Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbauk te Middelburg. TER NEUZEN, 26 December 1890. De hecr Dr. A. van ITsendijk, te Zwolle, heeft te Berlijn Koch's middel tegeu tuberculose bestudeerd en kreeg door Dr. Aaldenberg, tijdelijk te Bsrlijn, toegang tot de privaat klinieken. Hij geeft de door hem verkregen indrnkken terug in een ingezonden schrijven in de Pr. O. en Zw. Crt. en besluit aldusZonder aan de waarde van Koch's geneesmiddel iets te willen bij of afdoen, komt het me voor dat het middel nog absoluut ongeschikt is voor algemeene toepassiug en vooral in de private praktijk. Patienten en hunne be- handelende medici zullen wel doen om niet dan na zeer rijp beraad en nauwgezet onderzoek over te gaan tot een dergelijke ingrijpende behandeling. Er moet met zoovele momeuten worden rekeniug gehoudenleeltijd, krachten der lijders, stadium der ziekte en meer anderen, terwijl de lijders buitendien nog zulke groote individueele verscliillen in reactie vertoonen. Men beschouwe de zaak als zijnde in staat van wording, en onze fakkeldragers der wetenschap, die in staat zijn op ruime schaal het middel toe te passen in hunne hospitalenwaar ze hun patienten dag en nacht nauwkeurig kunnen doen bewaken, znllen zeker niet rusten alvorens tot meer licht te zijn gekomen. Wat Koch ons reeds schonk isveel: een middel waarvan dit vaststaat, dat het in de meeste gevallen een enorme reactie geeft bij de tuberculeuse patienten, welke reactie zich het heftigst uit op die plaatsen welke ziekelijk veranderd zijn. Dat doet ons hopen en vertrouwen, dat de tijd niet ver meer zal zijn waarop door juiste kennis van het middel de reactie steeds door verbetering en ten slotte door beterschap wordt gevolgd. Dat vertrouwen wordt versterkt door de mede- deeling der eerste gevallen van chirurgische be handeling van longentuberculoze, een feit van het hoogste gewicht in verband met wat men reeds zag, n. 1. dat de behandeling van Koch's lytnphe het gunstigste resultaat oplevert bij dieaandoeningen, waar eerst de chirurg een weg tot vrijen afvoer der ontstekings producten had kunnen bauen. Nu Koch's genie bewonderende, zullen we dan met dankbaren eerbied opzien naar den man, die door zijn rusteloozen ijver den weg vond tot een geneeswijze, waardoor duizende lijders thans reeds hun moed voelen herleven, waardoor, zoo we hopen, eens duizenden gered worden en behouden blijven voor maatschappij en huisgezin. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken P. A. v. d. W., oud 14 j., leurder wonende te Clinge, thans in hechtenis, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met mindering van de reeds doorgebrachte hechtenis. A. K., oud 48 j., werkman te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. ten H., oud 22 j., schipperskneclit te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 6 dagen becht. J. B. v. L, oud 43 j., arbeider te Stoppeldijk, is wegens beleediging veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecbt. C. E., oud 60 j., zonder beroep te Hontenisse, is wegens bedelarij veroord. tot 12 dagen hecht. A. d. M., oud 26 j., h/v van N. V., zonder beroep te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 8 dagen gevaug. Dinsdagmiddag kwamen aan het station te Kampen meer dan 100 Urker visschers aan, die gepakt en gezakt eenige waggons verlieten en daarna gezamenlijk de stad introkken. Volgens hun zeggen lag bijna de geheele Urker visschers- vloot elders ingevroren. De mannen, groot en klein, waarvan velen op klompen, verlangend naar hun haardsteden, namen onmiddellijk den tocht aan over het ijs naar hun eilind, een voetreisje van ongeveer 6 uren. De toegangsgelden van den internationalen wedstrijd te lleereuveen hebbeu de uitgaven niet dekken. Het tekort moet omstreeks bedragen. Het reservefotids, door de bijeengebracht, moet dus worden aange- Bij Kon. besluit is benoemd' tot griffier bij het kantongerecht te Oud-Beijerland, Jhr Mr. J. B. Coenen van 's Gravesloot, thans griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen. In de laatste zitlingen der Kamer zijn de begrooting van Waterstaat en eenige kleinere wets- ontwerpen nangenomen, waardoor dus ook de post van 20,000 gulden tot voortzetting der havenver- betering te Ter Neuzen is goedgekeurd. Woensdag jl. had alhier, ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, de publieke ver- koop plaats van het wrak met nog inhebbende lading en den geborgen inventaris van het op de Suikerplaat gestrande stoomschip John Wells. De heer P. A. van de Yelde alhier werd kooper van het wrak en lading voor 280, en den inventaris bracht op f 655. Axel, 25 Dec. Dinsdag jl. had op het ijs alhier een ernstig ongeluk plaats. Een werkman, J. W die een rosmolen in beweging hielp brengen wilde uitwijken, maar werd door het touw gegrepen en kwam met zoo'n vaaTt op het ijs terecht, dat hij voor dood werd opgenomen. Bij onderzoek werd een hevige verwonding aan den schedel geconstatecrd. De toestand van den ongelukkige is nog steeds levensgevaarlijk. Koewacht. Tot gemeente-geneesheer is benoemd de heer Dr. H. Verscheure van Stekene (Belgie). nu en dan krampachtig gevouwen. Zoo zag Cam- pella haar, toen hij na een kort gesprek met den reeder, door dien diep ontroerden man aan haar legerstede werd gebracht. Niet in staat om een woord te uiten, viel Campella aan de sponde van zijn kind op de knieen en overdekte de smalle, uitgeteerde handjes met kussen. Mona zag en bemerkte daar niets van. De koorts had het hoogste standpunt bereikt, slechts een wonder kon de ten doode opgeschrevene redden, slechts een wonder Zou zijn viool, zijn troosteres in zoovele bange uren, dit kunnen doen Als ook nog de minste twijfel aan Carapella's vaderlijke rechten mocht hebben bestaan, dan was die door de papieren welke de reeder hem had ter hand gesteld' geheel vernietigd. Zijn huwelijksakte en Mona's doopbewijs zeiden alles. Nu was 't maar de vraag of de dierbare, zoo laat teruggevonden dochter voor hem behouden zou blijven, of dat hij den geluksbeker slechts aan de lippen had gebracht om dien onmiddel lijk daarop in scherven aan zijne voeten te zien liggen. Er bestaat een verhaal omtrent Indianen die eene moeder haar driejarig kind hadden ontroot'd. Yeertien jaren later slaagde de vrouw er in om tot haar kind door te dringen. Het opperhoofd, wien zij smeekte en bad om haar de dochter terug te geven, bracht al de meisjes van zijn stam in haar tegeuwoordigheid en onder die meisjes was ook haar kind. Allen waren gebruind van kleur en beschilderd. De moeder herkende haar dochter niet. kunnen 3000 burgerij sproken. In den nacht van 15 op 16 December is bij springtij door ijsgang belangrijke schade toege- bracht aan de ongeveer tachtig schepen die aan de Hankes op het eiland Wieringen voor anker lagen. Een blazer werd schier geheel middendoor gesnedeneen tjalk verloor het zwaard een jacht mist den geheelen achtersteven Zondag jl. ziju al de elf Priesche steden op schaatsen bezocht door den heer W. Mulier van Haarlem, oud 27 jaren en geboren in Friesland. Hij vertrok 's morgens 7 uur van Leeuwarden en was 's avonds 8 uur terug. De rust, die hij hier en daar nam, was te zamen 2 uur. De afgelegde afstaud bedroeg p. m. 180 kilometer. De vader en de grootvader van den heer Mulier maakteu in vroegere jaren denzelfden tocht. Verleden Maandag kon men te Delft getuige zijn van een walgelijk schouwspel. Bij het laden van vaten brandewijn aan het station van den Hollandschen spoorweg aldaar, sprang een der vaten lek, ten gevolge waarvan het vat spoedig ledig liep. Nauwelijks kregen vijf daar aanwezige sjouwers lucht van het ongeluk, of zij wierpen zich op den grand en slurpten het vocht van de straat. Een hunner echter vond, dat hij op die wijze niet genoeg kreeg, maar hield de klomp onder het sterk lekkende vat en dronk nu in lange teugen het goedkoop verkregen vocht. Het einde laat zich denken. Het vijftal werd vreeselijk beschonken, drie hunner zelfs geheel bewusteloos, zoodat zij per handwagen