Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Zoover het oog reikt, is het in zee ijs, terwijl een groote ijsdiik, welke hier en daar stukgeslagen is, een fantastisch gezicht oplevert. Het geheel ziet er uit alsof men in het hooge Noorden ware. Het verbod tot invoer van runderen, varkens, schapen enz. uit Nederland in Erankrijk van de zeezijde, is ingetrokken, doch bij deze invoeren blijft het certificaat van herkomst verplichtend. TEIt NEUZEN, 13 Jannari 1891. De vaart uit - en naar zee op - en van deze haven ontmoet nog geen noemenswaardige ver- hindering, dagelijks varen stoomschepen aan en af. Zaterdag namiddag zijn 4 stoomschepen opgeschut voor Gent, welke boven Sluiskil in het ijs zijn blijven zitten, waarop Zondag de sleepboot Samson van hier is vertrokken om het ijs te breken. Maandag morgen zijn de stoomschepen Sas van Gent gepasseerd doch door averij aan de sleepboot moesten zij boven de sluis blijven zitten. Nader meldt men dat de schepen heden morgen Selzaete hebben kunnen bereiken daar men het ijs tot daar heeft uitgekapt. Aan onze loskade heerscht groote bedrijvigheid. 10 stoomschepen en 3 zeilschepen liggen aldaar bij of in de nabijheid van de hangars. Een 5tal zijn aan 't lossen, terwijl andere op plaatsruimte wachten. 't Een en ander brengt de gewenschte drukte, die aan velen werk en brood verschaft, zoo noodig in dezen harden langen winter. Nu het ijs door den ingevallen dooi zachter wordt gelooft men dat van uit Gent heden of morgen schepen zullen komen. Loodsen zijn heden reeds derwaarts vertrokken. Gedurende het 20jarig tijdvak van af 1871, als wanneer de zeevaart op het spoor te Ter Neu- zen een aanvang nam, tot en met 1890, zijn aldaar aangekomen en hebben gelost of geladen 4930 zeeschepen. Maandag had in het „Wapen van Zeeland" te Hulst, de aanbesteding plaats van wege de vereeniging ,/Landbonwbelang" te Graauw, van 160,900 K.G. Superphosphaat en 60,000 K.G. Chilisalpeter. Ingeschreven werd als volgtvoor de Super phosphaat door de heeren Coenen Schoenmaker, te Uden, voor 3,42 Standaert, te Balgerhoek, voor f 3,42£ G. J. Krol C0., te Zwolle, voor f 3,55 Jac. Pateer, te Hontenisse, voor f 3,66$; M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor f 3,67 P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor /3,71; en Eug. Hoefling, te Lochem, voor f 3,75 en voor de Chili-salpeter door de heeren: J. F. Adriaansen— Potliet, te Hontenisse, voor 9,13 Eug. Hoefling, te Lochem, voor f 9,20en P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 9,55, alles per 100 K.G. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Iloek, 13 Jan. Heden werd alhier van wege de vereeniging „Doelmatige Zamenwerking" aan- besteed de levering van 110,500 Kg. superphos phaat en 27,300 Kg. chili-salpeter. Voor het eerste gedeelte hadden ingeschreven de heeren Salomonson, te Rotterdam, voor f 3,93P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor /3,59; Krol, te Zwolle, voor f 3,55 F. Dellaert, te Westdorpe, voor f 3,54 en P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 3,39 per 100 Kg. Voor de levering der chili-salpeter hadden inge schreven de heeren P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 9,21 en P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor f 9,194 per 100 Kg. Aan de miuste inschrij vers is de leverantie gegund. Axel, 13 Jan. In de heden alhier gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de heeren L. van Dixhoorn, P. Dregmans, J. Wolfert, P. Koster, R. van de Ree, P. Dieleman, L. Lamaitre, L. de Feijter, C. N. Jansen van Rosendaal en D. J. Oggel leden en J. A. van Vessem fnngeerend secretaris. Afwezig de heer S. van Hoeve. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Missive van Ged. Staten dezer provincie, vallen en Frank moest dan bukken om hem op te rapen en terug te geven. Dan moesten zij een aantal kruispunten oversteken, waar Frank den ouden man meer moest overdragen dan geleiden. Maar ook dat werd overwonnen en zookwamen zij eindelijk dicht bij het armeuhuis aan. Op het gezicht der hooge muren, die het leven in- en alle hoop schenen af te sluiten, hegon Frank in zijn voornemen te wankelen. Grootvader, zeide hij, ik geloof, dat het tijd wordt voor uw glas bier I Ik geloof het ook, antwoordde de oude op ver- genoegden toon. Wilt gij het hier drinken, grootvader? vroeg Frank. Ja, maar dat is niet de Koningshoed, Frank gaf de oude vragend ten antwoord. Neen, grootvader, maar hier kunt ge ook een goed glas bier krijuen. Nu mij is het 'tzelfde, Frank, en zij traden het koffiehuis binnen, waar Frank voor den oude een glas bier bestelde. Hij zelf gebruikte niets. Toen houdende terugzending van de goedgekeurde ge- wijzigde gemeente begrooting voor 1891. b. Als voren, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, tot regeling der jaarwedde van een onderwijzer met hoofdakte. c. Als voren, houdende terugzending van een exemplaar van het goedgekeurd raadsbesluit om te beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1890. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Rekwest van J. van Dixhoorn e. a., te kennen gevende, dat de bespreking in den raad over het van gemeentewege aanleggen van voetpaden hun aandacht heeft getrokken. Dat aangezien het op nieuw daarstellen daarvan, zelfs ten koste der ingezetenen in beginsel is aangenomen, zij zich nu tot den raad wenden met het verzoek, het vroeger beslaan hebbend Rietplankpadje, gedempt door den heer L. de Feijter Jz., weder als voetpad op den ligger te brengen. Besloteu te behandelen in eene volgende ver gadering. 3°. Wordt besloten, het kohier der school- gelden voor het jaar 1891 te behandelen in eene beslotene vergadering. Koewacht. Op de zandgronden in deze gemeente heeft het winterkoren door de felle vorst zooveel geleden, dat men vreest, dat het grootendeels opnieuw gezaaid zal moeten worden. Ook de geheele voorraad groentevoeder, als wortelen en knollen kan men als verloren rekenen. Daarbij komt nog, dat de aardappelen, die men in kuilen en kelders tegen de vorst beschermd rekende, insgelijks voor een groot gedeelte bevroren ziju. Men denkt, dat de prijs der aardappelen zeer hoog zal worden. Eenige vreemde kooplieden boden in den loop der vorige week 16 h 17 franc per honderd kilo, doch kondeu er aan dien prijs niet veel machtig worden. Philippine. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 20 m., 16 vr., totaal 36. Overleden zijn 5 m., 4 vr., totaal 9. In deze gemeente vestigden zich 24 m 17 vr., totaal 41, terwijl naar elders vertrokken 26 m., 37 vr., totaal 63. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 8. Bevolking op 31 Dec. 1889: 439 396 835. u 1890: 452 388 840. Dus vermeerderd met 5 personen. Sas vail Gent. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 23 m., 32 vr., totaal 55. Overleden zijn 14 m., 7 vr., totaal 21. Iu deze gemeente vestigden zich 60 m., 37 vr., totaal 97, terwijl naar elders vertrokken 50 m., 43 vr., totaal 93. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 8. Bevolking op 31 Dec 1889: 655 681 1336. 1890: 674 700 1374. Dus vermeerderd met 38 personen. Graauw. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 32 m., 26 vr., totaal 58. Overleden zijn 12 m., 14 vr., totaal 26. Levenloos aangegeven kinderen 2. Gevestigd in de gemeente 57 m., 44 vr., totaal 101. Yerhuisd 60 m 54 vr., totaal 114. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 23. Bevolking op 31 Dec. 1889: 983 948 1931. 