Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. mandeerenden officier van het corps, of van het onderdeel van het corps, waartoe zij behooren, aan de bij het leger ingelijfden, in gewone tijden, op aan- vraag kan worden toegestaan, tijdens hun verblijf onder de wapenen, ten huize van hun ouders, bij nabestaanden, of in door den Minister van Oorlog daartoe aangewezen inrichtingen, mits in hun garnizoensplaats, te wonen. Verschillende gevallen zijn daarbij genoemd van schorsing of iutrekking van deze gunstige bepaling, waaromtrent de voorstellers zeggen, dat door het particulier initiatief voorzien kan worden in het bezwaar, dat zij alleen ten bate van meergegoeden zou strekken. Door de heeren C. Bosnian, burgemeesler van Brouwershaven en C. M. van Vessem, reeder en grondeigenaar te Rotterdam, is concessie aange- vraagd voor den aanleg en exploitatie van een stoom- tramweg van Brouwershaven-Zierikzee-Nieuwerkerk- Oosterland-Bruinisse-Steenbergen-Rozeudaalmet stoompont of boot over het Zijpe. TER NEUZEN, 29 Mei 1891. Gister waren te Sas van Gent enkele katholieken uit Axel, Westdorpe en Philippine samen met eenige Sas van Gentenaren en besloten op 9 Juni Mr. L. Stevens, te Amsterdam, te stemmen als lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Oostburg. Uit goede bron kunnen wij viededeelen dat genoemde heer Stevens deze kandidatuur niet zal aanvaarden In den loop der treinen van hier op Gent en Mechelen zal met 1 Juni a. s. eeoige ver- andering komen. In ons volgend nummer zullen wij onder de rubriek middelen van vervoer de uren van aankomst en vertrek alsmede die der correspondence nauw- keurig aangegeven. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat behalve de gewone treinen op Gent ook nog een loopen zal om 8,45 ure des morgens van hier naar Gent, en een om 5,17 ure des namiddags uit Gent, terwijl op Zon- en feestdagen van hier des avonds te 8,25 ure de laatste trein zal ver- trekken. Het uur van vertrek der laatste Provinciale boot uit Vlissingen op Zondag is met dien datum be- paald op 6,30 ure des namiddags. In den nacht van 26 op 27 dezer werd een bewoner alhier uit zijne rust gewekt door eenig leven in het achterhuis; natuurlijk ging de man eens zien wat er gaande was, toen hij tot zijn schrik ontdekte dat de achterdeur was geopend, een paar hem niet behoorende pantoffels voor den zoldertrap stonden en een persoon rustig op den zolder lag te slapen. Den onbekende wakker te maken en beet te nemen, daartoe had de bewoner geen lust, waarom de mare- chaussees ter adsistentie werden geroepen, die in den nachtelijken bezoeker een bedaarden buurman van den bewoner herkenden die van een partijtje was gekomen, daar wat te veel aan bachus had geofFerd en bij vergissing bij zijn buurman op den zolder was gaan slapen. Bij resolutie is met ingang van den lsten Mei jl. bevorderd tot de 2e klasse, de kommies der 3e klasse S. A. Iburg. Bij Min. resolutie zijn met ingang van 15 Juni a. s. de onderstaande ambtenaren verplaatst: R. Zeeff, kommies 3e klasse, van Ter Neuzen naar WestervoortP. de Yos, kommies 3* klasse, van Sas van Gent naar Ter NeuzenA. C. L. Polak, kommies 4° klasse, van Beesel naar Sas van Gent J. P. W. Rommel, kommies 4e klasse, van Chaam (tijd.) naar Axel. Door den heer Vorsterman van Oijen werd 11. Dinsdag te Zaamslag zijn geannonceerde poli- tieke voordracht gehouden. Yoor een talrijk publiek bepleitte spreker de liberale zaak. In hoofdzaak deed hij dit ongeveer op dezelfde wijze als te Hoek, waarvan wij een beknopt verslag gaven. De heeren A. Luteijn, J. Huijssen en P. A. Kerstens traden met den spreker in debat, terwijl de laatste tevens het gesprokene van den heer Luteijn weerlegde. De spreker dankte de heeren voor de nette wijze waarop was gediscussieerd en voor de aandacht hem geschonken en spoorde alien, evenals te Hoek, aan op 9 Juni ter stembus te gaan, van welke richting zij ook mochten zijn. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot l!te luitenant bij het 5de bataillon rustende schutterij in Zeeland, de 2dfc luitenant F. C. 0. M. Hombach. Ik zal je de hofstede overdragen, zooals ik dat zoo gaarne aan mijn Johan had gedaan, maar helaas.Ontroering belette den ouden man voort te gaan, Walburga barslte in snikken uit. Lize keek beurtelings naar haar vader en naar het meisje, zonder dat zij eenige woorden van troost kou uiten. Maar diep besefte zij, wat bij de verloofde van haar broeder op dit oogenblik moest omgaan. Zij zelf had nog hoop gekoesterd, toen ze vertrok om haar minnaar te zoeken, maar voor Walburga was alle hoop vervlogen. Laten we ons troosten in hetgeen we toch niet veranderen kunnen, zei de oude man, een poging doende om de drukkende stilte te vtrbrtko. Bij Koninklijk besluit is tot ontvanger der registratie te Oostburg benoemd de heer H. Posthu- mus thans in dezelfde betrekkiug te Ommen. Door de Liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde werd Dinsdag te Kapelle, in Zuid-Beveland, met algemeene stemmen (22) de heer Mr. J. G. van Deinse te Hulst, tot voorloopig candidaat geproclameerd voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Hontenisse. Het Engelsch stoomschip Norma, bestemd naar Gent, is Zaterdag bij het vertrek van Goole, aan den grond geraakt en op het anker van het stoomschip Aire gedreven, waardoor het een gat in het achterschip kreeg en vol water liep. Met hoog tij zit het achterdek onder water. Er werden toebereidselen gemaakt om het stoomschip te lichteu De goederen uit het voorruim zijn gedeelteiijk droog gelost. De Norma was Woensdag bevorens van Ter Neuzen uitgevaren. Zaamslag, 26 Mei. In de Maandag 25 dezer gehouden vergadering van ingelanden van den cala- miteusen Margarethapolder werd als dijkgraaf herbenoemd de heer W. de Klerk Sr. en als vertegen- woordiger in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, de heer F. Dekker te Axel. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 31 per hectare. In die van den Kleine Huissenspolder werd als vertegenwoordiger in geuoemden dijkraad herbenoemd de heer Jac. Verpoorte en werd het dijkgeschot bepaald op f 30 per hectare. In die van den Eendragtpolder werd in meergemelde betrekking herbenoemd de deer C. Dekker. Het dijkgeschot houdt hier het midden tusschen dat van Marga retha— en Kleine Huissenspolder. Zaamslitg. In de vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder van jl. Dinsdag werd aan den Capellepolder het recht van uitwatering toe- gekend in den Zaamslagpolder, zoodat door den Axelschen dijk een heul moet werden gelegd. Het bestuur stelde aan de ingelanden voor om gunstig te beschikken op eene aanvraag van J. Huijssen en C. P. Butler tot aanleg van een leiding tot waterafvoer van huune landen voor rekening van den polder. De eigenaar van het land, waar door de leiding zou moeten loopen, vroeg f 75 schadevergoeding. Het voorstel van het bestuur werd met 30 tegen 11 stemmen verworpen, zoodat hierdoor afwijzend op het verzoek van adressanten is beschikt. Tot verpachting der grasetting van de zijbermen langs de grindwegen werd als naar gewoonte het bestuur gemachtigd. Het bestuur erlangde met 36 tegen 5 stemmen machtiging tot het sluiten van overeenkomsten voor levering en vervoer van onderhoudsgrind in het dienstjaar 1892/93. Het dijkgeschot werd bepaal op f 5 per hektare. Philippine. Z. D. H. de bisschop van Breda zal niet, zooals