Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Hedenavond zijn een gedeelte der troepen te Kota Radja teruggekeerd, ook de generaal met zijn staf. De benting Kandang is bezet gebleven door eene compagnie van het 3de bataljon infanterie, terwijl morgen alles in die buurt zal geraseerd worden. TER IVEUZEN, 21 April 1891. Een onzer oudste ingezetenen, Andries Geensen) viert heden zijn 90sten jaardag. De krachtige grijsaard, nog in bet voile bezit zijner geestver- mogens, is een van de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, welk aantal zoo schaars begint te worden. In Januari 1831 trok hij met de mobiele Zeeuwsche schutterij naar de Zuidelijke Nederlanden en werd later tot korporaal bevorderd. Wij hopen, dat het den waardigen man gegeven moge wezen, nog eenige malen den 21 Aprd te herdenken. Naar wij vernemen zal het muziekgezelschap hApollo" den jubilaris hedenavond eene serenade brengen. Bij het heden te Middelburg gehouden examen voor ouderwijzer en onderwijzeres is onder meer geslaagd mej. E. J. P. Eijke alkier. Heden werd alhier door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het onderhoud van en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, ge- durende 1891 het maken van eenige klinkerbe- stratinghet leggen van riolen en het leveren en plaatseu van 39 schoolbanken. Het geheele werk werd in 4 perceelen aanbesteed. Voor het eerste perceel, onderhoud enz., schreven in de heeren M. D. de Putter voor f 1596 D. Herrebout voor f 1385 Joh. van de Yelde voor /"1010; Joris Koliju voor f 998,65 en P. A. Mielen voor f 998. Voor het tweede perceel, bestrating en rioleering schreven in de heeren Joh. van de Velde voor f 874 M. D. de Putter voor f 871 en Joris Kolijn voor f 844,60. Voor het derde perceel, de levering van 39 schoolbanken, hadden ingeschreven J. M. van Damme voor 476 en P. A. Mielen voor f 233. Voor het vierde perceel, schilderwerk, schreven in Osc. de Pauw voor f 425 A. H. Kiel voor f 425J. C. de Pauw voor f 393J. Hoebtj voor f 389 G. J. Schoouakker voor f 389 en P. A. Mielen voor f 315. Zondagnamiddag deed de heer A. Timmerman, van Cillaartshoek, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zijne intrede bij die gemeente, tot tekst genomen hebbende Handelingen 8:35^. Des voormiddags had de bevestiging plaats door den consulent den heer J. H. van 't Hoff, predi kant te Hoek, die sprak over 2 Cor. 5 20a. Bij beide plechtigheden was het ruime kerkgebouw overvol bezet. Bij advertentie in de Midd. Crt. van heden worden kapitalisten uitgenoodigd tot het daarstellen eener Tramcar-compagnie. Onder de acht ver- schillende lijnen lezen we Stoomboot Ter Neuzen Ellewoutsdijk in aansluiting met Tramcar. Wij zijn benieuwd of deze grootsche onderneming slagen zal. Voor onze stad en omgeving is dit wel te hopen. De 2de luitenant S. Schuurman, van het 4de reg. vest.-art. te Hellevoetsluis, wordt alhier gede- tacheerd voor artillerie-werkzaamheden. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Boschkapelle is benoemd, mej. L. M. Wage, te Veere. Bij koniuklijk besluit is o. a. aan de navol- gende gemeenten het bij elk vermelde bedrag als subsidie verleend, boven en behalve de bijdragen bedoeld bij art. 45 der onderwijswetClinge f 3400 Ede 200, Hengstdijk 465, Retranchement 550, St. Jansteen 1300 en Zuiddorpe 630. Nu de nieuw aangelegde keiweg van Nieuw- Namen (de Kauter) naar Clinge voltooid is, zal er, tot bezoek aan de markt te Hulst, des Maandags een omnibus, ingericht voor 9 personen, van eerst genoemde plaatsen afrijden. Axel. Met ingang van 1 Mei e. k. is de alhier gestationeerde rijksambtenaar I. M. van den Berg overgeplaatst naar Bruinehaar (Overijssel). geheel ander mensch geworden, dat zien wij elken dag. Van zijn vroegere Iiefhebberij is niets meer te bespeuren. Er is zeker wat van belang voorge- vallen, anders begrijp ik er niets van. Dat geloof ik ouk, zeide Lize, maar Johan spreekt nergens over, en nu wil ik hem ook niets