Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER YEUZEN, 13 Februari 1891. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 Nu de winter aanstalten inaakt om te verdwij- nen, verscheen De Winter gisteravond in de zaal van 't Nederlandsch logement, voor een groot getal leden der Velocipede-club. Wij meenen te spreken in naam van de vele opgekomenen door te verklaren een aangenamen, gezelligen avond doorgebracht te hebben. De heer De Winter, wij hoorden 't reeds vroeger, heeft volkomen de gave zijne toehoorders te boeien en in vroolijke stemming te kouden. Meesterlijk was zijn voordracbt, pikant zijn causerie en adrem zijn coupletten. Wij hopen den beer De Winter nog menigmaal hier met hetzelfde succes te zien optreden. De vereeniging mag met voldoening op deze soiree terug zien, maar zij en ook het publiek zal zeker een woord van lof niet onthonden aan den heer K. de Lozanne uit Hulst, die zonder hier op voorbereid te zijn, de taak van den aiwezigen pianist bereidwillig op zich nam en uitslekend volbracht. Ook hem een tot weerziens. Het bal was, om weer eens den gewonen term te bezigen, zeer geanimeerd en besloot op waardige wijze den genotvollen avond. Een der oudste inwoners dezer gemeente, Catkarina Loof, wed. 0. de Moor, overleed heden in den zeldzamen ouderdom van ruim 93 jaren. De loting voor de Nat. Mil. heden te Axel gehouden, heeft, voor wat de gemeente Ter Neuzen betreft, den volgenden uitslag gehad o O N A M E N DEE LOTELINGEN. Opgegeven reclames. Meijer Marinus. Stouthamer Reinier. de Koeijer Hendrik. de Clerck Cerilus Jacobus, van Gelderen Antonij J. de Wael Johannes Leopold, de Koeijer Karel. van de Ree Francois. Ruben Pieter. van Kolk Bernardus. Ledegang Jacobus Adriaan. de Lege Pieter Jan. de Wulf Jan Bernard, van Graefschepe Edemondus Laffort Franciscus. van Doeselaar Pieter. de Regt Hendrik. de Reus Jan Gerard us. van Doeselaar Dingenis. Leunis Cornelis Reinier. Dieleman Jacob. Kamerik Bastiaan. Riemeus Johannes. Wieland Pieter Cornelis. Bliek Jacobus Jan. de Cooker Charles Lonis. Elve Willem. Verbeke Gustavus. Hamelink Johannes Jacobus van Aalst Willem. van Eerdenburg Const. Kolijn Pieter Jan. Wolfert David, van Dijke Johannes. Jurrij Jacobus Leendert. van Wijck Willem. Harte Nicolaas Josias. Verlinde Adriaan. Harte Anthonij Jacobus. Harms Jan Rokusz. de Klerk Jozias Jacobus de Bree Cornelis Jan. Harms Jan Reinierz. Gebreken. Broederdienst. Eenige zoon. Eenige zoon. Gebreken. Eenige zoon. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. In dienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. jEenige zoon. Eenige zoon. Broederdienst. Eenige zoon. voor haar Nu haar kom morgen avond nog wel eens met u praten. De nog fatsoenlijke piano-juffrouw keek ietwat wanhopig in de kamer rond. Zij deed geen moeite om de kasten te openen, want iets eetbaars dat wist zij stellig was daar zelfs met electrisch licht niet te vinden. Zij durfde hare kamer niet te verlaten. Den ganschen dag zat zij daar zonder voedsel, zonder uitzicht om iets te bekomen. Toeu het schemerde, zette zij zich neer hare piano en zong weer, terwijl de tranen langs de wangen biggelden, het Ave Maria, was er geen profaan bravo-geroep, dat op gezang volgde de dame beneden was u:t. De piano-juffrouw bleef nog eene poos voor het klavier zitten peinzen over haar ongelukkig lot en ging ter ruste. En toen zij in den ochtcnd ont waakte, rampzaliger dan ooit, scheen het toch als was ze opgewekter. Zij had een besluit genomen Dien avond zou hij weer komen zij wdde niet door honger gedwongen worden, in het gezelschap van haar benedenbuur door te brengen, er moest een eiude aan komen. Zij kleedde zich en ging uit en spoedde zich naar een verkooplokaal, waar dien dag vendutie was en verzocht dat men haar piano zou komen halen en verkoopen. En daar hangt nu het oude instrument aan een touw voor het raam van hare armzalige snikkend ziet zij het aan, hoe het langzaam daalt en uimmermeer haar in het ongeluk zal troosten De loting te Axel is weder