Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Die waarschuwing betreft vooral de oproeping van inspecteurs. Aan dezen wordt /"450 als jaar- wedde toegezegd, raaar zij moeten een borgtocht stellen van 500. In het politUnieuws wordt nu een onderhoud medegedeeld van iemand, die bereid was zulk een som te storten, ten beboeve van een derdemet de directie. Dat onderhoud was echter zoo onbevredigend dat de borgsteller zich terugtrok. De Coutroleur twijfelt er geen oogen- blik aan, Pf de justitie zal spoedig een eiude maken aan een exploitatie, die, ondanks de artikelen in dat blad, nog steeds op ongeevenaarde en met justitie en politie spottende brutaliteit getrouw haar gaDg gaat. De directeur van deze maatschappij, zekere Hartigh, zich noemende Dem Hartigh van Eck, is ver- dwenen, terwijl de andere directeur C. A. Dorestein, bij den commissaris Stork ontboden, oin te com- pareeren tegen eenige menschen, die voor f 500 agent waren geworden, in arrest genomen, doch weder op vrije voeten gesteld werd. De bedienden hebben echter den dienst opgezegd. De Amst. Ct. voegt hierbij Als men nagaat, dat in de contracten met de inspecteurs een artikel voorkwam, luidende: „Aan directeuren is het recht den inspecteur te ontslaan, wanneer zij dit in het belang der vennootschap noodig achten, zonder dat hij eenige akte van schadeloosstelling voor salaris of anderszins zal kunnen doen gelden, onder welk voorwendsel ook", dan staat men verbaasd, dat zoovelen dupe werden. Waarschijnlijk zal het der justitie daardoor moeielijk vallen de directeuren te vervolgen. TEIt NEUZEN, 14 April 1891. In de op Yrijdag 17 April a. s., des voor- middags te 10 uren, te houden vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling schoolvergrooting te Sluiskilbouwen nieuwe school in de kom der gemeente benoeming onderwijzer aan school B aaubieden verslag toestand gemeente over 1890 kosten ijsbrekenverzoek A. Dekker aanleggen nieuwe straatverslag lager onderwijs ingekomen stukken en mededeelingen. L.l. Zondag werd alhier in den Theetuin door het fanfarengezelschap #St. Cecilia" van St. Pauwels, onder directie van den heer E. de Stobbeleere van St. Gilles, tot opening van het seizoen, eene uit- voering gegeven. Hoezeer het weder nog niet zeer gunstig was, althans het was koud was de opkomst der leden vrij wel, wat dan ook der uitvoering ruimschoots waardig was. Was de uitvoering van de opgevoerde stukken zonder onderscheid goed te noemen, schoon kwam die ons voor van de fantasien l'aurore d'un beau jour en la Plebeienne, die getuigen van studie zooals wij die van den heer De Stobbeleere meermalen hebben genoten. In de volgende inaand hoopt die heer eene uitvoering te komen geven met eene der andere maatschappijen, waarvan hij directeur is. Door verkeerde berekeningen is de lijst der prijswinners in den flobert-wedstrijd der Scherp- schutters-Vereeniging alhier in dit blad van 8 April foutief geweest, en zijn de prijzen als volgt behaald le. korp. hoornbl. De Srnidt, met 49 punten 2e. serg. maj. instructeur De Cooker, met 44s/5 punten 3e. buitn lid A. Visser, met 44% punten 4e. buitn lid A. Tholens, met 43% en 5e. schutter P. B/iemens, met 432/5 punten. De schietingen op de groote baan hebben, bij goed weder, Maandag en Zaterdagnamiddag van elke week plaats. Met de werkzaamheden tot het maken van den nieuwen toegangsweg naar het station alhier is een aanvang gemaakt. Aan het Festival dat op Donderdag 7 Mei a. s., door de fanfaren-maatschappij /,Ons genoegen" te Zuiddorpe ter gelegenheid van het 20jarig bestaan van die maatschappij zal gegeven worden, zulleu deelnemen de muziekgezelschappen Apollo" van Ter Neuzen, „St. Cecilia" van Hontenisse, „Am- phion" van StoppeldijkyDe Eendracht" van Wachtebeke, „De Volharding" van Zaamslag en om Walburga op te zoeken. Ik zou eropdurven zweren, dat die twee een paar worden. Ja, als er niets tusschen komt, viel Cenzia in. Jij, misschien was de spottende vraag. Speelt de mooie boerderij je in het hoofd VIJFDE HOOFDSTUK. In deopgeruimdste stemming snelde Johan de villa's voorbij, die hier en daar verspreid lagen, en had onder alle schoone bergen alleen oog voor dien, waarop hij de almhutten zag. De zon schoot haar brandende stralen neer, alsof