Gemengde berichten. Telegrafische berichten. lieken en Israelieten en ook deze laatsten, die in Amersfoort talrijk zijn, hebbeu groote reden om het vertrek van den beer Van Asch van Wijck te betreuren. Reeds in de eerste dagen van JuDi vertrekt hij met zijn echtgenoote naar Suriname. TER NEUZE1Y, 13 Mei 1891. Bij de beden gebouden verkiezing voor een lid der Prov. Staten brachten alhier 254 kiezers bunne stem uit. Het aantal stemgerecbtigden bedraagt 530. Op 30 September 1890 stemden van de 505 kiezers 288. In de op Vrijdag 15 Mei a. s., albier te bouden vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandelingreclames hoofdelijken omslag bescbikken post onvoorziene uitgaven gemeente-begrooting 1890 af- en overschrijvingen in alsvoren benoemen stembureau voor verkiezing lid 2e Kamer Staten-Generaalaanvragen grond voor stoepen plan voorziening in scboolruimte verbetering wegstoestanden acbter schuur H. Hartog; ingekomen stnkken enz. Gisteren bebben de dokwerkers te Gent het werk gestaakt. Des morgens werden twee meetings gehouden waaraan 1000 dokwerkers deelnamen hierin werd besloten de lossing der steenkolen uit Engeland en Duitschland komende te weigeren. Tengevolge hiervan zijn de twee stoomschepen de Polo en de Bittern, geladen met steenkolen en stukgoederen en bestemd voor Gent, alhier in lossing en worden er wanneer de werkstaking nog langer duurt albier nog meer verwacht. Naar men verneemt, bestaat er plan om dezen zomer, denkelijk in de maand Juli, alhier weder een Zendingsfeest te houden, gelijk zulks over twee jaar plaats had. Eerstdaags zal er eene vergadering daartoe plaats vinden ter voorloopige bespreking. Bij Koninklijk besluit is tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterscbap de Kleine Stellepolder benoemd, de heer N. Rammeloo. Gisteren werd door het bestuur van het waterschap Breede Watering bewesten Yerseke te Goes o. a. aanbesteed, het leveren met bestorten van 3285 scheepston Doornikscbe en 3285 scheeps- ton Doorniksche of Lessinesche steen, naar keuze van den aannemer in edu perceel, waarvoor inge- schreven werd door de heerenP. Jansen Jz., voor f 17,850 C. van der Hooft, voor f 16,000 en P. A. van de Velde, voor f 15,860, alien wonende te Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver werd het perceel gegund. Hij dacht niet zoo zeer over het lot van zijn zuster als wel over den gemsbok, die daarboven op de bergen dwaalde. De woorden van Sepp klonken hem voortdurend in de ooren. Voor hem was nooit een afgrond te diep of een rotskloof te breed geweestEn zou hij nu geen moed meer hebben Zou hij niet durven om de jagers Zoolang hij een geweer gedragen had, was hij nooit bevreesd geweest 1 Die gedachten lieten hem geen rustEn hij wilde ook graag weten, of Sepp niet gelogen had Hij klauterde daarom naar boven en spiedde overal rond naar den gemsbok, maar hij ontdekte niets. Eensklaps hoorde hij echter eenig gedruisch, een paar steenen rolden naar beneden. Hij keek op en daar vloog een prachtige gems als een pijl uit den boog voort. Had ik mijn buks hier, je zoudt niet ver meer springen, mompelde hij wrevelig. Nu vergat hij alien, Lize, Frans, zijn vader en Walburga, om aan den gemsbok te denken. Maar hij had zijn woord aan Walburga verpand en moest het als eerlijk man houden. Nog on- langs had men hem aan zijn belofte herinnerd. Maar neen weg met die gedachten de gemsbok ja, Sepp had gelijk het was zoo'n mooie. St. Jansteen. Wij vernemen nader aangaande den ontworpen keiweg St. Jansteen-Koewacht, dat op de eerstvolgende vergaderingen der betrokken polders dit ontwerp zal worden aanhangig gemaakt. Ofschoon baas Stugginks verklaart, dat hij er ffinet laarzen aan" ook in den tegenwoordigen toestand best kan komen is die keiweg voor menschen van hier, die niet in het bezit zijn van dit kleedingstuk, toch een groot gerief; vooral in den winter, wanneer men, zelfs op de droogste plaatsen soms nog tot halfweg de knieen in den modder zakt. Walsoorden. Heden morgen ontstond eene afschuiving in den Scharrendam, eene der voor- naamste oeverwerken van den calamiteusen polder Walsoorden. Door dit ongeval viel een gedeelte van den dam tot door de kruin weg over 12 meter lengte. Zuidzande. De heer K. van de Werfhorst Gz., predikant te Mastenbroek, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. 