Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. voorzien in de behoeften, waarvan de vervulling door de wet aan de locale besturen is opgedragen. De in de grondwet gesclireven verplichting met betrekking tot het lager onderwijs, welke in art. 16 van de wet op het lager onderwijs aan de gemeentebesturen is overgedragen, 'oekleedt daar onder eene eerste, zoo niet de voornaamste plaats. Ik heb derhalve de eer u te verzoeken, aan deze aangelegenheid uwe aandacht bijzonder te wijden en voor het geval in eene gemeente het getal scholen onvoldoende blijkt te zijn, de noodige vermeerdering onverwijld te bevelen. Op het diner, Maandag door H. M. de Koningin—Regentes den leden van de Tweede Kamer aangeboden, verklaarde H. M. o. a., dat zij van plan was met de Koningin achtereenvolgens de ver- schillende deelen des lands te bezoeken, om haar dochter met haar volk bekend te maken en haar sympathie voor de verschillende gewesten in te boezemen. TER NEUZEN, 13 Maart 1891. Een der oudste ingezetenen onzer gemeente, Adriaan de Doelder, hoopt a. s. Zoudagzijn S5"ten jaardag te herdenken. De krasse grijsaard is gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis, terwiji een tweede kruis ook uit de jaren dertig zijne borst siert. In 1830 vrijwillig in dienst gegaan zijnde, werd hij na eenige dagen rust in 't volgende jaar weder opgeroepen. En toen men bij trommelslag vrijwil- ligers opriep om met de mariniers naar Vlissingen te gaan, was hij weder een der eersten. Vermoe- delijk zijn of waren in Nederland slechts 3 oud- gedienden, die 2 dergelijke kruisen mogen dragen. 't Zal den oude zeker niet aan bewijzen van belang- stelling ontbreken. De beer E. van der Mersch, station-chef alhier, is als zoodanig benoemd te Puers, terwiji de heer Clepkens, thans te St. Nicolaas, voor Ter Neuzen is aangewezen. Bij resolutie van Z. E. den Minister van financien zijn met ingang van 1 April a. s. de onderstaande kommiezen verplaatst G. L. Versluis, van Ter Neuzen naar Middelburg H. P. Kroon, van Rapenburg naar Ter Neuzen H Keuning, van Koewacht (tijd.) naar Rapenburg P. Dreve, van Rapenburg naar Breskens J. van Rooie, van St. Jansteen naar Rapenburg C. J. van de Walle, van Overslag naar St. JaDsteen J. M. van der Male, van Koewacht naar Overslag J. Smid, van Koewacht (tijd.) naar Koewacht M. Sierveld, van Philippine naar Vlissingen (haven) A. J. W. Korff, van Overslag (tijd.) naar Philippine. Tot Rijksveldwachter 3e klasse (jaehtopziener) is aangesteld G. Cremersgepasporteerd mare chaussee, thans agent van politie en onbezolaigd Rijksveldwachter te Vlaardingeu (standplaats Capelle- brug, gemeente Clinge), in de plaats van J. J Adnaansen, overleden. Gisteren werd alhier ten verzoeke van den heer H. Scheele aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren A. Klaassen, voor f 1554 en f 1124; P. A. Mielen, voor f 1613 en 958P. D. Stotfels, voor f 1726 en f 1250 en J. van de Velde, enkel voor't grootste woonhuis, voor f 1642 De minste der inschrijvers, alien uit Ter Neuzen, waren alzoo A. Klaassen voor 't groote en P. A. Mielen voor 't kleine gebouw. In de op Maandag 9 Maart 1.1. te Hulst gebouden vergadering van de R. K. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Hontenisse is, zooals we in ons vorig nummer bereids meldden, met alge- meene stemmen opnieuw candidaat gesteld de HoogEdelgestrenge heer Mr. F. Walter, benoemd kantourechter te Nijmegen. Op de vraag van den heer J. G. P. Timans te 's Heerenhoek aan den geachten candidaat wat ZEd. zienswijze is niet over de legerwet maar over het wnord plaatsver- vanging werd door den gewezen afgevaardigde gezegd 1°. Ik hen een pertinent voorstander van het systeem van plaatsvervanging in de wet 2°. de militaire uitgaven moeten worden beperkt tot hetgeen voor de verdediging des lands noodig is, een veldleger dat in sommige gevallen off'ensief zou moeten of kunneu optreden acht lk niet alleen