STOKVISCH 100 vkreekigihg In't belang der landbouwers Ammoniak-SupGrphosphaat, Chilisalpstsr* Vooruitaana is ons Streven" AAKBESTEDIHG 200,000 kg. Kunstmest sn BO,000 Chili-salpstsr, Paling en Mosselen van de nog voorradige aan veel verminderde prijzen. Tsr Neuzen. J. de SmidWothoven. Advertentien. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Vrouwen- en Kinderkleederen. Vereeniging van landbouwers, die Suikerbieten verbouwen. aanbesteed: MAATSCHAPP IJ TE AN EL. Koopt de Gentsche geweekte TE ZAA.MSLA.G. 310,500 K.G. 120,100 K.G. O. E. DE VRIES, en de heerlijke ingemaakte 8 op 9 Juli 1890 zich den toegang heeft verschaft in de lloomsch Katholieke kerk te Axel, door eene der buiteudeuren, met behulp van eene boor en eenen beitel, met geweld open te breken, en aldaar van een Onze Lieve Vrouwenbeeld twee paar gouden belletjes heeft weggenomen benevens een bedrag van 2 a 3 gulden uit dne gesloten offerbussen, die hij met geweld heeft opengebroken dat hij vervolgens de gesloten deur der sacristie, met behulp van eenen beitel, met geweld heeft opengebroken en daaruit weggenomen 2 zilveren kelken, 3 zilveren vergulde schoteltjes, 2 zilveren lepeltjes, 2 zilveren kwasten met koord en uit eene gesloten olferbus, die hij met geweld heeft opengebroken, bet daarin aanwezige geld zijnde een bedrag van een gulden, alles met het oogmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen en welke gelden en voorwerpen behoorden deels aan voornoemde kerk, deels aan den kapelaan Van de Bilt, althans niet aan hem beklaagde. Aan den beklaagde is Mr. F. M. 0. E. Koksma, advocaat te Sluis, ambtshalve als verdediger toege- voegd. De Schelde voor Antwerpen is voortdurend gepakt vol drijfijs en blijft de scheepvaart steeds gesloten. De Zandkreek wordt thans in alle richtingen over en weder Zuid— en Noord Beveland door zeer vele inwoners gepasseerd. Tien personeu uit does, onder wie 7 varensgezellen, maakteu Zondag een tocht op de Zandkreek. Zij gingen op het ijs tot voor het Schaar van Zierikzee (Ouster-Schelde), alwaar zij op de witte ton alle 10 hunne naamteekeniug zetteu met den dag: 4 Jan 1891 van waar zij naar het veerhuis te Cats terugkeerden. Dinsdag heeft zich het ijs in het Zijpe vastgezet. Verschillende personen zijn reeds te voet over het ijs van Bruinisse naar den Anna—Jacobapolder gegaan. Te Bruinisse overleed Zondag de heer 8. de Graaff, nestor der onderwijzers, laatst hoofdonder- wijzer aan de openbare school aldaar, in den ouderdom van 93£ jaar. Op 82jarigen leeftijd verzocht hij eervol ontslag uit zijne betrekking waarvan hij toen 60 jaren aan het hoofd der school gestaan had. Een aantal werkloozen trokken gisteren in optocht door de straten der hofstad. oorop werd een zwart bord gedragen, waarop te lezen stond: „Denkt aan de WerkeloozenVerschillende werktuigen, tot de sneeuwruiming en de straat- reiiiiging behoorende (als bezems, spaden, enz.), werden door mannen van den optocht gedragen. Zekere V., te Giessendam, liet bij bekken- slag bekeud maken, dat ieder, die wilde, bij hem een tarwebrood kon bekomen. Daarvan werd door zestig behoeftigen gebruik gemaakt. Op de vraag van een lid van het armbestuur, hoe hij, die zelf niet rijk was, zoo iets kon doen, was het eenvoudige antwoord Och, ik had een winterjas nooaig en heb het aanschaffen daarvan nu maar uitgesteld in de gedachte, dat velen rneer behoefte hadden aan een brood dan ik aan een jas. De vereeniging Liefdadigheid naar vermogen te Amsterdam ontving in de laatste weken f 50,000. Door de commissie voor de schaalcollecte te Rotterdam zijn bons voor 700 halve kilo's spek aan behoeftigen uitgereikt. Door enkelen die in het bezit waren van een