Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2712. Zaterdag 9 Mei 1891. Gemengde berichten. 31e Jaargang. Binnenland. Buitenland. TER XEIZEX, 9 Mei 1891. De werkstakingen in Belgie doen zich ook alhier gevoelen. ten twintigtal wagons geladen met minerie van hier naar Seraing voor de fabriek van Cockeril gezonden, zijn heden alhier terug gekomen zooals zij verzonden waren. Zij zullen alsnu weder gelost worden. Eindelijk was dan de lang verwachtte achtste Mei aangebroken en hiermede het festival, dat in Zuiddorpe zou gegeven worden. Niet minder dan elf muziek- en zangvereeni- gingen hadden zich aungemehi om het 20jarig jubile van het muziekgezelschap „Ons genoegen" mede te vieren. Reeds den vorigen dag was het feest geopend door een concert op het dorpsplein. Het weder, dat zoo dikwijls dergelijke feestjes in 't water doet vallen, was thans uitstekend een echte lentedag. Onder de hooge, nog met maagdelijk groen getooide boomen en verder op bij den molen waren eenvoudige doch net versierde estrades opgericht, terwijl uit ieders woning de driekleur lustig wapperde. Na den middag stroomden de vreemdelingen langs alle kanten het dorp binnen. Omstreeks half drie waren alle gezelschappen op hun post. Wij zagen daar behalve het feestvierende gezelschap de harraonie /,St. Cecilia'' van Hontenisse, het zanggezelschap ffZaamslag's Mannenkoor" van Zaam- slag, het fanfarengezelschap //Apollo" van Ter Neuzen, de harraonie ^Amphion" van Stoppeldijk, het zanggezelschap //Concordia" van Overslag, het fanfarengezelschap ffDe Eendracht" van Wachte- beke, het fanfarengezelschap „De Volharding" van Zaamslag, het zanggezelschap Vrijheid Eendracht" van Lamswaarde, het fanfarengezelschap /.Concordia" van Axel, het zanggezelschap ,/Weldoen door ver- maak" van Zeeuwsch-Clinge en het muziek- en zanggezelschap ,/Eikels worden boomen" van West- dorpe. In deze orde ging de stoet, omstuwd, vooraf- gegaan en gevolgd door een ontelbare massa onder de toonen van verschillende pas-redoubles door de breede dorpstraat naar den Molenhoek en daarna naar de Secretarie. De voorzitters en directeurs der verschillende vereenigingen vereenigden zich daarna in de net versierde raadzaal, waar zij door den heer A. Moerdijk, voorzitter der feestcommissie hartelijk welkom werden geheeten. Hij wees op het heuglijk feit, het 20jayg bestaan der Fanfaren- maatschappij //Ons Genoegen", besprak de goede gewoonte, die vooral bij onze zuidelijke broeders bestaat, dergelijke belangrijke dagen met een muziek - feest te herdenken. Hij bedankte het bestuur der gemeente en alien die door stoffelijke raiddelen de vereeniging in staat gesteld hadden dit feest te vieren terwijl een woord van dank gebracht werd aan de vereenigingen die aan de uitnoodiging gehoor gege ven hadden. De eerewijn werd aangeboden en een dronk gewijd aan HH. MM. onze Koningin, onze Regentes en Leopold II, Koning van Belgie. Hierna reikte de voorzitter de medailles uit en was de officieele receptie afgeloopen. De vereeni gingen begaven zich naar hare lokalenzooals haar die op 't programma of door hare commis- sarissen waren aangewezen en de stoet was ontbonden. Onmiddellijk daarna hadden de muziek- en zang-uitvoeringen plaats in de volgorde als boven vermeld. Over het algemeen werd er goed gespeeld en goed gezotigen. Het is hier de plaats niet om te zeggen, die of die deed het beter 't was feestieder speelde en zong zoo goed en kwaad hij kon. Allen werden dan ook hartelijk toegejuicht. Terwijl in de dorpsstraat zoovelen genoten van muziek en zang, werd bij