vragen. Het is te hopen, dat hij zoo blijft. Dat geve God, sprak vader Lenz. Het doet me veel plezier. Als hij zoo voortgaat, kan hij de hofstede elk oogenblik overnemen. Een weinig rust op mijn ouden dag zal me geen kwaad doen. Zooals u wil, vader. Maar een goed meisje heb ik nog niet voor hem gevonden. Daarna ging ze het woonverirek uit, want ze gevoelde een zekere verlegmheid, die ze haar vader uiet gaurne wilde laten benueiken. De oor- zaak van haar verlegeuheid was in Gmiind te zoeken. Daar stond aan den oever van het meer een klein huisje, bewoond door Resi, een visschers- weduwe, en haar zoon Frans. Ofschoon het huisje even als de andere visscherswoningen gebouwd was, onderscheidde het zich door netheid. De gele Axel. Op Zondag 21 Juni e. k. hoopt de WelEerw. heer Ds. J. B. T. Hugenholtz, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid-Beijerland alhier zijn intreerede te houden. Axel, 20 April. Heden deed zich in deze gemeente weder een geval van diphtheritis voor met doode- lijken afloop. Koewacht. Ondanks het ongunstige weder was er verleden Vrijdag op de boter- en eiermarkt alhier ruim 100 kilo boter aangevoerd, die vlug van de hand ging tegen f 1,00 a f 1,10 de kilo. 2000 eieren waren ter markt, die verkocht werden tegen 40 a 42 cent de 13 stuks. Biervliet, 20 April. Donderdagvoormiddag jl., toen, gelijk in het vorig n°. dezer courant gemeld is, het beroepirig?werk van het kiescollege voortaan aan den kerkeraad door de stemgerechtigden werd opgedragen, is door de aanwezige kerkeraadsleden onimddellijk tot predikant beroepen de heer C. D Moulijn, candidaat te Nijmegen. Zuid/aiide. Voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroep uitgebracht op den heer K. van de Werfhorst Gz., te Mastenbroek, in Overijssel. 's Gravenhage, 21 April. Tweede Kamer. Het debat over de legerwet is aangevangen. De heer Schaepman betoogde dat het stelsel dezer wet verre de voorkeur verdiende boven dat van volklegers en vrijwilligerslegersechter wees hij op de groote verzwaring van lasten vooral door de afschaffing der plaatsvervanging. Het beginsel van persoon- lijken dienstplicht is nog niet populairde katho- lieken zijn er tegen wegens achterstelling der katho- lieken in vorige eeuwen en wegens het luidruchtig anti-clericalisme in zekere kringenhij drong sterk aan op overleg. De heer Viruly verdedigde krachtig den per- soonlijken dienstplicht, maar bestreed de kostbare, onnoodige en schadelijke uitbreiding van het veld- leger en de verhooging van den financieelen en persoonlijken druk als zijnde in strijd met ons volkskarakter. De heeren Van der Schrieck en Van Vlijmen bestreden het ontwerp als veel te zwaar drukkend en ougemotiveerd. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbnnk te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. 't G., oud 23 j, werk man te Axel, ter zake dat hij op 13 Februari 1891, des namiddags om- streeks 12£ uur, op den openbaren weg onder de gemeente Axel Constant van Eerdenburg moedwillig met een mes zoodanig in den rug heeft gestoken, dat daardoor eene diepe wonde is ontstaan. In het eiland Tholen bepoteu zeer vele land- bouwers hunne akkers, anders voor suikerbieten bestemd, nu met aardappelen, zoodat men, zonder buitengewone omstandigheden van ziekte of anders- zins, in den eerstvolgenden herfst een groote hoe- veelheid van dit product verwachten kan. Uit Tilburg schrijft men De beweging onder de bierbrouwers gericht tegen de paters trappisten alhier, schijnt een tijdperk van rust te zijn inge- treden althans men hoort van hun adres aan den Paus niets meer. Zij schijnt echter geen nadeel aan de bierbrouwerij der trappisten te hebben toe- gebracht, daar zij in den laatsten tijd zooveel aanvragen tot levering van hun bier ontvingen, dat zij per circulaire daarop moeten antwoorden, dat ter nauwernood aan een derde gedeelte voldaan kan worden. De werkzaamheden aan de nieuwe bierbrouwerij worden met kracht voortgezet. Het