Gemengde berichten. de noodige bescherming te verleenen. Moeielijk evenwel zal dit kunnen geschieden, indien niet tot versterking van de marechaussee of tot het afzenden van militairen wordt overgegaan. TER i\EUZE\, 31 Maart 1891. De Middelburgscbe gymnastiek- en schermver- eeniging ^Zeelandia" gaf gisteren avond in bet Nederlandsch Logement degeannonceerdcuitvoering. De opkomst van belangstellenden was niet groo't, wat inderdaad te bejainmeren was. Want weder heeft de vereeniging als verleden jaar den bezoekers een zeergenotvolien avond verschafi en weder toonden de leden, rappe, flinke borsten, hun lenigheid en spierkracht in de schoonste vormen, zonder te vervallen in de circus-kunstenmakerij. Een woord van dank door een der aanwezigen gesproken, was zeker uit aller hart gegrepen. De heer \ermeulen vooral verdient lof en voor zijne directie en voor de nette, onberispelijke wijze waarop door hem ze!f enkele nummers werden uitgevoerd. Ook de heeren die tot afwisseling eene vroolijke bijdrage leverden kweten zich uit- stekend van hun taak. Een daverend applaus viel alien en welverdiend ten deel. t Is te hopen, dat de vereeniging zich niet laat afschrikken door een minder goede opkomst. Misschien was het zoele Lenteweder, sneeuw, storm, regen, hagel enz. de oorzaak dat velen liever tehuis bij de kachel bleven. In ieder geval hebben de opgekomenen genoten en we hopen, dat het „tot weerziens uitgesproken door den directeur den heer Vermeulen, moge bewaarheid worden. Een net bal uitstekena gedirigeerd door een der turners besloot dezen gezelligen avond. Op de gisteren gehouden vergadering van vBurgerplicht" te Ter Neuzen is besloten adhaesie te betuigen met het manifest der liberale Unie. Het bestuur werd gemachtigd om, naar aanleiding van een verzoek der afdeeling Zaamslag een of meer sprekers uit te noodigen zich hier te doen hooren en in begiusel werd besloten zoo eendrachtig mogelijk samen te werken met het aan de andere zijde van den Braakman gelegen deel van het kiesdistrict. Naar men verneemt is de intrede van Ds. A. limmerman bij de Ned. Ilerv. gemeente alhier bepaald op Zondag den 19d« April a. s., terwijl de bevestiging zal plaats hebben door den consulent Ds. J. H. van 't HofF van Hoek. Bij koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 April, o. a. benoemd tot bureelambtenaar van den rijks-waterstaat, de heer J. C. Heijblom, en tot ambtenaar bij den algemeenen dienst van den rijks-waterstaat, de heer A. Plasschaert. y Be heer H. Brakman te Groede, is tot onder- wijzer benoemd aan de openbare school te Stavenisse. Bij den heer Jules Kuneman, tijdelijk te Gent, bestaat het voornemen te Sluis een distilleer- derij voor brandewijn op te richten. Axel. 31 Maart. Gisterenavond gaf het fanfaren- gezelschap „Goncordia" alhier een concert alleen toegankelijk voor de leden van bovengeuoemd gezelschap en hunne huisgenooten. Na het uitvoeren van eeuige muzieknummers werden door enkele werkende leden een drietal kluchtspelen opgevoerd. Zoowel de muzieknummers als de tooneelstukjes voldeden volkomen aan de verwachting van het talrijk opgekomen publiek. Een vreeselijk ongeluk heeft een huisgezin in IJzendijke in rouw gedompeld. Een vader heeft twee zijner kinderen, lijdend aan kinkhoest en mazelen, op eigen gezag een hoestbedarend middel gegeven, dat indertijd door een Belgisch geneesheer aan een volwassen mensch was voor- geschreven. Beide kinderen, het eene 3 jaar, het tweede 1 jaar oud, zijn aan de gevolgen be- zweken. Op hetgehucht of de buurt Geersdijk, in Noord- Beveland, werd 10 jaren geleden een gebouw, waariu eene bakkerij, aangekocht voor 4000, der brik kwam in het gezicht, doch zij zat juist aan de tegenovergestelde zijde der zandbank en op een zeer gevaarlijke plaats. De zekerste weg was de boot om de bank te slepen, doch dit zou zeer veel tijd vorderen, want de bank was nog al groot. Wilde men daaren- tegen een korteren weg nemen, dan moest men over de bank heen zien te komen, doch dit was een waagstuk, daar er een zware