Landbouwberichten, Een bietencontract voor 1891. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 17 Februari 1891. Nog een kleine bijzonderheid uit het leven van den Koniog verineldt den beer C E. van Koetsveld Onder de uitgave mijuer „Toespraken bij de graven van Oranje-Nassau", op zoo treurige wijze vertraagd, kwam mij nog veel te biuneu, dat ik in ons Vorsteuhuis beleefde, en daaronder een trek, die zoo geheel den overleden Koning teekent. Het zal weldra 86 jaren zijn, dat ik met een paar vrienden het Idiotengesticht oprichtte, en natuurlijk van beinde en ver hiertoe de middelen zocht. Het spreekt van zelf, dat wij daarbij allereerst aan den Koning dachten. Zoo mijn geheugen mij niet bedriegt, was toen Jhr. De Kock zijn thesaurier voor zaken van weldadigheid. Ik vervoegde mij dus allereerst tot dezenmaar hij zeide mij dat Zijn Majesteit zoo van alle kanten was lastig gevallen voor weeshuizen en kindergestichteu, dat hij eens voor altijd besloten had, daaraan niets te doen. Ik deelde dit mijn vrienden medemaar wij begrepen toch niet verantwoord te zijn, zoo wij't niet gevraagd hadden. Ofschoon ik toen nog in geenerlei betrekking tot den Koning stond, schreef ik hem, behalve de officieele aanvrage, persoonlijk een brief, en verzocht den heer De Kock niet anders, dan dat die den Koning zelf zou worden gegeven of voor- gelezenwat anders, bij een zoo groot getal van aanvragen, niet altoos geschiede. Er verliepen eenige dagen, hoeveel is mij ontgaan toen de thesaurier mij een bezoek bracht, en zeide//Ik breng u het autwoord aan de commissie, en gelijk ik u voorspeld heb, is het beslist afwijzend." Weinig teleurgesteld antwoordde ik, dat wij natuurlijk hierin moesten berusten. Doch de heer De Kock ging nog niet heen, haalde een couvert uit den zak en zeide//Maar hier heb ik nog een antwoord van Zijn Majesteit op uw brief, met de vrijheid om den inhoud tot het door u vermelde doel te besteden, mits er nooit een enkel woord over gesproken of iets van publiek gemaakt worde. Het couvert bevatte twee bankbiljetten, elk van drie honderd gulden. Ik voeg hier niets bij dan dat wij het geheim getrouw hebben bewaard. Nu beide mijn vrienden overleden zijn en ook de Koning is ontslapen, rekende ik mij daaraan niet langer gebonden. onderwijzer aan den Klakbaan, zullen met een bezoek van eene commissie uit den raad vereerd worden, om hunne Mogendheden die zaak nader toe te lichten. Een heul onder den Provincialen straatweg, die op bevel van Ged. Staten vermaakl en versterkt is, zal niet door de gemeente maar door de tr.un- maatschappij betaald moeten worden volgens de meening van den raad. Wij hebben dus weer eene vermakelijke heulkwestie in het verschiet. 's Gravenhage, 17 Eebr. Eerste ICamer. Bij het algemeen debat over de staatsbegrooting con- stateerde de heer Van Genuep, dat de liberalen, die aan de schoolwetswijziging meewerkten hun beginsel niet prijs gaven, maar het neutraliteits- begiusel handhaafden. De heer De Bruijn dreigde dat de Katholieken als de legerwet bier komt, de I regeering zullen bestrijden. De heer Van de Putte I kritiseerde het staatkundig beleid der regeering, achtte de dagen van het kabinet geteld en den tijd niet geweDscht voor bet optreden der liberalen. De heer Van Lijnden verdedigcfe de regeering en laakte de voorbarige oppositie van den heer De Bruijn. De heer Van Royen pleitte voor eene nieuwe* partij-formatie. De Minister van Kolonien verde- digde de regeering die pacificeerde door de wijziging der onderwijswet. Kiesrechthervorming was nu onuoodi?de legerwet is ingediend in het belang des lauds, terwijl daarin raisschien wijzigingen zullen worden gebracht. Uit het op de Schelde, bij den Doel, gezonkeu stoomschip Paraguay is een deel der lading gebor- gen. Het stoomschip is vermoedelijk verloren. Hock. In de buurt //de Knol" zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. dieven of een dief op bezoek geweest bij J. van de V elde. Zij wisten zeker dat aldaar in de laatste tij len konijnen een gastvrij