Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2698. Zaterdag 21 Maart 1891. 31e Jaar^ans^. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. 336ste ST AATSLOTERIJ. I* Bijvoegsel van de Ter ITeuzensche Courant. Een heer in de Heerestraat, te Groningen, was Zondag naar de kerk. Hij had zijn gouden horloge met ketting op de kamer laten liggen. Het was wel bewaard onder de hoede van eene dienstbode. Deze echter moest even uit om eene courant aan een der buren te brengen, en van hare afwezigbeid werd door een dief gebruik ge- rnaakt, en het horloge weggenomen. De bestolene ontving kort daarop eene briefkaart van den vol- genden inhoud WelEHeer. Ik heb de eer, ter uwer gernststelling kond te doen, het door UE. reeds lang geuoeg bezetene horloge in betere handen is overgegaan (artikel een van ooze sociale toestanden) troost u dan met de herinneringen aan het verleden aangenaam bezit Een Yriend van algemeen bezit. Zooals bekend is werd de lste klerk ten kantore van den rijksontvanger te Bolsward, vader van 11 kinderen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maandon wegens het onder zich houden van gelden, aan den Staat behoorende. Sedert 31 jaren vervulde deze klerk zijn betrekking met de meeste nauwkeurigheid, tegen een salaris van f 600 gedurende de laatste jaren. De Rijksontvanger Hora Siccama te Zeist heeft in *De Fiscus" op het lot van dezen beklagenswaardigen man gewezen. Thans heeft H. M. de Regentes aan den veroor- deelde kwijtschelding van straf voor den tijd van 3 maanden verleend. Zaterdagmiddag vervoegde zich eene juffr. in de bank van leening te Rotterdam, om een pakje te beleenen. Bij haar heengaan vergat zij een ander pakje mede te nemen. Een andere vrouw maakte er een der ambtenaren opmerkzaam op die het pak op zijde legde en zeide „straks zal zij het wel komen halen". x>e zaak kwam later echter verdacht voor; men opende het pak, en nu kwam er een levend kind voor den dag. Een adres van bierbrouwers in Noord-Brabant is aan Z. H. den paus gezonden. Het luidt Allerheiligste Yader Met diepen eerbied vragen de ondergeteekenden, alien bierbrouwers in Noord- Brabant en tegelijk trouwe zonen der H. kerk en van den apostolischen stoel, uwen vaderlijken zegen en veroorloven zich U in kennis te stellen, dat zij ernstig in hun bedrijf benadeeld worden door de exploitatie eener bierbrouwerij door de EE. PP. trappisten. Die Paters, welke zich voor eenige jaren in de nabijheid van Tilburg vestigden, achten het nood- zakelijk, daar het bleek dat de bonwgrond te ondankbaar was om in hun onderhoud door grond- ontginning te kunnen voorzien, een bierbrouwerij er bij te beginnen. Waren zij er voor eigen gerief mee tevreden geweest, zeker niemand zou er zelfs in het minst aan gedacht hebben, hun daarvan een grief te maken. Edoch, allengs kwam hun bier, hoewel op kleine schaal in den handelzij leverden aanvankelijk aan eenige particulieren, en ziende dat hun zulks nog winst afwierp, gaan zij die inrichting ver- grooten op een wijze, die waarlijk monstrueus mag genoemd worden. Door die ongelijke concurrentie, Heilige Vader, wordt aan een groot getal bierbrouwers belangrijke schade berokkend, welke voor sommige zelfs een oorzaak van oudergang kan worden. Immers, niet alleen in Tilburg en omstreken en de geheele Katholieke provincie, maar zelfs in Holland vindt men