het midden in den zomer was, en geen zuchtje koelde het bezweete voorhoofd af. Een geharde zoon der bergen vraagt iutussehen naar geen hitte of zonneschijn. Met steeds vlug- ger schreden stapte Johan voort, en al wenkte hem een herberg op zijn pad, dat liet hem ditmaal geheel onverschillig. Ylug als een gems steeg hij al hooger en hooger en sloeg er geen acht op, dat de huizen der omliggende dorpen steeds kleiner werden. Nog een rotsblok scheidde hem van de groene weiden en onttrok de almhutten aan zijn oog. Daar bleef hij een poosje staan om tot ver- ademing te komen en liet toen een luid jodelen hooren. Hij luisterde, doch vernam niets dan de echo's der bergen. Zou ze hem niet gehoord hebben of misschien niet willen hooren Hij herhaalde eindelijk zijn jodelea nog luider. Daar klonk het ^Concordia" van Axelde muziek- en zangver- eeniging „Eikels worden boomen" van Westdorpe en de zanggezelschappen „Zaamslag's mannenkoor" van Zaamslag, //Concordia" van Overslag, „Yrijheid Eendracht" van Lamswaarde, en „Weldoen door Vermaak" van Zeeuwsch Clinge. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van een diploma als opzichter van 's rijks waterstaat is onder meer geslaagd de heer J. Kooreman te Hoofdplaat. Hoc It. 11 April. De Raad dezer gemeente vergaderde heden ter behandeling der volgende zaken het ontwerp bestek met bijbehoorende begrooting van het gewoon onderhoud en het doen der noodige herstellingen aan gemeentegebouwen, straten, wegen enz. Dit werd, na enkele wijzigingen, vastgesteld. Geen voldoenden steun vond het dagel. bestuur voor zijn denkbeeld om den weg op den binnenberm van den dijk tusschen de Loven- en Koudenpolders te verbreeden door de nevensliggende sloot te dempen en daarop een steenen goot te doen leggen. De eigenaar der sloot was niet geneigd die voor dat doel beschikbaar te stellen, wegens de onvrijheid voor zijne aan- grenzende eigendommen, en men zag er ook minder heil in, om de onregelmatigheid der erven aan de andere zijde van den weg, die, door annexatie-zucht der bezitters, soms tot op den weg waren vooruitgeschoren. Daar die sloot echter, zooals de meeste slooten in bebouwde buurten, dikwijls vol vuil zit en niet zelden zeer kwalijk riekend vuil ook, werd besloten, met vergunning van den betrokken eigenaar, voor het schoon- en reinhouden er van, van gemeentewege te zorgen. Verder werd besloten de kielgoot van het schoollokaal die, even als de meeste kiel- en andere goten en meerdere pro- dueten van de tegenwoordige zegge moderne bouwkunst, dikwijls lek is, te doen repareeren. Het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente, over 1890, als altijd ruim voorzien van cijfers alias statistiek werd den raad aangeboden. Tot leden der commissie van beheer over den grindweg HoekTer Neuzen werden herbenoemd de heeren Jac. van Wijck en J. de Feijter Wz. Tot nadere overweging werd aangehouden eene reclame tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van V. Cortvriendt. Omtrent enkele begrootingsposten van 1890, die te gering waren om daaruit de noodige betalingen te kunnen doen, werd besloten, dezelve aan te vullen uit andere dito posten, waarop over was. Almede werd nog aangehouden een verzoek van Kerk- voogden der Herv. gemeente, om ondersteuning uit de ge- meentekas voor de kosten van noodige reparatie van een balk, die nauw verband schijnt te houden met den kerktoren. Deze balk schijnt niet meer den steun te bieden die daarvan kan en moet gevorderd worden en men meent dit daaraan te kunnen toeschrijven, dat hij geleden heeft aan de te groote eischen, die aan den toren zijn gesteld, door het gedurende negen dagen telkens drie uren luiden der torenklok na het overlijden van Z. M. Willem III. Daar de klok in dezen voor de burgerlijke gemeente dienst deed, vond men het zeker niet kwaad de verzwakking van den gezegden balk aan het mede gezegd te sterk klokkengelui vast te koppelen. De raad bleek het over deze aangelegenheid niet eens te zijn, zoodat bij de stemming omtrent de inwilliging van het verzoek de stemmen staakten. Eene langdurige gedachtenwisseling had plaats over het feit dat het wetsontwerp tot herziening der grensregeling tusschen de gemeenten Ter Neuzen, Hoek en Sas van Gent ter