Buitenland. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Men wenschte echter als bet eenigszins kon liever naar het vaderland door te reizen, wat geschiedde. Per spoor ging het tot Hull en van daar ging het per Swasiland naar Harlingen. Des nachts voor de afvaart sliep het gezin achter de machine in de bergplaats voor steenkolen, den volgenden morgen kwam de kapitein aan boord, die hij is een Harlinger dadelijk op flinke wijze voor de ongelukkigen zorgde. Te Harlingen aangekomen, liet de heer Van Slooten agent der White Star line de menschen met een wagen naar St. Anna Parochie brengen, waar zij in huis genomen werden door J. de Groot en echtgenoote. De echtgenoote van S. is nog ernstig ziek, hij heeft have en geld verloreu en moet thans met de zijnen leven van de gulheid der familie De Groot die hoe weldadig en welmeenend deze ook zij, dit niet langen tijd zal kunnen volhouden. Brenge daarom ieder iets bij om dit ongelukkige gezin te redden uit zijne benarde positie. De heer Kuiken, boekhandelaar te St. Anna-Parochie, heeft zich bereid verklaard giften daarvoor in onvangst te nemen. Het comitd central der Alliance Isradl. Univ. houdt zich ernstig bezig met het beramen van de middelen, die strekken kunnen om het lot der Russische Joden, zoowel van degenen die het land hebben verlaten, als van hen die korter of langer nog in hun Vaderland zich blijven ophouden, te verzachten. Vanwege dit comite zullen zich in de aanstaande week een of meer vertegenwoordigers be- geven naar een conferentie, die te Berlijn gehouden wordt, en waar de Russische Joden-quaestie zal worden besproken. Ook het Nederlandsche comite der A. I. U. is ernstig bezig met de voorbereiding van maatregelen, die ertoe zullen leiden, dat ook hier naar den geest en in de richting van de plannen van het comite central gehandeld worde. De pogingen in Belgie, tot het vormen van een tolverbond tusschen Belgie en Nederland, vinden te Antwerpen veel sympathie. TER NEUZEN, 9 Juni 1891. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Earner, hebben van de 531 kiezers in deze gemeente 475 hunne stem uitgebracht. In Maart 1888 stemden bij eerste kiezing van de 439 stemgerechtigden 391 en bij de herstem- ming 408. Te Hoek brachten van de 160 kiezers 130 hunne stem uit. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Vlissingen, de heer P. L. Los, thans in die betrekking aan de Christelijke school alhier. Axel. De heer A. van der Linden, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar de Protestantsche Evangelische gemeente of Staatskerk, te Maria-Hoorebeke, in Belgie, bedankt. Zaamslsig. De heer J. C. Boot te Leiden, heeft de benoeming tot hoofd aan de tweede bijzondere school met den bijbel alhier aangenomen. Zoo mogelijk zal ZEd. met October a. s. in functie treden. Ilulst. Voor het op 5 en 12 Juli te houden festival alhier, hebben zich 28 maatschappijen aangemeld. Koewaclit. De boter- en eierenmarkt blijft iedere week druk bezocht en meest alle boter en eiereu worden direct aan de inwoners verkocht. Een ding is jammer, dat er nog geene vreemde kooplieden komen opdagenalsdan zou de aanvoer nog grooter worden. Toch worden er goede prijzen besteed. Verleden week maakte men van de kilo boter 90 h 95 cent. Zniddorpe. Vrijdag namiddag deed Z. D. H. Monseigneur P. Leijten, bisschop van Breda, alhier zijne intrede. Van alle woningen wapperde de nationale vlag. Zaterdag voormiddag om 9 uur begonnen de plechtige kerkelijke diensten, waar- onder Monseigneur aan 475 kinderen het H. vormsel toediende en wel 340 uit de gemeente Koewaclit, 53 uit Axel eu 82 van hier. 's Namiddags vertrok Z. D. H. naar Koewacht, waar hij eeuigen tijd vertoefde en waarna hij over Stekene naar Hulst vertrok. Zuidzande. De heer II. Snel, kandidaat te Utrecht, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Hoofdplaat. