijne waardigheid. Op al uwe vragen wil ik geen leugenachtige antwoorden beden- ken, maar niemand kan mij dwingen om de waar- heid te zeggen, ik zal zwijgen Aan deze verkla- ring hield ze zich ook tegenover den verdediger, die haar ambtshalve was toegevoegd. Ook tegen over hem betuigde zij, ik wil mijn geweten niet met leugens bevlekken, zonder dat is het toch reeds zwaar genoeg belast, maar de waarheid zal geen macht ter wereld van mij hooren Bij het vertoonen van den bebloeden zijden doek ontstelde zij hevig en riep Om Godswil weg daarmee Ik kan geen bloed meer zien. Zij had nog een vreeselijke getuige tegen zich de noodlottige handschoen zat haar als om de hand gegoten. Het kon bijna niet anders, of zij moest ter dood veroordeeld worden. Op de ernstige aanmaning om bewijzen voor haar onschuld bij te brengen antwoordde zij Ik kan die niet geven. De sluier, die over dit noodlottig voorval ligt, mag met mijn wil niet opgegeven worden. Voor de wereld ben ik dood slechts in de gevangeuis of in het graf kan ik rust vinden bloot, die, bewogen met hun lot, een logement voor hen opzocht en betaalde. Zij bleven er twee dagen, doch toen zij den avond van den tweeden dag wegbleven, kwam de hospes tot de ontdekking dat zij eene kast hadden opengebroken en daaruit f 30, beuevens eenige horloges, hadden ontvreemd. En hiermede waren de vogels gevlogen. Een vrouw met een zuigeling op den arm, die door een of andere vergissing te IJinuiden in plaats van te Muiden terecht kwam, viel, voor de wacht der rijks-ambtenaren, in onmacht op straat, blijkbaar door afmatting en geeuwhonger. Natuur- lijk vormde zich spoedig een kriug van omstanders rond de ongelukkige. Een Volendammer visscher kwam spoedig met brood en melk aandragen, waarvan door de vrouw gretig gebruik werd gemaakt. Inmiddels deed een der rijks-ambtenaren de ronde met zijn hoed, en had het genoegen ongeveer f 4 voor moeder en kind te verzamelen, dat uatuurlijk dankbaar werd aauvaard. Hoe otivoorzichtig het is, om aan zoogenaamde rondreizende horlogemakers zijn uurwerk ter her- stelling toetevertrouweu, hebben dezer dagen weder twee inwoners van Utrecht ondervonden. Sedert eenigen tijd hield nl. in een der loge- menteu en later in een kosthuis aldaar zekere A. N. verblijf horlogemaker van beroep, en naar het schijnt nogal bekwaam in zijn vak, althans niettegenstaande het ook in Utrecht niet aan bekwame horlogemakers ontbreekt, duurde het toch niet lang, of hij had overvloed van werk en verdiende aardig zijn brood. Hoewel de man dus blijkbaar alle reden had om tevreden te zijn, schijnt dat bij hem toch geenszins het geval te zijn geweest, want sedert jl. Zaterdag is hij spoorloos verdwenen en met hem 2 gouden horloges, welke hem ter herstelling waren toevertrouwd en waarvan het eene een waarde van p.m. f 130 vertegenwoordigt. Daar het sedert gebleken is, dat hij zich ook reeds elders aan dergelijke praktijken heeft schuldig gemaakt, zal men zeker wel doen voor dat heerschap op zijn hoede te wezen. Als een bewijs dat het ondanks gunstige jaargetijde, voor velen nog steeds uiterst moeielijk, dikwerf onmogelijk is om werk te bekomen en door handenarbeid in hun onderhoud te voorzien kan zeker strekken, dat in den nacht van Zoudag op Maandag aan de verschillende politie—bureaux te I trecht aan niet minder dan 25 personen nacht- verblijf werd verleend, terwijl Maandagmorgen 16 hunner wegens landlooperij werden aangehouden en ter beschikking der Justitie gesteld. De meeste hunner werden reeds 5 a 6 maal, een enkele zelfs 8 maal naar een der Rijks-werk- inrichtingen opgezonden, en waren kort geleden van daar ontslagen. Waarschijnlijk door minnewraak gedreven, was Woensdag middag te Amsterdam een jonge man zijn meisje, dat