eene, Philippine en Biervliet ter andere zijde door de beide Kamers der Staten-Generaal was aangenomen, ook in weerwil der indertijd vooral van wege deze gemeente zeer geargumenteerde en krachtig uitgesproken bezwaren daartegen. Menzagdaarin eene handeling, die de gemeente als een damocles-zwaard boven het hoofd kon blijven hangen, daar zij, ook bij volgende bedijkingen. zooals in de toekomst nog veel te wachten zijn, geen oogenblik zeker kon zijn, van het ongestoord behoud van haar grondgebied. Uit overweging hiervan werd daarom besloten Gedep. Staten te kennen te geven dat de gemeente zeer aan dat behoud gehecht is en dezen te verzoeken, wanneer het voortaan onver- hoopt nog mocht pas geven, te willen medewerken haar tegen het ontnemen van grondgebied te beveiligen. De raad kon zich niet vereenigen met het verlangen van den straatmuzikant Rouw, om de ingezetenen op de beurs te kloppen ter verzameling van duiten voor het aanschaffen van een nieuw muziekinstrument. Anders was 's raads opvatting omtrent de verzochte collecte ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid. Daartoe zal met een bus worden rondgegaan. Het ingekomen verslag der nieuwjaarscommissie, waaruit bleek, dat van de laatste collecte een goed slot was overge- bleven ad f 108,96 en dat de commissie deze gelden had ver- deeld tusschen de Diaconie der Herv. gemeente en het Burgerlijk Armbestuur, gaf aanleiding tot eenige besprekingen. Ten slotte werd besloten in de handelingen der commissie genoegen te nemen en haren voorzitter en leden den dank der vergadering toe te brengen. Verschillende ingekomen stukken van administraticven aard alsmede eenige Staats- en Provinciale bladen werden overge- legd en voor kennisgeving aangenomen. Nog moest worden beslist omtrent een voorstel, in de vorige vergadering gedaan om het maximum der hefting van den hoofdelijken omslag, thans bedragende f 4200, met f 100 te verhoogen, waaromtrent in die zitting de stemmen hadden gestaakt. Daar ook nu de stemmen weder staakten, was hetzelve verworpen. Axel, 14 April. De heer J. B. T'n. Hugeuholtz, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid- Beijerland, heeft het beroep naar die gemeente alhier aangenomen. Zuanishig. Door burgemeester en wethouders is in bunne jongste vergadering eervol ontslag ver- leend aan A. van Dixhoorn, als keurmeester van vleesch en spek en in zijne plaats als zoodanig benoemd de gemeente-veldwachter W. van Petegem, met ingang van den dag der benoeming. Zanmslag. Zaterdagnamiddag jl., werd door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Mar- garetha-, Kleine Huissens— en Eendragtpolders in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 antwoord zacbt uit de verte. Eenige sprongen en hij stond aan den groenen rand met zijn hoed te zwaaien. Walburga stond in de deur der hut en wenkte hem vriendelijk toe. De herderin was een schoon meisje met zwarte oogen, waarin vastberadenheid en wilskracht te lezen waren. Haar witte tanden, de frischheid van haar gelaat en haar sierlijke lichaamsbouw hadden bij menig jongeling den wensch doen ontstaan, haar als vrouw huiswaarts te voeren. Tot heden kon echter niemand zich er op beroemen aan- moediging bij haar gevonden te hebben en alleen tegen Johan was ze bijzonder vriendelijk geweest, als zij met hem sprak. (Wordt vervolgd.) April 1892 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken aan de waterkeering van bovenge- noemde polders. Raming f 10557, Ingekomen 13 inschrijvingsbiljetten, n. 1. van de heeren J. van Popering Mz., te Bruinisse, voor f 12220 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 12110; J. de Bree Fz., te Hoek, voor 11950 D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 11900 A. Tholens Danz., te Ter Neuzen, voor f 11894; A. Tholens Dingz., te Ter Neuzen, voor f 11757 G. Bolier, te Scherpenisse, voor f 11600 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 11480; J. F. Adriaansens- Polfliet, te Walsoorden, voor f 11478 J. de Jonge, te Biezelinge, voor f 11385; A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 11253 H Klaassen, te Zaamslag, voor f 10998 P. J. Yerbist, te Hontenisse, voor 10449. Gegund aan den laagsten inschrijver, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Koewacht. De