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de zeedijk van den Thomaespolder op twee verschillende plaatsen, ieder ter lengte van ruim 150 meters, in de diepte gezonken. De directiekeet, op den dijk staande, werd in den val medegesleept. Nog een nietig overschot van den dijk houdt het zeewater tegen, doch de vloeiing van den intijds aangelegden inlaagpolder is binnen weinige dagen onvermijdelijk. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Juni de volgende vonnissen uitgesproken 1°. S. S., oud 22 j, 2°. P. of E. S., oud 15 j., beiden te Sint Jansteen, zijn wegens diefstal veroordeeld de eerste tot 1 maand gevangenisstraf, de tweede tot veertien dagen gevang. L. d. G., oud 15 j., arbeider te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 6 weken gevang. P. N., oud 31 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een beambte veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. S., particulier te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. J. K., oud 53 j., werkman te Koewacht, is wegens beleediging veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. M. v. H., oud 30 j., landbouwer te Koe wacht, is wegens vernieling vrijgesproken. 1°. J. L., oud 25 j., werkman, 2°. M. V., oud 24 j., huisvrouw van J. L., werkvrouw, beiden te Clinge, zijn wegens strooperij vrijgesproken. E. K., oud 49 j., werkman te Hulst, is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot f 6 boete of 6 dagen hecht. A. F., oud 33 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. M. S. R, oud 37 j., huisvrouw van P. d. B., te Koewacht, is wegens bedelarij veroord. tot 3 dagen hecht. A. v. A., oud 20 jarbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. A. D., oud 22 j., schipper te Graauw, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. 1°. A. B., oud 16 j., 2°. J. B. B., oud 15 j., beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 7 dagen gevang. Gisteren is ter griffie van bovengenoemde rechtbank door den heer Officier van Justitie gedesisteerd van het hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank op denl2Meijl. gewezen, waarbij J. 't G., werkman te Axel, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde zware mishandeling en tevens hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van voormelde rechtbank dd. 26 Mei jl. gewezen waarbij A. de B., oud 35 j., vlashandelaar te Hoek, terzake van valschheid in geschrift en het opzettelijk gebruik maken van een valsch of vervalscht geschrift als ware het echt, werd vrijgesproken. De strijd tusschen den zwaar gewapenden kruiser der Chileensche Congres-partij, de Magellai.es en de drie kanonneerbooten der regeering, de Almi- rante Condell, de Almirante Lijnch en de Sargeanto Aldea, is spoedig door een tweeden strijd gevolgd. Gelijk men weet, moesteu de drie schepen van president Balmaceda na hun nederlaag geducht gehavend de haven van Chanaral verlaten en zochten zij hun veel zuidelijker gelegen schuilplaats in de haven van Valparaiso weer op. Valparaiso is nog steeds in de macht van president Balmaceda. Zeer voorzichtig en zachtjes werd die ladder onder het venster van de slaapkamer der gravin, welke in het midden van het kasteel op de eerste verdieping lag, neergezet, waarna een der bandieten naar boven klom. Klaarblijkelijk legde de behendige boosdoener hier niet zijn eerste proefstuk afwant men hoorde noch het krassen van den diamant op het venster- glas, noch eenig ander hinderlijk geluidin een minuut tijds was in de ruit een rond gat gesneden groot genoeg, dat de bandiet zijn arm er door kon steken en aan de binnenzijde de sluitknop kon wegschuivenreeds ging het venster open, en met het mes tusschen de tanden, was de tweede dief reeds halfweg op den ladder, om zijn kameraad te volgen, die gereed stond op het balkon te springen. Plotseling flikkerde op