Gemengde berichten. TER NEUZEN, 3 Januari 1801. hem macheerden, kalm en bedaard waren gebleven. Leroy is zwaar gewond, zes klewanghouwen zijn hem toegebracht, maar zijn toestand geeft hoop op herstel. Onder eeu hevig vuur van den vijand, die vier dooden in onze handen achterlateude, zoo goed het ging over de brandeude brug was ontkomen, werd toen door luitenant Wenz met 11 bajonetten en eenige dwangarbeiders de brand gebluscht, terwijl de kommandant Yan der Meer Mobr de gewonden had opgezocht en met hen, zooveel mogelijk gesloten blijvende, naar de benting terugtrok. Tot den morgen bleef de patrouille-Wenz, versterkt door een iumiddels aangekomen patrouille van Pakau Kroeug-Tjoet, op de plaats van het gevecht in stelling. Van onzen kant zijn twee fuseliers gesneuveld, twee zwaar en vier licht gewond. Een rijke buit aan wapenen, donderbussen, revolvers en klewangs werd gemaakt. In een kommandements-order heefr generaal Van Teyn onmiddelijk zijne hooge tevredenheid te kennen gegeven over den moed en het beleid, door genoemde officieren en hun fuseliers bij deze over vailing aan den dag gelegd. Tot consul van Belgie alhier is benoemd de heer C. J. A. Percken, thans vice-consul. Een menschenvriend alhier schonk aan het Burgerlijkarmbestuuren aan de Nieuwjaars-commissie ieder 5000 kilogram steenkolen, om die aan de armen uit te reiken tijdens de heerschende koude. Tot heden blijft de zeevaart op deze haven nog voor stoomschepen open, zoo ook van hier naar Gent zijn heden nog drie stoomschepen opgevaren. Boor de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen wordt de haven en het voorkanaal vrij van ijs gehouden, waartoe dagelijks 80 a 100 man werkzaam zijn. Sedert 10 December zijn te Vlissiugen ongeveer 30 zeilschepen biunen gekomen, die tengevolge van ijsgang, Autwerpen niet hebben kunnen bereiken. Yijf daarvau zijn doorgegaan naar Ter Neuzen om aldaar te lossen. De vaart van en naar Antwerpen is thans ook gesloten. Eenige afgekomen stoomschepen zitten opjde Wester-Schelde in het ijs bezet. De spoorboot tusschen Middelburg en Zierikzee heeft mede den dienst gestaakt. lloek, 27 Dec. Gisteren werd alhier eene vergadering gehouden door de kolenvereeniging ffEendracht maakt macht," waarin toen ook rekening en verantwoording werd gedaan van de aange- voerde kolen. Daar het vorige jaar gecontracteerd was met een handelaar uit Ter Neuzen, werd er in een vorige vergadering besloten, om als proef dit jaar, de opgegevene hoeveelheid kolen zelf uit de Ruhr te laten koraen, wat eene hoeveelheid van circa 200,000 kilo bedroeg. Nu bleek dat die proef gunstig was uitgevallen ten 1°. uit de puike waar (uitgenomen enkele, waar niets goed bij is) en ten 2°. daar wij, door ze vroeg aan te koopenbij de ontvaugst lager prijs konden bedingen, kwamen ze de leden nog maar op f 8,45 per 1000 kilo vrij op den wagen te staan. Nu sluit het in zich dat het eerste jaar van zoo een vereeniging vele buitengewone uitgaven met zich meebrengt. Bijv. er moest aangekocht worden, boeken, zakken, bascule, schoppen enz. enz. wat een aardig sommetje vertegeuwoordigt. Wat bleek nu, dat dat alles ook nog betaald was, en dat aan elk lid nog 14 ceut per 1000 kilo uitgekeerd kon worden. Bovendieu bleef er nog een klein bedrag als saldo in kas, zoodat den leden hun kolen op pi. m. 8,00 per 1000 kilo kwamen te staan. Trots de vele tegenwerkingals door lage verdachtmaking en het uitstrooien van praatjes als anderzins, neemt de vereeniging voortdurend in bloei toe en bedraagt die nu een 120tal leden. Met moed zal er dus op den ingeslageu weg worden voortgegaan, waartoe nu weer pogingen worden aangewend, om bij genoegzame opgaaf, bij gunstig weer, eene lading te laten komen om die dan weer zoo laag mogelijk in prijs te kunnen afleveren, en tevens om dan de opgedane gebreken, die bij de stichting de meeste vereenigingen in het eerst aan- kleven, zoo veel mogelijk te