Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2672. Woensdag 24 December 1890. 30e Jaargang. Binnenland. DE VONDELING. ABONNEMENT: advertentiEn. FEUILLETON. TER UI/IVNMIf 10HUM Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij allfe Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit hlad vernchijnt Uin«tin°- en Vpljdacavond bij den uitgever P. X. VAN BE S A N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Von Bismarck is ook een oogenblik in Berlijn geweest op zijne reis van Varzin naar Friedrichs- ruhe. Hij was vergezeld van zijne echtgenoote. Ofschoon zijn oponthoud aldaar slechts zoolang tluurde als noodig was van den salonwagen aan net Stettiner station naar het Silezische station te rijden, waren toch, ondanks de felle koude, onge- veer honderd personen verschenen, die hem het vaderlandsche lied ,/Deutscbland iiber Alles stormacbtig toezongen. De voorinalige .Reichs- kanzler" dankte voor die vriendelijke bejegening en sprak levendig met het publiek. Opmerkelijk, dat er niemand vanwege het hof aan het station was verschenen. De Italiaaansche premier heeft in de Kamer de beschuldigingen weerlegd, die tegen de staatkunde van het Kabinet zijn gericht. Hij verklaarde dat de regeering trouw zal blijven aan de gesloten bondgenootschappen. Italie's positie in Afrika is benijdenswaardig en men zal inettertijd de vruchten er van zien, verzekerde Crispi. De regeering heeft geene buitensporige plaunen, daar zij den generaal Orero heeft verboden naar Kassala op te rukken. Wat de waarborgwet aangaat, deze verzekert de uitoefening van 's pausen geestelijke machtmaar er is in Italie slechts een souvereinkoning Um- berto zoo eindigde de premier zijne rede. De Duitsche bladen schrijven nog al een en ander over de Jodenvervolging in Rusland. De nieuwe wet tot regeling der Jodenkwestie zal waarschijnlijk in het begin van 1891 worden afgekoudigd. Die wet bevat o. a. de volgende paragrafenAan Jodeu geen grond verkoopen, verpachten of leenen de gronden, die zij in bezit hebben, zullen bun ontnomen worden de Joodsche handwerkslieden zullen strikt binnen de grenzen van het voor de Joden bepaalde woongebied gehouden wordenzij, die zich buiten de grenzen begeven, zullen gedwungen worden terug te keeren; de onderdaneu, die deze overtredingen in de hand werkeu, zullen gestraft worden. Arme Joden Er zijn bladen iu Rusland, die zich tegen het nemen van zulke barbaarsche maatregelen ver- klaren. lleilig nog dat Mecklenburg, waar eens de knoet regeerde, bij bet Rusland van heden, tenminste als de uitvaardiging van zoo'n wet mogelijk is. Geen wonder, dat het leger der nihilisten zich dan uitbreidt. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten, aan zes bekende aanhangers der anarchistenpartij het verblijf in Zwitserland te ontzeggen. Parnell zet zijn tocht door Ierland voort en overal waar hij zich vertoont, ontbrandt een felle strijd tusschen zijne partijgangers en de nationalisten, die hem niet langer als huu hoofd willen erkennen. De regeering houdt zich op den achtergrond, treedt zij echter op, dan schijut zij meest op de zijde 12) De koele houding van den graaf had hij daarom op gelijke wijze beantwoord en slechts op het oogen blik gewacht om hem dit te zeggen, als hij zich geroepen mocht achten, naar aanleiding van de loopende geruchten, die ook Campella ter oore waren gekomen, rekenschap van hem te vragen. Graaf Fabrie bemerkte van dit plan evenmin iets als van de praatjes der badgasten, waarmede hij in de laatste weken bijna in 't geheel niet omging. Enkel bezorgdheid over de geliefde ver- vulde hem en hij had slechts den wensch Mona van dienst te zijn, al moest hij er zijn eigen levensgeluk ook voor opofferen. Reeds sedert ge- ruimen tijd was de ovcrtuiging in hem levendig geworden, dat hij geen recht had om tegenover den kunstenaar als verongelijkt man op te treden. Vergeef mij, zeide hij, als ik u kom lastig vallen, ik zie dat ge op het punt stond te spelen, en eensklaps hield hij op met spreken, ver- anderde van kleur en keek