Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2707. Woensdag 22 April 1891. 31e Jaargang. Binnenland. Op den Lenzerhof. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVEETENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschijnt Biiutdag- en Vrijdrujavond bij den nltgever P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. Jfolitieli Overzicht. Zes weken zijn verloopen, sedert de nieuwe Cortes van Spanje zijn bijeengekomen en zij hebben nog niets uitgericht. A1 die tijd is verloren gegaan met het onderzoeken der gelootsbrieven. Zeer vele onwettige handelingen zijn bij de verkiezingen ge- plcegd, maar de groote meerderheid, over welke de regeering beschikt, sluit de oogen er voor. Buiten het Parlement wordt daarover wel ver- ontwaardiging geuit, maar dit heeft geen invloed. De regeering stoorl er zich volstrekt niet aan, zoolang zij zeker is van de Cortes. Intusschen schijnen de republikeinen zich te willen vereenigen. Te vergeefs hebben de liberalen vdor de verkiezingen gewaarschuwd, dat met de macht der conservatieven de kracht der republikeinen zou herleveu. De leiders der verschillende repu- blikeinsche fractien, die zich bij de parlements* verkiezing hebben onthouden, scheppen nieuwen moed en hebben besloteneendrachtig deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezmgen in Mei. Het is niet oumogelijk, dat het ministerie Canovas door het krachtiger worden van het republikeinsch element zich verplicht acht, ter verdedigiug van troon en altaar reactionaire maatregelen te nemen vooralsnog evenwel blijft het zich gematigd toonen. Ernstiger voor de regeering zijn de gevolgen van den buitengewoon strengen winter. Vooral in het Zuiden is de nood groot. Daar zijn de suikerplantages vernield en vele palm—, oranje— en olijvenboomen bevroren. De regeering doet niets om dien nood te lenigen en de omwentelingspar- tijen blijven niet in gebreke, daarmede haar voor- deel te doen. Weder hebben in Engeland soldaten geweigerd, aan ontvangen beveleu te gehoorzamen onder voor- wendsel, dat men hen te veel liet exerceeren. De rust sehijnt te Bradford nog niet hersteld. Omdat de burgemeester eene vergadering op het plein voor het stadhuis had verbodeu, liep het gepeupel te hoop en viel de troepen en de politie nan. Zaterdag ontvingen de burgemeester en het hoofd der politie brieven, waarin hun werd aan- gekondigd, dat zij hunne „aanranding van het recht van vergaderen" met het leven zouden boeten. Gister zouden de werkstakers eene groote verga dering houden en het bestuur had vele voorzorgs- maatregelen genomen. Een bataillon infanterie was aangewezen om het stadhuis te bezetteneen tweede bataillon en honderd politieagenten waren uit eene naburige plants ontboden. Von Bismarck ontving dezer dagen op Friedrichs- ruhe het bestuur van de conservatieve vereenigiug te Kiel en gaf, in den loop van het onderhoud, een soort van programma, dat hij als lid van den llijksdag zou volgen. Daarbij zeide hij o. a. een oud, goed politiek spreekwoord luidtwat rustig ligt, moet men niet storen en het is het echte FEUILLETON. Naar het Duitsch. 5) Mijn hand en mijn woord er op! Sla toe en de zaak is beklouken Aarzelend stak zij hem haar hand toe. Toen zij echter aan zijn ernstige houditig zag, dat zijn woorden welgemeend waren kon ze zich niet langer bedwingen. Zij sloeg haar armen om zijn hals en zeide onder lachen en snikken Ik heb wel gedacht, dat je het zou inzien, als het je maar eens goed onder het oog werd gebracht. God zij dank God zij duizendmaal dank Beiden werden langzamerhand bedaarder en begonnen nu over hun toekomst te spreken. Hij verhaalde van zijn gelukkige jacht en merkte op, dat voortaan herten en gemzen veilig voor hem zouden zijn, zelfs al liepen ze voor zijn deur te grazen. Toen het meisje hem vraagde, wat hij met het hert beginnen wilde en hij haar ten antwoord gaf, dat hij het aan Sepp geschouken had, smeekte zij Och, Johan, ga dien man zooveel mogelijk uit den weg, als je mij een plezier