VAN KLAVEBS. Ongeveer hektaren Klavers, EEN WOONHUIS, Een kapitaal HEERENHUIS, Een Kostshuis en Erf, BURGERLJJKE STAND. Advertentien. Openbare Verkooping Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Wordt gevraagd Een bekwame Visschersknecht, a geliefde acht 't het belang Het verwondert den heer Tazelaar, dat het Dag. Best den Raad slecht een voorstel doet, het daar stellen eener nieuwe school, hij meent, dat in een vorige de heer Mr. Dronkers had mede- gedeeld, dat het Dag. Best, twee verschillende voorstellen zou doen. De heer Mr. Dronkers zegt, dat dit niet zijne bedoeliug is. Voor eene regelinatige behandeling der zaak doet het Dag. Best, slechts een voorstel, de Raad kan dit bespreken en hierop amendementen voorstellen. De heer Tazelaar blijft er bij, dat in de vorige vergadering besloten is dat B. en W. twee plannen zouden aanbieden, een tot bouwing eener nieuwe en een tot vergrooting der bestaande scholen. Hieruit zou de Raad kunnen kiezen, wat het meest in 't belang der gemeente is. Ook de heer Moes vermeent dit. De heer Mr. Dronkers geeft nogmaals de ver- zekering, dat dit de bedoelitig niet was, bovendien acht hij het beter geen enkel voorstel te doen dan twee verschillende. De heeren Wieland en Moes hadden liever een dubbel plan geziea. De heer Mr. Dronkers veruieent, dat het onder- werp in de vorige vergadering duidelijk is bespro- ken. Wij besluiten tot het bouwen eener nieuwe school en vragen hiervoor subsidiewordt die geweigerd dan kan de Raad nog zien wat te doen. Men moet bovendien in 't oog houden, dat er groot verschil is in subsidie vragen voor eene nieuwe school of voor vergrooting Hij stichten eener nieuwe overigens zeer in der gemeente. Het laatste wordt door de heeren Wieland en Moes betwijfeld, zij wijzen op de groote kosten, veroorzaakt door bouwing, eu vermeerdering van onderwijzers. De beer Mr. Dronkers gelooft, dat in dezen bijbouwing duurder zou zijn. De toestand der gemeente wat aangroei van bevolking betreft, is van dien aard, dat ook bij vergrooting de bouw van eene nieuwe school binueu drie jaar toch noodig zou zijn. De heer Wieland zag nog liever bijbouwing zonder subsidie dan eene nieuwe school met subsidie. Met bijbouwing is bovendien tijd gewonnen eu dat is veel. Overigens is hij nog met overtuigd van het gebrek aan ruimte. Officieel staan op de lijst b.v. 55 kindereu en als men in school komt zitten er 24. De heer Mr. Dronkers wil opmerken, dat het den schijn heeft alsof dit voorstel van hem per- soonlijk is. Men diene in 't oog te houden dat het voorgesteld is door Burg, en Weth., en de voorzitter er is tot regeling der discussien. De voorzitter zegt dat de opmerking van den heer Mr. Dronkers juist is en het voorstel uitgaat van het Dag. Best. Het zal den leden opgevallen zijn dat hij zich nog niet in de discussien heeft gemengd Hij het dit met opzet. Hij drukt zijn spijt uit, dat in het publiek van zekere zijde op zulk eene onkiesche wijze over deze zaak is gesprokeu. Gedurende 25 jaar heeft het hem niet ontbroken aan lust om de belangen der gemeente te bevorderen. Dergelijke zaken, als de aanhangige, bekandelde lnj steeds zeer kiesch. Het spijt hem dat hij persoonlijk in deze zaak is betrokken, hij moet tegen de de opmerkingeu van anderen in t midden breugen, dat hij met dien grond niet doen kan, wat hij wil, hij is slechts mede-eigenaar. Overigens is hij overtuigd alles gedaan te hebben wat mogelijk is in 't belang der gemeente. Wat de bijbouwing betreft, het zou hem innig leed doen als de goede scholen werden misvormd, deze zijn modelscholen. Met de meeste zorg en na nauwkeurige adviezen ingewonneu te hebben van deskuudigen is de school op het Zandplein gebouwd. Door het wassen der bevolking was een