nog geen twintig passen van hen verwijderd een licht als een bliksemstraal en knalde een geweerschot. Er kwam geen einde aan de echo's die in de bosschen en in de vallei dien hevigen knal herhaal- dec onbeweeglijk, als versteend van schrik, hadden de twee schelmen nog niet den tijd gehad een poging tot outvluchting te wagen, toen reeds een heldere stem hun op harden toon toeriep Pas op! de geweren zijn op u gericht De geringste beweging, en gij zijt een kind des doods. Op een teeken van zijn meester was Nif naar den voet van den ladder gevlogen daar stond hij in elkaar gedrongen, met gebogen rug en recht- opstaande haren, en liet hij een onheilspellenc gebrom hooren. Jacques Leroux had in de lucht geschoten, om te waarschuwen toen had hij zijn geweer op nieuw geladen, altijd zorgdrageude zich niet te vertoonen, zoodat de boosdoeners niet wisten, met hoeveel tegenstanders zij te doen hadden. Zeer zeker zou de wildstrooper, indien zij zich verzet hadden, niet geaarzeld hebben hen te behandelen, zooals hij de hazen en konijnen behandelde. Maar dat was niet noodig, de twee nietswaardige schelmen rilden van schrikvooral nu zij op de verschillende verdiepingen van het kasteel lichten zagen heen en weer gaan, luiken geopend werden, en uitroepen van onrust, schrik en bedreiging zich lieten hooren Wij geven ons over Schiet nietSchiet nietriepen de boeven nog altijd als twee stand beelden op den ladder staande, wat het onaan gename geklikklak van geweren, waarvan de hanen gespannen werden, deed zich in het gebouw hooren loewel de Congres-marine geruimen tijd den toe- gang tot de haven heeft geblokkeerd, vinden toch de schepen der regeering onder het bereik der cannonen van de forten een veilige schuilplaats. Vandaar dat de drie geteisterde vaartuigen den 24sten jyjej na hun nederlaag onmiddellijk naar Valparaiso terugkeerden. De Magellanes bleef echter niet op de behaalde auweren rusten. Zoodra de schade zoo goed mogelijk was hersteld want ook deze kruiser had een vernielde bakboord-boeg-batterij en een deerlijk gehavend want stoomde de Magellanes insgelijks naar Valparaiso. Den 28sten Mei kwam de Congres-kruiser daaraan. In het hoist van den nacht stoomde de Magellanes ongemerkt de haven binnen. Niemand van de forten had den indringer bespeurd, en toen de Magellanes den Sargeanto Aldeo, die rustig in de haven lag, de voile laag gaf, was het te laat. De kanonniers durfden toen niet meer schieten, omdat zij even- veel kans hadden de schepen der regeering te treffen. De Magellanes gebruikte haar tijd goed. Eerst gaf zij den Sargeanto Aldea de voile laag uit al haar zijbatterijen en viel daarna de Almirante Lijnch aan, die rustig naast de Sargeanto Aldea aan den wal gemeerd lag. De Almirante Lijnch doorstond het vuur vrij goed. De commandant zond een roeiboot met 10 man uit om de Magel- anes met een torpedo te bestoken, maar een goed gerichte kogei van den kruiser boorde het bootje in den grond. Intusscheu was de derde boot, de Almirante Condell, uitgestoomd en viel de Magellanes van de andere zijde aan. De kruiser aldus tusschen twee vuren geplaatst, werd herhaaldelijk door en door geschoten reeds meer dan 40 harer matrozen lagen gesneuveld op het dek, maar de batterijen waren nog gaaf. Toch werd de toestand onhoud- baar. De commandant gebruikte toen een krijgslist. Hij liet het vuren stakeu en stoomde een eind weg, zonder dat de beide andere booten dit merkten. De Almirante Lynch en de Almirante Condell bleven doorvuren en toen zij bemerkten dat zij elkaar bestookten, was de Almirante Condell reeds zoo gehavend, dat zij elk oogenblik dreigde te zinken. Intusschen was de Magellanes naar de andere zijde van de Almirante Lynch gestoomd en gaf haar de voile lading van de zijbatterijen. De werking was verschrikkelijk. Alle kanonnen van de Almirante Lynch werden vernield en