Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwschryiaanderen. No. 2666. Woensdng: 3 December 1890. 30e Janrsans:. 18651890. ABONNEMENT: AD VU^ENTIEN. LEVE DE BURGEMEESTER - V?--' *rf.y --V-gyMa*v^s-.r. TER \EimSI HE COURANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. Van 1 tot 4 regels f 0,40.^^3^21^^60 regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. 1*1# hlad vrr«chl!n( Slnadnr. en Vrlfdagnvond bl) den nttrever *..5 J 4- VAN l> E S A N D E te Ter Nraien. Bij (leze courant behoort een bijvoegsel. NEUZEN, 4 DECEMBER 1865. Vreugde en droefbeid wisselen elkander voort- dnrend af. Hiervan hadden we in deze gemeente weder een blijk, waar men, kort geleden met droef- heid en verslagenheid vervuld over het zoo onver- wacht verlies van den burgemeester Bolsop jongstleden Donderdag de duidelijkste bewijzen van blijdschap gaf, over de spoedige vervulling van het meer en meer gewichtvol wordend ambt van burgemeester dezer gemeente. De heer J. A. van Boven, bij koninklijk be- sluit van den 18 der vorige maand, n°. 71, tot burgemeester van Neuzen en Hoek benoemd, werd dien dag alhier geinstalleerd en de gemeentenaren, eere verlangende te geven wien eere toekwam, hadden allerwege door het uitsteken der vlaggen een feestelijk aanzien aan de gemeente gegeven, en tevens getoond, daardoor en door de stemming die overal heerschte, het nieuwe hoofd van het gemeentebestuur zijnen rang waardig te willen ontvangen. Omstreeks 10 uren in den morgen zag men de stoomboot de Schelde, waarmedede nieuw benoemde burgemeester verwacht werd, met de nationale kleuren in top, de haven binnen stoomen. Op de nieuwe aardegplaats bevonden zich, ter zijner ontvangst, de wethouders met den gemeente- secretaris, en waren tevens, zoo om den burgemeester te complimenteeren, als om hem de gemeente binnen te leiden, vergaderd eene eerewacht te voet, bestaande uit 24 jongelingen, onder de leiding der heeren J. A. de Ridder, J. Leunis Cz., A. C. N. Grenu en F. Sturm, het muziekgezelschap Apollo, de hier gevestigde afdeeling van het Metalen Rruis en de societeit Eendagt maakt Magt, alle met hunne vaandels. Onder het lossen van vreugdescholen van een in de haven liggend landsvaartuig, en het spelen van het volkslied door voornoemd muziekgezelschap, was de boot de aanlegplaats genaderd en betrad de burgemeester Neuzens grondgebied. De oudste wethouder, J. de Jonge, verwelkomde hem en bracht hem de gelukwenschingen van het gemeentebestuur met de hem van wege den Koning toegekende onderscheiding over, waarna hij zijnen mede-wethouder, de heer J. C. Steenkamp PWz. en den secretaris, en vervolgens de hoofden der verschillende hierboven vermelde corporation, aan hem voorstelde. Nadat de heer De Ridder, namens de Eerewacht en de heer J. B. de Meijer namens de afdeeling het Metalen Kruis, mede hunne hulde in warme bewoordingen aan den burgemeester hadden toege- bracht, stelde de stoet zich in beweging naar het gemeente-raadhuis. Daar gekomen werden in de raadzaal de leden van den raad en de gemeente-ontvanger aan hem voorgesteld, waarna hij in kernachtige taal, waarin het besef doorstraalde van het gewicht der betrek- king die hij op zich nam, het gemeentebestuur toesprak en verklaarde het voorzitterschap daarvan te aanvaarden. De installatie geeindigd zijnde, werd ook ten raadhuize door hem dank gezegd aan de hoofden der bovengenoemde societeiten, en werd verder eenigen tijd in genoeglijk bijeenzijn doorgebracht. Ten 2 ure verliet hij de gemeente, om te Hoek mede als burgemeester dier gemeente te worden geinstalleerd, van waar hij omstreeks 7 uren des avonds terugkeerde. Op het raadhuis werden hem daarop vanwege de leden van den raad eenige ververschingen aan- geboden en werd de avond verder genoegelijk ge- sleten, en terwijl de feestelijkheid ook buiten meer en meer levendig was geworden en allerwege eene menigte vuurwerken werden