niet zonder vecht- partijen afgeloopen. Toen eenige lotelingen van Ter Neuzen Axel verlieten, werden zij handgemeen met eenige Axelaars. Een der eersten, C. v. E., kreeg hierbij een messteek in den rug, waardoor een groote wonde ontstond en de jongen veel bloed verloor. Dr. Van Nes heeft hem de eerste hulp verleend en constateerde eene ernstige, doch nog geene doodelijke verwonding. De politie is heden naar Axel vertrokken om den dader op te sporen. Bij het op de haven komen alhier, met hoog water, bleef gisteren morgen de Deensche stoomboot Danmark, kapt. Hahn, van Libau naar Gent met graan en vlas bestemd, op den Westhavendam vast- zitten, naar het scheen nog al in gevaarlijken toestand. De uitgaande Engelsche stoomboot Leona wendde nog pogingen aan tot afsleeping, doch zonder gevolg, alzoo er twee trossen atbraken. Doch bij het tweede getijde op gisteren, waarbij nog al veel water aan den wal kwam, mocht het gelukken de boot, door eigen stoomkracht, er zonder bekomen averij af te "brengen, zoodat onmiddellijk de reis naar Gent kon vervolgd worden. Op de Schelde, bij den Doel, heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoomschepen North Britain en Paraguay, waarbij laatstgenoemde is gezonken. De North Britain keerde naar Ant- werpen terug, met zware averij. De Paraguay, ten anker liggende, van Antwerpen naar Algiers bestemd, met kolen, ligt gezonken in het vaarwater en gevaarlijk voor de scheepvaart. Axel, 13 Febr. Heden deed zich alhier bij de loting voor de Nat. Mil. het zeldzame geval voor dat een loteiing, Henricus de Block, ook voor de militie in Belgie heeft moeten loten. Alhier had hij het geluk een vrij nummer te trekken, terwijl hij, naar men zegt, ook hetzelfde voorrecht in Belgie had. Axel. Gemeenteraadszitting van Dinsdag 9 Februari. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Aanwezig de heeren S. van lloeve, J. Wolfert, P. Dregmans, P. Koster, L. Lamaitre, L. de Feijter, C. N. Jansen van Rosendaal, P. Dieleman en D, J. Oggel, leden, en J. v. D. Schoonakker, seeretaris. Afwezig de heeren L. van Dixhoorn en R. van de Ree. Do notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 16 Jan.jl. hondende mededeeling dat Hare Majesteit bij besluit van 7 Jan. 11., no. 8, heeft goedgevonden te verklaren, dat, zoolang Gilles den Deurwaarder in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen zal zijn geplaatst, en van de zijde dezer pro vincie minstens eene gelijke tegemoetkoming in de kosten der verpleging in zoodanig gesticht zal worden verstrekt van s Rijkswege, te rekenen van 30 Oct. 1890, ten behoeve van deze gemeente zal worden bijgedragen de som van veertig guidon 'sjaars tot wederopzeggens toe. Onder mededeeling hiervan tevens kennisgevende, dat aan deze gemeente uit de provinciale fondsen tot vermeld einde en onder dezelfde bepalingen als waarop het subsidie van het Rijk is verleend, eene bijdrage van vijf en zeventig guldep s jaars zal worden verstrekt. Aangenomen voor kennisgeving. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende kennisgeving, dat zij hunne goedkeuring niet kunnen verleenen aan het kohier der schoolgelden voor 1891, omdat het voor een vol jaar is opgemaakt en niet, overeenkomstig art. 1 verband met art. 4 en 5 der verordening op de invordering, voor 3 maanden. Besloten het kohier to wijzigen. 2°. Met algemeene stemmen wordt besloten tot af- en over- schrijving van posten op de begrooting van 1890 wegens meerdere uitgaven van het aanleggen en bijhouden der kiezers- lijsten en van het uitoefenen der kiesverrichtingen, onderhoud van straten, pleinen enz., onderhoud van pompen, kosten der straatverlichting en kosten van het instandhouden van school- lokalen en onderwijzerswoning. 3°. Wordt in behandeling gebracht het in de vorige ver gadering reeds voorgelezen verzoekschrift van J. van Dix hoorn e. a., betrekkelijk het op den ligger brengen van een voetpad in den Buthpolder. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor op het verzoek afwijzend te beschikken, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heeren L. de Feijter Jz. en P. Koster hebben zich buiten stemming gehouden. 4°. Wordt in behandeling gebracht het aangehouden rekwest van J. Yinke e. a., betrekkelijk het aankoopen van grond voor het aanleggen van een voetpad in den Eglantierpolder (zoogenaamd stoofpadje). De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor op het verzoek afwijzend te beschikken welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heeren S. van Hoeve, L. de Feijter Jz. en P. Dieleman hebben zich buiten stemming gehouden. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat zich slechts een sollicitant voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte heeft aangemeld en op verzoek van den heer arrondissements- schoolopziener eene tweede oproeping is gedaan. Niets meer te verhandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Eensklaps vliegt zij op Een zware slag klet- doet haar verschrikt blik naar be- een terend op de straatsteenen naar het venster Snellen en neden werpen. Daar ligt zij, de oude piano, verbrijzeld aan honderd stukken, geen cent meer waard. Blik- semsnel glijdt haar de gedachte aan den aan- staanden avond door het hoofd, zij kijkt huiverend naar het doukere water voor haar huis en laat moedeloos het hoofd op de borst zinken. Doch een werkman, die de stukken van de piano bijeenraapt, grijpt daartusschen uit een zwarte portefeuille en geeft die aan de piano-juffrouw, met de woorden ziedaar, juffrouw da's nog een gelukje bij een ongelukje. Zij herkent de portefeuille van haren reeds lang overleden vader. Ze snelt er mede naar boven vol bankpapier. De verdere lotgevallen van de piano-juffrouw kan ik niet mededeelen. Maar het mag met eenigen grond verwacht worden, dat zij, nu ze aan 't hoofd van zooveel geld staat, ook voortaan wel fatsoenlijk zal blijven. Overigens strekt het geval opnieuw ten bewijzc, dat de ware deugd altijd hare belooning vindt, wel meestal eerst hier namaals, maar een enkelen keer, als tot aanmoediging, ook wel eens in Amsterdam. (U. D.) Westdorpe. In de Yrijdag alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. de gemeentebegrooting voor dit dienstjaar werd door Gedeputeerde Staten bij deszelfs schrijven van 23 Januari 1.1. ter wijziging teruggezonden de raming der onderwijskosten, bedragende 4479, gaven voormeld college geen vrijheid gunstig te adviseeren omtrent het op die begrooting uitgetrok- ken subsidie in de kosten van het lager onderwijs ad f 1060, eene tegemoetkoming van f 1000 zou echter door hun college worden bevorderd. De begrooting werd tengevolge hiervan gewijzigd door verraindering van den subsidie-post met f 60, en van een gelijk bedrag op posten van uitgaaf, zoodat dezelve alsnu in ontvang en uitgaaf, werd vastgesteld op f 10703,54 2°. werd besluit genomen tot af- en overschrij- ving van eenige posten der begrooting van 1890 3°. aan den klokluider alhier is eene belooning toegekend van f 10 voor het luiden der klok bij het overlijden van wijlen onzen geeerbiedigdeu Koniug Z. M. Willem III, en 4°. werd vergunning verleend aan Ch. de Cooker alhier, tot de oprichting eener inrichting tot doelschieting met de handboog, op het kadastrale perceel sectie C no. 329 dezer gemeente achter diens woning gelegen. Ziiidhoru. 13 Febr In dit district is gekozen tot lid der Tweede Kamer, vacature Cremers, de heer Zijlma met 1252 stemmen. De heer Brummelkamp verwierf 891 stemmen. De rechtbank te Assen veroordeelde heden de Wed. Hellinga uit Roden, die hare dochter vergiftigde, tot levenslange gevangenisstraf. Het bestuur der Nederl. Protectionistische Landbouwvereeniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het zijne bezwaren tegeu het suikerontwerp uiteenzet, daar dit, wet geworden, aan den landbouw weder een bron van inkomsten zal ontnemeu. Het bestuur hoopt dat in elk geval de Kamer zal zorgen, dat aan art. 1 van het wets- ontwerp de terugwerkende kracht worde ontnomen, en dat aan art. 2 nimmer de goedkeuring