(actor en Sctiri khh, Eoutskoolbriqnetten, AlgemoenG Yergadsring Harmonie „St. CECILIA" CONCERT D. E. WOLEEBT Hz., Ter Nenzen. IN LOSSING: Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Buitenland. Advertentien. Vereeniging van landbouwers, die Suikerbieten verbouwen. PRIJS0PGAAF TE BEKOMENT Puike Australische Zaaitarwe Jenny White, Cadzandsche Wintergerst Mooie Probstei Haver, puike Zaaierwten en Paardeboonen, TER XEUZEX, 30 Januari 1891. MAATJE VAN HOORN, HONTENISSE. t partij met zoo uit elkaar. Hij hoopte den heer Gleichman tot eenstemmigheid te bewegen. (Gleichman ik kan dat niet beloven.) l)e heer Haffmans begreep niet, dat de liberalen dezer regeering verwijtingen deden. Zij toch bezorgt hun een lang gewenschte meer- derheid bij de verkiezingen, tengevolge van oneenig- heid bij de rechterzijde, zouder twistappel zouden de liberalen slaag krijgen. De heer Gleichman constateert nog niet den tijd te zien aanbreken, waarop hij in zake kiesrecht naderen zal tot het stelsei-Borgesius. In eene op Woensdag jl. alhier gehouden vergadering der afdeeling Ter Neuzen van de vereeniging van landbouwers, die suikerbieten ver- bouwen, werd o. a. aangenomen een door het bestuur der afdeeling ontworpen concept-contract tot het contracteeren op suikergehalte. Door eenige leden werd de oppervlakte land opgegeven, die zij volgens dit ontwerp-contract wenschen te bezaaien en het bestuur opgedragen aan fabrikanten, eene aanbieding dien overeeukomstig te doen. Voorts zal ook door de afdeeling een adres aan de 2de kamer der Staten-Generaal worden aange- boden, met verzoek het gewijzigd wetsontwerp op den suikeraccijns te verwerpen, daar dit ontwerp, zeer tegen het belaug der bietencultuur moet worden geacht. De heer J. W. Happee, onderwijzer aan de openbare school B alhier, staat N° 1 op de voor- dracht voor een onderwijzer aan school C te Middelburg. Door de directie van de Nederlandsche Bank is benoemd tot correspondent eerste klasse te Hulst de heer L. van Waesberghe-Janssensvroeger correspondent tweede klasse. Van het 4do bataljon 3de regiment infanterie te Vlissingen vertrekt den 2den Februari a. s. naar hier een detachement, sterk 22 onderofficieren en minderen, teneinde aldaar gedurende 3 maanden garnizoen te houden. Het bevel over genoemd detachement wordt opgedragen aan den tweeden luitenant M. J. Kanaar van bovengenoemd bataljon. Op de rivier en de reede alhier is volstrekt geen ijs aanwezig. Ook op het kanaal ruimt het ijs op, zijnde gisteren morgeu een Engelsche schooner opgevaren naar Selzaete. Philippine. Het is te vreezen, dat de strenge en langdurige winter bij vele onzer schippers in trenrige heriunering zal blijven. Niet alleen dat hij hen tot werkeloosheid heeft gedoemd, maar ook de schade aan de mosselbanken zal onberekeu- baar zijn. Van al wat de nijvere hand des schippers daar met zooveel zorg aan de zee heeft toever- trouwd, zijn schat, waarmede hij vol moed den zomer dacht te gemoet te gaan, is slechts een luttel beetje overgebleven. De meeste mosselbanken, thans bevrijd van ijs, zijn als 't ware schoonge- veegd, zoodat men, waar vroeger 1000 tonnen mossels lagen, nu nauwelijks een veertigtal vindt. De ondervinding in den winter van 1870 opgedaan, doet daarom ook hunne hoop op een goeden afloop meer en meer verflauwen met die banken, welke nog door het ijs zijn bedekt. Koewacht. Door den gemeenteraad is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen onder deze gemeente de heer J. A. Lijpeus, thans onder wijzer te Wouw. Walsoorden, 30 Jan. Nog steeds zijn wij ver- stoken van den wagendienst op Hulst en de stoom- bootdienst op Hansweert. De boot schijnt er met zijne lichte machine nog maar niet doorheen te kunnen. Behalve nog eenige bezetting op de dijksver- dedigingswerken is de Schelde hier vrij van ijs. De schade aan dijk en oeverwerken van het cala- miteus waterschap Walsoorden bepaalt zioh tot een duizendtal gebroken perkoenpalen in de glooiing aan den dijk, een drietal gebroken en 50 schuingeraakt