Gemengde berichten. felegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-recktbank te Middelburg. GEMEENTERA AI> VAN TER NEUZEN. waarschijnlijk nieuwe uitzettingen het gevolg zullen zijn. Naar men verneemt zal met de aanstaande zomerdienstregeling op de Staatsspoorwegen geen enkele trein te Ylissingen aankomen of vertrekken van het station stad, doch alleen in het havenstation. Op de lijst van voorloopige candidaten voor lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Hontenisse komen van liberale zijde voor de heeren J. C. van Hattum te Sliedrecht en Mr J. G. van Deinse te Hulst, welke heeren zich, ter wille van de partij, bereid hebben verklaard eene eventueele candidatuur te aanvaarden. TER NEUZEN, 22 Mei 1891. Naar wij vernemen zal het tweede Zeeuwsch- Ylaamsche Zendingsfeest dit jaar alhier gehouden worden op Donderdag 2 Juli en wel op de weide van P. de Feijter Jacsz. in de onmiddellijke nabij- heid dezer gemeente. Woensdag werd alhier, door den eerstaan- wezend ingenieur, bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van steenglooiingen op gedeelten vau de oost- en westzeedijken te Ter Neuzen, onder beheer der genie te Bergen op Zoomraming f 10,000. Zeven biljetten waren ingeleverd, als van de heeren A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 10,360 Jac. Meertens, te Hoek, voor f 10,190 J. de Bree Fz., te Hoek, voor f 9570 P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 9398 K. de Vos, voor 9358 D. de Doelder, voor f 8199 en A. Tholens Dingz., voor 8000 de drie laatsten te Ter Neuzen. Gisteren werden te Borssele, door het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen polder Borssele, bij enkele inschrijving aanbesteed, de jaarlijksche vernieuwingen en het onderhoud van de verdedi- gingswerken aan genoemde waterkeeringen, raming f 31,817. Minste iuschrijver hiervoor was de heer A. Foudraine te Goes, voor f 32,600. Bij koniuklijk besluit is o. a. pensioen ver- leend aan de weduwe van een burgerlijk ambte- naar, mevr. A. Komanswed. A. P. Kole directeur van het post- en telegraafkantoor te Breskens, ten bedrage f 240. Op de voordracht voor onderwijzeres te St. Kruis komt o. m. voor Mej. C. A. M. Lijbaart te Zuidzande. In de 2" helft der maand April is door het hulppostkantoor Sluiskil de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van H. v. d. Kolk, Haarlem. Toen Woensdagnamiddag een landbouwer uit Eecloo met zijn knecht eenige jonge paarden naar Sluis bracht om die aldaar te weiden, schrikte een der paarden waardoor de knecht zulk een hevigen trap tegen het onderlijf kreeg, dat hij onmiddellijk dood was. De verongelukte laat eene weduwe en een talrijk kroost na. Westdorpe. In deze gemeente hebben zich vier sollicitanten aangemeld voor de betrekking van onderwijzer (met hoofdakte) aan de O. L. school tegen een jaarwedde van f 700. 's Gravenhage, 22 Mei. Tweede Kamer. Nadat de Minister alle amendementen onaannemelijk had verklaard, behalve het amendementYan Dedem, het jaarlijksch contingent stellende op een vast cijfer (12200 voor volledige en 1900 voor korte oefening) werd dit aangenomen met 52 tegen 45 stemmen en het aldus gewijzigd regeeringsartikel met 60 tegen 37 stemmen goedgekeurd. Bij het einde der zitting werden art. 22, 23 en 26 (contingent en diensttijd) aangenomen. Het amendement Hafl'mans werd verworpen met 67 tegen 30 stemmen; dat van den heerKolkman met 55 tegen 42 stemmen. De artt. 6 tot 12 zijn goedgekeurd, waarbij de organische legersterkte op 106000 wordt gebracht. Verworpen werd een amendement om dienstplich- tige zeevarenden bij de Marine-reserve in telijven. Na Hoofdstuk III zal de behandeling der legerwet worden gestaakt. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Mei het volgende vonnis uitgesproken H. J. v. D., oud 14 j., te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Heden is ter griffie van bovengenoemde Rechtbank door den heer officier van justitie hooger ging verder en zeide alleen, dat hij 's middags terug zou komen om te vragen of de verpleegster goed bevallen was. Na afloop van de ronde begaf de geneesheer zich naar een kamer, vanwaar hij de verschillende zalen kon overzien. Thans haalde een bediende onze Lize af uit het kamertje van den portier. Hoorbaar klopte haar hart, toen de breede vleugeldeuren geopend werden en ze in een lange zaal trad, waar vele zieken en gekwetsten lagen. Voor de krib van Frans gekomen, wees haar geleider dien met den vinger aan. (Wordt vervolgd.) beroep aangeteekend, tegen het door die Rechtbank op 12 dezer gewezen vonnis, waarbij J. 't G., oud 23 jaren, werkman te Axel, werd vrijgesproken van de aan hem ten laste gelegde zware mishandeliug, gepleegd op Constant van Eerdenburg, den 13 Februari 1891. Door den officier was beklaagdes veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf gevorderd. KANTONGERECHT TE HUE S T. Zitting van 19 Mei 1891. C. L. T., te Ivieldrecht (Belgie), is wegens jacht- overtreding veroordeeld tot 2 boeten elk van 5, subsidiair 4 dagen hechtenis voor iedere boete. C. S., te Kieldrecht (Belgie), is wegens als voren veroord. tot f 10 boete, subs. 4 dagen hecht. J. C. S., te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot f 5 boete, subs. 4 dagen hecht. E. G., te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 2 boeten elk van 10, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. C. L. de G., te Kieldrecht (Belgie) en P. J. de B., te Clinge, zijn wegens als voren vrijgesproken. J. W., te Stekene (Belgie), is wegens het niet muilkorven van honden veroord. tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. C. L. P., te Clinge, is wegens het versperren van den weg veroord. tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht. E. P., te Clinge en F. P., te Clinge (Belgie), zijn wegens als voren vrijgesproken. P. J. M., te Stekene (Belgie) en Th. M., te Koewacht, zijn wegens openbare dronkenschap veroord. tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. P. de B., te Boschkapelle, is wegens als voren veroord. tot 1 boete, subs. 2 dagen hecht. E. v. N., te Zuiddorpe, is wegens als voren bij eerste herhaliDg veroord. tot 8 boete, subs. 3 dagen hecht. J. F. M., te Hontenisse, is wegens straatsehenderij veroord. tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. C. L. de K. en J. de P., te Clinge, zijn wegens als voren veroord. tot 2 boete, subs 2 dagen hecht. P. A. v. L., te St. Jansteen, is wegens als voren vrijgesproken. A. B., F. M., J. de K.. L. M. en F. v. R., alien te Cliuge, zijn wegens nachtrumoer veroord. tot f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. J. V., te Hontenisse, is wegens het laten loopen van kippen veroord. tot I boete, subs. 1 dag hecht. met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. C. E. en C. de R., te Boschkapelle, zijn wegens als voren veroord. tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. J. Z., te Boschkapelle, is wegens als voren veroord. tot 2 boete, subs. 1 dag hecht. J. N., te Boschkapelle, is wegens als voren veroord. tot 2 boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. J. F. S. en J. F. K., te St. Jansteen, en F. de B., te Koewacht, zijn wegens na het sluitings- uur in een herberg blijven veroord. tot 0,50 subs. 1 dag hecht. A. v. d. V., te St. Jansteen, is wegens het ge- doogen van bezoekers veroord. tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. A. V., te Zuiddorpe, is wegens het laten staan van een trekdier veroord. tot f 1 boete, subs. 1 dag. hecht. De omnibusdienst tusschen Goes en Borssele heeft slechts korten tijd bestaan en behoort reeds tot het verledene. De dienst is gestaaktalleen des Dinsdags blijft er nog een wagen rijden van Borssele naar Goes v. v. Maandag was het veemarkt te Oudeschoot. Huisman, bewoner van een boerderij te Nieuweschoot was, evenals zijn knecht, naar de