Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 16 December 1890. "rechtszaken. Arrondissements-reehtbank te Middelburg. Tot nu behoefde nog geen schip op een losplaats te waehtenbij het groote aantal, dat nog op komst is, is dit echter spoedig te vreezen. Het aantal leege Rijn- en binnenschepen vermeerdert aanmerkelijk, zoodat, wanneer de ijsgang aanhoudt, er spoedig geen vaartuigen meer zijn om te lossen. De goederen op de kade vermeerderea dan ook reeds, terwijl de loodsen tot opslag nagenoeg vol zijn. In de op Yrijdag 19 December a. s. te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandelingsuppletoir kohier hondenbelasting, benoeming leden burgerlijk armbestuuralsvoren plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, af- en overschrijving in de gemeentebegrooting voor 1890, aanvoer ge- filtreerd water uit het kanaal, vergrooting school te Sluiskil, aanhangige zaken en ingekomen stukken. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het schoonhouden, verwarmen en ver- lichten der openbare scholen in de kom en te Sluiskil, gedurende 1891. Yoor het schoonhouden van school A en B werd het minst ingeschreven door P. J. Versluijs, alhier, voor f 143,95 per schoolvoor school C door B. Willems, te Sluiskil, voor f 85. Yoor 't verwarmen werd 't minst ingeschreven voor school A door P. J. Yersluijs, voor f 2,48, voor school B voor f 2,64, door denzelfden en voor school C door A. Brakman, te Sluiskil, voor 2,79 per 100 uren. Yoor de verlichting werd 't minst ingeschreven voor school A door P. J. Versluijs, voor f 1,24, voor school B voor f 1,45 door denzelfden en voor school C door A. Brakman, voor f 1,49 per 100 uren. Yerleden Zondag namiddag kwam de beer C. L. Dorst, arts alhier, met paard en rijtuig gereden langs den Hoekschen weg. Bij den opril die naar den kanaaldijk leidt schrok plotseling het paard van het geweld dat een stoom- boot maakte, die zich in het kanaal door het ijs heen werkte. Paard en rijtuig raakten daarop van den dijkongelukkig werd de heer Dorst uit het rijtuig gesliugerd, waarbij hij zijn rechterbeen brak even boven den enkel. Door eenige hulpvaardige handen werd hij huiswaarts gedragen. De koetsier noch het paard kregen eenig letsel. Tot heden is het kanaal tot aan de loskade van den spoorweg alhier nog bevaarbaar voor alle schepen, en zijn gisteren nog twee zeestoombooten opgegaan naar Gent en aldaar gearriveerd, en heden morgen is weder een stoomboot van Selzaete afge- komen. Yoor de binnenvaart is de Oostsluis niet meer te passeeren, daar de Oostarm van het Kanaal geheel dicht is gevroren. Een groot aantal binnen schepen, een 60 a 70tal, hebben zich in de haven of in de vluchthaven geborgen. Zeilschepen, zelfs gesleept, gaan van Vlissingen naar Antwerpen niet meer op. Heden morgen, met de eb, was er veel drijfijs alhier op de reede. De op de Suikerplaat gestrande Engelsche stoomboot John Wells is Vrijdag namiddag door midden gebroken en thans als wrak te be- schouwen. Slechts acht collis machinerien zijn gered kunnen worden, waaruit de lading, behalve steenkolen, grootendeels bestond. De bemanning, behalve de kapitein en stuurman, is van hier naar Goole teruggekeerd. Bij guustig weder zal men trachten nog van het wrak of de lading te bergen, zooveel doenlijk is, doch men bevindt dat allengs alles onder het zand wordt bedolven, evenals de vroeger daar gestrande schepen. Tot dokter in de rechtswetenschap is aan de rijks-universiteit te Leiden bevorderd, de heer D. A. van Eck, geboren te Axel, met acad. proefs. get.De dwangmiddelen van den staat tegenover de gemeente. Tot onderwijzer met hoofdakte aan de open- bare school n° 1 te IJzendijke is benoemd de heer K. Wehberg te Schalkwijk. Axel. De collecte gehouden tot het inzamelen van giften voor de oude- en nieuwjaarsbedeelingen alhier, heeft opgebracht f 488 en 1 hektoliter tarwe. Het vorige jaar bedroeg de opbrengst f 475,0-3 i 2 hektoliters tarwe. Ilulst. Van wege de IJsolub alhier werd den 14 December 11. een ijsfeest gegeven op de buiten- vesl. Begunstigd door schoon weder bewoog zich een bonte menigte van rijders 's voormiddags reeds op genoemde plas. Op't midden van deze ijsvlakte was er een baan aangelegd voor den wedstrijd, die om 3 uur namiddags begon en bestond in 't schoon- en hardrijden op schaatsen en hardrijden op de slede. Een dertigtal rijders ongeveeer, n. 1. 