boter- en eiermarkt was verleden Yrijdag druk bezocht. Alle banken waren bezet. Er waren cica 200 kilo boter ter markt gebracht, waarvan 118 kilo verkocht werden. De prijs was van 1,05 tot f 1,15 de K.G. Ruim 3000 eieren werden aangebracht en verkocht van 38 tot 42 cents de 13 stuks. In de laatste dagen zijn hier nog al eenige gevallen van influenza voorgekomen. De meesten zijn slechts een paar dagen ernstig ongesteld, doch sommigen worden nog al hevig aangepakt. De zoogenaamde oorlap heeft onze gemeente verlaten om, naar wij hooren, een bezoek te brengen aan de aangrenzende gemeente Zuiddorpe. Yele kin- deren zijn daar door die ziekte aangetast. In de openbare school waren op sommige dagen in de verleden week meer dan de helft van de kinders absent wegens ziekte. 's Gravenhage, 14 April. Tweede Kamer. De heer Walter werd als lid toegelaten. Yrijdag komen enkele kleine wetten in behandeling. Dinsdag zal het debat over de legerwet een aanvang nemen. Het daartoe gedaue voorstel van den voorzitter werd met 63 tegen 25 stemmen aangenomen na een uitvoerig debat, waarin de regeering aandrong op de behandeling. De voordrac'nt voor kantonrechter te Hulst is samengesteld als volgt Van Alphen, griffier bij het kantongerecht te Delft, Van Dam, kanton rechter te Oostburg en Phaff, griffier bij het kantongerecht te Haarlemmermeer. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 April de volgende vonnissen uitgesproken C. E., oud 60 j., arbeider te Hontenisse, is wegens bedelarij veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. J. J. S., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. P. J., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 3 muanden ge- vangenisstraf. N. P. R., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 1 maaud gevang. P. v. d. W., oud 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. L. M. B., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. Tusschen Goes en Borssele is Zaterdag een omnibusdienst geopend, vertrekkende van beide plaatsen viermaal daags en aandoende 's Heer llendrikskinderen, 's Heer Arendskerke, Heinkens- zand en 's Heerenhoek, afrijdende te Goes van het station. De uren van vertrek zijn bepaald van Goes 8,50, 1,20, 5,30 en 8,25; van Borssele 8, 12, 4,05 en 8; wordende de afstand afgelegd in 2,10 uren. Yoor reizigers naar of van opgenoemde dorpen, zoomede ook Goes, en uit Oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen, zal deze nieuwe dienst ongetwijfeld gemak en voordeel aanbrengen, in verband met de provinciale stoombootdienst, waarbij Borssele wordt aangedaan. In het eiland Tholen hebben de vele voerlieden of koetsiers, die geheel of ten deele zijn geruineerd door de in werking gekomen omnibus-onderne- mingen, besloten gezamenlijk een derde omnibus dienst tusschen Tholen en Stavenisse in het leven te roepen. Door het gemeentebestuur te IJzendijke is een kapitaal woouhuis aangekocht, met het doel dit tot een graanbeurs in te richten en wel denkelijk mede gedeeltelijk voor een groenten markt. De heer P. J. Wijtenburg te Ylissingen, die in een der velocipedefabrieken te Arnhem werkzaam is, heeft de reis van Arnhem tot Ylis singen per velocipede in den tijd van 18 uren afgelegd. Hij vertrok uit Arnhem des morgens om 3 uur en arriveerde te Vlissingen des avonds om 9 uur. De afstand van Arnhem tot Vlissingen is 43 uur. Uit St. Jacobi-Parochie wordt gemeld Alleen uit onze plaats maken ruim honderd leden van Broedertrouw zich reisvaardig om te arbeiden aan de te graven kanalen in de droog- gemaakte veenplassen der gemeente JGngewirden, terwijl uit de omgeving een even groot aantal werkstakers en werkeloozen zich daarvoor heeft aangeboden. Reeds vertnok een schip, inhoudende de benoodigdheden voor den arbeid, zoowel als voor de huisvesting dier arbeiders, en heden gaan zij gezamenlijk van hier naar Leeuwarden, om van daar kosteloos naar Heerenveeu te worden ver- voerd. Een ongewone drukte heersc'nte Zaterdag te Rotterdam den geheelen dag aan de Prins Heudrikkade te Feyenoord voor het kantoor der Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij. Ruim 200 personen, alien tot de lagere of liever verarmde klasse der maatschappij behoorende, waren