a Gemengde berichten. De Kamer van Koophandel. wende men zich tot de Nederlandsche Bank of tot den agent van het ministerie van financien. Op 1 September e. k. kunnen bij de rijks- kweekscholen voor onderwijzers te's Hertogenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekeliugen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders woneude, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 1 Juli aanmelden bij den directeur der rijksk week school die zij wenscheu te bezoeken. De Haagsche correspondent van de Prov. Gr. Courant schrijft dat men bijna medelijden met de ambtenaren zoude krijgen, als men boort hoe het departement van marine nu in rep en roer is, om den Keizer van Duitschland op 30 Juni a. s. toch maar een vloot te kunnen vertoonen, die wat_ om het lijf heeft. De een loopt den ander tsgen 't lijf. Mag ik eens de retro-acte van stuk n° 1219 hebben Daar kan ik u niet aan helpen Na den 30,t4n Juni, asjeblief! Zou u me eens willen inlichten omtrent het pensioen van matroos A. of Z. Geene mogelijkheid Na den 30,ten Juni Iedereen houdt er zich mee bezig, om den keizer hazenpeper zonder haas voor te zetten, en een vernuftig ambtenaar moet zelfs op het denkbeeld gekomen zijn, om het voorbeeld te volgen van de optochten op het tooneel, waar dezelfde groep die aan de linkerzijde achter de schermen verdwijnt, weder aan de rechterzijde als iets geheel nieuws voor den dag komt. Om zeer grondige redenen is echter van dit denkbeeld afgezien. Minister Kruys doet inmiddels wat hij kan om onze vloot tegenover den keizer van Duitschland zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Het programma is verschenen van de alge- meene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, te houden te Colijnsplaat op 17 Juni, en van de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkeuB enz., te liouden op 18 Juni, door de Afdeeling Noord- Beveland van bovengenoemde Maatschappij, op de weide van den heer J. Sweiner, gelegen aan den grindweg, nabij Colijnsplaat. TER IYEIZEN, 2 Juni 1891. Geslaagd bij het vergelijkend examen voor machinist-leerling te Hellevoetsluis P. de Glopper met n°. 2, leerling aan de inrichting van onderwijs van den heer Schoo te Groede. Het Engelsche stoomschip Norma, waarvan in ons vorig nummer gemeld, is, volgens berichf uit Goole van 26 Mei, den vorigen dag hooger op de bank gedreven. Het is, nadat ongeveer 60 ton der lading gelost was, met assistentie van sleepbooten en den bergersteamer Auckland afge- sleept. De geheele lading zal worden gelost. Zaamslag. Tot predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Middelharnis (Zuid-Holland) is beroepen den heer H. J. Kouwenhoven predikant bij die gemeente alhier. Axel. Bij de Protestantsche Evangelische ge meente of Staatskerk te Maria Hoorebeke, in Belgie, is tot predikant beroepen, de heer A. van der Linden, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier. Axel, 2 Juni. In de heden gehouden vergade ring van stembevoegde ingelanden van den polder Beoosteubleij benoorden is, in plaats van wijlen moeilijk is, of lieverer is in het geheel geen pad. Na een langen moeilijken tocht kwamen wij bij een rotsholte en daar zag ik uw zoon liggen. Gelukkig heb ik eenige kennis van de heelkunde Eenige kennis riep Sepp. Er is geen dokter zoo knap, dat weet ik bij ondervinding. Met ons beiden konden we den gekwetste niet vervoeren, vervolgde vader Leonard kalm. Ik ging hulp zoeken en ontmoette gelukkig een herder die eenige verplichting aan me heeft. Niet zonder moeite brachten wij met ons drieen uw zoon in mijn kluis. Ik nam hem in behandeling en vreesde langen tijd voor zijn behoud, maar zijn jong en krachtig gestel heeft hem gered. Meermalen spoorde ik Sepp aan om de familie van mijn patient