overbodig maar kan naar mijn bescheiden meening een gevaar worden. Wederom is aan den Thomaespolder een dijk- val ontstaan, ditmaal over eene leugte van ruim 125 meters. Voor den polder bestaat echter geen oogenblikkelijk gevaar, daar deze beschermd wordt door den pas gelegden inlaagdijk. Zaainslag, 13 Maart. Ten overstaan van den notaris Dregmans te Axel, werd gisteren publiek geveild een woonhuis, schuur en erf, behoord hebbende aan nu wijlen Hendrik van de Velde, in leven voerman alhier. Kooper werd Mattheus de Blaeij alhier woonachtig, voor de som van 1425. Zaamslag. Naar men verneemt, bestaat bij de vereeniging tot bevordering van Christelijk school- onderwijs alhier het voornemen, om in deze gemeente eene tweede bijzondere school te stichten en wel in den Groote Huissenspulder. Zaarnslag. Benoemd tot gemeente-geneeskundige te Noordgouwe de heer J. L C. Wortman, arts te Leiden, geboren te Zaamslag. Riervliet, 12 Maart. De heer J. Visser van Nieuw-Helvoet, vroeger predikant te Schoondijke, trad Maandag jl. op in het bewaarscboolgebouw om namens den Nederlandschen Protestantenbond, afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen, eene lezing te houden. Daar zijn Eerw. zich het voorrecht mag toekennen de stichter dier afdeeling te zijn, waren zelfs leden uit Oostburg, Schoondijke en IJzendijke aanwezig. De redevoering met ,/Vroom en vrij" als onder- werp had zoowel een godsdienstige als politieke strekking. Niettegenstaande vrije toegang werd verleend, was slechts een klein publiek opgekomeu, nl. 50 h 60 personen. 's Gravenbage, 13 Maart. Tweede Kamer. Bij de behandeling der postwet is op art. 1 het amendement der rapporteurs, om maandbladen met couranten gelijk te stellen, ingetrokken. Het amendement-Smidt (uniformport voor couranten en drukwerken) is verworpen met 64 tegen 11 stemmen. Art. 1 is hierua onveranderd goedgekeurd. Als nieuwsbladen blij/en dus beschouwd alle tenminste eenmaal 's weeks verschijnende couranten en tijdschriften. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Maart de volgende vonnissen uitgesproken L. v. G., oud 17 j., arbeider te Zuiddorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen gevange- nisstraf. J. A., oud 19 j., dienstknecht te Ossenisse, is wegens diefstal veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. d. V., oud 19 j., dienstknecht te Hontenisse, is wegens diefstal veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. E. M., oud 22 j., werkman te Sas van Gent, is wegens mishandeling vrijgesproken. Er ligt iets overtuigends in den toon der waar- heidd'Essars staarde zijne echtgeuoote in het gelaat, dat volkomen in overeenstemming was met de woorden die zij gesproken had, en zijn blik werd minder streng. Leonie zag dit en zij wilde op hem toesnellen, doch alvorens zij hem be- reiken kon, viel zijn oog op de diamanten halve maan, die nog op de tafel was blijven liggen. In een oogenblik nam zijn gelaat de strenge, ver- gramde uitdrukking van zoo even weder aan, en hij stiet haar heftig terug. Terug ongelukkige, riep hij uit, en bid den Herael om vergiffenis voor uwe menigvuldige zonden. Om zich voor vallen te behoeden, greep Leonie naar het ebbenhouteu kabinet. Door den schok vloog de geheime lade open, waarin het vergeten huwelijksgeschenk lag, het schildpadden kistje. In een oogenblik stonden de omstandighedeu, waaronder haar dit gegeven was, weder voor den geest, en zij strekte er hare hand naar uit. Gij breekt mijn hartriep zij uit, gij doodt mij Hier is de talisman, die, zoo als gij eens zeidet, mij uit mijne ellende zou verlossen en mij het geluk zou weder gevenlaat mij nu de kracht daarvan op de proef stellen. d'Essars nam het kistje uit hare handen, en eene doodelijke bleekte verspreidde zich over zijn gelaat. Hij zonk op een stoel neder, bedekte zijn aange- zicht met zijne handen, en bleef eenige oogen- blikken bewegingloosdaarna, steeds even