afgestoken, brachten de Eerewacht en het muziekgezelschap Apollo ten 9 ure ZEd. Achtb. aldaar eene serenade met fakkellicht. Na afloop daarvan werd, na een optocht door de straten, een gelijk eerbewijs door gezegde muziek- soeieteit gebracht aan den heer majoor garnizoens- commandant, als hulde der burgerij eu als bewijs van dank voor de door hem ten behoeve van het gevierde feest verleende medewerking. Dit laatste strekte tevens om, ter gelegenheid der ontvangst van eenen nieuwen burgervader, opnieuw aan te toonen dat Neuzens burgerij wenscht, eensgezind en broederlijk te leven met het garnizoen. Terwijl het feest in de beste orde en onder be> gunstiging van het sehoonste weder afliep, kon men tevens, zoo bij den feestelijk ontvangene, als bij de feestvierende ingezetenen, bemerken, dat de eerste indruk, die steeds de meestblijvende is, wederzijds gunstig was geweest, en dat de laatsten na keunismaking met den eerste, gerustelijk van dezen durven verwachten, dat hij naar ziju vermogen zal medewerken om vooruitgang en bloei van g meente en ingezetenen te bevorderen, eu om met onvermoeiden ijver te waken voor de behartiging der belangen, vooral daar, waar het noodig is om de ontwikkeling van Neuzen te vergemakkelijken en om de struikelblokken, die zich hier of daar mochten voordoen, weg te ruimen. Van harte vereenigen wij ons dan ook met den dien dag herhaaldelijk uitgesproken wensch, dat zijn bestuur lang en gelukkig en den bloei der gemeente bevorderlijk zijn moge. IIOEK, 30 NOVEMBER 1865. Yoor onze gemeente was het heden een vreug- dedag. De onlangs door Z. M. benoemde burge meester, in de plaats van den afgestorvene, die slechts eenige maanden in deze gemeente werkzaam mocht wezen, werd alhier in zijn ambt geinstal leerd. De deelneming in deze plechtigheid was groot, en elk beijverde zich, om den nieuw benoem de deelneming en vreugde te doen blijken. Eene eerewacht haalde ZEd. Achtb. in, en vergezelde hem tot aan het raadhuis, voor hetwelk, even als op den weg, langs welken hij komen moest, door de jongelingen eerebogen waren opgericht. Ook het hier bestaande zanggezelschap ging ZEd. te gemoet en zong hem een welkom toe. Later in de kerk gekomen, werd hij door den leeraar aangesproken, en zongen de aldaar in groote menigte vergaderden hem eene zegenbede toe. Geheel deze feestviering liep in goede orde af, en onze bede is, dat de nu ingehuidigde lang en gelukkig onze gemeente moge besturen. Aldus werd in het Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderen, thans de Ter Neuzensche Courant, de installatie beschreven van onzen bur gemeester. Men vierde toen feest en zeker zou men dit ook nu doen even als voor 25 jaar, indien niet de sombere tonen der doodsklok ons in de laatste dageu herinnerde aan het afsterven van onzen Vorst. Toch kunnen wij dezen merkwaardigen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Yijfentwintig jaren is de heer J. A. van Boven werkzaam als hoofd der gemeente. Yijfentwintig jaren, met het hoog gezag bekleed, heeft hij ge toond, te weten, wat het zegt en wat er noodig is om zich in te werken in de taak, die hem op de schouders werd gelegd. Ter Neuzens trouwe burgerij eert in hem den Burgervader in den edelen zin des woords, die altijd en overal gereed gevonden werd om den bloei en den vooruitgang der gemeente te bevorderen, die volgens zijn beste weten de welvaart der ingezetenen trachtte te vestigen of uit te breiden en die met onver moeiden ijver en onbezweken volharding waakte voor de behartiging der belangen aan zijne handen toevertrouwd. Met ernst en met kracht, met toewijding en liefde werkte hij mede aan de ontwikkeling van Ter Neuzen en rustte niet, v6or dat bezwaren en moeilijkheden, die de vrije ontwikkeling belemmerden of in den weg stonden, waar het in zijn vermogen was, opgeruimd waren. Werd bij zijn installatie voor 25 jaar herhaalde malen de