Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, J No. 2690. Zaterdag 21 Februari 1891. 31e Jaargang. Landbouwberichten. Een bietencontract voor 1891. Gemengde berichten. BtJRGERLIJKE STAND. (INGEZONDEN). (Vervolg en slot.) Art. 4. De bieten, wanneer die per wagon ;/worden vervoerd, worden sleclits in levering ge- ^nomen, na de lossing aan de fabriek." In verband met het reeds aangetoonde bij art. 3, zal bet wel geen nader betoog behoeven, dat ook deze voorwaarde als onaannemelijk moet beschouwd worden, daar door deze bepaling alle risico voor rekening van den landbouwer blijft. ,/A.rt. 5. De opbrengst wordt op 40,000 K.G. //per hectare vastgesteld. Levert de landbouwer #een grooter bedrag, dan zal de prijs van de „meerdere hoeveelheid nader bepaald worden." Waartoe deze bepaling dient is niet duidelijk, werd vroeger door fabrikanten meestal geklaagd, dat eene miudere oppervlakte werd bezaaid, dan gecontracteerd was, nu heeft het alien schijn, dat het tegendeel wordt gevreesd. Tegen de tijdsbepaling van levering, verder in dit art. vastgesteld, zullen over het algemeen wel geen overwegende bezwaren bestaan. Waar echter de landbouwer aan een bepaalden tijd van levering gehoudeu is, dient ook de fabrikant verplicht te zijn, de bieten na een bepaalden tijd, nadat deze zullen aangevoerd zijn, te aauvaarden, door ze te vervoeren of te doen afwegen, tenzij het gewicht op een weegbrug is vastgesteld. In het laatste geval is eene dergelijke bepaling minder noodig, daar, zooals reeds bij art. 3 is gezegd, de bieten alsdan terstond voor rekening van den kooper komen. En mochten door den landbouwer geene voor- waarden iu dien zin worden gevorderd, dan is hij volstrekt niet verzekerd dat zijne bieten, door hem in September of October aan te voeren, niet nog in November of later voor zijne rekening zullen liggen. Zonder nog te spreken van het groote nadeel door verlies aan gewicht, door het uitdroogen, loopt de verkooper tevens gevaar dat door de vorst zijne bieten geheel waardeloos zullen worden. De vroeg ingevallen vorst van dezen winter, waardoor, bij gemis aan een dergelijke bepaling in het coutract, vele landbouwers in deze omgeving groote schade hebben geleden, heeft meer dan ooit de overtuiging gevestigd, dat het hoog noodig is dat hierin wordt voorzien, door te vorderen dat fabrikanten, evenals de landbouwers voor het aanvoereu der bieten, aan eene zekere tijdsbepaling voor het aanvaarden daarvan moeten gehouden zijn. //Art. 7. De prijs is f 10 per 1000 K.G, z/netto gewicht." Het vorige jaar werd hiervoor f 11 betaald, terwijl landbouwers die op gehalte contracteerden van 11 tot ruim f 15 voor hunne bieten ont- vingen. Een vaste prijs van f 11 kan dus wel niet als te hoog, veeleer als te laag tegenover de bestede prijzen op gehalte aangemerkt worden. En welke nu de redenen zijn om een prijsvermindering van ougeveer 10 pet., met nog meer nadeelige voorwaarden voor den landbouwer dan vroeger, voor te stellen, is mij onduidelijk. Gewaagd is het echter niet, te beweren dat zulks is toe te schrijven aan gemis aan concurrentie van Hollandsche fabrikanten, die naar men zegt tot dusver geen aanbiedingen tot het contracteeren doen, ter oorzaak van de binnen korten tijd in de Tweede Kamer in behandeling komende wet op den suikeraccijns. De