daar bijeen voor deze lieden was geen plaats meer beschikbaar op de ,/Maasdam," welke dien dag naar de Nieuwe Wereld vertrok. Te verstaan waren die menschen niet. Hier zag men een gezelschap Slowakeu, gekleed in zwart linnen buizen, de vrouwen met korte rokken, hooge laarzen en gele doeken daar vertoonde zich een aantal Polen met hunrie lange baarden en dito jassen of kaftaus, ginds eenige Russen, kortom, men vond er ver- schillende natien vertegenwoordigd en het was duidelijk aan hunne gebaren te bimerken, dat ze door het oponthoud van een geheele week zeer teleurgesteld waren. Daaronder bewogeu zich eenige kooplieden met appeleo, sigaren, tabak, krentebrood, eieren, enz., maar zij maakten blijkbaar slechte zaken. Bij het optrekken dezer karavaan zag men goms de vreemdste tooneelen. Een vrouw sloeg haar japon omhoog en vormde zoo een zak, waarin een, soms twee kinderen geborgen werden, een ander had weder een kind op den rug en een van voren aan den hals hangen, terwijl de mannen voor de koffers en andere bagage zorgden. Door de directie was voor alien voor goede logementen ge- zorgd. Bij het in vallen van den avoud waren alien van de straat verdwenen. Omtrent een familiedrama in de Kattenbur- gerstraat te Amsterdam, meldt het Hbl., dat de man, zekere K., Zaterdagavond als naar gewoonte dronken thuis kwam, zijne vrouw, die hem naar zijn zin niet snel genoeg eten bracht, een paar bloempotten naar het hoofd wierp. Toen het kind tusschen beiden wilde komen om den dronkaard tot kalmte te brengen, greep deze eene tang en sloeg die met zooveel geweld op het hoofd der kleine, dat zij bewusteloos ineenzonk. De tang was van den slag kromgebogeu. Op last van Dr. Westendijk werd het kind naar het gasthuis ge bracht, waar de toestand vrij bevredigend bleek. De ontaarde vader werd nog 's avonds door den inspecteur van politie Boeklagen van zijn bed gehaald en met behulp van eenige agenten naar den post aan den Amsteldijk gebracht. Den volgenden ochtend werd hij ter beschikking der justitie gesteld, doch op last van den officier niet in hechtenis gehouden. le Pernis is in den grond gevonden een gouden penning, geslagen ten tijde dat LodewijJc Napoleon als Kouing over Holland regeerde. De penning, die de grootte heeft van een 25 centstuk, vertoont aan de eene zijde de beeltenis van dien Koning, waaromheen te lezen is //Lodewijk Napoleon, Koning van Holland." Aan de keerzijde een wapen in vier vakken verdeeld, en waarin geslagen zijn twee leeuwen en twee adelaars, waarboven de Koninklijke Kroon, en onder het jaartal 1809 en daaromheen #Koninkrijk Holland." Het stukjeis geheel gaaf. Te Sappemeer heeft in het midden van den nacht een brutale iubraak plaats gehad. Omstreeks 12 uur werd de dienstmeid van den landbouwer Jan Bouman verschrikt wakker. Tot haar niet geringe ontsteltenis bevinden zich bij hare legerstede tweede vermomde personqn. Zij wil om hulp roepen, maar wordt daarin verhinderd door een der kerels, die haar het mes op de keel zet en onder vreeselijke bedreigingen haar waarschuwt geen gedruisch te maken. De beide kerels mis- handelen daarna hun slachtoffer op weerzinwekkende wijze, en lateu zich daarna door haar de plaats aanwijzen, waar de worsten verborgen zijn. Nadat zij zich hiervan een groot gedeelte hebben toege- eigend, nemen zij in allerijl de vlucht door het glasraam, dat zij om zich ingang te verschaffen blijken verbrijzeld (e hebben. Den volgenden morgen werd de politie tijdig met het gebeurde in kennis gesteld, maar de daders is men nog niet op 't spoor. Een cafehouder op de Veenkade te 's Hage trof dezer dagen het buitenkansje, dat hij, op een twintigste lot in de Staats-loterij, een prijs trok van ongeveer achthonderd gulden. In zijne be- grijpelijke vreugde over dit onverwachte douceurtje, vergat de man echter, zijn briefje goed weg te stoppen. Toen hij het papiertje bij den collecteur te gelde wilde gaan maken, was het zotk, en toen de man, na een wanhopig zoeken, den collecteur met zijn verlies bekend kwam maken, bleek het, dat de achthonderd gulden kort te voren door twee als werklieden gekleede personen ontvangen waren. 't Is der justitie nog niet gelukt, de dieven te snappen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2