verbeteren. Zaanislug. De collecte voor nieuwjaarsgiften voor 1891 heeft in deze gemeente opgebracht in geld f 575,25 en in tarwe 7^vlaarasche zakken. De opbreugst van het vorige jaar bedroeg met de nagiften f 534,75 en 5 zakken tarwe. Hontenisse. Op Dinsdag 30 Dec. 11., besteedde de landbouwersvereeniging Eigen Hulp alhier de levering van 114,000 Kg. Superphosphaat, waarvoor waren iugekomen de uavolgende biljetten van: M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor 3,81 J. A. Pateer, te Hontenisse, voor f 3,73L. van den Bogaert, te Antwerpen, voor 3,62 P. P. Coeuen en Schoenmakers, te Uden, voor f 3,59 Krol, te Zwolle, voor f 3,59 J. F. Adriaansens, te Hontenisse, voor f 3,48 Van Breen, te Rotterdam, voor f 3,48 en J. F. Adriaansens Pz., te Honte nisse, voor f 3,45, alles per 100 KG. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Men schrijft ons uit Iloofdplmit Zijn alle bezigheden buiten's buis voor den werk- jnau gestaakt, toch was er de vorige week nog een aardig sommetje te verdienen met het bemachtigen van paling. Heele troepen, gewapend met bijl en haak, trokken naar het ijs om openingen te hakken, waar de paling naar de zoo lang ont- beerde versche lucht zocht. Voile emmers werden toen gevangen, nu niet edne meer. Eene andere bijzonderheid uit de dierenwereld is de volgende. Bij den heer B. is in den tuin sedert eenige maanden een zeemeeuw, die daariu dag en nacht vertoeft, en met brood in 't leven wordt gehouden. Aan de open lucht schijnt het dier de voorkeur te geven, wat bleek, toen men bij de strenge koude den gevangen vogel's nachts ouder dak bracht. Opmerking. Visch is het gewone voedsel der zeemeeuwen. Een politieagent die eergistereu van 121 uren tot halt vier ureu dienst deed in de Paleisstraat te 'a Hage en omgeving, werd door een voorbijgauger opmerkzaam gemaakt dat diens ooren bevroren waren. Werkelijk bleek dat 't geval te zijn, want toen de man in de warmte kwam, leed hij vreese- lijke pijnen. Hij werd in 't gemeentezieken'nuis verbonden. De vorige week ging te Amsterdam een der eerste firma's failliet, namelijk die van Van der Weijdeu Zoon. Men meldt, dat er een tekort is van een millioen, terwijl slechts 40 duizend gulden, dus vier percent van die som voorhanden is; de beide chefs der firma ziju voortvluchtig. Een Leeuwarder rekent in het Fr. Vbl. uit, dat onze soldaten veel te veel voor hun schoeisel betalen. Elk paar schoenen wordt op het zak- boekje van den soldaat gerekend op f 4.50. En wat kosten ze den fabrikant Voor elk paar schoenen is noodig aan overleer een halfpond, a 1.20 het pond, dus voor 60 cents. Dan zoolleer 1£ pond h 80 ctst het pond, alzoo voor 1,20. Het maakloon (handwerk) 70 cts. Reken nu voor materialen nog 10 cts., dan komt men tot een prijs van 2,60. Trek dit af van de 4,50, dan verkrijgt gij eene winst van f 1,90 op elk paar schoenen. Bedeukt men nu, dat het tegenwoordige militaire schoeisel uitsluitend door machines wordt gemaakt, dan krijgt men nog hooger winstcijfer, daar men met de machine veel meer werk aflevert dan met handenarbeid. W anneer dus in de maand Mei de militiens worden ingedeeld an bij elk regement zoo'u 1000 man wordt ingelijfd, dan wordt dit 8000 man en geeft dit 8000 maal 1,90 of 15,200 winst aan den leverancier van schoenen. En deze winst moet worden betaald door de soldaten, wier tractement toch al niet bizonder groot is. De navolgende aanteekening werd in het jaar 1845 als curiositeit te boek gesteld en is thans toevallig teruggevonden „Op den tweeden Kerstdag van '44 reed ik op schaatsen de Maas uit naar Dordt. De dooi viel in, en de rivier vertoonde blank water. Maar opnieuw kwam de vorst en voor de tweede maal in denzelfden winter geraakte de Maas vast, den 20 Februari. Den 13 Maart vertoonde de thermometer 9°, en den 14, des morgens te 8 ure, 6° Fahrenheit. Andertnaal passeerde men geregeld de Maas, totdat men zich op 20 Maart, den