10 voor hardrijden, 10 voor schoonrijden en 12 voor de slede, namen aan dezen kamp deel. De prijzen door de ijsclub uitgeloofd, bestonden in 50 tarwebrooden, 18 kg. spek, 6 dekens, 6 onderbroe- ken en een zak erwten. Dank aan deze ijsveree- niging, voor den bijstand aan den minder gegoeden stand van Hulst hierdoor bewezen. Moge de ijsclub nog lang bestaan en een volgenden winter beter door de ingezetenen van Hulst geholpen worden om wat meer prijzen te kunnen uitloven, is de wensch van menig Hulstenaar. Door mede- werking van de politie liep de wedstrijd geregeld en zonder ongelukken af. Westdorpe. Laatstleden Zondag is alhier op de Canisvliet—kreek een jongetje van orastreeks 10 jaar, die zich aldaar met de prikslee vermaakte, door het ijs gezakt en verdronken. Philippine. Terwijl de winter ons al zijne gestrengheid doet gevoelen en de eene dag hier bijna in eentonigheid gelijk is aan den anderen, heeft de heer Van Kinsbergen (Zoon) van Pur- merend ons gedurende den Zondag en Maandag- avond prettig geamuseerd. Yoor een talrijk publiek heeft genoemde heer in de ruime zaal van de weduwe A. Taelman zijne proeven in de goochel- kunst vertooDd, en menig applaus volgde op de verrassende uitkomsten. Heden (Dinsdag) hoopt die heer nog eene voorstelling te geven aan de schoolkinderen. Voor eene gemeente als de onze, waar zooveel levenslustige menschen wonen en waar toch zoo bitter weinig te zien is, is zulk een heer eene ware uitkomst in de vervelende, lange win- teravonden. Iloufdphiat, 15 December. Vandaag werd eene zeer gewichtige veiling van olmen- en esschenboomen gehouden. Er was veel liefhebberij tot koopeu. Houtkoopers, o. a. uit Schoondijke en Groede, waren aanwezig. Ambachtslieden wareu van heinde en ver komen opdagen uit dringende behoefte aan esschenhout. Zoo waren er zelfs uit Belgie, tot uit St. Margerite gekomen, om teleurgesteld huiswaarts te kunnen gaan. Tot hooge prijzen werd voor de dertig stuks elfhonderd gulden geboden en niet een esschenboom werd gegund. heb verteld wat in haar- hart omgaat, maar wat nioet ik doen voegde hij er nog aan toe, met een zwakke poging om te schertsen, ik moest al mijn troepen in het veld brengen als ik de over- winning wilde behalen over zoo'n hooghartig, trotsch man als gij zijt. Als er van eene overwinning sprake is, anlwoordde de graaf, dan ben ik wel de overwonnene, die geroerd de wapens nederlegt en zich aan de edel- moedigheid van den vijand overgeeft. Dat is best riep de reeder. Maar mijn edel- moedigheid is nu juist zoo heel groot niet. Ik zou de arme Strandgoed toch verliezen, als gij haar geneesheer niet wilt zijn. De hemel geve dat uw hulp met reeds te laat komt Eabrie werd doodsbleek. Is zij dan reeds ernstig ziek riep hij ontsteld. Ja ik mag het niet langer verzwijgen. De dokter is bang voor zenuwkoorts. Dit was werkelijk het geval. De zielestrijd, dien Mona had moeten kampen, had haar gestel oudermijnd, en er was maar weinig meer noodi<> geweest om de gevreesde ziekte tot eene uitbarsting te doen komen. Graaf Eabrie en de reeder weken niet van haar zijde en de beide mannen verpleegden met juffrouw Ursula, de arme zieke. De reeder had dat zoo gewild. Ge hoort hoe zij onophoudelijk uw naam noemt, zeide hij vast besloten. Als er iemand is die helpen kan, zijt gij het. 