Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND, Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. Door den directeur van het pensioenfonds zal aan adressauten schriftelijk mededeeling worden gedaan van den uitslag van het naar aanleiding der aanvragen ingesteld onderzoek, zullende bij die mededeeling eene opgaaf worden gevoegd van de stnkken, welke moeten worden ingezonden, om in het genot van pensioen te worden gesteld. De aanvrage kan ongefrankeerd worden toege- zonden aan volgend adrestfAan den directeur van het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van burgerlijke ambtenaren" te 's Gravenhage. Men schrijft ons uit Londen De Vlissingsche lijn heeft voor ons, Engelschen, vele gebreken en ongeriefelijkheden. Het haven- station te Vlissingen staat niet aan de haven de treindienst tusschen Vlissingen en Amsterdam is lang niet snel; de dagdienst gaat te vroeg uit Londen; de spoorwegdienst op de LondenChattamDover— lijn verhoudt zieh tot de overige spoorwegdiensten in Engeland, als de Centraalspoor in Holland tot de andere Hollandsche lijnen de avondexpres doet uur over 49 Eng. mijleu, terwijl de expres AmsterdamRotterdam 60 Eng. mijlen rijdt in 1 u. 10 m. vele gebreken voor een snel verkeer. Daarom mag men de goede zijde der Vlissingsche lijn ook wel eens roemen. Bij den jongsten vreeselijken sneeuwstorm in den nacht van Maandag op Dinsdag bleven alle kanaal- booten steken. De booten DoverCalais durfden niet afvarenOstende voer af, maar kreeg het zoo kwaad op zee, dat ze terug moest keeren. Van de Vlissingsche booten echter zeggen de Londensche bladen /,De stoomboot van Vlissingen kwam te Queensborough aan op den gewonen tijd, na een stormachtigen overtocht." Ja, de Vlissing sche booten kunnen wel niet raeer meedoen met de nieuwste booten, wat spoed betreft, doch het zijn goede zeebooten, die er zich bij stormweer prachtig^ en veilig doorheen slaan. Amst. Ct. De heer J. van 't Lindenhout ontving de laatste dagen weer tal van giften voor de Wees- inrichting te Neerboscb, voor den bouw van een nieuw weeshuis en voor zijn streven tot verbele- ring van straatjongens. Zoo ontving hij uit Rot terdam van den heer V. 0. f 500, van N. N. f 600, van Mevr. de wed. U. D. /100, post- merk Velp j,voor de weezen" f 100. Voorts nVOOT verbetering van straatjongens, van iemand nit 's Hage, die onbekend wenscht te blijveu", 300. Vrijdag overleed te Goes de heer M. J. Soutendam, in leven majoor-kommandant der dienst- doende schutterij aldaar, ridder van den Ned. Leeuw en van de Eikenkroon, gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis en dat van 60jarigen dienst. De overledene was 17 September 1810 te Goes geboren. Maandag werd het lijk met militaire eer ten grave gebracht. De heer Rooseboom heeft in de Kamer de kwestie te berde gebracht of het geoorloofd is brieven in een postpakket te slniten. De wet verbiedt het niet met zoovele woorden, maar de bepaling dat brieven aan een port zijn onderworpen, geeft aanleiding tot de opvatting, dat aan dit voorschrift niet wordt voldaan, wanneer zij in een pakket zijn gesloten, al wordt dit eveneens door den Staat vervoerd. Bedriegen wij ons niet, dan is het verbod om brieven in een postpakket te sluiten een doode letterde postambtenaren hebben wel wat anders te doen dan elk pakket te openen, om zich te over- tuigen of de wet nageleefd is, vooral omdat zij het dan weer behoorlijk moeten dichtmaken, wat hun meer tijd kosten zou dan hun werkkring ver- oorlooft. Nu toch eene nauwkeurige controle ondoenlijk is, zou het maar beter zijn indien het verbod, zoo dit wettelijk bestaat, werd opgeheven, waartegen toch zoo veelvuldig gezondigd wordt, door zeer velen in onwetendheid. Doot het bestuur der Vereeniging totChris- telijke verzorging van krankzinnigen is besloten, het gesticht Veldwijk geen verdere uitbreiaiug te geven, maar in de provincien Zuid-Holland en Groningen gestichten in het leven te roepen, onder hetzelfde bestuur. In de omstreken van Zeveubergen is thans een aanvang gemaakt met het oontracteeren van suikerbieten voor de volgende campagne. Men betaalt f 10 per 1000 kilogram. Te