de verkeering met hem had verbroken, in eene wasch- en strijkinrichtiug in de Bloemdwarsstraat, waar zij in betrekking was, komen bezoeken. Er ontstond tusschen beiden eene woordenwisseling, die zulk een ernstig karak- ter verkreeg, dat de teleurgestelde minnaar eene revolver te voorschijn haalde en daarmee op zijn meisje vier schoten loste, waarvan er een haar op de plaats doodde. Het lijk werd in een brancard naar het gasthuis vervoerd. Intusschen was door geschreeuw der vrouwen en het misdrijf zelf een groote menigte voor het huis te hoop geloopen en toen de rechereurf den jongen man met een rijtuig wilden overbrengen hadden zij veel moeite hem tegen de verontwaardiging van de menigte te beschermen. Hij is naar de nieuwe gevangenis aan den overtoomschen weg gebracht. Aan het VI. Bl. van Helder schrijft men Verscheidene veehouders in de omstreken van Purme- rend hebben een aanzienlijke schade geleden door de groote hoeveelheid regen, die aldaar in den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. gevalien is. Zekere Laheman aldaar vond des morgens van zijne pas geschoren schapen 22 stuks tengevolge van dien regen bezweken zekere Laan te Purmer 20 stuks en verscheidene anderen 3, 4 of meer. De beide genoemden lijden ieder een schade van pi. m. f 400. Zaterdag daaraanvolgende werd het schapenvleesch verkocht voor 5 cent de 5 ons. Tengevolge van het niet tijdig openzetten der duikersluizen stonden alle lagere gedeelten der stad onder water en moesten velen tot aan de knieen door 't water gaan om hunne huizen te verlaten, waarin alles, kleeden, matten, banken, stoelen, enz. ronddreef. Het. was alsof kolossale waterreservoirs werden leeggestort, waarvan nog al enkele voorhanden waren want de geweldige regen hield aan van des nachts een tot vijf uur. De verstandhouding tusschen den predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Kielwindenwier (Groningen) en den voorzanger was in de laatste tijden erg gespannen en had eene gerechtelijke vervolging van den voorzanger ten gevolge, wegens het bespotten van een dienaar van den godsdienst, dewijl hij in de kerk uitgeroepen had, toen de predikant Gezang 24, vers 3 wilde laten zingen z/Ds. Van Es wil zeker een Aprilgrap met de ge meente uithalenik verzoek daarom der gemeente de kruizen en mollen maar weg te laten." De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de arrondissementsrechtbank te Winschoten eischte, aangezien de schuld wettig en overtuigend bewezen was, voor den voorzanger 100 boete of 14 dagen hec'ntenis. Een zeer talrijk publiek heeft Zaterdag de eerste voorstelling bijgewooud, welke door het circus Carre te Hanover is gegeven. Voor den aanvang verscheen de heer Oscar Carre een enkel oogenblik in het circus om door een buiging dank te zeggen voor de groote belangstelling. Het publiek ontving hem met daverend, lang aangehouden applaus. Toch ontbrak de gewone opgewektheid aan de voorstelling. Het publiek was en bleef ernstig en geen enkele clown trad op. Maximiliaan Carrd verving zijn vader, de jonge Albert Carre reed de Romeinsche post met acht tijgerhengsten. Na de pauze werd het waterballet opgevoerd. Daarin werkten weder mede Kiitchen, Adolf en Albert Carre, zoomede de heeren Schuitenvoerder, Pohlman, Achille, Philippi, Neiwitt en Sheldon; terwijl de heer Max. Carr5 de balletmuziek in het eerste gedeelte leidde. Eergisteren voormiddag, tijdeus een hevig on weder, dat zich tusschen 8 en 9 uur boven Berlijn ontlastte, is een compagnie grenadiers van het garde-regiment Kaiser Franz" die nabij Marieudorf onder bevel van kapitein von Quast velddieust had, door den bliksem getroffen. Een hoornist hield nabij de plaats, waar de manschappen bezig waren loopgraven te dichten, het