Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2704. Binnenland. Gemengde berichten. Handelsberichten. Zaterdag 11 April 1891. 31e Jaar^an^. De heer H. J. Bool, wethouder der gemeente Leiden heeft voor eene nieuwe candidatuur voor de Tweede Kamer en den gemeenteraad bedankt. De Eerste Kamer ving gisteren aan met de behandeling der stedenwet. De heer Vening Meinesz stelde de versehillende bezwaren tegen het ontwerp in het licht, vooral ten aanzien van de schippers, die wel domicilie hebben in de plaats waar zij gepatenteerd zijn, maar wier vaartoigen geen huisnummer voeren, zoodat bij hen geen vermelding van woonplaats kan geschieden. In Botterdam alleen zijn er 2000 schippers, die met deze wet in de hand, hun kiesbevoegdheid zouden missen. De heer Kappeijne v. d. Cappello sloot zich in hoofdzaak aan bij de door den heer Meinesz ge- opperde bezwaren, en voegde daar nog bij, dat het ontwerp op versehillende punten in strijd is met de Grondwet. De heer Six hield vol, dat de Minister in de Tweede Kamer beweerd heeft, dat de Grondwet van 1887 geen levenwekkende kracht is. De heer Van Lijnden betoogde, dat geenszins uit het voorschrift der Grondwet is afteleiden, dat de nieuwe kieswet moet komen, maar dat art. 7 der additioneele artikelen zoo moet worden opgevat dat het is een wijziging der gewone wet waarin de gewone wetgever verandering kan brengen. De heer Verheijen is er ook voor daar het ontwerp billijk en rechtvaardig is. De Minister van Justitie heeft de tusschen- komst van de Commissarissen des Kouings inge- roepen, ten einde eenige iulichtingen te verkrijgen met betrekking tot de aangelegenheden der jacht in elke gemeente hunner provincie. Daartoe heeft de Minister hun de volgende lijst van vraagpunten voor de gemeentebestureu doen toekomen, ten einde hem de antwoorden daarop voor 1 Juni te zenden, vergezeld van hunne beschouwingen, waartoe die antwoorden aanleiding mochteu geven 1. Zijn er in uwe gemeente jachlen door de eigenaren van het jachtrecht verhuurd 2. Hoe groot is de uitgestrektheid van elk dier jachten 3. Welke zijn de namen, het beroep en de woonplaats, a. van den verhuurder, b. van den huurder van elk dier jachten 4. Van welke dier jachten worden de landerijen bebouwd, a. door den verhuurder, b. door den huurder zelven. 5. Hoeveel hectaren van elke dier jachten be- staat uit grond, die in den regel met land- of tuinbouwgewassen bezet is, of tot het bedrijf van bloembollenkweeker wordt gebruikt 6. Hoeveel bedraagt de jaarlijksche huur van elke dier jachten 7. Geschiedde de verhuring in het openbaar of ondershands 8. Zijn er in uwe gemeente particuliere jacht- opzieners p 9. Hoe groot is hun aantal 10. Hoeveel bedraagt ieders bezoldiging? 11. Zijn er in uwe gemeente personen, zoogen. broodjagers, die van de jacht hun hoofdberoep maken, althans gedurende den jachttijd 12. Hoe groot is hun aantal P 13. Zijn er in uwe gemeente personen, die van den handel in wild hun beroep maken 14. Hoe groot is hun aantal P 15. Welke bijzonderheden zijn u bekend omtrent schade door wild aan te veld staande gewassen toegebracht, en welke is de soort van dat wild Dat men tot heden alle mogelijke zaken voor postzegels tracht in te ruilen is genoeg bekend, maar dat men er het huwelijk bij betrok, is wel- licht nog niet voorgekomen men leest in een adver- tentie van een philatelistisch tijdschrift woordelijk Een postzegelverzamelaar, bezittende 12,544 stuks wil huwen eene dame, die ook verzamelt en in het bezit is van een „2 pence", blauw, Mauritius 1847 NB. Voor oningewijden diene, dat bovenstaand zegel hoogst zeldzaam is en gaarne met 1500 tot y2000 betaald wordt. Als een tegenhanger van ,/het doopen van een geheel regiment heidenen met de brandspuit" deelt het Pharm. Weekbl. mede, dat op den 3 en 4 Maart jl., derhalve in twee dagen drie en negentig candidateu te Grand Bapids (Amerika) geexamineerd zijn, waarvan 24 het radicaal vau apotheker en 35 dat van apothekersbediende ver wierven. Alles is maar een kunst, maar de Ameri kaansche manier van examineeren is een gauwig beid. Een poosje geleden vertrok een inwoner van Het Bildt, vader van volwassen kinderen, in ge- zelschap van eene 22jarige naar Amerika. Den landverhuizer ging 't echter, naar het schijnt, in the far West niet voor den wind. Beden waarom de ontrouwe huisvader dezer dagen weer terugkeerde en zijne oude rechten wilde doen gelden op zijn huis en zijne zaak, die inmiddels door de onbestorven weduwe was voortgezet met haar zoon. Toen hij echter vernam, dat de justitie nog een appeltje met hem te schillen had vanwege ont- voering eener minderjarige, en hij ook o. a. in het Politiebiad was gesignaleerd, koos de Bildtenaar maar de meest wijze partij en vertrok weer naar het buitenland. Thans moet hij zich te Ant- werpen ophouden. Uit het Bildt schrijft men van Woensdag In de laatste dagen bieden zich bij de landbouwers meer werkstakers aan om werk. De meeste boeren zijn echter van genoeg werkvolk voorzien, nu eenmaal de werkstaking hen genoodzaakt heeft slechts bepaalde producten te verbouwen. Er zijn er, die vroeger tien man gebruikten, doch nu het werk afmaken met vier of vijf. De werkstaking bloedt langzaam dood, doch gaat over in werke- loosheid. Voor eenige dagen werd aan de gemeente- politie te Groningen kennis gegeven, dat onder verdachte omstandigheden en tegen de helft der werkelijke waarde geheele wagenvrachten metsel- steenen werden verkocht. De politie stelde natuurlijk een onderzoek in, en ontdekte weldra een viertal personen, die op versehillende tijd- stippen duizenden nieuwe steenen tegen lage prijzen hadden gekocht, welke steenen in beslag werden genomen, terwijl daarna de versehillende bestolen eigenaren, vier in getal, die intusschen nog niets van de vermissing hadden bemerkt, werden opge- spoord. De aief zekere S., wel bekend bij de politie, liep natuurlijk ook in de val. Hij is voermanskuecht en terwijl hij voor versehillende karweien steenen moest aanvoeren, bracht hij zoo nu en dan een vrachtje naar de opkoopers met wie hij te voren een accoord had getroffen. Proces- verbaal werd van deze zaak opgemaakt, zoodat de schuldige zijn straf zecr zeker niet zal ontgaan maar wat te zeggen van de opkoopers, die hem de diefstallen gemakkelijk maakten In eene nog belangrijke zaak heeft de politie aldaar mede licht ontstoken. De vorige week werd er 's nachts ingebroken in de timmerloods van het in aanbouw zijnde kinder- ziekenhuis in de St. Jansstraat, en werden daaruit bij gemis van geld of andere artikelen van waarde, versehillende kleinigheden ontvreemd, van welken diefstal kennis werd gegeven aan de gemeentepolitie. Nu bracbt het ingesteld onderzoek aan het licht dat een jong meisje vau een tapper, in die buurt woonachtig, in den vroegen morgen, volgende op den nacht waarin de in'braak was gepleegd, een vrij fatsoenlijk gekleed persoon van het erf van het ziekenhuis had zien komen, en op dien onbe- kende viel aanstonds het vermoeden den diefstal te hebben