BOURSE ZOMERSEIZOEN. WAARSCHUWING. KUNSTGUANO, PAASCH-OS. Timmermansbaas, Advertentien. Bestekken en Teekeuingen, Telegrafische berichten. Woensdag overleed te Biezelinge, op bijna 92jarigen leeftijd, de heer P. H. Saaymans Vader, oud—lid der Tweede Kamer. De overledene was een der oudste en hechtste steunpilaren der anti- revolutionaire beginselen. Op Pinksteren-Maandag zal te Goes een muziek-festival worden gehouden, waartoe de ver- eenigingen Volksvermaken en Eupbonia de banden bebben ineen gestagen. In concurrentie met de eerste tram-omnibus- maatschappij, opgericbt in Januari 11., is op het eiland Tholen een tweede tot stand gekomeu waarvan de directie te Scberpenisse gevestigd is. De dienst zal weldra worden geopend, en alzoo zullen niet minder dan zestien ritten tusschen Tholen en Stavenisse per dag worden gedaan. GRANDS MAGASINS BR USSEL S. GUILLON O Is verschenen, de prachtige geillustreerde Cata- logus voor het Zomerseizoen, bevattende de nieuwste modellen voor Damesjaponnen, Fleeren- en Kinder- kleeding en voordeelige aanbiedingen der nieuwste Stoffen. Bestellingen worden FRANCO vracht en rechten toegezonde7i door geheel Nederland. Goederen welke niet bevallen worden verruild of bet bedrag der rekening terugbetaald. Ons Reevpeditiehnis te Rozendaul verzekert I de spoedigste eu stiptste toezending der bestelde goederen. TER NEUZEN, 20 Maart 1891. Zooals nit achterstaande advertentie blijkt is de gymnastiek en schermvereeniging ^Zeelandia" van Middelburg voornemens eene uitvoering te geven op Maandag, 30 Maart a. s. Allen die zicb den genoegelijkeu avond herinneren die deze vereeniging hun verleden jaar verschafte en voorstanders zijn van de heilzame gymnastiek zullen dit zeker met genoegen vernemen. Een woord van opwekking tot eene tronwe opkomst, is dan ook wel overbodig. In de tweede helft der maand Februari is door het hulppostkantoor Axel de volgende onbe- stelbare brief verzonden, aan het adres van F. Willaert, Selzaete. Zaamslag. De heer L. C. Terneden, predikant te Maasdam, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. 's Gravenhage, 20 Maart. Tweede Kamer. De postwet is heden zonder stemming aangenomen, alsmede het wetsontwerp tot voorkoming van aan- varing op openbare watereD, die voor de scheepvaart openstaan. De Congo-stukken zijn commissoriaal gemaakt. Naar aauleiding van adressen uit Amsterdam, over den toestand in de werkhuizen en de op te heffen Kon. fabriek van werktuigen, is bij het debat de aandacht gevestigd op de wecschelijkheid van den steun der regeering aan de pogingen tot reconstructie der fabriek. De Kamer is hierna op reces gegaan. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 20 Maart. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Aauwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dron- kers, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar, Wieland en Visser. Na opening zegt de Yoorzitter dat sohriftelijke mededeeling is ontvangen van den heer Van IJssel- steijn en van den heer Grenu, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen, de eerste door uitlandigheid, de tweede door ongesteldheid. Ook de heer Dees was door ziekte afwezig. De Voorzitter gaf in overweging af te wijken van de volgorde der te behandelen zaken, zooals zij op de agenda voorkwamen en wenschte het kohier van den hoofdelijken omslag het laatst aan de orde te stellen. Mama is bezig zich te kleeden, kindlief. Maar voordat zij uitgaat zal zij bij je komen om je goeden nacht te zeggen, dat belooft zij je. Irene ging