Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2673. Zaterdag 27 December 1890. Binnenland. 30e Jaargang. a 4 0 CENT. DE VONDELING. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentien. Van 1 tot 4 regels/ 0 40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden pnjs. v iHt bind vcrwchljnt ttliwdag. en Vrijdagavond blj den nltcever P. J. v A M E H i> Y te Ti p \cazen Nieuwjaarsadvertentien voor het buitengewoon nummer van 1 Januari 1891, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Woensdag 31 dezer, des namiddags 4 ure. Ter Neuzen, 26 Dec. 1890. De TJitgever, P. J. VAN DE SANDE. folitieli Overzicht. Te Berlijn wordt op het oogenblik weder druk over Bismarck gespiokeu, van wien verteld wordt dat hij zich weder daadzakelijk in de politiek zou willen mengen. Men vermoedt dit, omdat dezer dagen in het blad, dat voor zijn orgaan doorgaat, de outbiuding van den Duitschen Rijksdag en de Pruisiscbe Kamer van afgevaardigden werd aanbe volen, opdat de natie omtreut de nieuwe tolpolitiek met Oosteurijk gepolst worde. Naar aanleiding van een en ander laat de National Zeituug zicb in afkeurendeu geest uit. Het blad ziet met leedwezen, dat prins Bismark zich weer met de politieke kwesties van den dag gaat bemoeien. De verwijdering tusschen Bismarck en den keizer wordt daardoor grooter en Bismarck's historische roem moet er onder hjden. Uit de nadere berichten betreffende de verkie- zing in Noord-Kilkenny blijkt, dat sir John Pope Hennessy 2503 stemmen heeft verkregen, terwijl op den candidaat ven Parnell slechts 1356 stemmen werden uitgebracht. Met het volste recht kan dus de door den laatste geleden nederlaag ver- pletterend genoemd worden, te meer daar alles den ffongekroonden koniug" gunstig scheen. Hij was het slachtoffer geworden van een lagen aanslag, wat de sy input hie van veleii, die nog weifelden, naar zijne zijde deed overhellen hij werd gesteuud door de conservatieven, die Gladstone den voet dwars wildeu zetten, en daarbij had men in Ierland eigenlijk nog niet den tijd gehad oin den zedu- lijkeu val van Parnell te overzien, zoodat tal van Ieren hem nog altijd kouden beschouwen als huu grooten, talentvollen leider, zonder meer. Zoo scheen FEUILLETON. 14) Ik was diep ongelukkig, want ik bemerkte aan het schrijven, hoe groot de invloed van haar broeder was geweest, en begreep dat het bericht van haar sterveuden vader slechts een voorwendsel was om ons te scheiden. Mijne veronderstelling bleek juist te zijn. Ik wachtte twee, drie, vier dagen. Toen er gcen bericht kwam, reisde ik naar Weenen, waar de familie mijner vrouw zich des winters ophield. Toen ik er kwam, hoorde ik dat die familie zich reeds sedert verscheidene jaren in het buitenland bevond, maar niemand wist of wilde mij zeggen waar. Mijn vertwijfeling, mijn aan't krauk- ziunige grenzende klagen en jammeren, werden beantwoord met een medelijdend schouderophalen en onverschillige mededeelingen. Niemand wilde den stouten kunstenaar vergeven, die tot in de hoogste kringen was doorgedrongen om tegen den zin van haar familie, eene prinses Hohenheim tot zijne vrouw te maken. Prinses Hohenheim riep graaf Fabrie die in de grootste spanning het verhaal had gevolgd. Maar dan heet gij Karel EsmarlIk herinner mij heel goed het opzien, dat die geschiedenis in- dertijd maakte, toen ik nog een kfnd was hoorde ik haar vaak ten huize mijner ouders, die verre bloedverwanlen der Hohenheim's waren, bespreken. Ja, ik ben Esmarl, zeide Campella, de arme 4 4 uitkomsten echter hebben anders bewezen. Parnell is van zijn voetstuk gestort. De liefde voor eene enkele vrouw heeft hem de liefde van een geheel volk gekost een volk, dat hem trouw aanhing en in hem den grooten redder zag. En het valt zeer te betwijfelen, of het Parnell ooit zal gelukken het oude standpunt