tijding te brengen, maar hij durfde niet, omdat hij op den jager geschoten had. Ik dacht, dat Werner aangifte had gedaan, en dan had er eenige jareu tuchthuisstraf voor me opgezeten, zeide Sepp. Eindelijk gelukte het met Gods hulp uw zoon in zooverre hersteld te krijgen, als ge hem nu ziet 1 Ik had gaarne zelf de reis gemaakt om u de tijding te brengen, maar ik had mijn voet verstuikt, die is nog nauwelijks hersteld. Een paar dagen geleden waagde Sepp zich wat verder van mijn kluis, waar hij een schuilplaats had gevonden. Toevallig ontmoette hij een ouden bekende en vernam, dat de jager Werner het land verlaten had zonder een aanklacht tegen hem in te leveren. Nu was Sepp niet te houden. Hij drong er op aan dadelijk te vertrekken en guude mij bijna geen tijd om de noodige voorbereidielen te maken. Om aeuigzins gemakkelijk te kmie rem*, meek tea den heer A. de Putter, tot gezworen gekozen de heer K. de Feijter. i> Ap 6 t u Juni" Zaterda& J1- hield de heer Mr. 1C. J. Ilennequin, burgemeester van Aardenburg, candidaat der liberale partij in het kiesdistrict Oostburg, eene redevoering in het logement ,,Het Gulden Vlies" alhier. In die redevoering zette de heer Hennequin voor een zeer talrijk publiek zijne meeningen op staatkundig gebied uiteen. Z.Ed, behandelde achtereenvolgens de punten, voorkomende op het manifest der //Liberale Unie" en lichtte aan het slot zijner redevoering toe, waarom hij eene liberale meerderheid in de Tweede Kamer der Staten Generaal wenschelijk achtte. Aangezien de spreker zich enkel bepaalde, tot het meedeelen zijner meeningen op gematigde wijze, ook het goede in de tegenpartii waardeerende, werd van de gelegenheid tot debat door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. Men schrijft ons uit Hontenisse Waarschijnlijk naar aanleiding van een zeer lnfanrn artikel in de Scheldebode hebben een paar vrijzinnige kiezers uit het district Hontenisse ge- meeud met open vizier een man als den heer Mr. J. G. van Deinse te Hulst te moeten verdedigen, (zie acbterstaande avertentie). Wanneer de Scheldebode zoo voortgaat met achtenswaardige personen, alleen om hunne over- tuiging en godsdienst, door het slijk te sleuren, dan zou het wel eens kunnen wezen, dat de liberalen bij eene eventueele herstemming, als een man op den anti-revolutionairen candidaat gingen stemmen, daar deze partij toch nog zoo fatsoenlijk is om personen buiteu 't spel te laten en mocht dan de heer W alter eens komen te vallen, dan zou de Scheldebode wel weer heel leelijk kunnen doen, maar de vogel was gevlogen door het vele lawaaij van zijne vrienden. Sluis. De heer J. Ossewaarde, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Gouda bedankt. Oostburg, 1 Juni. Op gisteren had alhier de inwijding plaats van het kerkgebouw voor de Ned. Ger. (doleerenden). Ds. de Wolf van Serooskerke vervulde den dienst, die sprak over Gens. 35 7. Het nette gebouw bevatte eene talrijke schare belangstellenden en toehoorders. RECHTSZAKEN. Ilet Openbaar Ministerie bij den hoogen raad heeft gisteren tot verwerping geconcludeerd van het cassatie-beroep van JM., door het kantonge- recht te Ter Neuzen en de rechtbank te Middelburg tot eene boete veroordeeld, wegens overtreding in zake vervoer van spek. Uitspraak op 29 Juni a. s. Men schrijft uit Enkhuizen aan de Haarl. Ct.Tal van Russische landverhuizers zijn in de laatste dagen op hunne reis naar Noord-Amerika alhier aangekomen circa 200 per dag. Het gezicht dier uitgedrevenen maakt een treurigen indruk. Zij zijn angstig en gejaagd, alsof hun een vijand op de hielen zat. Donderdagmorgen kwam het personeel van den heer Bolt, aan het Damsterdiep te Gronintren tot eene allertreurigste ontdekking. Op het land nabij de veestallen nl. hoorde men een aanhoudend