Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 19 December 1890. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbiink te Middelburg. door den ambtenaar of gewezen ambtenaar, hetzij door den voor het genot van pensioeu aangewezen persoon. Aan de legestrekkende ainbtenaren die een tweede of volgeud huwelijk hebben aangegaan, doch ver- zuimden binnen den in art. 1 van het Kon. besluit van 27 Juni 1882 n°. 30 gestelden termijn de verklaring in te zenden wordt alsnog de gelegenheid geopeud, aan de vrouw eu kinderen uit dit huwelijk de deelgerechtigheid in het Weduwenfouds te verzekeren, mits voldoende aan eenige gestelde bepalingen. Officieus wordt uit Berlijn aan de Kbln. Ztg. over de Congo-kwestie thans gemeld, dat een schik- king waarscbijnlijk aanstaande is, wijl men van invloedrijke zijde met een bewijsmiddel voor den dag is gekomen, waarop Nederland uiet voorbereid was. Terwijl nl. art. 4 van de Berlijnsche alge- meene acte de vrijheid van invoer eu doorvoer in het Cougobekken bepaalt, is in het 3e art. vastge- steld, dat de te land of te water aangevoerde waren slechts die rechten moeteu betalen welke als een billijke schadevergoeding voor uitgaven ten gunste van den handel zouden geheven en als zoodanig door de onderdanen of de vreemdelingen van elke uatie moeten gedragen worden. Br werd nu uit- gemaakt, dat de uitgaven ter bestrijding van den slavenhandel in het belang van den handel plaats vonden. Mocht Nederland bij zijn weigering volharden, dan zou men, volgens dit officieuse Duitsche bericht krachtens het Berlijnsche verdrag zich daarom niet bekommeren en de rechten toch kunnen heffen. In dat geval zou ons land ook niet bij de regeliug der rechten kunnen medewerken. In de heden gehouden zitting van den gemeen- teraad zijn herbenoerad als leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren J. A. Tazelaar, P. F. de Nijs en J. Lijbaart; als leden van de plaatselijke commissie van toe- zicht op het lager onderwijs de heeren J. C. Harte en J. Dieleman. Op het adres van P. J. Yersluijs om grond in huur voor het bouwen van een petrolenm-magazijn op het daarvoor bestemde terrein werd gunstig beschikt. De besprekingen over de vergrooting van de school te Sluiskil werden tot een volgende verga- dering verdaagd. De tractementen van de politie-beambten Klaassen en Willemsen zijn respectievelijk met 50 en 25 gulden verhoogd. Pogingen zullen aangewend worden om van de bevoegde autoriteit een balustrade of leuning te krijgen bij het kanaal en den opril van den Hoek- schen weg. Op voorstel van een der leden is het Dag. Best, in overweging gegeven het oprichten van een Kamer van Koophandel. Het gewoon verslag volgt in 't eerste nummer. Door de commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek, werd Woensdag jl. bij enkele inschrijving aanbesteed, het leveren van 550 M8 grind en het vervoeren van 350 M3. grind langs voornoemden weg, in 2 perceelen. Hiervoor werd ingeschreven, voor het eerste perceel, door de heeren Van den Zegen de Beer, te Hoofdplaat, voor 2,45P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor 2,28, en P. Dobbelaar, te Ter Neuzen, voor f 1,90en voor het tweede perceel door de heeren C. L. van de Kerkvoorde, te Ter Neuzen, voor 0,54J. Dieleman Az., te Ter Neuzen, 0,49D. de Witte, te Ter Neuzen, voor 0,38, en L. Kolijn, te Hoek, voor /0,37, alles per M3. De opbrengst van de Nieuwjaarscollecte alhier bedraagt thans f 639,50. In het vorige jaar beliep zulks f 605,60. op dien avond van het concert, door de verbazende gelijkenis met de verlorene, zoozeer verbijsterd en tevens tot geestdrift gestemd hadHij was, na de uitwerkicg die zijn spel op de dubbelgaugster had gehad, niet in staat geweest om zijn viool weder ter hand te nemen, en hij wist zelf niet wat daarvan de reden was. Thans nu hij