Ter Neuzen in boeien??? Binnenland. srs 3 TER XEUZEN, 9 Januari 1891. r o B^ RECHTSZAKEN. wij thans liever niet onderzoeken maar zeker is het dat door die ongegrond gebleken raaatregelen groote belangen zij n geschaad, zoo hier als elders, en wij drukken de verwachting uit, die stellig door alle oubevooroordeelden zal worden gedeeld, dat voortaan tot sluiting van eene haven, die van natuur zoo allergunstigst is gelegen, niet ineer zal worden overgegaan, dan na een grondig en onpar- tijdig deskundig onderzoek. Wij mogen vermoeden dat de pogingen door den handel bij den Minister van Marine aangewend, tot het gewenschte resultant hebben geleid en verheugen ons over het snelle en handelend optreden van den heer Minister in deze voor Ter Neuzen en Gent zoo gewichtige aaugelegenheid. H. C. E. v. IJ. Ter Neuzen, 9 Januari 1891. Sinds acht dagen zijn te Vlissingen noch door het Hollandsche noch door het Belgische loods- wezen meer loodsen afgegeven voor stoombooten, bestemd naar de haven van Ter Neuzen (Ter Neuzen en Gent), ter oorzake van het ijs op de rivier. Die schepen moesten dientengevolge te Vlissingen binnenvallen. lleinde en ver, in alle kranten, werd verkondigd, dat de haven van Ter Neuzen wegens ijsgang niet meer te bereiken was en dat de eenige besclnkbare haven die natuurlijk altijd zou open blijven was Vlissingen. Vlissingen en geen ander, want zelfs de gunstige berichten omtrent Rotterdam, werden in de Middelburgschs courant, naar het heet uit Vlissingen, gelogenstraft Na een beweren dezerzijds aan den Minister van Marine, dat de rivier wel bevaarbaar was, werd door commissien uit beide loodswezens eene proef genomen met een stoomjachtje om de haven van Ter Neuzen te bereiken. Dat jachtje kwam tot bij den Nieuwe Neuzenpolder, nabij de haven, en keerde toen terug, en toen schijnt te zijn uitgemaakt „dat die haven niet te bereiken was Op herhaalden aandrang echter van belang- hebbenden uit deze gemeente, en nadat een sleepboot en een groote zeeboot de laatste op eigen risico de rivier naar Ter Neuzen zonder den minsten hinder wareu opgevaren, heeft men ver- moedelijk gemeend niet langer te kunnen weigeren, en nu kwamen heden voormiddag, zoo vlot alsof er geen ijs op de Schelde was, vier flinke zeebooten, alien voor de losplaatsen van Ter Neuzen bestemd, weder de haven binnen. Geeft dit niet veel te denken Me dunkt dat commentaar hier niet overbodig zou zijn. EEN INWONER. Sleepbooten bewegen zich in het opengemaakte water, om dit open te bouden. Het maken van eene vaargeul door het ijs uit het Boerengat tot in de Maas, voor de doorlating van twee aakschepen, is door een aannemer aange- nomen voor f 500. De werkzaamheden valleu echter erg tegen, daar op sommige plaatsen het ijs door opschuiviug een dikte heeft gekregen van 1,20 meter. De Haagsche Courant sehrijft Wanneer de dooi op de boven-rivieren invalt voordat het ijs in onze lage lauden is opgeruimd, zeide ons dezer dagen een ingenieur, dan zou er een samenloop van zeer gelukkige omstan- digheden noodig zijn, zullen er geen dijkbreuken en overstroomiugen plaats hebben. Deze meening vindt het blad, bevestigd door het volgeude schrijven uit Dordrecht Met groote bezorgdheid wordt de dooi te gemoet gezien. Indien er met flinke voorzorgsmaatregelen worden genomen, zullen ijsdammen en doorbraken weldra groote schade veroorzaken. Reeds vodr het ijg vastging dreven er ijsbergen af, die op ondiepe plaatsen, middeu in de rivier, vastraakten. Bij de brug over het Hollandsch Diep is het ijs op elkaar geschoven en steekt hoog boven de ijs- vlakte uit. Dienstneming bij de Koloniale reserve Sedert eenige weken bestaat te Zutfen bij de aldaar opgerichte reconvalescenten-compagnie van de koloniale