(Ik 12013, grove, geregddo Grind, Openbaar lager onderwijs to ,,Voor Ifaderland en Koning." Openbare vergaderingen, Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. T 11 It WELZEA. Bestekken en Teekeningen, SCHIETWEDSTRIJI) NIET-LEDEN 0 OPENBARE Spreker J. K. v. d. Veer. Openbare Verkooping. gesteld, met zegels in waarde van 10 cents, ter wijl een formulier 10 zegels diende te zijn. Slechts geheel volgeplakte formulieren zullen in betaling kunnen worden aangenomen. De beer Oomen gelooft, dat het door hem breedvoerig ontwikkelde stelsel ook in Nederland tot heil van de minder gegoede belastingschul- digen zou kunnen strekken en dat menige gemeente, in het bijzonder in het noorden van ons vader- land, met vrucht daarvan zou kunnen gebruik maken. TER NEUZEN, 30 Februari 1891. Zooals we gisteren reeds aan onze abonnes binnen de stad en aan velen daarbuiten per bulle tin meldden, is door H. M. benoemd tot Kanton- rechter te Nijmegeu de heer Mr. E. J. F. M. Walter, thans Kantonrechter te Hulst, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en der Provinciale Staten van Zeeland. Yan bevriende zijde ontvingen we het volgende verslag der zauguitvoering te Sluiskil Woensdag den 18 Februari gaf de zangvereeniging „Crescendo" te Sluiskil voor hare leden en ge- noodigden eene uitvoering. Wij hadden het voorrecht tot de genoodigden te behooren, welk voorrecht we toonden op prijs te stellen door de uitvoering te gaan bijwonen. Te 5,20 uur verlieten we Ter Neuzen en kwamen er denzelfden avond half elf weer terug. Wat we tusschen die twee tijdstippen, door de uitvoering van Crescendo te Sluiskil mochten genieten, zullen we niet in details meedeelenons hart is er vol van, zoodat dit bericht als verslag der uitvoering licht te groot zou worden. We moeten natuurlijk rekening houden met de plaats, die de geachte redacteur van dit blad ons wel- willend voor ons verslag afstond. We zijnzelfsal eenigszins bevreesd, dat hij het hoofd er van te groot zal vinden. Doch ter zake. Het programma, waarop vermeld stond, dat de uitvoering te zes uur zou aanvangen, wat dan ook gebeurde telde zeventien nummers. Wij stedelingeu hm hm zijn spoedig geneigd voor zoo'n rijk programma de schouders op te halen, als het eene uitvoeriug op een dorp betreft, en te denken *Och, die luidjes zoeken het meer in het vele dan in het goede." Wat het hier besproken programma aangaat, het was rijk, ja, maar ook degelijk van inhoud. De zeventien nummers de revue laten passeeren ligt niet op onzen weg. Alle liepen goed van stapel. De liederen werden met aplomb voorge- dragen. ,/Koor der Schepping", //Harmonie" en Werkmanslied" getuigden van den ijver en lust der leden, en niet minder van de werkzaamheid van den ijverigen directeur, den beer Scheffelaar Klots. Alleen bij het uitvoeren van het eerste zangnummer z/Vaderland", schenen de heeren werkende leden niet genoeg acht te slaan op hunnen directeur. Die kleine schaduwzijde evenwel verdwijnt door hare nietigheid, als we het geheel beschouwen met al zijne lichtzijden. En dan vco n'est que le premier pas qui coute." Wat de voordrachten aangaat het valt ons moeilijk daaruit ter vermelding eene keuze te doen. „De Amsterdamsche huisheer," ;/De groote ueus", „De driftige man," ,/De schoen- poetser," en //De nachtwacht" elaagden uitmuntend. Het schoollokaal, waarin alle plaatsen bezet waren, daverde van de toejuichingen. De driftige man werd gebiseerd, wat hem nog driftiger maakte. De guile lach met eene a, die we bij ons Germanen zeldeu hooren, klonk bij ieder der genoemde nummers door het lokaal. N°. 