Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-reclitbank te Middelburg. Niet alleen de vereeniging Broedertrouw te St. Jacobi Parochie wordt er door getroffen, doch ook de kleinere vereeniging van dien naam te St. Anna Parochie, welker leden evenwel tot heden kalmpjes doorwerkten. Het groot getal orthodoxe werklieden, die Het Bildt hier en verder oostwaarts telt, gebiedt hier den Broedertrouwers meer om- zichtigheid en geeft hun bij eene werkstaking minder kans van slagen. Door de besluiten van Yrijdag jl. wordt den boeren uitzicht gegeven op vergoeding der schade, door de werkstaking beloopen. Ze moeten zich echter dan geheel aan de besluiten der landheereu onderwerpen en ondervinden daardoor niet alleen de pressie van beneden, doch nu ook van boven. Dit inaakt den toestand van velen, die geheel van de boerderij moeten bestaan, verre van aan- genaam. Welken iuvloed de troebelen der laatste tijden hebben op de waarde der ianderijen, is in de verloopen week gebleken bij eene veiling van eenige perceelen weiland, die, ofscboon niet direct binnen het gebied der slaking gelegen, verre beneden de eigenlijke waarde staan, en ook weinig kans hebben veel meer te zullen opbrengen. De heer J. C. Maaudag, te Amsterdam, vierde op 3 dezer de gedachtenis van zijne 20jarige werkzaamheid als decoratieschilder. Het is bekend, dat de heer Maandag zich als zoodanig een ge- vestigden naam verworven heefl. Wij vertrouweu dan ook, dat het hem op zijn feestdag niet aan blijken van sympathie zal hebben outbroken. TEIt NEUZEN, 7 April 1891. De afloop der laatst gehouden Elobert-wedstrijd door de leden der scherpschuttersvereeniging Voor Vaderland en Koning" alhier, is als volgt le prijs korp. hoornbl. J. P. de Smidt 49 punten; 2® prijs schutter P. Riemens 45 p.3® prijs serg. maj. instructeur De Cooker 44,6 p.; 4® prijs: buitn lid A. Visser 44,5 p.5® prijsbuitn lid A. Tholens 43,2/s p. Als prijspunten goldt het geheele aantal geschoten punten gedeeld door dat der geschoten serien. De hoogste serie was een van 55 p. geschoten door De Cooker voornoemd. In de algemeene vergadering van 3 Mei worden de behaalde prijzen uitgereikt. De opening der baan van 150 meter geschiedt, bij goed weder, op a. s. Zaterdag namiddag te 4 met Beaumont-geweer. Zaterdag jl. werd alhier door den eerstaan- wezend ingenieur bij enkele inschrijving aanbesteed, het maken van steenglooiingen op gedeelten van de Oost- en Westzeedijken te Ter Neuzen (2® ge- deelte), waarvan de raming f 10,000 beloopt, onder beheer der genie te Bergen-op-Zoom. Vijf geldige biljctten waren ingeleverd, alsvan de heeren M. van den Hoek, alhier, voor f 10,700 J. de Bree Pz., te Hoek, voor f 10,650 J. de Jonge, te Kapelle (Biezelinge), voor f 10,633 A. Tholens, alhier, voor f 10,400 en A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 10,360. Een biljet werd van onwaarde verklaard, als zijnde ongeteekend. Zondag werd bij den Brigadier der marechaus- see door eenige burgers een persoon gebracht die, nadat hij bij een landbouwer langs het kanaal nabij Ter Neuzen om drinken had gevraagd en verkregen, diens vrouw plotseling met een stok had aangevallen en verwond. Later bleek dat die persoon, August Groothaert genaamd, 38 jaar, werkman, geboren te Sas van Gent, krankzinuig was, hij is alhier in bewaring gehouden en is heden naar het krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. Den 5den dezer is door een verkeerden wissel- stand op het rangeerterrein van den spoorweg alhier een rangeer-machine outspoord, zonder dat daarbij persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad, noch materieele schade is toegebracht. Aan de openbare school in de kom der gemeente Groede is tot onderwijzer benoemd, de heer II. de Hullu van Zuidzande. De Noorsche bark Agon, kapitein Syvertsen, van Brazilie naar Gent bestemd en geladen met phosphate, werd den 14 Maart, op 40° NBr. en 39° WL., door de equipage verlaten. Deze werd opgenomen aan boord van het schip Ventura en te Westport (Ierland) geland. Hulst. Zaterdagnamiddag is een tweejarig jongetje van den landman C. v. d. Klooster te Schuddebeurs nabij Hulst in een op het erf liggenden waterput gevallen en daariu verdronken. Het kind had de moeder uit den put wel eens water voor de kuikens zien scheppen en heeft zulks ook willeu doen waarbij het voorover is gevallen. Hulst, 7 April. Bij de heden gehouden aan- besteding van het bouwen van een magazijn door den heer E. de Moor alhier, werd aannemer de heer Reuling te Hulst, voor de som van 879,82. dient. Lize stond voor den haard en was bezig voor het knetterende vuur het avondeten gereed te maken. Haar aangezicht werd door de vlam- men rood gekleurd en ze was zoo ijverig in de weer, dat ze haar vader eerst bemerkte, toen deze een brandenden spaander greep om er zijn opnieuw gestopte pijp mee aan te steken. (Wordt vervolgd.) Koewacht, Verleden Vrijdag werd alhier voor het eerst de aangekondigde weekmarkt gehouden voor boter en eieren. 125 kilo boter was er aangevoerd, alsmede eene groote hoeveelheid eieren. De boter ging vlug van de hand tegen 1,20 it 1,30 de kilo en de eieren tegen 40 a 42 cents de 13 stuks. Zuiridorpe. Er hebben zich 14 gezelschappen aangemeld, die besloten zijn deel te nemen aan het festival, dat tegen 7 Mei a. s. uitgeschreven is door de alhier gevestigde fanfarenmaatschappij z/Ons Genoegen". Westdorpe. In de op 2 dezer gehouden raads- vergadering werd behandeld 1°. Het kohier der hondenbelasting voor dit dienstjaar werd vastgesteld op 74. 2°. De rekening van het alg. armbestuur alhier over 1890, werd ongewijzigd goedgekeurd in ont- vang op 1428,69£ en in uitgaaf op/1399,59£, alzoo met een goed slot van f 29,10. 3°. Een besluit werd genomen tot regeling der jaarwedden van eventueel aan te stellen onder- wijzeressen alszij die den rang van hoofd- ouderwijzeres met aauteekeuing voor de nuttige handwerken voor meisjes bezitten op f 700, overige onderwijzeressen met voormelde aanteekening op f 500. 4°. Werd onder nadere machtiging van heeren Gedep. Staten toegetreden, in het door den HoogEd.G. heer Commissaris des Konings bij brief van 19 Maart 11. gedane voorstel, tot het aangaan eener overeenkomst met Ter Neuzen, betrekkelijk den verbouw der school te Sluiskil, bepalende dat voor derzelver kosten door de gemeente Ter Neuzen eene leening zal worden aaDgegaan, welke in 20 jaren zal moeten zijn atgelost, en in welker jaar- lijksche aflos door beide gemeenten in eveuredigheid van het aantaal schoolgaande kinderen zal moeten worden gedragen. 5°. werd mededeeling gedaan van a. een brief van Gedep. Staten dd. 6 Maart 1.1. met Ministerieele beschikkiug vermeldende dat de rijksbijdrage in de kosten van het lager onder- wijs voor dit dienstjaar bedraagt 1500 b. een dito van als boven dd. als voren met goedgekeurd raadsbesluit tot het doen van onvoor- ziene uitgaven der begrooting 1890, wat ter vorige vergadering is genomen c. een dito van als boven dd. 13 Maart 11. houdende toezending van het goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag voor dit dienstjaar, ten bedrage van f 2995,374, en d. het proces-verbaal der gedane kasopneming van den gemeente-ontvanger van 28 Maart 1.1. waaruit bleek, dat overeenkomstig overgeiegde boekeu en bescheiden in kas werd bevonden de som van f 17,43. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 April de volgende vonnissen uitgesproken, alien veroordeeld wegens overtreding van 's Rijks belastingen A. d. C., oud 22 j., arbeider te Koewacht, tot 3 dagen hechtenis en f 1 boete of 1 dag hecht. C. L. d. S, oud 56 j., werkman te Koewacht, tot 3 dagen hecht. M. C. G., vrouw van Th. d. S., oud 23 j., arbeidster te Koewacht, tot 3 dagen hecht. J. C. B., vrouw van P. J. v. G., te Clinge, tot 14 dagen hecht. en 4,80 of 3 dagen hecht. P. E., vrouw van E. M., te Clinge, tot 3 dagen hecht. A. K., te Clinge, tot 1 maand hecht. In Zuid—Beveland worden nog weinig con- tracten voor het zaaien van suikerbieten gesloten, tegen een te lagen prijs van 9,50, terwijl bovendien de