Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2695. YVoensdag 11 Maart 1891. 31e Jaargang. HET HUWELIJKSGESCHENK. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad verttchijnt Olnsdag- en Vrljdagavond bij den oitgever P. J. VAN BE S A N D E te Ter Neazen. Jr*olitieli Overzicht. Eene groep anarchisten, zich uitgeVende voor arbeiders zonder werk, heelt Vrijdag te Verviers gepoogd eene betoogiug te houden. Zij begaven zich naar het stadhuis, werk of brood vragende. De politie heeft hen uiteengedreveu. Eeu der deelnemers, die de politie met een revolver be- dreigde, werd aangehouden. Het wapen was met zes kogels geladen. De aangehoudene is een Franschman, sedert 2 jaren te Yerviers woouachtig. Een der medewerkers van Le XIX Siecle heett den Franschen gezant te Berlijn, den heer Herbette „geintervieuwd.'' Deze heeft met grooten lof over den Duitschen Keizer gesproken en de gezant is van meening, dat Frankrijk met zijn nabuur op goeden voet moet blijven en alle vraagstukken moet trachten op te lossen, in het belaug eener goede verstandhouding. Senator Maguin weuscht een wetsontwerp in te dienen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, telkenmale wanueer de regeeriug dit noodig acht ter voorkoming van iucideuten en buitenlaudsche verwikkelingende agitatoren der chauviuisten tijdelijk te laten opsluiten. Het algemeen armbestuur der stad Parijs heeft in principe aangenomen, dat in geval van oorlog de staat verplieht is voor het onderhoud te zorgen van de familien van hen die uitrukken. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat de commissie van den Landdag in de Rijkslanden een adres aau den Keizer heeft gericht met het verzoek om verzachting der bloedplakkaten". Men vraagt opheffing of althans verzachting van den pasdwang. Te Friedrichshaffen is een aldaar logeerende Rus, Friska genaamd, gevangen genomen, ouder verdeu- king dat hij aan den moord op den Russischen generaal Seliverstoff heeft deelgenomen. Het krasse optreden van den Rijkskanselier wordt in de Duitsche bladen veel besproken som- mige bladen maken melding van geruchten omtrent het aaustaande ontslag van den rijkskanselier, en beweren dat oneenighedeu tusschen hem en den Keizer dit onvermijdelyk zouden maken. Graaf Waldersee wordt zelfs al als opvolger genoemd. In het Engelsche Lagerhuis heeft Stanfield eene motie iugediend, waarin verklaard werd, dat het noodig was de kieswet te vereeuvoudigen, en vooral niet meer toe te staan dat een persoon in meer dan den district zou kunnen stemmen. Gladstone sprak in denzelfden geest, inaar de motie werd ten slotte verworpeu met 241 tegen 189 stemmen. De centrale afdeeling der Belgische Kamer belast met het onderzoek van het voorstel betreffende de noodzakelijkheid der grondwetsherzieningis tot geen besluit gekomen. De Minister—president Beernaert verklaarde, dat hij eerst over deze aan- gelegeuheid te rade wilde gaan met den nieuwen FEUILLBTON. 2) Hij drukte hare hand aan zijne lippen toen stond hij op, opende het ebbenhouten kabinet en bracht, uit een geheime lade, een klein doosje te voorschijn van fraai bewerkt schildpad. Leonie, zeide hij, aan hare zijde terugkeerende, ik heb hier een huwelijksgeschenk voor u. Het is gesloten. Tracht het niet te openen, doch zoo gij ooit bevinden mocht dat ik uw leven onge- lukkig maak door mijn gedrag, want ik weet wel dat ik een hartstochtelijk en jaloersch karakter heb zend mij dan dit doosje terug en gij zult ondervinden dat het een talisman bevat, die u weder gelukkig zal maken. Belooft gij mij dit Ik beloof het u, zeide het verwonderde raeisje en de markies vertrok, na haar het doosje over- handigd te hebben. Nu zij alleen was, bekeek Leonie, niet zonder eenige nieuwsgierigheid, haar huwelijksgeschenk, doch van buiten was er weinig aan te zien. Het was smaakvol en kunstig met goud ingelegd, en een binnenraud, blijkbaar van verguld metaal, be- lette iets van het binnenste te zien. Zij borg het weder weg in het kabinet