Gemeno:de berichten. Telegrafische berichten. TER XEUZEX, 3 Februari 1891. voorbeeld door nog dooi, neemt het ijs langzaam in kracht en dikte af. Aanvankelijk had het schol- en gevroreu ijs een gemiddelde dikte van 0,50 M., thans is het al wel 0,20 k 0,25 afgenomen, doch over het algemeen nog sterk en hard zoodat het aau de veren nog met gerustheid te voet wordt gepasseerd. Als de was van boven niet sterker gaat toenemen, dan bestaat er uitzicht, dat het ijs in eenige rivieren nog wel minstens 8 a 10 dagen kan vastzitten. Gelukkig blijkt de algemeene toestand tot dusverre niet verontrustend. Naar men verneemt, zullen de sedert bijna een jaar aanwezige marechaussees in Het Bilt blijven, of althans voor zeer geruimen tijd worden gestationneerd, daar de spanning tusschen werk- gevers en werkstakers steeds grooter wordt. Aan toegeven van welke zijde ookvalt voor het oogenblik niet te denken. Intusschen blijft het steeds rustig, waartoe de aanwezigheid der bereden politie zeker veel bijdraagt. Wel houden de wer- keloozen van tijd tot lijd optochten, doch deze gaan weder vreedzaam uit elkander. Intusschen hebben een paar der grootste iandeigenaars, dezen toestand moede, de gemeeute metterwoon verlaten, en naar men zegt, zal dit meerdere gevolgd worden. Aan de ouders en voogden van cadetten aan de Militaire Academie te Breda, die na 1 September 1890 met een eenigszins ernslige ziekte in de ziekeninrichting dier Academie zijn opgenomen ge- weest, zijn dezer dagen door de bij kon. besluit van 5 Jan. benoemde commissie van inspectie eenige vragen ter beantwoording toegezonden. Uit den begeleidenden brief blijkt, dat die vragen zijn gesteld naar aanleiding van hetgeen door het lid der Tweede Kamer, Mr. G. J. Goekoop, in de zitting van 20 Dec. is in het midden gebrachl. De vragen luiden 1°. Wanneer is door u het eerste bericht van een geneesheer der Academie omtrent de ziekte van uw zoon ontvangen? 2°. Wat was de korte inhoud van dat bericht 3°. Heeft de verpleging van uw zoon in de ziekeninrichting der Academie u in eenig opzicht reden tot klagen gegeven Zoo ja, in welk opzicht? 4°. Kan door u overigens iets worden mede- gedeeld, dat bevorderlijk kan zijn aan een doel- treffend onderzoek omtrent de door den heer Mr. G. J. Goekoop gemaakte opmerkingen, welke door dezen worden gesplitst in opmerkingen over: de gezondheidsbelangen het zoogenaamde baren en de ziekenverpleging der cadetten. Yooral met het oog op die laatste vraag, mag het zegt de N. R. Ct. bevreemding wekken, dat men aan de vragen niet ook een exemplaar der rede van genoemden heer Mr. G. J. Goekoop heeft toegevoegd. Waarschijnlijk toch lezen ook de meeste ouders van cadetten het Bijblad niet, en dat moet men toch hebben om de laatste vraag naar behooren te kunnen beantwoorden. Zoo de Minister zijnerzijds doet wat in zijn ver- mogen is om volkomen op de hoogte te komen, is het te wenschen dat ook de ouders zich niet laten weerhouden om oprecht en naar waarheid te antwoorden. Ilet is ons bekeud, zegt de Arnh. Ct., dat verscheidene ouders zich daarvan lieten weer houden door de vrees, dat hunne zonen er last van zouden hebben. Zoo zij niet over deze over' weging heenstappen, zal het onderzoek toch niet de waarheid aan het licht brengen. Op 31 Maart 1, 2 en 3 April a. s. zal te Amsterdam een van anti-revolutionairen uitgaand z/Sociaal Congres" worden gehouden. Er zullen drie sectien zijn, de edrste voor die onderwerpeu, die het verbaud tusschen de sociale kwestie en de Christelijke religie raken de tweede voor ouderwerpen betreffende de maatschappelijke zijde der sociale kwestieen de derde voor ouder werpen, die de verplichtingen der overheid ten opzichte der sociale kwestie ter sprake zullen brengen. In de regelings-commissie namen zitting de heeren Dr. Kuyper, J. A. Wormser en Waller namens het „Centraal comite", Kater, Slecht en Van Vliet nameus //Patrimonium", Dr. Van Gheel Gildemeester namens den //Christelijken Volksboud", de heer Obermeijer (die echter om redenen van gezondheid met kon optreden) voor het //Heildes Volks en als Kamerleden de heeren Van Alphen, Van Kempen en Van Loben Sels. was. Ook zeide hij, dat de beeldhouwer