wensch geuit, dat zijn bestuur lang en gelukkig en aan den bloei der gemeente bevor derlijk moge zijn die wenschen zijn vervuld ge worden. Indien toen door hem was gezegd z/Wacht op mijne daden", voorzeker, die belofte zou thans in voile vervulling gegaan heeten. Geen wouder dan ook dat de burgerij van Ter Neuzen met een gevoel van blijdschap en waardeering terug ziet op het achter haar liggenc tijdvak. Immers zij kennen hem als een man van onverdroten werkzaamheid, onkreukbare eerlijk- heid, en stipt rechtvaardig in al zijn doen. Dit alles stichtte hem een eerzuil in de harten van velen. V\ aar te werken was voor de belangen van handel en scheepvaart, daar was hij op zijn postbij de bespreking der gemeentezaken kalm, waardig, ernstig; waar te handelen viel doortastend en recht op het doel afgaande. Een levensschool doorloopen hebbeude, waarin hij zich zelven opwerkte met al de kracht, die in hem was, was hij gewoon zich zelf tezijn. Geadeld in dien strijd is het gebleken, dat hij voor Ter Neuzen de rechte man was op de rechte plaats, en 't is meer dan een ijdele klank, indien we zeggen dat Ter Neuzen ook door zijn toe wijding is geworden wat het thans is. Maar ook de jubelaris mag met voldoening terugzien op het tijdvak, dat achter hem ligt 25 jaareen kwart eeuw 1 Welke veranderingen hebben in dien betrekkelijk korten tijd plaats gegrepen. NYat al arbeid, wat zorg, wat inspanning heeft het niet gekost zoovele veranderingen en verbe- teringen in het leven te roepen. Gesteund door den Raad der gemeente is onder zijn bestuur Ter Neuzen, voor wiens belangen hij trouw waakte, met reuzenschreden vooruitgegaan. Grootsche werken zijn tot stand gekomen, het aantal inwoners zag men verdubbelen, de gemeente werd op vele punten verfraaid. De vlaggen van vele natien waaien van de schepen in de haven en de handel geeft aan enkelen overvloed, aan sommigen welvaart, aan velen brood. Indien hij er ooit een vreemdeling is geweest, thans is 't zeker, dat hij een is met zijn gemeente. \ijf en twintig jaar, een kwart eeuw Wie weet wat weemoedige herinneringen ook opdoemen voor zijn geestherinneringen aan vrienden, die heengingenaan maunen met wie hij samen daeht en werkteen die hij zoo noode moest missenmannen met wie hij zoo gaarne nog langer had gearbeid in het belang der gemeente. V ie weet of ook thans hem niet voor den geest zweeft, wat hij ondervond van miskenning zijner beste bedoelingenvan tegenwerking, waar hij hulp had verwacht O, zeker 'tis onmoge- lijk het iedereen naar den zin te maken, maar er wordt ook een r/wee" geroepen over hem, van wien alle menschen goed spreken. Intusschen nog eens we gelooven dat de jubelaris met voldoening mag terugzien op het achter hem liggende tijdperk. In korte trekken willen wij thans mededeelen het meest belangrijke, dat tijdens het bestuur van den heer Yan Boven is geschied. Allereerst wijzen we op het voorname feitTer Neuzen verbonden door spoorlijnen met Gent en Mechelen en daardoor met het Europeesch spoor- wegnetLos- en laadplaatsen zijn aangebracht in het kanaal en in verband waarmede heeft zich hier een handel vooral expeditie gevestigd en een fliuke vaart met stoom— en andere zeeschepen op deze haven is ontstaan. Belangrijk is de handel in hout en steenkolen, op de uitgestrekte terreinen zijn groote loodsen hiervoor opgericht. Groote ijzeren bruggen zijn gebouwd te Sluiskil en te Ter Neuzen over den westelijken kanaalarm in vervanging der oude zeer onvol'doende houten bruggen. De militaire brug over de penantsluis werd wegge- nomen en eene nieuwe brug aangebracht vdor de vestinggracht bij den Zuidbeer tot nitgang uit de vesting naar het spoorwegstation. De gemeentehaven of kaai werd gedempt en herschapen in een fraai marktplein, terwijl de arm van af den toegang tot de vroegere kaai tot haven ingericht en van flinke beschoeiingen voorzien werd. Het tegenpalend terrein