in zijn kamer in het eenzame huis aan het strand zat en naar den storm luisterde, die, als voorbode van den naderenden herfst, de golven bruischend op de kust deed neerploffen, werd niet enkel het ver- langen naar de verlorene wakker, maar ook de kunstenaar ontwaakte weder in hemhij greep naar de zoo geruimen tijd verwaarloosde viool de troosteres in vele bange uren. Op dit oogenblik werd aan de deur geklopt. Hij legde ontstemd het instrument weg en riep met tegenzin Binnen Graaf Fabrie betrad de kamer. Gelijk wij reeds zeiden, hadden de beide heeren elkander, sedert den avond van het concert, slechts vluchtig gezien en gesprokeu, niettegenstaande zij beiden in het huis aan het strand woonden, Campella vermoedde waarom de graaf zich terugtrok. Hoewel hij de oorzaak kende en wist dat hij zich op dien avond op eene in't oog loopende wijze had gedragen door in 't openbaar hulde te brengen aan de ver- loofde van den reeder en zijn spel als 't ware enkel tot haar te richten, meende hij dat als iemand hem daarvoor ter verautwoording kon roepen, het niet de graaf, maar de reeder was. (Wordt vervolgd). Op de reede alhier, inzonderheid tijdens de eb, komt er veel drijfijs, dat schoon nog geeu oponthoud veroorzaakt aan de scheepvaart op onze haven, daar heden twee schooners ter lossing aan het spoor van Vlissingen zijn binnengekomen. Ook de dienst der provinciale stoombooten tusschen V lissingen en hier wordt ook zonder noeraens- waardig beletsel geregeld voortgezet. Op het kanaal wordt ook nog voortdurend op— en afgevaren met stoomschepen tot en van Gent. Het ijs op de Boven-Schelde is snel in hoeveelheid en dikte toegenomen. Bij Bath, Val- kenisse, Walsoorden en Middengat is de rivier gepakt vol ijs. Vele boeien zijn door het drijfijs medegenomen. Voor groote schepen wordt het dus mede zeer gevaarlijk. Vele groote stoombooten liggen te Antwerpen geladen in de haven maar kunnen wegens het ijs niet vertrekken. De stoombarges tusschen Middelburg en Vlis singen hebben eveneens Woensdag den dienst moeten staken. De spoorboot tusschen Middelburg en Zierikzee vaart thans van Veere buitenom door de Roompot tot aan de kade te Zierikzee. Door ijsgang is de vaart op Cortgene eu het Catsche Veer door de Zandkreek niet meer mogelijk. Maandag 11. werd in een huis, bewoond door P. Hermans, in den Visartpolder, ouder deze ge- meente, op brutale wijze ingebroken. Midden op den dag toch, waarscbijnlijk tusschen 12 en 4 ure, heeft men een ruit van het achterhuisje stuk geslagen men is in het huis gekomen en heeft eene kist met geweld geopend. In deze kist bevond zich een doos waarin f 12 en eenige sieraden. Het geld heeft men medegenomen doch 't overige bleef onaaugeroerd. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Znanislitg', 18 Dec. Heden middag is alhier vanwege de vereeniging „In 't belang der Land- bouwers" aanbesteed de levering van 321,800 KG. superphosphaat en 25,400 KG. chili-salpeter. Voor de superphosphaat werd ingeschreven door de heeren Ad. Standaert, te Balgerhoeke, voor f 3,77 H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor 3,75; P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor f 3,69 Coenen- Schoenmakers, te Uden, voor f 3,66 G. J. Krol Comp., te Zwolle, voor 3,59 en M. H. Salo- monson, te Rotterdam, voor f 3,56. Voor de chili-salpeter waren eveneens zes inschrij- vingen, nl. van de heeren Coenen-Schoenmakers, te Uden, voor f 9,42 P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 9,36 Abr. Dieleman, te Axel, voor /9,20; J. A. Pateer, te Hontenisse, voor 9,18^ J. F. Adriaansens, te Walsoorden, voor 9,08 en P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor f 9,03. Beide leveringen zijn achtereenvolgens aan de laagste inschrijvers gegund. Axel. De predikant bij de Ned. Ger. gemeente alhier, Ds. F. W. J. Wolf, heeft voor het beroep naar Gapinge (Walcheren) bedankt. Axel, 16 Dec. In de heden alhier gehouden raadsvergadering waren al de leden, met uitzondering vau den heer L. de Feijter Jz., tegenwoordig. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De heer L. Lamaitre, het nieuw gekozen raadslid, legt iu handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den benoemde geluk en beveelt hem de belangen der gemeente aan. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, en tot de behandeling der volgende zaken overgegaan 1°. Mededeeling van ingekomen stukken. a. De voorzitter doet voorlezing van het ont- vangen antwoord, op het aan Hare Majesteit de Kouingin en Hare Majesteit de Koningin-Regentes gezonden adres van rouwbeklag met het overlijden van Zijne Majesteit den Koning, luidende aldus Oggel, Burgemeester Axel. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op den Gemeenteraad van Axel hoogstderzelver dank over te brengen voor de betooude deelneming bij het smartelijk overlijden van Zijne Majesteit den Koning, alsmede voor de heilbede opgezonden voor Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin-Regentes. De Adjudant van dienst, Van Seen glee. b. Van het proces-verbaal van kasopneming van den geraeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is 3737,90^. Worden voor kennisgeving aangenomen. c. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 5 Dec. jl., houdende verzoek om de gemeente begrooting voor het dienstjaar 1891 te wijzigen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 2°. De voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor sollicitanten op te roepen voor de betrekking van onderwijzer (met hoofdacte) aan de openbare lagere school op eene jaarwedde van f 600. Met algemeene stemmen aangenomen. 3°. De voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de jaarwedde van den telephoonkantoorhouder met f 50 te verhoogen. Na eenige gedachtenwisseling stelt de heer L. Lamaitre, wien eene verhooging van f 50 te hoog voorkomt, voor, de jaarwedde met /"25 te verhoogen. De voorzitter brengt het voorstel van Burg, en Weth. om de jaarwedde met f 50 te verhoogen, iu stemming. Dit voorstel wordt met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren J. Wolfert, P. Diele man, R. vau de Ree, C. N. Jansen van Roseudaal, P Koster, S. van Hoeve en L. Lamaitre. Voor stemden de heeren L. van Dixhoorn, P. Dregmans en D. J. Oggel. Hierna brengt de voorzitter het voorstel van den heer L. Lamaitre in stemming, hetwelk met algemeene stemmen, met uitzondering van die van den heer J. Wolfert, wordt aangenomen. 4°. De gemeente begrooting voor het dienst jaar 1891 wordt gewijzigd en het totaal der inkomsten en uitgaven in plaats vau op f 16280,79 geraamd op 16645,79. 5°. Wordt in behandeling gebracht het voorstel van den heer R. van de Ree, tot afschaffing van den Zondagdienst aan het telephoonkantoor alhier. Met algemeene stemmen wordt besloten om te rekenen van den eersten Zondag iu de maand Januari a. s. den Zondagdienst te doen ophouden. 6°. Wordt besloten om te beschikken over den post voor ouvoorziene uitgaven van 1890 tot een bedrag van f strekkende tot belooning aan 3 personen voor het luideu der klok van het raadhuis, de kerk der Ned. Herv. en de Roomsoh Kath. kerk, bij gelegenheid van het overlijden van Z. M. den Koning. 7°. Bij monde van den heer S. van Hoeve wordt verslag uitgebracht betrekkelijk de onder- handeling met den landbouwer J. Koster tot afkoop van grond voor het aanleggen van een voetpad vau af den provincialen weg naar den Doorndijk. De heer Van Hoeve deelt mede, dat Koster bereid is den benoodigden grond voor eene som van f 400 af te staan. Na eenige discussien wordt besloten dit punt in eene volgende zitting te behaadelen. Philippine. De Weleerwaarde heer Leantand, R. C. priester alhier zal Woensdag a. s. onze gemeente verlaten om naar zijne nieuwe standplaats te Groot-Zundert (N.