den ingang van 't dorp dapper gestreden met pijl en boog. Wij hoorden dan ook zoo nu en dan een kanonschot, om de schntters die eens gingen luisteren en zich eens laven aan Gambrinus' nat te waarschuwen dat eene nieuwe ronde begon. Zoo spoedde het feest ten einde, onder onge- dwongen vroolijkheid. Te zes ure ongeveer was het festival afgeloopen de viering zal nog wel enkele uurtjes voortgezet zijn, maar wij moesten het feestterrein verlaten, om tijdig aan het station te Axel te zijn. Wij kunnen evenwel ons beknopt verslag niet sluiten, zonder een woord van lof neer te schrijven voor de heeren A. Moerdijk, H. R. Karstel, M. van Haelst, A. Goossens, Th. Buijsse en J. Dieren, de feest-commissie, die zich van hunne moeilijke en vermoeiende taak uitnemend kweten. Voorzeker Zuiddorpe, het stille maar schoone dorp, heeft een feest gevierd, dat bij velen in aan- geuame herinnering zal blijven. Wij wenschen //Ons Genoegen" en Zuiddorpe van harte geluk met dezen goeden uitslag. Axel. De kermis is hier weer aanstaande en het zal den liefhebbers van muziek en dans zeker niet aan een paar genotvolle dagen ontbreken. Wat zich evenwel om plaatsing heeft aangemeld is vrij gering 'te noemen. Behalve voor eenige galanterie- en koekkramen is plaats aangevraagd voor twee mallemolens en eene tent, waar de werkzaamheden zullen bestaan in het dresseeren van paarden en het houden van gymnastische oefeningen. Aangezien de tijd van aanvraag nog niet is verstreken, willen we hopen, dat zich nog wel een en ander om plaatsing zal aanmelden. Door de regeering zijn een aantal wijzigingen in het wetsontwerp tot regeling van den krijgs- dienst gebracht. Drie en dertig artikelen zijn gewijzigd, hetzij tot overneming van de door den heer Rooseboom voorgestelde araendementen, som- mige met eenige wijziging of aanvulling van redactie of verandering van plaats, hetzij tot tegemoet- koming aan de bedoeling van den voorsteller dier amendementen. De Minister van financien beschikkende op het adres van Wm van Oeveren Jr., te Yerseke en anderen, alien pachters van en oesterkweekers op de vischplaatsen in de Schelde en Zeeuwsche stroomen, die met het oog op de schade, toege- bracht door den strengen winter verzochten, dat de reeds tot 1 Mei jl. uitgestelde betalingstermijn der pachten nogmaals zou worden verdaagd en wel tot zoodanig tijdstip als waarop volledige inlichtingen omtreut den omvang van de aangerichte schade zullen hekomen zijn, heeft geantwoord a. dat hun verzoek wordt ingewilligd, met dien verstande, dat het voorloopige uitstel wordt ver- lengd met vier maanden en zij mitsdien desver- kiezende voor deze maal zullen mogen betalen voor of op den 1 September a. s. en overigens op den voet als in de pachtvoorwaarden is omschreven De Minister heeft bij deze beschikking uitdruk- kelijk verklaard dot ni.et mag worden gerekend op eenigen maatregel van algemeene strekking der tegemoetkoming aan de oesterkweekers, welke schade hebben geleden door den ongunstigen winter van 1890/91, doch dat slechts de bijzondere aanvragen der pachters in nadere overweging zullen worden genomen, van welke blijken mocht, dat zij zich zonder tegemoetkoming van den staat als verpachter niet staande zouden kunnen houden, en dat die tegemoet koming in geen geval zal bestaan in kwijtschelding van pachtpenningen. Naar ons van goederhand uit Zierikzee wordt gemeld, bevinden zich alle stukken, betreffende een stoomtramweg-verbinding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal, thans in handen van het collegie van Gedeputeerde Staten