te heroveren. Hij zelf, inlusschen, scbijnt daaraan niet te wanbopen, want, naar gemeld wordt, heeft hij zich niet uit het veld laten slaan en wil hij den strijd met alle kraeht voortzetten. Hij gaat dus de heillooze verdeeldbeid bestendigen en aldus de oplossing der Iersche kwestie vertrageu. In plaats van zich thans als een man te schikken in het onvertnijdelijke en op waardige wijze de vesting over te geven, die hij dan toch moedig verdedigd heeft, maakt hij zich gereed met geweld te tracnten zijn haan koniug te doen kraaien. Inderdaad, wij hadden beter van hem gedacht Thans laadt Parnell den schijn op zich, dat hij de rol van een Boulanger wil spelen, en zal ook de sympathie van menigeen, die zijne menschelijke afdwaling zou hebben kunnen vergeten ter wille van zijne groote verdiensten als kampvechter voor de be- langen van Ierland, hem ontvallen. Tengevolge van de werkstaking der spoorwegbe- arabten in Schotland, is het vervoer van goedereu gestaakt. Reeds geruimen tijd gelelen had het Schotsche spoorwegpersoneel gedreigd den arbeid te staken indien niet een geringe loonsverhoogiug en vooral vermindering van den werktijd werd toegestaan. De algeineene verwachting was, dat de maatschap. pijen aan het niet onbillijk verlangen zouden toe- geven en het was derhalve eene ouaangename ver- rassing, toen het besluit bekend werd, dat op eene vergadering van spoorwegbeambten te Glasgow was genomen. Op die vergadering was een sterke minderheid tegen werkstaking, maar zij heeft zich onderworpen aan het genomen besluit. Het geschil tusschen rnajoor Wissman en Emin Pacha en de terugroeping van den laatste, leveren den bladen in Duitschland stof tot meestal weinig opgewekte besch'ouwingen, die een groot contrast vormen met de overspannen verwachtingen, die geuit werden, toen Emin had besloten in Duilschen dienst. te treden. In den Franschen senaat is het hypnotisme ter sprake gekomen. De heer Lebreton wees er op, dat een hoogleeraar in de rechten te Nancy voor het hof van assises der Seine de leer der onverantwoorde- lijkheid eener beklaagde heeft gepleit, op grond dat zij onder hypnotischen invloed kan geweest Esmarl, wien men zijn vrouw ontstal, dien men met de voeten trad, dien men o, mijn God i Hij zweeg, en sloeg, overstelpt door de droevige herinneringen, de handen voor het gelaat. Arme Campella, zeide Fabrie op meewarigen toon en legde de rechterhand op zijn schouder. Ik begrijp thans dat ge ontzettend veel moet hebben geleden en nog steeds lijdt. Laat echter, dit verzoek ik u, de herinnering aaD dien versclirik- kelijken tijd rusten en zeg mij enkel dit eene Hebt ge nooit weder iets van vrouw en kind gehoord P Ja, ik heb van hen gehoord, zeide Campella treurig. Op zekeren dag stuurde men mij de bewijsstukken dat beiden dood waren men deelde mij mede, dat mijne vrouw, die naar mij gevlueht was, door de wraak des hemels was getroffen, en dat zij, met haar kind, met het stoomschip Urania is vergaan. Graaf Fabrie sprong eensklaps op. Mijn voor- gevoel, o mijn God, mijn voorgevoel riep hij in de grootste ontroering. Spreek graaf, spreek, zeide Campella. Martel mij niet, zeg wat gij weet Ik weet enkel, antwoordde Fabrie, met moeite zijn kalmte bewarende, dat de eenige geredde van de Urania de beschermelinge van den reeder is, en dat, als wij haar gelijkenis met het portret uwer ongelukkige vrouw in aanmerking nemen, er geen twijfel kan bestaan, of de jonge dame is uwe dochter. Mensch graafCampella greep in de grootste opgewondenheid Fabric's arm vast. Dat zegt ge zijn. Die theorie, vervolgde de heer Lebreton, schijnt geen individueele meer te ziju. Zij wordt geleerd in een staatsfaculteit. Voortaan zouden de schuldigen niet meer toerekenbaar zijn, en gaat men op dien weg voort, dan zijn "het de gendarmen en wetgevers die