fabrikanten het nuttig gebruik van weegbruggen tegenwerken. Ten vorigen jare betaalden zij zelf de kosten van wegen en thans schrijven zij voor het wegen in mandjes op de bascule. Dezer dagen overleed te Simpelveld een zonderling, die eene aanzierdijke geldsom in den muur van zijn bakhuis had ingemetseld. De erfgenamen, die wisten, dat er zich geld moest bevinden, doch niets vonden, begonnen alles te onderzoeken, en ontdekten eindelijk een versch gemetselde plaats in den muur van het bakhuis, waaruit spoedig een kapitale som werd te voor- schijn gehaald. Naar men aan de Westlandsche Courant mededeelt, is er te Kwintsheul (gem. Wateringen) bij het rooien vau een boom een steen in den groud gevonden, welke volgens de meening van enkelen niets meer of minder dan een diamant van aanmerkelijke groote zou zijn waarvan de waarde reeds op f 25,000 werd geschat. Te Utrecht hebben de heeren Ter Beek, luitenant der infanterie, en Hohman, student in de medicijnen, geduelleerd, met het gevolg, dat ofschoon met het pistool //de eer" werd gewroken, geen van beiden eenig letsel bekwam. Zeer aangenaam voor de strijdlustigen. Minder pleizierig voor hen, dat zich de politie met de zaak bemoeit, en eene ver- volging instelt, op grond van overtreding van art. 154, Wetboek van strafrecht. Het onvoorzichtig zoeken naar een lek in de gasgeleiding in een der salons op de bovenver- dieping van het hotel Des Pays-Bas te Arnhem, nl. met een brandende lucifer in de hand, bracht daar Zaterdag middag jl. eene vrij ernstige gasontploffing te weeg. Eene groote spiegelruit sprong hierdoor uit hare voegen, het paneel uit de deur, de deuren uit een paar kasten, terwijl verder, behalve eenige schroeiingen, eene groote scheur in den muur ontstond. Bij het op den wal brengen der nieuwe stoomketels voor het stoomgemaal ,,'t Hoofd van Benthuizen" bij Puttershoek brak een tros van een der kaapstanders, waarmede deze op het droge werden gewonden met het gevolg dat de audere kaapstander niet kon worden gehouden en een der spaken een jongetje van omstreeks 14 jaar tegen het hoofd sloeg zoodat bijna oumiddellijk de dood volgde. Te Zeeland (N.-B.) heeft men zich eindelijk meester gemaakt van een krankzinnige, de ,/wilde- inan" genaamd, die zich gedurende meer dan 8 jaren in den omtrek in bosschen had schuil gehou den en slechts naar zijne woning kwam wanneer de honger hem dwong. Hij heeft vrouw en kin deren die hem niet bewegen kunuen in huis te blijven en hij is geheel verwilderd, voedde zich met knollen, wortelen en eikels, was al dien tijd gekarad noch geschoren en had bijna geen kleereu aan het lijf. Op Paaschavond voud een meisje, dat thans van den schrik ziek is, hem in dien loestand in een varkensstal, waar hij zich aan het voeder tegoed deed. Toen hij even later in zijne woning kwam, werd hij gevangen genomen en later naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Zondag is te Brussel het buitengewoon congres der Belgische werkliedenpartij bijeengekomen, onder voorzitterschap van Defuisseaux. De pers werd toegelaten tot de debatteu. Bij acclamatie nam de vergadering een voorstel van heer Volders aan, waarbij aan den algemeenen raad van de partij volmacht wordt gegeven om, wanneer de Kamers niet bij de heropening van de zitting de discussie over de grondwetsherziening beginnen, de algemeene werkstaking tot na de begrootingsdebatten te ver- dagendien raad opgedragen wordt er voor te waken dat de herzieuing op geen manier wordt begraven of uitgesteld en hem, ten slotte, het recht wordt gegeven met kracht uit naam der partij op te treden wanneer een dezer eventualiteiten zich mocht voordoen. Dus geen algemeene werkstaking op staanden voet. Aangekondigd worden manifestaties in het ge heele land tegen 1 Mei a. s. Het congres eindigde onder het zingen der Marseillaise, in staande houding. Omtrent de slachting die onder een paar regimenten iulandsche troepen in Britsch-Indie is aangericht vermelden de Engelsche bladen de volgende bijzonderheden De rajah van Manipore in