markt gegaan en zijn vrouw Jeltje was alleen thuis gebleven. Des namiddags om 6en uur keerde de knecht terug en vond de vrouw niet. Hij maakte zich eerst niet ongerust over dit feit, doch toen zij weg bleef, ging hij naar de buren om te vragen, of deze ook wisten waar de boerin was. Zij hadden haar echter niet gezien. Huisman kwam intusschen ook weer thuis, zij gingen haar samen zoeken en vonden eerst op de deel achter de woonkamer een plek bloed, bloedvlekken op de schutting en eiude- lijk, verborgen onder een hoop stroo, het lijk der vrouw, met een wond op het hoofd en bebloede schouders. Tusschen haar vingers was een bosje hoofdhaar geklemd. Een worsteling was dus aan den moord voorafgegaan. Diefstal moet aanleiding tot het misdrijf geweest zijn, want men vond ook een kabinet opengebroken en daaruit was een boekje met f 200 bankpapier verdwenen. De justitie, in kennis gesteld van de zaak, heeft een ernstig onderzoek ingesteld. Naar aanleiding van hetgeen zij te weten kwam, heeft zij een man in hechtenis doeu neraen, onder verdenking schuldig aan den moord te zijn. Deze ontkent echter ten stelligste. Hij ontkent zelfs Maandag tusschen 11 en 1 uur te Nieuweschoot geweest te zijn, schoon twee getuigen verklaard hebben, dat zij hem in dien tijd daar gezien hebben. Door den heer K. te Schiedam is bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van 16 op 17 dezer uit een schrijftafel, staaude in het kantoor, zich bevindende in het sousterrain zijner woning aan den Ylaardingschen dijk aldaar door middel van een valscheu sleutel een bedrag van ougeveer f 200 is gestolen en dat men tevens gepoogd had het kantoor in brand te steken. Sporen vau inbraak zijn niet gevouden. De politie doet onderzoek. Nagenoeg al de goederen uit de ruine van het Rijks-entrepot te Rotterdam zijn thans opge- ruimd. Kleine partijen goederen, die nog gaaf waren, zooals amandelen, zijn vernietigd, daar bij het uitvoeren de belasting hooger zou zijn dan de waarde. Een groot gedeelte muur is nog ineengezakt, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De politie houdt nacht en dag de wacht. Hoe weelderig het in het huis van sommige bedelaars kan toegaan, blijkt uit de volgende beschrijving van zulk een geziu, te Amsterdam wonende, door het genootschap Liefdadigheid naar vermogen gegeven /s Morgens gebruikt men voor ontbijt eenige eieren en cadetjes (ander brood komt niet op tafel), 2 fleschjes bier en een paar maatjes jenever. Ging men vroeger toen men in loge- menten nachtverblijf hield, dineeren in een der restau rants op het Damrak a f 1 de persoon, thans wordt tehuis het middagmaal gebruikt en wordt er ge- woonlijk soep, vleesch en Malta-aardappelen opge- discht een bloemkooltje ad f 0,40 is niet te duur Drie kan rnelk daags en ongeveer 50 eieren per week worden volgeus verkregen oupar- tijdige information bovendien voor de behoeften noodig geacht. De man loopt netjes gekleed over straat, maar zoowel hij als zijne vrouw zijn als dronkaards bekend. Na een krachtigen en onverwachten donderslag streek Dinsdagmorgen, even voor twaalf ure, een windhoos, vergezeld van een zware hagelbui, over Tilburg. Yele huizen en boomen werden beschadigd, een schuur van Yan Casteren werd geheel omver- geworpen, duizenden dakpannen en ruiten werden veruield, vooral aan de ateliers der Staatsspoor vele aansluitingen der telefoon werden onbruikbaar. De hoos duurde gelukkig slechts korten tijd behalve dat eenige personen lichte kwetsuren be- kwamen door het vallen der dakpannen, zijn geene ernstige ongevallen te betreuren. De aangerichte schade wordt op ruim f 2000 geraarad. Omtrent deze windhoos wordt nog nader gemeld Bij de heeren B. S. en H. J. werden houderden pannen van het bak geslingerd te Korvel werden twee schuren totaal vernield, in de kweekerij van II. S. 12 ramen van broeikassen opgenomen en op een nabijzijnden akker geworpen bij de werk- plaats der Staatsspoor