vol verbazing en in de grootste spanning naar het kleiue portret dat naast de viool lag. Was dat niet Mona's portret Het was het- zelfde goudblonde haar, het waren dezelfde fijne, van Parnell te ziju misschien ligt hierin de aan leiding om met Parnell te haudjebakken, teneinde te zamen tegen Gladstone op te trekken. Parnell gaat voort met schelden. ^Ellendige gootmusschen, ellendige schurken, ellendig schuim, laffe troep," ziedaar eenige der smaakvolle kwalificatien, die hij den mannen, welke hem jaren lang zoo trouw ter zijde hebben gestaan, naar het hoofd slingert. Wie zou den voormaligen kalmen en bezadigden Parnell herkennen 1 Ter eere van de anti-Parnellisten wordt gezegd, dat zij, niettegenstaande deze uit- vallen, hunnen vroegeren leider blijven ontzien en zijn roemvol verleden niet uit het oog verliezen. ParnelFs handeling heeft intusschen aanleiding gegeven tot eene zeer lage daad. Een onbekend persoon wierp Parnell, toen deze op het punt stond van Castlelower naar Kilkenny te vertrekken, met ongebluschle kalk in de oogen. Bij de aankomst te Kilkenny leed Parnell hevige pijnen, maar de geneesheeren hopen zijue oogen te zullen behouden. Met eenige mededeelingen uit h<?t Zwarte wereld- deel en uit de Nieuwe Wereld sluiten wij ditmaal ons opstel af. De spoorweg ter verbinding van Bloemfontein met het spoorwegnet der Kaapkolonie is ingewijd. De gouverneur en de Ministers dier kolonie en een vertegenwoordiger van president Kriiger waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Zij vonden eene hartelijke ontvangst. Zoo is er dan een weg van de Engelsche Kaapstad naar de niet-Engelsche Zuid-Afrikaansche Republieken ge- legd. Pas op, Afrikaanders, zonen van de Holland- sche Boeren, John Bull ligt op den loer Uit Mozambique wordt geseind, dat de Engel- schen Massihessi hebben aangetast, de Portugeesche vlag omlaag gehaald en zich meester gemaaktvan de goederen der Mozambique-compagnie. Men leest in de Haagsche kout der Prov. Gr. Ct.: Als een staaltje van de goede opvoeding, die de jeugdige Koningin van hare moeder Ontvangt, vertelt men dat zekeren dag op Het Loo het Prinsesje aan de deur harer moeder kloppende, Koningin Emma lachend vroeg ,/Wie is daar n De Prinses van Oranje," luidde 't antwoord der tieujarige. Als Willemientje er is, riep de Koningin, mag ze binnenkomen, maar de Prinses van Oranje kan ik op 't oogenblik niet ontvangeu. Ouze Koningin-Regentes zal in de degelijke en eenvoudige opvoeding, die zij aan de jeugdige Wilhelmina wil geven,dikwerfgedwarsboomd worden door hare omgeving, ristocratische hovelingen, die met hunne vleierijen jegens het kind van staat niet spaarzaam zullen zijn. Doch het is veel waard, dat de moeder zelve al het mogelijke zal verstandige gelaatstrekken, het was dezelfde fijn besneden mond, het waren dezelfde heerlijke blauwe oogen. Campella ontwaarde waarnaar hij keek. Hij ried dadelijk wat de graaf dacht en begreep diens argwaan. Hij nam het potret op en reikte het hem toe. Gelijkt dat portret niet op oogbedriegelijke wijze op de jouge dame Zou men niet haast overtuigd zijn, dat het een en hetzelfde gelaat was P Is zij het dan niet vroeg Fabrie in de grootste spanning op het portret starende. Neen, antwoordde Campella bedaard. Maar nu kunt ge misschien begrijpen waarom ik zoozeer verbaasde en ontsteld was bij het zien der jonge dame. Maar mijn hemel zeg, van wie is dat portret dan P riep Fabrie levendig. Het is het portret mijner vrouw Uwe vrouw zeide de graaf, Campella verbaasd aanziende. Waart ge ooit gehuwd? Ik heb dat nooit geweten I Er zijn maar weinigen die dat weten, antwoordde Campella droevig maar ga zitten graafmisschien hebt ge den tijd om naar het verhaal van mijn kort en treurig huwelijksleven te luisteren. Wellicht is het voor u een soort van geruststelling, hij zeide deze woordon op eenigzins spotachtigen toon om te hooren dat ik reeds vijfentwintig jaar geleden huwde en in dien tijd zelf dit portret heb geschilderd. doen, om onze jeugdige Koningin als een gewoon sterveling op te