Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2699. Woensdag 25 Maart 1891. 316 Jaargang. Een scliets uit „lioogere kringen." Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer pev jaar, tot veel verminderden prijs. Ull bind verscbijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bl| den uitgever P. J(. V A SI BE 8ANDE te Ter Neuzen. Jfotitieli Overzicht. De bekende Fransche geleerde Ernest Renan, die een groot vriend was van den overleden Prins INiapoleon, liet zich dezer dagen tegenover een reporter van een Parijsch blad op de volgeude wijze over hem uitIk heb hem gekend en hem lief gehad, want hij vereenigde ware goedhartigheid met treffende eenvoud. Naar mijne meening raoest de pers hem met den grootsten eerbied behandelen, want hij had een voortreffelijk karakter en verdieude het lot niet, dat hem heeft getroffen. Had hij naar mijn raad geluistera, dan zou hij de politiek hebben vermeden, rustig en gelukkig met Prinses Clotilde te Prangins hebben geleefd, en de ge- achiedenis van het tweede Keizerrijk hebben ge- schreven, waartoe hij meer bevoegd was dan iemand anders. Te Prangins bezat hij een schatKoningin Sophie der Nederlanden correspondeerde dagelijks met hem, en zij was eene vrouw van buitengewoon verstand, en zoo innemend, eene echte Duitsche uit den tijd van Goethe, en daarbij den Franschen zeer genegen. Koningin Sophie maakte den Prins in hare brieven bekeud met al de geheime bij- zonderheden der Europeesche staatkunde. Die brieven, ik herhaal het, zouden een ware schat zij n voor de geschiedenis onzer eeuw. In de Italiaansche Kamer heeft Bonghi een voorstel ingediend, bepalende dat alle traktaten, welke nieuwe fiuancieele lasten opleggen of waarbij afstand van grondgebied is betrokken, vooraf aau het oordeel der wetgeveude macht moeten worden ouderworpen. De adder, die hier onder het gras school, werd door den premier Di Rudini gezien Bonghi had natuurlijk de triple-alliantie op het oog. De Minister verklaarde in voor Bonghi zeer vleiende bewoordingen het voorstel niet te kuunen aaunemen. Bonghi trok toen ziju voorstel in. In Engeland laat de onde houthakker zich nu en dan nog al eens hooren. Te Hastings hield hij eene rede, waarin hij zeide, dat de Engelsche liberaleu slechts zeer weinig hebben af te dingen op de buitenlandsche politiek der regeering. Daar- entegen viel hij de fiuancieele politiek van het ministerie-Saiisbury heftig aau. De Iersche heeren O'Kelly Harrisson, Redmond en O'Connor ziju te New-York aaugekomenen daar zeer koel ontvangen. Er is in Amerika eene partij, die voor Parnell strijdt en eene andere, die hem tegenwerkt en kwistig een ge'illustreerd geschrift over de beruchte echtbreukzaak verspreidt. Veel geld zullen de vrinden niet uit Amerika meebrengen. De scheiding tusschen de uiterste linkerzijde van het Deensche Folkething en de gematigde doet reeds hare uitwerkiug. De laatste heeft de FEUrLLETQN. 8) Eindelijk deed zich een geruisch als van een geritsel van de zijde der deur hooren, waarop Irene zoo angstvallig den blik gericht hield zij glimlachte zaehtjeshaar inoeder trad binnen schooner dan ooit in haar purperfluweelen, met diamanten bezaaid kleed. In heur haren fonkelde een halve maan van robijnen, terwijl bij het zachte schijniel van het nachtlampje haar gelaat met een schier boven- menschelijke bleekheid overtogen was. Het kind richtte zich met een luiden kreet op en viel in hetzelfde oogenblik met een zwaren zucht in haar kussens terug. Voor de eerste maal kon zij de aangebeden verschijning niet te gemoet Snellen. Haar krachten schoten, helaas, te kort. De gravin trad met haastige schreden naderbij en, bij het bed gekoinen, kuste zij de beide wijd geopende oogen, die haar met zooveel liefde aan- zagen, toen zij zachtkens haar adem er over liet gaan. Slaap, mijn lieveling, slaap, mijn kind. Doe die mooie oogen dicht en na verloop van hoogstens een uur ben ik weer bij je terug. Dan zal