onderkomen hadden. Gelukkig evenwel had de eigenaar dier beestjes het grootste deel verkocht. Vijf der schoonste en vetste wilde hij voor zich zelf behouden. Helaas, de vreemde be- zoekers dachten er anders over en namen ze in genoemden nacht mede. Philippine, 15 Eebr. Door de Besturen der polders Oud Vogelschor, Nieuw Vogelschor en Seijdlitz, werd heden aanbesteed de levering, franco wal Dabij het ,/huisje Driekwart", van ongeveer 100 M3. onderhoudsgrint, te leveren voor 15 Maart a. s. Ingeschreveu werd door de Wed. J. de Lege, voor 2,49 en J. Adriaansen, voor 2,47 per M8beiden te Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver is de levering opgedragen. Hulst, 17 Eebr. In de heden gehouden raads- vergadering is aan den afgetreden secretaris den heer J. Rottier een pensioen toegekend van 300 Js jaars en is met algemeene stemmen tot secretaris benoeind de heer J. Rottier, kleinzoon van den afgetredene. Zuidzande. De heer A. P. de Groot, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Boksmeer c. a., heeft voor het beroep naar hier bedankt. Men schrijft ons uit IJzendijke In de vergadering van \rijdag 11. is een zware storm losgebroken over de handelingen van den burgemeester en besloten om den Minister van Binnenlandsche zaken kennis te geven dat genoemde burgemeester wijziging heeft durven brengen in het concept der uotulen, hem door den secretaris ter aanvulling gegeven, welker notulen later door den raad zijn goedgekeurd. Ik denk dat Z.Exc. vreemd zal opzien, als hij bij onderzoek bemerkt dat ook hier een deurwaarder de poppen aan het dansen brengt. Dat bovengenoemde deurwaarder echter liefst alleen de poppetjes laat dansen blijkt hieruit, dat hij den burgemeester interpelleerde over het geven van verlof tot dansen op den 2den Kerstdag. Volgens 's heeren Hendiiks meening mogen alleen rederijkersconcertliefhebbers, deurwaarders en leden van den raad dansen, al wat daar buiten staat, niet. Voorts werd besloten aan den klokluider bij 'sKonings dood 8 te betalen. Ik kan niet anders zeggen, als dit vind ik royaal. Men had ook kunnen zeggen //hij die order gaf tot luiden, moet maar betalen ook. Verder besloot men tot het leggen van drie zinkputten, met de stellige belofte, om ze later met weer op te breken. Gedeputeerde Staten, die aandringen op een 2eB (I N G EZO N D EN). Wanneer twee partijen een overeenkomst sluiten, dan ligt het wel in den aard der zaak, dat daarbij op het belang van beide partijen wordt gelet. Niet alzoo echter met het sluiten eener overeen komst tusschen suikerfabrikanten en landbouwers, voor de teelt van suikerbieten. Althans deze indruk moet men wel krijgen van een contract zooals dit door Belgische suikerfabrikanten aan de landbouwers voor de teelt van 1891, ter teekening wordt voorgelegd, en waarnaar, zoo ik verueem, dan ook reeds gecontracteerd wordt. De in dit contract voorkomende bepalingen zijn toch bijna alien uitsluitend in het belang van den fabnkant, zonder eenigszins rekening te houden met dat van den landbouwer. En waar nu de suiker- bietenteelt als van zeer groot belang, voor den landbouw in deze streken moet worden beschouwd, acht ik het niet ondienstig eenige der in bedoeld contract voorkomende en m. i. voor den landbouwer zeer ougunstige voorwaarden te bespreken. Art. 2. a. De bieten worden gezaaid, met „door de koopers te leveren zaad." Dat de soort van bietenzaad een zeer grooten invloed uitoefent op de opbrengst aan gewicht, zoowel als op het suikergehalte, is algemeen bekend. I En heeft de fahrikant bij het contracteeren naar een vasten prijs, zooals in dit contract wordt bepaald, voornamelijk belang bij het verkrijger. van suikerrijke bieten, de landbouwer integendeel zal er naar streven bieten te telen, die hem een groote opbrengst aan gewicht kunnen opleveren. Eerstgenoemde zal dan ook niet in gebreke blijven zaad te leveren, dat hem bieten van een hoog gehalte verzekert, terwijl de landbouwer onbe- kend als hij is met de soort van zaad, dat hem verstrekt wordt, niet