Binnenland. Omtrent de begrafenis van den Koning meldt men 't volgende Tegen 7 uur kwam de eerste trein uit Rotterdam te Delft. In het station was alles nog in dikke daisternis gehuld. In de wachtkamers straalde van een flauwe gasvlam een somber licht over de eerstaangekomen reizigers, die daar ontbijtende den dag afwachtteu. Intusschen kwamen met tusschenpoozen van tien minuten treinen uit Rotterdam, die steeds reizigers aanvoerden en verder naar Den Haag brachtenzelfs de bagagewagens waren stampvol. Naar kaartjes werd niet eens gevraagd, ieder stapte in, waar bij slechts een staanplaatsje kon vindeu. In Delft heerschte een groote bedrijvigheid. Langs den weg, welken de stoet passeeren zou, was men overal bezig stellages voor de huizen te timmeren en met zwart doek te bekleeden. Hier en daar was men ook de plaatsen aan bet zwart verven, zoodat meuig onopmerkzaam voorbijganger een souvenir medeuam. Op de Groote Markt waren voor alle huizen stellages van twee verdiepingen hoog getimmerd, waar nog enkele plaatsen te kuur waren voor 2 tot 5 gulden. Aan de voor de kerk opgerichte rouwpoort legde men de laatste hand en het geheel maakte een diepen indruk. Langs den weg, welken de stoet volgt, branddeu de lantaarns, die met krip omhangen waren groote drommen trokken van heinde en verre te voet door Delft naar Den Haag en ook een lange reeks van allerhande voertuigen ziet men den Haagweg opgaan. Het wordt intusschen in de stad steeds druk- ker. Koffiehuizen vullen zich met hongerenden en dorstenden, terwijl velen zelf fourage mede- gebracht hebben. Aan het station wordt het voortdurend voller. Thaus brengen treinen van beide kanten reizigers, waaronder vele hooggeplaatste militairen, in groot tenue, zoodat de menigte een bonte mengeling vormt. Tal van dames hebben haar geleide in het gedrang verloren en staan aan het station te wachten in de hoop dat de volgende trein haar cavalier zal brengen. Het aantal vreemdelingen, gisterenavond aangekomen, is zeer belangrijk, verscheidene extra- treinen brachten reeds belangstellenden aan, die met moeite een onderkomen konden vindenvelen zijn bij particulieren onderdak gebracht, terwijl anderen in het station huisvesting vonden. Zooeven outmoet ik een gezelschap uit Rotterdam, dat per meubelwagen van den heer Allan, waarmede spiegels getransporteerd worden, hier is gekomen. Anderen weer hebben groentewagens, melkkarren, enz., afgehuurd. Aan de Hippolituskerk hadden gisterenochtend te 8 uur reeds menschen postgevat om te een uur gisterenmiddag den stoet te zien passeeren en om tien uur hadden zich reeds duizenden geschaard om niet van hun plaats te komen, voor de plechtig- heid afgeloopen was. ('s m i d d a g s.) Aan de grens van Delft wachtte de oudste wethouder, waarnemend burgemeester, met zijn wethouders en de secretaris den lijkstoet op, de Delftsche schutterij en de Delftsche afdeeling van het Metalen Kruis werden er in opgenomen, zoo- mede eenige deputation van andere vereenigingen, die daartoe het verzoek hadden gedaan. Op de Delfsche grachten en in de straten was geen plekje onbezet en vooral op de Groote Markt waren de huizen tot aan den nok gevuld. Daarheen beweegt zich de stoet langs het Oude Delft, voorbijgaande het Prinsenhof, waar eenmaal Willem de I huisde en stierf, door de Nieuwstraat en trekt om het raadhuis waarvan de portiek in rouwfloers is gehuld, evenals het wapen boven den ingang, terwijl rouwdecoratien aan de bovenvensters zijn bevestigd naar de nieuwe kerk. Op het ruime te moeten beschouwen. Misschien had hij wel zeer ondoordacht gehandeld, dat hij zulk een jong, mooi meisje, dat heel goed zijne dochter had kunnen zijn, een huwelijksaanzoek had gedaan. Het was een dwaze inbeelding geweeest om te gelooven, dat geld, enkel geld, het groot verschil in jareu kon vereffenen en haar gelukkig maken Wat had hij aan zijn rijkdom Alle schatten der wereld konden haar niet gezond maken of hem haar liefde doen winnen. Maar toch als geld niet in staat was haar de gezondheid terug te