tweede school noodig, die weldra verrees. Yolgens het leerplan zou deze school zijn voor meer uitgebreid lager onderwijs, wordende op de dagschool onderwijs in vreemde talen en wiskunde gegeven. Toen reeds voorspelde hij, dat zeer spoedig die school hare bestemraing zou missen, wat ook uitgekomeu is't meer uit gebreid moest plaats maken voor 't gewoon lager onderwijs. In beide scholen nu zijn zes klassen waarin 360 kinderen geplaatst kunnen worden, terwijl het aantal schoolgaaude kinderen zooveel grooter is en waar is de school in Nederland waarin meer leerlingen worden gestopt dan in Ter Neuzen Er wordt zooveel gesproken over het onuoodige, dat voor het onderwijs in deze gemeente moet worden gedaan. Dit is onwaar. Er wordt in tegendeel te weinig verricht. Zeker moeten alle belangen behartigd worden, dus ook de fiuantieele, wat spreker ten alien tijde deed. Hij wijst op andere plaatsen in Nederland, die zich in zoo'n bloei als die van Ter Neuzen niet kunnen v zich grootere offers getroosteu voor goed onderwijs. Wij hebben nog niet eeus een bewaarschool daar waar wij recht hebben op eene Hoogere Burgerschool. En, al ware het dat wij geene subsidie kregen, dan nog was 't in 't belang der gemeente eene nieuwe school te bouwen. Spreker gelooft met den heer Mr. Dronkers, dat de kanseu voor't verkrijgen van subsidie grooter zijn wanneer deze gevraagd wordt voor het bouwen eener nieuwe school, dan voor verbouwing. De heer Moest zegt, dat hij ondanks het gespro- kene van den voorzitter niet veranderd is van opinie. De hoofden der scholen, in de kracht van hun leven zouden goed het toezicht kunnen hebben op 8 klassen. De heer Mr. Dronkers zegt dat, wanneer onver- hoopt de subsidie geweigerd wordt, deze zaak nogmaals ter tafel kan gebracht worden. De heer Wieland wenschte, alvorens een besluit te nemen, de zaak nog eens nauwkeurig te onder- zoeken. Vooral moet hij in T midden brengen, dat het plan tot het oprichten eener bijzondere R. C. school nog niet opgeheven is. Komt deze er, dan is er plaats genoeg. Bovendien zegt spreker dat het onderhoud der gebouwen, woonhuis en school, de gemeente weer zwaar zal drukkenhij meent te moeten aandringen op bijbouwing. De heer Mr. Dronkers zegt dat, afgescheiden van de voordeelen, die ons de stichting van eene R. C. school, iets wat nog in de lucht hangt, zouden geven op finantieel gebied, hij voor het bouwen eener nieuwe school is, daar we er binnen een paar jaar, ook al komt deze er, er toe genood- zaakt zulleu zijn. In elk geval is thans, op dit oogenblik ruimte noodig. De heer Tazelaar stelt zich de vraag nu er ruimte noodig is, wat is beter, op welke wijze kan't best hierin worden voorzien. De begrooting voor de nieuwe school bedraagt f 26,500 25 draagt hierin 't Rijk bij. Wanneer wij twee lokalen bij de scholen bouwen zal dit pi. m. f 8000 kosten. Voor ieder lokaal is een onderwijzer noodig alzoo in 't geheel 4 onderwijzers, terwijl de nieuwe school 7 onderwijzers zal vereischen. De voorzitter merkt op, dat niet dadelijk 7 onder wijzers noodig zullen zijn. Een feit is 't, dat de scholen te bevo.kt zijn. De heer Moes gelooft, dat de voorzitter overdrijft. De voorzitter bewijst den heer Moes met cijfers dat niets wordt overdreven. De heer Grenu vraagt of het mogelijk is beide scholen te verlengen, zonder dat zij minder ge- schikt worden. De heer Visser ziet hierin geen bezwaar voor school A, wel voor school B, waar veel licht zou benomen worden. De heer Van IJsselsteijn wil thans beide plannen bespreken en met cijfers aantoonen wat dient te geschieden. Door aanbouwing van twee lokalen school A en B komen er 4 X 55 220 plaatsen bij. Het aantal schoolgaande kinderen is ruirn 800, er is voor 150 kinderen gebrek aan plaatsruimte. Worden dus de lokalen bijgebouwd dan verkrijgt men 220 150 70 plaatsen vacant, die in October onmiddellijk in beslag getio- men worden. En alweer is plaats te kort. Hij wil niet prejudicieeren, maar het eens zijnde met Burg, en Weth. wilde hij eerst zien de subsidie te verkrijgen en daarna de school bouwen. De voorzitter zegt, dat de vorm vereischt eerst een besluit te nemen en daarna subsidie aan te vragen, wat de bedoeling is van Burg, en Weth. De heer Wieland zegt, dat het hem spijt dat de heer Van IJsselsteijn met cijfers komt. 