Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 16 Jiumari 1891. 1890: 1189 1119 2308. 335^ ST AATSLOTERIJ. heele equipage bestaande uit 21 koppen, te redden. Te Nieuwediep aankomende, werden redders en geredden daar door eene groote menigte met geest- drift ontvangen. De Elstow zal vermoeaelijk verloren zijn. Dinsdag 30 December jl. werd de Provincial Stoombootdienst op de Wester— Schelde tnsschen Vlissingen en Ter Neuzen gestaakt. Niettegen- staande de strenge vorst, met uitzondering van een paar dagen dooi, bleef aanhouden, kwam heden de stoomboot //Walcheren" aan. Zij vertrok om 11 nur uit Ylissingen en arriveerde alhier te 12,45. In gewone tijden doen de oude booten hetniet vlugger. Heden om 3 uur vertrok zij weder met zicb voerende een twintigtal miliciens-verlofgangers, die reeds lang verlangend naar een gunstige gelegenheid uitzagen om naar hun garnizoen terug te keeren. Op de haven kwameu voor Ter Neuzen drie en voor Gent eveneens drie stoombooten en wel voor hier de River Lagan, de Lestres en de Edith en voor Gent de Calder, de Ouse en de Richard Moxon. Gisteren is men met een 5Otal werkmenschen begonnen het ijs open te kappeu en te zagen in den oostelijken kanaalarm. Hierdoor zal een geul verkregen worden waardoor men hoopt het ijs uit den westelijken kanaalarm in de Schelde te kunnen afvoeren. Gisteren middag zijn de van Ter Neuzen naar Gent opgeschutte stoomscbepen, die thans nog al vertraging door het ijs op het kanaal hadden ondervonden, alien te Gent gearriveerd. Volgens ontvangen berichten veroorzaakt het opkruien van het zware drijfijs aan de dijk- en oeverwerken van vele polders in Zeeland nog al merkelijke schade. Aan het Westhavenhoofd te Zierikzee is dientengevolge een groot gedeelte van het paalwerk en plankiel vernield, met vrees voor het overgeblevene. Volgens bericht uit Antwerpen, is de staat der Schelde nog even gevaarlijk als vroeger, met veel en zwaar drijfijs. De haven te Ostende is zoo vol met naar Antwerpen bestemde zeeschepen, dat het ondoenlijk wordt die te lossen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kautongerecht te Hulst, Jhr. Mr. E. A. 0. de Casembroot, thans kantonrechter—plaatsvervanger en advocaat te Tholen. (Aan velen onzer lezers te Hulst reeds Woensdag per hulletin medegedeeld). Tevens is op diens verzoek ingetrokken de be- noeming van Jhr. Mr. Coenen van's Gravesloot tot griffier bij het kantongerecht te Oud-Beijerlaud. In het jaar 1890 zijn te Ter Neuzen binnen- gekomen, om aldaar aan de losplaats van den ijzeren weg te lossen of te laden 442 zeeschepen (395 stoom- en 47 zeilschepen), waarvan 350 Engelsche, 18 Noorsche, 16 Duitsche, 15 Spaansche, 13 Belgische, 11 Nederlandsche, 8 Zweedsche, 6 Russische, 3 Fransche en 2 Deensche. Daarvan waren geladen met stukgoederen enz. 194, ruw ijzer 70, steenkolen 61, ijzererts 58, hout 34, ijzer 9, melasse 8, wol 5 en pijpaardo 3. In het jaar te voren waren aldaar binnengekomen 501 zeeschepen. In het jaar 1890 van Ter Neuzen vertrokken 375 zeeschepen, waarvan geladen met stukgoederen enz. 148, steen en straalkeien 11, phosphate 9, dakpannen 9, briquetten 3 en macadam 2, zoomede ledig of in ballast 193; zijnde 74 zeeschepen op- gevaren naar Gent, na te Ter Neuzen te hebben gelost. In het jaar te voren waren van daar ver trokken 350 zeeschepen. In het jaar 1890 zijn te Ter Neuzen