NAAMKAARTJES. 75 cent en hooger. Landbouwers-Vereeniging SUPERPHOSPHAAT. EEN WOONHUIS, Leder- en Schoenhandel. A. MOGGRE. TER NEUZEN. WATERLAARZEN, Nieuwjaarsgoschsnk! IN LOSSI eehte Houtsksol briquetten, AAMBBSTBDIWG AAN BESTEDING Yoorts Winkslopstand, Bij Floris de Moor is steeds ie Macazijn noAiiiei: HEDEN ONTVANGEN: DAMES FILTEN PANTOFFELS, Dito Schaften, alsieie ZooHer, OierMer, Voemileier, Fornitarea eo Leesteo. Advertentien. „Voor Vaderland en Koning." „Eigen Hulp" Openbare Verkooping. dito chagrin Winterpantoffels en filten Kinderlaarsjes, Roerende Goederen, NIEUWE IVIODELLEN, JACOBUS KOLIJN, Scherpscbutters-vereeniging P. J. VAN DE SANDE. levering van BROOD voor de armen van het Burgerlijk Armbestuur, ge- durende het Ie halfjaar 1891, TE HONTENISSE. 100,000 Kg. waarin Wiukelbedrijf, in verscbillende prijzen van af f 0,65, 0,95, 1,05, 1,60, 1,70, 2,25, 2,40, zeer solied in alle lengten. De mans 85, vrouwen 50 en kinderen 25 cent het paar. Uit Petrikau, een dorp in Polen, wordt de volgende vermakelijke geschiedetiis gemeld. Een landgoedbezitter ontving dezer dagen het bondige telegram: Koch kommt schon". De telegraaf- beambte, die bet met het ambtsgeheim niet zoo nauw scheen te nemen, verbreidde de tijding in het gebeele dorp en weldra staken de inwoners de hoofden bij elkaar om te overwegen, hoe de be- roemde geleerde het feestelijkst kon worden ont- vangen. Er werd een feestcommissie gevormd, die professor Koch zou verwelkomen. Men zou hem aan den ingang van het dorp opwachten, waar de apotheker een redevoering zou honden hij zou in het huis van den burgemeester logoeren en een feestiuaal zou te zijner eer gegeven worden. De ontvangst had met de grootste plechtigheid plants. De gast, die in een huurrijtuig kwarn aanrijden, zag er niet buitengewoon schrander uit en ook liet zijne kleeding wel iets te wenschen. Niettemin hoorde hij de rede van den apotheker aan, liet zich toen naar het huis van den burgemeester brengen en verleende audientie aan de autoriteiten, die hem hunne opwachting kwamen maken. Toen echter kwam door een noodlottig toeval uit, dat de vermeende Koch met den beroemden geleerde niets had uit te staau. Graaf P., de landeigenaar, had zich tot een besteedkantoor gewend, met het verzoek hem een goeden Duitschen kok te verschaffen en het kantoor had daarop terug- geseind „Koch kommt schon." De feestcommissie sloeg een mal figuur en ook de gehuldigde kok wist niet goed hoe hij zich houden zou. De Engelsche booten de European en de Seahorse hebben Zondag de als premie uitgeloofde f 5000, ora het Noordzeekanaal open te maken, verdient. De vrije doortocht kan dus voorloopig weer ongehinderd plants vinden, er passeerden dan ook reeds 13 booten de Velserbrug. Ook in 1881 heeft de European de gouden medaille behaald door het eerst een vrijen doortocht te banen. In het Mammouth-woud, in California, is men op een punt, dat meer van 2000 meter boven de oppervlakte der zee is gelegen, bezig een boom te vellen, die een omtrek van 32 meter heeft. De zaag, waarmede men aan het werk is, is 7 meter lang en moet door acht mannen bediend worden. Deze boom, welks gewicht op 20,000 kilogram wordt geschat, zal op de wereldteuloonstelling te Chicago tentoon worden gesteld. De heer Joshua Dyson, de eigenaar van een diorama te Rochdale, verloor bij ejn gasontploffing, die plants had, toen men den druk van het gas wilde meten, een oog, waarom hij tegen de ,/Brins Oxygen Company" een eisch tot schadevergoeding iustelde. Dezer dagen nu werd deze zaak voor de recht- bank behaudeld en de gasmaatschappij veroordeeld tot de betaling van f 3900 schadevergoeding aan den heer Dyson voor het verlies van zijn oog. Dr. Axel Key, uit Stokholm, hield een in- teressante voordracht voor het Medisch congres, te Berlijn, over de lichamelijke ontwikkeling van kinderen. In Denemarken