van Zeeland, om advies. Gedurende de dagen van 16 tot en met 23 Mei, met het Pinksterfeest, wordt door de Zierikzeesche stoomboot-maatschappij de gelegenheid aangeboden, om voor 75 cent heen en weer van Zierikzee naar Rotterdam of van Rotterdam naar Zierikzee te stoomen, dus voor 37 cent per enkele reis. Over jaren, per eerste stoomboot gelegenheid, betaalde men daarvoor 2,50wat de concurrence vermag. Uit Het Bildt schrijft men Met 12 Mei zullen ruim 30 werkstakers met hunne huisge- zinnen de woning moeten ontruimen. Deze woonden nl. sedert de werkstaking van Aug. jl. vrij, dewijl de landbouwers, de eigenaars, de huur afgetrokken van de wekelijksche verdiensten. Dientengevolge werden de wouingen opgezegd, doch de bewoners verklaarden alleen voor geweld te zullen wijken. Gelukkig is gebleken, dat de meesten wijselijk eene andere woning hebben gehuurd en ofschoon men in alles nog niet volkomen gerust is, heeft men hoop, dat de zaak met een sisser af zal loopen en de bewoners het niet tot het uiterste zullen laten komen. Naar aanleiding der onlangs medegedeelde statistiek omtrent het drankverbruik-in ons land schrijft de heer Van E. aan het Rott. Nbl. Het is mij onbegrijpelijk, hoe men met een accijns-ontvangst van (laten wij nemen over 1890) 24 millioen gulden, daaruit het gevolg trekt dat door Nederland 80 millioen zou zijn uitgegeven voor borrels, grogjes, enz. Zoo ik den prijs van het gedistilleerd zonder accijns dooreengenomen stel op 15 per II. L. (een prijs die elkeu fabri- kant doet watertanden), dan kom ik op een ver- bruik, met inbegrip van den accijns, van 30 millioen wat met de opgaaf slechts het bagatel verschil maakt van 50 millioen, Ten tweede vervalt daardoor het pikante der opmerking over het verschil tusschen de uitgaven voor brood en die voor drank. Ten derde weet ik niet, of onder de opgaaf ook begrepen is de accijns op andere dranken, bijvoor- beeld wijn, enz. Zoo dit het geval is, zou het waarlijk wel de moeite waard wezen eens na te gaan, welk gedeelte dier 24 millioen door wijn- aceijns wordt opgebracht en voor welk gedeelte wijnaccijns alkoholgehalte wordt ingevoerd. Ik bedoel hiermede, dat de borrel veelal de schuld krijgt, doch wijn, en vooral zooals tegenwoordig veel wordt ingevoerd, portwijn van 3035 pCt. alkoholgehalte, ook niet zoo onschuldig is als wel schijnt. Ten laatste kan ik mij volstrekt niet vereenigen met de berekening van het percentsgewijze verbruik in Nederland per hoofd. Onder Nederland toch moet ik hier verstaan de inwoners van Nederland. Om echter alsdan zuiver van die inwoners van Nederland het gebruik percentsgewijze te bepalen, moet men dit toch billijkerwijze vermindereu 1° met hetgeen hier door vreemdezeelieden, buitenlandscheschippers, landverhuizers, reizigers en, in een woord, alle vreem delingen wordt geconsumeerd, en 2° met het ge deelte dat, tegen vermiuderd accijns, voor andere doeleinden dan consumtie wordt aangewend. Bij een dergelijke berekening zou het percentsgehalte wel 25 pCt. minder worden. En ofschoon ook ik elk misbruik ten sterkste afkeur, misbruik niet alleen van sterke drank, maar van alles, zoo geloof ik toch niet, dat hier voor ons klimaat, met onze levenswijze en voedings— methode, er zelfs vele geneesheeren zouden worden gevonden, die een matig gebruik als schadelijk zouden veroordeelen. Naar aanleiding van het besluit van den Alge- meenen Raad der Werkliedenpartij, om de werk staking eene algemeene te doen zijn, heeft de Minister van Oorlog in Belgie aan de hoofden van alle legerkorpsen bevel gezonden, geen