op vele plaatsen reclame-borden, waarop met groote letters te lezen is Hier is Trappisten-bier te verkrijgen. Dat die Paters zeer veel op de andere bier brouwers voor hebben door het geestelijk kleed dat zij dragen en den naam van zuiverheid en degelijkheid van hun product, tot zelfs in het protestantsche Holland, wie zal het betwijfelen, terwijl in dezen veelbewogen tijd de wereld al te veel geneigd is de waar van anderen van ver- valsching te verdenken Daarenboven beschikken zij over bijna kostelooze werkkrachten, daar een werkman in hun klooster misschien evenveel per dag kost, als de andere brouwers aan hun werk- lieden per uur betalen. Redenen waarom zij in het belang hunner ge- zinnen, in het belang der werklieden en van de maatschappij U. H. met kindejdijke gevoelens van den diepsten eerbied, smeeken, aan genoemde Paters het recht tot deze onmogelijke concurrentie in het uitoefenen der bierindustrie te ontzeggen. De giftmengster van Roden Bij vonnis der rechtbank te Assen, is ten ver- zoeke van Tietske Hellinga, weduwe Tienstra, en van Popke Hellinga, wonende te Roden, verklaard dat Grietje Wobbes Gaaikema, wed. Klaas Hellin ga, geen voordeel kan genieten uit het door hare dochter Grietje ten haren behoeve gemaakt testa roent, zoomede dat zij onwaardig is om als erfge- name bij versterf uit de nalatenschap harer dochter voormeld iets genieten. Door deze beschikking komt nu de nalatenschap van Grietje Hellinga aan haren broeder Popke en hare halfzuster Tietske voormeld. Men meldt uit Doesburg p Een der schaduwzijden van het rustige soldaten- leven is zeker het betrekken van een wachtpost bij nacht, te meer nog, wauneer die post is gebrand- raerkt als een, waar 's nachts tusschen 12 en 1 't spookuur verschijnselen zijn waar te nemen, die nadeelig werken op 's menschen zenuwgestel. Sedert het mysterieuze voorval in het bekende huis aan de Yeerpoortstraat, ongeveer twee jaren geleden, werd uiets dergelijks vernomen. Thans echter is weer een geheimziunig wezen opgedoemd, dat zijn jaarfeest houdt en het bij voorkeur schijnt gemuut te hebben op onze landsverdedigers, en wel meer in 't bijzonder op hen, die den wachtpost voor het Arsenaal betrekken. In den nacht vau Maandag op Dinsdag o. a. ontwaarde de aldaar op schildwacht staande soldaat een veteraan uit Indie een in het zwart gehulde vrouwengestalte, die op hem afkwam en hem zwevend en suizend, rakelings voorbij trok. De man ontstelde vreeselijk, zoo zelfs, dat hij niet bij machte was het geheimzinnige wezen aan te roepen of wel het te achtervolgen, om, desnoods met gebruikmaking vau zijn wapenen, teonderzoeken, wie of wat daar in het nachtelijk duister zich voortbewoog. Dezelfde gestalte moet zich altijd volgens 's mans beweren in dien nacht zes malen aan hem vertoond hebben, zonder eenige explicatie van het doel van haar nachtelijken tocht te hebben gegeven. Woensdagnacht zijn de inbrekers te Amsterdam weer flink aan het werk geweest. Omstreeks half drie, liepen drie jongelui heel leuk te wandelen op de Prinsengracht en gingen, elkaar goeden nacht wenschende, de Tuinstraat in. Even later voegden zij zich weer bij elkaar, een van hen klom in een lantaarn voor perceel 2, 2de Egelantiersdwarsstraat, en draaide die uit. Waarschijnlijk zijn zij, daar nog menschen op waren in de manufactuurmaga- zijnen van den heer