reeds gemeld is op 31 Mei, maar op 3 Juni a. s. in onze gemeente zijne intrede doen en den daaropvolgenden dag het H. Yormsel aaD de kinderen der omliggende gemeenten toe- dienen. Eene feestcommissie is alhier gevormd en heeft bij de voornaamste ingezetenen eenige onder- steuning gezocht en verkregen om bij de komst van Z. D. H. de gemeente een feestelijk aanzien te geven. Philippine. Na eene langdurige rust begint de mosselhandel te herleven. Langzamerhand verkrijgt dit zeebanket weder de noodige smaak en kleur, zoodat Gent die onze beste afneemster is, met hare daartoe ingerichte voertuigen zich meer en meer begint te vertoonen. Door de langdurige koude en het natte weder beteekent de vangst op de garnalen nog niet veel. W el zijn er enkele visschers, die soms eene goede week maken, doch dit behoort tot de zeldzaamheden. Daarbij is de garnaal klein van stuk en de groote garnalen, wannecr zij boven water komen, toonen weinig teekenen van leven. ,/Gornaat, die niet kuipt, als zij gevangen is, is niet veel waard," zegt de visscher. Zij blijft bij 't koken bleek van kleur en wordt niet hard. Riervliet. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen, de heer J. M. E. Steen- beek, candidaat te Utrecht. Sluis. De heer J. Ossewaarde, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Gouda. Iloofdplaat, 28 Mei. Naar ik uit volkomen vertrouwbare bron verneem, bevat het bericht, dat dezer dagen de ronde deed in de pers, als zouden de invloedrijkste en meest ontwikkelde katholieken van dit kanton den anti—revolutionairen kandidaat Glinderman, aan de zorg zijner geestverwanten overlaten, volkomen waarheid. Op dat oogenblik trad een zwaar gebouwd man binnen met den groetgoe'n avond saam 1 Seppklonk het uit verscheidene monden. Ja, het is Sepp zei de man, die op een stoel plaats nam met de verontscnuldigingik heb uren lang geloopen en ben doodmoe. Hoe durf jij hier onder onze oogen te komen, onbeschaamde kerel P viel de oude Lenz uit, toen hij vau zijn verbaziug bekomen was. Jij hebt mijn zoon op den weg gebracht die hem ten verderve voerde. Zonder jou zou hij hier nog gelukkig in ons middeu zitten. (Wordt vervolgd). Men schrijft ons uit IJzcntlijke In zijn alhier gehouden voordracht verklaarde de heer Hennequin, dat, hoewel de regeling van het kies- recht eene voorname plaats dient in te nemen in den wetgevenden arbeid, hij niet van oordeel is dat obstructionisme moet te baat genomen worden, om dat recht voor elke andere zaak te herzien. Hierbij moet niet de vraag gelden wie moeten wij kiezer maken? maar wel: wie moeten wij daarvan uitsluiten? en derhalve dient, zooveel de grondwet toelaat, het getal kiezers uitgebreid te worden. Aan de belastingen valt veel te hervormen, ofschoon vele aanvallen tegen de inrichting van ons belastingstelsel z. i. onrechtvaardig zijn, en voortkomen uit onbekendheid met die inrichting. Afkeuring verdienen de patentwet en accijns op zeep en zoutaanbeveling van een inkomsteu- belasting met bedrijfsbelasting daar naast. Werd de vorige verkiezing voorbereid onder de leus Schoolstrijd, de heer Hennequin achtte het gelukkig dat die schoolkwestie is opgelost. Hij was van meening dat de liberale partij overdreven vrees voor die wet gehad heeft en verscheidene scholen reeds verbetering hebben ondergaan door den steun der schatkist aan het particulier initiatief. Wat het arbeiders-vraagstuk betreft, wees de heer Hennequin op het oordeel van den heer De Beaufort te Amsterdam, dat de Staat hierin niet te ver met zijne bemoeiing moet gaan. Omtrent leerplicht meent spreker dat een weldaad zelden welkom is, als zij wordt opgedrongen hij is bang dat men onwillekeurig zou komen tot