reserve gelegenheid tot plaatsing voor ougehuwde tijdelijk gegageerde militairen. (Tijde lijk gegageerde militairen zijn soldaten, korporaals, en onderofficieren van het Indische leger, die, wegens tijdelijke ongeschiktheid voor den actieven militairen dienst, tijdelijk gegageerd worden en nu in het bezit van een blauwe gagementsakte zijn.) Bij de reconvalescenten-compagnie, te Zutfen, vinden die personen den zekersten waarborg om weder te genezen, en wel omdat zij daar nauwge- zette dagelijksche geneeskundige behandeling genieten, aLmede goede voeding, geheel van Rijks- wege, en verdere verpleging. Om bij die compagnie opgenomen te worden heeft de tijdelijk gegageerde militair zich onder overlegging van de blauwe gagementsakte, een be wij s van goed gedrag en eene bevolkingskaart deze twee laatste stukken af te geven door den burgemeester zijner woonplaats te wenden tot den commandant der koloniale reserve te Zutfen, kazerne ,/het Huis Walien." Nadere bijzonderheden vindt men vermeld in eene circulaire, die de commandant zeker gaarne aan belanghebbenden zal toezenden. Naast de open watervlakte door deze gemaakt, stondeu velen met netjcs, haken, of opgestroopte mouweu visschen te grijpen terwijl men achter deze bezig was een tjalk met suikerbieten te lossen over het ijs. En dat alles op het zelfde moment Veel wordt in dezen harden, langen winter ge- leden. 't Is daaroiu dat we met ingenomenheid mel ding maken van wat gedaan wordt om dat lijden te verzachten. In onze naburige gemeente Hoek trachlen een paar menschenvrienden het lot der armen te lenigen. Door de heereu Dr. Biichneren de predikant Van't Hoff werdeu ruimschoots steen- kolen uitgedeeld, soep verstrekt en den be- hoeftigeu andere leveusmiddelen geschonken. Een woord van hulde aan deze edele menschenvrienden is hier ter plaatse. Voor de vele bemoeiingen die de heer L. Kiel zich getroost, om alles naar beste weten uit te reiken, verdient ook deze dank van alien. Naar wij vernemen zullen de bedeelingen nog meermalen plaats hebben. 't Is te hopen dat de gegoeden uit Hoek de heereu Biichner en Van 't Hoff zullen ondersteunen in huu liefdadig werk. Uit de vele berichten omtrent de sterkte van het ijs in onze Noordelijke provincien blijkt wat harden winter we beleven. De wateren in onze omgeving zijn tengevolge van meer zoutgehalte of strooming niet spoedig bevroren en een zeldzaam geval is het dat het zoo vriest dat met paard en rijtuig over het ijs gereden wordt. Op Z iterdag 3 Januari reed de landbouwer Adr. Riemens met zijn zoontje in eene chais, bespanuen met een paard in vollen galop van zijne hofstede over de kreek in den Grooten Huissenspolder tot aan den Reuzenhoek, een afstand .van ongeveer een half uur. In de laatste 10 jaren heeft het de volgende dagen in deze gemeente geregend, veel of weinig. Ofschoon het groothertogdom Luxemburg niet meer tot de kroon der Nederlanden behoort, blijft toch de koninklijke familie in het bezit harer particuliere bezittiugen in dat land. Volgens het- geeu de heer M. A. Perk in zijne beschrijving van Luxemburg daaromtrent mededeelt, beslaan deze een oppervlakte van 2500 hectare, waarvan 1800 bosch en houtgewas en 700 landerijen en weiden. Met inbegrip van den inboedel van het kasteel Berg en van de haar toebehoorende meubelen van het paviljon Walferdange, wordt de verkoopwaarde van 's Konings bezittiugen op ongeveer twee rnil- lioen gulden geschat. Bij koninklijk besluit is benoemd tot dijk- graaf—plaatsvervanger van den Paulinapolder, de heer J. W. de Zwart. Op de rivier voor Rotterdam is eenig zeer licht drijfijs, wat de buitenlaudsche scheepvaart zeer weinig hiudert. Er heerschte gister aldaar groote bedrijvigheid op het Haringvliet, de Spaansche kade en de Nieuwe Haven, tot in de Maas, om een vaargeul te maken door het ijs voor verschillende vaartuigen, bestemd voor de kleine vaart. Hoewel het een reusachtig werk is om over die lengte bij een dikte van het ijs van 50 tot 70 cM. open water te bekomen, vordert men goed. Over den toestand van onze haven en den ijsgang op onze reede behoeven wij hier niets meer te vermelden. Wij verwijzen onze lezers naar ons hoofdartikel en de beide ingezonden stukken. 't Behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat wij het met beide schrijvers volkomen eens zijn. Om het belangrijke der zaak plaatsten wij dan ook beide stukken aan 't hoofd van ons blad en geven hier aan de inzenders de verzekerir.g dat, zooals verlangd werd, de regeering, personen en corporaties die dit weten moeten, met ons en hun schrijven zullen in keunis gesteld worden. De visschen schijnen het hier op het kanaal kwaad te krijgen. Reeds eenige dagen vertoonen ze zich in grooten getale in de kolk en in de haven. Rappe hauden weten er vele machtig te worden. Niet alleen in het open water maar ook van onder het ijs weet men ze thans te vaugen. Duidelijk ziet men de visschen beweegloos onder het ijs liggen gaten worden naast het schubbig dier gekapt 6en vlugge beweging en een karper, vooru, snoek of bliek ligt te bevnezen op t ijs. Wij zagen dezer dagen van die verschalkte ver- kleumde kanaalbewonersonder deze o. a. een snoek en een karper van buitengewone grootte. Een verschijusel, dat zich misschien alhier nooit voordeed noch voordoeu zal, zagen wij in t begin dezer week alhier op 't kanaal Aan de eene zijde ging een groote boot met geweld door 't ijs. Martha kon het niet gelooven. Zij bracht haar zui^eling naar een buurvrouw en wilde, dat de oude man dadelijk met haar naar zijn huis terugkeerde. Hij gaf haar deu sleutel en zij rukte met een haar auders ongewone heftigheid de kast open. Zij voud ook spoedig den linnen zak, waarin haar vader gewoon was zijn schatten te bergen hij stelde in spaarbanken geen vert^ouwen maarhij was geheel ledig. Hoe zij hem ook schudde en wendde, er wilde zich niets, dat op een geldstuk of bank- biljet geleek, vertoonen. Zij doorzocht de kast, liet alle oude lappen door haar vingers gaan, maar kwam toch eindeiijk tot de treurige overtuiging, dat haar vader de waarheid had gesproken. Gij zijt bestolen, vader, er is iemand in uw kast geweest, riep zij wanhopig uit. Neen, Martha, dat moet ge niet zeggenmemand buiten mij is in de kast geweest. Ik heb alles verteerd. Het was ook zooveel niet, bij elkander niet meer dan tackig pond sterling, en die konden toch niet eeuwig duren. De fout ligt aan mijik leef te lang. Verder kwam de oude man niet. De smart overweldigde hem. Luid snikkeud viel hij op een stoel neder. Ook Martha vermocht niet haar tranen in te houden. De gedachte aan de toekomst van haar vader en aan zijn volslagen armoede was te ver- schrikkelijk voor haar. Zijn geld was opgebruikt, en de weinige meubels en de zilveren lepels wareu zeker nauwelijks zooveel waard als zijn begrafenis zou kosten. Het was een treurige tijding, die Martha haar man moest brengen, en zij wilde dat zoo voor- zichtig mogelijk doen. Doch zoodra 1' rank thuis kwam" kon zij haar smart weder niet beheerschen. O, Prank, weende zij, vaders geld is opgebruikt tot den laatsten penning. Frank begreep den toestand dadelijk en trachtte de opgewondenheid zijner vrouw daarmede tot be- daren te brengen, dat hij het bericht zoo kalm mogelijk aanhoorde. Nu, wanneer hij hulpeloos is, moeten wij groot- vader bij ons nemen. Erank ging naar het huis van den ouden man pakte de meubels en de zilveren lepels bij elkander, zond den huissleutel naar den eigenaar, nam den ouden man