Ouddorp wordt door de agenten f 9,50 per 1000 kilo aangeboden, in plaats van /"11a f 12 in 1890. Een en ander waarschijnlijk ten gevolge van de aanneming der suikerwet door de Tweede Kamer. De Minister van landbouw in Belgie heeft ter kennis van de gouverneurs der provincien gebracht, dat 400,000 francs te hunner beschikking wordt gesteld voor den aankoop van pootaardappelen, die onder de behoeftige keuterboertjes en op het land gevestigde arbeiders kosteloos verdeeld moeten worden. iemand, dien zij lief had, een blik vol vertrouwen op hem vestigde en van tijd tot tijd een zenuwachtig lachje deed hooren. Eindelijk verscheen de gravin, buiten adem doch gliralachend, in haar sleepend, rijk met kant ver- sierd morgenkleed. (Wordt vervolgd.) TER 1VEUZE1V, 17 Maart 1891. In de op Vrijdag 20 Maart a. s., des voor- middags te 10 uren, te houden vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling Primitief kohier hoofdelijken omslag idem belasting op de hondenbrief schoolopziener gebrek schoolruimte bestek gewoon onderhoud verzoek ontslag onderwijzer Happeebrief commis- saris des Konings over Kamer van koophandel adres J. Meslier over mestvaaltadres afdeeling bond Algemeen kies— en stemrecht betrekkelijk vervalsching leveusmiddeleningekomen stukken, enz. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt //de Theetuin" voor het a. s. seizoen geopend op Maandag, 2e Paaschdag, met eene uitvoering door de fanfaren-maatschappij ffSt. Cecilia" van St. Pauwels te geven. Het bestuur meent reeds nu verzekerd te zijn van een 5tal uitvoeringen gedurende den a. s. zoraer, zoodat het den leden dit jaar niet aan uitspanning zal outbreken. Tot deskundigen bij de a. s. examens voor onderwijzers in deze provincie zijn o. a. benoemd: voor vaderlaodsche geschiedenis de heer J. Beve- lander Schoo, directeur der rijks-normaallessen te Oostburg en hoofd eerier openbare school te Groede voor handteekenen de heer E. van Dixhoorn, onderwijzer bij de rijks-normaallessen te Axel en hoofd eener openbare school te Ter Neuzen. Hulst, 17 Maart. Gisteren werd aan den heer Mr. Walter, benoemd kantonrechter te Nijmegen, bij zijn vertrek daarheen, door eenige vrienden in het hotel vHet bonte Hert" bij den heer Brand, op een diner een zilveren plateau geschonken, vervaardigd bij de firma van Kempen te's Graven hage. Koewacht. Ook in deze gemeente zijn een paar gevallen van influenza voorgekomen, gelukkig niet van ernstigen aard. Ook ,/de oorlap", die zoogenaamde nieuwe ziekte blijft hier nog in de gemeente ronddwalen en kiest onder de kinder* degenen uit, welke de ziekte nog niet gehad hebben. Het schijnt, dat er geen enkele van verschoond mag blijven. Biervliet. Nadat sinds een paar weken de mazelen zich hier voordoen, voornamelijk op het gehucht Driewegen, waar het aantal (130) school- leerlingen tot 30 gedaald is, komt nu aldaar ook die ziekte in de woniug van het hoofd der school voor. 's Gravenhage, 17 Maart. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de postwet is besloten het vervoer van brieven boven K. G. van staats- monopolie uit te sluiten. In art. 3 is aangenomen het stadsport te bepalen op 3 cent beneden 15 en 5 cent van 15 tot 200 gram het gewone briefport is 5 cent tot 15, 10 cent van 15 tot 200, 15 cent van 200 tot 500 gram en verder 5 cent meer voor elke 500 gram. Het port van drukwerken is onveranderd aangenomen. Yerworpen is het amendement-Mees om een extra-port voor nieuw- jaarskaartjes in te stellen. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Maart de vol gende vonnissen uitgesproken G. A. T., oud 32 j., klompenmaker te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevang§nisstraf. P. J., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 2 maanden gevang. P. J., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 1 maand gevang. C. v. d. K., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. J. C. H., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 45 dagen gevang. P. L. F., oud 11 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren ontslagen van rechtsvervolging. P. M. S., oud 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 1 maand gevang. N. P. R., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. J. H., oud 19 j., workman te Ter Neuzen, is wegens het dragen van een uniform door een onbevoegde veroord. tot eene boete van f 5 of 5 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van Yrijdag 13 Maart 1891. Veroordeeld s A. P. G., huisvrouw van J. G., te Ter Neuzen, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de vereischte vergunningtot eene boete van 40, subsidiair 20 dagen hechtenis. J. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het niet onmiddelijk begraven van een afgestorven dierte Ter Neuzen; tot eene boete van f 5, subs. 1 dag hecht. J. K., boerenknecht te Zaamslag, ter zake van het bejagen van eens anders land, zonder voorzien te zijn van eene daar- toe betrekkelijke akte en schriftelijk bewijs van den recht- hebbende tot 2 boeten elk van f 3, subs3 dagen hecht. voor iedere boete en met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. F. J. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel dat uit te leveren of de waarde te betalen ad f 5, subs. 2 dagen hecht. lo. j. d. R., schilder en 2o. P. M., schildersknecht beiden te Hoek, ter zake van het op Zondag bejagen van eens anders grand, zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende gelijktijdig gepleegd door 2 vereenigde personen; ieder tot 2 boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. S. d. M., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het bejagen van eens anders grand, zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbendetot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. met verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen haas, met bevel dien uit te leveren, of de waarde te betalen ad f 1,25, subs. 2 dagen hecht. P. L., landbouwersknecht te Westdorpe, ter zake van het zich met wildstrikken in het veld bevindende, buiten openbare wegen en voetpadentot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van den in beslag genomen wildstrik. H. J. A., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 3e herhaling; tot 10 dagen hecht. J. d. S., vischafslager to Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap op 2 verschillende tijdstippen bij 2e herhaling tot tweemaal 7 dagen hecht. A. O., werkman te Axel, ter zake van openbare dronken schap tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. v. E., werkmam, J. O., landbouwersknecht en J. J. H., werkman alien te Axel, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. H. v. D., schippersknocht, J. v. d. H., werkman, M. V., schippersknecht, H. B., visscher en M. H., werkman, alien te Ter Neuzenter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. G., reiziger te Rijssel (Frankrijk), A. D., stoker te Glasgouw (Schotland) en F. P., matroos te Cardiff (Wales), ter zake ais vorenieder tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Dr. Liebreich uit Berlijn, de veelbesproken uitvinder vau de lytnphe tegen keelteringis, zooals men weet, in den Haag aangekomen om een bekend bankier te behandelen; bij heeft nog enkele andere personen en passant een injectie toegediend eu is na 24 uren men zegt met een somrnetje van f 5000, voor de operatie op den bankier ontvangen, via Parijs naar Pau vertrokken om daar te spuiten en te tellen De oesterplanters op Tessel, die door de strenge vorst van den afgeloopen winter zooveel schade leden, zijn van gevoelen, dat er wel drie jaren moeten verloopen, alvorens weer de gewone hoe- veelheid oesters leverbaar zal zijn. Niet alleen toch, dat de volwasseu oesters door de vorst onbruik- baar werden, doch vooral het zoogenaamde zaai- goed leed veel. Daarvan werd het grootste deel vernietigd. De fabriekmatige bereiding, het verkoopen en in voorraad hebben van machines, dienende om kunstkoffieboonen te maken, is door de Duitsche regeering verboden. Het Pharmacheutisch Weekblad zegt, naar aan leiding hiervan Ten onzent slikt men gewillig en verkoopt men ongestraft de waardelooze producten, die, dank zij de geleerdheid van schaamtelooze buitenlanders. ons van over de grenzen worden