dergelijken bon, werd het spek geweigerd, omdat zij in de plaats van spek karbonade wilden hebben. Uit de Hoeksche waard, bij Dordrecht, meldt men: Tot op eene diepte van zes decimeter heeft het reeds in den grond gevroren. De wintertarwe en het koolzaad hebben wat te verdure nl Bij den te Amsterdam gehouden wedstrijd op de vijf Engelsche mijlen lange baan legde Douo- gheu den afstand af in 16 minuteu 2^/g seconde, Pander in 17 minuten 4 seconden, Underborg in 17 minuten 42/5 seconde, en Brokeudow (alias Couvee uit Delft) in 17 minuten 44/6 secodde. Niet alleen de aardappels, die als winter- provisie in de kelders waren opgeslagen, hebben het bij de slrenge vorst zwaar te verantwoorden gehad, maar ook die, welke'nog op het veld in de winterhoopeu waren achtergebleven. Wei worden deze laudbouwproducten gedeeltelijk onder den grond bewaard en, voor zoover zij daarboven uitsteken, met riet en een twee voet dtkke aardlaag bedekt, maar men vreest er voor dat deze bedekking bij de Siberische koude der vorige week niet voldoende is geweest. Vooreerst zijn somraige landbouwers door den vroeg ingevalleu winter verrast, zoodat verscheiden hoopeu aardappels te midden van de vorst nog met aarde moesten worden bedekt. Bovendien was reeds voor de strenge koude van de laatste dagen van het oude jaar de grond twee voet diep inge- vroren. Er zijn dan ook reeds bevroren aardappelen uit eukele hoopen te voorschijn gehaald. 'tis met het dichte water tegeuwoordig verbazend druk met turfvervoer uit den Middelveld- schen Aker- en Rietwijkeroord-polder. Dagelijks gaan honderden sleden beladeu met 1000 tot 5000 turven langs de Ringvaart naar Haarlem en Halfweg. Te Halfweg worden ze verder, vooral naar den Haag per spoor vervoerd. Vijftig en meer sleden ziet men soms te gelijk daar lossen. 't Is duidelijk, dat in de steden niet gerekend is op den vroegen en strengen winter. Vele arbeiders verdienen met het turfsleden een daghuur. Jammer, dat het loon niet evenredig is aan den arbeid, want 't werk is vrij moeilijk en de verdiensten zijn te gering. De veenbaas zelf moet zich evenzoo met een klein winstje tevreden stellen. Ook zijne moeiten worden niet genoeg beloond. Het ijsgebouw in den Planten- en Vogeltuin te Aruhem is gebouwd door de werklicdeu der werkverschaffing. Het gebouw is opgetrokken uit vierkant uitgezaagde ijsblokken, elk wegende 82 kilo. In het midden wordt het dak gesteund door twee ijskolommen, ongeveer 2 meter hoog. 'sAvonds op het ijsfeest ten bate der werkverschaffing zal het gebouw inwendig verlicht worden, hetgeen een schitterend effect maakt. Het bijzondere van dit gebouw is, dat er geen hout aan is. Het zal, voltooid zijnde, ongeveer 50 a 60,000 kilo wegen. Zaterdag had uit het dorp Blessum naar Leeuwardeu een hoogst eigenaardige optocht plaats. Het was een bruiloftsstoet op het ijs. In de eerste arreslede was het bruidspaar gezeten, daar achter waren vier arresleden met de t'amilie van bruid en bruidegom. Zoo ging het langs de Harlinger Vaart. Men begrijpt dat het schouwspel veel belangstelling wekte. CHet zal zeker worden aangeteekend in de krouiek van den tegenwoordigeu strengen winter. Met levendige ir.genomenheid vermelden wij het vonnis van het hoog militair gerechtshof, waarbij een sergeant, die twee miliciens om een kleine fout bij het uiteennemen van een geweer op het hoofd geslageu had, en hun daarna, outkleed, een bak koud water over het lichaam had doen werpen en door water uit de waterleiding had doen bespuiten, niet alleen tot drie maandeh gevangenis is veroordeeld, maar ook gedegradeerd is tot gewoon soldaat, onder opmerking, dat de door hem inge- brachte reden tot verschooniug van een eenigszins beschonken toestand eer tot verzwaring van straf moet leiden. In den Slangenborgh, onder Ambt-Doetichem, moet een opzichter der jacht naar men zegt bijna zijn bevroren. Hij had 's avonds postgevat bij bet huis van een strooper. Deze zag hem staan en kroop onder de wol (of hij gelijk had met dit weertje.) 