bij de hand en bracht hem onder zijn dak, waar hij hem met de woorden grootvader, beschouw dit huis als het uwe, in den armstoel naast den schoorstoen plaatste. (Wordt vervolgd.) n o o a a "D K O 2. r- 3. V p so QO OX HH(CIONh'HujhH 6© GO CO Ox -3 <1 CO TO IO M h—6© i1 h—t— OCOOOOOi^WWOOO 05 O) GO GO GO OO to 00 OO CO jo t—11 1 O to CO CO CO to CO to I1 ItO tO 1 H TO M H M CHGCOGOOtOO'CC^TOCC Ox OO —a OO C5 TO H t—H-t—h— oco^-a^-a-aoxtocotoox to to I— tootoc50ocooo^ia*co H H M H TO TO TO 1 t—k O^IOWCOIOOOOJCOIOO 00 OO oo OO OX oc OO OO OO 00 OO 00 to to to O OO o t—11 OS to t—11 I—11 I—1 CO Ox CO o 1—J to IH—I—' t—to HTCOOO>OOiCOtOH Ox Q CO CO -J -J CO to to o to OO oc CO oo CO o CU a Hulst. Donderdag namiddag had alhier in het (.Wapeu van Zeelaud" de aangekondiude lezing over Landbouw Cooperatie door Mr. A. Slotemaker. van 's Gravenhage, plaats. Te betreuren is het, dat zoo weinige toehoorders aanwezig waren, slechts 16 leden deden van huune belangstelling blijken, doch deze ware zeker grooter geweest, als die op Maandag, daar dan gewoonlijk vele landbouwers op de markt komen, had plaats gehad. Het is te hopen dat bij volgende lezingen door het bestuur daarmede rekeuing zal worden gehouden, daar het nu al dikwijls gebleken is, dat lezingen buiten den Maandag gehouden sLcht worden bezocht en derhalve zeer weinig nut opleveren. Nadat de heer Slotemaker door deu voorzitter der afdeeling was ingeleid, begon hij met te wijzen op de allerwegen heerschende ellende en de sociale kwestie, die als een vraag van deu dag veler belangstelling wekt, en waarvan velen denken dat deze door revolutie zal moeten eindigendoch spreker meende daarop neen te moeten antwoorden, alleen cooperatie, onderlinge samenwerking is daar- toe in staat, daarvan moet de levenwekkende kracht uitgaan om den dreigenden storm te bezweren. Spre ker wees er op dat cooporatie reeds uit de grijze oudheid dagteekent. De heer Slotemaker toonde, op gezag van ver schillende schrijvers en geestelijken aan, dat cooporatie op Christelijke grondslagen berust en dat zij berust op het woord van deu grooten meester,/Hebt uwen naaste lief als u zelven," welk woord niet alleen een woord is gebleven maar tot groote daden heeft aangespoord. Spreker deelde verder mede, dat reeds in de elfde eeuw in Rusland dorpsvereenigingen bestonden in den geest als thans in ons land worden opgericht, terwijl toen in de steden z.g artels, feitelijk coopo- ratieve vereenigingen, bestonden. In den Kaukasus leven onder de Donsche kozakken die artels nog steeds voort. In Bulgarije bestaan vereenigingen van personen, die ook op cooporatieve leest zijn geschoeid en gegroud op patriarchale familie-ver- houdingen. Dat het denkbeeld niet nieuw is, toonde spreker aan uit werken van Thomas Morus Utopia en andere minder bekende werken, een der grootste mannen van invloed op de cooperatie, zeide spreker, is de Erigelschman Robert Owen geweest, die uit arme oudors geboren, getoond heeft wat te bereiken is, doch die helaas geen rekening gehouden heeft met het meusche'ijk karakter en daardoor een- zaam en veracht overleden is. Spreker herinnerde verder aan de wevers van Rochdale in Eugeland, die zich moet groote moeite hebben opgewerkt, maar nu een vereeuiging is ge worden, die een millioeu leden telt en jaarlijks 36,000,000 ponden sterling omzet, en waardoor veel goedkooper kan gekocht worden, transportkosten worden uitgespaard en goede waar kan worden bedongen. Spreker toonde dit door voorbeelden uit het dagelijksch leven aan. In Eugeland bestaan twee verschillende wijzen van cobperatie, zeide hij, het eene is gezamenlijk inkoopen en aan concurreerenden prijs verkoopen, de winst besparen en die aan het einde van het jaar onder