H. Dinklage en van den heer Hammekool, verjaagd, terwijl ook aan een perceel in de Egelanlierstraat sporen van hun aanwezigheid te zien waren. De politie deed door een porder de lantaarn ontsteken, terwijl door den agent Smit een man gearresteerd werd, die, aan het politie-bureau Noor- dermarkt ondervraagd, verklaarde naar zijn liefje op weg te zijn. Op hem is echter niets verdachts bevonden. De inbrekers waren wel verjaagd maar blijkbaar niet ontmoedigd. Het oog der dieven viel thans op een der best voorziene winkelkasten van perceel 111, Wester- straat, hoek Anjeliersdwarsstraat, manufacturenma- gazijn Willem III" van den heer 0. Deconinck, nog wel aan de zijde der Westerstraat, waar de schurken 't meest in de gaten kunnen loopen Door met een scherp werktuig de sponning uit te drukken, lichtten zij de ruit naar buiten. Deze brak en daardoor ontstond een gat, groot genoeg om eenige stukken serge en andere zaken machtig te worden, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 160. De heer Deconinck werd, zoodra het misdrijf door de politie ontdekt werd, opgebeld en herkende aan 't politie-bureel Noordermarkt de overblijfselen van de gestolen goederen. Door de politie te Rotterdam is proces- verbaal opgemaakt tegen een tapper aan het Roode Zand, die des nachts 2 agenten van politie aldaar, die in het uitoefenen van hnnnen dienst waren, van hunne vnjheid beroofde, door hen in een lokaal, waar het publiek toegang heeft, op te sluiten. De houder der inrichting begaf zich middelerwij ter ruste, doch na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, werden de agenten door de vrouw des huizes in vrijheid gesteld. Zondagmorgen in de vroegte heeft zich in alle stilte uit Veendam verwijderd de chef-veldwach- ter F. T. Toen men Js morgens de niet gesloten woning binnendrong, waren daaruit al de meubelen verdwenen. Er is Zondag al dadelijk naar ver schillende stations geseind om aanhouding van den voortvluchtige, daar deze nog een som van drie a vierhonderd gulden had af te dragen aan den gemeente-ontvanger, wegens opgehaalde schoolgel- gelden. Ook moet de bedoelde persoon een vrij aanmerkelijk bedrag aan kleine schulden hebben achtergelaten. De Bank te Monto-Carlo is aan het vechten tegen een combinatie van ,/kapitalisten". Het maximum van inzet is bepaald om den spelers te beletten boven een zeker bedrag telkens de inzetsom te verdubbelen. Een aantal spelers poogde deze bepaling te ontduiken door voor gezamenlijke rekening te spelen. Als de leider van het spel doubleeren wilde, zette een tweede speler eveneeus let maximum. Was het weer noodig, twee anderen. Nu heeft de Bank Dinsdagavond geweigerd toe te staan, dat meer dan een persoon te gelijker tijd de hoogste som inzet. Yerontwaardiging der spelers Maar de Bank is onvermurwbaar. »Ik wed zes dat gij verliest, tegen zes dat ik win," is haar motto. De stoomboot Utopia, die 800 Italiaansche landverhuizers aan boord had, is bij Gibraltar in botsing gekomen met het Engelsche pantserschip Anson. De Utopia ontving een ernstig lek bij den achtersteven en zonk binnen 10 minuten. Onmiddellijk werden de booten van de Anson en van de andere Kngelsche oorlogsschepen, die in de nabijheid waren, uitgezet om de schipbreukelingen te redden, maar dit ging zeer moeilijk, daar de wind zeer hevig was. Een stoombarkas sloeg om en daarbij