Gemengde berichten. felegrafische berichten TER NEUZEX, 20 Januari 1891. Gisteren morgen ongeveer 6 uur ontstond een begin van brand in het groot ruim van het alhier aan de loskade liggende Engelsche stooinsebip River Lagan. Met behulp der aan boord aanwezige stoomspuit en ijlings toegesnelde hulp gelukte het den brand te blusschen. Door vuur en water is nog al aanmerkelijke schade aangericht. Door den heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middeiburg, is de surnnmerair P. Lucieer, met ingang van 24 Januari 1891 na kantoortijd, belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen enz. alhier. De zeevaart op— en van deze haven gaat tot heden nog geregeld voort en koraen en vertrekken stoomschepen aan en van het spoor, zonder hinder. Gisterenmorgen zijn even boven Selzaete een paar opstoomende schepen in het ijs blijven zitten. Nog vier stoomschepen wachten nu op het kanaal om op te gaan naar Gent, hetgeen niet zal kunnen, vooraleer er een sleepboot van meerdere kracht hulp verleent. Voorkomende stormen veroorzaken meestal schip- breuken, doch thans is de enorme massa ijs oorzaak, dat tallooze scheepsrampen, vooral aan de monden der rivieren en zeegaten, plaats vinden, veelal gepaard met het verlies van menschenlevens. Dagelijks wordt van uit Antwerpen per sleep- booten onderzoek gedaan, naar den toestand van het ijs op de Wester-Schelde, doch het is en blijft ongunstig, wordende door de felle aanhoudende vorst nog slechter. Voor Walsoorden was het zeer ongunstig. Donderdag heeft zich het ijs in het Zijpe weder vastgezet, zoodat enkelen den overtocht naar den Anna-Jacobapolder weder te voet ondernamen. Woensdag is het ijs in den Eendracht, voor Tholen, losgeraakt. Ongeveer vier weken heeft do overtocht naar Noord-Brabant te voet plaats gehad. Heden voormiddag heeft de werkman J. II., bezig met het ijskappen uit de haven alhier een ijstochtje gemaakt, dat hoe gelukkig afgeloopen, hem toch heugen zal. Op een dikkt ijsschol bezig zijnde, brak deze van den kant en dreef met H. de Schelde in, zonder dat zijne makkers hem helpen konden. Reeds was hij aan de overzij van 't vaarwater, toen eenige rappe handen hem met een sloep uit zijn neteligen toestand konden verlossen. I lock. 17 Jan. De raad besloot heden de nieuwjaars-commissie te machtigen tot het houden eener buitengewone inzameling van liefdegiften voor het verleenen van buitengewone ondersteuning aan stille armeri, gedurende het strenge winterweder. (Zie achterstaande advertentie.) Op het verzoek der in deze gemeente bestaande steenkolen-vereeniging om te mogen beschikken over eene plaats in een gemeentegebouw om tijdelijk kolen op te bergen, werd atwijzend beschikt, met het oog op de bijzondere belangen van andere ingezelenen. Hoek. Het edele voorbeeld van de heeren Dr. Biichner en Ds. Van 't Hoff, schijnt navolging te zullen vinden, daar deze week een paar iuge- zetenen de soepuitdeeliug op zich hebben genomen Axel. Door het Hoofdbestunr der Maatschappij ter bevordering van veeartsenijkunde in Nederland is dezer dagen aan alle veeartscn en geneesheeren eene circulaire gezonden, inhoudende eenige vragen betreffende de keuring van vleesch. Het doel dezer circulaire is een overzicht te krijgen van de vleeschkeuring hier te lande, om op die wijze te geraken tot het aandringen op eene rijkswet voor de regeling van deze zaken. Axel. Heden werd alhier door de maatschappij (.Vooruitgang is ons streven" aanbesteed de levering van 260,000 Kg. kunstmest en 62,000 Kg. chili- salpeter. Voor het eerste perceel was het minst ..in. waaier streelde. Zoo mooi, als alleen voor haar past. En hij