de leden verdeelen zooals de Rochdalers deden, het andere is aan kostendeu prijs met eenige verhooging voor admini stratis omzetten, de eerste wijze is volgens sprekers meening de beste, daar dan bij het einde desjaars zulks beter wordt gevoeld. Na op de.n toestand in Engeland te hebben ge- wezen, besprak hij ook die in Duitschland, wees op de voorschotkassen van Raffeisen, besprak het nut daarvan, en op welke wijze deze werken, en gaf ten slotte verschillende weaken om ook hier te lande zooveel mogelijk samen te werken en daar door den treurigen toestand, waarin vooral de land bouw verkeert, te bestrijden Daarua gaf spreker gelegenheid tot debat, waarvan door den heer F. Hombach gebruik gemaakt werd om op een paar door hem niet goed begrepen punten opheldering te vragen, waaraan door spreker volgaarne werd voldaan. Woensdag namiddag had te Clinge eene ont- moeting plaats van eenige Belgische jagers en wild- stroopers van beide zijden werden schoten gelost. En daar door den onbezoldigden rijksveldwachter Van Cadzaud eenige der belhamels waren gekend, mocht het den marechaussees van Hulst gelukken, twee der gevaarlijkste sujetten des avonds in hauden te krijgen en te arresteeren. De gearresteerden zijn de gebr. De Moore, bijgenaamd de groote en kleine pekel. Axel. In den nacht van 1 ep 2 Jan. heeft alhier een schandelijke aanranding der eerbaarheid plaats gehad. Ofscboon de politic hiervan in kenuis is gesteld, mogen wij nog geen namen noemen. Een dienstmeid van een landbouwer uit onze ge meente werd tegen haar wil door een zeker iemand te huis gebracht. Bij de woning van deu laudbouwer werd zij door den tehuisbrenge.r gedreigd met den dood indien zij niet aan zijn verlangen voldeed. Op haar ge- roep kwam de landbouwer ter hulp, die haar met blauw oog en stukgeslagen hoofdsiersel voor de deur vond. Intusschen was de liefhebbergevlucht doch gekend. Axel. Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 70 m. en 74 vr., waaronder L m, niet behoorende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente, alzoo 69 m, 74 vr., totaal 143. Hieronder onecht 1 vr. Overleden zijn 25 m., 40 vr., totaal 65, waarvan 2 m. en 1 vr. in eene andere gemeente zijn over leden. Overleden zijn 16 m. en 27 vr. ongehuwd, 6 m. en 9 vr. gehuwd, 3 m. eu 4 vr. in weduwenstaat. Levenloos aangegeven 2 m., 3 vr.. totaal 5. In de gemeente vestigden zich 71 m., 60 vr., totaal 131, terwijl naar elders vertrokkeu 89 m., 81 vr., totaal 170. Er werden 29 huwelijken voltrokken, als 25 tusschen jongmans eu jongedochters, 3 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen weduw- naar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1889 1681 m., 1746 vr., totaal 3427. Bevolking op 31 Dec. 1890 1707 m., 1759 vr., totaal 3466. Alzoo vermeerderd met 26 m., 13 vr., totaal 39. Zaamslag. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt 43 m., 49 vr., vr.. Geboren werden 57 m., 53 vr., totaal 110 Overleden 28 m., 24 vr., totaal 52. Levenloos aangegeven 3. In de gemeente vestigden zich 61 totaal 104, terwijl vertrokkeu 69 totaal 118. Er werden 22 huwelijken gesloten, als: 21 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen een jongmau en een weduwe. Op 1 Jan. 1890 m., 1449 uit 1485 Eene vermeerdering van zielental dus van 21 m., 23 vr., totaal 44. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg van den 7 dezer is naar de openbare terechtzittiug dier rechtbank verwezen II. C. D., oud 26 j., koekbakker, geboren te Livry, wonende te Antwerpen, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij in den nacht van bestond de bevolking uit 1464 vr., samen 2913, en op 1 Jan. 1891 m., 1472 vr., samen 2957.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2