weer liggen, het hoofd naar de deur gewend, terwijl haar schitterende oogen door de spanning, waarin zij verkeerde, nog grooter schenen. Een half uur verliep; er heerschte zulk een adem- looze stilte in het vertrek, dat men de pendule hoorde tikken en het kind gejaagd kon hooren ademen. (Slot volgt.) De heer Moes vond het beter de volgorde te behouden. De heer Mr. Dronkers zegt, dat het denkbeeld van hem is uitgegaan. Het kohier van den hoofdelijken omslag is genoeg ingezien, hij hoopt dat de besprekingen niet zoo langdradig zullen zijn als vroeger. Wordt besloten de orde van behandeling door den voorzitter voorgesteld, te volgen. Ontvangen was een brief van den schoolopziener, waarin hij mededeelt dat het hem bij een bezoek aan school A gebleken is, dat aldaar veel gebrek aan plaatsruimte was. Niet alleen is de toestand in strijd met de wet op't onderwijs maar ook 't onder- wijs zelve lijdt er door, daar dit vooral in schrijven en teekenen onmogelijk goed te geven is, wanneer drie kinderen zitten waar slechts plaats is voor twee. Hij verzoekt hierin verbetering door het plaatsen van meer schoolbanken. Dit schrijven is in handen gesteld van de commissie van school toezicht om bericht, consideratie en ad vies. Hierop heeft genoemde commissie medegedeeld dat ook haar die toestand bekend was, doch dat zij met het oog op de wet van 1889 en de gevolgen dier invoering, de mogelijke oprichting van bizondere scholen en dientengevolge gedeeltelijke vermindering van kinderen op de openbare geen vergrooting durfde voorstellen. Nu evenwel sedert dien geen bizon dere scholen zijn verrezen en vooralsnog geen ver grooting kan plaats hebben, stelt zij voor aan het verlangen van den heer schoolopziener te voldoen. De voorzitter zegt dat de toestand van dien aard is, dat maatregelen tot voorziening in dezen moeten genomen worden. Het Dag. Best, heeft daarom geinformeerd bij de hoofden der scholeD, beiden bewijzen met cijfers dat de ruimte onvoldoende is. De voorzitter zegt, dat er mogelijkheid bestaat door het plaatsen van meer school tafels een zeventig- tal zitplaatsen meer te krijgen, doch ook dan nog is er gebrek aan ruimte. Het Dag. Best, adviseert daarom tot het bouwen van een derde school. De heer Moes kan zich hiermee niet vereenigen hij geeft in overweging eene verdieping op school A te zetten, wat voor de gemeente voordeeliger zal zijn, ook met het oog op de meerdere onder- wijzers, die bij eene nieuwe school zullen noodig zijn. De voorzitter zegt, dat de school een model school is zesjarig is de cursus die de leerlingen door- loopen in zes localen is zij verdeeld. Scholen met meer dan 300 kinderen acht hij ondoelmatig, niet in 't belang van 't onderwijs. De heer Tazelaar merkt op, dat de wet toestaat 600 kinderen in eene schoolhij zegt dat wel is opgegeven hoeveel kinderen weder ter school zullen komen, maar niet hoeveel deze weer zullen verlaten. De heer Yisser is het in de verste verte niet eens met den heer Moes. School A is veel te licht om hierop eene verdieping te plaatsen 't Trappen klimmen voor kinderen vindt hij een last. Bovendien zouden de kosten groot en alleen grond te winnen zijn. De heer Tazelaar zou dan liever, nu de school geen verdieping dragen kan, school A willen ver- grooten door bij te bouwen in den tuin van het hoofd der school en school B door er twee vleugels bij te bouwen; doch nu vooreerst zich te behel pen met het bijplaatsen van schoolbanken. De voorzitter zegt, dat het nu een geschikte tijd is om subsidie te erlangen van het Rijk, daar