overige artikeien als van minder beteekenis, hoewel ook daaruit moeilijk is op te maken als zouden die in het belang van den landbouwer zijn gesteld, kunnen gerust buiten bespreking blijven. Waar echter meermalen door fabrikanten en agenten beweerd wordt en verzekerd, dat aan bedoelde voorwaarden niet streng de band zal worden ge houden, daar deze slechts voor minder vertrouwbare en onhandelbare personen in het contract zijn opgenomen, wensch ik nog te wijzen op een bepaling in art. 12 voorkomende, waarin wordt gezegd: Alle mondelinge overeenkomst welke in dit //Contract niet is opgenomen, zal als nietig en niet z/bestaande beschouwd worden." En vraagt ge mij welk middel geeft gij aan de hand om verbeteriug in de contracten te verkrijgenf dan antwoord ik hierop, ten stelligste verzekerd te zijn dat eendrachtige samenwerking der landbouwers, in dezen van zeer veel nut zal zijn. Wanneer door eene vereeniging van landbouwers, tegelijk eene aanzienlijke oppervlakte land ter contracteering kon aangeboden worden, dan zou men zich mog verzekerd houden dat wellicht een hoogere prijs, maar zeer zeker betere voorwaarden dan tot dusver, zouden kunnen bedongen worden en men zou niet langer verplicht zijn contracten te teekenen, waarin wel het belang van den fabrikant wordt behartigd, maar van dat van den landbouwer weinig of niets is te bespeuren. Ter Neuzen, Februari 1891. De 19-jarige hardrijder op de lange baan, Marten Kingma te Grouw (Fr.),. heeft dezen winter /"1000 gewonnen, terwijl hij slechts aan drie wed- strijden (Heerenveen, Amsterdam en Paterswolde) deelnam. Hij reed daarvoor nog geen kwartier op schaatsen zoodat hij elke seconde tijdens zijn rijden ongeveer een gulden verdiende. Deze kampioen laat zich thans een werktuig vervaardigen, waarop hij zich, evenals Kiderlen vroeger, in huis kan oefenen nl. een soort van trapinrichting, waarop een tijd en afstandmeter is aangebracht, zoodat te zien is, hoeveel afstand in een bepaalden tijd zou zijn afgelegd. Kingma doet dit om zijne beenspieren te sterken. De weduwe Hellinga, te Roden, die door de rechtbank te Assen tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, schijnt niet in hooger beroep te willen komen zij heeft echter nog 14 dagen den tijd zich dienaangaande te bedenken. Behoudt zij hare straf, dan zal den 11 September a. s., wanneer zij 60 jaren wordt, op haar van toepassing zijn sub 2 van art. 12 van het Wetboek van Strafrecht: „De afzonderlijke opsluiting wordt niet toegepast op gevangenen boven den leeftijd van zestig jaren, tenzij op eigen verzoek." Zooals door het Openbaar Ministerie bij zijn requisitoir op 30 Jauuari werd opgemerkt, is de weduwe Hellinga door de veroordeeling ter zake dat zij hare dochter om het leven heeft gebracbt, door wie zij bij testament tot erlgename was be- noemd, onwaardig geworden uit dat testament eenig voordeel te geuieten en zal de nalatenschap van het vermoorde meisje (bestaande in eene inschrijving van 22,400 gulden op het Grootboek der 2^ pCt. Werkelijke Schuld) thans vervallen voor gedeelte aan haren broeder te Roden en voor gedeelte aan hare halfzuster te Grijpskerk. De postkar, die van Rotterdam te ongeveer ure naar 's Hage vertrekt, is gister met den bestuurder Wilhelmus de Wolff in de Schie in het water geraakt uabij den eersten