aan de sluizen opgeschut 4079 en afgeschul 4089 rivier- of binneuschepen. In het jaar te voren opgeschut 4203 en afgeschut 4196. Nog zijn in 1890 te Ter Neuzen binnengekomen 959 zeeschepen daarvan bestemd voor Gent 930 en voor Selzaete 29 (821 stoom- en 138 zeilschepen), waarvan 666 Engelsche, 134 Duitsche, 34 Noorsche, Martha, Martha riep Frank, zoo luid hij kon, tot zijn vrouw. Ja, Frank, wat wilt gij Vaders geld is teruggevonden I Vaders geld is teruggevouden Dus roepende liep hij zijn vrouw tegemoet. Hebt ge u verstand verloren bracht Martha met schrik uit. Ziet eens, mijnheer, wende Frank zich weer tot den vreemdeling, zij denkt dat ik mijn verstand verloren heb. Geen wonder, dat ik het van u dacht. Maar hier is grootvader hij kent u onge- twijfeld en nu kunt gij hem zelf de tijding mede- deelen. Hij heeft dikwerf van zijn broeder in Indie gesprokeu, maar hij geloofde dat deze reeds lang was overleden. Grootvader, die van zijn wandeling met Koen- raad terug kwam, werd nu met het bericht in kennis gesteld. Och, lieve hemel, is mijn broer George dood Die arrae jongen. De arme jongen was in den gezegenden ouder- dom van zeventig jaar gestorven, maar grootvader kon hem slechts voor den geest brengen als een jongen met hemelsblauwe oogen en blonde lokken, van wien hij voor zes en vijftig jaren afscheid had genomen. Niet zonder veel moeielijkheden en veel kosten kon grootvader zijn aanspraken doen gelden. Frank 34 Fransche, 29 Deensche, 29 Russische, 23 Zweedsche, 9 Nederlandsche en 1 Belgische. Daar van waren met stukgoederen enz. 613, hout 160, steenkolen 55, ijzererts 31, hout, graan, vlas en zaad 25, vlas en zaad 24, creosoot en teer 15, graan 12, wol en katoen 7, salpeter 7, ijzergrond 4, pijpaarde 4 en ijzer 2. In het jaar te voren waren voor Gent 838 en voor Selzaete 10 zeeschepen binnengekomen. In het jaar 1890 van Ter Neuzen vertrokken komende van Gent 914 en van Selzaete 16 zee schepen, waarvan geladen met stukgoederen enz. 537, phosphate 67, zemelen 22, chigorij 12, steen kolen 9, straatsteen 8, ijzer 6, creosoot 4, macadam 4, suiker 4, dakpannen 3, leien 2, vodden 2 en boomschors 2, alsmede ledig of in ballast 248. In het jaar te voren waren vertrokken komende van Gent 828 en van Selzaete 8 zeeschepen. Hock, 14 Januari. Heden stortte alhier een gedeelte van eene schuur in, behoorende aan Abr. de Keuning, met het ongelukkig gevolg, dat een knaap, die juist daar aauwezig was, ernstig aan het been werd gekwetst, zoodat geueeskundige hulp moest worden ingeroepen. Axel, 15 Januari. Door den plaatsvervangend district-veearts alhier, werd heden onder deze ge- meente, bij een varken de besmettelijke vlekziekte geconstateerd. Het dier is door den eigenaar geslacht. Zaamslilg. Jl. Donderdagvoormiddag werd onze gemeente als 't ware bestormd met een 65-tal bezoldigde en oubezoldigde rijksveldwachters. Uit nagenoeg alle gemeenten uit ons district kwamen zij opdagen, sommigen van uren ver. Groote gebeurtenissen schenen op handen te zijn. Allen kwamen bijeen in het gemeentehuis. Verwondering baarde het, dat enkele minuten nadien de geheele schaar aflrok, nadat zij, naar men zegt, enkel en alleen eene mededeeling hadden ontvangen, dat geen misbruik van portvrijdom mocht worden ge- rnaakt. Stoppeldijk. In het afgeloopeu jaar was de loop der bevolking dezer gemeente als volgt Geboren