Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J J No. 2671. Zaterdag 20 December 1890. f 30e Jaargang. DE VONDELING. Binnenland. ABONNEMENT: Bij ileze coumut behoort een bijvoegsel. folitielt Overzicht. FEUILLETON TER IEIIZEISCHE <01 RAIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD YEBTEIf TIEN. Van 1 tot 4 regels/ 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermmderden prijs. r Bit blad verschijnt Uinwdac- en Vrijdagavond bij den nltgever P. Jl. V i K BE 8 A HI D E te Ter Neazen. In Duitschland begint de socialistische kwestie weer meer de aaudackt te trekken. Het hoofdorgaan der Duitsche sociahsten is er achter gekomen, dat eene vereeuigiug zal worden opgericht om het atbrekeud streven der socuiliston te bestrijden. De oproeping is onder anderen onderteekend door den veldmaarschalk Von Moltke, de oud-ministers Brousart von Schellendorf en Von Putkamer, den bisschop van Trier, den industrieel Krupp en anderen. Het gaat den socialisten thins uiet mee. Na het cougres te Halle hebben zij bij de gemeenteraads- verkiezingen in de verschillende bondsstaten de eene nederlaag na de andere geleden. Na de lange reeks iudustrie plaatsen, waar zij te vergeefs al het mogelijke hebben gedaan om zetels in den ge- meenteraad te veroveren, lag nu Leipzig aan de beurl. Aldaar zijn zij met buitengewouen ijver te werk gegaan en hielden zij zich ook vast verzekerd van de zegepraal. Maar iumiddels haddeu ook de tegenstanders niet stil gezeten, en de uitslag is nu geweest, dat deze met eene meerderheid van 6000 stemmen de socialisten hebben verslagen. De aanhangers van Bebel en Liebknecht zijn daarover zooveel te meer ontstemd, omdat die loop van zakeu juist in het belang is van de anderen, die op het congres te Halle tot de oppositie behoorden en toen tegen deelneming aan de gemeenteraads-verkiezingen hebben gewaarschuwd. In den Rijksdag heeft Richter het woord gevoerd in naarn der Duitsch—vrijzinnigen. Hij merkte op, dat het zonder Von Bismarck goed kon gaan en noemde de triple—alliantie inderdaad een waarborg voor het behoud van den vrede. De opheffing der socialistenwet droeg zijne goedkeuring weg, en hij was geheel in zijn element, toen de kritiek van financieel beleid der regeering aan de beurt kwam. Hij wees er op, dat in de Latste vijf jaren de buiteogewone uitgaven voor leger en vloot 949 millioen mark haddeu bedragen eu dat de rijksschuld in 3 J jaar van 486 tot 1275 millioen was gestegen; dat weer groote sommen werden gevorderd voor Oost-Afrika, ofschoon daar reeds zooveel geld volkomen nutteloos was uitgegeven. #Wij zijn niet rijk genoeg" zeide Richter ,/om een gebied, grooter dan Duitschland, met zuik een net van militaire stations te bezetteu, dat wij alle wanorde kunnen verhinderen. Richter wenschte verlaging van invoerrechten op granen en de opheffing der invoerrechten op vleesch en slachtvee. Dit kon geschieden zonder naar nieuwe middelen tot dekking om te zien, wanneer men slechts brak met het stelsel der suikerpremien, die voor het rijk een deficit van 20 millioen opleveren. Hij ried ten slotte aan om te breken met de door Bismarck sedert 1879 toege- 12) De dames wilden niets weten van »die persoon," gelijk zij Moua noemden, en zij waren zeer uit liun humeur, dat de graaf zooveel belang stelde in iemand van twijfelachtigen roep. Ook de kleine, goedige mevr. Karsten en haar man wisten niets tot verdedigiug van Mona te zeggen, toen men vertelde, dat graaf Fabrie zelfs in de ziekenkamer werd toege- laten en de reeder, die zoo goed van vertrouwen was, daar niets bijzonders in vond. Niemaud had een ge- opend oog voor de reine, schoone menschelijkheid, die de beide mannen tot hunne wijze van handelen dreef en die over de maatschappelijke klove, die de twee zoozeer van elkander verschillende raeuschen scheidde, een brug had geslagen. De graaf en de reeder gaven niets om die veront- waardiging, als zij er iets van beinerkten. Zij vroegen er niet naar, hoe de wereld over hun omgang oordeelde of over de tegenwoordigheid van Fabrie aan Mona's ziekbed. Zij volgden de stem van hun hart, die den spot dreef met alle ingevingen