het Noord-Oosten van Britsch-Indie werd onlangs afgezet door het hoofd van een der krijgszuchtige stammen die dit land steeds onveilig maken. De rajah riep de hulp in der regeering van Britsch- Indie, en de onderkoning zond den hoofdcommis- saris voor Assam, den heer Quinton, naar Manipore. De heer Quinton nam twee regimenten Ghoorka's mede. Hij riep de opperhoofden der weerspanuige stammen op tot een bijeenkomst, ten eiude daarna te kunnen overgegaan tot de inhechtenisneming van het opperhoofd dat den rajah had afgezet. In den naclit, voorafgaande aan den dag der bijeenkomst, werd het kamp dat de Ghoorka's hadden betrokken, plotseling door de inlanders aangevallen. Twee dagen gelukte het den dapperen Ghoorka's (inlandsche soldaten) zich te handbaven, maar toen was hun voorraad patronen uitgeput. De heer Quiton gaf nu bevel tot den terugtocht en ieder poogde zich te redden, zoo goed het ging. Van de Eugelsche officieren die de Ghoorka's aan- voerden, verloren zeven het leven en van de soldaten sneuvelden 470 man. De tijding van den moord werd door twee vluchtelingen naar Kohima gebracht en van daar naar Simla doorge- zonden. Zoodra de onderkoning het bericht ontving, gaf hij terstond bevel, dat alle troepen die in Assam beschikbaar waren, naar Kohima moesten oprukken, terwijl tevens uit Calcutta, Barrackpore en Birma troepen werden ontboden. De onder koning is zelf terstond naar Simla vertrokken. Alle Engelsche bladen zijn het er over eens, dat de woeste bergbewoners voor dezen verradelijken aanval moeten worden getuchtigdzij ontveinzen zich echter tevens niet, dat dit geen gemakkelijk werk zal zijn. Het land is bergachtig, en de inwoners die zeer krijgszuchtig zijn, beschikken over omstreeks 6000 krijgslieden. Omtrent de aankomst van den steltlooper Sylvain Dornon te Berlijn word nog gemeld, dat een politie-agent te Potsdam hem wilde arresteeren, wegens »zijn ongewone wijze van gaan!" Dornon was echter, dank zij zijn lange beenen, spoedig uit het gezicht. In de nabijbeid der Branden- burger poort gekomen, liep hij zoo sne.l, dat de stoomtram hem niet bij kon houden. Een daverend bravo-geroep klonk hem uit de tram na. Den 12den Maart vertrok Dornon uit Parijs, gelijk men zich zal herinneren. Van wanneer dateeren de Aprilgrappen Men meent uit het einde der zestiende eeuw. In 1564 teekende de Fransche Koning Karel IX een besluit, waarbij bepaald werd, dat het jaar voortaan op 1 Januari zou beginnen, in plaats van zooals destijds op 1 April. De Fransche gewoonte om elkander geschenken te geven bij de vernieuwing des jaars deed dus de vroegere Aprilgeschenken vervallen, of liever men vond het aardig om elkan der te foppen door op 1 April geschenken in schijn te zenden of verkeerde boodschappen of zoo iets. Daar de zon die maand in het teeken der visschen komt, spreekt men in Erankrijk dan ook van Aprilvisschen. Men acht deze afleiding vrij waarschijnlijk, doch wil niet voor de juistheid er van instaan. Het gebruik van bierpompen met looden darm, zeer gevaarlijk voor de openbare gezondheid, zal in Belgie verboden zijn, te rekenen van 1 October aanstaande, zooals blijkt uit eene circulaire, in dato 3 April, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en opeubare werken aan de gouverneurs gezonden. Naar aauleiding van de geloofswisseling van verscheidene in Rusland gehuwde Duitsche prinsessen publiceert de Kreuzzeitung een gerucht makend artikel, waarin een treurig tooneel wordt opgehangeu van de behandeling dier prinsessen door bare echt- genooten en door het Russische hof. Zij zouden er door allerlfi plagerijen toe worden gedreven, haar protestantsch geloof te verwisselen voor het Grieksch-orthodoxe en voor het meerendeel door hare maunen ongelukkig worden gemaakt. Het blad verhaalt hiervan tal van staaltjws aan en noemt o. a. den tweedeu oom van den Czaar grootvorst Nicolaas die eene Oldenburgsche prinses huwde verder grootvorst Michael, die met een Badensche prinses getrouwd is enz. Echtbrenk, tnishandelingen enz. van