zware palen op den Scharrendam en het bescha- digen van 1630 M3. rijsbeslag en 1800 meter lengte staakrij op de oeverdammen. Een en ander is dus niet van veel beteekenis na een zoo lang durige vorst. De weinige schade is te dauken aan den zachten dooi met aflandigen wind. Hontenisse. Dinsdag 27 Jan. 11. werd door de landbou w-vereeniging *Eigen Hulp" alhier aan- besteed, de levering van 37,400 K.G. Kunstmest en 38,950 K.G. Chili-salpeter, waarvoor was in- geschreven Voor de Chili-salpeter door de heerenJ. F. Adriaansens, te Walsoorden, voor f 8,85 L. van den Bogaart, te Antwerpen, voor f 8,89; A. Die- leman, te Axel, voor f 8,93A. Standaert, te Balgerhoek, voor f 8,98 J. F. Adriaansen Pz., te Walzoorden, voor f 9,02G J. Krol, te Zwolle, voor f 9,10 H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor f 9,21 Voor de Kunstmest door de heeren: G. J. Krol, te Zwolle, voor f 7,32H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor f 7,38A. Standaert, te Bal- Juist dat hij weer omkeerde, stond hij tegenover eene vrouwelijke gestalte, Zijn gevoel zeide hem, dat dit Margareta was. Werkelijk keerde zij van eene visite naar huis jerug. (Wordt vervolgd.) gerhoek, voor /7,39; J. J. Kortman, te Rotterdam, voor f 7,56 L. van den Bogaart, te Antwerpen, voor f 7,74; alles per 100 K.G. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. 's Gravenhaye, 30 Jan. Tweede Kamer. Tot leden der commissie voor de faillissementen-regeliug zijn benoemd de heeren Smidt, Travaglino, Heems- kerk, Hartogh en Bevers. Het ontwerp tot splitsing der groote steden in enkelvoudige districten werd verdedigd door de heeren F. Mackay en Veegens als niet strijdig met de grondwet en gewenscht, terwijl het sterk bestre- den werd door de heeren Rutgers en Roell, als zijnde in strijd met de grondwet. De Minister van Binnenlandsche Zaken sloot zich bij den heer Veegens aan. Een compromis is niet gesloten het is eene voorbereiding tot het proportionneele stelsel. Uit Dorenweerd bericht men, dat het water hoogst belangrijk gestegen is en eene aanmerkelijke hoogte verkreeg. Ook de oeverbewoners langs den Rijn zien het losgaan van de ijsbezettiug met zorg tegemoet. Te Ingen (Neder—Betuwe) zit de Rijn onveranderlijk. De dijkwachten werden betrok- ken. Op het bericht van het kruien van het ijs te Lobit is, naar men uit Tuil rneldt, de rivier- correspondentie in werking getreden. De uiterwaar- den zijn nog niet ingeloopen, zij hebben nog meter boord. Uit Wageningen bericht men, d.d. 28 dezerHet water is in een etmaal 1,04 meter gewassen. Rijnhoogte 8,45 meter -(- A. P. Men is druk bezig met het maken van kistdammen. Het dijkbestuur is permanent. De Maas te Venloo is tot 5,10 meter gevallen. De rivier is aldaar, voor zoover het oog reikt, ijsvrij. De be richten van de Boven—Maas zijn gunstiger. Uit WamelMaas en Waal sterk wassende, ijs vast. Algemeen worden voorzorgsmaatregelen geno- men tegen mogelijke dijkbreuk. De brug tusschen Berchem en Ravenstein wordt door 50 militairen bewaakt. De verbinding van Osch met Oyen en Lithoyen is geheel verbroken. Het lage gedeelte van Osch is overstroomd. Te Almeloo heeft het water eene nooit gekende hoogte bereikt. Een groot deel der stad is overstroomd. Het marktplein staat blank. Te Kampen is men begonnen met het ijs voor de pijlers der IJselbrug door te zagen. Uit Vreeswijk wordt gemeld, dat men zeer beduchl is dat het ijs in de Lek spoedig zal losraken. Voor Deventer is het ijs in den IJssel losgeraakt en drijvend, later heeft het zich bij de schipbrug weer vastgezet. Tengevolge van ijsverstopping voor de brug tot doorlating van de Beerschemaas tusschen Berchem en Ravenstein, is de spoordienst tusschen Osch en Nijmegen gestaakt. In Belgie heeft het water veel schade veroor- zaakt, vooral door de Sambre en de Maas. Te Antwerpen, waar de haven weer open is, kwam Maandagochtend een groote ijsschots aan- drijven, die zich vastzette voor de stad. Eeu groot aantal menschen begaven zich op deze schol, maar plotseling