veertien matrozen gedood en velen gewond. Nu was het echter ook hoog tijd voor de Magellanes om heen te gaan. De kanonnen van het fort opendeu een geducht vuur. De Magellanes stoomde met voile kracht naar zee, maar ontving toch een bom op het dek, die ontplofte en daardoor een groot gat sloeg in het dek, vier man doodde en het Pivot- kanon vernielde. Verdere schade bekwam de Magellanes, die spoedig buiteu het bereik der kanonnen was, niet. Evenwel had de bemanning verschrikkelijk geleden. Toevallig lagen in de haven drie vreemde oorlogs- schepen, maar deze hielden zich onzijdig en dedeu geen poging om het gevecht, dat een uur duurde, te verhinderen. De Almirante Condell was zoo geteisterd, dat men het schip aan wal moest hijschen daar het anders zeker zou gezonken zijn de Almirante Lynch verloor haar commandant en 4 officieren en de Sirgeanto Aldea verkeerde in denzelfden toestand als de Almirante Condell. De Magellanes keerde naar de baai van Caldera terug. In eene der hutten zoo schrijft men aan de Gron. Ct. die zijwaarts van den grooten weg, welke Vlachtwedde met Ter Apel verbindt, in het heideveld tusschen de Ruiten- en Mussel-Aa verspreid staan, is in den nacht van Zondag op Maandag een drama afgespeeld, dat herinnert aan Zola's La Terre. Karel Kouing, die op het Borgerveld in de na- bijheid van Stellingen woont, is door zijn schoonzoon en dochter, welke bij hem inwoonden, geworgd, teneinde in het bezit te komen van eenig geld, Na eenige oogenblikken waren zij omringd door een drietal bedienden die zich in der haast gekleed hadden de eerste was gewapend met een geweer, een ander met een revolver, de derde met een groot keukenmes. Uit zijn schuilhoek, riep Jacques Leroux toen een der bedienden, den kamerdienaar, bij zijn naam Mijnheer Francois, wees niet bang Ik ben het, Leroux, die geschoten heeft, om die heeren te laten pakken. Toen vertoonde hij zich, en begon hij te verklaren, hoe hij, zoo een weinig voor zijn genoegen wandelende, die heeren verrast had Een bediende sprong te paard om de gendarmen te gaan waarschuwen. Een half uur later werden */Bibi, de goede patroon," en „Gloria, genaamd de Rozestruik," uitgenoodigc van hun verheven standpunt af te dalen en zich de boeien te laten aandoen. Acht dagen later van, Parijs teruggekeerd, hood de graaf den wildstrooper een plaats aan als wachter met buitengewone belooning. Jacques Leroux draaide zenuwachtig zijn bonten muts tusschen zijn vingers heen en weer, mompelde iets, en wierp een blik vol verlangen naar het bosch Neen, mijnheer de graafik dank u dat den ouden man door een uitwonenden zoon gezonden was. Onmiddellijk nadat de misdaad ruchtbaar geworden was, werd door de autoriteit ter plaatse een onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan de beide vermoedelijke daders naar het huis van bewaring te Winschoten zijn overgebracht. In het Ter Haarsche Veen, bij Ter Apel is eenige voeten onder het veen-oppervlak het vrij wel geconserveerd lijk van een man gevonden. Deze vondst werd door een jong turfgraver gedaan, en is weder een bewijs, dat veen zeer bederfwerend is. Het lijk, dat geheel ontkleed is bevouden, had aanvankelijk bij het opdelven eene donker gele deur, men zou kunnen zeggen was op weg tot vereenzelving met het veen na een dag of twee is het nu reeds geheel zwart. Het ligt thans nog op last van het gemeentebestuur in het lijkenhuisje op het kerkhof te Ter Apel. Er is van geraamte geen sprake, wel van eene zekere intering. De huid is zacht lederachtig. Het hoofd vertoont nog een baard en rossige hoofdharen. De gelaatstrekken zijn, zoover te oordeelen, regelmatig. Hoe lang is die veenlaag het graf van dien man geweest In de gemeente Denekamp is bij een boeren- bruiloft de gastvrouw bekeurd, omdat zij zonder geleibiljet de hoeveelheid van 30 (zeggeliter) jenever in huis had. Behalve, dat