zal wel veel geld kosten ook. In gedachten verdiept slaakte hij een zucht, wikkelde toen den waaier weer zorgzaam in het papieren omhulsel en legde hem voor zich neer. Doch de gevoelens, bij hem opgewekt door den waaier, deden hun invloed gelden. Hij werd weer vroolijk en sprong op met de woorden En wat beteekent het ook Ik ben geen millionair, en ik zal het waarschijnlijk nooit worden ook, maar dat weet Margareta, zij moet dat weten Maar toch heb ik het trots alles zoover gebracht, dat ik durf zeggen Ik heb een toekomstEn een vrij goed inkomen heb ik nu reeds. Dat ik op het oogenblik geen geld heb, is zuiver toeval. Dat zou niet zijn, als ik die buste betaald had gekregen, zooals ik hoopte en als ik mama niet juist zoo'n duren pelsmantel had gezonden. 't Is waar, dat deed ik half uit ijdelheid om de klein- steedsche lui te ergeren maar die denken ook, dat een kunstenaar nooit anders dan gelapte laarzen kan dragen. Wat zal mama trotsch zijn als ze haar vriendiunen kan vertellendat is een geschenk van mijn zoon, den beeldhouwer En dat doet me juist het grootste pleizier: als mama trotsch op me is. Geld leenen, neen, dat heb ik nog nooit gedaan. Ik had waarachtig niet gedacht, dat ik na het verlalen van de kunst—academie nog ooit wat naar de lommerd zou laten brengen, maar kom, zoo moet het toch. (Wordt vervolgd.) ingeschreven door den heer H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor 7,444 per 100 Kgvoor het tweede door den heer D. J. Oggel, te Axel, voor f 9,26 per 100 Kg. Xaamslaj^. Gemeenteraadszitting van Vrijdag 16 Jan. Tegenwoordig al de leden. Na de lezing der notulen van de vorige vergadering, vraagt de voorzitter of iemand der leden aanmerking heeft. De heer Van de Ree zegt hierop, dat er in staat, dat hij niet tegenwoordig geweest is. Het komt hem vreemd voor. Hij heeft n. 1. geen gelegenheid gehad om de zitting bij te wonen. Volgens de gemeentewet moest hij 24 uren van te voren er mee in kennis zijn gesteld, hij heeft geen 2 X 24 uren vooraf kennis van het houden der vergadering gekregen. Hij brengt den voorzitter onder 't oog, dat deze wist, dat hij (Van de Ree) den 3 December in den Haag was. De voorzitter antwoordt hem, dat de oproepingsbrief intijds aan zijn huis bezorgd was en dat hij Donderdags (den dag voor de vergadering) kon thuis geweest zijn. De heer Van de Ree merkt andermaal op, dat hij ook dan nog geen 2 X 24 uren vooraf met het houden der ver gadering in kennis was gesteld. Hij (Van de Ree) komt er op neer, dat in den aanhef der notulen staat, dat die vnn de vorige vergadering zijn goedgekeurd, daar protesteert hij tegen. Hij meent hier ook recht op te hebben. »Van 't publiek" heeft hij vernomen, dat er in de notulen staat, dat hij voor- gesteld heeft om zich zelf af te vaardigen naar den Haag. Hij beweert, dat de voorzitter hiertoe het voorstel deed. Of de zaken in de Ter Neuzensche courant juist omgekeerd staan, kan hem niet schelen, die is niet officieel, maar de notulen zijn officieel. Ook het verslag in de Axelsche courant werd veroordeeld. De voorzitter herinnert er aan, dat de notulen der hier bedoelde vergadering reeds zijn goedgekeurd. De heer De Kruker zegt, dat de notulen veel te langzijn, zij moeten niet woordelijk het gesprokene weergeven, maar alleen zakelijk. En wat het publiek zegt, daar hebben de leden zich niet aan te storen. Hij zegt, dat de voorzitter alleen gevraagd heeft of soms een der leden voor den Raad van State wenschte te verschijnen en dit is geen voorstel. De heer Van Vessem merkt op dat het z. i. alleen tusschen den voorzitter en den heer Van de Ree is; het komt, volgens hem, er op neer, dat Van de Ree het niet wil weten, dat hij zich zelf aangediend heeft. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken als: goed- keuring van raadsbesluiten en verleening van subsidie in verplegingskosten eener krankzinnige, werd met algemeene stemmen eene concept-verordening tot wijzigingder verordening, regelende het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, goedgekeurd. Volgens die gewijzigde verordening worden leerlingen eenmaal 's jaars en wel op den 1 April aange- nomen. Het onderwijs omvat de vakken, vermeld in de onderwijswet van 1889, letters a—k. Het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek wordt ingevoerd met 1 Januari 1893, tenzij ontheffiDg mocht zijn verleend enz. De gemeente-begrooting voor 1890 werd in ontvang en uitgaaf verhoogd met 7*447,78^, tengevolge van de meerdere* uitgaven op een massa begrobtingsposten. De begrooting bedraagt thans zoo in ontvang als in uitgaaf 19362,16. Over den post van onvoorziene uitgaven derzelfde begrooting werd beschikt voor een bedrag van 6,als kosten van uitreiking van aanslagbiljetten wegens omslag en schoolgelden. Naar aanleiding van het thans aan de orde zijnde punt Bezwaarschriften tegen aanslagen wegens schoolgelden zegt de heer Van de Ree, dat hij het altijd nog jammer vindt, dat zijn voorstel niet is aangenomen om de le en 2e klasse van den hoofdelijken omslag van betaling van schoolgeld vrij te stellen, dan was men van al die requesten af geweest. Hij meent, dat iemand met f 2000 inkomen best f 12 school geld voor ieder kind kan betalen. Na nog eenige bespreking werd met algemeene stemmen het voorstel van burg, en weth. aangenomen, strekkende om de aanslagen van J. van de Velde, Adr. van de Velde Hz., J. Wisse Hz., J. van Hermon, J. van Fraeijenhove Cz., Jan Klaassen, Joh. van Fraeijenhove, C. van der Peijl en J. van Kerkvoort te hand- haven en de verzoeken van J. H. Houg en Jac. van Es in te willigen. Het suppletoir kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal 1890, bedragende f 16,40, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Een later ingekomen adres van W. Wisse om vrijgesteld te worden van de betaling van schoolgeld werd van de hand gewezen. Alsnu kwam in behandeling: Vaststelling van het kohier der schoolgelden, dienst 1891. Eerst werd voorgelezen een staat van ouders, die door burg, en weth. als onvermogend beschouwd worden. Volgens dezen staat genieten 229 kinderen kosteloos onderwijs. De heer Van Vessem zegt, dat hij er nog weet aan te wijzen, die meer dan f 300 verdienen en niet op het kohier van den omslag zijn aangeslagen en verder, dat zijn voorstel om de laagste klasse te doen vervallen, indertijd niet is aangenomen. De heer De Kraker zegt, dat dit kan te pas komen bij de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Met algemeene stemmen werd hierna het kohier, bedragende 492 onveranderd goedgekeurd, nadat een voorstel om W. van der Hooft te Othene in de 4e klasse aan te slaan met 4 tegen 3 stemmen verworpen was. Met algemeene stemmen op een na werd ten slotte, op voorstel van den voorzitter besloten om de notulen in't vervolg te bekorten en er alleen in op te nemen de genomen besluiten en dus geen gesprekken. De heer Van de Ree onthield zich van stemming met de woorden: »Ik hou mij aan 't reglement van orde." Iloek. Oyer het afgeloopen jaar was de loop der bevolking als volgt Geboren werden 29 in., 39 vr., totaal 68. Overleden zijn 8 m., 21 vr., totaal 29. In de gemeente vestigden zich 28 m., 25 vr., totaal 53. Er werden 14 huwelijken voltrokken als tus schen jongmans en jonge dochters 11 en tusschen weduwnaars