werden 29 m., 13 vr., totaal 42. Overleden zijn 17 in., 12 vr., totaal 29. Levenloos aangegeven 2 m., 4 vr., totaal 6. Gevestigd in de gemeente 60 m., 39 vr., totaal 99. Verhuisd uit de gemeente 69 m., 65 vr., totaal 134. Aantal gesloten huwelijken bedroeg 22. Bevolking op 31 Dec. 1889 816 m., 829 vr., totaal 1645 en op 31 Dec. 1890 819 m., 804 vr., totaal 1623. Alzoo verminderd met 22 personen. AVestdorpe. De loop der bevolking dezer ge meente was over 1890, als volgt Geboren werden 22 m. 22 vr., totaal 44". Overleden zijn 21 m., 17 vr., totaal 38. Levenloos aangeven 1 m. (wettig.) In deze gemeente vestigden zich 35 m., 51 vr., totaal 86, terwijl naar elders vertrokken 31 in., 46 vr., totaal 77. Er werden 9 huwelijken gesloten van welke 8 tusschen jongmans en jonge docbters en 1 tusschen jongman en weduwe. mann. vrouw. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1889: 877 909 1786. 1890: 882 919 1801. Alzoo eene vermeerdering van 15 personen. St. Jansteen. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 42 m 44 vr., totaal 86, waar- onder onecht 4 vr., en 1 tweeling gehoorten 2 vr. Overleden zijn 21 m., 19 vr., totaal 40, waar- onder 13 in., 11 vr. ongehuwd, 5 m., 2 vr. gehuwd, 3 m., 6 vr. in weduwenstaat Levenloos aangeveu 1 in., 1 vr., totaal 2. In deze gemeente vestigden zich 53 m., 38 vr., totaal 91, terwijl naar elders vertrokken 69 m., 60 vr., totaal 129. Er werden 14 huwelijken gesloten als tusschen jongmans en jonge dochters 12, tusschen jongmans en weduwen 2. mann. vrouw. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1889 1181 1116 2300. Dus vermeerderd met 5 in., 3 vr., totaal 8. liet de zaken voor een poos aan haar lot over en besteedde al zijn tijd uitsluitend er aan om de er- fenis te krijtren, totdat hij op zekeren dag het legaat van broeder George in goede Eugelsche banknoten thuis bracht in denzelfden zak, waarin grootvader zijn schatten altijd had bewaard. Hier vader, zeide Martha, terwijl zij den ouden man het geld in den schoot lag, en wat wilt gij er nu raede doen Ik wil voor Koenraad het beloofde geweer koopen. Maar vader, er is meer dan een geweertje kost. Dan zal ik Frank de rest geven, om voor zich een paard en wagen te koopen. Maar dan blijft er nog veel over. Nu besteed dat dan om uw ouden vader te verzorgen. Het was moeielijk grootvader de verandering zijner positie onder het oog te brengen. Hij hield alles voor een droom. En zoo droomde hij voort, tot hij op zekeren winternacht in een land ont- waakte, waarin geen slaap meer wordt gevonden. Grootvader was dood Frank nam zijn weenende vrouw in de armen en kuste haar de tranen van de wangen met de woorden „Hij stierf niet in het armenhuis!" E I N I) E. 's Gravenhage, 16 Jan. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over Hoofdstuk Suriname heeft de heer Srnidt zijne grieven tegen den gouverneur nader uiteengezet. Deze werd krachtig verdedigd door de heeren T. Mackay, Van Asch van Wijck, Donner en den Minister van Kolonien, die stellig ontkenden, dat de gouverneur godsdieusthaat aan- kweekt, anti-semiet is of in betrekking staat tot de slechte pers redeneu om den gouverneur te desavoueeren bestaan er niet. De heeren Bool en Sanders raadden aan de uitzending van regee- rings-comtnissarissen. De Minister zou het denk- beeld overwegende heer W. van Dedem stelde een motie voor, het