gekerm, en toen men onderzocht van waar het kwam, bleek dat het klagend geluid opsteeg uit eene gesloten haverkist, welke daar aanwezig was toen het deksel geopend werd vond men daarin een man, erg uitgeteerd en vermagerd, vervuild en ver- zwaktin een allerbeklagenswaardigen toestand. Toen de politie hiervan onderricht was en zij bij deze enge woning was verschenen poogde men den man uit zijne hachelijke positie te verlossen. Deze was we een grooten omweg, maar we zijn goed en wel aangekomen, en het verheugt me, dat mijn zwakke krachten in staat zijn geweest om onder Hooger Bestuur u een zoon en broeder terug te geven. Edele grijsaard riep Lenz uit, wat kan ik doen om u mijn dankbaarheid te toonen Ik vraag geen dank antwoordde vader Leonard. Wat ik deed, was ter liefde Gods, maar als ge een goed werk wilt doen, laat dan uw boosheid tegen Sepp geheel veranderd worden in goedheid. Stel hem in staat om naar Amerika te gaan, dan kan hij daar een beter leven beginnen. Daar is mijn hand, Seppzei de oude Lenz. Sla toe, ik zal voor je zorgen. Ook de huisgenooten gaven Sepp de hand. Ondanks het late uur werden de ouders van Walburga gehaald en verheugden zich over de wonderbare redding van Joban. Tot diep in den nacht zaten de gelukkige menschen onder het genot van een goed glas wijn bij elkander onder een dak, dat aan zooveel leed en kommer huisves ting had verleend. Drie dagen later vertrok vader Leonard, dien men niet vroeger had willen laten heengaan. De zegenwenschen van de dankbare lieden, die hun geluk aan hem verschuldigd waren, vergezelden hem op den tocht naar zijn eenzame kluis. In de plannen van den ouden Lenz kwam nu natuurlijk een groote verandering. Hij kon nu de hofstede aan zijn zoon overdragen, iets waarop hij im i.bbel trotsch was. Voor Frans en Lize kocht echter zoo uitgeput, dat hij zich niet kon opbeuren, en men de kist moest omkeeren op hem er uit te krijgen. Dr. Reijenga werd te hulp geroepen, die onmiddellijk opneming in het academisch zieken- huis noodig oordeelde, werwaarts hij dan ook per brancard vervoerd werd. De ongelukkige was zekere Crol, afkomstig uit Appingedam, waar ook nog drie kinderen van hem wonen. Hij is weduwnaar en 45 jaren oud. Sedert drie jareu is hij in Groningen een zwerve- li"g zonder middel van bestaan. De toestand moet zeer ernstig zijn. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven is aan de Haarlemsche afdeeling der Maatschappij van Weldadigheid eene som van 10,000 ge- schonken. Naar men verneemt is door een der geachtste ingezetenen van Amsterdam de aanzienlijke gift van 300,000 geschonken voor het aldaar nieuw te bouwen Wilhelminagasthuis, waarvan op 28 Mei door de jonge koningin de eerste steen gelegd is. Nader meldt men nog, dat deze schenking deel uitmaakt van een legaat van 500,000, door nu wijlen den heer Jan Borski aan Amsterdam vermaakt. Men schrijft uit Antwerpen. De gevolgen van den strengen winter zijn voor onze haven niet onbelangrijk te noemen. In 1890 kwamen hier binnen in de maanden JanuariApril 1438 schepen, te zamen iuhoudende 1,435,804,000 K. G. diverse goederen, en verlieten onze haven 1441 schepen met 1,444,889,000 K.G. In hetzelfde tijdsverloop in 1891 bezochten onze haven slechts 1273 schepen 1,325,895,000 K. G., en was de uitvoer 1,326,388,000 K.G. in 1278 vaartuigen. Men ziet dus het aanmerkelijke verschil, betgeen hoofdzakelijk Vlissingen, doch ook Ter Neuzen, Gent en Brugge is ten goede gekomen. De schade, aan de stad toegebracht gedurende de stremmming der scheepvaart, word zonder over- drijving op 500,000 francs per dag geschat. Het is dan ook hoofdzakelijk hieraan te wijten, dat de dokwerkers niet geneigd zijn het werk te staken, daar hun de gedwongen staking in den afgeloopen winter nog te versch in