toegezonden. Kunst-koffie, kunst-suiker, kunst-kaas (kunst- eieren kunst-boter ons ontbijt is te slecht om het menu, van het middageten te kopieeren. De maatregel van de Duitsche regeering is doel- treffend en practisch-oeconomisch. Een verbod kost niets en bespnart ambtenaren voor het toezicht en de controle, noodeloozen arbeid aan de rechter- lijke colleges, ruimte in de gevangenissen eu, last not least, de gezondheid van de burgers. Wederom is te Amsterdam ingebroken, thans in den goud— en zilverwinkel van den heer M. Groen Gz. op de St. Antoniebreestraat. Te drie uur in den nacht werden de bewouers, wier slaapvertrek aan den winkel grenst, wakker geschrikt door een harden slag. Oumiddellijk zich in den winkel begevende, zagen zij reeds aan het ongewone licht dat een van de twee zware luiken van de winkelkast verwijderd was, en bij onderzoek bleek, dat in de tamelijk dikke spiegelruit eene opening was gemaakt van ongeveer een vierkante meter. Een stuk glas van die grootte (gelijk de aanwezige sporen van zoodanig werktuigje aan- toonden, met een diamant uitgesneden), stond tegen den muur van het aangrenzend perceel geleund. Het zware iuik, ongeveer 2 M. lang en half zoo breed, lag schuin in den zich halverwege onder de winkelkast bevindenden kelaer, hetgeeu aan leiding geeft tot het vermoeden dat de inbrekers op de volgende wijze zijn te werk gegaan De winkelkast heeft twee ruiten, elk gesloten door een luik van de opgegeven grootte, waarover (van buiten) in de breedte twee ijzeren bouten gevestigd worden, welke met een pin in het midden bij elkaar worden gehouden. In deze pin wordt van binnen een insgelijks ijzeren spie gestoken, zoodat uittrekken onmogelijk is. De inbrekers hebben waarschijidijk zoolang gemorreld aan die pin, dat de spie fer is uitgevallen. Zij konden daardoor de luiken van de houten ontdoen en het luik, dat niet boven de kelderopening was, er afnemen. Na de toen vrijgekomen ruit te hebben uitge sneden, waren de gouden en zilveren voorwerpen in dat gedeelte van de kast maar voor het grijpen. Wat niet te groot was om mede genomen te worden werd buit gemaakt, nl. 7 zilveren horloges, 15 gouden medaillons, 1 gouden zakefagere en 2 stel zilveren slalepels. Om nu bij de andere helft van de kast te kunnen komen, werd het luik van het reeds geplunderde gedeelte over de kelderopening gelegd, wat in der haast een beetje slordig schijnt te zijn geschied en te hebben veroorzaakt, dat de plunderaars met iuik en al in den kelder zijn gevallen. Op deze wijze alleen kan, in verband met het feit dat die tweede helft van de kast onaangeroerd is gebleven het zich bevinden vau het luik in de kelderopening en de slag, welken men hoorde, verklaard worden. Natuurlijk waren, toen men op de straat ging kijken, de vogels gevlogen. Een nachtwaker van een ongeveer 13 huizen verder gelegen diamantslijperij van den heer Viege- veo heeft verklaard, dat hij onmiddellijk na het vernemen van den slag twee mannen snel de Snoekjessteeg heeft zien instormen. De beroofde winkel is ongeveer 10 huizen van de Nieuwmarkt af waar een politie-bureau ge vestigd is. Een vroeger inwoner van Oldebildtzijl is tegen- woordig de Mignon der Parijzenaars. Het is de 17jarige dwerg Gerrit Keizer, die thans geengageerd is aan het cirque Fernando, rue des Martyrs te Parijs, waar hij door zijne kleinheid veel bekijk heeft en de Parijzenaars hem Mignon noemen. Zijne zuster Teatske vergezelt haar kleinen broeder het paar uit het Friesche dorp voelt zich geheel thuis in de Fransche hoofdstad, waar Mignon goede zakeu maakt. Nog steeds worden nadere bijzonderheden medegedeeld over de vele scheepsrampen, welke door den hevigen sneeuwstorm in de vorige week op de Engelsche kust zijn gebeurd. Gelijk reeds is gemeld, verging bij Start Point een stoomboot, welker naam nog niet bekend was. Nu is echter gebleken dat deze boot was de Mirama, een fraaie ijzeren schroefboot van 1682 tcm, het eigendom van firma George Bell C°. te Liverpool, die met spoorwegmaterieel geladen en voor Colombo bestemd was. Toen de Mirama te Swansea steen- kolen zou innemen, werd zij door den orkaan over- vallen. De wind