liet het ijs los en dre'ef de schol weg. Meer dan 200 personen moesten met booten aan wal gebracht worden. Een persoon zakte echter door een scheur en verdronk en een ander kon niet gered worden. Hij dreef op de schol de Schelde af. Wat er van hem is geworden, is niet bekend. De overigen, die zich op de schots hadden gewaagd, kwamen er met den schrik af. Het ergst is de toestand te Leuven. Leuven dus wordt van daar aan het Handelsblad van Antwerpen geschreven is in een waterstad herschapen. Door den dooi is de Dyle zoo ge- zwolleu, dat zij eergisteren uit haar bed liep, en het water thans wel 15,000 menschen in hunne woningen gevangen houdt. De Dyle, die het volkrijkste gedeelte der stad doorkruist, is een stroom van meer dan 600 meters breedte geworden, en nog neemt de overstrooming altijd toe. Het Justus-Lipsius-college (pedagogie van studenten) is van in den vroegen morgen ingesloten, het amphitheater, de kerk der Jezuieten de Dominicanenkerk, de St. Gertrudiskerk, het gesticht van Microscopic, de Botanieke hof, het laboratorium der studenten, de apothekerij, het huis de Gilden van ambachten en neringen zijn door het water ingenomenhet is onmogelijk het hospitaal te bereiken. De inwoners der overstroomde woningen worden met booten gered. Al de soldaten zijn te been de lanciers en kanonniers trekken met hunne wagens het water in, soms tot over de wielen, om het volk te verlossenhet voetvolk neemt de menigte uit de booten, of wel houdt de wacht op de gevaarlijkste plaatsen. Zij hebben de vorige week geen rust gehad, de moedige soldaten reeds driemaal bij nacht en dag, in wind en koude moesten zij de sneeuw van de spoorbaan ruimen en thans in het water plonsen. Vele studenten ook zitten vast in hunne kamers, anderen die hun kwartier verlaten hebben zonder achterdocht, kunnen niet naar hunne woning terug- keeren, want de overstrooming is plotseling op- opgekomen. 1X G E Z O X I» E X S TURK E V. Mijnheer de Redacteur Ik ben zoo vrij door middel van uw blad eene vraag te doen in de hoop dat daarop een antwoord in het volgend nummer zal voorkomen van iemand der zake kundig. Voor den drukken en zwaren arbeid, die gedu rende de laatste vorst door het personeel der spoorwegen werd verrichi is door sommige maat- schappijen eene toelage aan dat personeel geschonken. Eilieve, zou dit ook reeds geschied zijn aan de beambten en werklieden van de spoorlijn in onze nabijheid, want hier is ook gewerkt, naar men hoorde soms 18 a 19 uren in een etmaal P De maatschappijen der laatst bedoelde lijnen, vooral die van delijn MechelenTer Neuzen heeft, zooals wij weten, toch ook heel wat geprofiteerd van het meerdere vervoer. Daar in den tegenwoordigen tijd het goede in de bedoelde richting behoort geprezen en bekend gemaakt en de tekortkomingen door publiciteit wellicht worden hersteld, zoo komt mij een ant woord alleszins aanbevelenswaardig voor. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, ben ik, Mijnheer de Redacteur, UEd* dn. X. Ter Neuzen, 30 Januari 1891. Mijnheer de Redacteur In n°. 2681 van uw blad doet een inzender de vraag, bij welke gelegenheid de heer Glinderman is opgekomen voor de belangen van Ter Neuzen. Hij voegt er bij, dat hij hoopt verschoond te blijven, van antwoorden als: „in 't kabinet van den Minister, of, in de Afdeelingen enz." Deze inzender gaat dus blijkbaar uit van de veronder- stelling, dat die belangen alleen of ten minste het best gediend worden, door deel te nemen aan het openbaar debat in de Tweede Kamer. Iemand die aan het te geven antwoord bovengenoemde eischen stelt, moest dunkt mij beginnen met zijne stelling te bewijzen Sommigeu in Ter Neuzen en daaronder zijn er, die het weten kunnen deuken hier over heel anders. Zij herinneren zich den tijd nog, toen Ter Neuzen behoorde tot het kiesdistrict Middelburg, vertegenwoordigd dooreen afgevaardigde die wel sprak in de Kamer. In dien tijd deed de regeering voor Ter Neuzen niets 1 De tegenwoordige regeering daarentegen toont een open oog te hebben, ook