dit de gemeente door de grensregeling tusschen de omliggende gemeenten 84 bunders vruchtbaren bouwgrond heeft ontnomen. De heer Mr. Dronkers gelooft dat alien het eens zijn dat in dezen toestand verandering moet komen en alleen verschil is omtrent den weg tot verbetering. Hij stelt daarom voor Burg, en Weth. deze rege- ling in handen te geven. Zij komen dan in den raad met een voorstel de leden hebben tijd gehad van gedachten te wisselen en kunnen dan amendementen voorstellen. Na eenige bespreking wordt besloten schoolbanken bij te plaatsen en overigens te handelen in den geest van T gesprokene door den heer Mr. Dronkers. De voorzitter geeft lezing van de verschillende posten van het bestek van 't gewoon oaderhoud. Door een opmerking van den heer Joz. de Feijter om bet werk in meerdere perceelen te besteden, ontstaat eene gedachtenwisseling, tot ten slotte Burg, en Weth. gemachtigd worden te handelen naar goedvinden. Onder de bespreking hiervan zegt de heer Moes gezien te hebben, dat J. de Smidt gemeente-visch- afslager wederom veroordeeld is wegens dronken- schap en wel tot 14 dagen hechtenis hij vraagt of dit geen reden is dezen zijn ontslag te geven. De voorzitter zegt dat dit reeds in bespreking is. In 1889 was door H. Ribbens zeilmaker alhier een adres ingediend verzoekeude bestrating voor zijn woning. Op dit adres is geantwoord, dat te gelegener tijd hierop zal gelet worden. De meeste leden zijn van oordeel, dat dit een persoonlijk belang is; de beer Jac. de Feijter verlangt ver- daging dezer zaak om zich beter op de hoogte te stellen, waartoe wordt besloten. Ingekomen was een schrijven van den heer J. W. Happee, onderwijzer aan school B alhier, mel- dende dat hij benoemd was tot onderwijzer aan eene openbare school te Middelburg en verzoekende mitsdien ontslagen te worden uit dienst der ge meente met 1 April a. s. Op ad vies der commissie van school toezicht, wordt na ingewonnen inlichtingen bij 't hoofd van school B besloten adressant met 1 Mei eervol te ontslaan. De heer F. van Dixhoorn merkt in zijn schrijven nog op, dat hij met het vertrek van den heer Happee, een groote werkkracht op de avondschool verliest en verzoekt in 't belang van 't onderwijs in de vreemde talen dat weder een onderwijzer met acte-Fransch zal worden benoemd. Daar de heer De Groot onderwijzer aan school A daarvoor bereid is, zullen de noodige stappen worden gedaan. Ontvangen was een brief van den Commissaris des Konings, omtrent de op te richten Kamer van Koophandel. ZExc. heeft hiertegen geen bedenking en wenschte van den raad te weten den census en het tijdstip der oprichting, zijne goedkeuring gevende aan het voorgestelde getal van 5 leden. Het Dag. Best, was evenwel veranderd, wat het aantal leden betreft en stelde voor dit op 7 te bepalen, waartoe wordt besloten. Wat den census betreft, de voorzitter zou in dezen voor algeraeen stemrecht zijn, maar de wet spreekt eenmaal van een census, een som der patentbelasting. Hij wenschte die daarom zoo gering mogelijk. De heer Moes stelde voor f 5, de heer Visser f 3. Het voorstel van den heer Yisser als zijnde het verststrekkende werd daarna in omvraag gebracht en verworpen met 7 tegen een stem die van den voorsteller. Het voorstel van den heer Moes werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen wordt eveneens aange nomen het tijdstip der oprichting te bepalen op 1 Juli. Ingekomen was een adres van J. Meslier, ver zoekende nog een paar dagen de mestvaalt achter zijn woning te tnogen laten liggen, daar deze