gepleegd. Het door het meisje opgegeveu signalement van den persoon kwam in vele opzichten overeen met dat van een Duitscher, die reeds door de politie als zijnde bevonden zonder geld of middel van bestaan, voorloopig naar het huis van arrest in de Zoutstraat was overgebracht, ten einde over de greuzen des rijks te worden gezet. De vreemdeling werd uit de gevangenis gehaald en aan het bedoelde meisje vertoond, hetwelk in hem unmiddelijk den persoon in kwestie herkende, terwijl voorts de versehillende ontvreemde kleinig heden op hem werden bevonden, zoodat hij weldra door de mand viel en volmondig bekende den bewusten diefstal te hebben gepleegd. Er kwam echter thans meer aan het licht. Men kreeg de zekerheid, dat onze politie in hem weder een goede vangst had gedaan. Bij het ont- kleeden van den vreemdeling in de gevangenis toch werd op hem bevonden een halsdoek, dien hij als een gordel om het lichaam had geknoopt, en waaraan ruim 80 sleutels van de meest uiteen- loopende soorten waren geregen. Men vond daarbij sleutels tot allerlei doeleinden geschiktvan huis- deuren, brandkasten, binnendenren, kasten, lesse- naars, dames-schrijfbureaux, steeksleutels etc., en het merkwaardigst was, dat al die voorwerpen netjes soortgewijze waren gesorteerd en bij elkander gevoegd. Het lijdt dus geen twijfel, dat men in hem een gevaarlijk inbreker heeft gearresteerd, die juist bij tijds door de politie werd onschadelijk gemaakt. Na afloop van zijn straftijd zal hij naar zijne flHeimath" worden teruggevoerd. De bank der beschuldigden van de rechtbank te Kosmodemjansk, in Busland, werd dezer dagen ingenomen door den kapitein Wassiliew, commandant van het stoomschip „Matnej." Op een reis van Kassan, van waar de Matnej" den 30 October van het vorige jaar vertrok, naar Nischni-Novgorod, bemerkte de kapitein, dat een der passagiers niet van een reisbiljet was voorzien. Als verontschuldiging voerde deze aan, dat hij juist op het laatste oogenblik pas op de boot was gekomeu, en dat hij dus geen tijd had gehad om een biljet te koopen, wat werkelijk waar was. Bovendien verklaarde hij zich onmiddellijk bereid den overtocht te betalen. De wreede kapitein liet den passagier, die sldchts dun gekleed was, achter aan het schip biuden, waar hij bijna van koude omkwara. Na twee uur op die wijze gemarteld te zijn, werd de ongelukkige, dank zij der tusschen- komst van de medereizigers, uit zijn benarde positie verlosthij bevond zich toen echter reeds in een allerellendigsteu toestand. De rechtbank veroordeelde dezen model-kapitein wegens zijn onmenschelijke handelwijze, tot twee jaren gevangenisstraf en ontzegging van zijn burger- rechten gedurende dienzelfden tijd. Bij het proces kwam aan het licht, dat er bijna geen reis voorbij ging of er werd een reiziger door den kapitein op een of andere wijze mishandeld. Uit vele reisbeschrijvingen is het algemeen bekend, dat in Afrika dikwijls groote zwermen sprinkhanen geheele streken verwoesten en als een zwarte schaduw mijlen en mijlen ver over bosschen en woestijnen trekken. Onlangs echter schreef een kapitein van een schip, dat van Cardiff naar Trinidad onderweg was, aan zijne familie te Dantzig, dat hij zulk een zwerm sprinkhanen op zee, meer dan 200 mijlen van het vasteland verwijderd, had ontmoet. De kapitein meende eerst een onweers- wolk aan den horizon te ontdekken, en liet daarom de gewone zeilen bergen en de stormzeilen bijzetten. Niet lang duurde het, of hij wist welk vleesch hij in de kuip had. De