geven, dan toch, misschien misschien ja, dat was eene goede gedachte. Maar hij, de hooggeboren graaf, zou die '"t offer dat hij ter wille van de arme Strandgoed bracht, naar waarde weten te schatten Zou die Mona, als hij haar de vrijheid teruggaf, de plaats aan- wijzen, waar hij haar enkel wilde zien Fabric bad steeds getoond een man van eer te zijn, maar de reeder wist tot nog toe niet in hoeverre het oordeel der wereld invloed op hem had en of zijn liefde van dien aard was dat die invloed onmacbtig zou blijken te zijn. De geheele zaak moest zeer kiesch behandeld worden en de reeder beschouwde zich zelf niet in staat om dit op zoodanige wijze te doen dat hij niet een grooten misstap dead of de arme Strandgoed een vernederende nederlaag liet lijden. (Wordt vervolgd). marktplein zijn de troepen geschaard, terwijl voor het kerkgebouw een eerewacht staat opgesteld. De hoofdingang van den tempel was in een overdekte rouwloge herschapen, met de wapens versierd en gedekt door de groote Koninklijke kroon, terwijl de portiek geheel met zwart fluweel was bekleed. Half elf reeds kwamen de eerste rijtuigen aange- reden met genoodigden, tot bijwoniug der treurige plechtigheid in de kerk en reeds vroegtijdig was dan ook het gebouw gevuld met autoriteiten, wien door de aide-ceremoniemeesters, de heeren Jhr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, P. A. J. Baron de Smeth van Alphen en Jhr. A. E. B. van Bogaerde van de Bruggen de plaatsen werden aangewezen. Vijf minuten over elf knalde het eerste kanon- schot, na ontvangen telefonisch bericht, dat de stoet te 's Hage zich iu beweging had gesteld waarop de klokken begonnen te luiden. Minuut op minuut hoorde men een kanonschot lossen. Alle gaslichten waren in de kerk ontstoken en de ballons met zwart krip omfloerst, zoodat een somber licht tegen de met de krippen bandelieren omwonden pilaren en zwarte tapijten straalde. Aan den ingang in de kerk, in de banken, waren de leden der beide Kamers gezeten, benevens die van den Raad van State en andere hooge colleges, welke iu de program ma's zijn genoemd waarvan velen met hunne dames in rouw, langs welke zitplaatsen de treurige stoet moest passeeren. In 't koor werden alleen Hoogwaardigheidsbe- kleeders, zoowel uit den lande als uit den vreemde toegelaten, alien in groot tenue en ambtsgewaad de meesten dezer waren met tal van ridderorden versierd en de verschillende kleurrijke uniformen en de meest uiteenloopende hoofddeksels, maakten een onbeschrijfelijk effect. Naast de graftombe staat de draagbaar, waarop de kist met het Koninklijk lijk geplaatst moet worden, om na afloop der plechtigheid in den kelder te worden neergelaten. Aan de andere zijde van het monument liggen de talrijke rouwkran- sen, die gisterennacht van 's Hage naar Delft zijn overgebracht. Te een uur zijn alle genoodigden in de kerk aangekomen. In het gereserveerde gedeelte bij het monument wemelt het van verschillende unifor men. Men vindt er Luxemburgsche, Oostenrijksche Duitsche leger-uniformen, enz., bijeen, terwijl alle Nederlandsche wapens mede vertegeuwoordigd zijn. Tusschen deze militairen bewegen zich tal van vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, die geen deel uitmaken van den stoet, alsmede vele gezantschaps—secretarissen, consuls, enz., enz., kortom 't is een mengeling van alle kleuren, goud, zilver, groen, rood, blauw, enz. In afwachting van den treurigen stoet begeven velen zich naar de consistoriekamer waar verver- schingen rondgediend worden. Precies 2 uur was de stoet aan de grens der gemeente Delft. Precies half drie begint men zich in de kerk te scharen. Rechts van het monument bevinden zich de grootwaardigheidsbekleeders, links de ver tegenwoordigers van het leger. Een diepe stilte heerschte in de kerk de predi- kanten en de kerkeraad staan achter het graf terwijl de hofprediker, ds. van Koetsveld, die de lijkrede zal uitspreken, zich voor de katafalk heeft geplaatst waarop het Koninklijk lijk geplaatst zal worden. Zwaar en somber klinkt