bleek, maar volkomen zich zelven meester, opstaande, nam hij het kistje op en naderde zijne verwonderde vrouw. Leonie, zeide hij pleohtig, zo» gij schuldig zijt, moge de Hemel het u vergeven, zoo niet, dan moge ik zelf vergiffenis verwerven. Hij drukte zijne lippen op haar voorhoofd, en eer zij hem kon weerhouden, had hij het vertrek verlaten. Het overige van den dag bracht Leonie door met vol verlangen de terugkomst van haren echt- genoot te verbeiden, daar zij gemeend had te mogen hopen, dat hij de onrechtvaardigheid zijner vermoedens zou erkennen. Doch.. het begon te schemeren, de schemering werd nacht, en nog verscheen hij niet. Eindelijk besloot zij, na eene langdurige wijfeling, zelfs op het gevaar van zijne gramschap op te wekken, hem te zoeken in zijn eigen vertrekkeu, en den kandelaar opnemende stak zij den corridor over en opende op eens de deur zijner kleedkamer, uit vrees dat zoo zij wachtte om toegelaten te worden, haar de toegang wellicht geweigerd zou worden. Een oogenblik daarna weerklouk er een rauwe gil door het kasteel, die de bedienden deed opschrikken en hen deed Snellen naar het vertrek van hun heer waaruit die gil moest zijn voortgekomen. Hetgeen zij daar zageu, deed hun het bloed in de aderen stollen. In eene doodelijke bezwijming lag Leonie uitgestrekt op den grond. Dicht bij haar lag d'Essars op een rustbed, verstijfd en zielloos. Het schildpadden kistje stond open op de tafel en bevatte slechts een klein fleschje, aan welks binnen randen nog sporen van een grijsachtig mengsel zichtbaar waren, terwiji daar naast een geopend papier lag, waarop slechts deze woorden geschreven waren Leonie, ik stelde mijn leven tegen uw geluk, en ik heb verloren. E I X 1) E. Waarschuwing tegen het gebruik ran ge- conserveerde porselein in blikken De Burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis der ingezetenen van die gemeente, dat hem door de Gezondheidscommissie aldaar, is mede- gedeeld, dat, volgens bericht van de inspecteurs voor de keuring van voedingsmiddelen, zich in Amsterdam van andere plaatsen in ons land inge- voerde blikken geconserveerde porselein in den kleinhandel bevinden, waarvan de inhoud in zoo ruime mate opgeloste verbindingen van zware metalen bevat, dat tegen het gebruik van gecon serveerde porselein in blikken, ter voorkoming van schadelijke gevolgen, moet worden gewaarschuwd. z/Eenige dieven" lazen den raad om geen postwissels te vervalschen, en vragen nu een meer positieven raadzij zouden willen weten ,/op welke wijze men in ons vak het voordeeligst kan te werk gaan om een fatsoeulijk stuk brood te verdienen." Wel vrienden als gij niet behoort tot de vaste klanten van de domino—tafel, is er in uw vak nog wel op fatsoenlijke wijze met vooraeel te werken. Menigeen heeft't voor u gedaan en zal 't na u doeu. Gij hebt de keus uit vele middelen Ontrooft de kostelijke uren aan lediggang en overbodigen slaapbreekt met slechte gewoonten boeit den geest van het kwade woekert met de geschonken gaven bespiedt de gunstige kanseu doodt de slechte opwellingenen als ge dat alles gedaan hebt Steelt dan het hart van een braaf meisje. In de bierbrouwerij .het Hert" te Eindhoven, haddeu geregeld ontvreemdingen plaats, zonder dat men er in slagen kon den dader te betrappen en toch werd deze als met den vinger aangewezen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de gansche brouwerij bewaakt en des morgens om 2 uur legde de inspecteur van politie, in een der kelders verscholen, de hand op den dader, H. H. genaamd. Op heeterdaad betrapt, viel er aan ont- keunen niet te denken, en de stoutmoedige dief bekende dan ook, dat hij sinds einde December zesmaal diefstal had gepleegd van steenkolen, bier en worst. Men vermoedt echter, dat de ontvreem dingen veel langer geduurd hebben. Door over- klimming wist hij zich toegang te verschaffen. H. H.'s vader, tegen wien ook zware getuigenisseu pleiten, en die