en jonge dochters 3. De bevolking bedroeg op 31 December 1889 960 m.. 1015 vr., totaal 1975 en op 31 December 1890 972 m., 1018 vr., totaal 1990, alzoo eene vermeerdering van 15 personen. Heugstdijk. De loop der bevolking over 1890 was in deze gemeente als volgt Geboren werden 6 m 10 vr., totaal 16. Overleden zijn 8 m., 7 vr., totaal 15. Er vestigden zich in deze gemeente 25 m., 31 vr., totaal 56, terwijl er vertrokken 38 m., 38 vr., totaal 76. Er werden 3 huwelijken gesloten tusschen jong mans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Levenloos aangegeven 1 vr. Op 31 December 1889 bedroeg de bevolking 309 m., 330 vr., totaal 639 en op 31 December 1890 294 m., 326 vr., totaal 620, alzoo eene vermindering van 19 personen. Ossenisse. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolkinsr van deze gemeente als volgt Geboren 14 m., 9 vr., totaal 23. Overleden 3 m., 6 vr., totaal 9. Levenloos aangegeven 1 vr. Er werden 8 huwelijken gesloten, als6 tusschen jongmans en jonge dochters en 2 tusschen weduw naars en weduwen. In de gemeente vestigden zich 27 m., 23 vr., totaal 50, terwijl vertrokken 43 ra., 35 vr., totaal 78. Bevolking op 31 Dec. 1889 418 m., 426 vr., totaal 844; bevolking op 31 Dec. 1890 413 m, 417 vr., totaal 830, alzoo verminderd met 14 personen. Zuiddorpe. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 17 m., 14 vr., totaal 31. Overleden zijn 10 m., 11 vr., totaal 21. In deze gemeente vestigden zich 26 in., 25 vr., totaal 51, terwijl naar elders vertrokken 22 m., 25 vr., totaal 47. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 6 alien tusschen jongmans en jonge dochters Bevolking op 31 December 1889 466 m., 477 vr totaal 943 en op 31 December 1890 477 ra., 480 vr., totaal 957, alzoo vermeerderd met 14 personen. 's Gravenlliige, 20 Jan. Tweede Kamer. Morgen zal de heer Tak van Poortvliet de Reaeering inter- pelleeren over de Congo-acte. Door den heer Schepel is eene interpellate aangekondigd over de geslrafte miliciens, wegens niet verschijning voor den Burgemeester. Bij het voortgezet debat over de Surinaamsche begrooting is de motie van den heer W. van Dedem, vertrouwende dat de Regeering aan de spauning in Suriname een einde zal maken, verworpen met 67 tegen 18 stemmen. Hoofdstuk kolonien is daarna met 57 tegen 29 stemmen aangenomen. Uit Harlingen wordt van 15 Jan. gemeld Al het zich in zee bevindeude ijs is, zoover zichtbaar, drijvende, en kruit aan de Noordzijde der stad tot bergen op. Van de elf bakens, die op den stroomleidenden dam stonden, is nog slechts een staande gebleven, terwijl de andere door ijsgang reeds vveggeschoven en verdwenen zijn. Achter den stroomleidenden dam was heden het vaarwater vrij van ijs. Uit Utrecht meldt men Door het korps genietroepen worden dagelijks proeven genomen met buskruit tot het doen springen van ijs. Naar men verneemt geschieden deze proeven met het oog op het te verwachten bevel van het Ministerie van Waterstaat,tot ijsopruimingen op de groote rivieren. Reeds zijn de noodige maat- regelen getroffen, dat verschillende detachementen gereed staan om bij het eerste bevel te kunnen vertrekken. Uit Nijmegen schrijft men Op de Bovenwaal zit het ijs nog onveranderd vast. De gemeente gaat voort met aan de Waal- kade omvangrijke maatregelen te nemen tot be- veiliging der benedenstad tegen overstrooming bij het losgaan der Waal en eventueele ijsopschuiving. Ook de bewoners der Betuwe zien het losgaan van den Rijn en de Waal, tusschen welke groote rivieren zij ingesloten zijn, met angst te gemoet. Velen der Beluwbewoners hebben bereids bootenof sehuiten op hunne erven in gereedheid