vertrouwen uitsprekende dat de Regeering door hare tusschenkomst aan de span ning in Suriname een einde zal weten te maken. Door de kapiteins van eenige zeestoom— en zeilschepen, te Vlissingen in de haven liggende, is eene commissie gevormd, om te trachten aldaar een concert te geven ten voordeele der Vlissintjsche armen. Door hen is aan alle gezagvoerders eene circulaire gericht, met verzoek den noodigen steun te willen verleer.en. Door de politie te Harderwijk is uit een zeer armoedig gezin het kleinste kiud opgevraagd, wijl het anders spoedig zou ziju bezweken door verre- gaande verwaarloozing. Men vond de arrae kleiue bij den uitgebranden haard op een stuk van een vuilen zak liggen. Het arme kind was over het geheele lichaam eene wond. Reeds 22 weken oud, was het nog nooit van onderkleeding verwisseld en moest men het in lauw water leggen om het van de lompen te kunen ontdoen. Het eenige voedsel der kleine bestond uit fijngeschraapte rauwe wortelen. De moeder stond het gaarne af en toonde zich geheel onverschillig. Thans pogen liefderijke handen te herstellen wat de moeder bedierf. De Arnh. Ct. deelt mede Voor eenige weken had een veehandelaar de onvoorzichtigheid een aantal leveode kalveren ter verzending aan de spoorwegmaatschappijen toe te vertrouwen. Er werd een wagon mede gevuld en deze in een treiu ingeschakeld. De wagon bleef zoolang onderweg voor hij zijne bestemming bereikte, dat eenige dieren bezweken. De Maatschappij is thans in rechten aaugesproken. Een ander handelaar verzond bestelde goederen. Eenige dagen later kreeg hij een adviesbrief dat er een wagon goederen voor hem was aangekomen. Hij was niets wachtende en toen hij aan het station een onderzoek instelde bleek het, dat het zijne eigene goederen waren. Het adres was zoek geraakt. Dinsdagnacht is te Amsterdam weder een brutaal stuk uitgehaald. Ongeveer 4 uren trok een op de straat liggend en in het lantaarnlicht gliustereud voorwerp de aaudacht van een op den O.Z. Achterburgwal surveileereuden polilieagent. Hij raapte het op en zag, dat het voorwerp een gouden horloge was, Door de Molensteeg naar den Zeedijk willende gaan, vond hij in die steeg niet ver van e'kander een paar gouden ringen in de modder liggen. De agent begaf zich met zijn voudst naar het bureau aan de Oudebrug, waar juist op ditzelfde oogen- blik een brigadier en een agent bericht kwamen biengen van inbraak bij den goud- en zilverkas- houder Kolkmeijer, op den Zeedijk. In hunne ronde dit huis passeerendewas 't hun opge- vallen, dat het luik voor de uitstalkast afgerukt, er naast hing en een spiegelruit geheel uitgesnedeu was. Zij ontdekten al dadelijk, dat hier inbraak ge- pleegd was en wekten den bewoner, die de ver- pletterende ervaring opdeed, dat al de bakktn en doozen met goud, welke voor de ramen gestaan hadden, verdwenen waren. Vermist worden 64 gouden ringen met dia- manten, 64 gouden damesringen, 35 heeren-zegel- ringen, 40 ongewaarborgde ringen, 12 gouden dameshorloges en 20 charivari's, tot een gezamen- lijke waarde van f 2000. Bij een verder ingesteld onderzoek bleek, dat de dieven de bakken en doozen, na ze van hun iuhoud ontdaan te hebben, hadden in stukken gebroken en deze naar rechts en links over de straat hadden verspreid. Dit was onder het weg- vluchten gebeurd en derhalve zoo ruw geschied, dat verschillende van de gestolen