1890: 1000 950 1950. Dus vermeerderd met 17 m., 2 vr., totaal 19 personen. Men schrijft ons uit IJzendijke De gezondheidstoestand laat veel te wenschen overonze arts heeft het buitengemeen druk en velen kunnen het einde van dezen ouderwetschen winter niet halen. Gisteren schreven wij den 10aen dag van het nieuwjaar en no. 10 is al uit het land der levenden opgeroepen. De weldadige harten vinden in deze dagen een ruim veld bij de verzor- ging van minder bedeelde natuurgenooten. De particuliere liefdadigheid laat zich dan ook niet onbetuigd, en toch is op dit terrein niet alles zoo, gelijk het wezen moest. Vele werkeloozen lijden bepaald gebrek, en ontvangen hier geen ondersteu- grootvader zijn glas had geledigd, nam Frank hem bij de hand en leidde hem de straat op. Voor de deur van het arrnenhuis hielden zij stil. Frank durfde niet aan de schel te trekken en bleef staan. Frank, zeide de oude man, terwijl hij hem aanzag. Ja, grootvader. Is dat niet het arrnenhuis De blik van den ouden man, zijn aanwijzing dat hij wist waar hij zich bevond, de gedachte, dat hij misschien zijn toekomstig lot raadde, dit alles deed het hart van Frank sidderen en sloeg zijn genomen besluit in duigen. Zoo spoedig hij slechts vermocht, trok hij den oude van de stoep. Het arrnenhuis, grootvader? Neen, neen I zeide Frank, terwijl het koude zweet op zijn voorhoofd stond, hoe komt u daarop? Kom mede grootvader. Kom mede, wij gaan naar huis, zoo spoedig wij kunnen. (Slot volgt.) ning. De gegoede ingezetenen bemoeien zich weinig met openbare armenverzorging en in deze dagen dienden zij geld bijeen te krijgen om de gebrek- lijdende ingezetenen, die de gewone bedeeling missen, te oudersteuuen. De vaste arbeiders, die nu werk in de schuren vinden, zijn door hunne kameraden, voor wie geen cent te verdienen valt, te benijden. Alle huishou- delijke overleggingen dezer laatsten, in dit najaar gehouden, zijn nu reeds zoo vele misrekeningen. Zie hier een voorbeeld. Een arbeider slachtte in Nov. jl. een varken, waarvan hij de helft verkocht om pacht, brandstofschuld enz. af te doen. Nog een viggen kon gekocht worden, dat hij met Paschen iu de knip zou leggen doch het gezin heeft geld noodig om brood te koopen, voeder voor het varken kan niet meer aangekocht worden en de slachter deed het dier op jeugdigen leeftijd, bezwijken. Van het veel te kleine beestje moesten de armen nog een deel verkoopen, om in de eerste levens- behoeften te voorzien. De weldadige landbouwers geven veelmenige boterham wordt uitgereikt. De rijke heeren en burgers eu vooral zij, die met de armen in geen aanraking komen, willen onge- twijfeld hunne liefdegaven storten, maar wie zamelt ze iu Niet alleen in deze gemeente, maar ook in de omliggende plaatseu moesten de zooge- naamde stille armen, die geen gewone bedeeling nog verlangen, ondersteuud worden. Men probeere het met dit verdienstelijk werk, en moge dit schrijven er aan bevorderlijk zijn. 's Gravenlliige, 13 Jan. Tweede Kamer. Is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve der verbetering van den Ouden IJsel. Morgen sectie-ouderzoek van verschillende ont- werpen, waarbij ook dat tot regeling van het inkomen der kroon. Met 59 tegen 16 stemmen is besloten om Don- derdag te behandelen de Hoofdstukken X en XI der Staatsbegrooting alsmede de Surinaamsche en eerst daarna de Stedeuwet, die volgeus sommigen toch nog dezen zomer kan werken. Door den heer Tak van Poortvliet werd eene interpellate aangekondigd over het Congo-traktaat. Het voorstel-Travaglino om het voorloopig verslag over de legerwet te publiceeren werd met 50 tegen 24 stemmen verworpen. Voor de arrondissements-rechtbank te Breda (kamer van straf^aken) stond te recht Jhr. J. J. W. Pompe van Meerdervoort, doctorandus in de rechten, 24 jaren, wonende te Bergen op Zoom, ter zake van smaadschrift, door een stuk te doen plaatsen in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 19 September 1890, waardoor