paard vast van den kapitein, die wegens het onweder was afgestegen. De andere muzikanten stonden in een groep om het paard. De kapitein zelf bevond zich op een afstand van tien pas. Eensklaps sloeg de bliksem met een geweldigen slag in en de halve compagnie lag als bedwelmd tegen den grond. Het paard sprong in de hoogte en viel daarna dood neer. De muzikant Bars bleek het zwaarst getroffen. De bliksem had zijn helm verbrijzeld, den man aan het achterhoofd gewond, de kleederen en het lichaam aan de rechterzijde verzengd en de laars aan het rechter- been opengescheurd. De ongelukkige kon slechts op kunstmatige wijze tot het leven terug worden geroepen maar men vreesde, dat hij toch niet behouden zou kunnen worden. Eveneens zwaar gewond werden de tamboer Bremer en de hoornist Becker, die het paard vasthield. Twee andere manschappen zijn licht gewond. De kapitein von Quast en twee van de manschappen bleven gerui- men tijd bewusteloos. Spoorwegdiefstallen zijn weder aan de orde van den dag, hetgeen zijn verklaring vindt in het feit, dat om dezen tijd van het jaar Midden-Europa overstroomd wordt door touristen, die van alle oorden der wereld komen opdagen om hier of daar in een bergachtige streek of in een badplaats den zomer door te brengen. In den regel hebben deze reizigers groote sommen gelds en kostbaarheden bij zich, hetgeen aan de geoefeude blikken der spoorwegdieven van professie niet onlsnapt. De meesten dier heeren vertoonen zich als ware //gentlemen" reizen leklasse, rooken geurige havaua's en hebben heerlijke odeurs bij zich ten behoeve der dames. Het is vooral met dien odeur, dat zij hun groot- sten slag slaan, want die z. g. odeur is een be- dwelmingsmiddel, dat dezelfde uitwerking heeft als chloroform en den reiziger in een diepen slaap brengt, die een uur en langer aanhoudt. Op deze wijze werden voor een paar dagen op de liju Lyon- Marseille een heer en dame, die in gezelschap van een net gekleed Engelschman reisden, door dezen bedwelmd en beroofd van al het geld en kostbaar heden, welke zij bij zich hadden, een waarde ver- tegenwoordigende van meer dan 50,000 francs. Toen zij uit hun slaap ontwaakten, was de vogel natuurlijk gevlogen, en Waren zij zonder geld in een vreemd land. In de drukste straat van Breslau was Zondag- ochtend tegen 10 uur groote outsteltenis, doordat meer dan honderd paarden zonder toezicht in woesten rit door de menigte stormden. In een cavaleriestal, twee kilometer van de stad gelegen was brand outdekt in de hooizolders, zoodat men het raadzaam vond de dieren in vrijheid te laten. Zij holden toen naar de stad, richtten daar vrij wat schade aan, vooral aan rijtuigen die zij op hun weg ont- moeten en omverwierpen. Het kostte veel moeite ze op te vangen en weder naar de stallen te voeren, die niets geleden hadden, daar de brand spoedig was gebluscht. Vijf paarden stierven aan de wonden die zij op hun woesten tocht ontvingen en een groot getal is min of meer gekwetst. Dordrecht, 11 Juni. Het aanbod van Granen was klein en de prijzen bleven onveranderd. Puike Zeeuwache en Vlaamsebe Tarwe 9,20 a 9,70, nieuwe f 9,20 a f 10,20. Kogge Zeeuwsche en Vlaamsche 7,80 a 8.20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsebe winter f 5,30 a f 5,80. Overmaasche f 5,10 a f 5,60. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 5,20 a f 5,50. Haver dunne f 3.80 a f 4,80. Paardebooneu f 7,50 a f 8,00. Duiveboonen f 7,00 a f 8,00. Witteboonen 8,00 a f 10,00. Bruineboonen 9,00 a 14,00. Erwten /10,00 a 11,00. Voeder 8,00 a f 8,50. Koolzaad f 11,20 a f 11,80. Lijnzaadzaai f a KOEKS VAi\ HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,60 f 47,65 Engelsch per 12,07 12,08 s.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2