voeden. Zooals kinderen van 10 jaar zijn, op wie de dood, zelfs van bunne naaste bloedverwanten, nog geen diepen iudruk kan maken is de jeugdige Koningin nu en dan reeds heel vroolijk en opgeruimd. Gisterenmorgen nog zag een mijner bekenden, die toevallig in't paleis was, haar op een been hinkende door een der gangen komen, terwijl zij echt kinderlijke pret had. Er is nu weer leven en bedrijvigheid in het Noordeinde. Koningin Emma, die zonder twijfel eene allerpopulairste vorstin zal worden, zal zich in ons residentie-leven mengen en dat zegt voor het geluk van een echten Hagenaar al heel wat. De M. Ct. maakt in een brief uit de Hofstad melding van het volgend doorslaand blijk van de mildheid des overleden Konings. Jaarlijks werden namelijk ongeveer zes tonnen gouds ter beschikking gesteld van de directie der zuken van weldadigheid, alzoo het geheele inkomen der Kroon uit 's Rijks schatkist. En daarmede werd, gaat het blad voort, in stilte zonder ophef, ontzaglijk veel goed gedaan. Meer- malen werd zelfs bij een aanzienlijke gift de ver- phchting opgelegd den naam van den Koninklijken gever niet publiek te maken. Nog niet lang geleden werd op die wijze f 10,000 door Zijn Majesteit geschonken voor een stichting te Amster dam ten behoeve van den werkliedenstand. Nu, na den dood des Konings, is daaraan eenige rnchtbaarheid gegeven, en het kan daarom niet worden afgekeurd, dat nu ronduit wordt medege- deeld, dat die vorstelijke gift ten deel viel aan het Volksbadhuis in de hooldstad dat zonder haar vermoedelijk niet zou zijn tot stand gekomen. Die stichting draagt derhalve niet ten onrechte den naam van Koning Willems Badhuis." Bij herhaling is door de Besturen der Suzanna- en Wilhelminapolders in Zeeland, die ieder aan een zijde langs het nog open deel der voormalige haven van Arnemuiden liggen, aangedrongen op de medewerking van den Staat tot afdammiug van die oude haven aan de zijde van bet Sloe, ten einde door die afdamming outslagen te worden van het onderhoud hunuer langs de haven loopende dijken. Hiervoor was noodig verkoop van aan den Staat behoorende gronden. Vermits nu de gronden voor open bare verhuring ongeschikt waren en een koop- prijs kan worden bedongen, waardoor deu Staat vergoed werd wat hij bij latere bedijking zou kunnen winnen, is met het Bestuur van den genoemden Suzanna-polder een overeenkomst van verkoop ge sloten, waarvan thans de bekrachtigiug bij de Staten-Generaal is aangevraagd. De koopprijs be- draagt f 2200. De sluiting der jacht op klein wild is bepaald op 31 December a. s. met zonsondergang. Vijfentwintig jaar geleden herhaalde Fabrie. Hoe is dat mogelijk Hij nam Campella eens goed op. Ge moet toen noch een knaap zijn geweest. Een knaap niet, maar een jongmensch van twee en twintig jaren dat smoorlijk verliefd geraakte op de jonge dame wier portret hij moest schilderen, Ge moet weten, voegde hij er ter verduidelijking aan toe, dat de muziek eerst later mijne vriendin werd, toen ik in mijn grenzenlooze smart meer troost vond in het rijk der toonen, dan in de kleuren van het schilderspalet. Kortom ik schilderde het portret der geliefde en werd razend verliefd. De arme kunstenaar behoefde er niet op te rekenen dat de ouders der jonge dame hun toestemming tot een echtverbintenis zouden geven en daarom overreedde hij haar, toen zij zijne liefde beantwoordde, om een geheim huwelijk aan te gaan. Dit is een stap, dien men op later leeftijd niet doet, of waarvan men ten minste eerst al de gevolgen berekent, alvorens men haar, die men lief heeft deelgenoote maakt in den strijd om het bestaan. Die licht- zinnige streek mijner jeugd zou mij het geheele volgende leven berouwen Na in Engeland getrouwd te ziju, waren wij, om aan de navorschingen van haar familieleden te ontkomen, naar Italie gevlucht dat mijn tweede vaderland werd. Ge ziet mij verbaasd aan. Ge hebt gcdacht dat ik Italiaan van geboorte was, niet waar? Ik ben het niet, ten minste enkel van moederszijde, mijn vader Bij het ingediende wetsontwerp op het faillisse- ment