eersten Paaschdag, de aardigheid veroorloofde, eieren te laten koken en die op de rivier te gaan opeten. Daazs daarna viel met regen en zuid- westenwind de dooi in, met zooveel kracht, dat 's morgens te 10 ure voor de stad de Maas geheel blank water was." Ofschoon deze Russische winter veel over- eenkomst heeft met dien van het jaar 1870 en 1871 en in dien tijd kermis op de Maas werd gehouden, zal dit ijsvermaak niet verwezenlijkt worden in 1891, daar de fabricatie der ijsbrekers zoodanig ver- betert, dat deze geregeld de rivier voor de stad Rotterdam openhouden. Zij kunnen zelfs het dikste ijs in de haven als papier breken. De rivier voor de stad is nog open voor de groote zeebooten, die geregeld aankomeu en vertrekkem Het voornemen, om te Amsterdam eeu ijs- paleis op te richten, eensdeels om werk te ver- schaft'en en anderdeels om de opbrengst der toe- gangsgelden te bestemmen ten bate der Vereeniging „Kindervoeding," zal waarschijnlijk worden ver wezenlijkt. Ilet ontwerp van den architect H. P. Berlage, eenigszins gedacht in den trant van een galerij met torens, is op initiatief van het technisch bureel De Voogd ter uitvoering bestemd, wanneer de benoodigde som voor den bouw, die natuurlijk geheel uit vrijwillige bijdragen moet komen, is gevonden. De aannemer J. J. P. Thuring heeft zich bereid verklaard het werk uit te voeren voor de som van ongeveer f 3500. De afmeting van de galerij is p. m. 30 meter lang en 4 meter breed, de middentoren krijgt een hoogte van 10 meter. Men wenscht het ijspaleis te doen verrijzen op een terrein achter het Rijksmuseum, wauueer daartoe de noodige vergunning van het gemeentc- bestuur wordt verkregen. De bouw zal geschieden op Russische manier. Een houten geraamte wordt met water bespoten, zoodat de ijskorst zich daar- omheen vormt. De Volendammers hebben den heer Reekers, lid der Tweede Kamer, aan wien zij het te danken hebbeu dat zij wederom met den wonderkuil mogen visschen, een geschenk aangeboden, vervaardigd in de fabriek der heeren J. M. Kempen Zonen, te Voorschoteu. Het bestaat uit eene zilveren zee, waarin twee kotters met voile zeilen bezig zijn inet den wonder kuil te visschen. Deze kotters, geheel opgetuigd, bevatten ieder twee Volendammers, die naar het leven genomen zijn, en het juiste type dezer visschers uitmuntend teruggeven. De kotters zijn nauwkeurig naar de uatuur na- gebootst. Op het kolossale voetstuk, waarop de beide schepen prijkeu, is een schild aangebracht, waarop tusschen kuustig gedreven dolfijnen en attributen van zeevaart het volgende geemailleerde inschrift prijkt z/Huldeblijk van de Volendammers aan Mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1890." In den loop dezer week brak een ernstige uitslaande brand uit in de Spuistraat te Am sterdam. Eerst toen het huis in lichtelaaie stond, kwam de brandweer ter plaatse. Naar gemeld wordt, is zij ook eerst gealarmeerd, toen de brand een grooteu omvang had aangeuoraen. Oumiddellijk werd met kracht tot blusschen overgegaan. De bewoners van het aangetaste en de belendende perceeleu vloden in allerijl uit huune woningen, hetgeen ook voor de laatsten hoog tijd was daar perceel 228, waarin het magazijn van photografie artikelen van den heer E. Welsing is gevestigd, ook door vuur werd aangetast. Gelukkig wist de brandweer daar spoedig het vuur meester te worden. Te 9.15 drongen drie brandweermannen met een waterslang het brandende huis (226) binuen en konden zoodoende den waterstraal richten op het binnenste van het huis, waar de brand het hevigst woedde. Het vermelde perceel werd door verscheidene geziunen bewoond. In het benedenhuis was de werkplaats gevestigd van de firma Leo Herz, die in de Kalverstraat 44 haar meubelmagazijn heeft. De eerste verdieping werd bewoond door den heer Verburg kellner. Deze bevond zich op dat oogenbllk alleeu teliuis, daar zijne vrouw te Arnhem vertoefde Volgens verhaal der