hem in zijn vreugde een rijk drinkgeld had gegeven, enz. Daarom was de jongeheer toen zoo verwonderd, dat ik hem driehouderd gulden bracht, want hij had niet meer dan tachtig a negentig gulden noodig. Zoo weinig maar? vroeg mijnheer Hansen in goeden luira. Zeg eens, Schreuder, heb je wel meer zulke boodschappen voor den beeldhouwer gedaan Och mijnheer, toen de jonge heer nog aan de academie studeerde, kwam het meermalen voor, maar later volstrekt niet meer. Ik was er dit maal over verwonderd, want de jonge heer is al- tijd spaarzaam en van fetsoenlijk gedrag geweest, en tegenwoordig moet hij redelijk goed geld verdienen. Kort voor het geval met den waaier heb ik zelfs een pakket van waarde voor bem naar de post gebracht. Het moest, geloof ik, naar zijn mama, die hij hoog in eere houdt. Zoo zoo, mompelde mijnheer Hansen. Nu, daar heb je van mij ook wat voor je vertellen, zeide hij toen en drukte den verbaasden Schreuder een gouden tientje in de hand, waarmee hij kon vertrekken. Onmiddellijk giug mijnheer Hansen nu naar zijn vroaw om haar het gehoorde te vertellen. (Wordt vervolgd.) In de op Vrijdagmorgen te 10 uren te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandelingvergrooten school Sluiskilreclame tegen aanslag in den hoof- dehjken omslagaanwijzen commissie voor kohier hoofdelijken omslag; wijzigen gemeentebegrooting 1890 ingekomen st.ukken, enz. Gisteren werd alhier, namens den heer P. van Alten, door den bouwkundige J. Scbeele Dz., in het publiek aanbesteed, het verbouwen van een woonhuis, staande in de Vlooswijkschestraat alhier, met bijlevering van de daartoe benoodigde bouw- stoffen. Daarvoor hadden ingeschreven de volgende heeren, alien te Ter Neuzen woonachtig, P. D. Stoffels voor /"1310; M. Klaassen voor /"1150 en P. A. Mielen voor f 1060. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. - Zondagnamiddag had op den Mechelschen trein die te 4,30 ure alhier aankomt, het volgende plaats Een kind van vijf jaar stond in een coupe te kijken voor het portier, toen dit plotseling open giug en de kleine er uit viel. Niettegenstaande de trein met de grootste snelheid voort vloog, sprong een oom van het kind uit den trein om dit te redden. Het kind bekwam geen letsel, doch de man werd aan het hoofd gewond, terwijl zijn pols ontwricht was. De Engelsche stoomboot Lillie is, wegens de bekomen averij door aanvaring tegen de Westsluis, van bier naar Antwerpen vertrokken, om aldaar te repareeren. - Door het postkantoor alhier zijn de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van A. van Looijen, te ErtveldeZwagermun, te Huisen Gellet, te GentS. Louwerse, te Rotterdam J. van der Yelde, te ZaamslagC. Hamelink, te Rot terdam J. Jaguttis, te Antwerpen M. Buneghem, te Antwerpen L. Bernaarts, te AntwerpenB. de Roy, te Antwerpen. Door het hulpkantoor Axel aan het adres van J. Jongepier, te Vrouwepolder. Zaamslag. Door de Staatscommissie, belast met de afneming van de arts-examens te Leiden, is tot arts bevorderd de heer J. L. C. Wortman, geboren alhier. Axel, 31 Jan. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris P. Dregmans eene verkooping ge houden van Fransche en Brabantsche paarden. Van de 19 stuks, die ten verkoop werden aange- boden, werden er slechts 2 verkocht. De besteede prijzen bedroegen f 300 en f 125 Axel, 3 Febr. Gisteravond gaven eenige leden van het fanfarengezelschap //Concordia" alhier eene tooneelvoorstelling in het hotel //Het Gulden Vlies." Afgewisseld door rauziek werden achtereenvolgens twee kluchtspelen en een blijspel opgevoerd. Het gezelschap, dat zich in de opkomst van een vrij talrijk publiek mocht verheugen, stelde de verwach- ting der aanwezigen niet te leur. De leden van de vereeniging hadden hun rollen flink bestudeerd en als gevolg hiervan liet de uitvoering niets te wenschen over. 