ik daar in dien stoel bij je komen zitten en zult ge je hoofd tegen mijn schouder aanvleien, je weet wel, op jou plaatsje maar dan moet je ook zoet zijn en intusschen gaan slapen, dadelijkgaan slapen O mama, ik bid u, ik smeek u, laat mij van avond niet alleen hield Irene aan, haar snikken rol van oppositie quand meme vaarwel gezegd, en zich bereid getoond in enkele gevallen met de regeering samen te werken. Dezer dagen werd aangenomen, niettegenstaande het verzet der uiterste linkerzijde, een ontwerp, krachtens hetwelk behoeftige personen, wanneer zij den leeftijd van zestig jaren hebben bereikt, geen straf bare haudelingen hebben begaan en in de laatste tien jaren geen ondersteuning uit de openbare armenkas hebben genoten, door de gemeenten en den staat zullen worden onderhouden. Gedureude de eerstvolgende vier jaren zal de staat hiervoor jaarlijks een millioen kronen beschik'oaar stellen en later het dubbele dezer som. Een voorstel der uiterste linkerzijde om ieder arbeider, die een ongeluk krijgt 't zij in of buiten de werkplaats, te verzekeren werd verworpen. De regeering wil den onderstand alleen verleenen aan hen, die door een ongeluk, hun gedureude den arbeid overkomen, voor verderen arbeid onge- schikt zijn geworden. De politieke disch is schraal voorzien, ook de Amerikaansche, die anders ook weinig oplevert dan schotels met opstand en rebellie. Alleen de Duit sche bladeu bevatten in hunne kolommen nog al vrijwat geschrijf over werkstakiugen. Onder de socialisten daar heerscht groote verslagenheid nu de werklieden aan de sigarenfabrieken te Hamburg verklaard hebben, de werkstaking niet te kunnen volhouden en dus het werk gaan hervatten. Aan de partij heeft die werkstaking 400000 mark gekost en het doel is niet bereikt. Bij deze werk staking golden niet de gewone redenen verhooging van loon of verkorting van werktijd. Het geschil lag hierin, dat de Hamburgsche vereeniging van sigarenfabrikanten verklaard had, geen leden der socialistische vereeniging in dienst te willeu hebben. De uittartende handeliugen der socialistische vereeni ging hadden hen daartoe genoodzaakt. Thans is de socialistische organisatie der werklieden in dat vak te Hamburg vernietigd. De hoofden Auer en Singer hebben aan de mijnwerkers te kennen gegeven, dat zij zeer lichtzinnig zouden handelen met eene werkstaking te beginnenomdat er geen geld is om den werkstakers uit te keeren. De graandragers in de haven van Duisburg hadden onlangs eene loonsverhooging van 25 percent geeischt, en daar zij die niet dadelijk kondeu verkrijgen, den arbeid gestaakt. Daarna hadden de graanhandelaars de verhooging toegestaan, maar Zaterdag jl. bekend gemaakt, dat dit zoo niet kon blijven en dus het loon weder even als vroeger zou worden betaald. De dragers, die inmiddels eene onderlinge vereeniging tot ondersteuning in onderdrukkende, terwijl zij trachtte haar stem in bedwaDg te houden, omdat zij wist dat luid spreken haar verboden was. Ik weet niet waarom, maar ik ben baug, ziet u O, ik ben zoo bangIk begrijp niet wat het is, maar ik meen telkens vlak bij of boven mij een groote zwarte gedaante te zien, met een mantel, waarmede zij mij bedekken wilals zij mij dan aanraakt, is haar hand zoo zwaar als lood. O, het is zulk een vreeselijk gezichtAch, blijf mama, blijf toch voor deze een keer moet u bij mij blij ven. Wanneer u bij mij is, heb ik het heerlijk warm dan is de kamer vroolijk en licht en zou ik gerust kunnen gaan slapen Mijn engel, ik ben immers bij je, antwoordde de gravin. O, wees toch kalm, je weet toch wel, dat ik, je moedertje, hier bij je bed zit? Ja, maar strakjes zult u weggaan O, dat is maar voor een oogenblikje weet dat moet gebeuren. Ik ben nu eenmaal gekleed. Luister eens, wij zullen zoo doenjij doet de oogen toe, en je zult nauwelijks den tijd hebben om tot tweehonderd te tellen of ik ben weer terug. Mijn lief klein meisje zal verstandig wezen, niet waar Zij weet, dat