buren, is in zijne woon- kamer de brand outstaan, De bovenbnren zouden namelijk een geweld van belang gehoord hebben en toen zij naar de oorzaak daarvan gingen ver- nemeu, kwam hun Verburg tegemoet, roepende Red u, red u, de boel staat in brand. Eene petroleumlamp was omgevalleu en hoe weet men niet hoe plotselmg al het beddegoed in vlam gezet. In allerijl spoedden nu de buren zich op straat met achterlating van alle have en goed. Zelfs hadden zij geen tijd om een hoed of mantel mede te nemen en dus in hunne huiskleeding moesten zij in de barre koude de straat op. Het was het gezin van den heer Aarts, die de tweede, en van den heer Roding, die de derde verdieping bewooude. Van beide gezinuen was het hoofd des huizes op het noodlottige oogeublik afwezig. Vrouwen en kinderen vonden gelukkig een onderkomen bij den heer H. Lindeman, die aan den overkant zijn fabriek van gasornemeuten en geleidingen heeft. Hoewel een ieder in zulke omstandigheden ongetwijfeld zijuen buren hulp zou betoouen, vinde hier toch een woord van lot zijne plaats voor de guile en deelnemende wijze, waarop de heer Lindeman de van hunne woniug en kleeding beroofden opnarn. Zelfs dreef hij de gastvrijheid zoover dat hij den gezinnen van de heeren Roding en Aarts nachtverbiijf aanbood. De inboedel van den heer Aarts was wel verze- kerd, doch bij het verhuizen alle gezinnen hadden eerst met November 11. hunne woningen betrokken was de polls niet overgeschreven. In de machinekamer der firma Ellerman Harms Co., werden tijdelijk de boeken gebracht eeuer firma die in de nabijheid der brandende perceelen woonde. Vreeselijk was de koude, die de dappere brand weermannen hadden te verduren. Het water, dat uit de slangen werd gespoten, viel als ijskogeltjes neder op den grond en hunne klcederen werden als het ware harnassen van ijs. Ook van den achterkant, op den Singel, werd water gegeven. Het verkeer in de Spuistraat werd natuurlijk zeer belemmerd en aan beide zijden van het door de politie afgezette terrein stonden tal van tram- wagens, die niet door konden rijden, omdat de slangen der brandweer over de rails lagen. Het tramverkeer was dus geruimen tijd gestremd. De brand was te half elf zoo goed als gebluscht. Een stoomspuit bleef toen nog alleen van uit de Spuistraat water geven. Daar de slangen alle aan de straat vastvroren, werden zij gedurig met zand bestrooid. Het mag nog als een geluk bij een ongeluk geacht worden, dat de brand niet later is uitgebro- ken, daar dan de jonge kinderen van beide gezinnen ongetwijfeld reeds te bed zouden zijn geweest en bij de snelle nitbreiding, die het vuur verkreeg zouden dan wellicht menschenlevens te betreuren I zijn geweest. Nu beperkt her onheil zich gelukkig tot materieele schade. De blussching geschiedde niet onder leiding van den commandant der brandweer, maar onder die van den sectie-brandmeester De Herder. Den geheelen nacht wierp een stoomspuit nog water in de smeulende massa. De verbrande perceeleu, die kwistig met ijsfranje behnugen zijn, bieden thans een zeldzaain en schoon schouwspel aan. Giften van f 1000 ineens aan de armen komen niet dikwijls voor. Hier volgen er echter drie. Tijdens eeu der jongste godsdienstoefeningen te Krimpen a/d. IJsel werd bij de collecte in't kerke- zakje een bankbiljet van J 1000 gevonden. Een ingezeteue van Haarlem heeft f 1000 aan de diaconie der Nederl. Herv. kerk geschonken om aan alle armen, aan hare zorg toevertrouwd, bij gelegenheid der Kerstdagen eene extra bedeeling te schenken. De heer A. van West te Rotterdam, vroeger te Vlaardingen, heeft f 1000 aan den heer Knottenbelt te Vlaardingen gezonden, om aan de verschillende armeniurichtingen en behoeftigen aldaar uittedeeleu. Twee wilde zwijnen hebben te Olst gedurende eenige weken vrij wat schade aangericht. Thans is er een gedood. Het andere lijdt in de laatste weken blijkbaar gebrek. Zoodra de avond begint te vallen, komt het uit de bosschen te voorschijn en nadert het de boerenwoningen, waar het her- haaldelijk wordt verdreven. 