molen voorbij de Heulbrug onder de gemeente Ouwerschie. Een melkboer schoot op het hulpgeroep met een bootje toe, doch de bestuurder van de postkar was reeds in de diepte verdwenen. Er staan daar ter plaatse geen huizen zoodat er geen andere hulp kon opdagen. Bestuurder en paard zijn verdronken. Ten 10 ure werd door eenige mannen postkar en paardeu op het droge getrokken en werd de kar met de postpaketten enz. naar Rotterdam vervoerd. Kort daarna werd ook opgevischt het lijk van den drenkeling en op den wal neergelegd, waar het ten 11 j ure, onder de oogen van de Ouwer- schiesche politie, nog lag. De Wolff was 60 jaren en gehuwd. Hij was in dienst bij den stalhouder te Rotterdam, die zorgt voor d« bespanning van den postdienst. Men vermoedt, dat de Wolff zich wel had kunnen redden, als hij daariu niet verhinderd was geworden door de drie zware jassen, welke hij aan had. Jack the Ripper. Gisterenmiddag onderging de stoker John Sadler, dien men voor Jack the Ripper houdt, het eerste verhoor bij den politierechter in de Thames-street. Vooralsnog heeft men alleen vermoedens tegen hem, trouwens van zulk een aard, dat Sadler, die tot Zondagavond alleen in het oog gehouden werd, toen naar de gevangenis overgebracht is. De voornaamste der gehoorde getuigen, een vischinmaker Harris, verklaarde Sadler en vrouw Coles Donderdagavond, korten tijd voor den moord, in een gemeen nachtverblijf samen te hebben gezien. Te half een ging Sadler uit; spoedig ge- volgd door vrouw Coles met den hoed en den sluier die op het lijk zijn gevonden, onder den arm. Thans heeft men ook de bloedvlekken op op Sadler's kleeren ontdekt. Hij verklaart dit, door eene bakkeleipartij, waarbij hij eenige schram- men zou hebben ontvangen, tengevolge waarvan hij ook omdat hij zijn nachtverblijf gesloten vond naar het Londensche gasthuis zou zijn gegaan. Deze verklaring is juist gebleken, doch de justitie geeft aan dit bezoek een andere lezing. A1 mocht nu echter uitgemaakt worden, dat hij inderdaad den laatsten moord heeft gepleegd, Meruit volgt volstrekt niet, dat Jack the Ripper is gepakt. Middelerwijl ontvangen de bladen en de politie de gewone brieven en hriefkaarten van Jack eene der heden ontvangen kaarten luidde als volgt #Dear Boss. Ik heb nog 5 moorden te begaan, maar niet meer in Whitechapel. Mijn volgende pleeg ik in den Waterloo-Road. Bij den laatsten moord ben ik te nauwernood ontkomen. Nou opgepast hoor Steeds de uwe, Jack the Ripper." INGEZONDEN S T U K K E N. EEN TER NEUZENS BELANG. Reeds jaren lang worden voortdurend kinderen wegens diefstal van kolen op het spoorwegterrein alhier vervolgd en veroordeeld. Die toestand is zeer betreurenswaardig. Op die wijze toch maken de kinderen reeds zeer vroegtijdig kennis met de gevangenis en worden zij niet zelden voor hun geheele leven ongelukkig. Kinderen, wegens diefstal veroordeeld, worden b. v. doorgaans niet tot dienst- neming bij leger of vloot toegelaten. Met groote ingenomenheid is dus te begroeten het krachtig optreden van bondgenooten tegen dat kwaad, van welk optreden o. a. blijkt uit het in het vorige nummer dezer courant opgenomen artikel onder het opschrift //de gelegenheid maakt den dief." De bedoelde diefstallen zijn van bijzonderen aard. Zij geschieden namelijk in den regel op klaarlichten dag en