strafbaar zijn. Spreker vraagt, of de staat dergelijk onderwijs mag be- zoldigen. De Minister Bourgeois antwoordde, dat de regeering heeft gemeend zich met die zaak niet te moeten bemoeien. De hoogleeraar Liegois heeft niet van eene algemeene ontoerekenbaarheid ge- sproken. Hij is een overtnigd spiritualist en heeft als zoodanig gesproken en slechts van bijzondere gevallen gewaagd. Dat is het recht van een ieder, die hooger onderwijs geeft. Een hoogleeraar heeft volledige vrijheid om zijne meening te verkondigen. Over de vraag, waar de toerekenbaarheid ophoudt, is lang getwist. De eene hoogleeraar meent, dat er in zekere gevallen geen toerekenbaarheid is; de andere meent het tegendeel. De staat kan en mag in dergelijke zaken geen meening hebben. Hij mag geen staatsphilosophie er op nahouden. Hiermede was dit incident afgeloopen. H. M. Koningin Wilhelmina zal indien het desbetreffend wetsontwerp tot wet verheven wordt een jaarlijksch inkomen genieten van 600,000, hetzelfde bedrag dat haar Vader genoot. Deinkom- sten der Kroondomeiuen, die haar eveneens ten deel vallen, worden begroot op ruim 646,000'sjaars, samen alzoo ougeveer 1,246,000. Ingevolge machtiging van II. M. de Regentes heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, onder dagteekeuing van 22 dezer, een schrijven tot den Minister van Buitenlandsche Zaken in Brazilie gericht, houdende erkenning der republiek der Vereenigde Staten van Brazilie door de Nederland- sche regeering. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt het volgende bekend Bij den buiteugewonen toevoer van brieven en andere stukken voor den Nieuwjaarsdag is vertraging in de bestel- ling ouvermijdelijk. Door vroegtijdige ter postbe- zorging kan daaraan ecliter worden tegemoet ge komen. Bij wijze van proef zullen dit jaar de brieven welke men op den Nieuwjaarsdag wenscht besteld te zien, reeds van den 27 December af ter post kunnen worden bezorgd. Opdat die brieven in het oog vallen, moet daarover op de adreszijde op in het oog vallende wijze met inkt, een kruis zoo kalm, als kunt ge u niet voorstellen, dat ge een paradijs voor mij opentO, mijn hemel, hij liet den arm van den graaf weder los, drukte de handen tegen het voorhoofd, als begreep hij niets van de gedane mcdedeeling, en riep Dat is een te groot geluk na een reeks droevige, in eenzaamheid doorgebrachte jaren Graaf Fabrie, die evenzeer alles behalve kalm was, maar de kunst verstond om het te schijnen, zeide zoo bedaard mogelijk Laat u niet te zeer door uw gevoel medeslepen waarde Campella, ge moet thans kalm overleggen om de zaak goed na te gaan. Ge gelooft toch niet, dat Dat Mona niet uwe dochter zou zijn? O, neen! Monariep Campella verheugd. Maar zoo heette mijne vrouw, mijn kind.... Dien naam herinnerde de kleine zich, toen men haar vroeg hoe zij heette. Ik geloof dat de over- leden visscher Willems, die de papieren in bezit heeft gehad, die men bij het kind vond, heel goed heeft geweten wie Mona was. Op eene hooge belooning rekenende, heeft hij zeker in 't geheim met Mona's hooggeplaatste bloedverwanten onder- handeld, en deze zullen hem hebben omgekocht om de zaak stil te houden, daar ik na al het gehoorde, de overtuiging koester, dat zij het kind liever niet als bloedverwante erkenden. Dat zal zeker zoo wezen, antwoordde Campella. O, het is vreeselijk op welke gewetenlooze wijze men mij mijn levensgeluk heeft ontroofd. Laat die treurige herinneringen varen, riep de graaf. Denk thans aan de geliefde dochter, die op zijn getrokken. De bedoelde wijze van verzending, te rekenen van 27 Dec. e. k. ook wat hetaange- W°ur\ merk °P de adreszijc'e betreft, gelieve het publiek mede toe te passen op de gedrukte nieuw- jaarswenschen en kaartjes. Op de bestelling dier stukken op 1 Januari, althans voor zooveel zij be- stemd