's Gravenhage, 12 Mei. Tweede Kamer. Na een uitvoerige bespreking is de motie-Van Houten tot schorsing van het debat over de legerwet verworpen met 51 tegen 44 stemmen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Mei de volgende vonnissen uitgesproken F. E., oud 19 j., dienstkecht te Zaamslag, is wegens beschadiging veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Th. F., oud 39 j., werkman te Axel, is wegens wederspannigheid vrijgesproken. F. G. v. T., oud 21 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. 1°. M. 't G., oud 21 j., werkman te Axel, 2°. W. F., oud 20 j., te Zaamslag, zijn wegens als voren veroord. ieder tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. 't G., oud 23 j., werkman te Axel, is wegens als voren vrijgesproken. 1°. P. A. S., oud 19 j., 2°. F. R., oud 23 j., beiden polderwerkers te Stoppeldijk, zijn wegens als voren veroord. de le tot 7 dagen gevangenisstraf de 2e vrijgesproken. Heden werd behandeld de zaak tegen A. d. B., oud 35 jaar, vlashandelaar te Hoek, (zie dit blad van 29 April jl.). De vice-president brengt den beklaagde onder het oog dat deskundigen en getuigen groote bezwaren tegen hem hebben ingebracht, dat hij de vervalsching heeft gepleegd, terwijl het tegeuover zijne familie jaren zwijgen van het bestaan dier schuldbekentenis zeer tegen hem getuigtterwijl de getuige-verklaring van Potgens die hem op zijn verzoek indertijd een radeer- mesje en gomelastiek ter hand stelde niet van belang ontbloot is. Beklaagde legt eene totale ontkentenis aan den dag en beweert dat er van zijne zijde van geen vervalsching sprake is. De eisch van het Openbaar Ministerie is 2 jaar gevangenisstraf, terwijl de verdediger Mr. C. Lucasse tot vrijspraak concludeerde. De beklaagde bleef tot het einde ontkennen en loochende de verklaring van den getuige Potgens, hetgeen volgens den offf cier van justitie eene groote aanwijzing van schuld daarstelt. Uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. In de Staatscourant van 9 dezer zijn opge- nomen de statuten der .Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen", te Amsterdam. Haar doel is de herstelling vau drankzuchtigen te bevorderen door onthouding van alcoholische ELFDE HOOFDSTUK Lize was naar de hoofdstad gegaan. Ze dacht waar Frans in garnizoen ligt, zal men het best in staat zijn om inlichtingen te geven. Voor het eerst van haar leven was ze in een groote stad. De drukte, die ze daar zag, bracht het meisje van streek. Wien zou ze durven aanspreken Wie zou haar kunnen of willen terecht helpen Na door eenige straten gedwaald te hebben, vroeg ze aan een soldaat naar de kazerne van bet tweede regiment. Men kon aan het bleeke gelaat van het meisje wel zien, dat zij veel kommer had. Op de vraag, wat ze daar zocht, verhaalde zij den soldaat, waarom zij op reis was gegaan. De man zeide haar nu, dat zij naar het bureau van den staf moest gaan, om dat de berichten van het slagveld daarheen gezonden werden. Naeenharte- lijke dankbetuiging voor de ontvangen inlichtingen toog Lize naar het aangeduide gebouw, dat zij na eenig vragen weldra vond. (Wordt vervolgd.) dranken en doelmatige behandeling in herstellings- oorden, waarin ieders godsdienstige overtuiging zal worden geeerbiedigd. Het eerste herstellingsoord zal worden ingericht voor mannelijke patienten op het landgoed Hooghullen te Eelde. De vereeniging bestaat uiteereleden, donateurs, leden en begunstigers. Eereleden worden op voorstel van het bestuur door de algemeene ver gadering benoemd en hebben de rechten van leden. Donateurs zijn zij die in eens f 100 of meer bijdragen. Leden