en weldra dacht zij er niet meer aan. Minister van Binnenlandsche zaken, den heer Burlet. In de Italiaansche Kamer richtte Ferrari eene interpellatie tot de regeering omtrent de uitlegging, welke zij zou geven aan art. 5 der grondwet, in verband met de vernieuwing van het drievoudig verbond. De Minister Di Rudini bevestigde de ver- klaring van 14 Febr. 1.1., dat de regeering niet voornemens is de banden losser te maken, welke Italie aan de triplealliantie binden. Op eene vraag antwoordde de Minister, dat Italie de hand- having wenscht van het evenwicht in de Middel- landsche zee. In officieele berichten uit Chili wordt gemeld, dat de regeeringstroepen te Pisagua, de officieren, die zich voor de revolutie verklaarden, hebben ge- fusileerd, dat de opstaudelingen in het land geenerlei steun vinden en dat zij noch geld, noch soldaten hebben. Indien de regeeringstroepen Iquique hebben ontruimd, dan geschiedde dit alleen om aan de stad de verschrikkelijkheden van een bombardement te besparen. Deze berichten strooken slecht met die van voor eenige dagen. Wat is waarheid Het kabinet van Uraguay heeft zijn ontslag genomen en daarop is een ministerie van overgang benoemd, waarin ook kapitein-generaal Perez zitting heeft. Heel Zuid-Amerika is vulkanisch, zoowel onder als boven den grond. In Canada begint het ook gaan- deweg meer te gisten. Reeds sedert lang bestaat er eene in sterk toenemende partij, die aansluiting verlangt bij de groote Noord-Amerikaansche repu- bliek, en de Canadasche toestanden bezorgen den Brit menigen onrustigen nacht. Vroeger of later zullen Canada, Zuid-Atrika, Australia en Voor-Indie den band verbreken, die hen verbindt aan het Great Britain, waarin de zon niet onder gaat. De Temps meent, dat het groote Britsche rijk zal worden teruggebracht „tot een klein eiland, verloren in de nevelen van den uoordeli'ken Oceaan." Nu, het graag. Daar de heer Mr. F. J. F. M. Walter, in- gevolge art. 9 der grondwet, van rechtswege het iidmaatschap van de Tweede Kamer heeft verloren, en derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Honte- nisse, heeft de Minister van Binnenlandsche zaken bepaald, dat de verkiezing aldaar zal plaats hebben op Dinsdag 31 Maart, en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 14 April. Uit Ylissingen ontvangen wij het voorzeker in de eerste plaats voor die gemeente heuglijk bericht, dat eene nieuwe Stoomvaart-Maatschappij tot stand gekomen is. Intusschen was het leven geenszins een last voor de jonggehuwde vrouw, die in haar nieuw verblijf veel vond dat haar behaagde en vermaakte. Haar echtgenoot, die haar onveranderd met dezelfde liefde en teederheid bleef behandelen, verhaalde haar de legenden betrekkelijk de oude familiepor- tretten of doorsnuffelde de bibliotheek, om boeken te vinden die naar haar smaak mochten zijn. Hij gaf haar een uitmuntend Spaansch paard ten geschenke, en daar zij eene bevallige en moedige amazone was, schepte hij er behagen in om met haar de schilderachtige omstreken te doorkruisen, waarin dat gedeelte van Frankrijk zoo rijk is. Weldra vreesde zij hem niet meer en zelfs gevoelde zij een soort van liefde, althans voorzeker iets wat daarvan niet bijzonder veel verschilde, Eindelijk was de tijd daar, dat d'Essars, krachtens den eerepost dien hij bekleedde bij de hofhouding van Lodewijk XIV, verplieht was naar het hof terug te keeren, dat zich toen te Fontainebleau bevond. Met weerzin verliet hij zijn kasteel, en zijne natuurlijke somberheid verminderde geenszins, toen hij opmerkte, hoe weinig Leonie hun vertrek scheen te betreuren. Het zou dan ook ounatuur- lijk zijn geweest, indien een jong en schoon vrouwtje zich niet verheugd had in het vooruitzicht, deel te nemen aan de feesten van het vroolijkste en schitterendste hof van geheel Europa. Maar hij, slechts denkende aan hare schoouheid en aan de ongebonden zeden der edellieden van het hof, Deze maatschappij, die narw verhonden zal zij;- met