van het verstand en waren slechts van den wensch vervuld om Moua in het leven te behouaen. Er scheen weinig kaps op te zijn, want zij werd iederen dag zwakker. Toen de zware koortsen wegbleven, wilden de krachten niet terugkeereu. paste economische politiek, dcor welke de noodza- kelijkste levensmiddeleu steeds duurder waren geworden. Von Caprivi volgde den leider der Duitsch-vrijzinnigen niet in alles, maar zinspeelde toch op eene later mogelijke veraudering der invoer rechten. Bebel voerde het woord uit naam der sociaal-democraten en richtte zich vooral tegen de militaire uitgaven, en dat de wetgevende macht zich tegen den steeds zwaarder drukkenden last niet verzet, is alleen hieraan toe te schrijven, dat de overheerschende klassen, welke in den Rijksdag door hare vertegenwoordigers hoofdzakelijk het woord voeren, niet in dezelfde mate tot die lasten bijdra- gen als de overgroote meerderheid der bevolking, zoo dacht Bebel er over. De Oostenrijksche regeering schijnt hetijveren voor algemeen stemrecht als iets strafbaars te beschouwen, daar de centrale democratische ver- eeuiging te Weenen is ontbonden, omdat zij propaganda maakte voor algemeen stemrecht. Nu de Rijksraad het wetsontwerp heeft goedgekeurd, waarbij de regeering wordt gemachtigd de inlandsche troepen uit Bosnie en de Herzegowina op Oosten- rijksch gebied te kantonneeren, kan men die streken voor goed tot den Oostenrijkschen staat rekenen. De Jodenvervolging iu Rusland trekt bijzonder de aandacht in Eugeland. Dezer dagen had te Londen, onder voorzitterschap van den Lord Mayor, eene groote vergaderiug plaats, teneinde te vernemen wat de publieke meening is omtrent de onderdruk- king waaraan de Joden in Rusland, ten getale van verscheidene milloeneu, onder de verschillende uitzonderiugswetten zijn blootgesteld. Zeven duizenc personen waren aanwezig, waaronder hooggeplaaiste wereldlijke en geestelijke. De Lord Mayor deelde mede, dat de hoop der Russische Joden op den Czaar gevestigd was, deze had meer dan eens betuigd dat de belangeu zijner Joodsche onderdanen hem eveuzeer ter harte gingen als die van de meest orthodoxe Russen. De Joden waren feite- lijk lijfeigenen, ja minder nog, omdat zij aan de willekeur van de politie waren overgeleverd. Een voorstel van Lord Meath werd aangenomen, behel- zende een verzoek aan den Czaar om al de beperkende wetten eu uitzouderiugsmaatregelen te herroepeu waaronder zijn Joodsche onderdanen gebukt gaan, en dezen in al de rechten te doeu deelen die ook zijne overige onderdanen genietentevens om genoemd verzoekschrift door den Lord Mayor uit naam van alle burgers van Londen te doen ouder- teekeuen en het door zijn Lordschap aan Z. M. den Czaar te doen aanbieden. In Rusland is men echter met deze bemoeii'ng niet zoo ingenomen. Wat zouden de Engelschen zeggen, zoo vraagt de Novoje Vremja, wanneer te St. Petersburg eene meeting ten gunste van Home Rule werd gehouden? En daarop laat het blad uitkomen dat Rusland j maatregelen neemt tegen de Joden, alleen als een streven om de boeren voor uitzuiging te beschermen. Niet zeer bemoedigend voor de Eugelsche heeren die bij den Czaar audientie zullen vragen om hun verzoekschrift te overhandigen De schoone treurige oogen schitterden in boven- aardschen glans en hun blikken brandden als 't ware in de ziel van den graaf. Het was zonderling dat Mona in haar heldere oogenblikkeu volstrekt geen verbazing had getoond, toen zij graaf Fabrie ontwaarde, die in de achter- middaguren meestal juffrouw Ursula of den reeder bij de verpleging afloste. Zij glimlachte tegen hem als tegen een trouwen ziekenoppasser, dan dwaalden haar oogen zoekend door het vertrek en als zij vond wat zij gezoclit had, dan strekte zij haar blanke, doorzichtige handjes naar den reeder uit en fiuisterde Wat zijt ge goed kom toch bij mij, opdat ik u danken kan. De reeder kwam aan haar bed en zeide verlegen en ontroerd Ge moet graaf Fabrie en Ursula danken, zoo'n oude, ougeschikte zeeboender als ik ben, kan bij een ziekbed niet veel uitrichten Zij zag den geliefde teeder aan, maar haar lippen kusten de ruwe, groote handen van haar