Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A AN BESTED IN G. i 2710. Zaterdag 1891. 31e Jaargang. Binnenland. aanbesteden: Op den Lenzerhof. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind vernehtjnt Dlnsdas- en Vrljdagavond bij den nltgever P. VAN BE A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag den 5 Mei 1891, des voormiddags 11 ure, ten Raadhuize bij enkele inschrijviug Het verbeteren en met Eeluij- of Escaussines-keien 13/14 c. M. tus- schen Hoorniksche kantsteenen bestraten van den „Oostelijken buitenweg' nabij de hoofdkom der gemeente. Het bestek ligt ter lezing gedurende de werk- dagen ter secretarie en is tegen betaling oi toezen- ding van eeu gulden verkrijgbaar bij den Secretaris. Inlichtingen verschaft de Provinciale Opzichter EIJKE te" Ter Neuzen, terwijl de aanwijzing in loco geschiedt op den dag der besteding des rnor- gens 8^ ure, aanvangende bij het station. Axel, den 23 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. folitieli Overzicht. Zondagavond hield de Nederlandsche werklieden- vereenig Dte Brussel hare wegens het overlijden van Z. M. den Koning Willem III uitgestelde jaarver- gadering. De zaal was met de Nederlandsche kleuren versierd en groen geinaakt. De Nederlandsche gezant en de pastoor van het kerspel woonden de samenkomst bij. Er werd muziek gemaakt, gezongen en gesproken, het laatste o. a. door pastoor Brouwers van Bovenkerke, die de sociale kwestie wilde opgelost hebben door algemeene ontwapening, afschaffiug van de staande legers en scheidsrechterlijke uitspraak, in geval van geschillen tusschen de mogendheden, door den Paus. De vergadering werd besloten met het staande zingeu van het Wien Nederlandsch bloed. De Precurseur verzekert, dat generaal van der Smissen in 1886, na de onlusten bij de werkstaking in de streek van Charleroi, ten stelligste verklaard heeft, dat de onder zijne bevelen gestelde militaire macht zich onwillig, weifelend en weinig geschikt voor hare taak heeft getoond. De generaal heeft dat in den voile ministerraad aangetoond, en hij zeide toen, dat inaien men op het leger wilde kunnen rekenen in omstandigheden als zich te Charleroi hadden voorgedaan, het dringend nood- zakelijk was, de gewapende macht voortaan te verkrijgen uit alle rangen en standen der maat- FEUILLETQN. Naar het Duitscli. 7) De klacht van den houtvester had dit gevolg gehad, dat eenige oudere jagers door vlugge en degelijke jonggezellen waren vervaugen. Tevens was order gegeven zonder verschooning tegen de wilddieven op te treden. Het was dus geen wonder dat de overgeplaatste jagers met nijdige oogen aangezien en overal gemeden werdeu. De oorzaak waarom ze daar geplaatst waren gevoegd bij hun uittartend gedrag, deden den afkeer der bergbe- woners tot haat overslaan. Een der jagers, Alois Werner genaamd, uit Zwaben afkomstig. was bijzonder gehaat, want men vertelde elkander dat hij een gevaarlijk karakter bezat en reeds twee wildstroopers had doodgeschoten. Zijn uiterlijk was terugstootendwant hij had gluiperige oogen 'en stoppelig rood haar. Die man en zijn metgezel Friedrich hadden de ontevredenheid der boerenknapen opgewekt. r Dat gelach geldt ons, sprak de roode. Daar behoef je niet aan te twijfelen, antwoordde zijn kameraad. Het is verstandiger, als wij hier niet binnengaan, dan blijven wij buiten onaange- uaamheden. schappij, en niet langer de gegoeden en meest ontwikkelden buiten de gelederen te houden. Over de overbrenging van het lijk van graaf Von Molkte naar het spoorwegstation, wordt het volgende gemeld In de, met zwart crepe behangen, zaal stond de eenvoudige houten kist. Nadat de godsdienstige plechtigheden waren afgeloopen, begaf zich de stoet met den Keizer, den Koning van Saksen, de groothertogen