Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an der en. No. 2716. Zaterdag 23 Mei 1891. 31e Jaargang. Binnenland. Op den Lenzerhof. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■Ml blad versehljnt Olnsdax- en Vrljdagavond bij den nltgever P. J. V A HI BE S A M P E te Ter Mensen. Bij (leze courant behoort een bijvoegsel. JPolitiek Overzicht. De Duitsche Keizer heeft den Minister Miquel een brief geschreven om dezen geluk te wenschen met de aanneming der inkomslenbelasting in het Heerenbuis. De Keizer is van oordeel, dat het maximum van 4 percent voor groote vermogens volslrekt niet te hoog is. In Gotha is eene brochure verschenen ouder den titelWas liir einen Kurs haben wir? De schrijver is volstrekt met iuge- nomen met de tegenwoordige regeeringspolitiek, die zich, volgens hem, keomerkt, door een onrusti- gen en overhaasten hervormingsijver, waardoor zij de noodzakelijkheid van Bismarck's aftreding schijnt te willen bewijzen. Hij noeml het een onmogelijk beginnen, het vertrouwen en den steun van alle partijen te vragen. Hij spreekt verder over onbe- voegde raadgevers, en koestert pessimistische opvattingen omtrent de triple-allantie, welke verzwakt is door de vriendschap met Engeland, waardoor Rusland meer gedrongen wordt naar de zijde van Frankrijk en Oostenrijk. Vou Bismarck, de rentenier van Fnedrichsruhe staat bij den schrijver hoog op stal, maar zijn zoon Herbert volstrekt niet. De slotsom is, dat de jonge Keizer niet moet meenen, dat Bismarck door de meerderheid van het^ volk niet wordt betreurd en teruggewenscht. Weluu, de oude heer verschijnt weder in een regeerings- college, de brochureschrijver kan voorloopig tevre- den zijn. Als Keizer Wilhelm ons werelddeel verlost van den overmatigen militairen last en de arbeiderskwestie kan oplossen, zooals ieder onbe- vooroordeeld deskundige dat wenscht, dan mag men tevreden zijn. De Kamer van Frankrijk zal nu weldra de discussie over het tarief ten einde brengen en over- gaan tot de behandeling van art. 1, bepalende dat een tarief—minimum bij de wet zal worden vast- gesteld en dat het door geene tractaten met andere mogendheden lager kan worden gesteld. De tegenstanders zeggen, dat de grondwet den president het rechl geeft, tractaten te sluiten, en dat bet parlement niet het recht heeft, hem vooraf aan voorwaarden te binden. Toen in 1882 een afgevaardigde iets dergelijks voorstelde als het tegenwoordige art. 1, zeide Gam- betta, dat het voorstel er op neerkwam, aan de regeering het recht te ontzeggen, onderhandelingen te voeren, omdat het voorstel ten gevolge zou hebben, dat geen tractaat de vastgestelde rechten zou kunnen verminderen. Over de aanleiding tot dc verwonding van den troonopvolger van Rusland zijn verschillende geruchten in omloop gebracht, en het is niet inogelijk reeds na te gaan, welk waarheid behelst. Merkwaardig is evenwel, wat de Pol. Corr. een orgaan, dat dikwijls officieuse mededeelingen ont- FEUILLETON Naar het Duitsch. (13 Een der knechts ging naar den Meerhof en keerde na eenige uren terug, vergezeld van Walburga, die men reeds in de verte kon zien schreien. Oh, Johan Hij komt niet terugHij is voor ons verloren jammerde zij. A1 drie dagen lang heb ik een voorgevoel gehad, dat me een ongeluk zou overkomen. En nu is hij zeker dood. Walburga weende zoo hartstochtelijk, dat de oude boer daardoor geheel van streek geraakte. Eerst tegen den avond keerde het meisje naar haar ouders terug, die bij het hooren der droeve tijding geheel ontsteld waren. Een paar dagen later wist men in den geheelen omtrek te praten over het ongeluk, dat Johan getroffen had. Bij troepen zocht men op de bergen, keek in iedere rotsspleet, daalde naar beneden in de afgronden alles te vergeefsJohan werd niet gevonden en men rekende hem dus onder de dooden. Intusschen wist Lize niets van hetgeen er in bet ouderlijk huis gebeurd