ziju voor de groote plaatsen, mag echter niet worden gerekend. Terugkomende op de vraag, of de titel Commissaris des Konings al of niet veranderd dient te worden, wijst het Alg. Handelsbl. op de wette- lijke bepalingen, waarin die tit^l voorkomt. De grondwet spreekt er in twee artikelen van. erst in art. 96, waar gezegd wordt dat een lid van de Staten—Geueraal niet te gelijkertijd. ziju kan o. a. Commissaris des Konings in eene provin ce. Verder in art. 19 4, dat onder de hooge ambtenaren, die wegens ambtsmisdrijven voor den Iloogen Raad terechtstaan, uoemtde Commissa- rissen des Konings in de provincien. In de provinciale wet, die verder steeds van tfonzen commissaris" spreekt, wordt die titel zelf genoemd in het opschrift van het derde hoofdstuk. Len bepaald voorschrift omtrent den titel zou men echter eerst kunnen vinden in art. 72 der grondwet, het formulier voor de afkondiging van weUen bevattende en waarvan de slotbepaling Inge val eene Koningin regeert of het Koninklijk gezag door een Regent of door den Raad van State wordt waargenomenwordt de daardoor noodige wijziging in dit formulier gebracht." De eenige practische reden om den titel te laten zooals die tot dusverre was, vinden wij in het voor- laatste artikel der instructie, bij Kon. besl. van 27 Sept. 1850 vastgesteld, bepalende Hij (de C. d. K.) ge- bruikt by het verzenden van stukken, die hij, buiten medewerking der Staten of Ged. Staten, behaudelt, als zegel, net Rijkswapen, met het randschrift: Coramissa- ns des Konings in De zuinigheid zou dus kun nen rneebrengen dit zegel ook thans nog te gebruiken en met andere te doen vervaardigen, waarop het woord Koning is veranderd in Koningin. De hoop dat onze jonge Koningin eene lange reeks van jaren door de commissarissen zal worden vertegen woordi<ul mag er echter wel toe leiden, dat men tegen deze mtgaaf met zal opzien, indien men het overmens redelijk en niet in strijd met de wet acht°der Koningin te geven wat der Koningin is. - Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Louden is een order of council uitgevaardigd, waarbij het Nederlandsch vee wederom in England wordt toegelaten, op voorwaarde dat het een tien- daagsche quarantaine zal ondergaan, wanneer het met aan de losplaats geslacht wordt. zoo wonderbaarlijke wijze op uw levensweg is eruggebracht. Ik meen te mogen vertrouwen dat zij van haar ziekte zal herstellen, en u - en ons, voegde hij er zachtjes bij zal worden teruggegeven. 't Is waar, dat vergat ik Mijn kind is ziek riep Lampella angstig. Ja zeide Fabrie neerslachtig, want de hoop maakte weder plaats voor bezorgdheid. Sedert den avond van het concert is uwe dochter ernstigziek en als zij ljlt is uw naam voortdurend op haar hppen. I w vionlspel moet eene herinnering aan het verleden in haar hebben doen ontwaken, en zij martelt zich thans af om zich die herinnering juist voor te stellen. Campella's oogen schitterden. Was miin viool spel daartoe in staat, riep hij, dan hoop ik waarde graaf, dat de wijzen, die ik eenmaal aan het bedje speelde, haar die herinnering zullen teruggeven. Kom, beste vriend, hij nam zijn viool op laten wij naar mijn arm dierbaar kind gaan. Ja laten wij gaan, antwoordde Fabrie, wiens hart luider klopte bij de gedachte aan de gewaagde proeve, en moge God u bijstaan en u de juiste toonen aan uw viool laten ontlokken. Met door koorts roodgekleurde wangen en starende oogen rustte Mona op de sneeuwwitte kussens Er was een bovenaardsche glans in die oogen en laar hppen fluisterdon onophoudeJijk de namen van I a brie en Campella. De blonde lokken waren naar achteren gestreken en omhulden haar hoofd a s met een stralenkrans. De uitgeteerde handen plukten onophoudelijk aau de dekeus of werdea TER \EIZE\NCHE COIIRAHT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1