van Baden, Saksen en Hessen en de Prinsen George van Saksen, Leopold van Beieren en Hendrik en Albert van Pruisen het hoofd, naar het Lehrter spnorwegstation, aan waar de kist tot heden zal blijven. Voor de stoet het gebouw van den grooten staf verliet, kwamen s Keizers beide oudste zonen en legden ieder een rouwkrans op de kist. Daar-graaf Von Molkte uitdrukkelijk verzocht heeft, met den grootsten eenvoud naar zijne laatste rustplaats geleid te worden, werd er geen rouwparade gehouden ten einde echter den overledene de hoogste eer te geven, heeft de Keizer gelast, dat de overbrenging van het lijk, in denzelfden praalwagen zou geschieden, waarin de beide overleden Duitsche Keizers zijn ten grave gevoerd. Een nader bericht meldt, dat aan het verzoek van graaf Von Molkte om zonder eerbewijzen te worden begraven, op last van den Keizer niet geheel is voldaan. Vier eskadrous cavalerie, 1 bataillon garde-grenadiers met de historische punt- mutsen vau de vorige eeuw en drie battenjen artillerie volgden in den stoet. Ook de Keizerin bij de plechtigheid in het gebouw van den Grooten Staf tegenwoordig en stond, in zwaren rouw gekleed, met haar beide zoons op het balkon, toen de stoet dit huis verliet. De vorstelijke personen gingen achter het lijk, de Keizer ter rechter-, de Koning van Saksen ter linkerzijde van den eersten rouwdrager, majoor Von Molkte. Volgens de Times, was het eerste werk door graaf Von Moltke, op militair gebied uitgegeven, een beschouwing over Nederland en Belgie, naar aanleiding van den opstand van 1830 en den daarop gevolgden oorlog, waarbij Frankrijk gewapend tusschenbeide kwam. Volgens eene depeche uit Kimberley zouden 2000 mijnwerkers zich meester hebben gemaakt van de nieuwe diamantmijn te Messelton, zonder de raach- tiging der regeering af te wachten. Men vindt daar in Zuid-Afrika rivieren, waaruit men het goud met de handen kan scheppen. Welk een heerlijk bericht voor lieden die aan de goudkoorts sukkelen President Kriiger heeft in eene proclamatie aan alle onderdanen der Zuid-Afrikaansche Republiek verboden om rechtstreeks of zijdelings deel te nemen aan den voorgenomen „trek" naar Mashonaland, daar deze eene schending zou zijn van de met Enge- land gesloten conferentie. Volgens de berichten uit Amerika heerscht in Volstrekt niet, zei Werner. Dat zou den schijn geven, alsof wij bang zijn voor die boerenkinkels Niets daarvan ze zullen den rooden Alois wel nader leeren kennen. Zooals je wilt, kameraad Maar geen uittarting hoor Ze zijn niet gemakkelijk, als ze eenmaal beginnen. Toen de jagers de jonge boeren voorbijgingen en hen daarbij streng aankeken, riep Simon O, hemeldaar is die gevaariijke jagerIk ben toch nieuwsgierig om te weten, hoeveel van ons hij zal neerschieten, voordat het zijn beurt wordt Ziet eens aan, jongens, hoe bar hij ons aankijkt. Het is, of hij ons met huid en haar wil verslinden. Maar dat gaat zoo gemakkelijk niet, we zijn wat taai. Onmiddellijk daarna bedacht Johan een liedje om de jagers te sarren en dit werd met den grootsten bijval begroet. Toen volgde Simon, die zong Geen woord was den jagers ontgaan. Ik gevoel grooten lust om dien langen slungel met den kolf van mijn geweer op den kop te slaan. Zulk een onbeschaamdheid komt alleen in de bergen voor. Bij ons in Zwaben zouden zoo iets wel laten, zei Werner tot zijn kameraad. Chili volslagen anarchie. Zoo zal net niet lang duren of andere mogendheden steken de handen er in. Het South American Journal meldt, dat de revolutiepartij in Chili thans in de noordelijke provincien vast gevestigd is en er een voorloopig bewind heeft gevormd, waartoe de gewezen staats- vice-president Silva, de gewezen kamerpresident Luco en de revolutionaire vlootvoogd Montie behooren. Dat