en Zweden is het vele jaren de gewoonte geweest de kinderen jaarlijks te wegen en te meten. Van 15000 jongens en 3000 meisjes waren de resultaten als volgt Van het zevende tot het achtste jaar nemen jongens be- langrijk in lengte en gewicht toe; hierna begint dit te verminderen en de groei is het geringste van het tiende tot het veertiende jaar, op welken leettijd de groei plotseling zeer sterk wordt. Deze groeiperiode duurt tot het eiude van het zeventiende jaar en is het sterkst in het vijftiende jaar. De groei geschiedt. eerst in de lengte en dan in de dikte en de toename in gewicht is het grootst in het zestiende jaar. Op t wintigjarigen leeftijd is de jongeling als volwassen te beschouwen. Bij meisjes is de gang der ontwikkeling geheel anders. De vermindering in groei na het achtste jaar is niet zoo sterk als bij de jongens en ver- andert tegen het twaalfde jaar in een snelle ont wikkeling in de lengte. De vermeerderiDg in gewicht komt later, doch deze wordt overwegend in het veertiende jaar. In het zeventiende en aehttiende jaar is de groei gering en de vermeer- dering in gewicht daalt langzaam tot het twintigste jaar, wanneer ook het meisje als volwassen is tc beschouwen. Deze verschijnselen zijn met geringe wijzigingen over geheel Zweden en Denemarken waargenomen. Merkwaardig is nog, dat jongens sneller in lengte en gewicht groeien dan meisjes tot hun elfde jaar, dan langzamer tot hun zestiende jaar en dan weer sneller. In het voorjaar en den zomer groeit een kind in de lengte, terwijl in den herfst en winter het gewicht toeneemt. Het geruchtmakende proces tegen Michel Eyraud en Gabrielle Bompard, beschuldigd van moord met voorbedachten rade, op den deurwaarder Gouffe gepleegd, is geeindigd met de verooordeeling van Eyraud tot de doodstraf en van Gabrielle Bompard tot 20 jaren dwangarbeid. Het belang- rijkste bij dit proce3 was de disenssie tussehen de deskundigen over de vraag, of Eyraud Gabrielle had gehypnotiseerd en haar in dezen toestaud de misdaad had gesuggereerd. De arisen Brouardel, Motet en Ballet beant- woorden deze vraag in ontkennendeu zin, daar in de wetenschap geen dergelijk geval bekend was. Dr. Brouardel vat de beide theorieen, waarover de de vraag handelt in 't kort, op de volgende wijze sarneu In zekere toestandea van den slaap kan men een persoon een zekere handeling ingeven bij zeer gevoelige gehypnotiseerdeu kan men zelfs zeggen Gij verricht deze of gene handeling twee uur na uw ontwaken. Dit zijn echter steeds een- voudige handelingen als Gij zult X. omhelzen of IJ aan 't oor trekken en dergelijke. De school van Nancy echter beweert ook, nadat men een persoon gewekt heeft kan een ander hem een handeling opgedragen die hij zal uitvoeren. Ik heb in de praktijk nooit zulk een geval ontmoet. Dr. Sacreste, de huisarts van de familie Bompard, verklaard dat hij Gabrielle dikwijls heeft gehyp notiseerd zoo heeft hij haar b.v. in hypnotischen toestand een rauwen aardappel te eten gegeven, die zij voor een kostbare vrucht hield, of haar water ge- schonken dat zij voor champagne hield en na 'tgebruik waarvan zij dan ook alle teekenen van dronken- tchap toonde. Eenmaal heeft hij haar in hypno tischen toestand geopereerd, zonder dat zij er eenige piju bij gevoeld had, en later heeft hij haar op verzoek van den vader in hypnotischen slaap vermaand, haar slechten levenswandel te laten varen. Dr. Sacreste is van oordeel, dat bij haar de verantwoordelijkheid voor hare handelingen, zoo niet geheel opgeheven, dan toch verminderd moet worden, en hij houdt het voor mogelijk dat zij de misdaad in hypnotischen toestand heeft begaan. Op de vraag van den procureur-geueraal, wat hij op deze uitspraak van Dr. Sacreste te antwoorden had, zeide Dr. Brouardel Ik heb slechts vast te stellen, dat Dr. Sacreste gepoogd heeft, de beschuldigde door suggestie op