het klokgelui, afgewis- seld elke minuut door een kanonschot. De officianten scharen zich in de kerk naast elkandervijf minuten voor drie uur was de lijk- wagen voor de kerk toen de stoet zich opgesteld had, begon het orgel de ,/Marcbe Funebre" van Beethoven te spelen. De leden van het corps diplomatique, voor zoover zij niet den stoet volgden, stonden in het kerkgebouw links en rechts een breeden kring vormende, geschaard, een open doorweg latende, waar doorheen in plechtige stilte het stoffelijk hulsel des Konings door de dragers werd binneu- gedragen en gevoerd naar de ruinate bij de opening van den grafkelder. De vorsten, die onmiddellijk achter de lijkbaar waren gevolgd, plaatsten zich in een kleinen kring voor het grafmonument van den Zwijger. Langzaara en plechtig nadert het lijk het koor, voorafgegaan door den hofmaarschalk en in de volgorde als het programma aangeeft. De lijkkist, overdekt met kransen, waarop de Koninklijke kroon rust, alsmede de admiraalssteek wordt nadat het lijkkleed van de kist is genomen, op de katafalk gerold. Op het midden der mahoniehouten kist ligt een massief zilveren lauwerkrans. Pijnlijk vooral moest dit oogenblik dien eerbied- waardigen man treffeu, die zoo menigmaal ter zelfder plaatse woorden van troost en bemoediging deed hooren, doch toen nog altoos voor zich had de hooge figuur des Konings, aan Wiens nagedachtenis thans zijn rede moest zijn gewijd. Toen alles gereed was en de rouwdragers zich voor het monument hadden geplaatst, hield hij de lijkrede. Intusschen wordt op de lijkkist nog een bloemtuiltje, met wit lint saamgebonden, gelegd, dat door de jeugdige Koningin Haren Yader is gewijd. Na afloop der lijkrede, zakt de lijkkist in den kelder onder het spelen der Marche Fuuebre van Beethoven. Een oogenblik toevens nog, totdat in het graf- gewelf de lijkkist met het groote Rijkszegel was verzegeld, in tegenwoordigheid van den Minister van Justitie, den secretaris-generaal bij diens depar- tement en twee hofdignitarissen, en toen verkondigde luide en plechtig de Nederlandsche heraut, dat de teraardebestelling van Z. M. Koning Willem III was volbracht. Onder de tonen van het Wilhelmus verlaat om- streeks 4 uur de menigte de kerk. Op het praalbed des Konings werd eergisteren een kolossale krans in massief zilver nedergelegd, die uitmunt door rijkdom van bewerking en schoon- heid van gedachte. De gedreven lauwerbladen zijn met linten omstrengeld. Het wapen van Indie, een omkranst zwaard, komt van achter een mo- numentaal schild te voorschijn. Schild, wapen en laurieren zijn door zilveren strikken te saam verbon- deu. Op het schild leest men in zwart geemail- leerd schrift//Het korps ambtenaren bij het bin- nenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indie. Aan de nagedachtenis van Z. M. Willen III." De kosten der begrafenis van Z. M. Willem III worden geschat op f 300,000 Men acbt het niet onmogelijk, dat de jeugdige Koningin Wilhelmina Hare Moeder bij de eeds- afleggiug Maandag a. s. zal vergezellen, hetgeen natuurlijk aan de plechtigheid een aandoenlijken luister zou bijzettcn. Door de Koninklijke Nederlandsche fabriek van goud- en zilverwerk van de heeren Van Kempen te Voorschoten, is een brief van rouwbeklag toege- zonden aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en aan Hare Majesteit de Koningin-weduwe, Regen- tes van het Koniukrijk, geteekend door de eigenaren en het geheele personeel, dus van ongeveer 180 hanteekeningen voorzien. Hare Majesteiten hebben terstond daarop in een minzaam schrijven Hoogstderzelver welwillende ingenomenheid doen betuigen, met de gevoelens in dien brief uitgedrukt. Dinsdag en Woensdag verarongen zich voor het Koninklijk Paleis duizenden en duizenden, schier alien met rouwstrikken of cocardes voorzien dames zoowel als heeren om toegang te erlangen tot de rouw-estrade, waarop het stoffelijk om hulsel des Konings rust. Tot nabij de brug van de Anna Paulownastraat reikte de file, en ook nu moesten honderden terug- keeren zonder een blik op 