schoolplicht. Men zou zoodoeude het doel niet bereikendoch dit voorbijstreven. Veel moet hierbij overgelaten worden aan het initiatief der gemeentebesturen. Leerplicht voor herhalings- onderwijs geeft niet veel bij slecht onderwijs in het algemeen. Obstructionisme zal nimmer in zijne bedoeling liggenmen moet soms met het mindere tevreden zijn, waar het meerdere niet te verknjgen is. Partijwetten, in uiterste consequentie doorgedreven, dienen nooit tot heil vau den staater ontstaat dan rivaliteit van tegenovergestelde zijde, die tot ongewenschte reactie aanleiding geeft. Men moet zoeken naar punten van overeenstemming, zonder daarom eene twijfelachtige houding aan te nemen of tusschen de partijen in te staan. Terwijl de onderwijswet niet die noodlottige gevolgen heeft gehad, die men er van liberale zijde van gevreesd had, moet men bovendien niet uit het oog verliezen dat het ministerie beschikt over eene kleine meerderheid in de Tweede Kamer, terwijl zijne tegenpartij in de Eerste Kamer een groote meerderheid heeft. Ellewoutsdijk, 27 Mei. In eene op heden ge houden vergadering van 54 kiezers dezer gemeente is met algemeene stemmen tot candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid der 2de kamer van de Staten-Generaal in het district Hontenisse gesteld de heer J. G. van Ilattum te Sliedrecht. 's Gravenliage, 29 Mei. Tweede Kamer. Het voorstel van den heer Van der Feltz om de behan- deling der Legerwet voort te zetten en desnoodig na de verkiezingen daarmee voort te gaan werd met 70 tegen 14 stemmen verworpen. Aangenomen werd het ontwerp, voorschrijvende het gebruik van het woord ,/Koningin" in formu- lieren enz. doch de rechtsgeldigheid blijvende verzekeren, indien het woord „Kouing" gebruikt wordt. De Czaar van Rusland heeft ten gunste van Neaerland uitspraak gedaan inzake het grensgeschil in Suriname zonder de rechten van Fransche opge- zetenen te verkorten. RECHTSZAKEN. Arromlissements-reehtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Mei de volgende vonnissen uitgesproken A. C. V., oud 29 j., vrouw van J. T., zonder beroep te Hulst, is wegens beleediging veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. T., eigenlijk J. A., oud 43 j., landbouwer te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 8 dagen hecht. Het stoomschip Yeendam, van de N. A. S. M. van Rotterdam, waarover in de laatste dagen ver- ontrustende geruchten werden verspreid, arriveerde 25 Mei te New-York, hebbende 17 dagen reis. Dat de biggen tegenwoordig weinig waarde hebben, bleek dezer dagen in een Friesch dorp, waar er een met een bordje om den hals liep, waaraan een papiertje was gehecht met het opschrift Verzoeke plaatsing." Een boer die met 11 sluks naar de markt reed kwam er met 13 terugmen had hem er in stilte 2 bijgedaan en het is volstrekt geen zeld- zaamheid, dat ze te geef, zoo als men zegt, worden aangeboden. Te Utrecht ondergaat nu al veertig dagen lang een jong korporaal arrest, omdat hij gerecla- meerd heeft tegen eene provooststraf van vier dagen, die hem was opgelegd door een onder-adju- dant, op grond dat hij op de wacht zou hebben geslapen, wat de korporaal ontkent, eene ontkenning die hij zegt door getuigen te kunnen staven. De Standaard, dit feit mededeelende, voegt er terecht bij „wie vat niet, dat bij zulk eene rechtsbedeeling iemand een volgende maal liever onschuldig zijn vier dagen gaat zitten dan veertig dagen rouwkoop te hebben." Men is op de goede gedachte gekomen om de olie, die gelijk men weet den golven belet te breken, dienstbaar te maken bij het gebruik van een reddingboei. Eenigen tijd geleden is door den scheepskapitein Debrosse en den loods A' Guerier, beiden uit Havre, een