's Gravenhage, 16 Dec. Tweede Kamer. Bij de Justitie-begrooting beloofde de Minister naleving van den elfurigen arbeidsdag, ook in de ambachts- nijverheid. Het prostitutie-vraagstuk moet voor- namelijk opgelost worden door moreele verheffing. Op de nadeelen der cooperatie blijft de aaudacht gevestigd. De afschaffing van de jachtwet acht hij onnoodig in 't belang van den landbouw. Schadeloosstelling aan preventief gevangenen kon hij niet toezeggen. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken P. G. N., oud 29 j., winkelier te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. v. D., oud 51 j., metselaar te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord, tot 3 maanden gevange nisstraf. Een gewapend detachement van het 7de reg. infanterie, onder bevel van een luitenant, heeft Vrijdag een tocht op schaatsen gemaakt van Am sterdam naar Haarlem. Dergelijke tochteu zullen Of Campella, antwoorde de graaf ernstig. Hoort ge niet hoe zij ook zijn naam fluistert De reeder hoorde het wel, maar hij hechtte er geen beteekenis aan. Graaf Eabrie echter wel. Zou hij minder edelmoedig zijn dan de reeder Had die hem niet een schitterend voorbeeld van zelfverloochening gegeven Wat de eenvoudige man had kunnen doen, zou hij dat ook niet kunnen Hij besloot na een moeielijken, innerlijken strijd om Campella te gaan opzoeken, wiens gezelschap hij sedert den concertavond had gemeden en wiens belangstellende vragen omtrent de geliefde, als hij hem toevallig eens ontmoette, vrij kortaf door hem beautwoord werden. Even kortaf beantwoordde hij de nieuwsgierige vragen van het clubje. (Wordt vervolgd). meermalen geschieden. Aan geoefende rijders wor den daartoe uit den voorraad in de wapenkamer schaatsen verstrekt. P. Nuyten, uit Teteringen, die Zaterdag 29 Nov. naar het gasthuis te Breda is overgebracht, en wiens vrouw daags te voren dood naast hem werd gevonden, terwijl hij zelf in bewusteloozen toestand verkeerde, is thans in zoo verre hersteld, dat alle gevaar voor zijn ieven geweken is. De justitie doet nog ijverig onderzoek, of hier al dan niet misdaad in het spel is. Nuyten zelf, zegt men, zou zich weinig kunnen herinneren van de omstandigheden, die vermoedelijke oorzaak van den dood van zijne vrouw en vau zijne bewusteloosheid kunnen geweest zijn. Men schrijft uit Enscliede, dat de gemoederen daar zeer bewogen zijn door het feit, dat de heer v. G. een geacht ingezetene en fabrikaut, en nog een auder in de groote societeit aldaar gedeballoteerd zijn, volgens dealgemeeneopinie, omdat zij Israelieten zijn. In een open brief aan de leden dier societeit verwijt de heer v. G. der meerderheid haar voor- oordeel. Het feit heeft echter ook andere gevolgen. Een Enschedesche fabrikant vervoegde zich namelijk dezer dagen bij een Joodsch koopman te Amsterdam met wien hij gewoon was te handelen en dien hij dan ook ditmaal zijn monsters aanbood. De Amsterdammer verklaarde echter geen tijd te hebben om zaken te doen, daar hij onmiddellijk naar de societeit moest, om een Jood te gaan deballoteereu. Door een schippersvrouw te Apeldoorn werd Maandag bij de politie aangifte gedaan van het vermissen harer portemonuaieinhoudende een bankbiljet groot f 40. Of zij deze verloren had, dan wel of zij haar ontfutseld was, wist zij niet op te geven. Kort daarop vervoegde zich een meisje van ongeveer 13 jaren, woonachtig te Beekbergen, bij den hoedenwiukel van Fischer, zocht daar een hoed en een doekje uit ter waarde van ongeveer f 7 en betaalde dezen koop met een bankbiljet van f 40. De heer E. haar terug willende betalen tot 40 gulden, kon daarin niet slagen, omdat het meisje beweerde, dat moeder haar maar een briefje van f 10, en niet van f 40 had medegegeven en zij dus minder moest terug hebben. Aan haar verzoek werd voldaan. De heer F. deelde haar echter mede, dat de overige f 30 door hare moeder kon worden opgehaald. Eenige achterdocht koesterende, ging F. naar het kanaal, om te zien of het meisje per schaats naar Beekbergen ging, zooals zij had opgegeven, doch nauwlijks zag zij den heer F., of zij zette het op een loopen. Spoedig