't Vorstelijk praalbed te hebben geworpen. Menigeen, die geen kans zag voor 4 uren het Paleis binnen te komen, of die geen geduld wensckte te oefenen totdat hij aan de beurt kwam, kocht tegen goed geld de plaats van een ander, die vooraan in de rij stond. Bij de verkiezing voor een lid der Provin- ciale Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Goes op 3 December 11. gehouden, werd gekozen de heer W. J. Vader met 1723 stemmen. De heer P. Dekker verkreeg 1206 stemmen. Uit Noord-Brabant meldt men aan de N, R. Ct.: Welk eene belangrijke schade de vorst heeft veroorzaakt aan de suikerfabrikanteu, is onbereken- baar. Er zijn fabrieken hier in de provincie, die door de strenge vorst zelfs twee h drie millioen kilogrammen bieten hebben verloren, die op ver schillende ladingsplaatsen lagen, en nu zelfs de kosten van vervoer niet meer waard zijn. Men kan de schade eenigszins nagaan, als men weet, dat een millioen kilogram beetworteleu f 11000 'kost, zoodat er fabrieken zijn, die deze som en zelfs f 22000 als schade wegens de vorst hebben ge- leden. Daarbij komt dat door stremming der Scheepvaart de pulp niet kan worden verzonden, en deze nu zelfs door enkele fabrieken wordt verkocht voor 50 cent de 1000 K. G., terwijl bij open water dit artikel f 1 h f 1,50 opbracht. In tegenwoordigheid van de meeste hoog- leeraren verrichte te Amsterdam Dr. W. van Hoorn met medewerking van Dr. C. C. Delprat, die eeuigen tijd te Berlijn doorbracht, ten einde de behandeling van Dr. Koch te leeren kennen, de inspuiting, nadat eerst eenige mededeelingen waren gegeven betreffende de wijze van behandeling en de hoeveelheid, die in verschillende gevallen ge- bruikt moet worden. Twee lupuslijders werden in de afdeelingeu van prof. Tilanus en prof. Van Haren Nomau ingeent. Een van hen was een jonge man van ongeveer 17 jaren, die leed aan lupus in het aangezicht, dat geheel met litteekens bedekt was. De patient, die in de afdeeling van prof. Van Haren Noman werd ingespoten, was eene vrouw. Beiden werden ingespoten in den rug, ongeveer ter hoogte vau de onderste rib. Gelijk men weet, geschiedt te Berlijn de inspuiting doorgaans tusschen de schouderbladen hiervan werd afgewekeu, omdat bij een liggende houding de ingeente plaats zeer pijnlijk is. Aan elken leider werd de inspuiting slechts een maal verricht met de halve dosis van die, welke te Berlijn gebruikt wordt, d. i. met honderdvoudige verdunning der vloeistof, welke bijna volkomen kleurloos was. Het middel werd dr. Van Hoorn toegezonden door dr. Libbertz, Koch's helper, die de stof bereidt. Het ziet geel en bevindt zich in een fleschje, dat 5 gram bevat. Daar de stof om gebruikt te kunnen worden 100 maal verdund moet worden, is er dus voorraad voor een aanzien- lijk aantal inspuitingen. De behandeling van patienten met Koch's middel geschiedt alleen in ziekenhuizen, want daarbij is de grootste nauwkeurigheid noodig. TER NEUZEN, 5 December 1890. Het bestuur der scherpschutters-vereenigiug z/Voor Vaderland en Koning" alhier ontving reeds Maandag van de hand van den adjudant van dienst van Hare Majesteit de Koningin-Regeutes Baron De Grovestin, namens Hare Majesteit den bizonderen dank voor het aan de beide Koninginnen gezonden bewijs van rouwbeklag wegens het overlijden van Z. M. onzen geeerbiedigden Koning. In de op Maandag 8 December a. s., des morgens te 11 ore, te houden vergadering van den gemeenteraad komt het volgende punt in be handeling Uitreiking huldeblijk aan den burge meester Van Boven naar aanleiding zijner 25jarige ambtsvervulling. Ten achtsten male door de Ned. Herv. gemeente alhier een beroep uitgebracht zijude, ditmaal op den heer A. Timmerman, te Cillaartshoek, gemeente Maasdam, werd Woensdag de aanneming van de toezegging van beroep van hem ontvangen. Ten overstaan van de notarissen C. J. A. Fercken en Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van de weduwe en erven van Joh. de Bruijne, in leven landbouwer alhier, werd op gisteren in het openbaar geveildeene hofetede, met