liggen voor het geval eene doorbraak van Rijn of Waal door ijsgang hen overvallen mocht, om zich daarin te redden. Gelria ontleent onderstaande winterherinnering aan een brief van „een boer uit Overijsel." Het blad heeft haar woordelijk overgenomen, slechts de voornaamste taalfouten er in veroeterend. Zoo ook de natuur is veranderlijk; op het oogen blik (14 Januari) is het dooi en zacht weer, doch hebben wij een strengen vorst beleefd, dien ik mij niet kan herinneren sinds 1844, welke tot nog toe veel zijn meester was. Deze is de eenige winter, dien ik heb opgeteekend. Den 27 November begon het te vriezen, de maand December door met Januari werd het dooi, en die maand bleef het matig winterweer, zoodat het ijs bijna was versmolten en een enkel schip de Zuiderzee passeerde. Dan, met Eebruari 1845 begon het weer van nieuws en nu zeer streng, tusschenbeide met sneeuw vergezeld, tot den 20 Maart. Den 13 en 14 Maart waren de strengste dagen, en ik zou ze zoo niet sirenger dan toch niet minder streng dan die van 29 en 30 December van dezen winter willen noemen. Wie niet noodzakelijk buiten behoefde te zijn, hield zich onder dak. Hoe dankbaar moet elk niet zijn die in zulk een tijd aan dekking en voedsel geen gebrek heeft Daar het veld door de sneeuw bedekt was, hadden de wintervogels het zeer kwaad, eene menigte schoten er het leven bij in. Ik zelf en anderen hebben gezien dat de winterkrsaien het op elkanders leven aanlegden. Wan neer er een was die zich niet best kon redden, dan vielen andere gezamelijk op haar aan en wanneer zij haar overwonnen hadden, deelden zij den roof, doch altijd nog met grooten twist, totdat er niets over was gebleven dau de beentjes met de veeren. Toen er midden Maart nog niets van de lente te zien was, maakten zich velen bekommerd om het hooi, hetwelk toen met zoo ruim was en met den dag duurder werd. Den 20 Maart was het Paschen, en dooi viel tegelijk in. Een zuid- westenwind gepaard met regen deed spoedig het ijs bezwijken, en toen het Mei was, kon het vee naar het land. Men wikt, maar God beschikt. Die winter zal toch niet ons voorlaud zijn Van 25 November, als wij ons wel herinneren, dagteekent de eerste vorst van beteekenis dezen winter. Op den winter van 44/45 zijn wij dus, wat het begin betreft, twee dagen voor; wij hopen niet dat wij het er ook, wat het einde aangaat, van moeten winnen Dezer dagen werd te Kerkwijk op het kerkhof een lijk gevonden, dat men opgegraven had. Door de ijverige onderzoekiuzeu van de rijks-veldwacht is 't thans gelukt. den persoon te vinden, die deze daad gepleegd heeft. Het is een inwoner van Aalst, genaaind G. Housakker, zoon van den wet bonder aldaar, die reeds bekend heeft. Hij is 28 jaren oud, was gedurende de ziekte van den over- ledene nog al eens bij hem geweest, en verklaarde geen rust te hebben, aangezien hij geen afscheid genomen had. Hierdoor gedreven, is hij des avonds met schop en spade enz. gewapend, naar het kerkhof gekomen, twee uur gaaus van zijne woning gelegen, heeft de opgraviug geheel alleen verricht, en is vervolgens, daar het dag begon te worden, huiswaarts gegaan. Godsdienstwaanzin schijnt dezen man tot het doen dezer daad te hebben gedreven. Volgens berichten uit Algiers van 15 Jan. blijft de koude daar aauhouden. Behalve sneeuw- en hagelstormen, werd de stad bezocht door een een aardbeving, welke de huizen deed trillen, maar overigens geen schade aanrichtte. De drie, met tusschenpoozen herhaalde, schokken verspreidden echter groote ontsteltenis onder de ingezetenen, die hun woningen verlieten en den nacht in de open lucht doorbrachten. De aardbeving heeft zich over de