onder de oogen van velen. Toch vernam schrijver dat zelden of ooit eene aangifte van daders door de betrokken eigenaars bij de politie wordt gedaan, maar dat zij gewoonlijk de politie in deze zaken geheel alleen laten optreden. Zeker is dit voor hen zeer gemakkelijk, maar daardoor wordt tevens bij ouders en kinderen het begrip dat het verboden wegnemen op het spoorwegterrein van kolen, ook al heeft de hoeveelheid gewoonlijk slechts de waarde van eenige centen, groot kwaad is zeer verzwakt. Meermalen vernam schrijver het gevoelen van ouders alsof de eigenaars er niet zoo tegen en goedhartig waren, maar dat de politie onbegrijpe- lijkerwijze niettemin in deze zaken zoo streng optrad. In hun oog was dus alleen de politie de kwade man. Overal moet iedereeu in de eerste plaats zelf voor zijne eigendommen waken, welk beginsel vooral gelat ten aanzien van blijvende opstapeliug van goederen. Anders zoude natuurlijk een heir- leger van politie noodig zijn, waarvoor het geld niet te vinden was. Teneinde te beter aan voren- bedoeld vereischte te kunnen voldoen en om zich daarbij tevens van de gewone politie meer onaf- hankelijk te maken, verzoekt meuigeen, voor persouen met het toezicht belast, eene aanstelling tot onbe- zoldigd rijksveldwachter. Niet alzoo evenwel waar het de bewuste kolenzaken op het spoorwegterrein geldt, ofschoon gelijk algemeen bekend, daarmede goed geld is verdiend. Schrijver acht zich overtuigd van de juistheid der hem gegeven verzekering dat de stedelijke politie voorshands nog voldoende is. Het blijkt trouwens ook dat in den omtrek van het spoorwegterrein juist opmerkelijk veelvuldig en zeker meer dan gewoonlijk elders het geval is, door de politie wordt gesurveilleerd. Hij hoorde vroeger zelfs wel eens klagen dat de politie altijd aan het spoorwegterrein hing. De kinderen staan in de bedoelde aangelegen- heden aan veel verzoeking bloot en het was toch zoo gemakkelijk hen daarbuiten te houden. Waarom niet eerder tegengegaan het betreden van het spoor wegterrein en waarom verder geene maatregelen genomen, als door den geeerden schrijver van het aangehaalde artikel daarin aangegeven. Schrijver dezes weet dat reeds veel vroeger ernstig pogingen in dien geest werden in het werk gesteld, die evenwel zonder gevolg bleven. Hij hoopt dat door samenwerking van meeraeren eindelijk het goede doel zal worden bereikt. D. Yan 1 tot en met 15 Februari. ZEETIJD1NGEN. Van 17 tot en met 19 Februari. Van 17 tot en met 19 Febr. werden laugs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschut. Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. Axel. Huwelijks-aangiften. 6 Febr. Krijn Oppeneer, oud 20 j., jra. en Maria de Groote, oud 21 j.,jd. Joost van Alten, oud 22 j., jm. en Elisabeth Willemsen, oud 21 j.,jd. 12 Febr. Cornelia Overdulve, oud 20 j., jm. en Helena Bolleman, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Febr. Petrus Dieleman, oud 20 j., jm. en Laurina Adriana Dieleman. oud 26 j., jd. 12 Febr. Theodorus Adrianus Loeff (van Winterswijk), oud 29 j., jm. en Cornelia Johanna Seheele, oud 23 j., jd. Cor nells de Regt, oud 24 j., jm. en Pieternella van Hermon, oud 20 j., jd. Petrus van Dijken (van Ter Neuzen), oud 25 j., jm. en Elisabeth Heule, oud 36 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Maria Agnes, d. van Hubertus Claes- sens en van Maria Elisabeth van Campen. 