was zoo hevig, dat de boot reeds spoedig op Blackstone Rock werd geworpen, niet ver van Star Point. Er kon niets gedaan worden om hulp te verleenen en daarom bleef der beman- ning niets over dan de booten uit te zetten, ten einde nog een poging te wagen om hun leven te redden. De kapitein ging met den machinist en vier matrozen in de kleine boot en de overige 22 manschappen bemanden de groote boot. Allen waren van zwemgordels voorzien. Van de kleine boot is niets meer vernomen, maar de groote boot bereikte de kust. De zee was echter zoo on- stuimig, dat landen onmogelijk bleek en na eenige vergeefsche pcgingen werd de boot door een zware gof omgeworpen. De matrozen hielden zich echter vast aan de boot en dreven daarmede nog eenigen tijd rond. Eindelijk bereikten zij de kust, maar toen waren alien, op drie na, reeds bezweken. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de streDge winter daar de wolven tot voor de poorten der stad gebracht heeft, en zij zoo hongerig en brutaal zijn, dat zij voortdurend aanvallen op huisdieren wagen. In zekeren nacht hadden twee wolven zelfs een militaire schildwacht aangevallen, die geposteerd stond bij de Koninklijke stallen, welke zich in de onmiddellijke nabijheid der stad bevinden. De schildwacht zag eerst de dieren aan voor groote honden en meende dat zij hem wel voorbij zouden loopen toen de beesteu dan ook op hem aanvielen had hij nauwelijks nog tijd om zich met de bajonet te verdedigen, waarbij hij een hunner verwondde. Eerst toen hij gelegenheid had gehad een schot te lossen, vluchtten de wolven voor de toeschietende militairen, die door het schot uit het wachthuis te voorschiju kwamen. In den Koninklijken dierentuin bij Topschider niet ver van Belgrado, breken de wolven dagelijks in, vallen daar herten en reeen aan en maken uit de zich daar bevindende kudden merinosschapen menig exemplaar buit. Het gelukte tot dusver nog niet de brutale roovers te verdrijven. De wolven zijn anders in Servie zeldzaarn, wijl de boeren daar reeds sedert lang een veruietigings-jacht op hen gemaakt hebben. Te Nantes heeft dokter Bertin een voordracht gehouden over zijn methode om tering te genezen door onderhuidsche ir.spuitingen met geitenbloed. Hij gaf versing van 22 door hem sedert twee maanden behandelde gevallen. Twee zieken over- leden, maar bij de lijkschouwing bleek het geheele lichaam door tuberculose te zijn aangetast, zoodat zij volstrekt ongeneeslijk waren. Het merkwaardigste geval was, dat van een 18jarig jonkinan, die sedert 7 Januari, dat is den dag, waarop de methode op hem toegepast werd, 22 pond in zwaarte is toegenomen. Dokter Bertin bet zijn toehoorders, een vijftigtal geneesheeren en journalisten, de ziekenzalen bezichtigen en paste inspuitingen op twee zieken toe. Hij bet verscheiden gevallen van uiterlijke lupus en tuberculose zien, die op weg waren te genezen. Terwijl heel Europa een extra kouden winter doormaakte, was 't op IJsland een bijzonder zachte winter met veel regen. Te Reikiavik werden in 't einde van Januari al madeliefjes in de tuinen geplukt, terwijl het poolijs zich in begin Februari nog niet had vertoond. Van I tot en met 15 Maart. Ter Weuzen. Huwelijks-voltrekking. 12 Maart. Marinus van Woerden, oud 31 j., jm. en Maria Roda, oud 28 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Cornelia, d. van Joost Leunis en van Elizabeth Tollenaar. 2 Maart. Suzanna Elisabeth, d. van Willem Smallegang en van Geertruida Donze. 4 Maart. Maatje, d. van Dirk van Eijk en van Wilhelmina Maria van Rees. 7 Maart. Mathilda Sophia Maria en Stephania Catharina Apolonia, dochters van Isidores Kegels en van Maria Anna Rosalia van Rossem. 9 Maart. Cornelis, z. van Pieter Jacobus Theodoor Bruggeman en van Elisabeth Scheele. 11 Maart. Lideweij, d. van Pieter Loof en van Cathalijntje de Kraker. Willem Marinus, z. van Willem Pieter Nieutvelink en van Pieternella Robijn. 12 Maart. Susanna Louisa, d. van Martinns Cornelis Lennis en van Christina Susanna Rijnberg. 13 Maart. Wilhelmina, d. van Marinus de Feijter en van Laurina Oppeneer, Marina, d,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2