't Aantal leerlingen is niet zoo als op de lijsten wordt opge- geven, de voorzitter zelf heeft gezegd niet op die cijfers te kunnen afgaan. De voorzitter zegt nogmaals, dat in den winter veel, zeer veel gebrek aan plaats is, zoo zelfs dat door den schoolopziener, tot beschaming van ons, op den onhoudbaren toestand is gewezen. Men sprak daar dat er wat in de lucht hing, er hangt zeker veel in de lucht b. v. leerplicht, of krachtige itregelen tot het weren van het verderfelijk schoolverzuim, men moet geen profeet wezen te beweren, dat dit weldra uit de lucht zal vallen. De heer Visser was oorspronkelijk voor bijbouwing van een lokaal enkel aan school A, na de wel- sprekende cijfers van den heer Van IJsselsteijn is hij van idee veranderd en zal voor het bouwen eener nieuwe school stemmen. De heer Wieland zegt, dat hij tegen het bouwen eener nieuwe school is, vooral met het oog op de kosten, die 7 onderwijzers met zich brengen. Verbouwt men, dan kunnen 4 onderwijzers ad f 450 worden opgeroepen; voor iederen onderwijzer vergoejjt het Rijk 200, alzoo blijft voor de gemeente slechts f 250 per onderwijzer te betalen. De heer Mr. Dronkers wil nog opmerken, dat bij eventueele bouw alle weelde zal buitengesloten worden het hindert hem zelf die kostbare gebouwen te zien. De heer Visser vraagt of het bepaald het doel is, de nieuwe school te plaatsen op Java Hij zou liefst eerst zien uitgemaakt of een nieuwe school zal gebouwd worden, daarna bepaald hebben waar deze te bouwen. Zijns inziens was er nog andere grond te verkrijgen, b. v. de bouwgrond van de heeren Van Son, Grenu, of eenig stuk van de genie. Hij stelt voor, dat het Dag. Best, nog eens zou uitzien om het beste terrein uit te kiezen. De heer Mr. Dronkers zegt, dat dit gedaan is en bevonden is dat Java daarvoor de geschiktste plaats is. Daar zijn tal van kinderen en mochten eenmaal de wallen geslecht worden, zou eene uitbreiding aan die zijde der gemeente te wacblen zijn eu eene school daar ter plaatse noodig maken. De heer Visser stelt voor eene commissie te benoemen tot onderzoek van 't geschiktste terrein. De heer Joz. de Eeijter wil de zaak alsnog uitstellen, wat door vele leden niet wordt gewenscht. De voorzitter brengt alsnu in stemming het voorstel van het Dag. Best.over te gaan tot het bouwen eener nieuwe school. Dit wordt aangenomen met zes tegen vijf stemmen. Voor stemden Jac. de Eeijter, Mr. Dronkers, Harte, Grenu, Visser en Van IJsselsteijn, tegen de heeren Joz. de Eeijter, Dees, Moes, Tazelaar en Wieland. Hierdoor was het voorstel tot verbouwiDg van den heer Tazelaar vervallen. Het voorstel van den heer Visser tot benoeming eener Commissie etc. wordt alsnu in omvraag gebracht en aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. De heer Dronkers dringt aan op spoedige behan deling der zaak vooral met het oog op't verkijgen der subsidienogmaals moet hij evenwel wijzen op de geschikte plaats Java, waar de bevolking zoo groot is. Hij hoopt dat de Commissie met haar werk Vrijdag a. s. klaar zal zijn. De voorzitter benoemt hierna tot leden dier Commissie de heeren Visser, Van IJsselsteijn en Wieland. Deze laatste kan als tegenstemmer van 't voorstel van