't Dier ziet er zeer vermagerd uit. De landverhuizing naar Brazi'iie in de Poolsche districten Inorozlaw en Strelno neemt steeds grootere afmetingen aan. Twee aldaar door den Amsterdamschen agent Morawiez aan gestelde onder-ageuten worden gerechte- lijk vervolgd en de Pruisisc.hen landraad flasser- ptl'ug te Strelno heeft bekend gemaakt, dat luidens eene hem toegekomen mededeeling van de politie te Bremen, de Norddeutsche Lloyd zich tegenover den rijkskanselier verbonden heeft om geene onder- danen van het Duitsche rijk met hare stoomschepen meer naar Brazilie over voeren. Vaak beweert men dat misdadigers gehandeld hebben onder den invloed van suggestie. Ook zij die hen verdedigen, kunnen daaraau blooistaan, naar het schijnt. Ten bewijze strekke dat de Figaro zegt, uit zekere bron vernomen te hebben, dat de advocaat Liegois, die voor het hof vier uren lang gepleit heeft, bij zijn vertrek uit Nancy op scbau- delijke wijze is gehypnotiseerd door eeu zijner col- lega's, die jaloersch van hem was. Hij is dus niet toerekeubaar. Het heeft dan ook de aandacht getrokken, dat hij om het kwartier pogingen aanwendde, om ziju pleidooi te eindigen, maar daar de invloed van een suggestie vier uren duurt, heeft hij wel tot het einde van dien tijd inoeteu pleiten. Alles is dus opgehelderd, en men kan hem geen verwijt maken van zijn gerekt pleidooi. Hoe oud is Berliju In elk geval veel ouder dan volgens oude oorkonden, die 1223 als het stichtingsjaar dezer stad aangeven. Eeu kleiue steen, die in de grondslagen van eeu oud politiegebouw ingemetseld werd gevonden doet vermoeden, dat de stad reeds veel langer bestaat, daar zij uit half- I Heidenschen half-Christelijken tijd dagteekent. Het is een zoogedaamde napjes-steen uit Gothenburger kalksteen, die 4 ronde uithoilingen met een kruis in het midden bevat. Evenals de delfstof uit het hooge noorden komt, is ook het kerkelijk gebruik tot uitoefening waarvan het toestelletje diende daarvan afkomstig. Oorspronkelijk waren dit Heidensche offersteenen, waarin het bloed der ge- slachte dieren werd opgevangen. De Christelijke kerk, die de Heidensche gebruiken onder een auderen vorm in stand hield, maakte van den steen een wijwaterbekken. De steen moet dus afkomstig zijn uit den tijd der oud-Germauen, omstreeks 1142 en heeft stellig behoord tot het eerste Christenkerkje, dat stond op de plaats van het tegenwoordige Berlijn, doch sedert honderden jaren verdwenen is. Er is thans nader licht gekomen in de kwestie der vergiftiging te Roden. Naar de Asser Ct. meldt, is na een langdurige instructie door Grietje Wobbers Graaikema, weduvve van den oud-burgemeester van Grijpskerk Klaas Helliugga, bekend dat zij in de eerste helft van October hare 20jarige dochter Grietje Helliuga om het leven heeft irebracht door haar op drie verschillende tijdstippeu rattekruid, in melk, in thee en in water gemeugd, toe te dienen. Het vermoorde meisje, dat als vaderlijk erfdeel een inschrijving op het Grootboek der 2j pet. Nationale schuld ten bedrage van 22,000 gulden bezat, terwijl de moeder haar geld had opgemaakt, zou in November met iemand uit Grouingen in het huwelijk ziju getreden. De moordenares had in het begin van het jaar gezorgd, dat hare dochter haar bij testament uuiverseele erfgenaam had ge maakt. Eeuigeu tijd geleden zond de gemeenteraad van Weenen eene deputatie naar Berlijn, om onder- zoek te doen naar de working van het door Robert Koch ontdekte iniddel tegen tuberculose. In het belangrijk verslag van Dr. Kammerer, een der afgevaardigden, komt o. a. het volgende voor Professor Koch wiens eenvoudige en waardige houding diepen iudruk op ons maakte, ontving ons met groote welwillendheid en sprak langeu tijd doel onzer komst. Hij was verwouderd dat veleu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2