wilt doen. Johan beloofde dat en zeide, dat hij met zijn vader over zijne plannen wilde spreken. Die zou conservatisme, tot het tot stand koinen van eene wetgeving niet mede te werken, welke onrust ver- wekt, daar waar aan eene verandering geen beboefte bestnat. Ook in de ministerieele kringen vindt men personeu, die, zeer eenzijdig, geen anderen aandrang kennen dan om de menschen gelukkig te maken met de vruchten van hunne bekwaamheid. Eene regeering echter, welke onnoodige hervormingen aanbrengt, werkt anti-conservatief, door de wettige toestanden, die goed gebleken zijn, te veranderen zonder aandrang van de belanghebbenden. Wat ik wensch, richt zich niet tegen de tegenwoordige regee ring. Ik zou slechts willen, dat zij de reeds aangehaalde spreuk quieta non movere behartigde als eene der eerste lessen van staatsmanswijsheid. Dit zeg ik niet uit lust om oppositie te voeren, maar omdat ik belang stel in de geleidelijke verbetering van het bestaande, aan het bestaan waarvan ik zelf medegewerkt heb. Men heeft van mij verlangd, dat ik mij niet meer met de politiek zou bemoeien doch nooit heb ik zulk eene domheid gezien, als deze onmogelijke eisch. Deskundigen hebben bij de open bare behandeling van onderwerpen, die tot bun vak behooren, niet alleen het meeste recht, maar onder zekere omstandigheden ook den plicht om mede te spreken, en ik geloof waarlijk niet geheel van kennis van mijn vak ontbloot te zijn. Mijne medewerking kan zich thans nog slechts in negatieven zin uiten; maar over een maatregel, dien ik voor schadelijk houd, mijn oordeel als deskundige uit te spreken, zal ik mij door niemand laten verbieden. Het 51e congres der Vereenigde Staten, onlangs gesloten, heeft met milde hand de benoodigde millioenen voor oitbreiding en verbetering der oorlogsvloot van de Unie toegestaan. In twee zittingen, in 1890 en in 1891, werd machtiging verleend tot het bouwen van drie kust—linie oorlog- schepen, elk ten koste van 10 millioen gulden, twee gepantserde kruisers, elk van bijna 7 millioen, een torpedo-kruiser van 875 duizend en een torpedoboot van 312 duizend gulden. Van drie nieuwe dokken werd de aanmaak bevolen een te Port-Royal, in Zuid-Carolina, een op eene nog uit te kiezen plaats aan de kust der Golf van Mexico, en het derde op Puget Sound. Bovendien bewil- ligde het congres 2£ millioen voor te verwerken nikkel-erts, 2 millioen voor extra-machines en bewapening en in de laatste zitting nog 40 millioen voor verbetering der marine", d. w. z. onverwijlde en krachtdadige voortzetting van den arbeid aan de rompen, machinerien en bewapening der op het oogenblik onderhanden zijnde schepen. Al deze mildheid vertegenwoordigt een bedrag van ongeveer 95 millioen gulden in twee zittingen, en is voldoende om aan alle handen tot 1893 arbeid te verschaffen. De schepen en hunne bewapening worden geheel en al in Amerika vervaardigd, terwijl de levering verwonderd opkijken en Lize ook, wanneer ze ver- namen, dat hij een keuze had gedaan. Walburga maakte de opmerking, dat hij nu aan den terugweg moest denken, daar de avond viel en de nevel reeds uit het meer opsteeg. Hij ver- trok dus, en Walburga vergezelde hem tot aan het bosch. Nu verlaat ik je, sprak ze. Wanneer je woord houdt, dan houd ik ook mijn woord, en dan vieren wij in October de bruiloft. Je kunt bij me komen, zoo dikwijls je wilt, als je er niets mee verzuimt. Na een paar hartelijke kussen gewisseld te hebben liep Walburga naar de hut terng. Eer Johan het woud inging, liet hij zijn luid jodelen nogmaals weerklinken en had het genoegen haar afscheids- groet te hooren. Het was reeds volkomen nacht, toen hij op de plaats kwam waar bij het hert gedood had. Hij vond daar het gewei dat Sepp voor hem had laten liggen. Zoo goed mogelijk stak hij het gewei in een zak, dien hij op den rug droeg, nadat hij daar eerst een briefje aan had vastgemaakt, waarop te lezen stond Kom jagers raadt eens, wie mij heeft geschoten Toen sloeg hij den weg naar Tegernsee in. Voorzichtig