der Kamer worde geschonken, zoo lang daarin het cijfer 29 millioen niet worde vervangen door 45 millioen, aangezien alsdan het tekort spoedig in een over- schot zal veranderen. De vaart van Zeeland naar Rotterdam levert nog vrij wat bezwaar op. Yerschillende stoom- bootdiensten hebben dan ook de vaart weder moeten staken, wegens bekomen averij door den ijsgang op de Nieuwe Merwede, in de Kil en op het Hollandsch diep. Vooruamelijk voor raderbooten is de vaart door het vele en zware drijfijs nog niet doenlijk. In verschillende Hollandsche steden worden bij annonces door de vleeschhouwers een merkelijken afslag op de rundvleeschprijzen aangekondigd. Nu de geliefkoosde uitspanning voor kinderen, het touwtje springen, weer in aantocht is, kan het volgend te Bokstel plaats gehad hebbend geval als een waarschuwing dienen Terwiji eenige kinderen zich hiermede vermaakten, werd dit, zooals gewoonlijk, een wedstrijd om het langst vo'houden. Na een hevige inspanniug viel het tienjarig dochtertje van S. eensklaps bewus- teloos neer en werd in dien toestand huiswaarts gedragen. Er bestaat weimg hoop om het kind in het leven te behouden. Het carnaval te Breda is gedurende drie dagen met groote opgewektheid gevierd. Reeds Z iterdagavond werden de gemaskerde bals geopend, welke vervolgens tot en met Dinsdagavond in tal van lokalen werden voortgezet. [let brandpunt daarvan was Concordia, waar in de vereenigde zalen gemiddeld 2000 en 3000 gemaskerden bijeen waren Maandag den dag van den grooter, optocht, brachten de treinen en trams duizenden vreemdelingen naar Breda, zoodat zich dan ook op de hooldpunten opeengehoopte menschenmassa's bewogen. De op tocht, die den intocht van den reclame—koning Barnum voorstelde en uit 45 afdeelingen bestond, bood een vrecmd en grootsch schouwspel aan vooral Buffalo Bill met zijne roodhuiden, alien te paard, zoomede Barnum met zijn groot gevolg en menagerieen en Koning Kalakaua met zijne lijfwacht trokken evenals de verschillende praal- wagens, bijzonder de aandacht. Ook Stanley met zijn gevolg, olifanten met hunne kornaks en slaven- karavanen behoorden mede tot Barnums gevolg terwijl iedere afdeeling door een gecostumeerd muziekkorps werd voorafgegaan. Alias liep in de beste orde af. De heer W. Horsmans, koopman te Hoens- broek (L.) heeft een klacht ingediend bij den ofhcier van justitie te Maastricht tegen den heer Boshouwers, burgemeester van Hoensbroek ter zake dat laatstgenoemde hem wederrechtelijk van zijne vrijheid had beroofd door aan de marechaussees van Heerle last te geven hem in hechtenis te nemen, op grond dat hij den burgemeester aan de deur had gezet, toen de zangvereeniging aldaar haar patroonfeest vierde in een huis, hetwelk door den eigenaar, den notaris Cremers, schriftelijk daarvoor was afgestaan en dat oubewoond is. De burgemeester duldde niet, dat men feest vierde, en wilde niet langor hebben, dat er gezongen werd. De heer Horsmans, president der vereeniging verzocht hem toen beleefdelijk het locaal te widen verlaten, en toen hij hieraan niet voldeed, zette hij hem eenvoudig aan de deur. De burgemeester gelastte toen de inhechtenisneming van den heer Horsmans. De zaak is reeds door den rechter- commissaris te Maastricht in onderzoek genomen. Uit Haarlem wordt aan de N. R. Ct. gemeld Toen zich Dinsdag het gerucht door de gemeente verspreidde, dat de firina Sima en Koetser, commissio- nairs in effecten, failliet was, werd er dadelijk ver- teld, dat de eerste firmant zich had vergifiigd. Beide zaken bleken al spoedig waar te zijn de firma is failliet, en de heer S. is te Amsterdam in een cafe in de Warmoesstraat in een toestand, gevonden, die geen hoop op herstel gafhij is dan ook reeds overleden. Yele ingezeteuen zijn de slachtoffers van deze ramp, en ouder hen eenige, die alles wat zij bezaten kwijt zijn. Reeds voor eenige weken heeft men voorzien, dat zoo iets zou gebeuren, en er zijn personen die nog bijtijds hun geld hebben terug gevraagd. Hoewel de firma een zeer bescheideu kautoortje