koninkl. Koloniaal Militair Invalidenhuis Broubeek, outving als blijk van belangstelling in het afgeloopen kwartaal o. a. het volgende geschenk Van den gewezen auditeur-militair bij den kriigsraad in 't kommandement Atjeh en Onderhoorigheden, den heer mr. B. Nijrnan te Zutlen de Atjesche broek, sarong en hoofddeksel van den gedeserteerden fuselier C., die in 1884 te Kotta-Radja als gevau- gene werd binnengebracht, beschuldigd van deser- tie naar den vijand" en die deswege tot de dood- deur, de groene vensterluiken en de heldere glas- ruiten, waarvoor sneeuwwitte gordijnen hingen, gaven blijk, dat hier een zorgvuldige hand werk- zaam was. Daarbij was het inwendige van het huisje even zindelijk als het uitwendige. In het woonvertrek was geen stofje te vinden. A1 waren Resi en haar zoon arm, ze waren toch tevreden. Resi was reeds vroeg weduwe geworden, haar zoontje was nauwelijks twee jaar oud, toen hij zijn vader verloor. De man was met een slede over het ijs gegaan om hout uit het bosch te halen, doch bij zijn terugkeer bezweek de verraderlijke ijsvloer en de ongelukkige verdween voor imtner in de ijskoude wateren. Ofschoon Resi dag en uacht arbeidde, kwam de nood menigmaal bij haar aankloppen, vaak was er geen stulc brood meer in huis. Ondanks alles groeide de kleine Frans echter flink opmet zijn blauwe oogen, frissche wangen en krullende lokken zag hij er uit, alsof hij een kind van rijke lieden was. (Wordt vervolgd.) straf veroordeeld, het verzoek deed om deze kleeding te mogen verkoopen, teneinde voor de opbrengst zich eene versnaperiug te verschaffen. Een roman uit het leven. Uit Groningen wordt het volgende gemeld Een agent van politie, die in het Sterrebosch surveilleerde, bemerkte eene jonge vrouw, die bij eene bank zat te schrijven. Toen hij uader kwam, werd het geschrevene haastig verborgen, hetgeen de achterdocht van den agent wekte. Hij sprak haar aan, en ten slotte werd hem inzage gegeven van het geschrevent. Het bleek een afscheidsbrief te zijn zij wilde zich verdrinken. Toen werd vanzelf dat voornemen verijdeld en een onderzoek ingesteld naar de leweegredenen Zij was modiste, had aauvankelijk volop werk, maar langzamerhand werd dit minder, totdat zij voor eenige weken zonder brood en zonder dak was. Zij ging toen vrijwillig in een slecht huis doch liep daar weg, omdat zoo'n leven haar walgde. Eenige ingezetenen hebben zich nu het lot dezer vrouw aangetrokken. In de vorige week werd te Amsterdam eene kunstveiling gehouden en daarop fliuke prijzen besteed. De som is dan ook verre boven de raining van deskundigen en zelfs van den eige- uaar geloopen, daar hij de geheele collectie, die hem nu zuiver f 245,700 opbracht, een paar maanden geleden aan een paar kunstkoopers voor den prijs van f 175,000 moet hebben aange- boden. Donderdagnamiddag kwam te 's Bosch in buitengewone vergadering bijeen de „Provinciale Bond van R.-K. kiesvereenigingen in Noord- Brabant. Alle (11) vereenigingen waren op deze vergade ring, die op verzoek van eenige leden was belegd, vertegenwoordigd. Na uitvoerige beraadslaging werd de volgende motie aangenomen met 8 tegen 1 stem, terwijl 2 leden zich van stemming onthielden De Provinciale Bond der R.-K. Kiesvereenigingen in Noord-Brabant meent, indien de dienstvervanging wordt afgeschaft, aan de kiesvereenigingen bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer de herkiezing te moeten ontraden van die Kamerleden die na de Noordbrabantsche motie van 17 October 1890 de Regeering zijn blijven steunen. In eene tapperij te Utrecht kregen Donder- dagavond twee personen, die merkbaar te veel vergunning hadden gebruikt twist over een meisje dat gedurende korten tijd met den een had geloopen doch weinige dagen geleden haar hand en hart den ander had geschonken. Zooals het veelal gaat, kwam het spoedig van woorden tot daden, doch daar het meisje zich telkens tusschen de vechtenden plaatste, werd besloten de zaak op straat uit te maken, en