geheele kolonie doen gevoelen en op enkele plaatsen aanmerkelijke schade veroorzaakt. Te Gourmaya zijn vijftig woningen ingestort, maar het is nog niet zeker of daarbij ook menschen zijn omgekomeu. Naar aanleiding van deze berichten is de gouverneur- generaal, de heer Torman, terstond naar Gourmaya vertrokken. In Zuid—Erankrijk heerscht na de sneeuw weer strenge vorst. Te Montauban vroor het den 15 Jan. 10° Fahrenheit, een kou, welke men daar na den bekenden winter van 1870 niet heeft beleefd. Vandaar dan ook dat onder de behoeftige klasseu der bevolking groot gebrek heerscht. Overigens is in Zuid- en Midden-Frankrijk een ontzaglijke hoeveelheid sneeuw gevatlen. In de uabijheid van St. Etienne ligt de sneeuw 50 centi meters hoog. Te midden van den sneeuwstorm kwamen twee goedereutreinen in de nabijheid van het station Chateaucreux in botsing, zoodat vier wagens verbrijzeld werden. Als door een wonder kwamen de couducteurs en inachinisten er zonder ernstige kwetsureu af. De particuliere berichtgever van De Loc. meldt uit Joana, omtrent de aardbeving o. a. Met recht kan gezegd worden, dat Joana door de aardbeving van deii 12 Dec. jl. hevig is geteis- terd. Als een donderslag uit een onbewolkten hemel deed zij zich plotseling gevoelen, even voor- afgegaan door eene lichte dreuning, die de raeeste inwoners deed opschrikken eu hunne woningen ontvluchten. Een donderend geraas, vermengd met een ontzettend angstgeschreeuw, vervulde de luchtstofwolkeu stegen orakoog, het puin stortte over de wegenetens-, kleer- eu andere kasten, zoomede bloerapotteu, beelden enz. vielen omver, in een woord, er ontstond een ware verwoesting, die eene vreeselijke paniek teweegbracht. Enkelen dachten, dat de wereld verging en waren radeloos van schrik en angst. Het aanzienlijkste gedeelte van het Chineesche kamp te Joana is geheel verwoest. Het puin ligt nog onopgeru md ten aanschouwe van hen, die de geteisterde stad komen bezichtigen. In de Europeesche wijken zijn de volgende woningen geheel of gedeeltelijk ingestorthet huis van den onderwijzer S. geheel, van den havenmeester ge deeltelijk, van den heer Anderson idem, van den opzichter van den waterstaat idem, het logement van den adspirant-controleur idem, van den heer Willemsen idem, van mejuffrouw Bereudsen idem. Verder zijn ingestort de bijgebouwen van het huis van den heer V. d. L., alle steenen wacht- of gardoehuizen van Goejangen tot aan Joana, met uitzondering van slechts een, dat geheel onbruikbaar is geworden en ieder oogenblik dreigt in te storten de ringinuur van het Europeesch- kerkhof bijna geheelvan de inl. gevangenis idem, van het inl. ziekengesticht idem, enz. Er is voorts bijna geen enkel steenen gebouw op Joana te vinden, dat niet in mindere of meerdere mate door de aardbeving is beschadigd. Bij alle woningen bekwamen geweldige scheuren in de muren. De meening van velen op die plaats, nl. dat nog sleehts een vrij hevige schok de geheele stad Joana m eene ru'ine zou herscheppen, kan dan ook niet overdreven genoemd worden. Het aantal doocle chineezen en inlanders bedraagt in het geheel 12, en dat der zwaar gewonde 17. Onder de Euro- peanen werd er geen enkele zwaar gewond. Uit Christiania wordt van 13 dezer geschreven Gisterennamiddag te 6 nur heeft de „honger-kuiiste- naar" Jacques zijn veertigdaagschen vasten ten einde gebracht. Den 8 December had hij 24 oesters gegeten, en daarbij twee glazen rooden wijn gedronken en sinds dien tijd onder streng toezicht niets anders genoten dan water. Prol. Tariep heeft hem dagelijks onderzocht en gewogen, en zal zijne

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2