was. Ze dacht aan vader noch broeder, terwijl ze aan het ziekbed zat van iemand, die ternauwernood aan den dood was ontsnapt aan het ziekbed van Frans, dien vangt, uit Petersburg heeft vernomen. Het gevolg van den grootvorst zoo heet het daar beslaat uit onbezonnen jonge liedenalleen vorst Baria- tinsky maakt eene uitzondering, maar zijn invloed is niet groot genoeg om de anderen in toom te houden. De prinsen en hun gevolg vochten en boksten met elkander en grootvorst Georg, die niet sterk is, heeft ongetwijfeld zijne ziekte te danken aan die woeste manieren. De commandant en de officieren van het schip, dat de grootvorsten overbracht, lagen gestadig met elkander overhoop een poogde zich van het leven te berooven. En wat het gebeurde in Japan betreft, de hooge reizigers dachten niets anders dan aan pleizier en zoo kwamen zij in een gedeelte der stad Otsu, waar zij geen voet hadden behooren te zetten. De ex-koningin van Servie is uit Belgrado ver- wijderd. Diusdag werden door de regeering de noodige bevelen gegeven aan den prefect van politie en tegen den avond waren de voornaamste straten in de nabijheid van Nathalia's paleis afgezet. Een groot<^ menigte stroomde toe, welker houding reeds aaustonds dreigend was. Toen de pefect naderde, om de ex-koningin voor het laatst tot vertrekken te gaan uitnoodigen, klonk gesis en gefluit. Het rumoer bereikte echter zijn hoogste punt op het oogenblik dat de moeder van den jeugdigen koning verscheen, in een gesloten rijtuig gezeten en omringd doorde gendarmes. Donderende juichkreten weerklonken en tegelijk brak het volk door de soldaten en de politie-agenten heende laatsten werden bestookt met steenen. De menigte omringde het rijtuig en voerde dit in triomf naar het paleis terug, waarop een levendige manifestatie onder de vensters plants had. Bij het gevecht met de troepen en de politie werden verscheidene personen gewond en moeten ook dooden zijn gevallen. Iumiddels ontvingen de troepen versterking. Men wachtte nu echter den nacht af. Langzamer- hand ging de opgewonden menigte uiteen. Oinstreeks drie uur was het oogenblik gunstig en voerde men de ex-koningin over de rivier naar Semlin, dat tegenover Belgrado op Oostenrijksch grondge- bied ligt. Nathalia nam aldaar haar intrek in het hotel Europa, waar zij waarschijnlijk eenige dagen zal blijven logeeren, om vervolgens naar Rusland af te reizen. De jeugdige koning moet tijdens de verwijdering van zijne moeder voortdurend hebben geweend. Toen de bevolking 's morgens bemerkte, dat Nathalia was weggevoerd, ontstond er opnieuw groote opgewondenheid, vooral onder de straatjeugd. Het kwam echter niet tot ongeregeldheden. Te Gent hebben de soldaten eene anti-socialis- tische betooging gehouden. Meer dan drie honderd vereenigden zich voor het lokaal van „Vooruit", om wraak te nemen over den zwaren dienst, waartoe de troepen wegens de socialistische woelingen ze eindelijk door een gelukkig toeval had ontdekt. Hoewel Lize eenige dagen te Stuttgart moest blijven om uit te rusten, was zij trouw present bij de aaukomst van elken trein uit Frankrijk om inlichtingen in te winnen en de gekwetsten te helpen verzorgen. Deze handelwijze en haar vreemde kleederdracht hadden de aandacht der spoorweg- beambten getrokken. Weldra wist men ook met welk doel ze verscheen, en daardoor droeg men haar zooveel achting toe, dat niemand er aan dacht het boerenmeisje spotternijen of dubbelzinnige uitdrukkingen toe te voegen. Op zekeren dag hoorde ze in de wachtkamer in het dialect van haar landstreek uitroepen Zou het mogelijk zijn DatLize Lenz Snel keerde het meisje zich om en zag toen een onderofficier voor zich staan. Waarachtig, ze is hetriep de man uit, terwijl hij haar de hand reikte. Ken je me niet meer, Lize P Lieve Hemelhet is Toni uit Miesbach zeide Lize verwonderd. Ik zou je in die uniform niet herkend hebben. Hoe gaat het met je? Ben je er gelukkig afgekomen Zeg me eerst eens, hoe kom jij hier en dat nog wel in oorlogstijd Ik zoek mijn minnaar. En hoe heet die P Frans Geiger, uit Gmiind. AhzooDat treft goedWe staan bij hetzelfde regimentik heb hem en zijn kapitein gedwongen zijn. 