scheen aan te nemen wat de zoon ontvreemdde, is tevens in arrest genomen, doch deze heeft nog niets bekend. Beiden zijn ter be- schikking gesteld van den Officier van Justitie te 's Hertogenbosch. Men gelooft hier een paar gevaarlijke sujetten in handen te hebben, die reeds geruimen tijd de gansche buurt onveilig gemaakt hebben. Een slachtoffer van den sneeuwstorm In den nacht van Maandag op Dinsdag had op de rivier de Waal voor Tiel een treurigongeluk plaats, Twee personen (de veldwachter van Wamel en een metselaar) die kort na middernacht wenschten te worden overgezet, waren reeds per veerpont aan de overzijde genaderd, toen dit vaartuig, nadat de veerknecht, die hen overzette, op den wal was ge- sprongen om de ketting te bevestigdn, plotseling terugdreef en in korten tijd, zonder dat zij het konden beletten, midden op de rivier lag. Door een fellen storm uit het oosten opgezweept, sloe gen de golven in het vrij lage vaartuig, dat spoe- dig zoo vol geloopen was, dat het zinken moest. In dien tusschentijd werden weliswaar pogingen aangewend de beide personen, wier hulpgeroep aan beide oevers duidelijk werd gehoord uit hun hache lijken toestand te redden, doch men kon daariu niet tijdig genoeg slagen om een ongeluk te ver- hoeden. De veldwachter nl. werd door den felleD stroom medegevoerd en is jammerlijk verdronken, terwiji zijn lotgenoot, die op de tamelijk hooge brug, waarover de veerketting loopt, geklommen was, eerst na geruimen tijd uit die netelige positie kon worden verlost. De ongelukkige, die hierbij het leven liet, keerde terug van het station Tielwaarheen hij zijn zoon vergezeld had. Hij laat eene weduwe en acht kinderen na. Te Apeldoorn in het Ziekenhuis overleed T Zijn vrouw wilde haar man van de armen laten begraven. De vader van T. dacht er anders over, en droeg den aanspreker D. de lijkbezorging op. Nu veranderde vrouw T. van plan en belastte den aanspreker R. met de lijkbezorging en het leveren van een kist. Alzoo werden er twee kisten geleverd. In de kist, door den vader besteld, werd eerst het lijk geplaatst, maar toen de kist, door vrouw T. besteld, kwam, moest het lijk overgeplaatst worden, daar stond de vrouw op. Voor dezen man waren dus door de onver- draagzaamheid der familie twee laatste woningen gemaakt. Te Almeloo is Zondagmorgen een gevangene terwiji hij op de binnenplaats versche lucht genoot aan de waakzaamheid van den oppasser ontsnapt en de trappen opgeloopen naar den zolder, vanwaar hij uit een dakvenster zich door de goot naar de woning van den concierge van het gerechtsgebouw, dat met de gevangenis verbonden is, heeft begeven. Aldaar heeft hij zich langs een touw, dat hij bij zich had en waaraan hij een haak gemaakt had, naar beneden laten glijden, waardoor hij op de straat langs het gerechtsgebouw terecht kwam. Hij verwij- derde zich toen in de richting van Wierden, doch werd zeer spoedig vervolgd door een bewaarder en den kok der gevangenis. Deze kregen hem in het oog, doch vermisten hem kort daarna dicht bij een boerenhuis. In dit huis werd de vluchteling in een bedstede gevonden en weder gegrepen. Een Russisch officier De Winter, heeft, zooals men zich herinneren zal, de reis van St. Petersburg naar Parijs te voet afgelegd. Een Franschraan, Sylvnin Dornon, uit Arcachon, wil nu geheel wat anders ondernemem, namelijk de reis van Parijs naar Moscou op stelten doen. Hij zal morgen uit Parijs gaan en deukt den 25 of 26 April te Moscou te komen. Ilij zelf heeft zijne stelten vervaardigd, waaraan hij twee kleine riernen verbonden heeft om die aan zijne voeten en beenen vast te maken. Voor alle zekerheid neemt hij nog een paar stelten op reis mede. Sylvain Dornon was te Arcachon siuds geruimen tijd bekend als een voorbeeldelooze steltenlooper. Een krachtige natuur. Wat een boer uit Stiermarken zooal verdragen kan, maakt de volgende rechtszaak duidelijk, welke voor eenige dagen te Graz is behandeld. In