stormzeilen vulden zich niet met wind, maar met een legio sprinkhanen, die weldra in grooten getale op het dek neervielen. Zij hadden een gemiddelde lengte van 8 cM., terwijl de geheele zwerm eene lengte van twee Duitsche mijlen had en ongeveer een halve mijl breed was. De zwerm trok van het Oosten naar het Westen. Yolgens een bericht uit Brussel, is de Belgische regeering voornemens een nieuwe haven aan te leggen aan de zeekust, vermoedelijk bij Heyst. Dit zou geschieden om te voorkomen, dat het geheele handelsverkeer in strenge winters gestreind wordt, gelijk in dit jaar geschiedde, toen de Schelde dichtvroor. De regeering zou daarbij tevens in overweging hebben genomen, dat de opbrengst der Staatsspoorwegen grootendeels afhaugt van het handelsverkeer, zoodat alles moet gedaan worden om dit te bevorderen. Tevens zou het plan bestaan van Heyst kanalen te graven naar Brugge, Gent en Brussel. De Kolnische Zeitung deelt dit bericht mede op gezag van een der Brusselsche bladen, maar voorzeker heeft dit wel nadere bevestiging noodig. De reclamekoning Barnum is overleden. Hij heeft groote legaten vermaakt aan instellingen van openbaar nut en liefdadigheid, o. a. 100,000 dollars tot oprichting van een museum voor natuurlijke historie te Boston. Barnum, die in 1810 geboren werd, kwam na een zwervend leven in 1840 te New-York, kocht daar een aan lager wal geraakt museum van rari- teiten (Sudder's American Museum) en maakte allereerst naam door het vertoonen van een oude negerin, die hij voor de min van Washington uitgaf, den dwerg Tom Thumb enz. Zijne beroemdste speculatie was het engageeren van Jenny Lind, in het najaar van 1850, wie hij 208,675 dollars en vergoeding van reiskosten betaalde voor 93 concerten, en met welke onderneming hij zelf 535,486 dollars verdiende. Later hield hij eene tentoonstelling van zuigelingen enz., maar verloor een groot deel van zijn vermogen door ongelukkige speculation. Eerst in den laatsten tijd deed hij met den zoo- genaamden witten olifant uit Siam, den aankoop van den olifant Jumbo en zijne vertooningen in Engeland weder meer van zich spreken. Barnum was ook apostel der matigheid, hield voorlezingen en gaf eene eigen levensbeschrijving. Zijn stel- regel (of hij dien zelf altijd toepaste, blijve in het midden) luidde /rVeel reclame, maar echte waar." Het nieuwste snuifje op het gebied van op- lichtersstreken is zeker wel het volgendeEen chevalier d'industrie, te Parijs, doorkneed in de kunstgrepen om den liefdadigheidszin van zijn medemenschen op te wekken, gaat 's avonds, als het begint te schemeren naar Passy. Op goed geluk kiest hij dan een villa uit, waar hij ziet dat menschen wonen, om aan het werk te gaan. Met een zondaarsgezicht bindt hij een touw aan het hek van de villa, haalt den strop om zijn hals en hangt zich op. Snelt men dan toe en snijdt men het touw door, dan is hij bewusteloos voor enkele oogenblikken maar, en als hij dan weder bijkomt stamelt hij zooiets van honger ellende arme kinderen Natuur lijk wordt hem dan een goed maal eten verstrekt en krijgt hij meestal ook eenig geld dat hij's avonds heel genoeglijk bij een of anderen marchand de vin verteert, om zich den volgenden dag weer op te hangen. Gebeurt het bij toeval, dat hij niet opgemerkt wordt, dan is het ook al niet heel erg, want hij zorgt er altijd voor den strop niet zoo stijf aan te halen, dat hij er weer uit kan. Den laatsten tijd had hij zich echter reeds zoo dikwijls opgehangen, dat hij te Passy bekend werd als de