de jenever is verbeurd verklaard, zal zij nog ongeveer /"200 boete hebben te betalen. Te Nijmegen is op 79jarigen leeftijd overleden Jan Israel Robert, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, drager van het Metalen Kruis eu van de Citadelmedaille. Robert is een bekende figuur in onze vaderlandsche geschiedenis. Toen toch op den 15 Dec. 1832 bij de verdediging van de Citadel van Antwerpen, de Nederlandsche vlag door den vijand van den 60 voet hoogen vlaggemast was neergeschoten, klom hij te midden van een kogelregen met de vlag naar den top, bond het doek er weer aan en hief onder het zwaaien met zijn hoed een lustig ,/Oranje Boven, Leve de Koning" aan. Hij werd hiervoor met de Militaire Willems orde beloond. Een portret. De Haagsche correspondent van de Pr. Gr. Ct. geeft het navolgeude als portret van den tegenwoordigen Minister van Marine, den Schout bij nacht Kruvs Tijdens zijn verblijf in de Tweede Kamer, bij de behandeliug der legerwet, heeft Minister Kruys een goeden dunk van zijn persoon gegeven. Zijn voorkomen stemt al dadelijk zeer gunstig voor den Minister, want hij gelijkt op niemand meer of minder dan op onzen grooten zeevoogd Michiel Adriaansz. de Ruyter. Men heeft slechts hier op het Maurits- huis de Ruyters beeltenis door Bol te bekijken, om de waarheid der opmerking te erkennen. In tegenstelling van 's ministers voorganger, die aan een metselaar in Zondagsplunje herinnerde, brengt deze u dadelijk den stoeren, korten, ineengedrongen Hollander voor den geest, die een bezem in top voerde. De heer Kruys is geen redenaar, en door de routine van het Biunenhof nog niet zoo afgepunt en geslepen als zijn collega voor oorlog, maar hij geeft in eenvoudige taal rondweg, duidelijk en zonder restrictie, zijne adviezen. Als hij opstaat en met een eenigszins ruw orgaan luide het woord vraagt, is hij meer De Ruyter dan ooit, en treft u de gelijkenis van de gelaatsuitdrukking met het portret op het Mauritshuis. Een 22jarig jongraensch maakte zich Woensdag te Dordrecht zoo boos op een jongentje, dat hem bij zijn voornaam aansprak om te vragen, hoe laat het was, dat hij hem een geduchten slag tegen het hoofd gaf. Een voorbijganger, die daarvan getuige was, onderhield den jongeling over het ougepaste dier handeling, waarop deze zoo zeer in woede ontstak, dat hij zijn dolkmes trok en den man te lijf ging, waarbij hij hem eene wonde aan het hoofd toebracht. Na die daad koos hij het hazepad, achtervolgd door den gewonde, die om hulp riep. Nabij het hek der societeit Kunstmin trad de tuinman van den heer Mr. S. hem in den weg, maar ook deze ontving een geduchten steek in den arm zoodat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Of de politie zich de zaak heeft aange- trokken, is uiet bekend, zegt de Dord. Ct. u begrijptmen verandert niet gaarne zijn gewoonten. Eensklaps vertoonde zich de jonge gravin, in haar lichte kleeding en de zwarte kanten doek op gouden haren. Jacques, gij hebt ons het leven geredin naam van uw dochtertje, verzoek ik u de betrekking aan te nemen ik zal zorg dragen voor de opvoeding van uw kind. Weigert gij mij dat, zeg? Mevrouw voor u welaan, ik weiger niet meeralles zal ik doen, alles wat gij wilt Gij zijt al te goed en al te beminnelijk geweest Gij hebt belet, dat mijn kleine Magdalena stierf Het is gezegd, ik zal wachter zijnen een goed wachter ook dat zweer ik u En Jacques Leroux heeft woord gehouden. Telken morgen, gedurende het schoone seizoen, brengt Magdalena haar schoone dame groote ruikers veldbloemen primulaveris, lelietjes van dalen, ver- geet-mij-nietjes, viooltjes, hagedoorn, maagdepalm, enz. alles omkranst met mos en varenkruid waarop de dauwdroppels nog glinsteren. Gedurende de eerste twee maanden waren deze ruikers met oude wildstrikken saamgebonden, EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 4