liet zoo moet zijn. Het kind antwoordde niethaar hand drnkte die van de gravin hartstochtelijk. Na verloop van een oogenblik zeide zij fluisterend Als het dan moetMaar kon vooral spoedig terug, mama Zult u het doen, heusch, lieve mama Zij hield de hand niet meer zoo vast omklemd als een oogenblik te voren. Haastig maakte de gravin haar viugers los en, haar zwaren sleep opnemende, verdween zij, na langeu tijd haar lippen werkstaking hadden opgericht, weigerden die voor- waarden aan te nemen en lieten den arbeid staan. Doch inmiddels hadden ook de graankoopers zich ver- eenigd en verklaarden thans werklieden van elders in dienst te zullen nemen. De dragers hebben nu aan eeuige patroons te kennen gegeven, dat zij verminderiug van werktijd verlaugen, teneinde door minder arbeid lang geuoeg te kunnen leven om genot te hebben van de uitkeering, waarop zij volgens de nieuwe wet met hun TO'4* jaar aan- spraak hebben. Het aandeel der gemeenten in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1891 is door Ged. Staten, voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, vastgesteld als volgt, voorAardenburg 5, Axel 11, Biervliet 5, Boschkapelle 4, Breskens 5, Cad- zand 3, Clinge 7, Eede 3, Graauw 4, Groede 6, Hengstdijk 2, Hoek 4, Hontenisse 14, Hoofdplaat 3, Hulst 7, Koewacht 8, Nieuwvliet 4, Oostburg 5, Ossenisse 3, Overslag 2, Philippine 3, Retranche- ment en St. Kruis 2, Sas van Gent 2, Schoondijke 5, St. Jansteen 9, Sluis 4, Stoppeldijk 7, Ter Neuzen 12, Waterlandkerkje 1, Westdorpe 3, IJzendijke 6, Zaamslag 7, Zuiddorpe 3 en Zuid- zande 4. Naar men verneemt, zou de Minister van Marine, de heer Dyserinck, zijne portefeuille ter beschikking van H. M. de Koningin-Regentes hebben gesteld. Het Vad. voegt er bij, dat de Minister van Oorlog, de heer Bergansius, tijdelijk met het beheer van het departement van Marine zal worden belast. Wordt het Yrijdag door de Tweede Kamer mede aangenomen wetsontwerp tot wijziging der wet op het Geneeskundig Staatstoezicht tot wet verheven, dan zullen er twee nieuwe geneeskundige inspecties worden ingevoerdZeeland met het westelijk deel van Noord-Brabant, standplaats Breda, en Limburg met het oostelijk deel van Noord- Brabant standplaats Maastricht of Roermond. Gevolg van de ontworpen nieuwe indeeling zal voorts zijn, dat de bestaande geneeskundige raden in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zullen worden ontbonden. De wijzigingen in de postwet gebracht zijn, voor zooveel het publiek er rechtstreeks bij betrokken is, de volgende Het port der couranten is nu, na aanneming van een paar amendementen, bepaald op 4 cent per nommer van 40 gramop 1 cent boven 40 op de vochtige haren, van het kind gedrukt te hebben. Een, twee, drie, vier uren verliepenIn de stilte van den winternacht hoorde men reeds de beweging op straat herlevenhet bleeke schijnsel van den December-morgen drong door de bliuden. Het kind was, sinds het vertrek der gravin onbewegelijk, met de oogen naar de deur gericht, blij ven liggen slechts een eentoonig ge- fluister, het nauwelijks hoorbare herhalen van den geliefden naam weerklonk als de laatste polslag van een zieltogende in de stilte van het vertrek Mama, mama, mama En altijd op denzelfden toon deed zich die zachte roepstem, zoo vol begeerigen angst hooren Mama, mama, mama Slechts haar bevende vingers plukten zenuw- achtig aan de dekens. Mistress Dickson had al het mogelijke gedaan om haar tot bedaren te brengen en dien hartver- scheurenden kreet, welke zulk een hevig zedelijk lijden verried, te stillen. Zij had getracht haar gedachten af te leiden, haar omhelsd, haar te drinken gegeven. Te vergeefs De kleine had al haar pogingen hardnekkig weerstreefd. De bonne, die uitgeput was van vermoeienis en door het eentoonige geluid van die eindelooze klacht in slaap was gewiegd, sluimerde Eindelijk kondigde een verwijderd gedruisch een snel naderend rijtuig aan. Het hield plotseling