werd het dak der privaten eenige meters weggeslingerd en van de directiekeet het dak afgeworpen en werden ruiten en spouningen vernield. Nabij de spoorlaan sloegen twee dienst- boden tegen den grond de eene bleef geruimen tijd bewusteloos. Yan honderden woningen werden dakpannen en ruiten en binuenshuis meubelen vernield. Yan de telefoonleiding geraakten 25 klossen defect. Dit alles geschiedde in een enkele minuut. Te Horbach (bij Kerkrade) zijn tweekerkdieveu gearresteerd. Toen de koster de kerk wilde ver- laten, bemerkte hij bij de offerbus een vreemdeling, die knielend te bidden zat. Na een knaap gelast te hebben een waakzaam oog te houden, keerde de koster huiswaarts. Nauwelijks heeft deze de kerk verlaten, of de vreemdeling staat op, kijkt rond en bemerkt den knaap. Hij naaert het kind, geeft hem 12 cent met de woorden //loop gauw naar huis, kind/'' Doch de slimme knaap gaat vlug alles den koster vertellen. Deze treedt de kerk binnen en bemerkt al aanstonds aan de offer- bus lijm. De vogel was echter al gevlogen. De politie wordt geroepen en weldra heeft men den vromen bidder gevangen, die nog in het bezit van verschilende lijmroeden was. Hij bekende alles. Zijn vriend, die op hem wachtte, werd eveneens gevangen genomen. Beiden worden verdacht ook elders offerbussen geledigd te hebben. In de nabijheid van Tarrytown, in den staat New-York, heeft een dynamiet-ontploffing op een trein plaats gehad. De trein bestond uit de locomotief en een wagon, waarop 24 kisten dynamiet waren geladen, die door verscheidene werklieden werden begeleid. Door een vonk vatte het touw, dat over de kisten was gelegd, vuur en ontplofte een der kisten. Achttien der werklieden werden gedood en 25 ernstig gewond. Bedroevend luideu uit een groot deel van Europa de berichten omtrent het weder tijdens het Pinksterfeest. In sommige streken van Engeland vroor het des nachts een duim dik. Zitting van Vrijdag 22 Mei. Yoorzitter de heer J.<A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Tazelaar, Visser, Van IJsselsteijn en de Secretaris. De r.otulen der vorige vergaderiug worden gelezen. De heer Moes merkt op dat in dit verslag ook gesproken wordt van een onderwijzerswoniughij meent dat in de vorige vergadering hiervan niet is gesproken en meent ook, dat men kon volstaan met een schoolgebouw. In andere gemeenten geschiedt dit ook dikwijls zoo. De voorzitter, toegevende dat niet direct is gesproken over eene onderwijzerswoniug, zegt dat dit toch in de bedoeling lag van Burg, en Weth., wat trouwens uit het overgelegde plan blijkt. Bovendien acht de voorzitter, met het oog op de hooge huur die hier betaald wordt voor eene ge- schikte woning in 't belang der gemeente een eigen gebouw te hebben. Ten slotte is het beter dat de onderwijzer dicht bij de school woont om beter toezicht op de kinderen te kunnen houden. De heer Moes dankt voor de inlichtingen. De voorzitter zegt, dat een schriftelijk bericht was ingekomen van den heer Wieland, dat hij wegens familie aangelegenheden de vergadering niet kon bijwonen. Aan de orde wordt gebracht het eenig punt der agendabepaling van het terrein tot het bouwen van eene nieuwe school. Door de daarvoor aangewezen commissie van onderzoek (de heeren Van IJsselsteijn en Visser) was een rapport uitgebracht, waaruit blijkt dat de volgende terreinen zijn besproken le. Het zoogenaamde kogelpark. Dit terrein heeft geen voldoende lengte afmetingen. 2e. Het terrein aan de Grenulaan, naast het huis van den heer Kantonrechter. De eigenaar vraagt hiervoor 3 per M3. zonder den opstal. Hoe wel dit terrein geschikt is, kan de commissie dit niet aanbevelen, om de hooge kosten en den geringen afstand van school B. 3e. Het terrein van den heer Yan Son, aan de Vlooswijkstraat of aan het Dijkje, te verkrijgen voor f 2,50 per M2. Het aan de Vlooswijkstraat gelegen terrein is al weder te dicht bij school B, terwijl, om dat aan het Dijkje gelegen te bereikcn, een of twee woningen behooren te worden onteigend. De prijs is bovendien aanzieulijk hooger. Dit terrein wordt dus niet aanbevolen. 