de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland, heeft ten doel het goederenvervoer van Vlissingen naar buitenlaudsche havens, in de eerste plaats naar Engelsche havens, te ontwikkelen. De eerste lijn waarvoor nieuwe stoomschepen gebouwd worden zal zijn eeu dienst tweemaal per week naar en van Huli. De maatschappij, die den naam zal voeren van „de Zeeuwsche Stoomvaart-Maatschappij", zal staan onder directie van de heeren Mr. C. Bakker Cz. en C. L. van Woelderen. H. Men leest in het Huisgezin: Gelijk men weet, besloot de Kamer met 33 tegen 31 stemmen het adres van den gepasporteerden wachtmeester van het 3e reg. huzaren te Amsterdam, neer te leggen ter griffie, maar Hendriks heeft zich tbans tot H. M. de Koningin gewend en in een adres betoogd, dat hij den militairen dienst verlaten heeft, omdat hij ten diepste gegriefd is in zijn gevoel als soldaat en man van eer, en op de meest gevoelige wijze teleurgesteld is in de opvat- ting en toepassing van het recht voor militairen, dienende beneden den rang van oflicier, omdat hij zich niet wilde laten beleedigen op eene mensch- onteerende wijze, zonder tegen den beleediger rechts- ingang te kunnen verkrijgen, alleen omdat deze hooger geplaatst was op de ladder der militaire hierarchie. Nu zijn beleediger, de kapitein van den generalen staf Sodenkamp, ongestraft blijft, verklaart hij, niet te kunnen beruslen in een dergelijk feit, „en zulks niet alleen voor hem maar ook omdat het gansche militarisme in deze wordt aangetast, en alle lust tot vrijwillige dienstneming door dergelijke feiten wordt verlamd." Hij richt thans tot H. M. het verzoek, hem nog de genoegdoening te willen verschaffen, die hij in deze, nog onderworpon aan de militaire wetten, onbevoegd is op andere wijze van den beleediger te eischen. Dit jaar zal slechts den examen voor het verkrijgen eener akte als onderwijzer of onder- wijzeres bij het lager onderwijs plaats hebben. Sedert 20 jaren bestond op de Rijks-marine- werven de gewoonte, dat Christelijke feestdagen (geen Zondagen) aan alle werklieden als gewone arbeidsdagen werden uitbetaald. Thans is door den Minister van Marine die bepaling ingetrokken, zoodat voor die dagen geen loon meer zal worden uitbetaald. De Haagsche Ct. brengt het vraagsluk der droogmaking van de Zuiderzee ter sprake. Het blad geeft een beknopt overzicht van de vele plannen, die voor dat kolosale werk zijn openbaar gemaakt. ,/De groote voordeelen, welke er aan verbonden gevoelde zijne jaloersche bekommering in al haar kracht herleven. Het hof van Lodewijk XIV had toen het toppunt van luister bereikt. De Koning zelf was in den vollen bloei zijner jeugd en in persoonlijke begaafd- heden werd hij nauwelijks door een der edellieden van zijne omgeving geevenaard, veel minder over- troffen. Maria Theresia, de jeugdige Koningin, met wie hij eerst kort geledeu in het huwelijk was getreden,de Koningin-moeder, Anna van Oostenrijk, en de beminnelijke Prinses Henriette, alsook de Hertogin van Orleans, hadden de keur van den Franschen adel, de vertegenwoordigers der oudste en aanzienlijkste geslachten, rondom zich verzameld. Mevrouw d'Essars was opgenomen onder de eere- dames der Koningin-moeder en, zooals de markies d'Essars gevreesd had, liet de verschijning van eene vrouw als zij en het bezit der drievoudige gave van jeugd, schoonheid en onbekendheid, niet na, eene groote sensatie te veroorzakenen toen de Koning zelf op een der hofbals eene lofrede hield op hare bekoorlijkheden, was dit op eens voldoende om haar bovenaan te plaatsen in de rij der hof- dames, zoodat Leonie zich weldra het voorwerp zag van vleijerij en courtoisie, voldoende om menig hoofdje, verstandiger zelfs dan het hare, te doen duizelen. Doch zij bezat eene veiligheidspas, waar- van niemand iets wist. Hare moeder was eene inderdaad edele vrouw geweest, en ofschoon zij overleed toen Leonie nog slechts een kind was, j k—onder twee afdeelingen brengen de directie en de indirectie. De eersten Maar wat gaat ge