den minsten waarborg heeft, op een ruime opbrengst te mogen rekenen. En hoewel nu beiden belang het best kan vereenigd worden door het contracteeren op gehalte, kan m. i. eenigszins aan genoemd bezwaar voor den landbouwer worden tegemoet gekomen door de soort van zaad in het contract te bepaleu. Een bewijs van herkomst, kon bij de levering van zaad door den fabrikant worden overgelegd, terwijl voor de keuze van zaad de proefnemingen j door de vereeuiging van landbouwers die suiker bieten verbouwen, verricht ten leiddraad kunnen ojirftV lc ft n „b. De afstand der rijen bedraagt hoogstens „37 centimeters, terwijl de bieten in de rij, 15 wtot 20 centimeters uit elkander komen." Ook deze voorwaarde moet als tegen het belang van den landbouwer worden beschouwd. Proef nemingen op verschillende afstanden der bieten verricht, hebben ten duideiijkste aangetoond, dat de hier b<$aalde afstand te gering moet geacht worden. Door de reeds genoemde vereeniging werden dergelijke proeven genomen, en wel van at 25 tot 38 centimeters uit elkander. Het hier bedoeld contract beoogt een afstand der bieten van gemiddeld ongeveer 27 centimeters. Uit de proeven bleek o. a. dat de bieten op dien afstand een beschot gaven van ongeveer 42,000 K.G. per hectare, en die op een afstand van omstreeks 38 c.M. 49,000 K.G. Een verschil dus van 7000 K.G. per hectare, ten nadeele van den landbouwer, die aan deze be- paling wenscht te voldoen. Laatstgenoemde bieten leverden 14,9 pet. aan suiker op, waaruit men kan opmaken, dat het voor den fabrikant volstrekt geen bezwaar kan zijn deze voorwaarde te schrappen of een ruimeren afstand aan te nemen. ,/Art. 3. Wanneer de bieten per spoor worden ,/vervoerd, wordt het netto gewicht tn de fabnek „vastgesteld, door aftrek der tarra van het bruto /gewicht. Geschiedt het vervoer per schip, dan heeft /,zulks eveneens plaats door de zorgen van de fabriek z/en op de bascule vau den kooper." De bepaling voor het vaststellen van het gewicht der bieten, waarvan het vervoer per spoor geschiedt, is wel een der meest ongerijmde en tevens een der meest onaannemelijke voorwaarden van het contract. Daardoor toch, wordt de landbouwer geheel aan de willekeur van den fabrikant overgeleverd, wijl het voor eerstgenoemde zoo goed als onmogelijk is, de handelwijze voor het bepaleti van het bruto gervicht en van de tarra te coutroleeren. Ook de voorwaarde in dit art. vervat, omtrent het vasictellen van het gewicht, bij het vervoer per schip, moet als in het nadeel van den landbouwer worden beschouwd. Hierin ligt eveneens een groote ongerijmdheid en onbillijkheid. Waar de landbouwer bij den ver- koop van andere laudbouwproducten zelf het gewicht bepaalt, en de kooper het recht vau controle bezit, heeft hier juist het, omgekeerde plaats, met dit verschil, dat de uitoefening van controle door de landbouwers, weinig of geen waarde bezit. Ieder die eenigszins bekend is met het vaststellen van het gewicht der bieten, zooals dit tot dusver ge schiedt, zal mij dit laatsffe gaarne toestemmen. Voornamelijk met het doel de bezwai-en tegen het wegen op de kleine bascule op te heffen, werden in vele gemeenten in Zeeland, waar jaa.-fijks eene genoegzatne hoeveelheid bieten worden aange- voerd, weegbruggen opgericht, en bijna alle fabri- kanteo erkenden het nut dezer inrichtingen, en toonden zich genegen, het gewicht op die wijze vast te stellen. Enkele fabrikanten zelfs richteu weegbruggen voor eigen rekening op. En is nu het bepalen van het gewicht, op dergelijke inrichtingen om de nauwkeurigheid waarmede zulks geschiedt, van groot belang voor den landbouwer van nog meer beteekenis moet het geacht worden, dat alleen het bewijs van gewicht door een beeedigd weger afgegeven, den verkooper aanspraak geeft op betaling der geleverde bieten zoodat hij terstond van alle risico ontslagen is, en geen schade behoeft te vreezen door uit- drogen, vorst enz. Voor deze streken alleen zal echter, wanneer geen verandenng in dit art. plaats heeft, de oude sleur worden