kwamen eenise matrozen om. Hoevelen van de opvarenden der Utopia gered zijn is nog niet met zekerheid bekend, maar men vreest, dat niet meer dan een derde behouden is. De aanvaring vond in den avond plaats. Dat nog velen gered konden worden, is vooral te danken aan de electrische lampen aan boord van de Engelsche schepen, waardoor het tooneel der ramp geheel kon verlicht worden. Den 5den Febr. 1889 kwam te Buenos Ayres, per Nederlandsch stoomschip Schiedam, een Hol- landsche familie aan, bestaande uit Nicolaas Bland Schmidt, zijn vrouw Johanna Bulder en twee kinde ren van 13 en 10 jaar, genaamd Helena Catharina en Adelina. Zij vestigden zich te Barracas, voorstad van Buenos-Ayres, alwaar zij een hut bewoonden. Op het einde van genoemd jaar vonden de buren de hut gesloten en dachten, dat de familie met de noorderzon was verdwenen, doch eenige dagen later ontdekten zij een hond, die zonder ophouden de aarde aan den kant eener sloot opkrahbelde. Zij begaven zich daarheen en vonden het verminkte lichaam van genoemden Nicolaas Bland Schmidt. De politie werd hiervan in kennis gesteld, het lijk begraven, en de hut geopena, die verlaten bleek te zijn. Van de buren werd vernomen, dat een zich noemde Charles druk de hut bezocht zoodat men vermoedde, dat hij met vrouw Schmidt en de kinderen, na den mau vermoord te hebben, de vlucht had genomen. De politie zocht geruimen tijd te vergeefs, totdat na eenigen tijd een commis- saris aan de Paseo de Julio, Charles meende ontdekt te hebben. Naar het politie-bureau gebracht en ondervraagd zijnde, bekende hij, genoemden Schmidt met hamerslageu te hebben vermoord, en dat vrouw Schmidt met de kinderen zich te Montivideo ophield de straat kon hij niet noemen, doch alleen zeggen, dat zij in de nabijheid eener distilleerderij woonden. De Argentijnsche politie begaf zich naar Monte video uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zij geruimen tijd gewoond hadden in de Italiaansche stichting „dei buoni amici" doch daaruit verwijderd waren, toen het geld op was, waarna de politie zich hun lot had aangetrokken. Kort daarop had vrouw Schmidt een toegangsbewijs gevraagd voor het hospitaal, daar zij zich niet wel gevoelde binnen eenige dagen kwam zij daarin te overlijden, zoodat de kiuderen tijdelijk in het weeshuis werden verzorgd. De oudste, Helena, schreef intusschen naar haar grootmoeder te Amsterdam, die den heer H. Reineke, consul van Uruguay, van het geval in kennis stelde. Genoemde heer schreef hierover aan het consulaat-generaal te Rotterdam. De consul verkreeg van de directie der Nederlandsche Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij vrije passage terug naar Nederland voor beide kinderen. De heer B. A. Barr^re, oud-consul der Neder- landen te Montevideo, daartoe door het consulaat- generaal te Rotterdam aangezocht haalde de kinderen uit het weeshuis, bezorgde hen aan boord van de Schiedam (dezelfde boot die hen naar Zuid-Amerika had overgebracht), alwaar zij goed werden ver zorgd en zoo werden zij dit jaar behouden te Rotterdam aan wal gezet. De kinderen bevinden zich thans bij hun grootmoeder te Amsterdam Yan 1 tot en met 15 Maart. Hulst. Geboorten. 4 Maart. Petrus Ludovicus, z. van Johannes Baptist de Cauwer en van Anna Maria Sckorbeijn, 11 Maart. Maria Philomena, d. van Augustinus Pranciscus van de Walle en van Maria Louisa de Kever. Overlijden. 