ons daar betoogen P hoor ik den verbaasden lezer uitroepen. Iedereen is er immers van overtuigd, van die directe en indirecte voordeelen beiden Precies En, ziet u, dat verwondert me nu nog het meest. Iedereen is er van overtuigd, tot in het diepst van zijn ziel. Iedereen zou het een prachtig sluitstuk voor de 19'eeuw hebben gevonden. Iedereen dweept er mee en is overtuigd, dat die droogmaking tot stand zal komen. Iedereen heeft de zekerheid, dat er maar een flink man noodig is, die het juiste oogenblik aangrijpt om de zaak aan te pakken en door te zetten. En toch en toch beweegt zij zich nog altijd, die vervelende Zuiderzee; toch is er al genoeg inkt over vergoten om hare grauwe golven zwart te maken als roet toch ontbreekt na al veertig jaren die fameuse w right man on the right moment," en.... laat het publiek zich de maag vullen met politieke redevoeringen, zonder ooit eens te vragen v maar heerenhoe zoudt ge er over denken, als we middelerwijl die zee eens inpolderden Vrie een goed werk wil verrichten ten nutte van land en volk, die helpe agiteeren voor het droogmakingswerk. Er is nu weldra, als de Zuiderzee-Vereeniging ook nog gereed is, genoeg onderzocht. Dan moet er worden gehandeld. Onze waterstaat kan het werk uitvoeren. Maar dan moeten regeering en Kamers ook desnoods gedwongen worden, te willen. Zij kunnen er tijd voor vinden, te over. Zij hebben altijd geld, als er kanonnen of manoeuvres moeten zijn. Zij moeten dan nu ook, eindelijk, en tijd en geld vinden voor een groot werk, waarvan de natie in vele, in alle opzichten enorme voordeelen zal trekken. De mededinging tusschen de op Noord- Amerika varende stoomboot—maatschappijen is ge- eindigd. Er is tusschen de Duitsche, Nederland- sche en Belgische lijnen een overeenkomst gesloten, waarbij de w Hamburger-Packetfahrtgesellschaft" en de Bremer Lloyd1' den tusscheudeksprijs met 6 zullen verhoogen, terwijl de „Red Star Line" te Antwerpen en de ^Nederlandsch—Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij" te Rotterdam hun onlangs met f 9 verlaagden prijs weder op het oude tarief zullen stellen. - In het asyl voor mannelijke drankzuchtigen Hooghullen te Eelde zijn op heden acht patienten geplaatst. De directeur-geneesheer, de heer Westerhoff, doet alles om het den verpleegden zoo aangenaam mogelijk te maken. Er staat een orgel voor lief- hebbers van muziek; een bibliotheek met degelijke volgde haar de herinnering van hare raadgevingen en haar voorbeeld, die noodwendig eenen zuiverenden en beschermenden invloed op Leonie moest uit- oefenen. \"an nature zedig en ingetogen, wist zelfs haar jaloersche echtgenoot niets op haar gedrag aan te merken, en een tijd lang mocht Leonie, hoe zeer ook bewonderd, ongedeerd de proef door- staan harer positie. De Koning was omstreeks dezen tijd hevig verliefd op zijne bekoorlijke schoonzuster, madame Henriette, en ter harer eere had hij eene reeks van feesten ingesteld, die tot nog toe in luister niet geevenaard waren, waarvan balletten met personages uit de raythologie een groot bestanddeel vormden en waarin de Koning en de Koningin de hoofdrollen vervulden. Toen het den Koning eindelijk begon te vervelen, de godheden van den Olympus voor te stellen, gaf hij zijn voornemen te kennen de rol te spelen van Endimion, in een eerstvolgend ballet, gebaseerd op de geschiedenis van Diana en den galanten herder. Hoewel er van de andere personen niets bepaalds bekend was, hield men het er algemeen yoor, dat madame Henriette de rol zou spelen der jachtgodin. De repetitie was nog niet begonnen, toen op zekeren raorgen de Koningin, Maria Theresia en de Hertogin van Orleans met de Koningin- moeder in de salon ran laatstgenoemde bijeen waren. Achter den fauteuil der Prinses stonden twee hof- daines, de eene de schoone, beminnelijke en be- schroomde Louise de la Yaliere, die tot nog toe TER KSMENSCHE mum zoover zijn we dadelijk nog niet, al zagen sommigen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1