Burg, en Weth. onmogelijk lid der Commissie zijn, ook de heer Moes, hiervoor aange- wezen, bedankt, waarna besloten wordt de Com missie uit slechts twee leden de heeren Visser en Van IJsselsteijn te doen bestaan. Besloten wordt tot verbetering van den weg achter de schuur van H. Hartogin plaats van grind zal hiervoor fijne macadam gebezigd worden. Ook zal overgegaan worden tot afronding van den hoek bij het Dijkje en tot verbetering van den waterafvoer voor de woning van H. Ribbens. Voor kennisgeving wordt aangenomen het rapport van de Commissie van fabricage, waarin deze mede- deelt dat het zeer bezwaarlijk zou zijn den vloer van de raadzaal te doen zakken, waarover de heer Van IJsselsteijn in de vorige vergadering had gesproken, De voorzitter deelt mede dat overeenkomstig de opdracht het onderzoek naar de levensmiddelen heeft plaats gehad en zeer gunstig was uitgevallen hij zal het onderzoek ter gelegener tijd voortzetten. Waren ingekomen eenige brieven van Ged. Staten, Spoedig zal worden overgegaan tot aanbesteding van de vergrooting der school te Sluiskil. Nog was ingekomen een brief van I. de Groot, kennis gevende dat hij zijne benoeming als onder wijzer aan school B aanueemt, alsmede eenige Prov. en Staatsbladen. De voorzitter sluit hierna de vergadering. Van 1 tot en met 15 Mei. Ter Vi'uzen. Huwelijks-aangiften. 1 Mei. Francois de Bree, ond 27 j., jm. en Angelina Haak, oud 31 j„ jd. 8 Mei. Marinus van Dixhoorn, oud 26 j., jm. en Elisa Schoonakker, oud 23 j., jd. Hmvelijks-voltrckkingen. 6 Mei. Pieter Andries Frederiksen, oud 27 j., jm. en Cornelia Sol, oud 22 j., jd. Pieter Kroon, oud 21 j., jm. en Catharina Schieman, oud20j.,jd. 13 Mei. Bastiaan Bannier, oud 37 j., jm. en Ludovica Antheunis, oud 37 j., jd. 14 Mei. Willem Frederik Acke, oud 29 j. jm. en Maria Baijs, oud 22 j., jd. Francois de Bree, oud 27 j., jm. en Angelina Haak, oud 31 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Aamout Jacobus, z. van Abraham Elias Bliek en van Maria Kolijn. 2 Mei. Petrus Franciscus, z. van Cornelia Josephus de Nijs en van Anna Maria Hiel. 3 Mei. Antoine Josephus, z. van Josephus van Triel en van Maria Francisca Reijniers. 5 Mei. Cornelia Johanna, d. van Jan Kriju Kolijn en van Elisabeth de Doelder7 Mei. Cathalina, d. van Leendert Kanters en van Cathalina Adri- aansens. Johanna Catharina, d. van Pieter Jan Meijer en i Jannetje Platteeuw. 8 Mei. Mattheus Jacobus, z. van Willem Blok en van Johanna Bareman. 10 Mei. Sara Janneke, d. van Jan de Putter en van Janneke de Bruijne. Margaretha, d. van Cornelis de Putter en van Maria Verschelling. 12 Mei. Adriana, d. van Jan Adrian us Stellingsma en van Catharina Buijze. 13 Mei. William Francis Julien, z. van Jules Joseph Clepkens en van Maria Elodia de Bock. Ca- trina Sara, d. van Jan Koster en van Catrina Yerstraten. 14 Mei. Cornelis Maarten, z. van Gilles Drabbe en van Jeanne Wilhelmina Geensen. 15 Mei. Adriana Francina, d. van Pieter Meertens en van Maria Francina Maas. Overlijden, 3 Mei. Hendrik Lensen, oud 3 m., z. van Cornelis en van Lena van Doeselaar. 6 Mei. Pieternella Adriana de Feijter, oud 3 m., d. van Jan en van Sara Dees ZEETIJDINGEN. Van 15 tot en met 18 Mei. Onzen liartelijken dank aan alien, die blijken van belangstelling gaven bij gelegenheid van ons 60jarig huwelijks-jubile op 15 dezer. Zaamslag, Mei 1891. A. KOOLE en Echtgenoote. 3 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. ft 15 18 Eng. s.s. idem idem idem idem idem idem idem Eng. s.s. Spaans. s.s. Eng. s.s. idem idem Voor Ter Meuzeni Norma 1385 Goole Antiquary 2915 Leith F. E. Forster 2292 New-Castle Rosa 1294 River Derwent 2272 Ousel 2309 Dinnington 1059 City of Rotterdam 1855 Y mi Ter Seuieni Kingmoor 2389 New-Castle Lucero 4179 Bilbao George Locet 2460 River Lagan 2272 F. E. Forster 2292 Goole Londen Liverpool Goole Marryport Grangemouth Londen New-Castle Eng. s.s. idem idem Zw.3m.sch. Eng. s.s. Zweed. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Eng. s.s. idem Voor Cent Spindrift 2003 Londen Kinghom 1993 Leith Bordeaux 1584 Londen Udewalla 772 Gothenburg Romeo 1282 Goole Kullen 1164 Gothenburg Newliaven 2461 Burneiland Van Cent Polo 1373 Hull Derwent 2118 Goole Spindrift 2003 Londen Ravenshoe 1141 Goole Voor Selaaete s Birling Eugene 996 2265 Sunderland Burneiland nHHPte De ondergeteekende betuigt zijnen welgemeendeu dank aan alien, die hebben medegewerkt tot zijne verkiezing als lid der Provinciale Staten. C. IJSEBAERT. St. Jansteen, 19 Mei 1891. Gen- van den polder Aan en ter kennis van de Ingelanden in Het BESTUUR derdijke brengt dien polder 1. dat de gewone jaarlijksche vergadering zal gehouden worden op Vrijdag den 29 Mei 1891, des namiddags ten 2 ure, in het logement ,,den Appel" bij Ger. de Visser, te Zaamslag. dat van den 21 tot en met den 28 dezer maand ten kantore van den Ontvanger- Griffier te Ter Neuzen ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in druk of afschrift verkrijgbaar zijn de Rekening en verantwoording over i 89°/91 de Begrooting voor 1892/93 met de daarbij behoorende Memorie tot toelichting, en 3. dat van die begrooting, nadat zij door ge- zegde vergadering is vastgesteld, andermaal gedurende 8 dagen, ter plaatse als boven, inzage zal kunnen worden genomen. Ter Neuzen, den 20 Mei 1891. Het Bestuur voornoemd, A. NIJSSEN Dijkgraaf. C. J. A. EERCKEN, Ontv.-Griffier. kolen ruw ijzer kolen idem stukg. idem kolen ijzer ledig idem idem stukg. ledig stukg. idem idem hout stukg. haver kolen stukg. idem idem idem kolen idem Op a. s. Vrijdag 22 dezer hoopt onze vader, behuwd- en grootvader E. DIELEMAN Fz., zijn 60sten geboortednj? te herdenken. Hoek, den 19 Mei 1891. Zijne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkindereu. a. b. De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van het BES1L UR der Burger- lijke Godshuizen van Gent, op Zaterdag den 30 Mei 1891, des namiddags ten 2 ure, in het open- baar verkoopen wassende op hunne landen in den Van Liju- denpolder. Te vergaderen aan het Paviljoen, in gezegden polder. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van MARTINUS JANSEN, klompenmaker en winkelier te Zaamslag, op Donderditg den 28 Mei 1891, des namiddags 3 ure, in het logement bij G. de Visser, te Zaamslag, verkoopen AANHOORIGHEDEN en ERF, in de Axel- sche straat te Zaamslag, kadastraal bekend in sectie 1' nummer 1014, groot 1 are 50 centiaren. Laatst bewoond door Marinus Wisse, postbode te Zaamslag. Van 15 tot en met 18 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 30 binnenvaartuigen op- en 25 afgeschut. De Notaris P. Dregiimns, te Axel, zal ten verzoeke van den Hoog WelGeboren heer Joukheer Mr. J. H. J. QUARLES VAN UEFORT, Burge- meester der gemeente Noordwijk, aldaar wonende, op Zaterdag 6 juni 1891, des namiddags 2 ure, in het logement bij Mej. de Wed. Rolff te Axel, te koop aanbieden met daarachter gelegen TUIN en ERE, in de Lange Noordstraat te Axel, kadastraal bekend in sectie G deel van nummer 166, groot ongeveer 3 aren 52 centiaren. Tweede Koop. achter de eerste koop, kadastraal bekend in sectie G deel van nummer 166, groot onge veer 84 centiaren. Voorschreven goederen worde ook in massa geveild en zijn te aanvaarden bij de betaling der koop- penningen. welke goed met het sleepnet kan omgaan, tegen kost en inwoning benevens ruim salaris, of tegen wekelijksche betaling naar verkiezing. Ad res: P. DE VOS, visscber te Zaamslag, (Othene.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3