bewind neemt de rechten op sal- peter in ontvangst en beschikt daardoor over vol- doende middelen, waaruit het aanbiedt de deserteurs uit het leger van Balmaceda te bezoldigen. Men verwacht dat dit weldra eene desertie in massa zal teweeg brengen, daar de Balmacedisten van middelen ontbloot zijn. Terwijl het revolutionair bewind heeft aangekondigd, geen leening—contract van Balmaceda te zullen erkennen, wordt in boven- genoemd blad gemeld, dat de Argentijnsche regee ring met Engelschen en Argentijnsche mannen van invloed een plan steunen voor eene combinatie ter bevordering eener krachtige landverhuizing, ten behoeve van kolonisatie der landerijen, waarop de cedula's gedeeltelijk gehypothekeerd zijn. Bij het Woensdag voortgezet debat over de legerwet verklaarde de heer Seret zich krachtig voorstander van den persoonlijken dienstplicht en bestreed de overdreven bezwaren tegen de kazerne. De heer Rutgers verdedigde ook het ontwerp en kwam op tegen de onwaardige voorstelling alsof officieren wegens zucht naar promotie het ontwerp verJedigen, betoogde dat het ontwerp veel beter is dan andere stelsels en bepaald goedkooper is dan het stelsel-Reuther. Hij verdedigde den persoonlijken dienstplicht in het belang van kadervorminghet remplagantenleger kon voor Indie benuttigd worden. De verdediging des lands bleef niet langer een handelsartikel. De heer Schepel vroeg waarop de weigering tot overlegging van het advies van den Raad van State gemotiveerd is. De heer Schreinemacher bestreed het ontwerp als onduidelijk en strijdig met de grondwet. Gisteren bracht de heer Roell hulde aan de Regeering voor de indiening van dit ontwerp. Voorts beschouwde hij de verschillende stelsels, als van Reuther, De Roo, Seijffardt, het Zwitsersche en het Engelsche stelsel der leger-organisatie, stelde de bezwaren, welke die stelsels aankleven, in het licht, en kwam tot de conclusie, dat het aanhangige ontwerp nog de voorkeur verdient. Door den heer Vermeulen werd de navolgende motie voorgesteld,,de Kamer, van oordeel dat te zware financieele en personeele lasten bij dit wetsontwerp aan de natie worden opgelegd, terwijl de verdedigbaarheid des lands niet op voldoende Als je met een bebloeden kop wilt thuiskomen, ga dan je gangsprak de ander. Maar het is beter, dat wij onze beurt afwachten, die ook wel eens komen. Ja, die zal zeker komen, verzekerde Werner en dan zal het hun nog lang heugen. Nog waren de jagers geen kwartier ver, of er had in de herberg een gebeurtenis plaats, die alles in opschudding bracht. De gerechtsdienaar van Tegernsee was in voile uniform komen aandravenonder zijn rechterarm droeg hij een groot pak gedrukte stukken. Wat kom je doen, Reuter? riepen de jonge boeren. Je komt ons allemaal toch niet voor het gerecht dagen De man droogde het zweet van zijn voorhoofd en zeide Dat nu juist nietmaar wat ik breng, is toch niet veel goeds. Allen geraakten nu in spanning, want men wist dat Reuter alleen in dringende gevallen op Zondag dienst deed. De gerechtsdienaar klom op een tafeltje, hoestte even en sprak toen Ik wist, dat oud en jong uit den omtrek hier in de herberg bij elkaar te vinden was en daarom ben ik hier gekomen om het nieuws mee te deelen en zooveel mogelijk aan ieder zijn oproeping uit te reiken. Bij menigeen zal ik de vreugde ver- verstoren, maar ik ben verplicht te voldoen aan de bevelen, die ik ontvangen heb. Luistert alien De oorlog is verklaard wijze wordt gewaarborgd, gaat over tot de orde van den dag." Door den heer Van Karnebeek werd mede de noodzakelijkheid betoogd van regeling onzer le- vende strijJkrachten, omdat men ons land in het buitenland met een soort medelijden besc'nouwt, waardoor alle geestkracht gedood wordt. De heer Huber trad in eenige bijzonderheden