reddingboei vervaardigd die met een zelfwerkend toestel is voorzien, waaruit na een kleine voorbereiding die nauwelijks 2 seconden vordert, bij regelmatige tusschenpoozen olie vloeit, waardoor de zich in de boei bevindende tegen den golfslag wordt beschermd en waardoor een boot gemakkelijker en zonder gevaar kan naderen. Het gewicht van een dergelijke boei is ongeveer 9 K. G. en talrijke personen, waaronder vele vakmaunen, die bij de proefneming aanwezig waren, erkenden het nut dat deze uitvinding voor de scheepvaart kon hebben. Uit Duinkerken wordt gemeld, dat in de fabriek van Clerk te Coudekerken een petroleum- vergaarbak ontplofte, met dit gevolg, dat daardoor een geduchte brand ontstond. Tien menschen waaronder twee kinderen, verloren daarbij het leven, terwijl zeer velen gewond werden. Het duurde geruimen tijd voordat de brandweer geholpen door de soldaten, den brand meester was. Het gevaar, dat de brandende olie in het kanaal zou vloeien werd met groote inspnnning voorkomen. Negentigduizend couranten elk van zes bladzijden in het uur Met deze woorden kondigt Gordon Bennet's New-York Herald in het 40 paginal tellende nummer van 10 Mei 1.1. aan, dat de nieuwe zesdubbel werkende snelpers van R. Hoe Co haar werk begonnen heeft. Negentig duizend couranten, 80 bij 58 centimeter groot, in het uur. Men moet der fantasie door vergelijkingen te hulp komen om een juist beeld van zulk een scheppingskracht te willen krijgen. 90,000 in 't uur is 1500 in de minuut en 25 in de seconde, dat wil zeggen dat deze snelpers 25 bedrukte, gesneden, gevouwen en getelde Heralds levert in dezelfde tijdruimte dat een mensch nauwelijks tot drie kan tellen. CORRESPONDENT E. Plaatsgebrek belette ons het verslag op te nemen van de voordracht van den heer Marlet, alhier Woensdag 1.1. gehouden. Dit volgt in T eerste nummer. Red. ZEETUDINGEN. Van 26 tot en met 28 Mei. Van 26 tot en met 28 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 33 binnenvaartuigen op- en 39 afgeschutdoor de Westsl. 1 opgeschut. Op Zondag 31 Mei a. s., hopen onze geliefde ouders CORNELIS SCHEELE JAN N EKE STOFFELS, hunne 25jsirige echtvereeniging te herdenken. Ter Neuzen. Hunne dankbare kinderen. Heden overleed te Ter Neuzen, na een hevig lijden van 4 dagen, ten huize van den heer G. J. Schoonakker, onze innig geliefde vrouw en zorgvolle moeder HEM)RIM VAN DER WELLE, in den ouderdom van 53 jaar, 8 maanden en 4 dagen, na een gelukkige echtvereeniging van bijna 22 jaren. Namens de familie, J. BUIJS Cz., Hoofd der school te Arnemuiden. H. P. A. J. BUIJS. Ter Neuzen, 24 Mei 1891. Arnemuiden Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Rieuzen 26 Eng. s.s. Bittern 1860 Liverpool stukg. Eng. barge Winifred Mary 353 Middelburg ledig 27 Eng. s.s. Mascotte 3114 Leith stukg. 28 Belg. s.s. Elzine 1853 Jarrow ruw ijzer Van Ter Meuzen t 26 Spaans. s.s. Calon 4251 Bilbao ledig Belg. s.s. Stad Nieuport 1172 Goole idem 27 Eng. s.s. Itiver Derwent 2272 Londen stukg. 28 Ned. s.s. Rhenania 3532 Blyth ledig Eng. s.s. Bittern 1860 Liverpool stukg. Voor Gent t 26 Duits. s.s. Dituania 2294 Riga h. en vl. 27 Eng. sch. Amy 539 Charlestone pijpaarde Eng. s.s. Sedgemoor 466 Ipswich iedig Duits. s.s. Ilans Krohn 3552 Libau vlas 28 Eng. s.s. Rosa 1294 Goole stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem idem Calder 1784 Goole idem Van Gent i 26 Eng. s.s. Idlewild 2268 Sunderland ledig 27 Duits. s.s. Lituania 2294 Bonnes idem Zweed. s.s. Gevalia 1438 New-Castle idem Eng. s.s. Bordeaux 1584 Londen stukg. idem Ouse 1929 Goole idem 28 Zw. brik Johanna 765 Kastrup phosph. Duits. brik M. B. Cohn 681 Dantzig dakpann. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2