Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. Maria Andriessen, wed. M. Doffelaar, Societeit „DE THEETUIN." „Voor Vaderland en Koning." Bestekken en Teekeningen, Januari Februari Maart 43 34 44 16 m., 10 k., 9 s., 4 r. ij., 2 1., 1 ij., 1 pp. 11 s., 9 m., 5 r. ij., 3 k., 3 ij., 2 pp., 11. 16 s., 9 m., 6 k., 6 h., 4 r.ij., 1 w., 1 p., 1 pp. 107438 77936 100278 121 285652 Van 7 tot en met 9 April werde n langs 2°. 3°. 4°. Ll twee estrades opgericht, waar de genoodigden plaats nemen, in de volgorde, waarin zij aankomen. Zij, die aan het eind staan, dicht bij den ingang, be- vinden zich dus in de onmiddellijke nabijheid van den Czaar, wanneer hij de rijschool binnen gaat. Om half elf verscheen een man aan den ingang, wiena uiterlijk de verdenking der politie opwekte. Hij zag er uit als een Zuid-Rus en had een kaart. Daar hij de eerste was, nam hij plaats vlak bij den ingang der rijschool, zoodat de Czaar bij zijn binnen- komen slechts een paar passen van hem verwijderd zou zijn. Deze omstandigheden noopten tot een nauwkeurig onderzoek van de kaart en toen rees twijfel, of deze wel echt was. De politie verzocht den man zijn dikke overjas uit te trekken, maar dit weigerde hij eerst van wege de kou. Een oogenblik later stemde hij echter toe, mits hem hiertoe gelegenheid werd gegeven in een besloten vertrek. Toen hij in een wachtkamer werd gelaten, werd hij terstond in hechtenis genomen en naar de gevaugenis gebracht. Daar vond men in zijn zak een revolver en een capsule, welke, naar men vermoedt, vergif bevatte. Drie kwartier nadat de man in hechtenis was genomen, verscheen de Czaar, die zich op de gewone wijze in de rijschool begaf. TER NEUZEIV, 11 April 1891. Met de veldwerkzaamheden is het ook in onze omgeving nog treurig gesteld. De arbeider doorleeft een zorgvollen en moeilijken tijd. Zeer velen, die gaarne hun dagelijksch brood zouden willen verdienen, staan werkeloos door het ongun- stige weder en de ongeschiktheid van het land, zoomede door het achterblijven van vele graan- en zaadakkers, ten gevolge van den strengen winter, die anders nu reeds veler handen zouden bezig houden. Benoemd tot onderwijzerss aan de openbare school te Breskens mej. Monje aldaar, en tot tijde- lijk onderwijzeres in de handwerken aan de open- bare school aan den Kruisdijk, gemeente Groede, mej. S. de Ruyscher-German. In de Staats—Courant zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschap de Sluische Roomboterfabriek te Sluis. Het kapitaal is vast- gesteld op hoogstens f 10,000, verdeeld in 40 aandeelen van f 250 ieder. Het Engelsche stoomschip Spindrift, varende tusschen Londen en Gent, is, tijdens het beladen met jutte te Londen, in brand geraakt. Deze werd echter spoedig gebluscht door het werkvolk van de kade en de scheepsbrandspuit. Ongeveer 150 balen jutte zijn door den brand beschadigd. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud. bruto. In deze kolom beteekenen de lettersm. minerie, k. kolen, s. stukgoedercn, r. ij. raw ijzer, 1. ledig, ij. ijzer, pp. pijpaarde, w. wol, p. pitchkolen en h. hour. TJitgevaren gijn in Januari 35, Februari 40 en Maart 34 zeeschepen. Axel, 7 April. Heden had alhier de aanbesteding plaats tot het bouwen van een woonhuis met schuur voor den heer J. Heijnsdijk. Hiervoor werd alleen ingeschreven door den heer M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 951. Axel, 9 April. In de heden gehouden raads- Yergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van a. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 24 Maart jl. (verhooging jaarwedde straatveger). Aangenomen voor kennisgeving. b. Request van P. Koole, houdende bezwaar tegen zijn aanslag in de schoolgelden, met verzoek hem een klasse te verlagen. Aangehouden tot eene volgende zitting. 