weldra opgeruimd zal worden. Besloten wordt in dezen in afwachting te blijven. Ingekomen was verder een schrijven van de afdeeling Ter Neuzen van den bond voor Algemeen Kies— en Stemrecht tot verscherping van toezicht op het vervalschen van levensmiddelen in deze gemeente, als van melk, boter, suiker, genaalen koffie, zout enz. De heer Moes acht dit een zaak van groot belang en acht het wenschelijk hieraan gevolg te geven. De voorzitter zegt, dat de botervervalsching indertijd geen termen tot rechterlijk vervolg had gegeven daar de vereischte vormen niet in acht genomen werden. Wil de raad de politie, dus hem machtigen die vormen voortaan te bezigen, hij is er voor bereid en verlangt ook te weten of de raad publiciteit wenschte te geven aan het onderzoek dat bij verschillende leveranciers zal gedaan worden hij zal hiervan rapport uitbrengen zooals dit in andere steden openlijk in de courant geschiedt. De raad kan zich na eenige besprekingen hiermede vereenigen. De voorzitter legt voor de leden ter inzage het verslag der Nieuwjaars-Commissie onder dankbe- tuiging aan de leden voor hunne bemoeiingen. Ontvangen eenige Provinciale en Staatsbladen. De voorzitter brengt onder de aandacht der leden het besluit der Tweede Kamer inzake de grens regeling tusschen Ter Neuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Biervliet en IJzendijke, waardoor, wordt dit besluit door de Eerste Kamer goedgekeurd, waaraan niet te twijfelen valt, Ter Neuzen 84 bunders grond in den Vergaertpolder verliest. Wordt besloten hierin te berusten. Ontvangen was een verzoek van L. de Groene, om 17^ M. rasterwerk van de gemeente in koop te erlangen, en wel voor f 7. Het Dag. Best, stelt voor dit verzoek toe te staan, waartoe wordt besloten. Zonder hoofdelijke stemming worden tot leden van de commissie van toezicht van den grindweg Ter NeuzenHoek herbenoemd de heeren P. Moes en Jozias de Feijter. De voorzitter zegt, dat de aanbesteding van de schoolbehoeften een bevredigend resultaat heeft opgeleverd Nog is door den voorzitter ontvangen een schrijven uit St. Nicolaas, waarin wordt mede gedeeld, dat de gemeente schuldig is aan de Mb'. MechelenTer Neuzen de som van f 316,44 zijn 1Je der kosten voor de verbreking van het ijs in den afgeloopen winter. De voorzitter en alle leden wenschten eerst eene specifieke opgave, alvorens dit bedrag te betalen. Te meer wilde de voorzitter dit, daar hem ter kennis is gekomen, dat van de schepen 60 h 70 gulden ijsgeld is gevorderd. De heer Visser wilde, dat voortaan de gemeente die hielp betalen, ook gehoord zou worden omtrent de plannen en uitvoering, wat niet is geschied, terwijl de heer Jac. de Feijter wees op de geldver- morsing van het openmaken van den oostelijken kanaalarm wat geen resultaat heeft opgeleverd. Wordt besloten de behandeling dezer zaak aan Burg, en Weth. over te laten. Ingekomen was een adres van Moggre verzoekende eene smidse te mogen plaatsen achter zijne woning in de Lange Noordstraat en een schrijven van D. Faas dat hij is aangeslagen als hebbende twee honden, terwijl hij er slechts een bezit. Beide worden naar B. en W. gerenvooieerd. De heer Yisser dringt er op aan dat spoedig eene oproeping voor onderwijzer worde gedaan. De openbare gaat in geheime zitting over. Na heropening wordt het kohier van den hoofdelijken omslag en dat van de belasting op de honden vastgesteld. De voorzitter zegt ten slotte nog een exemplaar van het blad Rhenania ontvangen te hebben, waarin een artikel voorkomt ongunstig voor de haven. Hierin wordt beweerd