verlof of permissie meer te geven aan de onder hun bevelen staande militairen. Bovendien worden twee lich- tingen der militie, thans met groot verlof, onder de wapenen geroepenhiertoe zijn de noodige bevelen gezonden aan de verschillende gemeente- besturen. Hoezeer krachtige maatregelen noodig zijn, blijkt hieruit, dat op vele plaatsen nog onregelmatigheden voorkomen. Zoo loopen benden werkstakers allerlei afgelegen wegen in de omstreken van Luik af en persen den lieden, die zij ontmoeten, geld af. Te Vanysous-Chevremont werden twee gendarmes, die de wacht hadden bij de kolenmijn van Piqueux, door werkstakers met steenen geworpen. De gen darmes maakten gebruik van hunne vuurwapenen zij kwetsten twee der aanvallers en kregen daarop versterking, zoodat het hun gelukte de werkstakers uiteen te jagen. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Ook stichtten de werkstakers brand in het bosch van Esneux, dat gedeeltelijk werd vernield. In het Centrum dolen mede tal van werklieden rond. Met het oog op dreigende wanordelijkheden, zijn drie bataljons van het regiment karabiniers naar het Bassin du Centre vertrokken. De werken en de forten rondom Luik worden nu mede bewaakt; in de stad zelve hewegen zich voortdurend patrouilles schutterij door de straten. In den stand der beweging is niet veel verandering gekomen. In de streken van Charleroi, het Centrum, de Borinage en Luik blijft de staat van zaken dezelfdemen verwacht echter heden uitbreiding. De werklieden der phosphaatwerken sloten zich bij de beweging aan. Opmerkelijk is, dat ook in de steenkolenmijnen van Dour, waar nog nimmer een werkstaking plaats had, een streven wordt opgemerkt om den arbeid te staken. Volgens geloofwaardige inlichtingen, door de dagbladen van Luik ingewonnen, zijn de meeste mijnwerkers bereid den arbeid te hervatten, maar wordt hun door de leiders der beweging schrik aangejaagd. IJverige nasporingen worden gedaan om deze laatsten in handen te krijgen, die in grooten getale van buiten zijn gekomen en de werklieden tot volhouden aanzetten. De mijnbesturen doen al het mogelijke om de znken loopende te houden. Zoo werken hier en daar zelfs de hoofdambtenaren als gewone werk lieden, teneinde niet genoodzaakt te zijn dehoogovens te sluiten. De besturen der steenkolenmijnen van Pas de-Calais hebben aangeboden steenkolen te leveren aan de Belgische industrieelen, die daaraan gebrek hebben. Ten slotte valt te melden, dat, naar men ver- neemt, de Minister van justitie den procureurs-gene- raal heeft gelast, een onderzoek in te stellen naar den toestand in al de kolenmijnstreken. Te Antwerpen is gisteren een vergadering door den werkliedenbond gehouden. Men besloot er bij de dokwerkers op aan te dringen, geen vreemde steenkool te lossen. Luidens de jongste berichten hebben de gendarmes te Tilleur de hand gelegd op den socialist Smeets, die zich schuidig maakte aan opruiing. Te Luik, te Saint-Nicolas en in andere plaatsen zijn verscheidene werkstakers gearresteerd, die langs den weg liepen te bedelen en bedreiginjien uitten. Uit Sint-Gilles wordt gemeld, dat aldaar twee bommen zijn gevonden. Een drietal mannen bracht ze bij de politie. Door de compagnie Franco-Beige te Croyere, zijn, luidens bericht uit La Louviere, bij de werklieden stappen gedaan, teneinde de beweging op te lossen. De directeur deelde den arbeiders mede, dat een industrieele delegatie den Koning om een audientie zou vragen en hij al het mogelijke zou doen, om aan de eischen tegemoet te komen. Men berekent, dat alleen in het Charleroi-bekken