7 schonk nog eene verrassing voor de leden. De directeur nam daarbij het woord en stelde den leden der vereeniging voor, de heeren Jurrij en Lijbaart, die zich zoo verdienstelijk gemaakt hebben jegens de vereeniging en zulks nog doen, tot eere- leden te benoemen, welk voorstel met handgeklap, voetgetrappel en bravogeroep begroet werd. De leiding der uitvoering was in de handen van den heer Jurrij, die bij het begin tot eere-voorzitter benoemd werd, onberispelijk hij toonde den voor- zittershamer te kunnen hanteeren. Yoor het ver- laten van het feestlokaal werd nog een woord van lof gesproken over de uitvoering door een der ge noodigden uit Ter Neuzen, welk woord wel raison d'etre had. We willen dit verslag, zoo het dien naam al verdient, eindigen met onze hulde te brengen aan den zeer ijverigen en talentvollen directeur, die tact toont te bezitten om zijne discipelen te brengen, waar hij ze hebben wil. En dan nog, het moet ons uit de pen we wenschen van harte, dat de geest van Jan Courage, die we te Sluiskil gewaar werden, ook vaardig worde over de Ter Neuzenaren ze zullen dan Jan Salie, wiens geest hen schijnt te beheerschen, van Ter Neuzens grondgebied verbannen. Wees gerust, Oskar, niemand kent u in Liverpool Hij ging naar het bureau van de Amerikaansche stoomboot maatschappij en kocht een kaart eerste kajuit. Retour is twintig procent goedkooper raerkte de beambte op. Neen, Oskar nam geen retourbiljet. Hij betaalde liever twintig procent meer. Hij kon het immers doen, want hij voelae duidelijk op zijne borst den last, die hem zei gij zijt rijk, Oskar, vrij en onafhankelijk, gij zijt geen knecht meer, gij zijt eindelijk u zelf! (Wordt varvolgd.) Door het bestuur van den Goesschen Polder werd Woensdag alhier, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed, het leveren en vervoeren van 160 M3. grind, in twee perceelen voor het le perceel, levering, hadden ingeschreven de heeren P. A. van de Velde, voor f 2,10 en D. de Doelder, voor 2,30, beide inschrijvers zijn te Ter Neuzen woonachtigvoor het 2e perceel schreven in de heeren C. Pladdet, te Sluiskil, voor 0,48 D. de Witte, te Ter Neuzen, voor 0,46 4 G. Scheele, te Hoek, voor /"0,44; J. Dieleman Az., te Ter Neuzen, voor 0,40 en L. Kolijn, te Hoek, voor 0,334 alles per Ms. Het stoomschip Paraguay, door aanvaring gezonken op de Schelde, bij den Doel, is geheel doorgebroken. Het Deensche stoomschip Nordcap, met graan van Libau naar Gent bestemd, heeft Zondag middag in de Noordergronden, hij Texel, aan den grond gezeten, doch is later met eigen middelen vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Zaamslag, 19 Febr. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, is heden middag tot herder en leeraar beroepen de Weleerw. heer L. C. Terneden, predikant te Maasdam, prov. Zuid— Holland. Zaamslag. Jl. Diusdagnamiddag is er aan de buurtschap //de Griete" alhier brand ontstaan in een varkenshok, waarvau de oorzaak, naar men verneemt, te wijten is aan het onvoorzichtig neerleggen van heete siutels in de onmiddellijke nabijheid van genoemd hok. Door spoedig aangebrachte hulp is verdere uitbreiding van den brand voorkomen terwijl daardoor bovendien het varken in tijds is gered. Zaamslag, 16 Febr. De levering van 100 M3. onderhoudsgrint van 1 10 c. M. en 760 M3. van 16 c. M., ten behoeve der gemeente en den polder Zaamslag is gegund aan den eenigen aan- bieder den heer P. Meeusen, te Ter Neuzen, voor f 2,05 per Ms. Zaamslag. Op den 1 Januari 1891 waren in deze gemeente aanwezig 189 mannelijke en 186 vrouwelijke, dus totaal 375 kinderen boven 6 en beneden 12 jaren oud. Hiervan zijn op de lijsten der schoolgaande kinderen gevonden 166 mannelijke en 164 vrouwelijke leer- lingen, zoodat 45 kinderen van bovengenoemden leeftijd om verschillende redenen geen school be- zochten. In het geheel gingen in deze gemeente ter school 238 mannelijke en 190 vrouwelijke leerlingen, waaronder 10 m. en 8 vr. uit andere gemeenten; terwijl 6 leerlingen, die alhier tehuis behooren, in andere gemeenten ter school gaan. Koewacllt. De gemeenteraad verleende in zijne zitting van verleden Dinsdag eervol ontslag aan den heer A. de Pau als bedeeler van het burgerlijk armbestuur, die zulks wegens hoogen ouderdom en ziekte had aangevraagd en benoemde in zijne plaats den heer A. v. d. Eeckhouc. Hoofdplaat, 18 Febr. Gisteren had wederom eene oeverafschuiving plaats aan de westzijde van den Thomaespolder, zonder echter gevaar voor den polder te veroorzaken. 