het geheugen ligt. I AG E Z rt IV D E IV STCKREI. Het is mij gebleken, dat het publiek geen recht begrip heeft, wat toch een Kamer van Koophandel is. Er zijn er die denken dat het een gebouw is, dat alweer ten koste der belastingschuldigen zal moeten gebouwd worden. Anderen weer denken dat het een handelsvereeniging is. Aan de hand van het desbetreffende Staatsblad, wil ik daarom trachten duidelijk te maken, wat men eigenlijk door een K. v. K. te verstaan heeft. Het Koninklijk besluit van 9 Nov. 1851 bepaalt het volgende In alle gemeenten, waar de uitgebreidheid van Handel en Fabrieken het, volgens het oordeel der Gemeentebesturen, wenschelijk maakt, worden, onder goedkeuring des Konings, Kamers van Koophandel en Fabrieken gevestigd. De bestemming dier Kamers is 1°. Aan het Algemeen Bestuur en aan de Provinciale en Gemeentebesturen, binnen welker gebied zij gevestigd zijn, betzij op daartoe haar te kennen gegeven verlangen, hetzij uit zich zelve, inlichtingen te geven, adviezen uit te brengen of voorstellen te doen over onderwerpen den Handel of bet Fabriekwezen betreffende. 2°. Aan handelaars of fabrikanten der plaats, waar zij gevestigd zijn, zoodanige mededeelingen te doen, als de gezegde besturen zullen verlangen of als zij in het helang van Handel en Fabriekwezen nuttig zullen achten. hij een hoeve, die niet ver van den Lenzerhof gelegen was. De bruiloft van laastgenoemd paar moest nu eenigen tijd worden uitgesteld, maar de jongelieden schikten zich met vreugde daarin. Eindelijk,toen de oogst was binnengehaald, stonden op een fraaien herfstdag twee bruidsparen voor het altaar in de kerk te Gmund. Kapitein Scheffer, die zijn ontslag uit den dienst had verkregen, en vader Leonard waren als getuigen overgekomen. De bruiloft werd op den Lenzerhof gevierd, en het ging er zoo lustig toe, dat men in den omtrek na jaren nog daarvan sprak. De oude Lenz bleef bij zijn zoon, terwijl kapitein Scheffer zijn intrek nam op de hoeve van Frans, bij wien zijn moeder natuurlijk ook inwoonde. Johau was voor altijd genezen van zijn lief- hebberij, die hem op den rand des verderfs had gebracht. Hij verwierp bij het besturen van de hofstede niet, wat door gebruik proefhoudend was gebleken, maar had ook een open oog voor het nieuwe, dat tot verbetering kon strekken, al schudde zijn vader daarover soms wel eens het hoofd. Zoodoende bracht hij den Lenzerhof tot nog grooter bloei en was voorspoedig met zijn gezin en zijn bedrijf. Hij hield meer dan vroeger God voor oogen en werd met zegen beloond. Frans beleefde eveneens gelukkige dagen en erfde nog een aardig kapitaaltje, toen kapitein Scheffer het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Vader Lenz stierf eindelijk, oud en des levens zat, maar innig betreurd door zijn kinderen en kleinkinderen. EI ARE. Uit bovenstaande blijkt dus duidelijk, dat de Kamer van Koophandel is een lichaam, bestaande uit een zeker aantal personen, dat in het algemeen de belaugen van Handel, Nijverheid en Fabriekwezen behartigt. oor deze gemeente is het aantal leden op seven bepaald. Gp 16 Juni a. s. zal nu ds eerste verkiezing voor dat lichaam plaats hebben. Het zal daarom goed zijn hier nog mede te deelen wie die leden kiezen, en ook wie tot lid der Kamor van Koophandel benoembaar zijn. 1 let voren aangehaalde Kon. besl. zegt dien- aangaande Om kiezer van leden der K. v. K. te zijn, moet men 1°. Nederlander, meerderjarig ingezeten der gemeente en in het voile genot van burgerlijke en burgerschapsrechten zijn. 2°. Ter zake van eenig bedrijf van Handel of fabriekwezen in het Patentrecht zijn aaugeslagen voor of boven eene door den Koning, het Ge- meentebestuur en Gedeputeerde Staten gehoord, voor elke Kamer te bepalen som. Hetgeen men als deelgenoot eener firma