zee stond, waar tegen de boot hoogstwaarschijnlijk niet opge- wassen was. Yeel tijd tot beraadslagen was er echter niet de hoofdzaak was slechts tijd te winnen en dat kon men alleen door den kortsten weg in te slaan Heeds stond men klaar om de sleoptros los te maken, toen Hogben bemerkte, dat het noodig was de boot wat verder Oostwaarts te laten sleepen, daar men anders, tengevolge van de sterke stroo- ming niet bij de brik zou kunnen komen. Het touw werd weer vastgemaakt en men ging weder tegen den wind en de golven in. Een stormvlaag onttrok het wrak eensklaps aan het oog, doch even later werd het weder zichtbaar. Men bemerkte, dat het bijna geheel ODder water lag, want de golven sloegen er aauhoudend over- en alsriu verkocht voor /600. In dat gehucht wonen drie winkeliers, waarvan twee tevens bakker zijn, en nu zal zich nog iemand daar vestigen als winkelier en bakkerGeersdijk telt ongeveer 300 inwoners. Als men nagaat, welke spreekwoorden in gebruik zijn aangaande het weder in Maart, dan heeft men kans op een vroegen en goeden zomer. De boeren zeggen ineestal hoofdscbuddend vEene groene Maart brengt zelden iets goeds en verder: Maart in bloem, zomer zonder dauw de oogst verdroogd, de akker dor." Iu Keulen zegt men Maartgroen is niet schoon." In den Beneden-Lausitz//Maartgroen komt zelden tot roem", en heetgebakerde lieden worden grof en roepen uit: /Maartgroen raoet men met slagen weder den grond in jagen dan Maartgroen doet nooit goed" en Maartgroen is niet goed, Aprilgroen half goed, Meigroen heel goed"; wanneer deze regelen nu maar een sprankje van waarheid bevat- ten, moet men of men wil of niet, blijde zijn, dat we zulk een onaangenaam weder hebben. De Nederlandsche vee-inzending naar de ten vorigen jare te Buenos-Ayres (Argentijnsche republiek) gehouden landbouw-tentoonstelling heeft, naar meu verneemt, ongeacht de verevening vau kleiue postjes, een totaal verlies van 32,000 opgeleverd Sedert eenige dagen is het toezicht der marechaussee aan onze grenzen in de omstreken van Dinxperlo zeer verscherpt. Een troep van 180 Zigeuners met twee bereu bij zich, staande op Duitsch grondgebied, wil men den toegang tot oils land beletten. De vorige week wilden zij bij s land binnendringen, doch werden bijtijds in hun voornemen verhinderd. Den last dien deze lieden voor drie jaar aldaar veroorzaakten, is men nog niet vergeten. Er gaan ook uit ons land nog wel eens menschen naar Monte—Carlo, om te spelen of liever om te winnen, want om te verliezen zal wel memand die kostbare reis ondernemen. Hoe- veel kans daarop bestaat, blijkt nu weder uit de verpachting van de »Speelclub" in de groote zaal van het badhuis te Ostende. Die verpachting ge- schiedt vanwege het stedelijk bestuur, dat alzoo, evenmin als de regeering des lands, het hazardspel zoo onzedelijk acht. Als pachter is opgetreden een Franschman, die voor de pacht gedureude het bad- seizoen 311,500 francs betaalt, dat is 3500 francs voor elken dag. Als de kansen niet zoodanig waren, dat de pachter zekerheid had minstens 311,500 francs van de spelers te winnen, zou hij waarlijk die som niet bieden. Weder heeft Vrijdagnamiddag bij Maassluis een droevig ongeval plaats gehad. Een viertal Scheveningsche visschers, die met hun bom voor die gemeente op stroom lagen, begaven zich in een roeiboot naar een ander binnenkomend Sche- veningsch visschersvaartuig. Bij het aanleggen moet een of andere misgreep zijn geschiedt, althans de boot kantelde, sloeg om, en de vier maunen sloegen te water. Geruimen tijd dreven zij rond tot een sleepboot van den aannemer, den heer Kalis, hen te hulp kwam waardoor het nog ge- lukte, drie der ongelukkigen op te visschen en behouden aan boord te halen. De vierde evenwel was gezonken en in de golven verdwenen. Verschillende personen hadden van het begin af het onheil van den wal aanschouwd, zonder evenwel bij machte te zijn hulp te bieden. Eenige jaren geleden, dus wordt aan een Duitsch blad uit Brussel geschreven, werkte aan de kolenmijn te Quaregnon een mooi, jong