2°. Request van A. J. Cornelisse, timmerman alhier, houdende verzoek om aan hem pi. m. 240 centiaren grond van de gemeente, gelegen in de Oude Stad, in koop af te staan. lucht, de nevel stijgt op uit het meer en je bent zoo jong niet meer. Misschien komt Johan wel hongerig thuis en dan rnoet ik toch zorgen dat hij wat te eten vindt. DERDE HOOFDSTUK. Er zijn heel wat wonderlijke snaken in de wereld en onder hen behoorde ook zonder twijfel Johan Lenz. Ondanks zijn woestheid had hij een zeer goed hart. Nooit zou hij iemand opzettelijk be- leedigen, maar als men bem tartte, bliksemden zijn oogen en werd zijn voorhoofd gerimpeld. Ging iemand er mee voort, dan was het hem geraden, zoo snel zijn beenen vermochten, de vlucht te nemen, wilde hij niet tegen den grond geworpen worden op een manier, dat zijn ribben, er nog lang daarna gevoelig van waren. Eons zelfs had hij ean joagen boer, die het hem te erg maakte, vierkant door Met algemeene stemmen wordt besloten den grond in koop af te staan en ingevolge art 230 der gemeentewet bedoelden grond aan den openbaren dienst te onttrekken. 3°. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten P. Kurvink van de kiezerslijsten af te voeren, aangezien hij van het Diaconie Hervormd armbestuur in 1890 onder- steuning heeft genoten. Op de vraag van den voorzitter of nog iemand iets heeft voor te stellen zegt de heer Lamaitre dat het wenschelijk zoude zijn, dat er des avonds bij zulke duisternis als tegenwoordig vooral aan het station lantarens werden ontstoken waarop door den voorzitter wordt geantwoord, dat zulks in het vervolg zal geschieden. Hierua wordt besloten het kohier der school gelden voor het 2de kwartaal te behandelen in eene beslotene vergadering. Koewacllt. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan eene der openbare scholen alhier heeft zich, op eene jaarwedde van 450 gulden, slechts een sollicitant aangemeld. 's Gravenliage, 10 April. Eerste Kamer. Met 32 tegen 14 stemmen is de Stedenwet verworpen. Aangenomen is de overeenkomst met Engeland, tot wijziging van art. 4 van het handels- cn scheepvaartsverdrag, die met Duitschland omtrent den handel in vrouwen en meisjes, de uitvoering der overeenkomst omtrent draukverkoop op de Noordzee, de grensverandering der gemeenten Biervliet, IJzendijke enz., de aanvullingswet op de hondsdolheid, de wijziging der paardenbelasting, de wijziging der bepalingen ter voorkomiug van aan- varingen. Morgen komt de Suikerwet in behandeling. Zooals men weet, is onlangs bij Kon. besluit aan commissarissen der Maatschappij van Weldadig- 'aeid vergunning verleend tot het houden van een algemeene collecte ter versterking van de inkomsten der Maatschappij, welke in de laatste jaren zijn verminderd, niet weinig ook door het overlijden van H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden, die vele jaren der Maatschappij zoo ruimschoots financieelen steun verleende. Commissarissen hebben het plan de toegestane collecte te doen houden in de week tusschen 11 en 16 Mei a. s. Zij hebben thans den commis sarissen der Koningin in de provincien verzocht, de onderwerpelijke zaak in de medewerking van de burgemeesters te willen aanbevelen. Tot gelijk doel werd ook in 1867 en 1884 eene algemeene collecte gehouden. Die van 1884 bracht ruim f 55,000 op, terwijl 825 nieuwe leden zich aansloten. Vermoedelijk door het springen van een rail ontspoorde eergisteren avond even voorbij het station Dordrecht de sneltrein van Amsterdam naar Parijs. De eerste locomotief bleef op het spoor, de tweede, een bagage-wagen en het postrijtuig lagen buiten de rails. De route naar Rozendaal was dientengevolge versperd en de reizigers moesten in een anderen trein stappen. Gisteren nacht is men met het lichten van de locomotief en wagens zoover gekomen, dat het verkeer geene belemmeriug meer ondervindt. De nachtboot naar Engeland vertrok tengevolge van het oponthoud eerst des nachts te 1 uur, in plaats van 10 uur van Vlissingen. Een heer uit Sittard, begaf zich onlangs naar Aken, om bij dr. W. aldaar eene operatie aan zijne tanden te ondergaan. Ongelukkigerwijze komt hij terecht bij een ander dentist, naast het huis van dr. W. woneude. De bediende gaf zich uit voor dr W. en trok den armen man 21 kiezen uit, zonder hem te voren gechloroformeerd te hebben, teneinde een nieuw kunstgebit van 400 mark te kunnen verkoopen De strafkamer te Aken heeft den handigen vdillettant" tot 3 maandeu gevangeuisstraf veroor- deeld, wegens veiwonding. Te Newport, Canada, heeft een jong getrouwd paar zelfmoord gepleegd, toen hun bleek dat zij broeder en zuster waren. Het meisje was ge- boren, terwijl