zijn zij die zich verbinden tot een jaarlijksche bijdrage van minstens f 2,50. Begunstigers zijn alien die door jaarlijksche bijdragen van kleiner bedrag de vereeniging steunen. Uit de leden worden door het bestuur correspondenten over het geheele land gekozen. Het bestuur kan ook buitenlandsche correspondenten buiten bezwaar der kas benoemen. Het bestuur bestaat uit 7 leden, waarvan 3 door de algemeene vergadering worden gekozen, terwijl de besturen van den Volksbond tegen drankmis- bruik, der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, der Nederlandsche Vereeniging voor psychiatric en der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskuude ieder een lid zullen benoemen. Jaarlijks wordt minstens een algemeene vergade ring gehouden. in de maand Juni, aldaar. De maand Mei is ook voor de menschen de tijd der vereeniging van het huwelijk. Hoe sterk dit in sommige streken van ons land is getuigt o. a. de Leeuw. Ct. van Zaterdag, waarin negen en dertig advertentien voorkomen van 50, 45, 40 en 25jarig huwelijksfeest en negen en twintig van trouw of ondertrouw. Door den redacteur van het Maandblad tegen de vervalschingen is wederom eene vervalsching geconstateerd. In een monster rijstmeel, uit Zaandijk afkomstig en door een hygienische ver eeniging aldaar aangekocht, is door hem 56 pet. marmergruis, dat is koolzure kalk, gevonden. De persoonlijke dienstplicht in de keuken. Bij eene mevrouw te Breda trad op 1 Mei eene nieuwe meid in dienst. Reeds den volgenden dag verraste zij deze met eenen korporaal, die lekker zat te eten en voorgaf de broeder der dienstmeid te zijn, in de keuken. Mevrouw verklaarde, nadat hij vertrokken was, van zulke bezoeken in het vervolg verschoond te willen blijven. Den 4 Mei ging de meid naar de kerk met 3 paar kousen, 6 rokken en 2 japonuen aan, en de rest van haar goed onder den arm om niet terug te komen. Denzelfden avond ontving mevrouw echter het volgende briefje Zurpent van een Mevrou Ik heef mijn Goos Pening verdient dus ik koom niet te rug daar ik al lang fan u heef gehoort wat voor een surpent u is voor de booyen en altijd Tegen iemand zijn frij er. Der is op die jonge niks te segge korporaal als de persoone lijke dienstplig er door komt mot je eige fent nog onder hum staan weetje dat wel dan kan die hem nog finde. Nou medam ik sal alle meide foor je waarschouwe hoorje floddermedam. Die sig vrieudelijk noemende u dienaresse. Sedert jaren zwerft te Neede een krankzin- nige rond, algemeen bekend onder den naam van ffTienes Weeminck", die in de laatste dagen bijzonder de aandacht van het publiek heeft getrokken. De man zegt nl., dat hij geplaagd wordt door duiveltjes, die hem steeds vervolgen en op hoofd en schouder gaan zitten. Nadat de politie hem al een paar malen een geweer en pistool heeft afgenomen, waarmede hij nu en dan schoot, is hij nu op het denkbeeld gekomen zijn lichaam met blik te be- kleeden. Hij heeft nu een hoed geheel van blik laten vervaardigen, terwijl nog twee blikken platen zijn rug en borst bedekken. Zoo gekleed slentert hij dagelijks door het dorp, tot groot vermaak van de jeugd. Daar de man geen vast verblijf heeft, zoodat hij 's nachts bij de boeren in een schuur of buiten logeert, moet men zich verwonderen, hoe een lichaam zooveel kan doorstaan. Geen wet wellicht die in dezen tijd des jaars zoo menigvuldig overtreden wordt als die op de bescherming van nuttige vogelen. Dit is zeker zeer te betreuren, vooral thans, nu zoovele zangers die aan land— eh tuinbouw onschatbare diensten konden bewijzen, als slachtoffers zijn gevallen van den harden winter. Buiten worden de nesten geroofd, zoo vrij, alsof er geen strafbepalingen tegen bedreigd waren, en op sommige plaatsen kan men dikwijls allerlei vogelnesljes met eitjes te koop zien aanbieden la barbe de la police Indien heeren burgemeesters met nadruk de aandacht der politie daarop vestigden, zou zeker dit misbruik weldra afnemen. Men zegt wel eens, dat sommige menschen