meisje, Flora geheeten, dat echter door ziekte gedwongen werd den zwareu arbeid op te geven. Zij werd modemaakster, ging later naar Parijs en kreeo1 in eene groote zaak een betrekking. De firma, waarbij zij in dienst was, werkte ook voor den harem van den sultan van Turkije, en voor een paar jaar werd Flora met een van haar mede-arbeidsters naar Konstantinopel gezonden om daar goederen af te leveren en er veranderingen, die gewenscht mochten worden, te bewerkstelligen. Flora kwam niet te Parijs en ook niet in haar dorp terug, en was en bleef verdwenen. Onlangs stierf een oom van haar, die een kleine heen en veranderden daarbij ir. wolken van wit schuim, welke hoog door de lucht vlogen. Bij dien aanblik ontstond bij deze moedige roannen twijfel of er nog levende wezens aan boord waren. Twintig minuten was de boot nog verder gesleept, toen eensklaps de tros ten tweeden male brak. Aan het uitbrengen van een nieuwen was niet te denken, waarom men besloot een klein zeil op te zetten. Hevig huilde de wind, de golven verhieven zich tot een schrikbarende hoogte, de storm had nu zijn toppunt bereikt. Aan de andere zijde der bank gekomen, heerschte er een nachtelijke duisternis zoo douker was het dat de zeelieden elkander niet meer konaen zien, doch niettegenstaande dat werkte het voortreffelijke vaartuig zich door de golven. Alles was door die dikke duisternis omhuld ieder dacht zich voor een afgesloten barriere van waterdamp te bevinden en daarbij maakten de golven een geweldig geraas. Haar kruinen werden door den wind opgenomen en met hevig gedruisch dat boven alles uitklonk, weggeslingerd. erfenis naliet en door tusschenkomst van het Bel- gische gezantschap werd, in een te Konstantinopel verschijnende courant, eene oproeping vau de erf- genamen en dus ook van Flora geplaatst. Men was aan het gezantschap niet weinig verbaasd, toen den volgenden morgen een hofrijtuig voorkwam, waaruit eene gesluierde dame stapte, die aantoonde de gezochte Flora te zijn. De mijnwerkster uit Quaregnon had indertijd bij haar bezoek aan den harem de aandacht van een der beambten getrokken, die den smaak van zijn oppergeoieder keude, en toen men Flora vroeg, of zij voortaan tot den harem van den sultan wilde behooren, verklaarde zij zich daar dadelijk toe bereid. le Quaregnon wordt de mooie Flora bijzouder benijd om het /.geltik", dat haar te beurt viel. - Bij de nadering van het jaargetijde, waarin de dienstboden van /,volk" verwisselen, brengt de Lokal Anzeiger een vprordening in herinnering, die van den 8 Nov. 1810 dateert en nog van kracht is. Deze luidt als volgt Ieder persoon, die zich verhuurt, moet een dienst- boek bezitten, waarin het jongste getuigschrift is aangeteekend, terwijl de nieuwe »huurder" de over- eenkorast mag verbreken, in geval de vorige dienst met ondeugdelijke redenen verlaten is of voor minderjarigen geen verlof tot zich verhuren bevat. De overeenkomst wordt mondeling gesloten en door de godspenning bindend voor beide partijen terug- treden van een kant is niet toigel.iten. De gods- penning (Miethsgeldj vormt een deel van het loon en kan worden afgetrokken. Kerst- en andere geschenken, ook wanneer zij beloofd werden, zijn niet invorderbaar, terwijl men deze van het loon kan aftrekken, als de overeenkomst in den loop van dit jaar door schuld van den bediende wordt verbroken. De duur van den diensttijd is volkomen vrij werd niets daaromtrent bepaald, dan geldt hij voor Berlijn voor drie maanden, terwijl men 6 weken vbor den aanvang van het volgende kwarlaal dient op te zeggen. Zij, die voor een kwartaal zijn in dienst genoraeu, moeten den 2 April present zijn. Is de bediende buiten zijn scbuld verhinderd te komen, dan moet hij slechts de godspenning terug- geven. De dienstboden moeten alle leden van het gezin huus meesters en ook hunne gasten dieiien en moeten schade, met opzet of door grove nalatig- heid berokkend, vergoedenbij gering verzuim echter alleen, wanneer tegen het bevel in gehandeld is. De kosten van ziekte, in of door den dienst