daartoe door beiden de tapperij verlaten. Nauwelijks op straat gekomen, ontstond er een verwoed gevecht, waarbij de ex-minnaar van zijne tegenpartij met een mes of ander scherp voorwerp een drietal sneden over het hoofd en den hals ontving, waardoor hij veel bloed verloor en onmid- dellijk door een politiedokter moest worden ver- bonden. De dader, die kort daarna werd aangehouden moest bovendien nog bemerken, dat zijn meisje, waarschijnlijk door medelijden hiertoe gedreven, zich weder met haar vorigen mi n naar had verzoend Bruinvisschen In het Marsdiep wemelt het sedert eenige dagen van bruinvisschen, die vermoedelijk jacht maken op de talrijke scholen haring, die zich thans in dat vaarwater bevinden. Naar het schijnt, ver- menigvuldigen de vraatzuchlige dieren van jtar tot jaar. Tronwens wordt er in onze streken ook geen jacht op gemaakt. 't Moet ook zeer moeie- lijk vallen den bruinvisch te bemachtigen, daar hij bijzonder vlug en sterk is. In den laatsten tijd is dikwijls de vraag gerezen, vanwaar toch al het antiek zilverwerk afkoinstig is, dat men in zulk een buitengewonen overvloed thans verkrijgbaar stelt. Het antwoord daarop komt van een zijde, waar- van men het zeker het minst verwacht zou hebben. In de officieele tabellarische opgave van de ver- moedelijke of bekende oorzaken der verschillen tusschen de raming en de opbrengst van 's Rijks middelen en inkomsten over 1888, deelt de regee ring mede, dat de hoogere opbrengst der belasting op den waarborg der gouden en zilveren werken voornamelijk is toe te schrijven aan den aanmaak van zoogenaama antiek zilverwerk. In de R. K. kerken te Heeswijk en Dinter is op de meest onbeschaarade wijze ingebroken en gestolen. De dieven hebben kolossaal huisgehouden. Er is voor meer dan f 100 gestolen. IJzeren kasten zijn met geweld opengebroken. Ook is o. a. een zilveren wierookvat gestolen en de wijn voor het sacraficie leeggedronken en gedeeltelijk meegenomen. Een muur achter het altaar is voor een deel doorgebroken om in eene ijzeren kast te komen, hetgeen echter mislukt is. De dieven schijnen op huu geinak werkzaam te zijn geweest. Men hoort tegenwoordig nog al eens Hoe. of die aan den kost komt, is me een raadselToch leeft en beweegt zich de heele wcreld. Maar er zijn dan ook van die vakken, waarvan men het bestaan alleen maar ontdekt als men gelegenheid heeft zoo hier en daar eens om een hoekje te kijken, want zij, die ze uitoefenen, loopen er in den regel niet mee te koop en op een visitiekaartje viudt men ze niet. Een er van wordt op groote schaal in de resi- dentie uitgeoefend. Eene georgamseerde bende maakt er haar beroep van oplichterij en richt hare zaken telkens op grooter voet in. Wij bedoelen het flesschentrekkersgild, dat zelfs reeds een nieuw woord aan onze taal heeft verschaft, namelijk het werkwoord flesschen, eene modificatie van stelen Waarin bestaan de werkzaamheden van dit gild In 't kort kan men ze aanduiden als oplichterij op groote schaal en stelselmatig gedrevende heeren doen groote bestellingen, nemeu de waar in ontvangst en betalen niet. Alles is van hunne gading machinerieen, rijtuigen, schilderijen, piano's, kostbare meubelen, wijnen, in den woord, men kan het zoo uiet bedenken of het gild weet het te flesschen Hoe gaan ze daar nu bij te werk Op zeer eeuvoudige wijzeze zijn voorzien van tal van bladen, waaruit ze de advertenties knippen van groote Anna's en fabrieken, en houden er adresboekeu op na van alle groote steden van Europa waarin ze tal van adressen vinden van allerlei zaken. Zoo nu en dan zenden ze dan een massa brieven de wereld in, gericht aan de op deze wijze ver- kregen adressen eu houdende bestellingen van allerlei artikelen. Om zich een air van mannen van zaken te geven, hebben ze ook een groote collectie caoutchouc-stempels, die een persoousnaam dragen en den naam van het artikel, waarin de firraa heet te handelen, en welke ze afdrukken op de bestel- brieven. De fabrikant in binnen- of