sloop hij langs den Almbeek voort en bleef eindelijk voor een huis staan waar een berte- gewei boven de deur prijkte. Dat was de woning van den houtvester. Behoedzaam keek Johan der benoodigde staalplaten in handen is van slechts twee reusachtige fabrieken, die in den aanstaanden zomer maandelijks 1000 ton daarvan aan de regeering denken te kunnen geven. De Minister van Waterstaat heeft de volgende circulaire aan Gedeputeerde Staten in de provincien gezonden Het voornemen bestaat, om den dienst op de Rijks-kanalen zoo te regelen, dat alle kanaalbe- ambten om den anderen Zondag beurtelings een geheelen of halven dag vrij van dienst zullen zijn. Bij het onderzoek, dat heeft plaats gehad ten opzichte van de aan dezen maatregel verbonden kosten, is aangenomen, dat op eenige van minder belang zijnde kanalen, waar des Zondags geen of slechts zeer weinig beteekenende scheepvaart voor- komt, de dienst aan de bruggen en sluizen zou kunnen worden beperkt of opgeheven. Dezer dagen werd gemeld, dat tegen den oud-Minister Keuchenius proces-verbaal was opge- maakt, omdat hij zich in den trein had bevonden met een niet geldig kaartje. De Ass. Ct. zegt nu Naar men ons mededeelt was de oud-Minister Keuchenius op de lijn GroningenMeppel wel in het bezit van een retourbiljet, maar was het biljet niet meer geldig, daar het reeds meer dan vier dagen oud was, Toen hem daarop gewezen werd verklaarde de heer Keuchenius in de meening te verkeeren, dat de Zondag bij de berekening der vier dagen niet medetelde. Met het nemen van een nieuw kaartje en de betaling der verschuldigde boete liep het „incident" af. Bij een dezer dagen gehouden examen voor de akte van onderwijzer, behaalde een candidaat met lof den rangdoch bij het opmaken der akte bleek, dat hij, op 12 April 1873 gcboren, het schriftelijk examen voor, en het mondeling examen na het volbrengen van zijn achltiende jaar had gedaan, zoodat de voorzitter der commissie voor- loopig bezwaar meende te moeten maken tegen de uitreiking der akte. Het oordeel van den Minister werd nu gevraagd, en deze gaf als zijn gevoelen te kennen, dat de akte moest worden geweigerd. De teleurgestelde candidaat zal nu het volgend jaar een nieuw examen hebben af te leggen. Zondag jl. hadden te Tjalleberd eenige onge" regeldheden plaats. De uit Het Bildt afkomstige werklieden zouden hun weekloon ontvangen en dit bleek voor de 144 man, die gedurende 5 dagen gewerkt hadden slechts f 450 te bedragen, in plaats van f 1050, waarop zij gerekend hadden en dat hun was voorgespiegeld. Toch is hier geen sprake van kwade trouw van de zijde van den aannemer, rond. Alles bleef stil. Bukkend sloop hij den tuin in en bevestigde het gewei dat hij in den zak droeg, tusschen de takken van een kerseboom. Het briefje bleef aan het gewei. Toen hij daar mee gereed was verwijderde hij zich haastig en verminderde de snelheid van zijn loop eerst, toen hij op een geruimen afstand was gekomen. Hij was tevreaen over de laatste uiting van zijn wraak- zucht tegen de jagers en met het bewustzijn daar van sliep hij weldra onder het dak van het vader- lijk huis. ZESDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen zag men niet alleen op den Lenzarhof, maar in geheel Tegernsee verwon- derde gezichten. Tot groot verdriet van den ouden houtvester en zijn jagers was in den vroegen morgen door inwoners van Tegernsee opgemerkt welk wonderlijk versiersel den kerseboom in zijn tuin droeg. De een vertelde het den ander en elke voorbijganger wierp dien dag spottende blikken op de houtvesterswoning. Niemand kon gissen, wie de dader was, want er woonden vele stroopers in de omgeving en niet gaarne wilde men, door zijn vermoeden te uiten, zich aan de wraak van een hunner blootstellen. De houtvester was van toorn buiten zich zelf en zwoer, dat hij den vermetelen boef wel zou uitvinden en hem de welverdiende straf doen onder- gaan. Hij zond een brief naar de kanselarij, die, zelf een arbeider, er niet op bedacht is geweest dat hij onervarenen