ontstaan, bestrijdt de meester tot het einde van den duur der overeenkomst. In den nacht van Dinsdag 11. zijn op den Chicago Railraod bij Racinne, in Wisconsin, een goedcrentrein en een personentrein tegen elkaar gereden. De meeste wagens werden verbrijzeld of geraakteu in brand. De stoker van den goederen- trein kwam om. Dertien reizigers werden gewond, van wie twee doodelijk. De bekende landlooper Schellenberger, naar wien de Engelsche politie met zooveel ijver zoekt, bevindt zich thans volgens het Berliner Tageblatt in Holland en zet daar zijn affaire op de meest brutale wijze voort. Zijn zaak te Louden, waar hij zijn kost verdiende met het optreden als bemiddeling tusschen hen die gaarne in't huwelijksbootje willen stappen, heeft hij overgelaten aan zijn gezellin, vrouw Keller, terwijl hij zelf zich hoofdzakelijk toelegt op 't aanbieden van zijn tusschenkomst bij 't leenen van geld of het zoeken van betrekkingen, bij voorkeur zich bezighoudt met flesscbentrekkerij, d. w. z. waren op crediet zien machtig te worden met het plechtig voornemen nooit iets le betalen. Zijn operaties worden het meest gericht op Duitschland, waar in alle oorden advertentien op- duiken, waarin Schellenberger zijn diensten aanbiedt op de meest aaulokkende wijze. Zoo vroeg hij een jongen Duitscher voor een groot Duitsch handelskantoor te Londen, waarvoor kennis der Engelsche taal geen vereischte was. Hetlaatste is er misschien aan toegevoegd, om zooveel licht- geloovigen te lokken als maar mogelijk is. Schellenberger is ook van oordeel dat in zijn affaire de prijs zich regelt naar het aanbod. Vroeger vroeg hij van hen, die zich aanboden, een vergoeding van vijf mark (drie gulden), thans nu er zooveel zonder baantje rondloopeu, eischt hij viermaal zooveel: Terwijl wij hiermede nog- maals een waarschuwing geven, deelen wij mede, zegt 't Berliner blad, dat de tegen woord ige firma heet E. Schellenberger, Amsterdam (Holland), Alexanderkade 2. De firma E. Schellenberger is in 't adresboek van Amsterdam een onbekende Alexanderkade 2 is daarin niet te vinden. Eenige weken geleden kwam een boertje in een grooten winkel aan de Rodingsmarkt te Hamburg en vroeg den prijs van een landbouw- werktuig. Men vroeg vijftien gulden. z/Vijftien gulden" sprak onze maat verbaasd, dat is veel te duur, dan kan ik in het magaziju veel goedkooper terechtdaar vragen ze maar twaalf. Op de vraag van den winkelier waar dat magazijn zich bevond gaf de boer eene naburige straat op. Thans werden, drie weken achtereen, in stilte nasporingen gedaan waar de goedkoope goederen wel van daan kwaraen en deed men de verrassende ontdekking dat eeD groot aantal kooplieden en winkeliers spdert geruimen tijd geregeld door hun ondergeschikten werden besloten. (Slot volgt.) J De prachtigste artikelen van weelde, meubelen en huisraad, eetbare waren, werktuigen, kortom alle mogelijke voorwerpen waren in het magazijn te vinden. Ongeveer acht dagen geleden hadden de eerste arrestatien in deze zaak plaats en tot Zaterdagavond waren reeds een en twintig winkel- bedienden en kuechts naar de gevangenis overge- bracht. Het onderzoek heeft een zeer grooten omvang, daar het gestolene verscheidene honderd duizend guldens bedraagt. Treurig is de omstan- digheid dat de bedienden met de knechts gemeene zaak maakten en de meeste gearresteerden vaders van gezinnen zijn en een vrij goed weekloon ver- dienen. Er waren verscheidene vrachtkarren noodig om de gestolen goederen naar het stadhuis te brengen. Kort geleden werd te Chicago, in Noord- Amerika, de kleermaker Bennet gearresteerd. Deze man was, twaalf jaar geleden, in Zvveden getrouwd en had, na een huwelijk van een jaar waarin hein een kind geboren was, zijne vrouw verlaten om naar Amerika te gaan. Te New-York trouwde hij voor de tweede maal, leefde twintig maanden met zijne vrouw en kreeg twee kinderen. Op een rnooien dag was hij verdwenen en duikelde te Philadelphia weder op, waar hij een derde vrouw namnadat hij gelukkig papa van een knaapje was geworden, verdween