bonte hond. De politie begon lont te ruiken, en Vrijdag werd hij door een paar gen darmes opgepikt, juist toen hij weder vzelfmoord" pleegde voor de deur van een wijnkooper. Dit moorddadig mensch is reeds 52 jaar oud en heeft reeds vele vonnissen op zijn kerfstok. Uit den uitvoer van horloges uit Zwitserland naar versehillende landen over zekere tijdruimte, kan, meent het vakblad De Horlogemaker, eeniger- mate een conclusie worden getrokken omtrent de meerdere of mindere algemeenheid van horloges. Onder alle landen staat daarbij Nederland als het zwakste aangeteekend in het koopen vau horloges van voldoende hoedanigheid, maar ook tevens het sterkste wat de talrijkheid betreft. Ten aanzien van het getal toch, blijkt dat kocht: Tunis: Een gouden horloge op de 428571 en een zilveren op de 83333 inwouers. Spanje Een gouden horloge op de 11595 en den zilveren op de 1900 inwoners. Centraal-Amerika Een gouden horloge op de 9615 en edn zilveren op de 1133 inwoners. Erankrijk Een gouden horloge op de 5921 en een zilveren op de 849 inwoners. OostenrijkEen gouden horloge op de 2429 en een zilveren op de 628 inwoners. DuitschlandEen gouden horloge op de 1285 en een zilveren op de 371 inwoners. NederlandEen gouden horloge op de 698 en een zilveren op de 445 inwoners. Nederland wenscht dus even zuinig met den tijd te zijn, als met den prijs voor een horloge. I> R IJ Z E VAX E F F E C T E IV. Amsterdam, 9 April. Dordrecht, 7 April. KOEKS VAN IIET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,65 h f 47,75 Engelsch per 12,04 12,0 5 J van de Ter Heuzensche Conrant. Staatsleening-en. Portugal, ■t uslau<l Niederland. Cert. N. W. Sch. 2} dito dito 3 dito dito .3} dito Obi3} Oostenrijk. Obi. Mei-Nov. .5 dito Jan.-Juli5 dito dito Goud 4 Ob. Bt. '53/84 3 Obi. Hope 1798/1815 5 Cert. Ins. 5 S. '54 5 dito Oost le S. dito dito 2e S. dito dito 3e S dito '60 2e 1. dito dito '75 gee. dito. dito '80 gee. dito. Obi. 1. 1867/69 O. B. Perp. dito bin. Perpet. Gecv. S. D. C. O. L. 1876 pCt. Bedrag stukken. Spanje. 5 .5 .5 4* .4} .4 .4 .4 .4 Turkije. Kgypte. 1000 791 1000 93§ 1000 101# 1000 1011 fl. 1000 791 1000 79} 200-1000 100 55j 1000 100^ Z.R. 500 74| n 100-1000 100-1000 721 100-1000 100 1011 50-100 100-ft 125-625 94f 20-100 98 Pes. 1000-24000 Pr. 500-25000 20-1000 18J 20-100 97 Spoorwegleeningen. pCt. Bedrag stukken. Nederland. Ned. Ctr. spw. A. f 250 331 dito Gest. Obi. 235 S9J It alii1. Zuid.-Ital. Sp. O..3 Lir. 500-5000 581 Husland. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 Z.R. 125-625 126} Bait. Spw. Aand. 3 25-1250 671 Kurk.-Ch.-Az. O. .5 100 116 Orel-Vitebsk A 5 Z.R. 125 1031 dito Obi5 100 100} Zuid.-West Sp.-M. 5 Z.R. 100-1000 87} PreniieleeninRen. pCt. Bedrag stukken. Nederland. Stad Amsterdam 3 f 100 112 Stad Rotterdam 3 100 llel^ii1. Stad Antwerpen 1887 2} fr. 100 92} dito Brussel 1887. .2} 100 Spanje. Stad Madrid 3 100 48 Het aanbod van Granen was weder matig en dooreen tot vorige prijzen te noteeren. Puike Zeeuwscbe en Vlaamscbe Tarwe f 9,50 a f 10,00, nieuwe 9,60 a 10,20. Rogge Zeeuwscbe en Vlaamscbe f 6,60 a 7.10. Gerst Zeeuwsche en Vlaainsche winter 5,50 a f 6,00. Overmaascbe J 5,30 a f 5,80. Zeeuwscbe en Vlaamscbe zomer f 5,30 a f 5,80. Haver dunne f 3.80 a f 4,80. Paardeboonen f 7,00 a f 7,70. Duiveboonen f 7,00 a 7,80. Witteboonen 9,00 a 12,50. Bruineboonen 11,50 a/14,00. Erwten 10,00a11,00. Voeder/7,50 a 8,50. Koolzaad 11,80 a 12,00. Lijnzaad zaai 9,00 a 11,00.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5