voor de koetspoort stileen doffe slag verried het neervallen van den zwaren ijzeren bout. Een oogenblik later deed zich andermaal dezelfde tot en met 100 gram, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 1 cent daarboven. Ook zal, op door den Koning te bepalen wijze, de heffing op het courantenport kunnen geschieden bij wijze van abonnement. Het port van monsters werd bepaald op 24 cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram. Er is een stadsport bepaald van 3 cent voor brieven van 15 gram en van 5 cent voor brieven van 15 tot 200 gram. De commissie van rapporteurs wenschte het nog goedkooper, namelijk 24 cent, maar kwam daar later op terug. De staat behoudt het monopolie van brieven (niet van drukwerken)maar daaronder zijn niet begrepen en kuunen dus door ieder ander worden vervoerd brieven, vervoerd binnen den kring van een post- of hulpkantoor met het doel ze ter post te brengenbrieven, betrekking hebbende op voorwerpen waarmede ze vervoerd wordenbrieven afkomstig van een persoon of van personen tot den gezin behoorende (of een brief tegelijk)brieven per scheepsgelegenheid aangebracht in een van de havens des Rijksbrieven, vervoerd binnen den kring van een post- of hulpkantoor krachtens Koninklijke vergunning. Het zal voortaan vergund zijn de vervolgkopie bij de drukproeven te verzenden. Het maximumrecht voor postwissels en postbe- wijzen werd gebracht op 5 cents voor bedragen van f 12,50 maar op 24 voor bedragen tot en met f 5. De agenten der suikerfabrieken trachten ook op Duiveland en Schouwen met de landbouwers contracten te sluiten voor f 9,50 per 1000 kilo; daar behalve de te lage prijs ook nog onaanneme- lijke voorwaarden worden gesteld, worden er haast geen contracten gesloten en zal, wanneer er niet spoedig prijsverhooging komt, het voor de beet- wortelteelt bestemde land met andere gewassen worden bezaaid. Bijna alle landlieden zijn de meening toegedaan, dat deze teelt zal moeten worden opgegeven, indien de fabrikanten geen hoogeren prijs besteden. Uit het jaarverslag van de Chr. phil. inrich- tingen van Ds. J. van Dijk te Deutichem, voor- namelijk bestemd tot opleiding van predikanten in de Nederl. Herv. kerk, blijkt o. a. dat in 1890 23 candidaten in de theologie tot proponent be- vorderd en alien beroepen werden, zoodat thans reeds 80 gemeenten predikanten hebben, die in Deutichem hunne opleiding ontvingen. Twintig kweekelingen erlangden in 1890 het diploma voor de hoogeschool. Het getal studenten bedraagt thans 56 en de cursus ving met 165 ruischende stroom aan den kant der deur hooren, waarop het kind al die lange uren getuurd had. Aarzelende voetstappen als waren zij op het punt voorbij te gaan, weerklonkendoch plotseling deed zich een doordringende kreet, vol lang be- dwongen smart hooren. Mamakom toch, ik wacht op u De gravin opende gejaagd de deur, verschrikt door den onheilspellenden klank van die kinderlijke roepstem. Bevend en verward snelde zij naar het bedje, liet er zich op haar knieen voor nedervallen en, haar arm onder Irenes hoofd leggende, richtte zij het op en vleide het tegen haar schouder aan. Na een lange stilte, zeide het kind met een ge- lukkige glimlach, de oogen sluitende Daar heb ik nu weer mijn geliefkoosd plaatsje, mijn eigen plaatsjeWat is u lang weggebleven, MamaMaar, ik heb trouw gewacht. O, wat lig ik hier goed En wat ruikt u heerlijk Mama Beweeg u niet, toeGeef mij nog een kus o, nog veel meer Dank u O wat zal ik nu goed kunnen slapen Mama. De moeder, die tot in het diepst van haar gemoed ontroerd was, huiverend bij een killen ademtocht, die haar hart bijkans deed stilstaan drukte haar lippen op den vriendelijk glimlachenden mond. En het het kind gerustgesteld door de tegenwoor- digheid van het aangebeden wezen, viel het groote geluk ten deel, in te sluimeren om nimmermeer te out waken. E I X D E, TER SEIZEISCHE (01 RAW (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1