aan- hoorigheden, erf, tnin enz., met 22 hektaren 92 aren 21 centiaren bouw-en weiland en zijkantweg, alles gelegen in de Oude en Kleiue Zevenaarpolders, gemeente Ter Neuzen, verkocht voor 725 per 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch gemet) of totaal voor f 37,388,10, aan madame de wed. Cortvriendt alhier; 1 H. 72 A. 65 c.A. Bouwland, in den Pierssenspolder, verkocht voor f 765 per gemet, als boven, of totaal voor 2964, aan den heer A. de Feijter te Hoek 1 H. 43 A. Bouwland, in den Bontepolder, verkocht voor f 840 per gemet, als boven, of totaal voor 2695,60, aan den heer C. Dieleman te Hoekeen stuk erfpachtsgrond, groot 10 A. 95 c.A., in den Ouden Zevenaarpolder, verkocht voor 120, aan den heer W. Scheele te Boschkapelleongeveer 70 aren schor, voor den Bontepolder, in den Braakman, verkocht voor f 500, aan den heer W. van Tatenhove te Zaamslag. Door het ministerie van den te Axel reside- renden notaris P. Dregmans en ten verzoeke van den heer Adr. Tollenaar te Hoek, werd Woensdag alhier in het openbaar verkochteen woonhuis en verdere aauhoorigheden, staande en gelegen in de Lange Noordstraat te Ter Nenzen, groot 2aren 53 centiaren, waarvan kooper werd de heer P. C. Standaert, alhier, voor f 4720. Op gisteren werd door het polderbestuur van Walcheren te Middelburg herbesteed, het bestorten van den onderzeeschen oever aan de Noordwatering van Walcheren, waarvoor een biljet was ingekomen van den heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 16,980. Gisterenmiddag werd aan den Koudenpolder, in den Braakman, door arbeiders van O. van Damme alhier, bezig met suikerbielen te laden, aan het strand een levende zeepaling gevonden, welke bleek eene lengte te hebben van 2 M. 20 c. M. en 61 c. M. in omtrek, wegende schoongemaakt 20£ kilo. Een aardig palingje om in te leggen. De plaatselijke gezondheids-commissie te Mid delburg heeft de ingezetenen aldaar in kennis gesteld, dat er gegronde redenen bestaan om aan te nemen, dat in de gemeente Middelburg suiker wordt ver kocht, vermengd met fijn gestooten glaszij ver- meent de ingezetenen hierop attent te moeten maken, en hun aan te raden de suiker voor het gebruik te ouderzoeken, door een proefje daarvan op te lossen in heet waterde suiker moet volkomen opgelost worden, terwijl glas onopgelost zal achter- blijven. Wegens den ingevallen dooi is het vervoer op de kunstwegen iu de provincie Zeeland tijdelijk beperkt met ingang van den nacht tusschen 4 en 5 dezer. Zaamslag. Jongstleden Dinsdag avond, den 2 dezer, gaf de rederijkerskamer„Oefening baart Kunst" alhier, met welwillende medewerking van de muziekvereeniging: „De Yolharding", haar eerste concert gedurende dit wintergetijde. Het is thans de derde maal sedert hare oprichting, dat de vereeniging optrad voor het puhliek, dat ditmaal door zijne flinke opkomst treffende blijken van belangstelling gaf voor de tooneelkunst. De zaal was vrij goed bezet. Nadat de censor der Kamer, de WelEd. heer Hartman, bet concert met een kort, gepast en hartelijk woord geopend had, werd het dramatisch stuk „John Alman" opge- voerd op eene wijze, die alle eer verdient. Elk der dilettanten was zijne rol volkomen meester niet alleen, maar ieder hunner toonde tevens, den diepen ernst te gevoelen, die uit dit schoone drama spreekt. Vandaar ongetwijfeld ook den diepen indruk, dien de opvoering hiervan op de hoorders te weeg gebracht. Ook de twee overige nummers, nl. het klucht- spel //Betalen is de Boodschap" en het blijspel z/Kwartjesvinders" werden flink uitgevoerd en door het puhliek met belangstelling gevolgd en luide toegejuicht. Het was alien aan te zien, dat er waarlijk ge- noegen gesmaakt werd. Men was er inderdaad recht gezellig en aangenaam bijeen. De aandacht van het publiek werd dan ook onafgebroken levendig gehouden, want, werd het tooneel al voor eenige oogenblikken aan het oog onttrokken, onmiddellijk daarna klonken door de fliuk verlichte zaal de tonen der muziek, voort-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2