opzettelijk de com- missaris van politie te Bergen op Zoom in eer en goeden naam is aangeraud. Het O. M. eischte 3 weken gevangenisstraf. Niet alleen des zomers levert het breede strand te Zandvoort natuurschoon op, ook in dit jaargetijde. Ten gevolge van den langdurigen strengen wiuter heeft zich langs de geheele kust- lijn een ijsveld gevormd. Dooreen geworpeu ijs- schotsen eu klompen sneeuw maken een dam, die op sommige plaatsen eeu hoogte van wel drie Meter bereikt. Het geheel levert een schouwspel, dat aan de poolstreken doet denken. De vischschuiten kan men vergelijken bij ingewinterde Noordpool- vaarders. De oudste inwouers van Zandvoort herinneren zich niet ooit iets dergelijks gezien te hebben. Men schrijft uit Monnikendam De feestelijkheden op het ijsterrein der Zuiderzee zijn alhier in goede orde afgeloopen. Het bestuur van Olympia organiseerde spoedig dansgelegenheid en weldra vlogeu vele pareu over den gladden dansvloer der Zuiderzee. Nog vreemder was de terugtocht der aanwezigen, die veilig op een 2000 man kon geschat worden. De muziuk werd opge- steld en daarachter op een groote slede de man, die dien dag in een tent den ,/Zoeloekaffer" had voor- gesteld. Onder oorverdoovend gejuich en hoerah's marcheerde men door Monnikendam in de beste orde naar het hotel de Doelen, waar 's avonds de prijzen werden uitgereikt en iedereen een recht genoegelijken avond doorbracht. Te Maastricht ontstond Donderdagavond tijdens een concert, dat vauwege de societeit wMomus" in de schouwburgzaal werd gegeven, een paniek, veroorzaakt door een sterke brandlucht. Een groot gedeelte van het. zeer talrijk publiek verliet ijlings de zaal en alleen de tegenwoordigheid van geest van een der commissarissen, die het Momuslied op de piano begon te spelen, was het te danken dat niet alle aanwezigen zich aan den uitgang ver- drongen, wat zeker ongelukken zou hebben ver oorzaakt. Thans zijn de bezoekers er met den schrik afgekomen. Omtrent de oorzaak van de brandlucht loopen verschillende lezingen, waarvan wel de ware zal zijn, dat een stoof met vuur, door een dame medegebracht, was omgevallen. Een bewoner van het eiland Vlieland schreef dezer dagen aan zijne familie Door den strengen en langdurigen winter verkeeren wij hier bepaald bijna in nooder is geen spek, petroleum, rijst, zout, koflie, thee, boter of reuzel meer te krijgen. Twee bakkers kunnen niet meer bakken, omdat hun voorraad meel op is. Bij de meesten zijn de aardappelen bevroren. Het vervoer is door de vorst geheel gestremd; detelegraafdraad tusschen Harlingen is stukgevroren. Laatstleden Zaterdag outvingen wij een brief, die 22 December reeds was verzonden. Als er eens een eukele maal iemand met groot levensgevaar, grootendeels over het ijs, hier aan- komt, komen er enkele brieven mede. In de vorige week vertrok eeu schipper met zijne twee zoons, om met ziju schip proviand te gaan halen, maar hij moest, na van 11 tot 5 uren getracht te hebben er door te komen, onverrichterzake terugkeeren. Vele menschen gaan reeds, wegeus gebrek aan petroleum, voor het donker wordt naar bed. Als de kinderen eens grutjes in water voor hun rnid- dagmaal krijgen, dan smullen zij, terwijl er ook veel duivenboonen worden gegeten. Het is te hopen, dat er spoedig aan dezen toestand een einde kome, want velen kunnen het niet lang meer uit- houden eu raken geheel uitgeput. De lijkwagen stond voor de deur en de familie was gereed om in te stappen, toen een der bloedverwanten nog een laatsten kus op het gelaat van den overledene wilde drukken. Doch wat was dat? Het voorhoofd was nietkoud! Er was leven in het ,/lijk I" En terwijl de dokter voorreed, om te coustateereu, dat hij den ,/Over- ledene" bij levenden lijve had dood verklaard en deze nog niet gestorveu was, konden de zwarte manneu onverrichterzake