goed zouden kunnen dienst doen voor vogelver- schrikker. Nu, Vrijdag was er op de markt te Middelburg werkelijk zoo een. Een der brave jongens van de klasse van discipline was er „tusschen uitgegaan." Hij vond het meer verkieslijk om een schoonen Meidag in de natuur door te hrengen, dan in de kazerne. Hij snelde naar den duinkant. Zijn kleeding evenwel kon een beletsel voor hem zijn om lang te genieten van het buitenleven. Goede raad was duur. Na eenig peinzen zegt hij ,/eureka". Hij ziet op een stuk land eenige kleedingstukken van een zg. vogelverschrikker aan een paar stokken hangensnel als de wind is hij er bij, ontdoet zich van zijn militaire kleeding en trekt de daar hangende stukken aan. Zoo wandelt hij verder, verkoop onderweg zijn broek, drinkt een paar borreltjes en komt een bezoek brengen aan Middelburg. Op de markt wordt hij door een Vlissinger herkend, en deze, meenende dat het voor hem beter is in de kazerne te Vissingen zorgt dat de politie er van verwittigd wordt. Deze pikte hem kort daarna in en bracht hem naar Vlissingen. De vrijheid was dus van korten duur en zal het verblijf in de kazerne de eerste dagen niet aangenamer voor hem hebben gemaakt. Omtrent de oorzaak van den brand in het Entrepot te Rotterdam is, ondanks het dadelijk ingestelde onderzoek, nog niets bekend ge- worden. Wel is volgens de N. R. Ct. gebleken, dat de wakers slecht hun dienst hebben gedaan en van het ontstaan van den brand niets hebben bemerkt zelfs moest een, terwijl de brand reeds aan den gang was, wakker worden gemaakt. De sleutel van de bergplaats, waar de twee stoomspuiten ge- borgen waren, kon niet door hem gevonden worden, zoodat die spuiten geen dienst hebben gedaan. Een ander verhaal omtrent het gebeurde bij de ontdekking van den brand is niet minder zonder- ling. Toen een waker den brand had ontdekt, zou hij zich naar den hoofdingang hebben gespoed de zich daar bevindende rijksambtenaren van den nachtdienst gewaarschuwd hebben en ver volgens naar het stadstimmerhuis zijn geijld, om de aldaar gestationeerde handspuit te ontbieden. Deze mocht door de wachthebbenden niet worden uitgezonden, zonder daartoe order van hun chef te hebben ont vangen. Twee drijvende stoomspuiten hadden een geruimen tijd oponthoud, vereischt om de afsluitbalken te openen. De Rijksboeken zijn nog door een paar brand- meesters gered, toen het kantoor reeds door de vlammen was ingesloten. Tot de verbrande goederen behooren belang- rijke partijen tabak, Manillasigaren, een groote voorraad suiker van de firma Van Oordt een partij suiker van de firma W. Schoffer Co., een partij cognac, arak, champagne, sucade, rozijnen, ettelijke fusten wijn enz. Als een bewijs van de gloeihitte in de nabijheid van den brand kan dienen, dat stapels duigeu, op een afstand van 10 a 20 M. liggende, ongeveer een half uur door 6 spuiten moesten worden nat- gehouden, om het ontbranden te voorkomen, en dat de verf van waggons aan het Maasstation, op ongeveer 30 Meter afstand, losliet, zoodat deze rijtuigen moesten verplaatst worden. Als een bizonderheid deelt men mede, dat onder de rails greppels werden gegraven, waardoor de slangen werden gehaald, die uit de Maas water aanvoerden tot bij het brandend gebouwde treinen konden door dezen maatregel op tijd vertrekken. Tijdens den brand schijnen onder het groote aantal nieuws- gierigen ook zakkenrollers aanwezig te zijn geweest althans een heer kwam tot de ontdekking, dat hij zijn welgevulde portemonaie vermiste. Uit Atjeh ontving de Sum. Ct. de volgende berichten dd. 30 Maart Gevechten van eenige beteekenis werden in de laatsle weken tusschen ons en den vijand niet geleverd. Nog steeds vielen echter schoten van 's vijands zijdeeen daarvan trof een kanonnier te Siroen op den 18den dezer, die in de borst getroffen werd en tengevolge daarvan onmiddellijk overleed. In een der laatste nachten van deze maand werd men bij Lamdjamoe door den vijand veront- ruster vielen schoten van weerskanten