4e. Het terrein van den heer Grenu, in de straat achter den heer A. van Dale, te verkrijgen voor f 1,75 per M2. 5e. Het terrein van den heer Walraven enz., gelegen op Java, koopprijs 1,75 per M2. Yan al deze terreinen beveelt de commissie aan het aangeduide onder n°. 4, den grond van den heer Grenu, vooral omdat het gemakkelijk te bereiken is. De voorzitter zegt, dat het Dag. Best, geen aan leiding vindt om op zijn besluit terug te komen. De heer Yan IJsselsteijn wil dit rappott nog met enkele woorden toelichten. De ruimte op het Kogelpark zou niet toelaten aldaar op doelmatige wijze eene school te bouwen. Bovendien heeft hij bij een autoriteit te 's Hage geinformeerd en vernomen, dat Oorlog dit terrein niet zoo spoedig zou geven en dat ten alien tijde hiermede veel tijd zou ver- loren gaan. Het terrein naast de woning van den heer kantonrechter, overigens geschikt, is te duur en te dicht bij school B, wat ook het geval is met het terrein van den heer Van Son. Wat betreft het terrein op Java, de commissie meent dat de toegang tot de te bouwen school niet voldoende zal wezen ook zal noodzakelijk een muur moeten gebouwd worden om eene scheiding te hebben tus schen de school en de erven daarachter liggende. Bovendien zullen de gebouwen als 't ware iuge- sloten zijn door de omliggende woningen. Hij prefereert daarom het terrein bij de woning van den heer A. van Dale, waar men een ruimen toegang heeft en slechts een kleine afsluiting te maken heeft, terwijl de prijs dezelfde is. De heer Tazelaar vraagt of de voorzitter in de vorige vergadering niet zeide, dat het peil van Java 62 c. M. hooger was dan het terrein waarop school B is gebouwd. De voorzitter herinnert dat hij zich buiten dis- cussien hield en dat niet vermeldde, doch wil gaarne zeggen, dat dit het geval is. De heer Mr. Dronkers wil nogmaals, om ver- warring te voorkomen, resumeeren wat Burg, en Weth. voorstelden, n.l. het bouwen eener nieuwe school en hiervoor subsidie zien te krijgenof we dit terrein meer of minder goedkoop kunnen krijgen, zal op het al of niet verleenen dier subsidie wel geen iuvloed hebben. Spreker meent bij de behandeling dezer zaak het juiste standpunt te hebben behouden, en protesteert tegen alles wat men hem in den mond gelegd heeft. Hij wil wel zeggen dat, al was nu geen subsidie te verkrijgen, hij toch voor eene nieuwe school zou wezen, al was het ten koste der gemeente. De heer Moes het plan gezien hebbende zag liever eene school, als school A. De heer Tazelaar wilde ter loops attenteeren dat gezegd is dat aan school B geen lokaal kan bij- gebouwd worden, dat eveneens verklaard is door deskundigen dat school A een modelschool is, die aan alle eischeu voldoet. Hij meent dat eene dergelijke school slechts f 15000 zal kosten, waarvan 25% door het Rijk gearagen zal worden en dat eene dergelijke school, op welk punt van de gemeente, niet misstaan zal. Spreker bedoelt een school in den geest, of beter, vorm van school A, behoudens verbetering. De heer Mr. Dronkers is 't vrij wel eens met den heer Tazelaar. De heer Tazelaar merkt nog op dat de bouw- meester natuurlijk de gelegenheid om proeven van zijne bekwaamheid te geven waartoe hier weinig gelegenheid is niet kon laten voorbij gaan, maar hij meent tevens dat men aan de kunst de belangen der gemeente niet kon opofferen. De voorzitter zegt dat tegen alle weelde zal gewaakt worden, dat Burg, en Weth. met een plan bij den Raad zullen komen, wat dan in details kan besproken worden. De heer Mr. Dronkers heeft niet veel aanmer- kingen op het rapport van de commissie van onder zoek, hij vindt dit zeer eenvoudig; iets wil hij evenwel in 't midden brengen over de toelichting gegeven door den heer Yan IJsselsteijn. De toe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2