weldoener. Haastig trok hij die terug eu streek met de rechterhand over de oogen. Kleine vleister, zeide hij, terwijl zonder dat hij het zelf wist, groote tranen over zijne wangen rolden. Word maar weder beter, dat is de beste dankbetuiging Maar zij werd niet beler. Telkens keerde het ijlen terug en de personen om haar heen sloegen een diepen blik in haar zwaren zielestrijd. Zij hoordeu het hoe daukbaarheid jegens den een en liefde voor den ander voortdurend in tweestrijd De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergaderiug bijeengeroepen tegen Maandag den 22Bten December 1890, 's avonds om half negen uur. Bij de Woensdag in de Tweede Kamer aan- gevangen algemeene beschouwingen over Hoofdstuk V (Binnenlaudsche Zaken) gispte de heer Kerdijk de houding der regeering tegenover de burgemeesters van Enschede eu Heugelo, die, op zijns inziens ongerechtvaardigde wijze, in strijd met de wettelijke bepalingen dienaangaande, vergaderingen hadden ontbonden bij gelegenheid der werkstakingen. De tuinbouw-belangen werden door den heer Viruly Verbrugge warm bepleit en, hoewel dank- baar voor de goede gezindheid der regeering ten opzichte van den tuinbouw, beval hij tuinbouw- onderwijs als noodig en wenschelijk aan. Door den heer Van Wassenaer werd een afzon- derlijke leerstoel gewenscht aan een der Rijks Universiteiten, in de homoepathische theraphie, een wensch die door den heer Schreinemacher niet gedeeld werd, daar de noodige ervaring nogontbreekt. De heer Okma wees op de hooge kosteu van het ouderwijs eu betoogde, dat men de sommen aan de Hoogere Burgerscholen besteed, beter kon ge- bruiken voor heideontginning. De heer Van Houten zag in de houding van dit Kabinet, vooral met betrekking tot de uitvoe- ring der schoolwet, een reden tot oppositie tegen dit gansche Kabinet, doeh voor het oogenblik zag hij daarvan af omdat de liberale partij geen meer derheid bezit op dit oogenblik. Evenals bij vorige gelegenheden werd door den heer Heldt aaugedrougen op kostelooze toelatiug van leerlingen bij het middelbaar ouderwijs en verbetering van het ambachtsonderwijs. De heer Vermeulen wilde opheffing van de theologische faculteit aan de Rijks-hoogesckolen, hetgeen door den heer Roell werd bestreden. Ook ontwikkelde deze laatste spreker bezwareu tegen de wijze van subsidieering van bijzondere scholen in strijd met de wettige bepalingen dienaangaande. De Minister van financien brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat in Febr. 1891 op nader te bepalen tijd en plaats, een vergelijkend examen zal gehouden worden a. voor 80 plaatsen als kommies der 4e kl. der directe belasliugen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van 480 's jaars. Voor deze betrekking kunnen in aanmerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd waren, en haar edel en oprecht hart er zich tegen verzette om de liefde te laten zegevieren. Wat hielp het den reeder, dat hij haar den strijd ge- makkelijk had willen maken, door Fabrie haar hartsgeheim te vertellen en hem aan Mona's ziekbed te breugen Zijn zelfverloochening had nog een harden strijd voor haar gebracht, die het lichaam scheen te zullen sloopen. Bovendien noemde zij ook voortdurend den naam Campella en dit ver- baasde ten slotte ook den retder. Zou werkelijk die man, door zijn spel een blijvenden indruk op haar gemoed hebben gemaakt Was de dood misschien de eenige, de beste oplossing Niemand scheen, sedert den avond van het concert, te hebben opgemerkt dat Campella de viool geheel liet rusten, het was enkel zijn naaste bekenden opgevallen dat hij nog stiller en pein- zender rondliep, dan ooit te voren. Natuurlijk brachten zij dit in verband met het concert en Mona's bezwijming en ziekte. Ze is werkelijk eene heks, zeiden de babbelkousen. Zij lokt iedereen in haar netten, voegde mevrouw Kartsen daarbij, en het is maar goed, dat men zich met zulk een persoontje niet heeft opgehouden. Of dat zij zich niet met u heeft iDgelaten, nndlief, zeide haar man schertsend. Je moet toegeven vrouwtje, dat het Meibloempje, gelijk je laar zelf heb genoemd, zeer je belaugstelling heeft opgewekt. Ik ontken