had, dreef zij toch uitgebreide zaken, en alleen het verkwistend leven van den overleden firmant heeft den val veroorzaakt. Op het oogenblik dat Zondagochtend de overzetboot aan het Vlaamsche Hooft te Antwerpen zou afvaren, hoorde men eensklaps het geroep Een man over boord Een werkman, de jonge Yereeckeu, de zoon van eenen melkboer van Zwijndrecht, suelde toe en de jongeling liet zich tusschen het schip en den Yeerdam naar beneden zakken en slaagde er in, bijgestaan door den stuurman en een matroos den drenkeling boven te halen. Maar wie schetst zijne verbazing en zijne vreugde, toen hij zag wien hij geredhad. Het was zijn vader Weenend van blijdschap sloot hij den geredde in de armen en de talrijke vrouwen en omstanders weenden met hem van aandoening. Men kan denken hoezeer redder en geredde door alien werden geluk gewenscht. Toen zij pas 10 jaren telde, moest ze zich reeds laten scheren en later, vrouw geworden, ging zij daarmede voort, omdat een baard nu eenmaal niet tot de sieraden der vrouw behoort. Even goed een baard den man staat, even slecht kleedt zij de vrouw. Zoo denkt men waarschijnlijk, omdat de gewoonte ook hier de tweede natuur is. Want inderdaad „de vrouw met den baard," welke wij bedoelen en die haar verblijf in het //Cafd Belleveu" te Zutphen heeft opgeslagen, is volstrekt niet mismaakt, nu ze curiositeitshalve en om er muut uit te slaan, den baard heeft „laten staan." Ze ziet er zelfs niet kwaad uit, ondanks den zwarten haardos, welke haar kin „tooit." Natuurlijk is het een niet alledaagsche ver- schijning, een merkwaardigheid, die vreemdegestalte, wier vrouwelijkheid men niet zal betwijfelen, een baard te zien dragen. Maar als men een poos met de Belgische ^schoone" heeft gesproken ze babelt heel onderhoudend Vlaamsch en Fransch dan wordt men spoedig met die zonderlinge speling der natuur verzoend en verdwijnt het vooroordeel, dat men bij het binnentreden nog niet heeft afgelegd. Mej. SleebusVan de Kouter, zoa heet <,de vrouw met den baard", is geboren te Temsche hij Antwerpen, 37 jaren oud en getrouwd. Ze heeft twee kinderen van 7 en 10 jaren, met knevels welke menig jongeling van 20 jaar hun benijden zou. Een Amerikaansch robbenvanger, kapitein Marris, geeft het volgende verschrikkelijke verhaal van den mijnarbeid in Siberie. Kapitein Marris was gezagvoerder van de schooner Helena, een vaartuig dat in het Russische gedeelte l de Behringzee op de robbenvangst uit was. De schooner was bemand met vier Amerikanen en twee-en-twintig Japaneezen. De vangst was zeer gelukkig geweest en juist wilde ze met een be- langrijke lading zeehondenvel naar Yokohama gaan, toen zij werden overvallen door een Russisch oorlogschip en opgebracht naar Vladiwostock, waar de kapitein en de bemanning werden veroordeeld wegens schending der visscherijwetten tot drie jaren dwangarbeid in de Siberische mijnen. Kapitein Marris beschrijft dien arbeid als een verschrikkelijke straf. Elke man was verplicht vijf karrevrachten kolen 's daags te rijden, voor hij eten kreeg en bleef hij in gebreke dan werd hij zwaar gestraft. Kapitein Marris was aan een Poolsch gevangene vastgeklonken. Na drie maanden kwam de Pool te sterveu en vier dagen lang moest de kapitein werken met het lijk aan zijn lichaam verbonden, zoodat hij het dubbele rantsoen kolen moest leveren voor den dooden Pool en voor hem zelf. Nadat er niemand kwam opdagen om hem van het lijk te verlossen, sneed hij het in tweeen en zond de beide helften met zijue kolen mee af. Men nam niet veel notitie van dit sterfgeval. Alleen werd Marris ontslagen van den ketting, waarmee men hem en den ongelukkige had vastgemaakt. Na den dood van den Pool zag hij geer. levend wezen meer, tot hij na drie jaren gevangenisschap iemand zag afdalen, die hem kwam berichten, dat hij ontslagen zou worden. Inderdaad herkreeg hij zijn vrijheid. Wat er van zijne kameraden is terecbt gekoraen weet kapitein Marris niet, misschien zijn zij in de mijn gestorven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2