'sGnivenliiige, 3 Febr. Tweede Kamer. Tegen- over den heer Schepel hield de Minister van Oorlog vol, dat de milicien-verlofgangers altoos hun ver- lofpas moeten laten afteekenen. Aan den heer Boreel beloofde de Minister van Waterstaat zooveel mogelijk de belerameringen van het verkeer over het Noordzeekanaal bij Velzen te zullen opheffen. Het voorstel van den heer Van der Feltz, tot verzending der wijziging in het ontwerp-Stedenwet naar de afdeelingen, werd verworpen met 56 tegen 16 stemmen. Krachtig werd het ontwerp ver- dedigd door den heer Reekers en even krachtig bestreden door den heer Rutgers. RANTOXGERECHT TE TER XEUZEX. Zitting van Yrijdag 30 Januari 1890. Vernorileeld J. M., spekslager te Ter Neuzen, ter zake van het zonder de vereischte verklaringen doen invoeren van versch vleesch in de gemeente Ter Neuzentot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis, met verbeurd- verklaring van het door den beklaagde ingevoerde varken, met bevel dat uit te leveren of de waarde te betalen ad f 40, subs. 8 dagen hecht. I. d. G.. vrouw van A. v. E., te Westdorpe, ter zake van het zonder vergunning sterken drank in het klein verkoopen tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. P. G., visscher te Ter Neuzen, ter zake van het op den openbaren weg een wapen bij zich hebbentot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen geweer. J. S., landbouwersknecht te Westdorpe, ter zako van het zich met wildstrikken in het veld bevindentot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht., met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van den in beslaggenomen wildstrik. J. B. en F. I)., te Brussel (Belgie), ter zake van het bevisschen van eens anders vischwater, zonder te zijn voorzien van een daartoe betrekkelijke akte en schriftelijk bewijs van den rechthebbendeieder tot 2 boeten elk van 3, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen dobbers en de opbrengst van de in beslag genomen onwettig gevangen visch, ad 30 cents. J. d. B., arbeider te Selzaete (Belgie), ter zake van het bevisschen van eens anders vischwater zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende; tot eene boete van I, subs. 1 dag hecht. A. A., werkman te Zuiddorpe, ter zake van strooperij tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. D. J. K., zeeman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhalingtot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. M. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. W. F. A., te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. II. Tzn., J. II. Rzn., schippersknechten, en A. H., werkman, alien te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. P. K., sloeprocier, L. W., werkman, J. It., koetsier, A. C. v. W., J. C. E., D. F. E., M. v. A., werklieden, Ch. v. W., sloeproeier, D. C. d. S., werkman, D. d. W., voerman. J. v. D., kanaalloods en C. A. S., voerman, alien te Ter Neuzen, ter zake van het houden van een varken in de kom der gemeente Ter Neuzen, in een hok met bijbehooren- den mestput, niet voldoende aan de voorwaardenieder tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken i J. M., bierhuishouderte Ter Neuzen, beklaagd ter zake van het tappen zonder vergunning. M. T., dienstmeid te Ter Neuzen, beklaagd ter zake als voren; de kosten te dragen door den staat. Uit Gorinchem werd Zaterdagavond gemeld Het water op de rivier is onrustbarend wassende. Men heeft een dubbelen kustdam in de Waterpoort aangebracht. Aan de noordzijde van de Konings- brug bij Gramsbergen ontstond een doorbraak, die eene lengte heeft van pi. m. 30 voet en een diepte van pi. m. 20 voet. Zoo heeft dus het niet herstellen van de doorbraak in den Vechtdijk, meldt men uit Gramsbergen, hetgeen met circa f 100 kosten had kunnen geschieden, wanneer men alles nagaat, eene schade veroorzaakt van vele duizenden guldens. In de rivier voor sburg vertoont zich geen drijfijs meer. Het water is sterk vallend. Uit Ruhrort werd Zaterdagnamiddag gemeld De Rijn drijft geen ijs, Bovenrijn nog vast. Waterstand vallend aan ped- schaal M. 2,52, sterke zuidwestwind boven 6° R. De verladiug in de havens nog niet begonnen. Uit 's Hertogenbosch werd byrichtHet water heeft alhier een stand bereikt van 5,06 meter boven A. P. De stad is afgesloten en wordt op vast peil bemalen. Aan de sluis te Crevecoeur, nabij Hedel, bedraagt de stand van de Maaszijde 5,38 met 77 c.M. was, aan de Diezezijde 5,04 met 41 c.M. was. De Heerewaardeusche over- laten werken, doch zijn niet te bereiken. De