7 Febr. Jacobus, z. van Cornelis den Hamer en van Aaltje de Jonge. 14 Febr. Sara Josina, d. van Sebastiaan Ignatius van Nooten en van Elisabeth Adriana Eberwein. 15 Febr. Cornelis, z. van Jacob Deij en van Geertrui Suzanna de Pooter. Overlijden. 8 Febr. Cornelia Zegers, oud 10 j., d. van Marinus Pieter en van Suzanna Geertrui de Pooter. 9 Febr. Maria Hollebek, oud 5 j., d. van Jan en Krina Dieleman. ■losrlikapelle. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Febr. Al- phonsus Vink, oud 27 j., jm. en Maria Louisa Mangnus, oud 22 j., jd. Overlijden. 5 Febr. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Jan Francies Eeman en van Apo Ionia Kroes. 9 Febr. Leonida Apolonia de Maat, oud 2 m. d. van Constantinus en van Apolonia Machielsen. In deze gemeente hebben geene aangiften Hengsldijli. plaats gehad. ■■»<-!.. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Febr. Pieter Diele man, oud 28 j., jm. en Janneke Zegers, oud 24 j., jd. Geboorten. 12 Febr. Adriana, d. van Willem Helmen dach en van Sara Jansen. Overlijden. 4 Febr. Geertruij Wolfert, oud 44 j., echtg, van Marcus de Feijter. 6 Febr. Suzanna Tanneke Adriana Jacomina Dieleman, oud 1 j., d. van Francis en van Cor nelia Donze. Hontenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Febr. Eu- genius van Damme, oud 25 j., jm. en Carolina Bruggeman, oud 19 j., jd. Geboorten. 4 Febr. "Willem, z. van Leier van Breen en van Catharina Dieleman. 10 Febr. Andries, z. van Andries de Booy en van Petronella de Roos. Josephus Cornelis, z. van Cornelis Roelans en van Cornelia van Meelen. 11 Febr. Petrus Franciescus, z. van Theodorus Cornelis Vereecken en van Eugenia Polfliet. Alphonsus Ludovicusz. van Rosalia Eijsackers. 12 Febr. Dominica Louisa Euphemia, d. van Eduardus Pieters en van Louisa Barbarina van Jole. 14 Febr. Maria Hendrika, d. van Jan Baptist Kints en van Phelomena van den Branden. 15 Febr. Elisabeth Carolina Maria, d. van Matthijs van Delft en van Adriana Konings. Amelia Maria, d. van Carolus Ludovicus van de Velde en van Anna Maria Duerinck. Overlijden. 4 Febr. Apolonia de Clippeleer, oud 9 j., d. van Leopoldus en van Anna Lamsue. 10 Febr. Gilles Doffijn, oud 75 j., weduwn. van Rosalia Hiel. Hoewaclit. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Febr. Gusta- vus de Sehepper, oud 27 j., jm. en Maria Louisa van de Walle, oud 21 j., jd. Geboorten. 6 Febr. Leonia Maria, d. van Dominicus Boon (overleden) en van Yirgenie Cabret. 7 Febr. Josephus Maria, d. van Dominicus Verschraegen en van Amelia Fran- cisca Strooband. 9 Febr. Emiel Joseph, z. van Charles Ludovicus Borgt en van Maria Louisa de Sadeleer. 12 Febr. Auguste Domien, z. van Pieter Franciscus de Roover en van Maria Clementina Martens. 13 Febr. Elisabeth Blondina, d. van Aloysius van Avermaete en van Maria Theresia van Puijvelde. 15 Febr. Willem Alexander Paulus Fredericus, van Theophile de Sehepper en van Maria Cornelia Grebert. Overlijden. 9 Febr. Joanna Maria Camfijn, oud 82 j., wed. van Ferdinandus Wauters. 15 Febr. Adrianus Sturte- wagen, oud 29 j., z. van Seraphien en van Coleta Janssens. Overslag. Geboorten. 15 Febr. Leon Alphons Marie, van Theophile Uitendaele en van Mathilda Leocadia van den Eeckhout. Philippine. Geboorten. 