voorwerpen ook op de straatsteenen lerecht kwamen. Eenige uren later werden op den Zeedijk nog successievelijk vier horloges gevonden. Het spreekt van zelf, dat onmiddellijk na de ontdekking naar alle bureaux werd geseiud en de geheele stad door en vooral in verdachte buurten een waakzaam oog werd gehouden. Het eenige waartoe dat geleid heeft, is tot het vermoedeu, dat deze brutale diefstal gepleegd is door drie nog jonge lied|n, waarvan een een bonten muts droeg. Een zoodanig drietal is nl. kort na of omstreeks de ontdekking opgemerkt onder een lantaarnpaal op de Gddersche kade, onder verdachte bewegin- gen voorwerpen beschouwende. Het is vrij zeker, dat de diefstal gepleegd is na twee uur. Tot op dit uur wordt nl. de Zeedijk bewaakt door 4 agenten, na tweeen door slechts 2, welke te zamen loopen en de geheele lang straat onder hun hoede hebben, zoodat dus, terwijl zij aau het einde van de straat ziju, misdadigers, die op de hoogte zijn, aan het andere hun slag kunnen slaan. Voor de rechtbank te Dordrecht had zich te verant woorden een lOjarige knaap uit Strijen, beklaagd van bedelarij. Uit het verhoor bleek, dat er diepe ellende in het gezin van beklaagde heerschte dat hij met 4 zijner broertjes en zusjes reeds maanden zonder woning is, en van den borgemeester toestemming heeft om den nacht door te brengen in het voormalige huis van bewaring en dat zij in dit barre jaargetijde zich bij het vuur in een smederij tnogeu komen verwarraen. De vader en de oudste zoon zitten wegens diefstal van ooft in de gevangenis. Het O. M. vroeg ontslag van rechtsvervolging en opzending van den ongelukkigen knaap naar een opvoedingsgesticht, totdat hij zijn 18de jaar zal bereikt hebben. Dat er, behalve de werkeluozen, in dezen wintertijd ook atideren zijn die last en nadeel lijdeu van het barre weder, moge uit het volgende blij ken De loodsen die 28 December de laatste stoombooten uit Harlingen in zee brachten, kwamen in den morgen van dien dag op het Vliestrand, hopende met eene binnenvalleude Engelsche boot naar Harlingen terug te keeren. Al het loopen van het dorp naar het strand, een gansche week lang, was vruchteloos geen boot kon Harlingen bereiken. Er zat niet anders op, dan te trachten Nieuwediep te be reiken en dan per spoor naar huis te vertrekken, hetgeen dan ook geschiedde. In den tijd van het verbiijf op Vlieland hadden de loodsen per hoofd nagenoeg 30 kosten, terwijl het loodsgeld van Harlingen naar het Vlie 15 a 16 bedroeg, dus moest voor het uitoefenen van den dienst ongeveer 15 worden bijgelegd. Een der loodsen kan rekenen, dat hij gedurende de maand December 8 voor zich en zijn gezin heeft verdiend de verdiensten worden door de onkosten verslonden. Op andere plaatsen hadden de loolsen behoorlijk maandgeld boven de loodsgelden, te Zaandam b.v. 65 per maand; te Harlingen komt zoo iets niet voor. Een weinig bekend feit is, dat Koningin Elisabeth van Engeland aan de eigenaars van drie Nederlandsche palingschuiteu het voorrecht ver- leende, om zonder eeuigen tol te betalen de haven van Louden binnen te komen en vrij van eenige onkosten te mogen liggen voor de werf van Billings gate sedert is aldaar gestadig paling uit Nederlaud aangevoerd. De eenige voorwaarde, die aan dit voorrecht verbonden is, is dat er steeds drie zulke schuiten op de Theems voor Billingsgate moesten liggen. Indien er