toestand is over het algemeen niet onrustbarend. Inmiddels zijn en worden door de betrokken dijks- en polderbesturen maatregelen van voorzorggenomen. De haven van Bergen op Zoom is weer voor de scheepvaart open gesteld. Onder de schapen van een landbouwer in de gemeente Sint-Kruis is eene ernstige ziekte uitge- broken, zoodat in de vorige week ongeveer 40 dezer dieren gestorven zijn. Een ingesteld officieel onder zoek heeft tot de uitkomst geleid, dat die ziekte niet als besmettelijke ziekte werd geconstateerd. Uit Hansweert meldt men, dat Zondag e Engelsch stoomschip, komende van Antwerpen, bij hoog water in het Zuidergat aan den groud is gevaren men dacht dat het wel zonder adsisseutie vlot zou komen. Yrijdag is voor de rechtbank te Assen het vreeselijke geval behandeld van de vrouw, die haar dochter met rattekruid had vergiftigd. Zij let volledige bekentenis af en verklaarde de daad uit de vrees, dat als de dochter, die haar tot erfgenaam had ingesteld, in 't huwelijk ware getreden, zij zelve broodeloos zou zijn geworden. Dat het ongelukkige meisje door vergiitiging was overleden, bleek uit het verhoor der deskundigen. Het O M. eischte levenslange gevangeuisstraf. De verdediger wees op eenige verzachtende omstandigheden en riep de clementie der rechtbank in. Uit Lith schrijft men De Maas bereide dezer dagen haren ouden vrienden en kennissen oeverbewoners en polderbesturen een ware verrassing, Terwijl alien, ontsteld door de tijding van den geweldigen was der rivier te Maastricht, aanstalten maken om kistingen op te slaan op de dijken, teueinde kloek het hoofd te kunnen bieden aan den verwachten, geduchten aanval van den vijand, maakt deze onverhoeds een zweuking en bezet hij, achter den rug van den opgetrokken tegenstander om, in een oogwenk het gausche land. Was is het geval Door het losgaan der Bovenmaas vormt zich te Nederasselt een ijsdaro, en de Maas, in plaats van zich te vermoeien dien hinderpaal in haren gewonen loop uit den weg te ruimen, werpt zich met haren ontzag- lijken watervoorraad, door den overlaat der Beersche Maas. Men kan zich geen voorstelling maken van de vaart, die de stroom neemt door de binnenpolders. Binnen den tijd van 24 uren zijn deze geheel overstroomd. Woensdagochtend trokken vracht karren en voetgangers nog, gerust en veilig, door den Litterweg ter markt te Osch. Des middags ten 12 ure was die weg geheel overstroomd en moesten karren en menschen om tehuis te kunnen komen, een omweg maken, over den Bosch, van 8 a 10 uren. De Maas is hier als eene doode rivier. Het ijs zit onbeweegelijk vast. Het over stroomingswater staat reeds in de dorpen en bereikt de woningen. Alle handen zijn in de weer om te ruimen en in veiligheid te brengen. Wat het worden zal, als de ijsdam doorbreekt en de Maas weer met voile kracht komt afzetten, niemand die het berekenen kan. Wij hebben maar ecnmaal daags gelegenheid om brieven te kunnen verzenden De postkar is door de postschuit vervangen. Een vrouw vervoegde zich ten huize van H. Pmolenaar en zoon van den burgemeester van Maasbree, en ziende, dat deze niet wel was (bij had het asthma) begon zij arglistig den docter te spelen en in een oogenblik had zij een zakje, naar haar zeggen met geneeskundige kruiden gevuld, hem met twee linten op de borst bevestigd. Dit zakje moest hij juist drie weken op de borst dragen; dan zou zij terugkomen en op dat oogenblik zou hij voor allijd van die ziekte verlost zijn. Maar nu begon het mooiste De vrouw vroeg oud goud en kleedereti van de naaste familieleden, waarover zij gedurende die drie weken hare gebeden moest uitstorten, om zeker van de genezing te zijn. Zij kreeg daarop een gouden ketting (waarde aan oud goud f 20), een zilveren horloge, een gouden trouwring, twee zijden vrouwendoeken, fwee schoone vrouwenkleeden, een buksking broek, een ham, een wittebrood, een kluit boter, f 1,80 in geld en nog een kopereu koffie- ketel met warine koffiedit alles zou zijn over drie weken weder terngbrengen. De wachtmeester der koninklijke marechaussees Beltjens had bericht ontvangen het troepje, waarvan deze vrouw deel uitmaakte, zooveel mogelijk in het oog te houden, daar het zich in