-B.) te vertrekken. Sas vail Gent, 16 Dec. Ileden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad (bij inscbrijving) voor het bouwen eener Roomsch Katholieke kerk, waar- voor waren ingekomen acht biljetten, nl. van de heeren Gooseliuck, te Amsterdam, voor f 71,290 Heudrix, te Amsterdam, voor f 71,100; C. Bas- tiaansen, te Bergen-op-Zoom, voor 67,140 Perquiu van Berkel, voor 64,720; J. van Groe- nendaal, te Nieuwer Amstel, voor f 63,579 A, van Meer, te Zevenbergen, voor f 63,385 wed. Janssen, te Maasbracht, voor f 61,233 en O. Mul ders, te Raamsdonkveer, voor f 59,999,98. Voor zoover bekend is, is het werk nog niet gegund. Hontenisse, 17 Dec. Door den gemeenteraad werd beden in beginsel besloten lot straatverlichtiug. Tot leden der plaatselijke schoolcommissie werden herbeuoemd de heeren J. van Bekkum en P. Vereecken. Walsoorden. De stoomboot Walsoorden-Vlake heeft Douderdag j. 1. de dienst gestaakt. Volgens gerucht zal nu ook de wagendienst Walsoorden-Hulst gestaakt worden. Het is te wenschen dat dit gerucht geen waarheid bevat, want tusschen genoemde plaatsen is de weg toch wel bevaarbaar (zegt men in Limburg), en te land blijft toch behoefte aan openbare vervoermiddelen best aan. 's Gravenhagc, 19 Dec. Heden is te Dordrecht overleden Mr. A. Blusse, lid der Eerste Kamer. Tweede Kamer. Bij de bespreking der Marine- begrooting zijn 2 amendementen van den heer Guyot om den aanbouw van een politie-vaartuig op de Noordzee en een artillerie instructie—schip te beletten, verworpen. De Marine-begrooting is hierna aangenomen met 49 tegen 35 stemmen, nadat de heer Borgesius het wantrouwen in den Minister had uitgesproken. Hoofdstuk Nationale schuld is aangenomen. Het debat over hoofdstuk Financien is aan- gevangen. Middelburg, 19 Dec. Heden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken, gedurende de jaren 1891, 1892 en 1893. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren C. van der Hooft voor f 39,888 M. van den Hoek voor f 40,300 A. Tholens voor f 40,700 C. F. van Fraeijenhove voor 40,700 Van der Plas voor f 41,500; M. D. de Putter voor f 41,600 en P. A. van de Velde voor f 41,600, per jaar. Alle inschrijvers zijn woonachtig te Ter Neuzen, behalve de heer Van der Plas, van Hardinxveld. De raming bedroeg f 39,900 per jaar. De rechtbank heeft in hare ziting van 19 Dec. het volgende vonnis uitgesproken M. L. A., oud 27 j., huisvrouw van C. A. N. te Koewacht, is wegens het niet voldoen aan een bevel der politie en wederspannigheid veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Te Onstwedde werd dezer dagen eene hardrijderij op schaatsen gehouden, waarbij de eerste prijs was 8 liter jenever. Te Tiel is gisternacht een kind doodgevroren. Een remmer op den goederentrein Venloo-Fyenoord is, naar men meldt, bij aankomst doodgevroren gevonden. Op den Z.—O. Binnensingel te 's Hage is eergistermorgen een oude, behoeftige vrouw in haar kamertje dood gevonden. Zij was door de kou en ontbejiug bezweken. Mejuifrouw R. te Maastricht van het ijsvermaak terugkaerende, is gevallen en heeft zich aan de schaatsen zoodanig verwond, dat zij aan de gevolgen overleden is. Twee kinderen onder Havelte woonachtig, zijn doodgevroren, wegens onvoldoende dekking. Eene oude blinde bede- laarster, die aan vallende ziekte leed, werd jl. Maandag te Maastricht op haar kamertje, met het liuofd voorover gebogen, in een emmer met water verdrouken gevonden. Maandagavond is te Velp (Geldeene vrouw van eene ladder gevallen, waarlangs zij naar den zolder wilde gaat. Zij bleef op de plaats dood. De ongelukkige was 33 jaar oud, gehuwd en had vijf kinderen. In Frankrijk gaat de koude gepaard met hevige sneeuwstormen. Groote hoeveelheden