de werklieden elken dag 100,000 francs loon derven tengevolge van de staking. Men rekent dat ongeveer de helft van het aantal hectaren beetwortelen van het vorige jaar bezaaid is, zoodat men dienovereenkomstig ook de opbrengst op ongeveer de helft schat van 1890. Een tafelhouder te Utrecht heeft een student voor de rechtbauk doen dagvaarden, wegens het niet betalen van een bedrag van ruim f 3000, dat deze verschuldigd zou zijn aan eischer, voor geleverde diners, van Januari 1884 tot Janu- ari 1890. De heer A. Barends, uit Amsterdam, deelt in het Handelsblad mede, dat hij zoo spoedig mogelijk een geneesmiddel uit Indische planten bereid, ter beschikking van geneesheeren zal stellen. Dit geneesmiddel dient ter bestrijding van bloedspuwen en longtering en werd den heer Barends door een neger toevertrouwd. Dit middel, //Extractu Dori- anum" genaamd, heeft reeds de proef doorstaan, hetgeen door Indische artsen, te bekwamer tijd met name te noemen, kan worden bevestigd, en heeft de meest verrassende resultaten opgeleverd. Binnen drie maanden kan de eerste bezending uit Indie hier te lande aangekomen zijn, en zal de heer Barends dan de samenstelling in de vak- bladen bekend maken. Eergisternacht, circa half drie, werd door de nachtwacht van het voormalig admiraliteitsgebouw der marinewerf, tegenwoordig rijks-entrepot, te Rotterdam, rook opgemerkt in den westelijken vleugel van deze gebouwen. Bij onderzoek bleek in ge- noemden vleugel brand te zijn ontstaan, die in betrekkelijk zeer korten tijd zoo toenam, dat aan blusschen niet meer viel te denken, voornamelijk ten gevolge van de bouworde, daar een vliering over het geheele gebouw heenloopt en in het bene- dengedeelte geen afscheidingen bestaan. De blus- sching geschiedde door 6 stoomspuiten, waarvan 3 te water en 3 te land en 6 handspuiten. Te ongeveer 9 uur was men den brand meester. In het gebouw bevonden zich vele goederen, maar dank zij de belangrijke afvoeren in Maart en April waren de gebouwen niet geheel gevuld. Behalve de zoogenaamde lage panden, dienende tot opslag van wijn, is alles een prooi der vlammen geworden. De goederen op de terreinen en in de loodsen hebben alleen door water geleden. Verliezen van menschenlevens zijn niet te be- treuren alleen werd een brandspuitmeester bij het openspringen van een deur door een gedeelte muur gekwetst. Het terrein van den brand werd ook bezocht door den Minister van Waterstaat. Aan het beleid van het Staatsspoorpersoneel is het te danken, dat het station zoowel als de bij- gebouwen geen schade van beteekenis hebben gekregen. De gezamenlijke verbrande gebouwen dagteekenen van het jaar 1785. Een lalrijke menigte was getuige van het grootsche schouwspel, terwijl ook overdag duizenden naar de plaats des onheils togen om de puinhoop te bezichtigen, waarop nog lang stroomen water geworpen werden. De oorzaak is niet met zekerheid bekend, en de schade hoogst aanzienlijk, maar niet te ramen. Veel van het verbrande is verzekerd. Onder de te Leiden bij de militie ingelijfde lotelingen der lichting dezes jaars bevond er zich een, die op krukken rondsprong. Waarschijnlijk heeft deze, meenende door lichaamsgebreken onge- schikt te zijn voor den dienst, verzuimd zich bij den militieraad aan te melden, zoodat dit college hem, bij afwezigheid tot den dienst heeft aange wezen. Hij moet nu op ontslag uit den dienst wachten tot zijne lichamelijke ongeschiktheid door Gedeputeerde Staten zal zijn uitgesproken. ijvoegsel van de Ter Neuzenscie Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5