doch geen onzer werd daardoor getroffen. Op den 23"ten dezer werd Toekoe Hitam Tobo als Radja van Melaboe geinstalleerd. Op dienzelfden dag werd gezagvoerder Ross van het Engelsche stoomschip „Whasie" in de rivier van Edi door Atjehers overvallenhij bekwam zware klewanghouwen aan het hoofd en handen en werd in onze benting aldaar ter verpleging opgenomenmen hoopt hem in het leven te be- houden, hoewel zijn toestand bezorgdheid baart. Ook werden aldaar drie pradjoerits van den Radja van Edi, die met de bewaking der riviermondiug belast waren, door kwaadgezinde Atjehers om het leven gebracht en van hun beaumontgeweren beroofd. Bij gelegenheid dat de bezetting van de benting te Edi dezer dagen een militaire wandeling naar Pedawa Podtong maakte, werd zij aldaar aangevallen door een enkelen Atjeher, die waarschijnlijk krank- zinnig washet gelukte hem niet, een onzer leed te doen doch hij zelf werd spoedig neergeschoten. Tengevolge van de consernatie werd bij dezelfde gelegenheid een onzer Atjehsche gidsen door de soldaten voor een vijandelijken Atjeher aangezien en ongelukkigerwijze doodgeschoten. Als een bewijs, dat een langdurig verblijf op Atjeh een nadeeligen invloed op het zenuwgestel der manschappen heeft, kan dienen, dat toen van eene militaire patrouille, welke 17 dezer uitrukte om opnemingen te doen, de laatste man der colonne, een dwangarbeider, door een Atjeher werd over vallen en gewond, de geheele troep, zonder naar commando te luisteren, in 't wild begon te vuren, waardoor niet alleen de aanrander gedood, maar ook een der gidsen, een vrouw en een kind gewond werden. Een der onderofficieren prikte zichzelf Hoek, 9 Mei. In de heden gehonden vergadering van den gemeenteraad werden benoemd twee stembureau's, namelijkvoor de verkiezing van een lid der Provinciate Staten op 12 dezer en voor die van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal op 9 Juni a. s. In het eerste kregen zitting de heeren De Kegt en Jnrrij, in het tweede de heeren De Feijter en De Jonge, terwijl als hunneplaats- vervangers werden aangewezen twee der volgende heeren, naar de orde van zitting. De nitslag der besteding van de gewone onderhoudswerken werd medegedeeld, waaruit bleek dat het timmerwerk was gegund aan J. van 'tHof, voor /61 en het metselwerk aan A. de Keunink, voor f 229. Voor het schilderwerk was het minst ingeschreven door L. Kiel met 75,11 of f 28,43 boven de begrooting. Dit werk was niet gegund, maar Burg, en Weth. wenschten daaromtrent 's raads opinie te kennen. Deze besloot echter de beslissing hieromtrent eenvoudig aan het Dagelijks bestuur over te laten. De reclamant tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag V. Cortvriendt kreeg in zooverre zijnen zin, dat die aanslag eene klasse werd verlaagd. Het verzoek van kerkvoogden der Herv. gemeente om te gemoetkoming uit de gemeentefondsen in de kosten van nood- zakelijke herstellingen aan den kerktoren, waarin het gemeente- uurwerk is geplaatst, mocht nog geene eindbeslissing erlangen. Men wenschte vooraf nog eenige inlichtingen in te winnen, vooral wat betreft de financieele gevolgen. Eenige besprekingen hadden plaats over een adres van D. Mechielsen, aannemer der verwarming van het school- lokaal, waarbij deze verhooging vroeg van de aannemingsom. Hij was namelijk tot de ontdekking gekomen, dat hij veel meer kolen noodig had voor een tweetal nieuwgeplaatste kachels dan voor die, waarop hij bij de aanneming had gerekend. Mogelijk had hij ook niet op zoo'n strengen winter gerekend. Intussehen besloot de raad, met het oog op de bereids door het Dagelijks bestuur aan den adressant gedane concession, zijn verzoek niet in te willigen. Vorder werd besloten tot een tweetal af- en overschrijvingen in de gemeentebegrootingen voor 1890 en 1891. Ten slotte werden enkele ingekomen stukken medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen, en daarna de vergadering gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2