een weg ging eer er een andere was om de ledige plaats in te nemen, zou het voorrecht verloren gaan en opgeld geheven worden. Vandaar dat men van Louden—Bridge geregeld drie Nederlandsche palingschuiten op de Theems kan zien liggen. I G E Z O I) E V STUK K E Mijnheer de Redacteur In het vorige nummer van uw geacht blad is plaats verleend aan een ingezonden stuk van Doctor H. B. van Nes, waarin hij, onder vermelding dat het ontbreken van rnaatregelen tegen de gevaarlijke gladheid onzer straten hem vooral is gaan ergeren, nadat hij tweemalen, eens in het stikdonker, tegen de straat was gesmakt, beleefdelijk aan de bevoegde autoriteiten in overweging geeft, de straten met zand of asch te doen bestrooien, zooals, volgens hem, overal, behalve in Ter Neuzen, gebruikelijk is. Mag ik u vriendelijk verzoeken, zoo goed te willen zijn, mij gelegenheid te geven daaromtrent in uw blad een woord in het midden te brengen. In vele plaatsen zijn de imvoners verplicht bij gladheid den weg voor hunne woningen ter halver breedte en waar geene overburen zijn, zelfs over de geheele breedte te bestrooien. Meermalen was ik in de gelegenheid mij te overtuigen dat deze maatregel in de praktijk te wenschen over laat. En dat kan ook wel niet anders. Somtijds doet het zich voor dat het in zeer korten tijd het eene oogenblik vriest en het andere oogenblik dooit, in welk geval de inwoners met strooien aan den gang zouden kunnen blijven. Vooral het sleedje rijden door de kinderen veroorzaakt gevaarlijke gladheid. De kinderen beijveren zich steeds het gestrooide te verwijderen of de beoogde uitwerking van den maatregel op andere wijze te verijdelen. Voor de politie is de zaak hoogst moeielijk. Zij kan wel tal van processen-verbaal opmaken, maar zorgen dat ieder voldoende strooit, dat kan zij niet. Te Ter Neuzen wordt van bestuurswege zelf gestrooid, maar natuurlijk niet overal. Men kan niet alle wegen onder zand of asch leggen. Daartoe is Ter Neuzen te uitgebreid. Men kan hierbij niet alleen op de belangen binnen de hoofdkom, maar moet ook op die daar buiten letten, en wijders is het niet te vorderen, te strooien bij stikdonker. Regel is dat wordt gestrooid op de klinkervoetpaden en gevaarlijke plaatsen aan trappen, hellin- gen enz. en die regel is laatstelijk zelfs veel ruimer dan vroeger toegepast. Vroeger is het wel gebeurd dat werd geklaagd over te veel strooien, van wege het vuil dat daardoor bij dooi in winkels en huizen werd gebracht. Het betreft onderwerpelijk een van die omstandigheden, waarin ieder voor zich zelf, door het toepassen van bekende middelen, rnaatregelen tegen het gevaar van vallen behoort te nemen. Onlangs viel, ook ten gevolge van de gladheid, eene reeds bejaarde autoriteit in deze plaats zoo ongenadig dat zij, die er getuigen van waren, dachten dat de man niet meer zoude opstaan. Terecht berustte hij eenvoudig in zijn lot. Wanneer er op ieder ytbied geene andere ergernissen wor den gegeven, dan waarvan thans reden is, zal het best schikken. Onder dankbetuiging en achtend, Uw dienstw. dienaar, Ter Neuzen, 16 Januari 1891. Trekking van Dinsdag 13 Januari. 5de kla9se. 2ste lijst. Prijzeu van f 100 en daar boven. No. 1134 1000. No. 3201 5300 9567 13769 14417 17109 17622 19628400, No. 9297 16195 17262 200. No. 1456 1964 4436 4591 20862 100,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2