's Avonds hebben de soldaten in het lokaal Gretry eenige ruiten ingeworpen. In de overige streken des lands is de toestand voort durend verbeterd, uitgenomen in den omtrek van Charleroi. De rechtbank van Bergen heeft eenige personen te oordeelen gehad, voor aanslagen op de vrijheia van het werk. In den Borinage, t Cen trum en in Luik is de toestand uitmuntend. Wel is de hervatting nog niet algemeen, doch het aantal werkstakers vermindert van uur tot uur. De patroons zijn uiterst streng in het terug nemen der leiders en belhamels. Naar men verneemt zal Rotterdam bij de komst vau de Koninginnen bereden politie hebben. Op last van den burgeraeester zullen de onder- iuspecteurs Brinkman en Ophemert, die vroeger bij de cavalerie gediend hebben, zich oefenen in het rijden op paarden van de manege, ten einde op 30 Mei als wegwijzers dienst te doen. Omtrent de komst van den Duitschen Keizer te Amsterdam wordt nader bericht, dat het verblijf twee dagen zal duren. Op beide dagen gala-diner ten paleize. Of de Regentes den Keizer bij aan- koinst aan het IJ ontvangen zal of Z. M. ten paleize zal afwachten, is niet bepaald. Op het program ma van de af te leggen bezoeken door den Keizer komen voor de kweekschool voor de zeevaart, een diamantslijperij en het Rijks-Museum. Tevens zal een tocht georganiseerd worden naar de Zuider zee, ter bezichtiging van de sluis- en Keulsche- vaart-werken. De Deutsche Yereine hopen, in de gelegenheid te worden gesteld aan den Keizer een ovatie te brengen, onder medewerking van de Wag- ner-vereenigiug. Alvorens woensdag het debat over de Leger- wet werd voortgezet, deelde de Minister van Kolonien mede, dat nog de volgende telegrafische mededee lingen betreffende Suriname werden ontvangen Van den Gouverneur dd. 16 Mei, waarin geseind wordt, dat de procureur-generaal thans de vrije hand heeft en van de zijde van den gouverneur geene tegenwerking ondervindt. Van den commandant der stationneerende scheeps- macht te Suriname, dat hem door den gouverneur handhaving der orde is opgedragen in samenwerking met het leger en den procureur-generaal. De orde is hersteld. Militair vertoon acht de commandant thans overbodig. Van den procureur-generaal houdende bericht, dat hij met den Gouverneur samenwerkt, in overleg met zee- en landmacht handelt en dat het oproer gedempt is, en eindelijk van de Koloniale Staten, waarbij zij mededeelen, dat de actueele macht onvoldoende is naar Wildbad helpen transporteeren. Eigenlijk had hij in Frankrijk in een hospitaal moeten blijven, maar zijn kapitein wilde er niet van hooren en daarom moesten wij hem ook meenemen. Lize was over dit bericht buiten zichzelve van blijdschap en noodigde haar landsman aan een tafeltje, waar zij hem liet voorzetten, wat zijn hart begeerde. Zij bestormde hem nu met vragen, zoodat Toni moeite had op alles behoorlijk te antwoorden. Het meisje had nu rust nog duur meer en zou nog dienzelfden avond naar Wildbad gegaan zijn, als zij die plaats nog had kunnen bereiken. Nu moest zij haar ongeduld bedwingen en luisterde nog geruimen tijd naar het verhaal van Toni. Bij het afscheid drukte zij hem een goudstuk in de hand ten blijk van haar erkentelijk- heid voor de ontvangen narichten. Den volgenden dag was Lize te Wildbad en richtte dadelijk haar schreden naar het hospitaal, waarin de gekwetsten waren opgenomen. Op haar vraag, of Frans Geiger zich daar bevond, bladerde de portier in de ziekenlijst en antwoordde na eenigzoeken Ja, die is hierWou je hem spreken Ik wil hem verplegen, antwoordde Lize. Daarvoor zijn reeds menschen genoeg hier. Maar ik zou het zoo