naar het politiebureau moesten worden overgebracht de beide anderen werden door eenige burgers naar hun woning gesleept of gedragen. De Hongaarsche regeering heeft een plan in overweging genomen tot het electrischen spoorweg tusschen Weenen en Pest, uitsluitend voor het vervoer van reizigers. De trein zou in eens doorloopen en den afstand van 250 kilometers in twee en een half uur nfleggen. Voor den aauleg is een kapitaal noodig van 40,000,0000 florijnen. De treinen zoudeu elken dag om de tieu ninuten van elk station vertrekkeu en zoo hoopt men elken dag 2500 reizigers te kunueti vervoeren, Yolgens de berekening is dit getal noodig om een rente van 5 pCt. te kunnen uitkeeren. Nu, tengevolge van de strenge vorst, de kuil van Marken en de Gouwzee voor het grootste gedeelte met een dikken ijsvloer bedekt, kunnen de botters niet meer in zee koinen maar de vis schers blijven daarom niet bij den haard zitten, neeu, zij gaan spiuring vangen. Zij begever. zich daartoe met een prikslee, waarop een pot met vuur en een ketel koffie staan op het ijs, waar het vertrouwbaar is en hakkeu een bijtje. Als visch- tuig gebruiken zij een korten hengelstok, waaron- der een ongeveer twee meters lang bind- of paktouw is gebonden, hetwelk kruisvorraig met kleine stukjes varkeushaar wordt doorstokenals aas worden daaraan bevestigd stukjes aal of spieriug, ook wel kleine reepjes spek. De dobber bestaat uit een stukje hout of kurk. Zoodra zij nu hun visehtuig in de bijt hebben afgelaten, komt de spieriug, om lucht te scheppen, op de bijt af en valt hongerig op het aas aan. Wauneer de visscher aan deu dobber bemerkt dat hij beet heeft, haalt hij voorzichtig zijn snoer naar boven en, al naar gelang hij het geluk heeft een dichte school te treffen, vangt hij niet zeiden tien a twintig spieringen in een enkelen trek. Zoodra de visch buiten het water is, laat zij los en bevriest dadelijk op het ijs. Wauneer de visscher een goede zoo heeft be- mnchtigd, brengt hij die naar de stad, d. i. Am sterdam. De stapelplaats hier is de steiger beneden den Schreierstoren, alwaar zij netjes in kleine vierkaute mandjes wordt verpakt en grootendeels per spoor naar Prankrijk wordt uitgevoerd, waar onze Zuiderzee spieriug zeer is gewild en goed wordt betaald. Ztkken eu manden vol worden van de verschilleude visschersplaatsen hier aange- voerd en 't geeft eene bedrijvigheid, die aan vele raeuschen een goed stuk brood verschaft. In het Volkstheater te Weenen ontstond Zondagavoud tijdens de voorstelling eeu paniek ten gevolge van het sp ingen van een electrische lamp. Zonder te letten op het gernep van de brand- weerinannen, die verklaarden, d.t er geen gevaar was, drongen de toischouwers naar de deur, maar weldra gelukte het den directeur hen bijtijds tot staan te brengen. Kroonprinses Stephanie, woonde de voorstelling in de hofloge bij. Zoodra de paniek bedaard was, werd de voorstelling hervat eu zonder verdere stoornis ten einde gebracht. Strenge winters. Hoe stretig de dit jaar zoo vroeg ingevallen winter ook moge schijnen, wij zijn toch gelukkig noch ver van de31graden vorst, die in 1733 te St. Petersburg werd waar- geuoiuen. De laagste thermometer in Europa werd in 1737 door professoren waargenomen, die zich in Lapland bevonden om er een meridiaau van den poolcirkel te meten. De thermometer daalde er tot 46 graden onder 0. Toen men de verwarmde kamer opende, wanrin de geleerden zich hadden opgesloten, werd de damp, die zich in de kamer bevond, door de koude buitenlucht onmiddellijk in sneeuw omgezet. In 1795 daalde de thermometer 23°5 onder 0. De vorst hield toen 42 dagen aan. Het was in dien winter dat de ingevroren Hollandsche vloot door de Pransche cavallerie werd veroverd. Ook in de winters van 1830, 1840, 1853, 1871 en 1880 werden zeer lage thermoraeterstanden aargenomen. Blijkens eene mededeeling van de Engineering van 19 December is op Zaterdag 13 December de Empress of Japan, een groote ijzereu stoomboot met dubbele schroef, die gebouwd is voor de „Cana' dian Pacific Railway Corap.," op de werf der /Naval Construction and Armament Compaguie" te Barrow van stapel geloopen. Dit is reeds de tweede stoom boot, die op deze werf voor dezelfde maatschappij is gebouwd. Een derde stoomboot is reeds in aanbouw. Toen dacht zij aan een liedje dat zij vaak haar kind had voorgezongen en hief het aan. Het hart der moeder had de juiste oplossing gevonden, het meisje zong het lied verder. Pabrie dacht aan dit verhaal toea hij eerst naar Campella en toen naar de geliefde zag en zijn hart bonsde toen de kunstenaar zijn viool opnam. Zou Campella de tonen weten te vinden die de geliefde in het leven moesten behouden? Er heerschte eene ademlooze stilte in het vertrek en de drie mannen verkeerden in de grootste ont- roering. De storm was gaan liggen, de bladeren der lindeboomen ritselden zacht en een zonnestraal viel op het gelaat der zieke. Campella begon te spelen, zacht, zeer zacht. Zijne slapen klopten, zijne ademhaling was belem- merd. Het gold een strijd tusschen leven en dood waariu zijn viool beslissing moest brengen. Het grootste geluk maar ook de diepste ellende kon volgen. Wat zou de uitslag ziju Hij dacht aan het verledene, aan de avonden toen hij zijne geliefde vrouw, zijn dierbaar kind vaderlandsche liederen voorspeelde en zij met zachte stem de kleine in slaap zong. Zij had daarvoor geen wiegelied gekozen. Het was een weemoedig liedje, dat, niettegenstaande haar gelukkig huwe- lnksleven getuigde van den druk waaronder zij verkeerde, sedert zij haar toestemming gaf tot de geheime verbintenis. Bij de eerste streken ging een schok door de Deze booten zijn bestemd voor deu dienst tusschen Yancouver en Yokohama en zullen den afstand in veel korter tijd afleggen dan tot dusver het geval is. De Empress of Japan is lang 440, breed 51 en diep 36 voet, met een tonnemaat van 5700 tonnen. De machines vertegeuwoordigen 10,000 paardekracht. De Empress of Japan is zoo gebouwd, dat zij in ecu paar jaren tot kruiser kau worden ingericht. De kanunnen liggen in voorraad te Vancouver en Hong-Kong. Deze booten hebben een diepgang van 10,98 M. De stad Geneve, die intertijd het kolossale fortuin van den hertog van Brunswijk erfde, is thans ook erfgename geworden van den hoogleeraar Gustave Revillod, die Zondag te Cairo overleden is. De erfenis bestaat uit het te Warembe bij Geneve gelegen museum Ariana, dat 4 millioen gekost heeft, een landgoed ter waarde van 600,000 francs, een millioen in effecten en eene levens- verzekering van 100,000 francs. Hoe men de straten van Berlijn van sneeuw kan reinigen Volgens Ulk op de volgende manier. Men spuite de sneeuw in met Kochsche lymphe, dan ontstaat koortstemperatuur en de sneeuw smelt. Of wel men legge de sneeuw de nieuwe blauw- boeken over Afrika voor. Als zij zich daarover warm maakt, smelt ze ook. Op de groote Pruisische spoorlijnen heeft men sedert eenigen tijd een systeem van verwarming voor de wagons in praktijk gebracht. Dit systeem bestaat uit een aparten wagon, van buiten bruin geschilderd, die een ketel met sterk samengepersten stoom bevat. Een stoker onderhoudt het vuur en de drukking, en regelt den afvoer van den stoom door de buizen, die den heelen trein langs loopen en die in de verschillende coupe's onder de banken doorgaan. De verwarmiugswagen is altijd voldoende voorzien van steenkolen en hij bevat een reservoir voor het water, dat men aan de groote stations vult. Deze wagon bevindt zich in het midden van den trein. De Shah van Perzie heeft van den Czaar aller Russen een kostbaar gescheuk ontvangen. Dezer dagen kwamen met een stoomboot uit Astrakan te Teheran 30 jonge Kiergische volbloedpaardeu aan, die voor rekening van Alexander III als geschenk aan Nassr-ed—Din zijn gekocht. Deze paarden zijn voor de in Teheran naar het Europeesche voorbeeld te vormeu artilleriebatterij Ook zijn de vier stalen kanonnen, waaruit deze batterij bestaat een geschenk van den Czaar. Te Breyel bij Kalderkirchen verkocht dezer dagen een slager