een beteren weg te brengen, en dat hem dit niet gelukt is. Dr. Voisin, de gevangenisarts, die even- eens met Gabrielle hypnotische proeven heeft ge- nomen, weigert op grond van zijn ambtsgeheim getuigenis af te leggen. Professor Liegois, van dc rechtsfaculteit te Nancy droeg, zijn collega dr. Bernheim uit Nancy vertegen- woordigeud, in een lange rede de gezichtspunten der school van Nancy voor, dat nl. misdaad door suggestie kan begaan worden, en zette die meening kracht bij door verscheidene voorbeelden een dochter had een pistool op haar moeder afgevuurd, een neef had gepoogd zijn tante te vergiftigen, eeu areestelijke had een misboek gestolen. Hij heeft de vaste overtuiging dat Gabrielle Bompard, de misdaad in haar tweeden toestand, die van het somnabulisme, heeft kunnen begaan. Na de daad heeft zij deze vergeten of althans de bijzonderheden daarvan, want tussehen de suggestie, onder welker invloed de daad begaan is en het volgende oogen- blik bestaat een volkomen afscheiding. In wakende toestand wist de aaugeklaagde niets van de daad, wanneer men haar echter hypr.otiseerde, zou zij ze door suggestie in al haar bijzonderheden herhalen. Ook den terugkeer naar Frankrijk en de aanklacht vau haar zelve verklaart de professor als een ge- volg van de hypnotische proeven, die Garanger met Gabrielle heeft genomen. Ik ben een aanhanger van de vrijheid van wil er. der verantwoordelijkheid besloot de getuige, maar ik zal nooit tot het besluit komen, dat bij iedere misdaad de dader doorgaans v.ior zijn daad verantwoordelijk is. Er zijn gevoelige personen, misschien 4 a 5 pCt., die in den toestand van het diepste somnabulisme kunnen gebracht worden en dezen zijn, naar ons gevoelen, doorgaans on verantwoordelijk. Eyraud, had bij een Londensche assurantie— maatschappij zijn leven verzekerd ten behoeve zijner vrouw en had geregeld de jaarlijksche premie van 2000 frs. betaald tot voor een jaar, toen hij zich in Amerika schuil had gehouden. Nu is in de voorwaarden van bedoelde levensverzekeringmaat- schappij bepaald, dat als de premie een jaar lang onbetaald blijft, het recht op de assurantie vervalt, tenzij het volgende jaar de achterstallige premie tegelijk met de nieuwe gestort wordt. De vrouw van Eyraud had zich nu bij den agent der maat schappij aangemeld om de beide premien te voldoen maar de maatschappij weigerde die in ontvangst te nemen, omdat Eyraud zal worden geguillotineerd en daarvoor wordt niet verzekerd. De vrouw wil der maatschappij een proces aandoen. ZEETIJD1NGEN. Van 23 tot en met 25 December. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Ivor Ter Xenzeni 23 Belg. s.s. Arcliiduc Rodolphe 2852 Bilbao mincrie Eng. s.s. RaithWaite Hall 2012 Blyth kolen 24 Eng. sch. Sunbeam 273 Charlestone pijpaarde Eng. s.s. Cingscotte 2928 New-Castle kolen 25 idem River Derwent 2272 Londen stukg. idem Black Zwan 1838 New-Castle kolen Van Ter Xenzen i 24 Eng. s.s. Limosa 4348 New-Castle ledig idem Shieldrake 3057 Liverpool stukg. 25 Belg. s.s. Archiduc Rodolphe 2852 Bilbao ledig t'oor ileiil t 24 Eng. s.s. Electro 1387 Hull stukg. idem Titanic 4551 Wilmington katoen 25 Eng. bark Glengarie 2388 Iquique salpeter Eng. s.s. Romeo 1282 Goole stukg. idem Bordeaux 1384 Londen idem Deens. s.s. Knud 3369 Riga stukg. Tan 4«ent t 23 Eng. s.s. Doch Nes 2853 Bonnes ledig idem Claremont 1948 Cardiff idem 24 idem Antiquary 2915 Leith stukg. Duits. s.s. Lydia Millington 2275 Pillauw ledig 25 Rus. s.s. Marie 2714 Riga idem Deens. s.s. Olaf 4342 Kopenhagen idem Heden den 27 December hoopt onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader zjn JO'4™ geboortedag' te herdenken. Uit aller naam, C. KOLIJN. Ter Neuzen, den 27 December 1890. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dunk voor de vele vriend- scbapsbewijzen van hier en elders hem toegezonden op zijn 80sten geboortedag op 21 Dec. 11. Zaamslag. M. VAN KERKVOORT. Aanvang der wekelijksche Elobert—schietingen voor Eere-, Buitengewone- en Werkende leden in het Hotel van den Heer MICHIELSEN op Zondng 28 December 1890. van 11 tot 2 ure. De ballotage lijst voor leden sluit 3 Januari 1891. Het Bestuur, M. EIJKE, Voorz. J. A. VAN ROMPU, 1« Seer. Een vierkant porceleinen Aschschaaltje (13 X 13 c- M.) met oragevouwen hoeken, voor- stellendeHet aardsche paradijs, midden de boom des Levens met de verleidende slang links Adam en onderaan staat geschreven „Waar is Eva" want zij is er niet en hierin zif juist de verrassing. Het is hier de plaats uiet om het geheim op te lossen, genoeg dat u in 2 a 3 seconden Eva op eene verrassende wijze kunt te voorschijn doen komen, en weer even snel doet verdwijnen. Ook honderdmaal herhaald, het blijft altijd vreemd, altijd nieuw. Ik zend u dit franco thuis tegen betaling van f 0,60 in postzegels of postwissel. FLO It IS DE MOOR, Hulst. JSEIN WAGON voor rekening van J. A. STELLINGSMA, Oostsluis, Ter Neuzen. Even als vorige jaren biedt ondergeteekende tot het einde van December A'AAMKAAKTJES aan tegen Op elke 100 kaartjes ontvangt men gratis 100 daarbij passende enveloppen met sluiting of een prachtigen Scheurkalender naar verkiezing. Ter Neuzen, Dec. 1890. DER op Wociisdug 31 December a.s., des morgens 104 ure> °P het gemeentekuis. Ter Neuzen, 20 December 1890. Het Armbestuur voornoemd, J. A TAZELAAR, Voorzitter. J. DIELEMAN, Secretaris. op Dinsriag 30 December 1890, des namiddags 4 uren, ten huize van de wed. J. S. VERBIST, te Kloosterzande, der levering van pi. m. Inschrijvingsbiljetten met voorwaarden zijn bij den ondergeteekende op aanvrage verkrijgbaar. J AC8 BUIJSROGGE, Secrets-Penningmr. P. S. Bestellingen worden nog aangenomen. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de weduwe en erven van MARINUS BRANDES, overleden te Zaamslag (Spui), krachtens verleend rechterlijk bevel, op Donderriay: 8 Januari 1891, des middags 12 ure, bij Aloijsius Cort- vriendt te Axel (Spui), verkoopen bestaande in VOORVERTREK, KEUKEN, BAKKEET, SCHUUR en twee steenen var- kensbakken, alles op Spui, gemeente Zaamslag, kadastraal bekend in sectie G nummer 859, groot 1 are 55 centiaren. En dadelijk daarna in voormeld huis de volgende alsKabinet, Bureau, Tafelkastje, Tafels, 8 Stoelen, Kaslklok, Spiegels, Lampen, 2 pluimen en 1 kapokke Bedden, pluimen Kus- sens, Lakeus, Dekens, Duif met kooi, Koper— Blik-, IJzer-, Glas-, Geleierd- en Aarde- werk, Haard-, Wasch-, Keuken-, Schuur-, Tuin- en Arbeidersgerief als Toonbank, Schalen, Maten en Gewich- ten, groote Koffiemolen, dito Bascule met Gewichten, Graanmaat, Ziften, Vlasreep, Wind- molen, Vleeschblok, Slagerstuig, Worstbak en Snikken, 2 Kruiwagens, Rieken, Vorken, Baardtarwe, groote en Plantaardappelen, Hooi, Stroo, 1 Loopvarken, 1 Geit, 8 Hoenders en 1 Haan, eene partij Spek en Vet, foliant- en andere Bijbels, Boeken van Godsdienstigen aard, eene partij Kliefhout, Mutsaard, Planken, Kepers, Balen, Zakken enz. enz. Koopen tot en met f 3,kontanthet overige op 3 maanden onder borgtocht desgevorderd. T E HULST, Steek—Kant— en Vermoerbeitels, Toegaars met en zonder schroef, enkele en dubbele Schaaf beitels, enkele en dubbele Blokschaven, Gudzen, Haalmessen met en zonder handsvaten, Hand—, Schrob-, Oor- en Beenzagen, Kraan— en Trekzagen, Eiguurzaagjes, Waterpassen, Duimstokken, Sckuurpapier, Centrum-, Num mer- en gewone Boorijzers, Voeg-, Teeken-, Cirkel- en gewone Passers, Boorwringsels met en zonder schroefkop, Drevels, Hakmessen, Lijm, Nijptangen en Hamers, diverse Vijlen, Messenaanzetters, Rookvleeschmessen, Kaas- messen met 2 hechten, Voorsnijmessen in stel, Brood- en Scheermessen, Blik-, Paarden- en Schapescharen, Nagel—Knoopgaats— en Naaischaren, enz.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 3