sneeuw zijn in het midden des lands gevallen en hebben op vele plaatsen het spoorwegverkeer gestremd. Volgens een globale berekening, liggen op de verschillende ladingsplaatsen en akkers in Schouwen en Duiveland, zonder overdrijviug, nog voor omstreeks 100,000 aan suikerpeeen te bederven, die de fabrieken niet konden bereiken, hoofdzakelijk door gebrek aan benoodigde scheeps- ruimte. De goederentrein, die 's morgens te 6.5 van Enschede naar Gronau (Westfaleu) vertrekt, kon eergisteren, toen hij ongeveer een half uur van Enschede was, niet verder stoomen, doordat de pompen, die het water in den stoomketel brengen, bevroren waren, en men nu geen toevoer van stoom meer kon krijgen. De personentrein, die te 6.42 van daar insgelijks naar Gronau vertrekt, moest nu den goederentrein voortschuiven tot Gronau, hetgeen natuurlijk nog al met veel tijdverlies gepaard ging. De volgende treinen hadden hierdoor eenige ver- traging. Het Rott. Nbl. deelt mede Verschillende personen, die door huune betrekking 's nachls veel op straat moeten zijn, maken de opmerking, dat iu de laatste nachten, vooral tusschen 2 en 4 uur, het zoodanig weerlicht, alsof men in het heetst van de dagen is. Eergistermorgen maakten eenige Amsterdam- sche jongelui een tochtje per ijsschuit van Mon- nikendam naar Marken. Op een gegeven oogenblik moest de stuurman voor een andere schuit uit- wijken, tengevolge waarvan hij met zulk een kracht tegen een der in het ijs vastgevroren bakens terecht kwam, dat de schuit als't ware tot splinters werd geslagen en een paar der jongelui nog al ernstige kwetsuren aan handen en aangezicht kregen. Als een bewijs, met welke kracht de schok moet hebben plaats gehad, kan dienen, dat de afstaud van Monnikendam naar Marken voor den wind, gistereu gemiddeld in vijf minuten werd afgelegdde afstand bedraagt nagenoeg een uur gaans. De directeur der weesinrichting te Neerbosch werd de afgeloopen week opnieuw verblijd met een gift, groot f 1000, door een weezenvriend te Am sterdam, onder de letters .T B. De Marthakrans te Rotterdam zond een groote kist met kleeding- stukken meer dan 380 stuks en bovendien 200 moltoudekens en ruim 400 zakdoeken. Uit de kazerne. Het Nbl. van Nederland maakt gewag van een geval, dat zich dezer dagen in een van onze groote garnizoensplaatsen zou hebben voorgedaan. Een milicien werd veroordeeld tot zeven dagen politiekamer. Tegen de straf zelve heeft het blad natuurlijk geen bezwaar het ver- zuim waarvoor zij werd beloopen, was in den delinquent „wel onwillekeurig, maar daarmede zegt het Nbl. kan de militaire overheid geen rekening houden," en *in vergelijking met andere straffen is zeven dagen politiekamer volstrekt geen overmatige straf te noemen." Waar echter het blad wel tegen op komt, is dat in een jaargetijde als dit, bij een vorst van 1416 graden, die zeven dagen doorgebracht moeten worden in een kamer, die niet wordt verwarmd, „des nachts zonder dekking en des daags onder geheele ont- houding van warm voedsel." Ten slotte merkt het Nieuwsblad aan De jonge man op wien wij het oog hebben, ver- vult persoonlijk zijn dienstplicht, omdat zijn ouders tegen dieustvervanging zijn. Maar als zij ooit hadden kunnen weten, dat een verzuim, welk dan ook, 't was in elk geval geen misdaad die hij begaan had hun jongen bloot kon stellen aan zulk een barbaarsche straf, dan ware voorzeker elk middel hun lief geweest, om hun zoon van den dienst vrij te krijgen. Een dief en een inbreker, den grootsten misda- diger zelfs, sluit men nog niet op, zonder hem behoorlijk te vrijwaren tegen koude en gebrek. Moeten 's lands zonen dan, wanneer zij uit plichts- besef persoonlijk het Vaderland willen dienen, minder, slechter, barbaarscher behandeld worden dan een inbreker en een dief?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2