gevolgd, en een toe- stand bestendigd, zeer tegen het belang vau den landbouwer. (Wordt vervolgd.) In de kazerne der huzaren, te 's Gravenhage, waren dezer dagen twee soldaten aan het stoeien. De een zette den ander achterna, en hem niet spoedig genoeg kunnende inhalen, wierp hij zijn kameraad met een ijzeren knoopenschaar. Dit zonder kwade bedoeliugen geworpen projectiel kwam evenwel niet op zijne bestemming, maar bereikte het hoofd van den toevallig passeerenden adjudant-onderofficier M. en veroorzaakte aldaar eene kleine wond, welke wel pijnlijk maar overigens volstrekt niet gevaarlijk was, en den onvoorzichtigen huzaar op eenige dagen politiekamer te staan kwam. Enkele dagen na dit gebeurde vertoonden zich bij den getroffene verschijnselen, welke deden denken aan inwendige beleedigicg, en sedert is de toestand van den patient, die gehuwd is en kinderen heeft, zoodanig vei^rgerd, dat de in consult geroepen professoren ernstig beducht zijn voor's mans leven. Een oud bekende van de justitie is te Breda weer in hare handen gevallen; het is zekere J. De B. een persoontje, dat voor verschillende mis- drijven meer dan 20 jaren gevangenisstraf onder- giug en slechts weinige gevangenissen in ons land onbezocht liet. In vrijheid noemt hij zich, al naar gelang der omstandigheden, Johan Wering, Johan Krieger, Jan Bauer, of wellicht nog anders, en is dan een trouw kerkganger, waar hij zich vooral met de offerblokken bemoeitook nu weer wordt hij van kerkdiefstal verdacht. Zekere T., te Utrecht, die naar men schrijft nogal eens de gewoonte had om des nachts vrij laat thuis te komen en alsdan steeds in een toestand verkeerde, die maar al te duidelijk aantoonde, dat hij meer sterken drank had gebruikt dan goed voor hem was, kwam in den nacht van Zaterdag op Zondag ruim 3 uur weder in beschonken toestand te huis. Zooals meestal gebeurde, geraakte hij ook ditmaal al heel spoedig met zijne vrouw aan het twisten, gaf haar vervolgens een duchtig pak slaag en eindigde met een broodmes van de tafel te nemen, waarmede hij haar ongetwijfeld zoude hebben doorstoken, indien het haar niet gelukt was de straat op te vluchten. Hoewel T. haar ook daar achtervolgde, scheen hij echter al heel gauw in te zien, dat hij haar toch niet zoude kunnen inhalen, althans hij keerde al vloekeude naar zijne woning terug, waar eenige oogenblikken later alles rustig werd, zoodat de vrouw, die inmiddels, beangst geworden omtrent het lot harer vier nog jeugdtge kinderen, ook was teruggekeerd, meende, dat haar man naar bed gegaan en ingeslapen was. Ten einde hieroratrent zekerheid te bekomen, trad zij behoed- zaam hare woning binnen, doch nauwelijks den drempel overschreden, snelde baar 8jarig dochterlje haar reeds tegemoet, uitroepende //O Moeder, ik geloof dat vader zich in de bedstede heeft opgehangen Bij onderzoek bleek al spoedig, dat het vermoeden der kleine gegrond was, want werkelijk had T., wellicht omdat hij zijne woede niet had kunnen koelen, door worging een einde aan zijn leven gemaakt. Onlangs werd melding gemaakt van het schieten van een wolf door den heer De Jonge vau Zwijnbergen nabij Helvoort. De heer De J. v. Z. schrijft over dit zeker zeldzaam geval zelf in de N.-Br. en 's-Hert. Ct. Op Maandag 19 Januari, even 12 uur, was ik in de nabijheid van het kasteel Zwijnsbergen, vergezeld van den 13 jarigen Alexander Knoops, met het plan om koolduiven te schieten. Terwijl wij in een laautje waren, riep genoemde jongen ,/Kijk wat loopt daar voor een aardig beest Ik keek in de aangeduide richting, zag het dier loopen, en het kwam mij voor als een hond met de eigenschappen van een vos. Het scheen dat dit dier de stem van den knaap had gehoord plotseling draait het om, komt in het laantje, waar wij stonden, recht op ons af, in eene houdmg, die juist niet aan eene vriendschappe- lijke geneigdheid deed denken. Ik plaatste den onverschrokken jongen achter een anderen boom, en sprong zelf, gereed om te schieten, achter een anderen boom, de komst van den ongenooden gast