en de surseance van betaling is het fail- lissement niet langer beperkt tot kooplieden, maar is het toepasselijk op iederen schuldenaar. De zegel— en registratierechten voor faillisseinenten zijn opgeheven. Een eenvoudiger verelfening is voorgeschreven voor faillissementen van weinig aanbelaug. Zoo kan met toestemming van den gefailleerde reeds daags na de faillietverklaring de boedel verkocht worden, zelfs na machtiging van den rechter-commissaris ondershands. Zoo is, als vooraf blijkt, dat geen vordering zal worden be- twist, een verschijnen der crediteuren ter verifi- catie-vergadering onnoodig. De voor de crediteuren gewichtigste stukken zullen niet alleen ter griffie der Rechtbank, maar ook ter griffie van het Kan- tongerecht worden gedeponeerd. De heer Henry Tindal, te Amsterdam, heeft zich, onder dagteekening van 18 December jl., met een nieuw adres tot de Tweede Kamer gewend. Hij begint met er op te w'jzen, dat de vele verzoekschriften, door hem aan de volksvertegen- woordiging gericht en verschillende door hem openbaar gemaakte stukken, die hij den leden deed toekomen, slechts tot gevolg hadden ^het vermeerderen van de ter griffie gedeponeerde stukken." Toch acht adressant het zijn plicht, nogmaals een verzoek tot de Kamer te richten. Hij verklaart, dat 't hem pijnlijk getroffen heeft, dat noch in het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs, noch in het regeeringsantwoord op de hegrooting van Oorlog de hoofdzaken der defensie ter sprake zijn gebracht. blechts de opkomst der milicienstorpedisten, uit Den Helder en omstreken afkomstig, werd eveu aangeroerd. Het is mogelijk, dat er betreffende deze zaak (slechts over pi. m. 70 man handelende) en andere kleinigheden, kleine veranderingen in de opkomst van miliciens zijn gebracht, ook naar aanleiding van de critiek. Dit alles heeft echter geen betrekking op de mobilisatie van het geheele leger. Deze geschiedt naar het bekende, voor vier jaren ingevoerde stelsel. Hoe verderfelijk en onzinnig dit stelsel door den heer Tindal wordt geacht, heeft hij vaak trachten aan te toonen en herhaalt hij dit in zijn jongste adres. Adressant neemt thans de vrijheid, de Kamer eerbiedig te verzoeken, den tegenwoordigen staat onzer verweermiddelen het onderwerp te doen uit- maken van eene parlementaire enquete. Deze enquete zou alleen behoeven te loopen over de hoofdzaak,/Uit te maken of het waar is wat adressant en duizenden met hem in en buiten het leger geloovennamelijkdat we op het oogenblik zoo goed als weerloos zijn." Mocht het der Kamer behagenzoodanige was orkestdirecteur te Praag en eerst na mijn huwelijk veranderde ik mijn famielienaam. Ik liet dien van mijn vader varen en koos dien mijner moeder. Wij vestigden ons te Milaan. Ik had een klein vermogen dat ik door den vroegtijdigen dood mijner ouders had geerfd en leefde onbezorgd. Ten emde mijne jonge vrouw niet al te zeer te doen gevoelen, dat zij de schitterende omstandigheden waarin zij vroeger verkeerde, om mijnentwil had moeten vaarwel zeggen, huurde ik eene villa, waarin ik haar met al de weelde trachtte te omringen waaraan zij gewoon was. Ik verloor daardoor een groot deel van mijn vermogen, maar daar lette ik niet op en hield mij overtuigd dat ik door mijn talent genoeg zou blijven verdienen. Ik schilderde, in de heerlijke afzondering waarin wij leefden, veel en stuurde mijn doeken naar tentoonstellingen of naar kunsthandelaars ten einde ze te verkoopen. Middelerwijl had de geboorte van een dochtertje ous geluk nog vergroot, maar tevens mijne uit- gaven doen vermeerderen. In de eerste jaren van mijn huwelijk ontving ik het geld dat mijn werk opbracht, steeds zeer prompt en ik hoopte dat het steeds zoo zou blijven. Maar dit was niet het geval en langzamerhand kwamen de zorgen. Mijn jonge vrouw leed er het meest onder en vaak vond ik haar weenend naast het bedje van ons kind. Haar trauen brandden mij op het hart en dag en nacht dacht ik er over op welke wijze ik onzea

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1