graag doen. Dat zal je aan den dokter moeten vragen. Och, zeg me dan, waar die te vinden is. Ik wil hem dadelijk gaan opzoeken om hem mijn verzoek voor te dragen. voor handhaving der orde en waarbij bijstand van een marineboot wordt verzocht. De minister merkte op, dat andere telegrammen die meening niet uitspreken, doch dat de Regeering het oog gevestigd houdt op noodige eventueele versterking. Daarna werd het debat over de legerwet voort gezet en wel over de amendenten der Commissie van voorbereiding en van de heeren Haffmans, Kolkman en Van der Kaaij, beoogende contingents- vermindering. De debatten over de artt. 22 23 en 26 (con tingent en diensttijd) werden voortgezet. De Minister van Marine nam over het amendement-Land om het contingent der zeemacht op 500 te bepalen, doch den dieusttijd der zeemacht op 8 jaar in plaats van 6 en den diensttijd der zeeweer op 3 jaar. De Minister van Oorlog bestreed alle amendementen als onaannemelijk en strijdig met de hoofdpunten der wet of wel hij ontried ze ernstig. Zelfs stelde hij een nieuw regeeringsartikel voor strekkende om het contigent te bepalen voor volledige oefening op 31^ percent van de ingeschrevenen en voor korte oefening op 5 percent van de volledig geoefenden met maxima 13200 en 2500 als thans in het ontwerp voorkomende. Daardoor zou het aantal manschappen worden 150871 en in den loop van 10 jaar worden 165924. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerliugen aan de Rijkskweek- scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs ge- durende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschikiheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uit- wonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Be- langhebbenden worden uitgenoodigd van haar ver- langen om geplaatst te worden voor 15 Juli e. k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin zij hare woonplaats hebben. Men zie verder de Staatscourant van 17/18 Mei. Uit Het Bildt schrijft men van Dinsdag dat de uitzettingen kalm zijn afgeloopen. Degenen, die van een nieuwe woning waren voorzien, hadden de hunne reeds ontruimd. Vier huisgezinnen echter moesten door de marechaussee worden uitgezet en hadden geen auder dak dan de dikke regenlucht, die over deze streken ging. De voorzitter van Broedertrouw", die tot de weerbarstigen behoorde, heeft met zijn huisheer een overeenkomst getroffen en is blijven wonen. Nog eenige vonnissen moeten door het kanton- gerecht te Berlikum worden uitgesproken, waarvan Ho, ho, niet zoo haastig De dokter is zeker al van huis gegaan hij zal wel gauw hier zijn. Als je wilt, kom dan maar in mijn kamertje en wacht daar op hem. Zoodra hij hier is, kan je hem je verzoek voordragen. Lize nam het aanbod van den ouden portier dankbaar en wachtte met ongeduld op de ver- schijning van den dokter. Eindelijk zag ze een deftig man binnenkomen, voor wien de portier eerbiedig de muts afnam. De heer keek haar scherp aan, maar Lize doorstond dien blik met kalmte, deed haar verzoek en reikte tevens het papier over, dat zij te Munchen op het bureau van den staf had ontvangen. De menschlievende dokter beloofde op haar verzoek te zullen antwoorden, wanneer hij zijne roude door het hospitaal had gedaan. Toen hij aan de krib van Frans kwam, die naast zijn eveu- eens zwaar gewonden kapitein lag, vraagde hij met nog meer belangstelling dan gewoonlijk, hoe de zieke zich gevoelde. Nadat hij op deze vraag een zeer tevreden stellend antwoord had ontvangen, zeide hij Hoor eens Geiger, ik ben van plan je te laten oppassen door een verpleegster, die wel naar je zin zal wezen, en die beter is voor je genezing dan al mijn medicijnen. Maar je moet bedaard blijven, beloof je me dat Frans begreep de bedoeling dezer woorden niet en keek den dokter droomerig aan, maar dezq TEK NEIIZENSCBE (OIKUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1