14 Maart. Petrus Lafeber, oud 24 j., z. van Jacobus en van Anna Maria Cabooter. Axel. Huwelijks-aangiften. 12 Maart. Joannes Debock (van Ter Neuzen), oud 38 j., jm. en Delphina Groothaert, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Maart. Pictcr Haak, oud 28 j. jm. en Neeltje Dielernan, oud 21 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Janna, d. van Marinus Andriessen en van Anthonina Maria Hanielink. 6 Maart. Janna, d. van Anthonij Roose en van Pieternella Andriessen. 11 Maart. Marinus, z. van Frampois do Jonge en van Margaretba Klaassen. 13 Maart. Catharina, d. van Hendrik Scheele en van Jacoba Pieternella van de Velde. 15 Maart. Frans, z. van Johannes Jacob Kaijser en van Cornelia Hendrika Moens. Overlijden. 3 Maart. Janna Cornelia Maas, oud 5 j., d. van Daniel en van Wilhelmina de Feijter. 4 Maart. Hubregt Witte, oud 6 j., z. van Adriaan Marinus en Levina Jansen. 8 Maart. Maria Agnes Catharina Gremme, oud 85 j., wed. van Jacobus Johannes van Spanje. 12 Maart. Suzanna IJzebaart, oud 8 w., d. van Andries en van Adriana den Engelsman. Willem Boeije, oud 5 w., z. van Jacobus en Maria Jansen. Bosclikapelle. Geboorten. 10 Maart. Cornelis Fran- ciscus, z. van Petrus Augustinus Mangnus en van Elisabeth de Waal. Overlijden. 6 Maart. Pieter Rovers, oud 77 j., weduwn. van Apolonia Annaart. Hengstd ijk. Overlijden. 3 Maart. Sophia Clasina Kriekaart, oud 65 j., echtg. van Jan Francies Kremers, wed. van Pieter Geelhoedt. Hoeh. Geboorten. 2 Maart. Maatje, d. van Adriaan de Kraker en van Jacomina Keukelaar. 7 Maart. Karel, z. van Pieter van der Hooft en van Suzanna Donze. Overlijden. 9 Maart. Geertruida Riemens, oud 68 j., wed. van Bastiaan de Jonge. llontenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Maart. Willem Johannes Nijgh (van Middelharnis), oud 27 j., jm. en Arendje Cornelia Schouten, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Maria, d. van Petrus Bogaert en van Cornelia Sarneel. 7 Maart. Johannes Franciescus, z. van Petrus de Booij en Maria Sophia Pieters. 9 Maart. Joseph Antonius Maria, z. van Pieter Augustinus Weemaes en van Leonia van Kerckvoorde. Overlijden. 6 Maart. Jacobus Johannes van Waterschoot, oud 51 j., echtg. van Seraphina van Waterschoot. 10 Maart. Cornelis van Campen (van Stoppelijk), oud 53 j., weduwn. van Carolina Burm. Hoewaclit. Huwelijks-aangiften. 11 Maart. Domini- nicus Meert, oud 22 j., jm. en Florentina Geerts, oud 19j.,jd. Geboorten. 7 Maart. Margareta Maria Leonia, d. van Josephus van Hove en van Stephanie Valent. Overlijden. 5 Maart. Sophia Maria Martens, oud 7 m., van Desiderius en van Marie Leonie Martens. Marie Louise Verschuuren, oud 1 j., d. van Joannes Franciscus en van Maria Theresia van Hooije. Ossenisse. Overlijden. 2 Maart. Pieter Francies Kints, oud 69 j., echtg. van Petronella Overmeeren, weduwn. van Clara Rosseel. 8 Maart. Josephus Florijn, oud 52 j., eehtg. van Ida Smits. Overslag. Overlijden. 5 Maart. Jacobus Modestus Apers, oud 41 j., z. van Franciscus en van Cordula van Hijfte. 7 Maart. Melanie Christiaens, oud 67 j., d. van Bemardus en van Maria Christina Bruggeman. ■Miilippine. Geboorten. 3 Maart. Maria Clementina, d. van Eduardus de Loose en van Maria de Witte. 7 Maart. Johannes Franciscus, z. van Petrus Serie en van Maria Louise de Mul. 13 Maart. Theophile Theodorus, z. van Willem Hendrikus van Hurck en van Pelagie Dhollander. Overlijden. 