heengaan. Dit geschiedde Zaterdag te Delft, zoo meldt de Haagsche Courant. Door een raain van het kasteel te Geulle, bewoond door den heer Vijgheuburgemeester dier gemeente, zijn dezer dagen op een avond twee geweerschoten gelost; de dochter des huizes werd licht getroffen. Ofschoon de politie alle pogingen in 't werk stelde om den dader op te sporen, is zij er tot nu toe niet in geslaagd. Een ingezetene der gemeente Opsterland bemerkte dat een koppel wilde ganzen dorst had. Hij vulde een kom met jeuever en plaatste deze op een afgelegen landterwijl hij zich voor het oog der vogels wist te verbergen. Spoedig kwameu ze aanvliegen en drouken van 't vocht, werden bed wel md en het gelukte den man een dozijn vogels te bemachtigen, die hij per stuk voor 50 cts verkocht. Het Handelsblad deelt het volgende mede van de proeven, die genomen zijn om in het Noord- zeekanaal het ijs te doen springen. Eergisteren werden op het Noordzeekanaal bij het zijkanaal F proeven genomen met de werking van het buskruit tot verbrijzeling van het ijs. Er werden mijnen gelegd van 1 kilo buskruit, van 4 kdo en van 10 kilo, op verschillende afstanden onder het ijs den geheel op den bodem van het Kanaal. De best geslaagde proef maakte eene opening van ongeveer 7 meter middellijn, waarin het ijs in kleine stukjes, verbrijzeld was. Belang- rijke barsten of scheuren in het verdere oppervlak werden echter bij geen der uitbarstingen waargenomen en in dit opzicht gaven deze proeven eenige teleur- stelling. Heden zullen de proeven worden herhaald. De stremming van onze toegangen tot zee zegt het Amsterdamsch blad is een ernstige rrmp voor onze stad. Stilstaand water open te houden, gedurende een hevige en langdurige vorst, gelijk we nu sinds weken hebben, is buitengewoon. bezwaarlijk. Het is ons nog verre van duidelijk hoe dat het beste kan geschiedeu, en zelfs of het altijd mogelijk is. In het openhouden door middel van stoomschepen met scherpen boeg, is moeilijk te gelooven na de opgedane ervaring. Doch deze buitengewone winter vestigt met dubbele kracht de aandacht op het gemis van een directen spoorweg van Amsterdam naar IJrauiden. Dat deze niet is aangelegd, schijnt iuwoners van buitenlandsche havensteden steeds volkomen onbe- grijpelijk. Indien de Amsterdamsche handelaars met de ondernemingskracht der mannen van Chicago of St. Louis optraden, zouden zij dezen spoorweg aanleggen en van IJmuiden een echte voorhaven van Amsterdam maken. Naar aanleiding van den thans heerschenden strengen winter gewordt ons de volgende opgave zijner voorgangers, beginnende met dien van 820 op 821. In 823 moet het van 22 Sept. tot 12 April 824 schrikbarend sterk hebben gevroren. De wiuter van 993 zou zoo strerig zijn geweest, dat er in Juli nog ijs lag. Van November 1075 tot einde Mei 1076 werd de Rijn te voet gepasseerd. Als een sterk contrast diene, dat in Januari 1186 vele vruchtboomen in bloei stonden en dat in Februari 1289 de aardbezien rijpten. Na 22 Februari 1340 had men 5 weken sneeuw- koude. Gedurende den winter van 13641365 reed men drie maanden met vrachtwagens over den Rijn, Hevige koude kwam daarop voor in 1401- 1402, 1407—1408, 1435—1436. Van November 1442 tot Mei 1443 hield de koude zonder ophouden aan. Zoo gaat de serie voort 1459—1460, 1485—1486, 1513—1514. In 1556 viel zeer veel sneeuw. De strenge winter van 1569 tot 1570 duurde tot Mei en hervatte zich reeds in September daaraanvolgeude. Grimmig was de winter van 16071608 van November 161325 Maart 1614 viel er veel sneeuw. In 16801681 en 17081709 kwamen velen van koude om. De Russische winter van 1740 is bekend. Dan nog volgeu de winters van 1749 en 1789 als bekend door hunne streugheid. Van half mann. vrouw. totaal. mann. yrouw. totaal. matin, vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2