1 Febr. Nicolaas, z. van Aloijsius Pauwels en van Julie Obrie. 9 Febr. Clara Melanie, d. van Jacobus Bernardus de Vries en van Sophia Francisca de Wit. 11 Febr. Suzanna Maria, d. van Adrianus Jacobus Brouwer en van Martha Jacoba Sturm. Overlijden. 3 Febr. Alphonses Adolphus van Hurck, oud 1 j., z. van Judoea Johanna van Hurck. 5 Febr. Marie Stephanie Wijne, oud 13 m., d. van Francies Johannes en van Stephanie Francisca Marie Taelman. 8 Febr. Celina Bertina Pieters, oud 8 m., d. van Eduardus en van Paulina Francisca Pielaat. Sas vail Geboorten. 4 Febr. Nathalia Louisa, d. van Charles Dhaene en van Maria van de Voorde. Sinf Jansteen. Geboorten. 1 Febr. Josephus Cor nells, z. van Pieter Johannes Coppenolle en van Stephanie van Driessen. 5 Febr. Johannes Alouisius, z. van Josephus Vinck en van Seraphina van Goethem. 12 Febr. Antho- nius Franciscus, z. van Petrus Johannes Peeters en van Maria Josepha de Potter. Overlijden. 14 Febr. Karel Lodewijk de Smet, oud 76 j., z. van Franciescus en van Thereeia Cappaert (beiden over leden). Stoppeldijk. Geboorten. 3 Febr. Maria Johanna Catharina, d. van Carolus Emilius Martens en van Anna Maria Buijs. Westdorpe. Geboorten. 2 Febr. Honorine Johanna, d. van Modestus Casteels en van Emerentia Jeannetta Bogaert. 4 Febr. Valentina, d. van Petrus van Hoecke en van Ade- la'ida Talboom. 12 Febr. Emerence Seraphina, d. van Romanus Janssens en van Maria Magdalena Milloen. 15 Febr. Romanie, d. van Emile Notschaele en van Christina Albertina de Moor. Xaamsla^- Huwelijks-aangiften. 5 Febr. Anthonij Kruijsse, oud 24 j jm. en Cornelia Pieternella de Bokx, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Adriana, d. van Cornelis de Bruijna en van Janna Faas. Overlijden. 2 Febr. Cornelis Riemens, oud 8 w., z. van Daniel en van Jacoba Wilhelmina van Yessem. 7 Febr. Magdalena Romijn, oud 59 j., echtg. van Pieter Jansen en wed. uit het eerste huwelijk van Jan Zegers. Xuiddorpe. Geboorten. 4 Febr. Theophile Joseph, z. van Polydorus Ongena en van Emma Aernoudts. 11 Febr. Martha Irma Maria, d. van Theophile Buijsse en van Octavia van Quekelberghe. 15 Febr. Alida Maria, d. van Alphon- sius Coppietefs en van Christina Boone. Overlijden. 3 Febr. Eduardus van Overloop, oud 1 m., z. van Augustus en van Virginie de Laruelle. 10 Febr. Edemundus Bernardus Claeijs, oud 5 m„ z. van Dominicus en van Amelia de Groene. Augustus Adam, oud 1 m., z. van Petrus en van Maria van Gaveren. Datum. VLAG. NA AM. Ms. Van en naar. Lading. Voor Ter Kenzen 19 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Liverpool stukg. Belg. s.s. Pauliette 1162 Middlesbro ruw ijzer Van Ter Keuzen 18 Eng. s.s. Hero 1638 Middlesbro ledig idem Precurseur 3712 Cardiff idem 19 idem River Lagan 2272 Londen stukg. idem Atalanta 3293 Ferndoc ledig Voor Gent t 19 Deens. s.s. Nordkap 4247 Libau vl. en gr. Eng. s.s. Kirkheaton 1401 Kingslynn kolen idem Leona 1698 Goole stukg. Van Gent t 17 Eng. s.s. Norma 1385 Goole stukg. 18 idem Spindrift 2003 Londen idem 19 Fra. sch. Marie 278 Marennes phosph. Duits. s.s. Imperial 2700 Grangemouth ledig Eng. s.s. Sam Lancaster 1531 Newport idem idem Vegesack 1579 Londen stukg. idem Wermland 605 New-Castle appelen Ned. s.s. Mascotte 3114 Leith stukg. Eng. s.s. Aire 1763 Goole idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5