aan een papierhandelaer bij een glaasje bier een kubieken meter varkensvleesch voor 120 mark. De verkooper had blijkbaar geen begrip van den omvang van een kubieken meter, want het bleek dat zulk een hoeveelheid versch varkens vleesch 1984 pond weegt en gerookt 1792 pond. Otn het bijeen te brengen zijn er 10 vette varkens noodig. Als de slager het vleesch niet levert, is de kooper van plan de zaak voor deu rechter te brengen. Door Dr. Cornet is proefondervindelijk aange- tooud dat, nu zich zooveel teringlijders per spoor naar Berlijn begeven, de gezondheid van hen, die in de coupes plaats neraen, waarin teringlijders zijn vervoerd, ernstig iu gevaar wordt gebracht. Hoogst gewenscht acht Dr. Cornet het dan ook, dat door de Duitsche spoorwegmaatschappijeu doel- treffende sanitaire miatregelen worden genomen. Door de Fransche spoorwegdirectie worden in die richting reeds stappen ge.iaan. De kussens en gordijnen der slaapwagons zullen verwijderd en de zitplaatsen met zacht leder 'oekleed worden, dat gemakkelijk afgewasschen kan worden. Na elke reis zullen verder de tapijten worden uitgeklopt, en alles wat zich verder in de wagon bevindt, worden gedesinfecteerd. Ten slotte zullen nog de matrassen met waterdichte zijde of guttapercha worden overtrokken, terwijl voor teringlijders wagons zullen worden gereserveerd. Frankrijk geeft in deze dus een navolgir.gswaardig voorbeeld. leden der zieke, maar overigens was niets aan haar te bespeuren. Zij bleef in dezelfde houding liggen en ook de handen bleven even bewegelijk. Eukel de van koorts schitterende oogen schenen grooter te worden en de verwarde woorden bleven uit. Eensklaps had eene verandering met haar plaats toen Campella de eerste maten van het lied der jonge moeder speelde. Met een ruk ging zij overeind zitten en volgde met vooruitgestoken hoofd en starende oogen de muziek. De koortsgloed week van het gelaat, de handen bleven stil liggen, een lachje verscheen op haar trekken en zacht, maar toch zoo duidelijk dat de drie mannen de woorden konden verstaan, fluisterde zij de eindregels van het aangevangen lied. De viool viel op den grand en jubelend riep Cam pellaMijn kind mijn dierbaar kind. Vader, mijn vader riep Mona en in teedere omhelzing hielden zij elkander omvat. Daarop viel de zieke met gesloten oogen op de kussens terug. Mijn God, zij sterft Neen, zij is gered zeide de reeder bemoedigend tot den graaf, die naar Mona's bed was gesteld eu nog een laatsten, innigen blik van haar had opgevangen. De dokter heeft gezegd, dat slaap het eenige was wat redding kon brengen. Gij hebt uwe dochter dat redraiddel gebracht. Het was zoo Mona was gered. Als een loopend vuurtje verbreidde het bericht omtrent de wonderbaarlijke redding, zich onder de badgasten en evenzeer dat Campella Mona's vader was terwijl hare moeder eene prinses Hohen- heim was geweest. Natuurlijk beweerde thans iedereen dat men altijd duidelijk had kunnen bemerken, dat het schooue meisje van hooge af- komst was. Ook had men altijd gevonden dat de brave reeder geen passende partij voor haar was, en hij had dit, als verstandig man, dan ook ingezien en zich bereid verklaard terug te treden. Graaf Fabrie zou zich nu zeker met haar verloveu. Men had joist vermoed en alles gebeurde- werkelijk zooals voorspeld was, enkel waren de drijfveeren veel edeler en de dankbaarheid van den graaf jegens zijn edelmoedigen vriend was blijvend. Er is nog weinig aan het verhaal toe te voegen. Zeer spoedig na haar herstel had Mona's huwelijk met den graaf te Hamburg plaats De brave reeder wilde dat niet anders. Mona blijft mijn aangenomen kind, dat recht laat ik nij niet ontnemen, voegde hij Campella eu Fabrie toe. Die beide heeren dachten er in de verste verte niet aan, om den man die de arme Straudgoed eenmaal in de veilige haven had gebracht, dit recht te bestrijden. Het huis van den reeder, werd dan ook het middelpunt waar alien later ieder jaar geregeld bijeenkwamen. EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2