's Nachts ongeveer 3 uur wordt de strooper wakker en kijkt eens door het raam, of de jacht- opziener er nog is. Deze staat nog trouw op dezelfde plaats tegen een boom. De strooper gaat naar hem toe met het oogmerk hem mede te deelen, dat hij wel naar huis kon gaan, daar hij nu toch ontdekt is. De man is echter geheel be- wusteloos. De strooper pakt zijn vijand op en legt hem in zijn eigen warm bed. Toen de opzichter geheel hersteld 's morgens outwaakte, was hij na- tuurlijk, niet weinig verbaasd, zich in het bed van den strooper te bevinden. Tusschen Monnikendam en Marken zal, zoolang het ijs duurt, op het afgesloteu terrein der Zuiderzee kermis gehouden wordendraaimoleus, poffertjeskramen, enz. zullen bij menigte worden toegelaten. Er zal een hardrijderij voor Marker paren in nationaal costuum, om kunstvoorwerpen, worden gehouden, benevens een wedstrijd met arresleden om luxe-artikelen. Een inwouer van Uden heeft ondervonden, dat de tijd der ,/Amerikaansche erfooms" nog niet voorbij is. De man verdiende met ruilebuilen fat- soeulijk zijn brood, maar moest toch onlaugs, toen zijn trekhond was gestorven, een beroep doen op de offervaardigheid der meergegoeden. Thans heeft hij het buitenkansje gehad, geheel onverwachts 50,000 van een familielid uit „The far West" te erven In den nacht van Donderdag op Vrijdag moeten te Brugge twee militairen, die wegens dronkenschap iu de politie-kamer gezet waren, daarin doodgevroren zijn. Uit Lanklaar bij Hasselt, Belgie, wordt ge- meld, dat men aldaar op Zoudag-avoud twee wolven gezien heeft, die door den honger gedreven, zich tot aan de huizen des dorps waagden. Licht zal men begrijpen, metwelke ontroeringditonaangenaam bezoek door de inwoners vernoraen werd. Na de wilde zwijnen, de wolven, en, blijft die Siberische koude nog eenigen tijd dan is het bezoek van ijs- beeren te verwachten. De Amerikaansche courantenkoning Pulitzer heeft zijn dagblad The World onlangs voor het bagatelletje van nagenoeg tien millioen gulden aan eene maatsehappij overgedaan. De man is Hongaar van geboorte en kwam indertijd met ledige zakken, maar veel wilskracht naar Amerika. Hij moest om zijn brood te verdienen, aaupakken wat hij krijgen kon en diende onder anderen als koetsier. Dank zij zijn kunde en inspanuing, wist hij zich weldra op te werken hij beproefde zijn geluk op letterkundig gebied, verdiende met onderscheidene ondernemingen veel geld, kocht eindelijk I he World en maakte er een blad van groote beteekenis van. Op zekeren dag toen Pulitzer reeds een rijk en aanzienlijk man was, kwam eene zeer schoone, jonge dame hem een bezoek brengen. Kent u me niet vroeg de bekoorlijke vreemdelinge met een lieflijk lachje. Ik kan mij heusch niet herinneren ooit de eer te hebben gehad kennis met u te ma ken, gaf Pulitzer ten antwoord. En toch is u bij ons te huis geweest. Werkelijk? Ja, als.... koetsier. Thans eerst herinnerde Pulitzer zich den millio- nair in wiens huis hij in zoo nederige betrekking was geweest, dat hij de oogen niet tot de betoove- rend mooie dochter had durven opheffen. De dame had zich den knappen koetsier des te beter herinnerd en zij had gewacht dat hij het tot iets in de wereld zou hebben gebracht om hem haar kleine hand en de daarin liggende millioenen aan te bieden. Natuurlijk liet de gelukkige Pulitzer haar geen blauwtje loopen. Voor de vele bewijzen van deelneming, mm ontvangen bij het overlijden onzer ge- liefde moeder en behuwdmoeder CORNELIA ADRIANA PAASSE, weduwe van J. H. Moggen- storm, betuigen wij, ook namens de overige familie- leden, onzen hartelijken (lank. Ter Nenzen, 9 Januari 1891. S. J. WISKERKE-Moggenstorm. J. WISKERKE. Van 16 tot en met 31 December. Xaanislag. Geboorten. 