een herberg te Greisdorf had een zekere Frans Fuchs, bij gelegenheid eener danspartij, den boer Mathias Klug door een mes- steek zwaar verwond. Mathias Klug, een man met een haast reusachtigen lichaamsbouw, legde nu voor de rechtbank de volgende verklaring af Toen Fuchs daar zoo aan 'trondhouwen was, kwam het mij voor, dat ik iets voelde, en toen ik daarop aan iemand vroeg, of hij ook iets bizonders aan mij zag,'Sprak hij: //Wel, kereldaar steekt nog een mes iu je buik Ik zeg tegen hem trek het er dan asjeblieft eens uit. Goed, hij trekt, maar kan er het mes niet uitkrijgen. Daarop giug ik naar den waard, en vroeg hem of hij eens probeeren wou om het er uit te trekken, maar hoe hij ook trok, er weer uitkomen deed het mes niet. Toen ging ik naar Maier, die misschien de sterkste van allemaal is, en zei dat hij toch wel niet voor dat werkje zou blijven steken. Nou, nadat hij dan ook zoo'n beetje heen en weer gedaan had met het mes, kreeg hij het er ook uithet was een groot brood- raes, en was nog al een beetje diep in een been ge- drongen daarom ging het dan ook zoo moeilijk om het er weer uit te krijgen. Zoo'n dag of acht heeft het mij een beetje pijn gedaan, maar nu is alles weer in orde. Ik denk, mijnheerdat die Fuchs roe zoo'n beetje heeft willen kietelen De rechtbank vond het uoodig, de zaak wat erustiger op te nemen en Fuchs zijn lust tot //kietelen" te verleeren door hem dertien raaanden zware kerker- straf op te leggen, waarbij hij elke veertien dagen een nacht op een //hard bed" moet doorbrengen. Al de dagbladen zijn vol bizonderheden over den grooten storm, die Maandag over Londen gewoed heeft. De sneeuw werd met geweld door een ijskouden wind in de straten gejaagd, van 2 ure namiddag tot middernacht. Te Dover kon men bijna de kaai der admiraliteit niet naderen. De nacht was vreeselijk, en slechts met de grootste moeite kon men de schepen vast- gemeerd houden. De pakketboot, die naar Calais moest vertrekken, is bijna in de haven vergaan. Te Folkestone ligt de sneeuw zeer dik. De storm, die over Engeland gewoed heeft, moest zich natuurlijk ook in 't Kanaal laten gevoelen. Op de Belgische kust heerschte een geweldige sneeuwstorm en de postbooten, welke te Ostende moesten aankomen, hadden zelfs Dover niet kuunen verlaten. De hoeveelheid gevallen water bedraagt te Brnssel 20 en te Luik 29 liters per vierk. meter. Het kan niet anders of dit weer moest de rivieren doen wassen. Uit verschillende streken van de Ardennen meldt men overstroomingen, en men vreest, dat de ramp eene groote uitgestrektheid zal bekomen, daar op vele plaatsen in de Ardennen nog sneeuw moet smeiten. ZEETIJDINGfEW. Van 10 tot en met 12 Maart. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzent 11 Duits. s.s. Norma 2341 Frederikstad hout Eng. s.s. Palomaris 3954 Bilbao minerie 12 Noor. bark Kong Carl 1472 Risoer hout Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. Noor. bark Nightingale 1928 Kragero hout Van Ter Neuzen: 10 Eng. s.s. Kingscote 2928 New-Castle ledig 11 idem River Derwent 2272 Londen stukg. 12 idem Ashdene 3219 New-Castle ledig Voor Gent 10 Noor. s.s. Hermod 1328 Gothenburg haver 12 Deens. s.s. Nordstjernen 3643 Libau stukg. Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen idem idem Calder 1784 Goole idem Van Client 11 Eng. s.s. Black Zwan 1838 New-Castle ledig idem Ouse 1929 Goole stukg. idem Kirkheaton 1401 Kingslynn idem idem Aviemore 2634 Londen idem idem Norma 1385 Goolo idem idem Primrose 1897 New-Castle ledig 12 idem Ousel 2309 Liverpool stukg. idem Vegesack 1579 Londen idem idem Wermland 605 New-Castle appelen idem Diamond 3186 Burneiland ledig idem Benabourd 1860 Goole stukg. idem Newark 1585 Londen idem Van 10 tot en met 12 Maart werden langs de Ooslsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op- en 35 afgeschutdoor de Westsl. 8 op- en 1 afgeschut,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2