volstrekt niet dat zij mij, door haar en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. e hoogste fbeftijd is echter voor gepasp. onder- officieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, 34 jaar, en voor gepasp. onderoffieieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben 30 jaar. Het examen loopt over ezen en schrijven, de vier hoofdregels der reken- kunde met geheele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastin- gen, bedoeld bij 3 en 4 der resolutie van 2 Oct. 1888 no. 7 (Verz. no. 111.) De verzoekschriften om toelating tot voorschreven examen moeten uiterlijk voor 15 Jan. 1891 bij het dep. van financien zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusscheukomst van de controleurs der directe belastiugen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook uadere inlichtingeu te bekomeu zijn omtrent de verdere vereischten en de de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Oe Minister van Justitie heeft, op hetadres van het hoofdbestuur van Tuinbouw betreffende het nadeel, dat door hazen en konijnen aan de tuinders wordt veroorzaakt, geantwoord, dat klachten steeds onverwijld en nauwkeurig worden onderzocht en dat zoo ze gegrond blijken de vereischte voor- ziemugeu onmiddellijk worden genomeu. Door de machtigingen bij art. 26 van de jachtwet bedoeld, kan aan belanghebbenden dezelfde bevoe^d- heid worden verleend als door intrekking van alle beperkende bepalingen zou worden verkregen. Er bestaat dus, volgens den Minister, geen grond om een wijzigmg der jachtwet voor te stellen. Kon. besluit is bepaald dat ongehuwde legestrekkende of gewezen legestrekkende arnbte- naren, deelgerechtigdeu in het Weduwenfonds voor de geemployeerden tot het algemeen bestuur be- hoorende, die ingevolge de hun toegekende bevoegd- heid hunne moeder hebben aansrewezen om nd hun dood peusioen uit het genoemde fonds te genieten, voor den 1 Januari 1891 in de plaats dier moeder, onverschillig of deze nog in leven dan wel reeds overleden is, alsuog voor eenmaal eene ongehuwde zuster kunnen aanwijzen. Hetzelfde recht wordt toegekend aan ongehuwde egestrekkende of gewezen legestrekkende ambte- naren, deelgerechtigden in het genoemde fonds die van de bevoegdheid om eene moeder aan te wijzen, wegens het vroeger huwelijk of overlijden dier moeder geen gebruik hebben kunnen maken. Voor de toepassing van dit besluit worden zij die na verkregen deelgerechtigheid in het fonds weduwnaar geworden zijn, niet als ongehuwdeu aaugemerkt. De aan wij zing eener zuster, evenals die eener moeder, zoomede het aan deze toegekende pensioen vervallen bij het aangaan van een huwelijk, hetzij uiterlijk, erg goed beviel, antwoordde mevrouw Het is maar treurig, dat zij met haar mooi gezichtje iedereen om den tuin kan leiden. Misschien bedrieg je je wel, en is zij geen heks en hij geen oude, onverstandige dwaas, maar is zij braaf genoeg de voorkeur te geven aan een bejaard man die het eerlijk meent, boven een jongeu man die mooie praatjes verkoopt. Campella zelf wist zich 't best rekenschap te geven wat hem zoozeer tot Mona had aangetrokken Hij behoefde slechts terug te denken aan een overgelukkig tijdperk in zijn leven. Hoe levendig verscheen dit voor de oogen van zijn geest, hoe dmdehjk waren alle latere indrukken bewaard geble- ven, mettegenstaande meer dan twintig jaren waren voorbijgegaan en de vroolijke, levenslustige jonge- g van ™orheen, voor zijn tijd een oud man was geworden. Wel was uiterlijk niet veel aan hem te bespeuren van den zielestrijd die zijn hart verscheurde, ook was zijn trotsche gestalte nog niet gebogen en waren slechts enkele grijze haren tusschen de blonde zichtbaar, maar hij zelf a ieen wist, dat liooit eeD andere voor hem worden kon, wat het teeder beminde evenbeeld van Mona voor hem was geweest. Overal vervolgde hem de herinnering aan haar, overal volgde hem het kleine, op ivoor geschilderde portret der verlorene dat hij zelf had vervaardigd. omartelijk aaugedaan bekeek hij opnieuw dat portret en vergeleek het met het gelaat van haar die hem, 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1