5 Maart. Elisa Francisca Ploegaert, oud 5 w., d. van Franciscus en van Stephania van Heersvelde. 10 Maart. Coralie Cornelis, oud 48 j., d. Dominicus en van Melanie Vermeerschen. Sas van Lieut. Geboorten. 2 Maart. Cornelis Jacobus, z. van Cornelis Jacobus Dootjes en van Cornelia Bekkens. 7 Maart. Jeanne Prudence, d. van Pieter Francies Wauters en van Ida van Parijs. Overlijden. 4 Maart. Nathalia Louisa Dhaene, oud 1 m., d. van Charles en van Maria van de Voorde. 10 Maart. Amelia Philasia de Vleeschouwer, oud 73 j., wed. van Au gustus Franciscus Dierkens. Sint Jansteen. Geboorten. 2 Maart. Julia Coleta, d. van Rozalia van Looij. 3 Maart. Clementina, d. van Constantinus de Yos en van Maria Franciesca Badts. 6 Maart. Maria, d. van Josephus Yemimmen en van Leonie van Hecke. 9 Maart. Joseph, z. van Zephyrinus Franciscus Janssens en van Maria Carolina Inghels. Emelia Eugenia Maria Joseph, d. van Theophilus Norbertus Verhelst en van Theresia Maria van Duijse. 10 Maart. Augustus Joseph, z. van Hendrikus Josephus Hufkens en van Maria Cecilia d'Hert. 13 Maart. Dominicus, z. van Johannes Franciscus Lievens en van Leonie van Daele. Theophilus, z. van Jacobus de Meester en van Theodora Vernimmen. Overlijden. 1 Maart. Christina Vereecken, oud 79 j., wed. van Pieter Johannes Verspeeten. 7 Maart, Rozalia Cornelia Inghels, oud 55 j., d. van wijlen Lazarus en van Amelia Veesaert. StoppeldijU. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Maart. Jo sephus de Meijer, oud 59 j., weduwn. en Maria van Denderen, oud 41 j., wed. Geboorten. 8 Maart. Anna Maria Catharina, d. van Johannis Franciscus de Bakker en van Maria Koolegem. Westdnrpe. Geboorten. 2 Maart. Machiel, z. van Ludovicus Franciscus van Geetsum en van Maria Anthonetta Frederiks. 7 Maart. Leonora Urgenie Clementine, d. van Carolus Vincentius de Hulsters en van Maria Gijzelman. 12 Maart. Julma Augusta Natalia, d. van Johannes Fran ciescus van der Heijden en van Anna Maria Bogaert. Overlijden. 4 Maart. Petrus Cornelis Lafort, oud 2 j., z. van Machiel en van Prudentia Frederiks. /iHamslai;. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Maart. Jaco bus de Bruljne, oud 25 j., jm. en Maria de Mul, oud 23 j., jd. 12 Maart. Abraham Dees, oud 23 j., jm. en Suzanna Wil- lemsen, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Maart. Pieter, z. van Jan de Pooter en van Sara Hamelink. 11 Maart. Maria, d. van Framjois Hame- link en van Geertrui Faas. 12 Maart. Maria, d. van Ma rinus van Driel en van Jozina de Putter. Overlijden. 3 Maart. Anna Overdulve, oud 28 j., d. van Hendrik en van Elizabeth van de Wege. 11 Maart. Jacobus Dobbeldam, oud 71 j., z. van Cornelis en van Maria Godlief. Kuiddorpe. Geboorten. 10 Maart. Edemond Leon, z. van Carolus Ludovicus Fermont en van Angelina Mathilde Audenaert. Trekking van Dinsdag 17 Maart. lste klasse. 2de lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 19130 1500. No. 7657 16368 20345 1000. No. 7242 f 400. No. 8453 19226 200. No. 453 12253 14198 100. Prijzen van f 20. 80 2202 4384 7050 9576 12572 14980 16807 18663 84 2208 4392 7070 9629 12588 14988 16813 18669 89 2271 4393 7083 9643 12615 14995 16823 18674 91 2275 4431 7130 9701 12620 15037 16865 18838

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5