's Gravenhage, 20 Febr. Eerste Kamer. Hoofd- stuk Marine is aangenomen met 30 tegen 11 stemmen op de vraag van de heer Yan de Putte, waarom het kamerlid Land was gepasseerd als marine-hoofdofficier, verklaarde de Minister eerst dat de wet het niet toeliet, toen dat die officier ongeschikt was voor bevordering en hij overigens de verantwoordelijkheid op zich nam. Hoofdsiukken Financien, Onvoorziene uitgaven, alsmede vesting- en Oorlogsbegrootingen zijn aangenomen. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij de slager P. d. P. te Hontenisse, werd vrijgesproken van valschheid in geschrifte, (het plaatsen van iemands naam tegen diens wil op een request, houdende grieven tegenover een onderwijzer.) Men schrijft uit Arnhem Naar wij vernemen zijn er alhier valsche bank- biljetten van f 100 uitgegeven. Deze moeten goed zijn nagemaakt en van de echte niet gemakke- lijk kunnen worden onderscheiden. Onder de nagemaakte is er een aangetroffen gemerkt B. L. 1935, (get.) Mees en Quak. Aan de ommezijde staat echter, in plaats van Staatsblad, Staatsblab. Een ernstig ongeluk is Dinsdag gebeurd op de lijn Brussel-Verviers bij het station Nessonvaux. Op het oogenblik dat de gewone passagierstrein Nessonvaux zou verlaten kwam een klein ongeval aan de machine, wel is waar van geen beteekenis, maar waardoor toch eenige minuten oponthoud werd veroorzaakt. Op hetzelfde oogenblik kwam de goederentrein van Welkenraadt aan. De stations- chef liet den trein waarschuwen, maar geen van het personeel merkte het signaal op, zoodat de goederentrein tegen den stilstaanden passagierstrein aanreed. Een der machinisten zag wat er zou gebeuren, sprong van de machine en riep langs de wagens *redt je leven." Deze waarschuwing veroorzaakte natuurlijk een groote paniek. De meeste reizigers sprongen nog vdor den schok uit den trein, maar zeven dames konden zich zoo gauw niet meer redden en ontvingen door den schok alien vrij ernstige kwetsuren. Alle wagens van den passagierstrein zijn bijna geheel vernield. In een wagon der tweede klasse zat een pastoor, die er als door een wander goed afkwam. De wagon werd door den schok opgelicht en op de voorat'gaande wagons geschoven. Het kostte eenige moeite om den geestelijke van de hoogte naar beneden te brengen, maar overigens ontving hij geen letsel. De gekwetsten zijnnade eerste verpleging met een extra-tiein naar Luik vervoerd. De agenten-inspecteurs Scheyfkens en Looy- mans te Antwerpen, die om 7 uur in burgerkleediug dienst deden aan het Asiadok en omtrek, zagen vijf persouen, die elk een zak suiker wegdroegen in de richting van de Looybroeckstraat. Z j volgden de maunen en zagen dat deze op een gegeven oogenblik elk een anderen weg iugingen. De agenten naderden nu en hielden er een aan. De anderen dit ziende, keerden terug om hun makker uit de handen der politie te verlossen. Doch dit gelukte niet. Eenskiaps echter zag men van de oostkaai der Asiadok een houderdtal mannen komen, welke de dieven ter hulp snelden en de aange- houdenen wilden verlossen. Zij mishandelden en sloegen de agenten, zoodat deze weldra de vlucht moesten nemen. De kerels volgden hen, wierpen met steenen tot dat aan de kleine spoorwegbrug van den Dam, de agenten het te kwaad krijgeude, zich eenskiaps omkeerende, een schot in de lucht losten. De vervolgers begonnen te lacheu en riepen den agenten toe, dat zij toch niet anders durfden schieten dan met los kruit. Nu volgde er een tweede schot en onmiddellijk daarop werd een smartkreet gehoord. De agenten dachten niet. anders of zij hadden een der bandieten in de beenen getroffen. Zij konden zich echter van het gebeurde geen rekenschap geven, daar al de vervolgers vluchtten en den gekwetste meenamen. Later vernam men echter dat zekere Jos. Leopold Mertens, geburen te Antwerpen in 1873 en wonende in de Lange Scholierstraat, stervend in het Stuiven- berggasthuis was aangekomen. Hij was in den rug onder den linker schouder getroffen door eenen kogel, die hem de longen had doorboord en zijn dood onvermijdelijk maakt. De agenten hebben in hem een der aanhitsers herkend, welke den gevangen suikerdief uit hunne handen verlosten. Zijn toestand was zoo erg, dat hij onmiddelijk bediend moest worden. Waarschijn- lijk zal hij op dit oogenblik reeds dood zijn. De gekwetste heeft stellig geweigerd zijne meeplichtigen te doen kennen. Wat de suikerdieven betreft, deze hebben van de verwarring gebruik gemaakt, om met hunnen buit de vlucht te nemen. Dordrecht, 19 Februari. KOERS VAX IIET GELD. 47,60 h 47,70 12,06 12,074 Belgisch per 100 fr. Engelsch per Op heden (21 Februari) viert onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder ANNA JI DOC A A N J O U L Wed. van Jan Mobach, haar 73,t,n verjaardag. Uit aller naam, Sluiskil. H. ANJOUL en Yrouw. Ondertrouwd W. J. NIJGH (van Middelharnis) en A. C. SCHOUTEN (van Hontenisse.) Algemeene kennisgeving. 