hij ook daar. In Balti more schonk eene vierde vrouw hem haar hand en een jaar later liet hij haar en een inmiddels geboren kind zitten. Met vrouw nomtner vijf leeide hij het Jangst en wel vier jarenzij schonk hem twee kinderen. len slotte verlangde hij weder naar verauderin^ trok naar Nieuw-Orleans en trouwde daar, binnen zes maanden, tot tweemaal toe. Naar 't schijnt kreeg hij 'i daar wat benauwd en toog nu naar Chicago, waar een jong, mooi meisje vrouw nomraer acht werd. Bennet verdiende veel geld en was heel spaarzaam maar toch was hij niet in staat iets over te leggen. Daardoor kwam wantrouwen in zijne vrouw op en toen zij, een poos geleden, in zijne brieven rommelde, kwam zij tot de zeer onaangename ontdekking, dat haar man, behalve met haar, nog met zeven andere vrouwen getrouwd was, die hij geregeld iedere week een rijksdaalder stuurde. 1 oen zij hem een geweldig standje maakte, glimlachte hij vriendelijk en zeide dat hij thans alleen haar lief had. Daarmede was de bedrogen vrouw echter niet tevredenzij liep naar het politie-bureau en deed aangifte. Toen de politie- beambten Bennet in zijn woning kwamen opzoeken, stond hij juist op het punt om naar een negende vrouw te gaan uitkijken. Omtrent de nieuwe telephonischegemeenschap tusschen Londen en Parijs wordt gemeld, dat verschillende telephoon-stelsel op deze lijn worden beproefd, ten einde door de ondervinding te leeren welk systeem voor deze verbinding de beste resul- taten oplevert. In het station te Londen zijn daarom op een met groen saai bekleede tafel zes toestellen geplaatst waarvan drie door Frankrijk voorgesteld, nl. de systemen Roulaix, d'Arnonval en Ader, en drie door Engeland ter beproeving geplaatst, t. w. de Gower-Bpll-telephoon, de De Jongh (een Belgisch systeem) en de Berliner. Deze zes concurrenten op electrotechnisch gebied zullen thans om den voorrang dmgen, en rqeds heeft menigeen in den Gower-Bell-telephoon den champion gezien. Oorgetuigen verklaren, dat in deze telephoon niet het geringste spoor is te ont- dekken van dat hinderlijke suizen, dat zoo vaak het gesprek belemmert. Op den 2den April zal de nieuwe lijn voor het publiek worden opengesteld. Een gesprek van drie minuten zal acht shillings 4,80) kosten. Men wordt dan in een klein vertrek van vier voet in het vierkant gelaten, plaatst zich voor het instrument, legt de ontvangers aan het oor en begint het gesprek. Zooals gebruikelijk, is ook hier een kleine lessenaar met schrijfgereedschap op eene geschikte plaats aangebracht. Wanneer drie minuten om zijn, waarschuwt een bel den gebruikmaker dat zijn tijd om is, en de gemeenschap weder is verbroken. Of deze onderneming ook financieel zal slagen, blijft nog te bezien. Voorloopig wordt slechts dene geleiding gebezigd, maar zoodra de omstan- digheden het vereischen zal men eene tweede in gebruik nemen. Tot dusver voldoen de proefnemingen, welke met de telephoon zijn genomen, uitstekend. Zelfs is reeds met goed gevolg de overbrenging van een opera over het Kanaal beproefd. Toen Massenets nieuwe opera Le Mage iu de Parijsche opera werd opgevoerd werden eenige genoodigden te Londen in de gelegenheid gesteld deze daar te hooren. Eerst werden twee of drie receivers gebruikt, opdat het gezelschap langer tijd zou hebben ora te luis- teren, maar de klanken waren zoo gedempt, dat de muziek, ofschoon men wel kou hooren, toch niet duidelijk genoeg was om mooi te kunnen genoemd worden. Toen echter werd de zoogenaamde silent box gebruikt en werden de leden van het gezelschap een voor een in dit celletje opgesloten. Elk mocht een minuut doorbrengen in het hokje, waar het gedruisch der buitenwereld niet doordrong en toen kon men duidelijk zoowel het orkest als de solo's hooren. De dames, die de voorstelling bij woonden, waren vooral zeer tevreden over de proefneming, daar zij nu, zonder zich aan de zeeziekte bloot te stellen, voortaan te Londen een Fransche prima-donna, die te Parijs optreedt, kunnen hooren zingen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2