Noord -Brabant reeds aan raenige oplichterij had schuldig gemaakt. Deze werd door voornoemden P. van het gebeurde in kennis gesteld. De wachtmeester dacht anders over de docteres hij nam doodeenvoudig genoemde voorwerpen in beslag en de vrouw in hechtenis. Toen werd ook eens onderzocht wat het za'kje, dat P. op de borst droeg, bevatte. Men vond haver, lijnzaad en spurriezaad Zullen de gevolgen van den laatsten strengen winter zich op verschillend gebied nog lang doen gevoelen, niet het minst op dat der visscherij. Eeusdeels toch brengt de ingevallen dooi in alle polders meer eu meer aan het lichthoeveel duizenden visschen het te warm en te benauwd hebben gekregen onder de aanzienlijke ijsmassa en er het leven bij inschoten, anderdeels is er ook nog in de laatste dagen zoo bijzonder veel visch gevangen, dat het niet anders kan of in den vol- genden zomer moet de vangst slecht zijn. Mr. II. Binnerts, advocaat eu procureur te Heerenveen, heeft namens den heer C. Gerritsma te Het Meer, een eisch tot schadevergoeding ingesteld bij de maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De heer G. verzond van Leeuw- arden eene bezending boter naar Rotterdam, om van daar naar Louden verscheept te worden. Daar deze niet daar aankwam, waande men de zending verloren, doch dit, bleek gelukkig niet het geval te zijn. Het is even wel gebleken dat de boter 13 dagen noodig gehad heeft om per spoor van Leeuwarden Rotterdam te bereiken. Door den langen duur der reis werd de hoedanigheid der boter minder, de prijzen aan de Londensohe markt daalden in dien tijd, zoodat de afzender schade heeft geleden, waarvoor hij nu aan de Exploitatie- maatschappij vergoeding vraagt. In een aan den Senaat der Vereenigde Staten ingediend wetsvoorstel tot inlijving van landerijen, is een artikel opgenomen tot het verleeuen eeaer subsidie van 2000 dollars aan een comite van undbouwers, om proeven te nemen tot het kunst- matig voortbrengeu van regenbuien. Aan het hoofd der kleine groep van onderzoekers, waarvoor deze subsidie bestemd is, staat de Landbouw-secre- taris Rusck, hoewel de senator Farwell als de ziel der beweging wordt aangeduid, een man die sedert vele jaren een onvermoeide voorvechter is der theorie, dat door het aan brengen van ontplof- fingen op vrij groote hoogte in de lucht, de vochtigheid zich bier concentreert en daardoor tot regenval aanleiding heeft. Reeds zeer spoedig zullen op de hooge prarien tusschen Colorado en Kansas uitgebreide proefnemingen in het werk worden gesteld om zoodoende regenbuien te maken. De ingenieurs, aan de hiervoor uitgeruste expeditie toegevoegd, hebben het plan onlworpen, de ont- ploffeude stof, waarvoor dynamietzal worden gebruikt met papieren luchtballous in de hoogte te doen stijgen voor elke proef zou ongeveer 150 pond dynamiet worden gebruikt, verdeeld in hoeveelheden van 25 pynd, die nadat eene hoogte van 3000 voet bereikt is, door een zich voortburend afwin- denden en aau den ballon bevestigden draad, tot ontploffing zouden worden gebracht. De leden der expeditie houden er zich van overtuigd dat het gevolg eener reeks van zulke ontploffingen zal ziju het ontstaan van regenbuien, die zich in een kring over verre streken zullen uitbreiden. Op- timisten zien zich reeds eene Amerikaansche maat schappij vormen tot bevloeiing en voortbrenging van regen, waardoor de ver uitgestrekte en dorre prairien in vruchtbaar bouwland zullen worden herschapen. In wetenschappelijke kringen rekent men echter niet zoo stellig op de zegenrijke werking die genoemd Landbouw-comite zich voor- spiegeltwel houdt men de gevolgen voor niet geheel onwaarschijnlijk doch twijfelt aan het prac- tische nut van den maatregel, omdat de te verkrijgen hoeveelheid regen wel niet in goede evenredigheid zal staan tot de kosten van al de ontploffingen, die men noodig heeft. De New-York Herald verhaalt het volgende Yoor 14 dagen kwam graaf Georg Szernov, vroeger kamerheer van Keizer Franz Jozef van Oostenrijk, naar Amerika, om nasporingen te doen naar zijn dochter Jenny, die, uit wraak door zijn vroegere maitresse, Marie Folska, uit Budapesth werd out-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2