in het patentrecht draagt, wordt met persoonlijken aanslasr gelijk gesteld. B Voor deze gemeente nu is bepaald, dat men aan de overige vereischten voldoende, om kiesgerechtigd te zijn aan Patentrecht in hoofdsom vijf gulden behoort te betalen. De lijst der in die termen vallende kiezers is op en aan het raadhuis te raadplegen. En wie zijn nu benoembaar tot leden? Zij, die den ouderdom van 30 jaren hebben bereikt, wonen ter plaatse waar de Kamer gevestigd is en aldaar gedurende ten minste vijf jaren be- stuurder eener onderneming van Handel of Fabriek wezen, of in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking zijn geweest. De keuze zal zich dus hoofdzakelijk moeten be palen, tot degenen, die kiezer zijn voor de K. v. K., er moeten dus uit de ongeveer 160 kiezers, 7 personen gekozen worden. Met dit een en ander voor oogen, zal het misschien gemakkelijk vallen een zevental bij elkaar te voegen, geschikt en bereid, zich een keuze te doen welgevallen. Misschien ware eene meeting van kiezers daarvoor nog beter. Wie neemt in deze het initiatief? Ter Neuzen, 2 Juni 1891. v. IJ# Mijnheer de Redacleur! De heer Verhaak, red.-uitgever van de Schelde bode, veroorloofde zich op de jongste kiezers- vergadering te Sas van Gent de uitdrukking, dat het woord GOD in de openbare school van de borden wordt ■weggeivischt. Tegenover de kiezers beleedigde de heer Verhaak dus alle openbare onderwijzers. Dat griefde mij dan ook diep, toen ik het vernam en ik denk in dezen niet alleen te staan. Wil de heer Verhaak de plaats, waar dat gebeurde eens aanwijzen Maar toegegeven dat een of ander fanatiek persoon het had gedaan, mag dan de heer V. naar dien maatstaf het openbaar onderwijs en de onder wijzers veroordeelen Zijn daarom de openbare onderwijzers atheisten en de openbare school de kweekplaats van het athelsme Want die gevolg- trekking konden de kiezers daaruit toch opmaken. Kent de heer A erhaak uit zijn vroegeren werk- kring art. 33 niet meer Was dat soms de reden waarom de heer V. ontslag vroeg als openbaar onderwijzer Wil de heer V. met zulke middelen, met ver- dachtmaking propaganda maken voor de katholieke ik wil zeggen voor zijne beginselen, dan gelooven wij, dat hij zijne partij al zeer slechte diensten bewijst. Wij laten het oordeel aan den lezer. Dat bedoelde uitdrukking geen enkel woord van protest onder de hoorders uitlokte, spijt mij zeer. U bij voorbaat dankend voor verleende plaats- ruimte M. d. R. Uw dw. dienaar, CH. VAN DE BILT, Onderwijzer. Mijnheer de Redacteur Niet om iemand aan te bevelen voor lid der 2e Kamer vraag ik eenige regelen, maar om een woord van protest uit te spreken. In de Scheldebode van Zondag 11. wordt, in eene samenspraak van Dook en Cies, de candidatuur van Mr. J. G. van Deinse besproken op eene wijze, waartegen protest moet worden aangeteekend. Daar wordt genoemde candidaat voor niets meer of minder dan krankzinnig uitgekreten. Ik geloof waarlijk, dat het den Red. der Scheldebode in den bol speelt, sedert hij president der kiesvereeniging is geworden en dat hij, bf dit stuk in een bui van presidentswaanzin heeft geschreven, of niet weet, wie Mr. Van Deinse is. Neen, hij weet het niet. Maar gij weet het, honderden kiezers uit het district Hontenisse. Gij, die steeds in alle voor komende gevallen den raad hebt ingewonuen van Mr. Van Deinsegij, die door zijn geldelijken steun tot bloei en welvaart zijt gekomengij, die door zijne milde hand voor oudergang zijt hehoed gewordenen gij vooral, landbouwers, gij weet het, wat Mr. Van Deinse voor u is. Hij is een man, die door zijne jarenlange praktijk den toestand en de nooden der bevolking kent, een man, die door zijne raadgevingen toont een helder hoofd en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2