omtrent de rechtspositie van den soldaat, die lang niet voldoende gewaarborgd is, daar de desbetref- fende reglementen te wenschen overlaten. Naar het Utrechsch Dagblad verneemt, zal 's Rijks Munt te Utrecht aanstaanden Maandag den 4den Mei voor korten tijd in werking gebracht worden, tot het vervaardigen van een hoeveelheid bronzen halve centen, nominaal f 25,000. De Nederlandsche schatkist ontving aan accijns op sterke dranken, tegen f 60 per hectoliter, in 1883 f 22,500,189 1887 23,762,558 1884 23,204,885 1888 23,733,363 1885 23,512,358 1889... 23,818,926 1886 23,394,933 1890 24,112,961 Het jeneververbruik (met inbegrip van cognac, grogjes enz.) bedroeg dus in 1883 aldus con- cludeert men hieruit 9£ liter per hoofd en in 1890 wel niet onbelangrijk minder, maar toch nog 8£ liter. Daar echter vrouwen en kinderen in 't geheel niet meedrinken, geven deze cijfers niet aan, wat gemiddeld een Nederlander inderdaad wel door zijn keelgat jaagt. Werkelijk moet men het ge middeld gebruik per mannelijk hoofd dus nog stelleu op 33 liters 'sjaars, tegen 38 liters zeven jaren vroeger. Zoo verdrinkt in edn jaar Nederland ruim 80 millioen gulden aan sterken drank, terwijl het nog geen 75 millioen aan brood uitgeeft Wel gelukkig dus, dat er althans eenige afneming is waar te nemen, en regelmatig, geleidelijk ook want de verhoudingscijfer van de jaren 188390 zijn: 949, 946, 916, 899, 901, 888, 868, 825. Een afneming van 13 pCt. in acht jaren. Zoo voortgaande, zou Nederland na een halve eeuw geheel *vrij van sterken drank" zijn. Voor het vervoer van steenkolen, cokes, enz. van de Nederlandsche havenstations Amsterdam, Dordrecht, Rotterdam, Middelburg, Vlissingen, Ilar- lingen en Delfzijl van de Staatsspoorwegen, naar Duitsche stations, worden tot nader order de prijzen van speciaal-tarief III, verminderd met 20 percent, toegepast, voor zooverre namelijk voor de betrokken relatien vrachtprijzen in de verschillende goederen- tarieven met Duitschland voorkomen. In de Drentsche venen zijn aangekomeu de kolonel L. Roosmale Nepveu, de heer J. van Petegem, voorganger der Vnje Evangelische ge meente te Veeudam, eenige predikanten der Nederl. Welke oorlog Tegen wie vroeg men verward door elkander. Keizer Napoleon heeft aan Duitschland den oorlog verklaard en daarom moet iederen opkomen om het leger zoo gauw mogelijk voltallig te maken, zeide Reuter met indrukwekkende stem. Nu weTd de opgewondenheid nog grooter. Jon- gelingen en jonge dochters keken elkaar bedrukt aan, en eensklaps was de vroegere vreugde verdwenen. Toen vervolgde Reuter Ik heb de oproepingsbiljetten meegebracht, omdat jelui grootendeels nog militieplichtig zijt. Morgen avond moet ieder in de kazerne zijn en dan gaat het op Frankrijk los. Als ik iemands naamnoem,komt hij hier en neemt zijn oproepingsbiljet in ontvangst. Aan een groot aantal jongelingen werd het nood- lottig papier uitgereikt. Van dansen was geen sprake meer, en menig meisje voelde haar oogen vochtig worden bij de gedachte, dat ze haar be- minde wellicht zou moeten verliezen. Ook de jongelingen waren tamelijk neerslachtig geworden. Nu, alle kogels zijn niet raak riep de lange Simon, terwijl hij zijn biljet in den zak stak. Walburga dankte in stilte God, daar Johan vrij bleef. Het zou haar onuitsprekelijk veel leed gedaan hebben, wanneer hij haar, zoo kort voor de bruiloft, ontrukt was geworden. Uw onderdanige dienaar, kapitein Schefferzeide Reuter thans tot den vreemden heer, die tot nu de beweging bedaard had aangezien. Op den weg TER \EimM HE (OIRUT Wat ware het leven ons zonder de jacht Dan was het geen penning ons waard. Maar hebben w'een gemsbok thuis gebracht, Dan zijn w'als koningen op aard?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1