19 Februari 1891. Hartelijk dank aan alien die be- langstelling betoond hebben bij de gelegenheid van ons 25jarig huwelijksfeest. J. WISSE Jz. en Echtgenoote. Zaamslag, 19 Februari 1891. Aanvragen om toelating van kinderen op de openbare lagere dagscliolen in de gemeente TER NEUZEN kunnen warden gedaan van 3 tot 14 Maart 1891 ter gemecnte-secretarie. Alleen kunnen worden toegelateu kinderen, minstens 6 jaar oud, of althans in den loop van het jaar dien leeftijd bereikende. DE KOPPEN VAN BOOMEN van de heeren BAARS worden niet meer verkocht op 34 Februari, op de hofsteden bewoond door P. de Klerk en J. van Hoeve. De dag zal later bepaald worden. Ondergeteekende maakt bij deze be- kend, dat hij zich alhier heeft ge- vestigd als L( Eene nette bediening belovende, beveelt hij zich minzaam in ieders gunst aan. J. J. DE NERING, Dijkstraat, Ter Neuzen. - - 1 De ondergeteekende biedt zich beleefd aan tot het maken van voor den bouw van Woningen, Schuren en der- gelijke zaken. Ook belast hij zich met het opzicht over bovengenoemde werken. Ter Neuzen, P. C. QUIST, Noordstaaat 88. Bouwkundige. Scherpschutters-Vereeniging met Kamer-schietcylinder, op de bovenzaal van het ,/Hotel de Commerce" bij den heer J. MICHIELSEN, alhier tot 25 Februari 1891, voor de eere—buitengewone— en werkende leden opengesteld 2 dagen per week en wel des Zondags van voormiddag 11 tot namiddag 2 ure en des Woensdags van middag 12 tot 2 ure. In dezen wedstrijd kan ook medegedongen worden door der vereeniging te Ter Neuzen of elders woon achtig, tegen betaling van 25 cent per serie van 5 schoten. Verdere voorwaarden ter lezing in het schietlokaal. Ter Neuzen, Februari 1891. Het Bestuur, M. EIJKE, Voorzitter. J. A. YAN ROMPU, 1" Secretaris. ZANQGEZELSCHAP „Oefening kweekt Kunst" TE AXEL. op Donderdag 26 Februari a.s., in het lokaal der Bij&mdere school. Aanvang 's avonds 7 uren. Entree f 0,25 en f 0,15. Houoraire leden hebben vrijen toegang. HET BESTUUR. te TER NEUZEN, op Zondag 33 Februari a.s., 's avonds om 64 ure, bij P. de Meijer, en te HOEK op Maandag 33 Februari a.s., 's avonds om 7 uur, bij A. de Keuning. Onderwerp: WAT WILLEN DE SOCIALISTEN? Debat vrij. Entree 10 cent per persoon. Voor de gemeente ELLEWOUTS- DI.JK wordt vddr 1 Mei a. s. verlangd van 3 tot 6 c. M., levering franco wal. Prijsopgave aan den Burgemeester v66t 4 Maart a. s. Mr. J. G. van Deinse, Advocaat en Notaris te Hulst, zal ten verzoeke van J. L. STALLAERT, landbouwer te Luntershoek, gemeente Stoppeldijk, op Woensdag 35 Februari 1891. des voormiddags om 10 uur, in het openbaar verkoopen 10,000 kilo puik TARWESTROO, 10,000 HAVERSTROO, 10,000 BOONSTROO, 3,000 PLANTAARDAPPELS, 10,000 braakpeeBn, 1,000 VITSEN en 1 mijt HOOI. Alles zich bevindende op de hofstede bewoond door J. L. Stallaert, voornoemd. Nalatige debiteuren worden niet als koopers aangenomen. De aanvoer van Granen etc. was heden nog gering. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 9,10 a 9,60, nieuwe 8,80 a 9,30. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 6,50 a 7.00. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 5,30 a f 5,70. Overmaasche 5,00 a f 5,50. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 5,20 a f 5,50. Haver dunne f 3.50 a f 4,20. Paardeboonen f 6,50 a f 7,00. Duiveboonen f 6,50 a 7,00. Witteboonen 10,00 a f 14,00. Bruineboonen 12,00 a 14,00. Erwten f 9,— a 10,—. Voeder 6,50 a 7,80. Koolzaad 10,00 a 10,50. Lijnzaad zaai 9,00 a 11,00.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2