dat de schepen alhier te lang moeten liggen alvorens te kunnen lossen enz. Hij heeft een der hier wonende cargadoors over deze zaak gesproken, die hem een Engelsch blad had doen toekomen waarin wordt geschreven dat in geen haven de miuerie b.v. zoo vlug wordt gelost etc. Dit schrijven is naar de redactie der Rhenania ter plaatsing gezonden. De vergadering is gesloten. x iz iz v i.i i i x a u lX. Van 11 tot en met 19 Maart. Van 17 tot en met 19 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 51 binnenvaartuigen op— en 38 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 1 afgeschut. CORRESPONDED TIE. Wij ontvingen twee ingezonden stukken uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel, waarin een candidaat voor het lidinaatschap der Tweede Kamer wordt besproken en wel ten zeerste aanbevolen en even sterk bestreden. Wij kunnen deze geen plaats verleenen en nernen deze gelegenheid tebaat, om te herinneren dat wij nimmer ingezonden stukken plaatsruimte geven, die kennelijk het doel hebben een zekere candidatuur te steunen., Eei)- Ondergeteekende betuigt zijn harte- - lijken dunk voor de vele bewijzen van belangstelling op zijn 86»ten geboortedag ont vangen. De Gemeente-Ontvanger van Ter Neuzen waar- schuwt de achterstalligen in de voldoening van den Hoofdelijken Omslag. belasting op de honden en wegens recht van erfpacht, om, ter voorko ming van vervolging, hun verschuldigde onverwijld te zijnen kantore te voldoen. KANTOOR wordt gehouden van's Miian- dags tot en met Vrijdags, telkens van 10 tot 1 ure. Op feestdagen is het kantoor gesloten. De ondergeteekende maakt bij deze bekend, dat hij met het a. s. Paaschfeest een OS hoopt te slachten, die het kolossale gewicht van 2000 pond zal bereiken en slechts 3| jaar oud is. Dat kolos sale dier is gekweekt bij den landbouwer Jan van IIoeve, Coegorspolder, gemeente Axel, en zal Woensdag 25 dezer zijn te bezichtigen. Voor lief- hebbers van een degelijk stuk vleesch beveelt ondergeteekende zich minzaam aan. H. II A R TOG, Slager te Ter Neuzen. De ondergeteekende biedt zich beleefd aan tot het maken van voor den bouw van Woningen, Schuren en der- gelijke zaken. Ook belast hij zich met het opzicht over bovengenoemde werken. Ter Neuzen, Noordstraat 88. P. C. QU1ST, Bouwkundige. De ondergeteekende heeft de eer te beriohten, dat hij van af heden zich aanbeveelt als voor alle voorkomende werkentevens belast hij zich met het opmaken van plauneu en bestekken. Ter Neuzen, Tholensstraat. 3. F. STOFFELS Fz. bij G. MEULENBERG, te Ter Neuzen. DE LA De fraaiste en grootste Magazijnen van Nouveautds in Belgie 3 Q YLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 17 Eng. s.s. idem idem Eng. s.s. idem Eng. s.s. idem Duits. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. idem Deens. tjalk Noor. brik Eng. s.s. idem Eng. s.s. idem idem idem Duits. s.s. Voor Ter Kemen t Woodstock 1677 Leith Cassia 3292 Bilbao River Lagan I 2272 Londen Van Ter Neuzen River Derwent I 2272 Londen Ptarmigan 3492 Liverpool Voor (lent t Yegesaek 1579 Norma 1385 Nord 1635 Gorm 5272 Spindrift 2003 Derwent 2118 Pietronella 183 Bjorgvin 724 Ravenshoe 1141 Electro 1387 Van Gent t Londen Goole Libau idem Londen Goole Nykoping Lanrvig Goole Hull Polo Benabourd Norma Aviemore Nord 1373 1860 1385 2634 1635 Hull Goole idom idem Burneiland stukg. minerie stukg. stukg. idem stukg. idem vl. en gr. idem stukg. idem graan bout stukg. idem stukg. idem idem idem ledig Ter Neuzen. ABR. ALLAART.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2