werd zij echter inge- haald en het gekochte haar ontnomen. Door de politie ondervraagd, bekende de kleine diefegge de portemonnaie in de verkoopzaal bij Hendriks te hebben gevonden, haar van den inhoud te hebben ontdaan en de portemonnaie weder in de zaal gelegd. Door het flink optreden vau den heer F. komt de schippersvrouw dus weer in het bezit van het verlorene. Op een avond der vorige week hield te St. Oedenrode een rijtuig stil voor het logement „de Keizer" van de Wed. Rijcken, waarin zich vier heeren bevonden, in Eindhoven tehuis be- hoorende. De koetsier opende het portier om te vragen, of iemand hunner soms iets wenschte te gebruiken, doch bekwam geen antwoord op zijn herhaald roepen. Bij het daarop onmiddellijk in- gesteld onderzoek, met behulp van een lantaarn, kwam men tot de ontdekking dat de passagiers alle vier geheel bewusteloos lagen, zoodat het zeker hun dood zoude zijn geweest, wanneer de koetsier niet alhier had aangelegd, daar het een zeer geruimen tijd duurde eer zij weer bijkwamen. De oorzaak nu hunner bewusteloosheid was een warme stoof gevuld met briquetten, die zich in den besloten wageu bevond. Men deelt mede In een buitenlaudsch tijdschrift vond ik onlangs eene opinerking, die door ieder die met paarden omgaat, wel ter harte geuoinen dient te worden. De schrijver dringt er op aan bij vriezend weder de gebitten der paarden voor het aanleggen te warmen. Men veroorzaakt den dieren veel pijn en ongemak, door hun een tot verscheiden graden onder het vriespunt afgekoeld gebit in den bek te geven ontvellingen enz. van tong en lippen, kunnen daar van gevolg zijn. Heeft men eene vorstvrije plaats om de gebitten op te hangen, dan is er natuurlijk geen verwarmen noodig. Twijfelaars kunen zich gemakkelijk overtuigen door even hunne tong tegen een tot op eenige graden onder vriespunt afgekoeld zoogenaamd be- vroren stuk ijzer of ander metaal te houden. Het verlies van een stuk vel vau gezegd lichaamsdeel zal hen wel bekeeren. Ook te Lonneker, aan de grens van Enschede, komt een geval van nonna (slaapziekte) voor bij een boerenknecht, zekeren J. Reuven. Deze persoon slaapt sedert Dinsdag jl. en wordt bij tusschen- poozen wel even eenigszins wakker, maar sluimert onmindellijk weer in. De landbouwers P. J. Brouwers te Epen (Wittem) en D. Kremer te Gasmiihle (Pruisen) zijn 11. Woensdag door den kantonrechter te Gulpen veroordeeld wegens verboden invoer van rundvee uit Belgie en Pruisen, de eerste tot f 0,50 boete en verbeurdverklaring der borgsom ten bedrage vau f 1560, de tweede tit /"10 boete en verbeurd verklaring der borgsom van f 2420 ten behoeve van 's rijks kas. De koeien van den eerste waren door de onvoorzichtigheid der hoedster op Belgisch groudgebied geraakt en werden later weder over onze grenzen gedreveude tweede bekeurde had echter aan zijn knecht last gegeven zijn koeien over onze grenzen te drijven. Men schrijft uit Bruinisse Donderdagavond omstreeks 9£ uur werd alhier omgeroepen wde directieu laten bekend maken dat morgen wegens ijsgang geen stoombooten meer varen." Zoo worden wij eilandbewoners op eens van alle gemeenschap behalve per Zierikzeesche spoorboot afgesloten en de oester- en mossel- landel, van hier uit, in zooverre gestremd, dat die niet anders dan zooals Donderdagmorgen ge- beurde door geldelijke offers en geforceerd kan worden uitgevoerd. Donderdagmorgen werd nl. vau hier een tocht ondernoraen naar het station Vlake (Zuid-Beveland) per scliuit van schipper H. Okkerse, beladen met 95 balen mosselen, doch bemand met vijf in plaats van twee koppen, om aldaar let spoor te bereiken en de mosselen verder te expedieeren. Gelukkig is die onderneming dezen keer nog naar wensch geslaagd, doch hoe lang zal die gelegenheid bij aauhoudende vorst nog open blijven Meer dan ooit zal de behoefte aan betere ge meenschap met den wal gevoeld worden 1°. omdat we in geen jaren zoo vroeg gelsoleerd waren en omdat