in het werk nam. Intusschen gaf dit aanleiding tot demonstratie van de zijde der werklieden, die den burgemeester noopte de brigade marechaussee uit Wolvega te ontbieden, die dan ook 's avonds verscheen, en de rust handhaafde. Een aan bod van den aannemer, door bemiddeling van het hoofd der gemeente gedaan, om de zaak af te maken door f 700 aan de arbeiders uit te keeren, werd door de laatsten afgewezen. De toestand is moeielijk. Wordt aan den eisch der werklieden niet toegegeven, dan kunnen dezen noch aan hnnne verplichtingen voldoen tegenover hen, die hun huisvesting verleenden, noch hunne terugreis naar Het Bildt aanvaarden en het voldoen aan den eisch is voor den aannemer eenvoudig onmogelijk. Omtrent het gevecht met de Atjehers, waarin kapitein Van Wicheren gesneuveld is, wordt aan de Deli-Ct. dd. 9 Maart van Kota-Radja gemeld Hedenmorgen omstreeks 6J uur werd een aan- houdend vuren gehoord in de richting van Lamara bij Ketapan Doea. Later kwam het bericht, dat de militaire commandant van Ketapan Doea, de kapitein Van Heurn, en de luitenant Ostreig in den ochtend waren uitgerukt en de benting Kandang bij verrassing hadden genomen. De luitenant Ostreig was de eerste, die in de vijanaelijke benting binnendrong. De genomen benting werd door een aantal Atjehers zoodanig ingesloten, dat tusschen die benting en Ketapan Doea geen communicatie meer bestond. De luitenant Ostreig met een paar dappere minde- ren verliet deze daarop, onder het krachtdadig vuur van den vijand en had het geluk, heelhuids Ketapan Doea te bereiken. Van daar werd aan den bevel- hebber om hulp geseina per telephoon. Onmid- dellijk werd hieraan gevolg gegeven, en des morgens om 8 uur rukten achtereenvolgens uit naar Ketapan Doeahet 14e bataljon infanferie, een peleton cavalerie, een batterij artillerie, twee compagnieen van het 12e bataljon en twee compagnieen van het 3e bataljon, terwijl de militaire commandant van Lamdjamoe op het eerste sein naar Kandang oprukte. Op een afstand van pi. m. 500 meter van de benting gekomen, werd het detachement van Lamdjamoe onder den kapitein Van Wicheren, door den vijand beschoten, met het gevolg, dat de kapitein een doodelijk schot in den buik kreeg, waaraan hij een half uur later in het hospitaal overleed. De later aangekomen troepen hebben den vijand verjaagd. Wij hebben bij die gelegenheid verloren 5 dooden, waaronder genoemden kapitein, en 9 zwaar gewonden. De generaal, de chef van den staf en de adjudant van den generaal bevonden zich van acht uur voormiddag te Ketapa Doea. waarin hij zich beklaagde over de balddadigheid der wildstroopers, die in hun overmoed zelfs een koninklijk beambte durfden honen en hij voorspelde, dat alle wild in een paar jaar zou zijn uitgeroeid, als hem niet eenige jonge en krachtige jagers tot hulp werden gezonden. Het gewei met het briefje werd naar Miinchen opgezonden, opdat de heeren in de hoofdstad zich met eigene oogen konden overtuigen aan welke onaangenaamheden een hout vester soms blootstond. De verwondering op den Lenzerhof was var. ge heel anderen aard. Hoewel Johan eerst na midder- nacht was thuisgekomen, stond hij toch het eerst op en toen de dienstboden zich aan het werk wilden begeven, ging hij vooraan. Niemand had hem ooit zoo vroolijk en tevens zoo vlijtig aan den arbeid gezien. Vader Lenz en Lize meenden dat hij het deed om welverdiende verwijten te ontgaan en vreesden, dat het niet lang zou duren. Daarom wilden ze eerst afwachten of Johan op den goeden weg zou blijven. De eene week verliep echter na de andere, maar Johan bleef dezelfde, altijd even ijverig, zoowel op het land als in den stal. Brak de Zondag aan, dan tooide hij zich met zijn beste kleeren en plukte de schoonste bioemen. Wanneer zijn zuster hem dan ter sluiks bespiedde, glimlachte hij en dachthoe nieuws- gierig is ze toch. Uit dien knaap kan niemand wijs worden, sprak de oude boer op zekeren morgen. Hij is een TEK \ElimS(HE COURAIVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1