werd verbreed en bestraat en is thans een ruime los- en laadplaats. Een zware waterkeeringsmuur beveiligt thans de bewoners van het marktplein en de havenstraat voor storm- vloeden. Twee nieuwe schoolgebouwen zijn in de kom der gemeente en een te Sluiskil verrezenhet oude schoollocaal werd ingericht tot ziekenhuis, terwijl voor de uit zee komende schepelingen, lijdende aan besmettelijke zieken, een hospitaal— barak werd gebouwd. De vroegere gemeente-waterleiding werd gedempt en door een groot riool vervangen. De slooten langs de Ylooswijkstraat het Schelpenpad, het Dijkje en de Tholeusstraat werden gerioleerd en met eerstgenoemd riool in verbinding gebracht en het geheel verbonden met den oostelijken kanaal arm, door middel van een spuiduiker, waardoor versch water, door de verschillende riolen kan voortgestuwd, en door middel van een uitwaterings- duiker gebracht worden in de westelijke schutkolk. Zandplein, Smidswal en het Marktplein zijn ge rioleerd terwijl ook op vele andere plaatsen in de kom der gemeente verbetering aan de riolen is gebracht. Een inspringende tak van den oostkanaal- arm (de zoogenaamde spuiboezem der oude kaai) is gedempt. Hier, evenals op het Zandplein en langs den oostelijken kanaalarm verrezen schoone gebouwen. Brandputten zijn gemaakt in de vroegere gemeente- waterleiding en op het Marktplein, de laatste met toevoerbuizen uit het kanaal. De vroegere be- stratingen zijn alle veranderd. Verschillende nieuwe kei- en klinkerbestratingen zijn in de kom der gemeente en op Java aange bracht, evenals langs den oostkanaalarm en zoo verder naar het station, dat door een nieuwen gemacadamiseerden weg verbonden werd met de kerkhoflaan. Het beursgebouw werd opgetrokken en het bovengedeelte ingericht tot lokalen voor het kan- tongerecht en het benedengedeelte tot bergplaats van brandspuitmaterieel. Het gemeentehuis en het huis van bewaring met cipierswoning werden vergroot. Yerder kunnen onder de in dien tijd gestichte be langrijke gebouwen worden genoemd het nieuwe kerkgebouw der Ned. Hervormden, het dito der Ned. Gereformeerden en het diaconiehuis der Ned. Hervormden. Nog zouden we kunnen gewagen van veel nieuwe straten die zijn aangelegd en talrijke fraaie woningen die zijn gebouwd en die een plaats, grooter dan Ter Neuzen, eer zouden aandoen. Merkwaardig zijn de cijfers, die ons het klimmen der bevolking in die 25 jaar aanwijzen. In 1865 beliep de bevolking 3541 zielen, in 1870 3882, in 1875 4316, in 1880 4809, in 1885 5556 en in 1890 6244. Even als de burgemeester vierden in het ge meentebestuur in dien tijd hun zilveren jubile de heer J. Lensen, als lid van den Raad in 1876 de heer J. Dieleman, als gemeente-secretaris in 1882 de heer J. Sturm, als gemeente-ontvanger in 1886 en de heer Joz. de Feijter, als lid van den Raad in 1887. Nog meer zou door ons kunnen worden aange- haald over 't belangrijk tijdperk van Ter Neuzen's geschiedenis van 1865 tot 1890. Wij achten 'tgenoemde voldoende en eindigen met den wensch, dat de heer J. A. van Boven nog lang gespaard moge blijven en onder zijn bestuur bloei en welvaart der gemeente steeds moge toenemen. Moge bij het klimmen zijner jaren zijn kracht frisch blijven om met onverflauwden ijver de be langen van Ter Neuzen te behartigen. Blijve zijn hoofd helder, zijn hand vaardig tot den arbeid zij zijn bestuur een zegen voor de plaats onzer inwoning. Moge hij nog lang in 't midden van zijn gezin die aangename rust genieten, die hem een heerlijke outspanning is, na zijn dagelijk- schen arbeid. Ter NeuzenarenYerbinden we ons opnieuw aan onzen Burgervader door banden eener liefde, die haar grond vindt in zuivere hoogachting, iunige dankbaarheid en oprechte waardeering. Laat ons hem onzen kinderen voorstellen als een goed burgemeester, een rechtvaardig ambtenaar en een trouw dienaar van zijn Vorst

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1