16 Dec. Levina, d. van Jan Scheele en van Sara Koster. 17 Dec. Andries, z. van Krijn de Blaaij en van Maria Martha Bliek. Maria, d. van Willem Galle en van Cornelia Eekman. Johanna, d. van Cornelia Herrebout en van Catharina den Hamer. 24 Dec. Ebrina, d. van Jacobus Maas en van Catharina Hamelink. 30 Dec. Geertruida, d. van Willem van Driel en van Maria Kempe. 31 Dec. Willem, z. van Cornelia Arij van Yessem en van Framboise van Petegem. Overlijden. 20 Dec. Helena van den Berge, oud 66 j., wed. van Christiaan Dieleman. 24 Dec. Janna Haak, oud 78 j., wed. van Cornelis de Kok. 26 Dec. Dingetje de Jonge, oud 89 j., wed. van Jacobus Krokke. 29 Dec. Pier Jansen oud 78 j., wedajyn. van Magdalena Boeije. De ondergeteekende beveelt zich minzaam aau tot het REPAREEREN van oude en MAKEN van nieuwe Ter Neuzen. EUPHEMIA VAN AERDE. Afdeeling TER NEUZEN. VERGADERING der leden, in het „Hotel Donze" te Ter Neuzen, op Woeiisdag 14 Januari a. s., nam. 1£ ure. J. P. SCHEELE, Voorzitter. A. VISSER, Secretaris. ZEETIJDINGEN. Van 6 tot en met 8 Januari. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter leuien 8 Eng. s.s. Glendale 3190 1 Bilbao minene Voor Gent s 8 Eng. s.s. Vegesack 1579 Londen stukg. Van Gent t 8 Eng. s.s. idem idem idem Aire Calder Romeo Electro 1763 1784 1282 1387 Goole idem idem idem stukg. idem idem idem Op aanstaanden Woensdag hopen BENJAMIN VAN HOEVE en ADRIANA DE KRAKER, hun vijftigjarige echtvereeniging te herdenken. Hoek, Hontenisse, Westdorpe, Kleverskerke. Donderdag den 22 Januari 1891) des na- middags ten 3 ure, zal ten huize van G. de Visser Jacz., worden do levering van Voorwaarden en inschrijvings-biljetten zijn te verkrijgen bij den Secretaris der vereeniging E. J. DE KLERK. Op inorgen (Zaterdag) hoopt onze geliefde vader en behuwdvader zijn tachtigsten geboortedag te herdenken. Zijne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, 9 Januari 1891. Indien bet Gode behaagt, hoopt onze beminde vader, behuwd- en grootvader, G E L E IJ N D E R 0 K X op morgen, den llden dezer, zijn 70"ten geboortedag te herdenken. Zaamslag, 10 Januari 1891. Zijne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. ff te Axel, op Dinsdag 20 Januari a. s., des mid- dags ten 2^ ure, bij den heer C. L. van Rompu, van pi. m. waarvan voorwaarden van aanbesteding zoowel als iuschrijvingsbiljetten worden verstrekt door den boekhandelaar F. DIELEMAN en verdere inlich- tingen door J. VAN HOEVE, beideu alhier. Donderdagmiddag 12 uur overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm onze geliefde echtgenoot en moeder MARTHA VERPOORT E, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Uit aller naam, G. HEIJNSDIJK en Kinderen. Axel, 8 Januari 1891. bij W. WISSE, naast de bijzondere school,TerNeuzen. Heden overleed, tot diepe smart van mij en hare familie, mijne innig geliefde echtgenoote, ADRIANA CATHARINA VAN DER HOOFT, in den jeugdisren leeftijd van ruim 20 jaar, nala- tende een kindje, nog te jong om zijn ontzettend verlies te beseffen. J. DE RUIJTER. Rotterdam, 8 Jan. 1891. belooning aan ieder, die na gebruik van Prof. LEFRIES' Likdoorntinctuur nog last van Lik- dooms, Eeltknobbels of W ratten heeft. Verkrijgbaar bij den agent C. B. Ql 1ST, te Ter Neuzen, a 60 Cents per flacon met penseel. m WINtER-en REGENMANTELS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3