afwachtende. Op veertig pas van mij bleef hij even staan, hief den kop omhoog, overzag het terrein en keek naar ons, misschien ontstemd omdat hij gestoord was in zijn plan, met versnelden gang en open bek kwam hij op ons af. Toen hij op dertig pas was genaderd, gaf ik hem het voile schot van voren hij viel neer, maar stond weer op. Zoodra ik gesehoten had, slaakte hij tweemaal een korten, krachtigen schreeuw, eu zag ik duidelijk, dat hij goed geraakt was. Hij liep eene zijdreef in. Ik spoedde mij in die richting, met het voornemen ongemerkt dicht bij hem te komen, maar hij zag mij, en onmiddelijk kwam hij naar ons toe. Ik liet hem naderen op tien pastoen draaide hij min of meer naar rechts, waarop ik hem achter het linker voorbeen schoot. Hij stortte neder. Het dier nauwkeurig beschouwende, kwam ik tot de overtuig-ing, dat het een niet groote, maar oude wolvin was. Van verscheiden personen en inrichtingen kreeg ik verzoek, den wolf af te staan. Den directeur van //Artis", te Amsterdam, ant woordde ik, dat het beest te zijner beschikking was, I met verzoek het bier te komen afhalen. Dit geschiedde en ik ontving van dien heer nadat het in zijn bezit was, een beleefde dankzegging, met de mede- deeling dat de wolvin zal worden geplaatst in het museum van inlandsche dieren, waarvoor het een groote aanwinst is, vermits. het de eenige is, die er in voorkomt. Uit Lemraer meldt men Door den krachtigen zuidwestelijken wind is gedurende korten tijd het ijs in de Zuiderzee in beweging geweest. Op enkele punten hebben de schotsen, waarouder er zijn van minstens 40 c.M. dikte, zich tot een aanzienlijke hoogte tegen en over de zeewering opgehoopt, terwijl langs de kust zich hier en daar ijsheuvels gevormd hebben. Gelukkig blijft het zeewater laag, waardoor het kruien van het ijs belemmerd wordt. Ofschoon de zeeweringeu langs de Friesche zuidkust zich over het geheel in besten staat beviuden, is het, met het oog op het zware en vele ijs, in de Zuiderzee aanwezig, te hopen, dat vooreerst geene stormen met hooge vloeden zich zullen voordoen. Uit Den Haag meldt men Herhaaldelijk worden bij adveitentie in de dag- bladen zoogenaarade »Geldersche waren" aangeboden tegen buitengewoon lage prijzen. Hoe noodzakelijk het is niet zonder behoorlijk onderzoek van dergelijke ,/Voordeeltjes" te profiteeren, kan hieruit blijken, dat dezer dagen een itigezetene, wien de zaak verdacht voorkwam, zulk een *fijn baukethammetje" outbood, maar voorzichtig genoeg was het pakje te openen in tegenwoordigheid van een der stedelijke keurmeesters. Toen werd geconstateerd dat het een Amerikaansch schouderhammetje" was, en dus de zoogenaamde goedkoope prijs nog veel te duur was voor Amerikaansch varkensvleesch. Toch noemde zich de afzender //Geldersche spekhandel." Bij onderzoek is gebleken dat deze handelaar het Amerikaansch product te zijnent rookt en daardoor tot quasi Geldersche waar vervormt, wat hem geen I windeieren legt, daar alleen in Den Haag wekelijks tal van pakketten van dien hammetjes-fubrikant worden ontvangen. Zaterdag is van Raalte naar Amsterdam onder politiegeleide overgebracht een 12jarige jongen, uit de Van Wouwstraat aldaar afkomstig. De jongen had de ouderlijke woning verlaten met het doel, naar hij verklaarde, om te Weesp teekeningen te maken. Een teekendoos was nog in zijn bezit. De knaap was, naar hij vertelde, aan het dwalen geraakt en had den afstand te voet en op klompen afgelegd, tusschen Woensdagmiddag en Vrijdag- morgen. Den eenen nacht had hij in een bosch en den anderen aan den weg onder den blooten hemel slapeude doorgebracht. "Wegens de slechte kwaliteit der beetwortelen is de suikerfabriek der firma Jansens, Vau Woel Smits Cie. te Rosendaal verplicht geweest de campagne weder te staken. De aangevoerde bieten bleken voor de fabricatie niet geschikt, zoodat een groot gedeelte voor bemesti'.ig zal dienen. De nog aan te voeren bieten die gedekt zijn geweest, zullen alleen worden verwerkt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2