voor de belangen onzer stad. Het optreden van dit Ministerie werd mogulijk gemaakt, mede door de verkieziug van den heer Glinderman. En nu is het m. i. voor Ter Neuzen niet de vraag, spreekt onze afgevaar digde veel of weinig in de Kamer maar wel, verkrijgen wij met dezen vertegeuwoordiger en onder dit Ministerie wat wij voor onze haven wenschen X. Ter Neuzen, 29 Januari 1891. Op 4 Februari 1891 hoopt Wed uwe van Jacobus de Groote, hare 85sten geboorfedug te herdenken. Al wie haar vroeger liefderijk hebben ondersteund, worden vriendelijk uitgenoodigd, haar op dezen dag te bezoeken, daar zij op 'toogenblik in behoeftige omstandigheden verkeert en bijna aan blindheid is onderheven. Opent dus uw hart voor deze oude van dagen opdat zij nog een vreugdevollen dag moge beleveu. Als een zeldzaamheid is deze oude vrouw Moeder, Grootmoeder en Oud-Grootmoeder over 87 nabestaanden. Narnens hare kindskinderen, Jan de Groote Bz. Jacobus de Groote Bz. Benjamin de Groote Bz. Hoek, den 30 Januari 1891. Bevallen van een zoon L. A. KLAASSENDooms. Ter Neuzen, 28 Januari 1891. Heden overleed na een langdurig lijden JOIIAXXA ADItlAAA DE HAART, (wijlen Mevrouw de Wed. Pieter van Hel- mond), in den hoogen ouderdom van 89 jaar 9 maanden en 22 dagen. J. WILLEMSEN. J. J. WILLEMSEN-Adriaanskn (Wed. P. van Helmond Jr.) Eenige en algemeene kennisgeving. Sas van Gent, 26 Jan. 1891. Onzen iiiuigen dank voor de vele bewijzen van deelneming, zoo van hier als elders ondervonden, in het smartelijk verlies van onzen geliefden echtgenoot en vader, J. JANSEN. Ter Neuzen, 31 Jan. 1891. Wed. J. JANSEN en kinderen. Hartelijk dunk voor de talrijke blijken van belangstelling op den 29 Januari jl. ondervonden. P. A. NELISSEN, Echtgenoote en Kinderen. Ter Neuzen 31 Januari 1891. 1 Yoor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot en vader D. THO- LENS ondervonden, betuigen wij onzen linrtelijkeu dank. Ter Neuzen, 30 Jan. 1891. Wed. D. THOLENS en kinderen. Allen die blijk gaven van hunne deel neming gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden DIRK, betuigen wij onzen welgeineenden dank. C. BALKENENDE en familie. Axel, 31 Jan. 1891. De ondergeteekende maakt bekend, dat zijn schip tot a. s. DINSDAG en WOENSDAG te Rotterdam in lading ligt om hierna met de eerste gunstige gelegenheid naar Ter Neuzen te vertrekken. J. C. HARTE, Beurtschipper. Afdeeling TER XEL'ZEX. Het BESTUUR der bovengenoemde vereeniging verlangt opgave tot het contracteeren op Suiker gehalte van ongeveer 72 gemeten. Aanbiedingen zullen worden ingewacht vdor 11 Februari a. s. bij ondergeteekenden bij wien tevens inlichtingen zijn te verkrijgen. De leden die nog wenschen naar de aangenomen voorwaarden te contracteeren, gelieven hiervan opgave bij het Bestuur te doen. Namens het Bestuur, J. P. SCHEELE, Voorzitter. A. VISSER, Secretaris. van de Afdeeling ZEELAND der Vereeniging het Nederlandsch Paardenstamboek, te houden op Woensdag 4 Februari 1891, des namiddags 2 uur, bij A. HOEK te Tholen. Ook niet—leden hebben op deze Vergadering toegang. Namens het Bestuur, de Secretaris, N. W. HOCKE. Zondag 8 Februari 1891, des namiddags 6 ure, aan de school in de Molenstraat. HET BESTUUR. wordt gevraagd van ten behoeve der gemeente- administratie van TER NEUZEN te leveren naar ter gemeente-secretarie ter inzage liggende opgaaf en voorhanden monsters, vdor lliusdag, 10 Februari 1891, 's morgens 104 ure. met of zonder gaatjes, tegen concurreereuden prijs, in 't groot en klein, bij W. WISSE, naast de bizondere school, Ter Neuzen. (geen Poes of ruwarige) maar dezelfde, die in 1871 zulke prachtige resultaten heeft opgeleverd, direct uit Eugeland ingevoerd in geplombeerde zakken geen Chidhamuitnemend goed schot gevende it 57 Kilo's, bijna zonder ontkiemde lang stroo. Alles in den NIEUWE NEUZENPOLDER gegroeid. Te bekomen bij EEN WAGON ECHTE BUSSUMSCHE aan f 2,-. per honderd, voor rekening van J. A. STELLIiXGS.ilA, Oost- sluis, Ter Neuzen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2