hun ouders gescheiden leefden en de moeder hield haar geboorte steeds geheim. Toen Duval aan zijn vrouw-zuster het geheim het open venster geworpen. Na dit voorval had iedereen hem met rust gelaten. Daarentegen gaf hij soms een armen drommel met plezier zijn laatste restje tahak of den laatsten penning uit zijn beurs. Maar al was hij in het beste humeur, dat veranderde oogenblikkelijk, zoodra hij een jager zag. Naar zijn inzien behoorde het wild op de bergen en in de bosschen aan iedereen, die het schieten kon. Johan stroopte niet om wat te verdie nen, dat had hij niet noodig hij deed het alleen om zijn moed en bekwaamheid te toonen. Meestal wierp hij zijn jachtbuit dij den eenen of anderen armen stakker over de heining en zulk een geschenk, waarvan men den gever wel kon gissen, was steeds welkom. (Wordt vervolgd.) van haar geboorte mededeelde, werd zij krankzinnig en verdronk zich. Denzelfden dag hing de arme man zich op. Yan Gersau, waar thans onze Koningin eenigen tijd vertoeven zal, leest men in het bij den heer Sijthoff verschenen werk Zwitserland, de volgende beschrijving Als even zoovele bont gekleurde mieren bewegen zich tal van reizigers en voorname badgasten met grnot gevolg langs den heerlijkeu oever van het Vierwaldstadtermeer, dat zoo veel afwisseluig biedt voor zieken en gezonden. Hier ziet men lichte sluiers wapperen, smaakvolle stroohoedjes met alpeu- bloemen versierd, splinternieuwe alpeustokken, die nog nimmer beproefd werden, door kleine ongeoe- fende handjes torsenhier hoort men een babylo- nische spraakverwarring van Duitsche, Kngelsche, Fransche, Italiaansche en Russische talen. Onop- houdelijk rijden groote rijtuigen af en aan en ziet men hooge zware pustwagens en voor het „Roszli", waarin het post- en telegraafkantoor is geplaatst, heerscht op elk uur van den dag de grootste drukte. Want evenals Brunnen vroeger de algemeene stapelplaats was voor de goederen, die uit Italie kwamen, zoo is het nu het tusschenstation voor het verkeer met het westelijk gedeelte van Zwitserland. De reiziger is dikwijls dagen lang door slecht weder aan deze plaats geketend. Eenigen troost vindt hij dan in de wandeling, dicht langs den Oever naar het naburige Gersau. Daar lacht hem overal de welstand tegen, een welstand, die door vlijt en arbeid is verkregen, maar begunstigd wordt door tallooze milde gaven der natuur. De berg- stroomen, met name Riese en Rohrlibach, vormden den bodem, waarop Gersau staat, doordat zij eeuwen achtereen het puin, dat zij van de rotsen van den Rigi medesleepten, daar aan den oever van het meerachter- lieten. Het zachte, bij na Italiaansche klimaat riep hier een plantengroei in het leven, die aan de omstreken van Chiavenna herinnert en het stadje den naam bezorgde van het Zwitsersche Nizza. Alleen den zuiden- en zuid-oostenwind is het ver- oorloofd over Gersau's dreven te blazen, want ter rechttrzijde wordt het beschut door ylen steilen rotswand van den Hitznauerberg, ter linker door den Hochfluh en van achtereu door den breeden Rigi. In de open lucht overwinteren hier de vijge- boomen, wier vruchten des zomers rijpen. Geen wonder dus, dat de breede, zwaar gebladerde ka- stanjeboom uit Italie met eetbare vruchten hier overal ware prachtexemplaren voortbrengt. Maar inzonderheid aan de oevers van het Vierwoudsteden- meer heeft hij een nieuw vaderland kunnen vinden en de oorzaak daarvan deelt de sage ons mede Jaren geleden vroegen twee Italianen een nacht- verblijf in eea eenvoudige woning der gemeente Horw, niet ver van Lucern, en gaven den volgenden morgen bij hun vertrek hun gastvrijen waard eenige kastanjes, die hij in den grond moest leggen. Hij deed dit en de jonge boompjes schoten weelderig op, werden al grooter en grooter, en hunne schoone vruchten waren voor den planter een ware vreugde. Weldra was zijne hoeve door een kastanjeboschje omringd, dat zich meer en meer uitbreidde, maar de kastanjes zelven gingen van hier nit en maakten een tocht langs den oever van het meer, overal jonge stekken en nieuwe vruchten achterlatende. Yolgens een Amerikaansch geneeskundig tijdschrift hebben zij, die zich ook des winters door het dikste ijs niet laten weerhouden om des morgens een bad te nemen, zich goedkoop den naam verworveu van //tegen de koude gehard te zijn." In bedoeld blad leest. men o a.Het is gebleken, dat het water in de openingen, die in het ijs gehakt zijn, een temparatuur had van 24 graden F., terwijl de lucht er terzelfder tijd slechts 20 had. Zij, die zich dus gaan baden, dompelen zich in zoo'n geval in water, dat warmer is dan de luchthun lichaam werd dus ook niet door het water afgekoeld, maar ondervond integendeel een verwarmenden invloed. ZEETUDINGEN. Van 7 tot en met 9 April. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Uleusen 8 Eng. s.s. Planet 1186 Marryport ruw ijzer Ned. s.s. Hollandia 4260 Bilbao minerie 9 Noor. bark Saturn 1394 Christiansand hout Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. Van Ter 1'euzen 8 Eng. s.s. Dinnington 1059 Goole ledig 9 idem Ousel 2309 Liverpool stukg. idem Sir bevis 2642 Blyth ledig idem King Ermijn 3140 idem idem Voor «>tent i 7 Eng. barge Davenport 239 Londen raapkoek. Noor. brik Queen Victoria 866 Risoer hout 8 Eng. s.s. Ravenshoe 1141 Goole stukg. 9 idem Limena 3066 Iquique salpeter idem Vegesack 1579 Londen stukg. Belg. s.s. Paiiliette 1162 Sunderland kolen Van Genti 7 Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem 8 idem Diamond 3186 Dundee ledig idem Norma 1385 Goole stukg. idem Bordeaux 1584 Londen idem idem Calder 1784 Goole idem Voor Selzaete 7 Eng. sch. Sofia 451 Cadix crrosoot de Oostsluizen alhier 43 binnenvaartuigen op- en 41 afgeschut; door de Westsl. 2 op- en 1 afgeschut. Zaterdag a. s., 11 April, hopen onze geliefde ouders en grootouders F. J. O O S T D IJ K en M. C. GRAUWERMAN hun 30jari»e Echtvereeniging te herdenken. Ter Neuzen. Hu""e ^nkbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Op a. s. Zondag 12 April hopen onze ge liefde ouders M. F. KLAASSEN en C. E. KLAASSEN Donze hunne 25jiirige Echtvereeiiiging te herdenken. Assen. J. J. KLAASSEN. F. L. KLAASSEN. M. F. KLAASSEN. Gisteren overleed na een hevig lijden van 14 dagen onze innig geliefde dochter en zuster GEERTRUIDA (AIIIAKIVA, in den leeftijd van 12 jaar en 6 weken. Hoek 10 April 1891. P. DE FOUW, Vrouw en Kinderen. Algemeene kennisgeving. Heden morgen te half zes ure onfslicp zacht en kalm onze veel geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder in den ouderdom van 92 jaar en 33 dagen. Hare bedroefde kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Axel, 25 Maart 1891. Uit aller naam, C. DOFFELAAR. De UITGESTELDE MUZIEK-UITVOERING heeft plaats op Zondag 13 April 1891, des na- middags te 3^ ure. HET BESTUUR. Scherpschutters-Vereeniging OPENING der ZOMER-SCHIETOEFENIN- GEN, op de lange baan, Zaterdag 11 April 1891, namiddag 4 ure. HET BESTUUR. Het Bestuur van het Waterschap voor het beheer en onderhoud vande NOL tusschen den KOUDE en den LOVEN polder, maakt bekend 1°. Dat eene vergadering van afgevaardigden zal gehouden worden op Woensdug den 32 April 1891, des namiddags te 5 uren, in de herberg bewoond door P Bareman te Hoek. Dat, ten kantore van den Ontvanger-Griffier, van af den 11 tot en met den 21 dezer maand, voor de eigenaren van gronden in den betrokken polder en in het betrokken water schap, ter inzage zullen zijn nedergelegd de Rebelling en verantwoording over het aienst- jaar 1890/91 en de Begrooting voor 1891/92 met memorie tot toelichting. Dat de begrooting andermaal ten voornoemde kantore ter inzage liggen zal, en wel van af den 23sten tot en met den 30Btea dezer maand en Dat de rekening en de begrooting, tegen betaling der kosten, in afschrift of druk verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 10 April 1891. Het Bestuur voornoerad, P. SC1IEELE, Voorzitter. J. STURM, Ontvanger-Griffier. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij zich heeft gevestigd te Sluiskil als Belovende een prompte bediening waardoor hij hoopt een ieders guust waardig te maken. Sluiskil, 10 April 1891. J. M. BLOK. De ondergeteekende biedt zich beleefd aan tot het maken van voor den bouw van Woningen, Schuren en der- gelijke zaken. Ook belast hij zich met het opzicht over bovengenoemde werken. Ter Neuzen, P. C. QU1ST, Noordstraat 88. Bouwkundige.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2