de zijde van den echtgenoot zijn schering en inslag. En is het dit niet, dan is het iets anders. Zoo staat de gemalin van grootvorst Wladimir, eene prinses van Mecklenburg, herhaal- lijk bloot aan de schandelijkste lasterpraatjes en vervolgingen van de zijde der voorname Russische wereld. De Keizer en meer nog de Keizerin vreezen den inuemenden indruk dezer schoone en verstandige vrouw, wie vooral euvel geduid wordt dat zij de eerste protestantsche prinses is die bij haar huwelijk weigerde tot de Grieksche kerk over te gaan. De Kreuzzeiting zegt verder van het droevig lot der zwaar beproefde moeder van den tegen- woordigen Czaar te zullen zwijgen, omdat zij niet meer onder de levenden is. Ook ten aanzien van den echt tusschen de onlangs tot het Russisch geloof overgegane prinses Elizabeth van Hessen en grootvorst Sergius bepaalt het blad zich tot de korte opmerking, dat zij onmogelijk gelukkig kan zijn aan de zijde van een man, die met alles wat iederen Duitscher slechts dierbaar kan zijn, spot en zich nu eens omriugt met eene schaar van orthodoxe poppen, dan weder met lichtzinnige en zedelijk bedorven gunslelingen. Ten slotte wordt het volgende opgemerkt Volgens de nieuwste wettelijke bepalingen moet elke vorstin, bij een huwelijk met een grootvorst, het Grieksch-orthodoxe geloof aannemen. Zullen zich werkelijk nog meer Duitsche prinsessen daartoe bereid verklaren, zelfs al mocht de glans der toe- komstige czarenkroon daarbij in het spel zijn Merkwaardig is, dat juist samenvallend met dat artikel in de Hamburger Nachrichten een aan Bismarck toegeschreven entrefilet voorkoml, waarin op handhaving der goede betrekkingeu met Rusland wordt aangedrongen Men klaagt in Belgie zeer over de nadeelen, veroorzaakt door het al te overbodig toelaten van Fransche pasmunt daar te lande. Frankrijk weigert de Belgische nikkelstukken, maar Belgie is als het ware overstrooind met Franseh kopergeld. Vooral in den meelhaudel geeft dit tot veel last aauleiding en men heeft daarom bij de Regeering op beper- kende maatregelen ten opzichte van het Fransche geld aangedrongen. De meelhandelaars drijven bijna uitsluilend zaken met bakkers en dezen, die van hunne klanten meestal kopergeld outvangen, betalen ook hunne leveranciers daarmee. Zoo komt het, dat er meel handelaars en fabrikanten zijn, die bedragen van 49,000 of 50,000 francs in Franseh kopergeld hebben liggen, waarmee zij geen weg weten. Bij wagens vol werden dezer dagen de lijken van mannen en vrouwen, voor het meerendeel afschuwelijk vermiukt, door de straten van Parijs vervoerd en in de biunenplaats van een huis in de rue Drouot opgestapeld. Een groote menscheumassa stond dit schouwspel aan te staren en iedereen sidderde bij het aanschouwen van de verschrikkelijke wonden, die de lichamen vertoonden. Eenige waren onthoofd, andere hadden armen of beenen verloren, weer andere hadden gapende wonden, waaruit de ingewanden te voorschijn kwamen 't was in den woord een verschrikkelijk schouwspel. Nu en dan werden armen en beenen, die blijk- baar nog gevonden werden, op een hoop gegooid en met het bekende Fransche cynisme, werd soms onder het gelach der omstanders, een vrouwenhoofd op een mannenromp geplaatst en omgekeerd. Bij onderzoek bleek, dat dien morgen in een der verkoophuizen een veiling van wassenbeelden had plaats gehad, waarvan de meesten zoo ver- sleten waren, dat ze meestal bij het ter tafel brengen uit elkaar vielen. Naar men thans voor de zooveelste maal verzekert, zijn nu werkelijk de dagen van de speelbank te Monaco geteld. Den 16 April nl. eindigt de overeenkomst, welke in 1872 tusschen den inmiddels overleden vorst van Monaco, Karel III, en den pachter, den heer Blanc, en het door dezen gevormde consortorium tot exploitatie der speelbank voor een tijdvak van 30 jaren gesloten is. Vorst Albert toont, naar men aan de Hamb. Corr. meldt, geen lust om het privilege te vernieuwen. Bij deze twijfelachtige toekomst heeft de bank het voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2