buiteuland krijgt dus een bestelling, gestempeld en wel en ook overigeus in optima forma, daar de bende er zooveel als een „denkend hoofd" opna houdt, die goed thuis is in handelscorrespondentie en vreemde talen. Dit wekt natuurlijk vertrouwen, en aange- zien vertrouwen en crediet almede bestaansvoor- waarden van den handel zijn, zoo worden er allicht eenige van de aangeschreven handelaars of fabri- kanten gevonden, die in goed vertrouwen hun waar aan zoo'n nette firma afzenden, zonder eerst behoorlijk te iuformeeren omtrent haar soliditeit. Dan ontstaat natuurlijk groot gejuich in het kamp der oplichters, die onmiddellijk de artikelen in ontvangst nemen, dikwijls voor een appel eu een ei verkoopen en van de opbrengst een losbandig leven leiden met wijntje en trijntje. Denkt dan eindelijk de goed vertrouwende verkooper geld voor zijn waar te krijgen, dan blijkt hem dadelijk, dat hij slachtoffer is gewordendat zijn nieuwe „handelsvriend" geen cent bezit, eu dat hij on- machtig staat, daar gijzeling van den oplichter hem nog maar geld toe zou kosten zonder den minsten kans ooit iets los te krijgen Een treurig bestaan, voorwaar Maar ook een gevaarlijk bestaan, daar menig argeloos handelaar reeds tot slachtoffer werd gemaakt. Te gevaarlijker nog, daar de politie in deze machteloos schijnt te zijn, aangezien de oplichters buiten het bereik der strafwet schijnen te vallen en de bedrogenen slechts een civiel geding zouden kunnen gaan voeren, wat hun toch niets baat, gelijk wij boven zeiden. Daarom zij eenieder voorzichtig bij het ontvangen van eenigszins twijfelachtige bestellingen. Vrijdag zijn de paarden uit de renstallen van den heer Donon te Parijs, die bij den val van de Societe des Depots ziju vermogeu verloor, in het publiek verkocht. De 32 paarden bruchteu 767,850 francs op. Een der edele dieren, Saint Gregoire, werd met 102,009 francs betaald Uit Czernowitz wordt een verschrikkelijk voorval gemeld. Een waarschijnlijk uit Bessarabie gekomen wolf heeft Zondagochteud tusschen Ravancze en Rohoczna (twee plaatsen dicht bij Czernowitz) niet minder dan 236 personen geoeteu. Ten laatste slaagden de boeren er in het razende dier met stokken dood te slaan. Bij de opening van het lijk bleek, dat de wolf dol was geweest. De wonden der gebeten personen werden uitgebrand en boven dien is er besloten hen naar Parijs te zenden ten einde door Pasteur behandeld te worden. Voor de rechtbank van Posen had zich dezer dagen wegens mishandeling van leerlingen te ver- antwoorden de onderwijzer Anton Dublin, uit Samter. Den 19 Februari had hij een zijner leerlingen, den 7jarigen Miiller. gevraagd wat in de oudheid met de kindcren bij den afgodendienst gebeurde. Toen de kleine Miiller op die vraag geen antwoord geven kon, stak de onderwijzer een iucifer aan, en hield daar den wijsvinger van de rechterhand van den knaap zoo lang boven, tot de Iucifer was af- gebrand. Het kind schreeuwde het natuurlijk uit van pijn. Een tijdje later lichtte de beklaagde den zoon van den opperwachtmeester der gendarmen Grosser, bij de ooren op, zoodat het eene oor, iuscheurde een hevig bloedde. Dit laatste ontkeude beklaagde gedaan te hebben, en wat de eerste beschuldiging betrof, voerde hij tot zijn verontschuldiging aan, dat hij zijn leerlingen slechts aanschouwelijk had willen voorstellen, wat er met de kinderen in de oudheid plaats had. Het openbaar ministerie achtte deze drastische wijze van kinderen aanschouwingsonderwijs te geven, strafbaar en eischte oplegging van een boete van 12. Het vonnis luidde echter maar f 6 boete! Te Parijs zijn proeven genomen met een nieuw stoomrijtuig, uitgevonden door den heer Serpollet. In het rijtuig, een sierlijken phaeton met 6 plaatsen, en door den uitvinder bestuurd, bevonden zich de prefect van politie Loze en eenige ambtenaren. Eerst reed de Serpolet de binnenplaats der stads-kazerne rond om te toonen, hoe gemak-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2