de pachtsommen der oester- en mossel- banken zoo geducht hoog zijn, dat stilstand voor velen dadelijk achteruitgang zou kunnen worden. Hadden wij nu maar de lang besproken stoomtram Zijpe OostzijdeBergen op Zoom of Rozendaal, dan kon daarvau vermoedelijk nog lang, zoo niet den ganschen winter geprofiteerd en den ondememers eene goede ontvangst verzekerd worden. Uit Leeuwardeu schrijft men dd. 12 Dec. Het zou haast een onbegounen werk zijn, te gaan schrijven over den tegenwoordigen toestand in Friesland. Men denke hierbij niet aan den finan- cieelen nood der plattelaudsgemeeuten, of aan de slechte hoedanigheid en den hoogen prijs der aard- appelen, of aan het gebrek aan werk op veel plaatsen of aan de sociaal-democraten. Dit alias wordt vergeten, nu wij, bij bet heerlijkste winterweder, dank zij het sluiten der zeesluizen, niet alleen schoon maar ook sterk ijs hebben. Er is geen oog meer te houden op dehardrijderijen op schaatsen, die op alle plaatsen, niet alleen in de steden, maar zelfs in de kleinste dorpen, die bijna alle hun ijsclub hebben, worden gehouden om prijzen, die, komen ze in handen van minver- mogendendikwijls voldoende zijn om dezen langen tijd zich van de eerste levensbehoeften te doen voorzien. Oud en jong, mannen en vrouwen, rijk en arm alles heeft thans slechts oog en oor voor het ijsvermaak Bij't opstaan 'a ochtends wordt het reeds gevraagd, of het fliuk heeft gevroren. Op de scholen wordt op de namiddaguren vrij af gegeven, om den leerliugen gelegenheid te geven, aan hun lust tot schaatsenrijden bot te vieren, het hoofd zou er trouwens toch niet bij zijn, om den onderwijzer naar behooren te volgen. Vrijdag, den wekelijkschen marktdag, was het hier eene zeer buitengewoue drukte. Het is nu eenmaal eene Friesche traditie, dat ieder, die maar eenigszins van huis kan gaan, op den marktdag naar de provinciale hoofdstad trekt, al heeft hij er ook niets te doen. Als het winter is en, gelijk thans, de kanaleu en vaarten en ook de onder water staande landen in ijsvlakteu zijn veranderd, is de //trek" naar de hoofdstad des te grooter. Duizenden en duizenden menschen van buiten vulden dan ook de stad door al hare gedeelten. Er was op menige plaats soms geen doorkomen aan. Te midden van de woelende volksmeuigte zag men soms Sandwich—mannen met een groot bord, waarop een uitnoodiging stond totbijwoning eener aldaar te houden vergadering van den sociaal- democratischen bond. Maar wie dacht aan socialisine of democratic of politiek Men liet de mannen kalm en bedaard hun gang gaan, ja zag bijna niet naar hen om. Eerst tegen den namiddag begon de drukte af te nemen. In de logementen, koffiehuizen, bij koek- en broodbakkers en tal van winkeliers en kramers enz. waren dikwijls geen handen genoeg, om de menschen te helpen, die elkaar verdrongen, om binnen te komen. Er waren broodbakkerijen, waarbij de voorraad, al was ook op een buiten- gewonen aftrek gerekend, geheel op raakte, zoodat opnieuw de handen aan het werk moesten worden geslagen om de latere klanten en ook de bevolking zelve te kunnen bedienen. Een treurige vergissing. Een weduwe te Potsdam mevrouw Wachterhausen, had het ongeluk haar dochter Amalia, die om redenen van gezond- heid te Nizza vertoefde, door den dood te verliezen. De bedroefde vrouw schreef aan een lijkbezorger in genoemde stad, dat hij het stoffelijk overschot van haar kind in een fraai bewerkte kist huiswaarts moest zenden. Toen nu de moeder Zondag even voor het ter aarde bestellen de kist liet ontsluiten ontwaarde zij tot haar niet geringe verbazing en nog grootere teleurstelling, dat deze niet haar kind maar het lichaam van een ouden Russischen officier in uniform bevatte. Nadat zij eenige inlichtingen had gevraagd vernam zij per telegraaf, dat de lijken te Nizza bij vergissing verwisseld waren. Het lijk van haar dochter was naar Smolensk in Rusland

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2